Schiedam Uw t De Laatste Bus De Duitschers in Noorwegen Wilton Karpetten SIOOMWASSCifERI! „EDELWEISS" """ÜSZ'So" f 4J.SO B. «au Mains' Mngimhting NI De ..vervelende" oorlog heeft een slagveld gevonden. De overrompeling. Het psycholo gisch effect van den bliksem-overval (Van «azen correspondent). Stockholm, eind April. Bij een dorp aan de Drontheimsfjord, e-cn doodgewoon Noorsch dorp van lichte bonten huizen bij ©en aanleg steiger, waar de menschen veertien da gen geleden nog rustig in de avond stilte op de postboot stonden te wach ten om te zien wie er kwam en te praten over 't weer en het voorjaar, dat nu eindelijk komende was bij zoo'n stil, vredig Noorsch dorp zijn nu voor de eerste maal in dezen oor log Britsche en Duitsche troepen slaags geraakt. Daarmee heeft de oor log, die een slagveld zocht, eindelijk zijn eerste slagveld gevonden, daar mee is de „vervelende" oorlog van de groote mogendheden dan ten lan gen leste werkelijk aan den gang ge komen, daarmee is ook de strijd in Noorwegen zijn tweede stadium inge gaan. Moeilijk oper&tieterrein. Niemand kan zeggeu, boe deze strijd zicb verder zal ontwikkelen en bet beeft weinig zin vermoedens te uiten en veronderstel lingen te maken, die toch niets anders dan louter veronderstellingen en vermoedens kunnen zijn. Men weet alleen, dat het Nooorsche terrein niet bizonder geschikt is voor groote operaties met al zijn kloven en loodrechte rotswanden, zijn smalle dalen en wipe bergwoestenijen, zijn weinige we gen en nog sehaarscher spoorlijnen. Waar mee nog niet gezegd is, dat in den strijd tasschen den beschermer en den bevrijder niet ontzettend veel verwoest kan worden van wat de Noren hebben opgebouwd, van wat den Noren lief is. Het vliegveld Sola bij Stavanger, een der mooiste en modernste vliegvelden van Europa en de trots van de Noorsche lucht- vaartmensehen, wordt geregeld door de Britten gebombardeerd1 om te verhinderen, dat dn Duitschers het gebruiken als basis voor vluchten over de Noordzee. Zeli hebben de Noren vele bruggen in do lucht laten vliegen, wegen vermeld!, met groote moeite en kosten gebouwde stuw dammen van electrische centrales met een lading dynamiet opgeruimd, om de Duit schers afbreuk te doen, om hen op te houden en den terugtocht te dekken van de eigen zwakke troepen. Elerum is gebombardeerd, omdat het «ran vluchtend parlement een uur of wat «n de mak bood, het gehucht Nybergsund is in de ascb gelegd door Duitsche vlie gers, die met hun machinegeweren een uur lans systematisch de omgeving „af- hariden". Van de kerk in Rristiansand is de toren weggeschoten en er zullen daar en «p andere plaatsen, waar reeds gevoch ten is vele huizen aan splinters geslagen.' zijn. Nu Legint zich in het Noorden een front te vormen, waarvan waarschijnlijk Drant- heim een der voornaamste pranten zal zijn. Dronlheïm met zijn dom, waaraan knappe architecten an bekwame steenhouwers en talentrijke beeldhouwers nu na eeuwen -weer werkten om hem eindelijk te vol tooien, maar waarvan de overlevering zegt, dat hij nimmer af zal komen. Ook Beigen ligt in de strijdzöne, het oude, mooie, romantische Bergen, waar het er nu juist naar begon uit te zien, dat het streven om de oude koopmanshuizen aan de Tyskebrygge tot in lengte van dagen ongerepit te bewaren, met succes bekroond zou worden. Aan de mogelijkheid, dat er misschien een brandbom zou