STRIJD BIJ NARVIK ONTBRAND De Noren hebben Roeros prijs. EERSTE BLAD 4 Maandag 6 Mei 1940 I U 93ste Jaargang. No. 22469 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND In militaire kringen te Parijs werd Ver klaard, dat de geallieerde troepen in Noor wegen zich zonder incidenten blijven her- groepeenen. Hieraan werd toegevoegd, dat de toestand in Narvik geleidelijk duide lijker wordt, daar de geallieerde troepen langzamerhand in contact treden met de Duitsche strijdkrachten. Zaterdag heeft de Duitsche luchtmacht voor het eerst aan den strijd deelgenomen door een dorp ten Noorden van Narvik te bombardeeren. De Duitschers zouden hier 3000 man sterk zijn, waarvan 1000 de bruggen en tunnels bewaken aan de spoorlijn naar Zweden, terwijl de 2000 anderen zich in twee groe pen rondom Narvik ophouden. Hun stel lingen zijn gisteren door artillerie te land en scheepskanonnen beschoten. Het Britsche ministerie van oorlog meldt: Uit Narvik valt niets te melden. De operaties worden voortgezet. De vijand vertoonde in deze zone een lichte be drijvigheid in de lucht. Beuter meldt, dat gisteren hij Narvik de strijd in een zwaren sneeuwstorm is voortgezet. De geallieerden bombardeerden de Duitsche stellingen te land en uit zee. Volgens de laatste berichten van gisteren zouden de voornaamste Duitsche defen siestellingen zich buiten de stad bevin- Het Noorsche Telegraafagentschap deelt mede, dat een groot Duitsch vliegtuig vier bommen heeft laten vallen boven Irke- nes, ten oorNden van Narvik, zonder schade aan te richten. Een dorp in de nabijheid werd eveneens gebombardeerd. Men meent weet te weten, dat het toestel op verken ning uit was en de uit Namsos en An- dalsnes teruggetrokken geallieerde troepen trachtte te ontdekken. Nog hevige gevechten bij Narvik Ten aanzien van de operaties in Noor wegen werd vanochtend uit Stockholm ge meld, dat volgens de laatste aldaar ontvan gen berichten bij Narvik nog fel wordt ge streden. De Duitsche stellingen zijn van land- en zeezijde gebombardeerd. Er wordt verondersteld, dat de Duitschers hun voor naamste verdedigingslinies huiten de stad hebben aangelegd. fn het Zuiden zijn Noorsche troepen in den sector van Roeros naar gemeld wqfdt, van zins den zich snel sluitenden Duit- schen keten te doorbreken en zich aan te sluiten bij de geallieerd© troepen in het Noorden. Het Noorsche mobilisatiebevel blijft van kracht. Het hoofdkwartier is thans in het Noorden gevestigd. Men gelooft dat verder Zuidelijk een Noorsche strijdmacht geweigerd heeft uit een te gaan of de wapens neer te leggen en doorvecht. Ook in het woeste Gua-dal tusschen Roeros en Stoeren zeilen de Noor sche troepen den strijd voort. Alle pogin gen der Duitschers hen uit dit gebied te verdrijven, zijn tot n,u toe mislukt. Een Duitsche afdeeling werd, na gemeld wordt, ten Zuiden van Stoeren verslagen. Zlij heeft 100 dooden achtergelaten. Gemeld wordt, dat Kirkenes in liet uiter ste Noorden aan de Noorsch-Finsche grens door Duitsche vliegtuigen werd gebombar deerd. Er zijn drie bommen uitgeworpen, van welkte drie tot ontploffing zijn geko men zonder nochtans veel schade aan te richten of verlies aan menschenlevens te veroorzaken. Ook een in de buurt -gele gen dorp werd gebombardeerd. Men denkt dat deze vlucht in hoofdzaak verkennin gen beoogde om na te gaan of zicbl gealli eerde strijdkrachten in de buurt bevinden. i Het Noorsche hoofdkwartier thans in Noord Noorwegen, Naar het Noorsche Telegraafagentschap meldt, is hel Noorsche hoofdkwartier thans In Noord Noorwegen gevestigd en blijft de mobilisatie van kracht. Britsche torpedojager gezonken Officieel wordt te Londen mede gedeeld, dat de Britsche torptedojager Afridi is gezonken. De torpedojagerAfridi werd tot zinken gebracht door een bom, terwijl het schip een convooi uit Namsos teruggetrokken Britsche troepen begeleidde. Het communiqué van het Britsche minis terie van marine luidt: De minister van marine betreurt te moe ten berichten, dat Zijner Majesteit Afridi is gozouken, nadat de troepen uit Namsos teruggetrokken waren. De Britsche oorlogs bodems, waarbij de Afridi, hadden opdracht het troepenstransport te beschermen legen aanvallen van vliegtuigen en onderzeeërs. Bij het aanbreken van den dag deed de vijandelijke luchtmacht ononderbroken aan vallen op het convooi, doch het vuur van de luchtdoelartillerie was zoo krachtig, dat de transportschepen niet werden ge troffen. 