vallen tus- scben de dicht -opeen gebouwde oude hou ten huizen, waar met het oog op 't brand gevaar geen kaars aangestoken en geen pijp gerookt mag werden, had wel niemand ernstig gedacht. Vóór de Britsche torpedojager „Cos sack" de „Altmark" in een Noorsche fjord beschoot, vertrouwde de Noren er over 't algemeen ook op, dat de neutraliteit, die zij gekozen hadden en die zij eerlijk bewaren wilden te genover heide oorlogvoerende paitjen, door de groote en machtige mogend heden gerespecteerd zou worden, ook al beschikte Noorwegen, het dun-be- volkte Noorwegen met zijn 3400 ki lometer lange kust, dan niet over mid delen om aan de machtigen respect in te boezemen. Onbevoorreid. Noorwegen was niet voorbereid op een aanval van een groote mogendheid, mo reel niet en militair niet, het liet zich overrompelen, het kon overrompeld worden en het is niet onmogelijk, dat het juist daarom overrompeld, juist daarom door de Duitschers bezet werd. Was Noarwegeu waakzaam geweest, dan zou de kans op het slagen van een „bliksem-overval" veel klei ner geweest zijn, want de voornaamste stra tegische punten konden zeer goed tegen een indringer beschermd worden. Maar Noorwegen was niet waakzaam. Op den avond van den achtsten April, toen er vlak onder de kust een Duitsch troepen transportvaartuig vergaan was en de „na tionalisten", wier leider Quisling denzelf den dag uit Berlijn naar Oslo teruggekeerd moet zijn, uiterst oproerige strooibiljetten verspreidden, werd geen enkele bizondere voorzorgsmaatregel genomen! Waarschijnlijk was het toén trouwens toch al te laat om nog iets te kunnen on dernemen, waardoor de Duitsche occupa tie in belangrijke mate bemoeilijkt was, want nu achteraf wordt het steods duidelg- kei, dal hei slagen van de actie voor een zeer belangrijk deel is toe te schrijven aan de algemeene ontsteltenis en de algemeen© verwarring, die er te Oslo ontstond, toen men opeens, volkomen onvoorbereid ver nam dat de Duitschers kwamen. Duitschers onder het dekzeil. Voor die verwarring hebben Noorsche „nationalisten" gebruik gemaakt om den boel neg meer in de war te staren en hoe groot die verwarring was, kan oa. blijken uit het. feit, dat 's nachts om streeks éón uur de koninklijk© familie ge wekt, werd, opdat zij vroeg in den mor gen samen met de regeering en bet Stor ting naar een veiliger oord buiten de hoofdstad zou kunnen vertrekken, maar dat er naar een betrouwbaar lid van het Storting aan een betrouwbaren Zweedschen journalist verleid heeft vergeten werd velschillende belangrijke archiefstukken van de regeering mee te nemen, hoewel veel minder belangrijke papieren wei in veiligheid gebracht zijn. Of een ander voorbeeld: de wacht van het slot Akersbus, het militaire centrum van cfo hoofdstad, stond in den morgen en bloc te kijken naar een gat, dat een Duitsche hom vlak buiten den slolsmuur had geslagen, zoodat de toegangen tot het slot onbewaakt waren en niemand om keek naar de vrachtauto's, die op een rijtje door de poort binnen kwamen rij den, tot opeens de dekzeilen van de auto's afvlogen en Duitsche soldaten hun ma chine«*ewexen en automatische pis'toleu richten op de slotwacht, die veel te ver bouwereerd was om aan tegenstand te den ken. Zoo kregen de Duitschers Oslo in han den, De troepen, die met muziek voorop de Noorsch© hoodfstad binnen marcheer den, kwamen pas later, toen Duitsche pa trouilles alle belangrijke punten hadden be zet en „nalionalisten" zich van de micro foon van den omroep hadden meester ge maakt om de bevolking te vertellen, dat majoor Quisling de regeering had overgeno men en dat er geen verzet tegen de Duit sche beschermers gepleegd mocht worden. Het verraad van Quisling. Vele Noren zijn geneigd de heele schuld voor het slagen van den Daitscben overval op Quirting en zijn aanhangers te gooien. Bet kan niet ontkend worden, dat hun ver raad van veel beteekenis is geweest en dat de medewerking van Noren voor de Duit schers bij hun voorbereidingen en hun be rekeningen waarschijnlijk een uiterst be langrijke factor was. Het zal geen toeval geweest zijn, dat juist dezen nacht van 8 op 9 April op ver schillende belangrijke militaire en civiele pesten „nationalisten" de wacht hadden, of dat enkele dagen tevoren de burgerwaoh- ters te Oslo om onbekende redenen hum wapens en verdere uitrusting hadden moe ten inleveren. En het moet met uitgeslo ten geacht worden, dat Quisling verwacht beeft, da!_ vooral door zijn ingrijpen elk verzet voorkomen of verhinderd kon wor den, zoadat de occupatie even vlot ver- loopen kon als dat in Denemarken het ge val was. In elk geval is het hoogst on waarschijnlijk, dat de Duitschers hun .kost bare oorlogsschepen de Oslo-fjord met zijn nauwe doorvaarten en zijn sterke, diep in de granietrotsen ingebouwde en daardoor zelf practisch onkwetsbare batterijen in ge- stuuru zouden hebben, wanneer zij er niet tarne Ijk zeker van waren geweest, dat er niet geschoten zou worden. j Er is, men weet het, wel geschoten er) j goed ook, o a. door den mijnenlegger „Olav j Trypvassom", Dit kwam echter meQ-doordat doordat de commandant van dit schip in tegenstelling tot andere hooge militairen j loyaal tegenover de wettige regeermg ge- bicven zoo zijn, doch doordat de va'sche orders van de '„nalionatisten" hem door een toeval met' bereikten' Andere loyale militairen zijn "tloor orders en berichten van de nationalisten èn doordat zij geen verbinding met de geëvacueerde regeering of met het eigens ver m 't binnenland on derdak gebrachte Noorsche hoofdkwartier konden krijgen, 'in de war geraakt. Verwarring. Veel, dat men aanvankelijk geneigd was als verraad' van hooge militairen te beschouwen; blijkt een. gievolg te zijn vam de verwarring, die precies vol gens de theorie van den „bliksem- overval" 'door den plotselingem in val van de Duitschers in het niets kwaads vermoedende Noorwegen ge- NIEUW- EN VERBOUW Gebr. Huyskes Architecten-Aannemers G. A. DE WINTER Westmolenstraat 16-18 - Teief. 68519 Fa. V. L BORRANI - SCHIEDAM Schoorsteenveger, Rookverdrijver, Metseiaai RADIO - ELECTRIGITE1T C. v. d. MOST Schiedam, Uw woonstad dan BROOD van Krommenhoek Singe) 101, Hoogstraat 72, Tel. 69551-67545 Door CECIL FEEEMAN CEEGG i 31) „Neen, mijnheer. Hij had al de kieren van de ramen met kranten dicht ge stopt, maar ik vermoed, dat er-heel wat gas' door dien ventilator ontsnapt moet zijn-" „hn had hij de kier onder de deur dicht gestopt?" „N neen, mijnheer, ik geloof het met." „Neen, dat denk ik ook niet dat zon onmogelijk geweest zijn," mompelde de inspecteur, meer in zichzelf dan tegen de anderen, terwijl hij in gedachten met duim en wijsvinger van zijn rechterhand langs zijn km streek. „Hoe zit het met den hoed en de hand- scnoenen van mijnheer Hamper? Ik heb gehoord, dat die hier nog lagen. Vond zijn zoon het niet de moeite waard, die mee te nemen?" „Hij gaf ze mij, mijnheer," zei juffrouw Hick. Hij had er niets aan." „Waarom niet?" ,,Te groot," was het min "of meer lako- meke antwoord. „Te sroot?" herhaalde de inspecteur ongeloovig. De hospita was verontwaar digd. „Demct n, dat ik ze gegapt heb?" nep zij uit. „Ik zal ze gaan halen, als u wilt." „Als n zoo vriendelijk zoudt willen zijn." Heftig verontwaardigd marcheerde de dame af, terwijl de inspecfenr glimlachte. Hij verdacht er haar sterk van, dat zij ze inderdaaa gegapt had. „Eli neem me met kwalijk, mijnheer, maar eh waarom wilt n die zien?" vroeg de agent schuchter, blijkbaar er op uit, zooveel mogelijk te leeren. „Omdat ze zei, dat ze te groot waren. Je hebt den zoon toch gezien?" „Natuurlijn, mijnheer." „En" inspecteur Hïggïns haalde een vel papier uit zrjn zak. „Hier is je sig nalement van zijn vader, Henry Hamper: hoog vijf voet één, borstbreedte negen en twintig, enzoovoort, enzoovoort. Klein, bijna nietig. En de hoed en de handschoe nen zijn le groot voor den. zoon." „Ban heeft ze ze dus gestolen?" „Ik begm het te vreezen." Juffrouw Hick, kwam weer binnen met den boed in haar eene hand en de hand schoenen in de andere. Ze stak ze den inspecteur driftig toe. „Hier zijn ze „Bent n bereid, te zweren, dat ze den doode toebehoord! schapen weid. Die verwarring zou lang zoo groot en zoo ernstig niet zijn ge weest, wanneer Noor, egen voorbereid geweest was op de eventualiteiten, die een oorlogstijd ook voor neutrale lan den met zich kan brengen. Schuilkelders waren er, op enkele uit zonderingen na, niet en het is begrijpelijk, dat tienduizenden stedelingen in panische ancst de bosschen en de bergen in ge vlucht zijn, zonder iets mee te nemen, zon der te weten, waar ze hem moesten gaan, toen zich plotseling de mogelijkheid van bombardementen^ dreigend voordeed. Vel© militaire centra, vielen de Duitschers ge makkelijk in handen, doordat zij hun be zetting van Noorwegen juist ondernomen op een tijdstip, dat er door troepen uit vele plaatsen oefeningen vèr buiten de garnizoenen gehouden werden. Duizenden dienstplichtigen hebben de mobilisatiecentra niet kunnen bereiken, duizenden anderen hebben zich na enkele dagen over moeten geven wegens gebrek aan munitie of doordat hun wapens niet goed waren. Een militaire radio-dienst schijnt er niet geweest te zijn of althans niet gefungeerd te hebben, zoodat do mili- faue autoriteiten zich van de gewone te lefoon- en telegraafdiensten bedienen mees ten, die vrij gemakkelijk door de Duit schers en liun Noorsche helpers misbruikt konden worden. Het is eigenlijk een wonder, dat er on danks de verwarring en ondanks de drei gementen van de Duitsche bezettingsauto- riteilen, ondanks de geweldige handicap van onvoorbereid-te-zijn en te-laat-te-ko- men, in verschillende deelen van het land een verzet gegroeid is tegen de Dioitsohers, dat hun in aiie geval op verschillende punten voor onverwachte moeilijkheden heeft gesteld. Dat wonder kan met alleen verklaard worden door het feit, dat de Ge allieerden de Noren te hulp ziju gekomen, maar ook en vooral door den vrgheidswil van de Noren, den heel ouden eo heel sterken, vrgheidswil van deze Noardelin- ggiii BERTIL J. INGEZONDEN Gemobiliseerden en «ie aangifte 1 Mei 1940. Het mag als algemeen bekend worden geacht, dat de invulling van het aangifte biljet inkomstenbelasting velerlei moeilijk heden biedt. Van bizanderen aard zijn deze wel voor de gemobiliseerden, wier bron van inko men belangrijk veranderde of misschien wei geheel verloren ging. Hot is daarom goed! de aandacht ie vesti gen op eenige, van de wettelijke bepalin gen afwijkende, regelen, die de minister van fiaamciëm voor de gemobiliseerden heesft gegeven. Voor hen moet als bron van inkomen op 1 Mei 1940 worden aangenomen, due van gemobiliseerd' militair. De daaruit voortvloeiende geldelijke voordeelen moe ten, naar de te verwachten opbrengst over het belastingjaar 19401941 worden aan gegeven. Als militaire inkomsten warden niet gerekend: kost, inwoning, kleedimg en ver dere verstrekkingen in natura ten "behoe ve van den gemobiliseerde. Evenmin het z.g, zakgeld voor militairen beueden den rang van anderofficier. De inkomsten uit de burgerlijke betrek king moeten als uit de oude broa vloeien de worden beschouwd, indien zg' ten volle doorloopen. In het andere geval moet ge acht worden een nieuwe bron te zijn ont staan, n.1. het recht op een van het leven afhankelijke periodieke uitkeering. In verband hiermede heeft de minister bepaald, dat voor de z.g. kleinere «ijveren (genoemd worden kappers, schilders, bak kers en dergelijken) wier bedrijfswinst groo- 'endeels afhankelijk is van den persoon lijken arbeid van den ondernemer, mag worden aangenomen, dat er ook voor hen een nieuwe brou van inkomen is ont« staan. Bij de aangifte kan dus met de verminderde winstcapaciteit worden teke ning gehouden. Tenslotte moge er nog de aatufcc t op gevestigd worden, dat de z g. kostv i.mers- vergoeding niet aan den gemobiliseerde zeive, doch aan zijn betrekkingen wordt toegekend'. Voor hen vormt d'eze vergoe ding dus een bron van inkomen. Voor gehuwde gemobiliseerden zal «lit laatste met veel verandering brengen, daar het inkomen van de vrouw in d© meeste gevallen tot het fiscale inkomen van den mam wordt gerekend. Bij dit alles moet men er mede reke nen, dat deze vrijgevige bepalingen be rusten op utiliteitsoverwegingen en er dus geen verdere consequenties aan vastge knoopt mogen worden. Daar het niet mogelijk is in het korte bestek van een dagbladartikel de volledige mogelijkheden, die deze aanschrgving vau den minister biedt, op te nemen, hebben ondergefeekendten, de te Schiedam ge vestigde leden van den bond van belasting consulenten, de volledige aanschrijvingen op hun kantoor voor gemobiliseerden ter inzage gelegd. H. KORVING, Prof. Kam. Ónneslaam 153b. S. WIELING, Jan Stecastraat 77. Schiedam, 4 Mei 1940. „Op dm bijbel, als het moet" „Zgn dit dezelfde, Summers?" „Zeker, mijnheer. Ik geloof het wek An ders in ieder geval precies eender." „Dank je wel" De inspecteur onderzocht den band in den hoed, en ook de handschoenen. Tot ontzetting van den agent zette hij daarop den hoed op zrjn hoofd. Deze zakte tot over zijn ooren. De hospita gnuifde. „Ziet n wél, ik heb liet wel gezegd. Te groot voor u." „Ja," zei Higgins vriendelijk, „zoo is het." Hij keek den agent eens aan en vervolgde dan: „Ik zal deze honden juf frouw Hick." „Nee toch zeker." Inspecteur Higgins gaf maar geen ant woord. Na een korte pauze vervolgde hij: „Nu rtan, waarde dame, ik heb begrepen dai Hamper bij twee gelegenheden dron ken thuis kwam en dat hij cle tweede maal binnen gebracht werd door een agent en een anderen man. Hoe zag -die andere man er uit?" „Een groote kerel. Grooter dan u. „Het- was Zondagavond, niet Waar? Vertelt u me eens precies, wat br ge beerde." „Hij werd in een tan thuis gebracht en die twee droegen hem naar boven. Zij leg den hem op het bed en een van hen stak het gas aan.tt „Ah," luidde een onwillekeurig© inter ruptie van uvn inspecteur. „Ik zie, dat u nog geen elec'nsch Mcht hebt." „Neen, mijnheer, dit heele blok niet. De huisbaas wil het met laten aanleggen. Hij wil, dat we het zelf betalen." HOOFDSTUK XIV. Waarin hij een enden vriend ontmoet. „De politie-agent en de groote man ble ven dns ongeveer twintig minuten. En daarna hebt u Hamper met meer levend gezien?" „Zoo is het, mijnheer. De volgende maat, dat ik dien Hamper zag, was Dinsdag, toen deze heer hier en de dokter kwamen. Toen was hij er geweest." Inspecteur Higgins dacht eenige oogen- hlikkm scherp na, waarop zijn ondervra ging in een andere richting ging. „Hoe lang verhuurt u hier al kamers?" „Zes jaar. Ik had vroeger een huis in Not ling Dale." „Dan kent u geen huis, Bustroade's Buil dings genaamd?" „Neen, mijnheer, nooit van gehoord." „Mooi. Wij gaan do." Inspecteur Higgms haalde den sleutel oit zgn zak eh na den hoed en de handschoenen uit de ka mer te hebben meegenomen, sloot bij de dent aan den buitenkant af, waarna hij den sleutel weer in zijn zak liet glijden. Juffrouw Hick sloeg hun vertrek met den A. J. VAN WASSENAAR Corsetten Bustehouders Corseletten Buikbanden en Elastieken Kousen hoed en de bandschoenen) met inwen dige woede gade. Inspecteur Higgins had zich in zijn kamer, op Scotland Yard, opgesloten en den portier gezegd, dat hg niet gestoord mocht werden, tenzij het iets heel drin- Hij wïlae nadenken. Over dit raadsel1 van dm dood van Henry Hamper. Hij vroeg zich af, of de uitspraak: zelf moord, ten gevolge van gekrenkte geest vermogens, niet dichter bij de waarheid geweest zou zijn, indien deze geluid zou hebben: moord door, een of meer onbe kende 'personen. De moord op de bus en de dood van Henry Hamper, schenen op de een ot andere- wijze met elkaar in verband te staan. De jonge Hamper wist iets, maar hij was de politie ontlóopen, en in ieder geval was er niets, dat hem het ïecht gaf, den jongen te arresteeren. Wanneer zij hem vonden, konden zij hem slechts uitnoodigen, mee je g*an naar een politie bureau, eu indien hij daar niets voor voelde, konden zij hem niet dwingen. In dien hij bereid was, aan hun verzoek ge volg te geven, zouden zij hem moeten waarschuwen voor de mogelijke conse quenties, indien hij een verklaring wilde afleggen. Aj die nieuwe bepalingen waren eenvoudig hopeloos. (Wordt verenigd). Stadhouderslaan 24 Prins Fred H straat 39 TELEFOON 67713 WONINGBUREAU „SCHIEDAM-WEST" NIEUWE HAVEN 83 - SCHIEDAM - TEL 68753 Huur en Verhuur Koop en Verkoop van Onroerende Goederen Speciaal In het verbeteren van schoorsteenirek ALLÉÉN Lange Achterweg 33, Tel. 68421 ROTTERD.DIJK 250 - TELEF 67776 BEZORGING DOOR DE GEHEELE STAD N.V. MELKHANDELAREN VEREENIGING „Db LANDBOUW" Vel leve» 16-18 SCHIEDAM Teieloon 68239 Vraagt Uw leverancier onze GEPASTEU RISEERDE KARNEMELK IN FLESSCHEN WWEE- doet je SINGEL 128 TELEFOON 67844 COP5ETTIÊRE LANGE HAVEN 12S UITSLUITEND MAATWERK EIGEN ATELIERS gends was.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6