1 Tijdens deze actie werd Zijner Maejsteit Afridi door bommen getroffen, zoodat het schip zonk. Twee vijandelijke vliegtuigen zijh omlaag geschoten. De nabestaanden van alle omgekomenen hebben bericht ont vangen. - 4 1 Engelsche duikboot tot zinken gebracht? Naar van bevoegdte Duitsche zijde wordt medegedeeld, werd een door eon verken ningsvliegtuig waargenomen en met bom men aangevallen vijandelijke duikboot bij de voortzetting der achtervolging door duik bootjagers vernietigd!. Britsche tegenspraak. De Britsche admiraliteit deelt mede: „De Duitsche bewering, als zouden een Britsch slagschip en een kruiser van d!e York-klassc oij ooeraties ter hoogte van Namsos tot zinkei. zijn gebracht, is on juist. Engelschcu m Sweden geïnterneerd. Drie en veertig op,-wenden van den Britschen torpedobootjaver Hunter, die op 8 April bij Narvik is gezonken, zijn te Gum- marn bij Lycksele in Noord-Zweden aange komen en geïnterneerd. Naar gemeld wordt, hebben de Duitschers hen weggezonden, blijkbaar wegens voedselgebrek. Men ge looft, dat twee officieren van de Hunter nog te Narvik gevangen gehouden worden. Lijst van Britsche verliezen bij de luchtmacht. Het Britsche ministerie van luchntvaart publiceert de grootste lijst van verliezen sinds het begin van den oorlog, omvatlen de 119 man, waarvan zeven gewond, 52 vermist en de overigen dood of vermoe delijk dood. Onder de vermis ten bevindt zich! esha.derleider Kenneth Doran, oud 26 jaar, die den vermaalden Britschen aanval leidde op Kiel, eert dag nadat de oorlog was uitgebrok;". De Duitsche troepen in Roeros Volgens een communiqué van het Noor sche Telegraaf Agentschap hebben de Duit sche troepen, na de stad gisterochtend te hebben gebombardeerd, hun intocht in Roe ros gehouden. Een Duitsch vliegtuig vloog boven de stad en wierp zeven hommen uit. Twee huizen werden getroffen en van alle belendende huizen sprongen de rui ten. Vervolgens openden de Duitschers het vuur uit hun machinegeweren. De bevol king vluchtte naar de buitenwijken. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. Sinds verscheidene dagen bevonden zich te Roe ros geen Duitsche soldaten meer. Gister middag tegen 1 uur kwam de eerste Duit sche afdeeling, bestaande uit motorrijders, de stad binnen. De door deNoren in de buurt van Os vernielde brug werd voorloopig door de Duitschers hersteld, die daarna in verscheidene deelen der stad schildwachten plaatsten. Het gros der troe pen heeft zich geïnstalleerd in de om geving van het station, in afwachting van versterkingen. Bergvesting Hcgra geeft zich over. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De door Duitschte bergtroepen omsingelde Noorsche bergvesting Ifegra heeft zich gis- teren met rijfden officieren,en 160 man schappen overgegeven. Minister Kokt in Londen. De minister van buitenlandsclie zaken van Noorwegen, Koht,_ en Kjunbeig, de minister van defensie, zijn gisteren in Lon den aangekomen, om met leden van de Britscne regeering van gedachten te wis selen. Met de beide Noorsche ministers kwamen hier aan sir Cecil Dormer, de Britsche gezant in Noorwegen, met echt genoote, alsmede de vrouw van den Fran sehen gezant in Noorwegen. Duitsche patrouilles in Nainsos. Volgens berichten van Zweedcshe cor respondenten aan de grens van Noorwe gen en Zweden, wordt er in de zone van Narvik nog verwoed- gestreden. Gemeld wordt, dat Duitsche gemotoriseerde pa trouilles Namsos -zijn binnen gekomen. In het Osterdal, in midden Noorwegen, is een guerilla-oorlogvoering gaande. In de nieuwsberichten 'svan gistermiddag meldde radio Stockholm, dat er gister morgen over de krijgsverrichtingen in Noor wegen geen nieuws aanwezig was. Volgens de laatste berichten consolidee- ren cfe Duitschers hun stellingen bij Nam sos. Zij h.ebben de door de geallieerden achtergelaten voorraden in beslag geno men, voor zoover die nog hiet door de Noorsche bevolking waren weggehaald. Ge meld wordt, dat Noorsehé troepenafdeelin- gen in Zuïa' Noorwegen tegenstand blijven bieden en hebben geweigerd uiteen te gaan of zich over te geven. Hoewel de Duitschers Roeros hebben, genomen, ope reert blijkbaar nog een Noorsche strijd macht in de nabijheid. Het Duitsche legerbericht Het opperbevel van het Duitsche leger deelde gisteren o.a. mede: .Sterke vijandelijke afdeêlingen hebben met hulp van vliegtuigen talrijke aanvallen gedaan op de Duitsche stellingen ten Noor den van Narvik. Zij werden met medewer king van eigen gevechtsvliegtuigen afge slagen. Van Steiukjer, ten Noorden van Dront- heim, rukken de Duitsche troepen verder naar het Noorden, Namsos en Grong zijn bezet. De commandant van de Noorsche troepen in dit gebied heeft zicli onvoor waardelijk overgegeven. Op het vliegveld Lesjaskog, ten Zuid oosten van Andalsnes zijn 20 verbrande Britsche vliegtuigen gevonden. In het ge bied van Roeros en Tv"ys£l-wordt Het ter rein gezuiverd. Sedert 9 April zijn talrijke lichlc strijd krachten van de Duitsche marine gebruikt voor de beveiliging van de troepentranspor ten en materieel verzending naar Noonve gen. Deze strijdkrachten hebben linn opr dracht tegen de vijandelijke onderzee,:rs en tegen de bedreiging in de flank volko men' vervuld en hierdoor bijgedragen aan het snelle succes van den veldtocht in Noorwegen, mijnenvegers, voorposiensche- pen, duikbootjagers, en bewakingsvaartui gen hebben sedert 9 April 23 vijandelijke onderzeeërs tot zinken gebracht. Niettegenstaande de zware eischen welke aan de Duitsche duikbooten bij de actie tegen Noorwegen werden gesteld, is ook in April de handelsoorlog tegen Engeland met succes voortgezet, in totaal is thans 2.-300.000 ton sclieepsruimte van den vij and en door den vijand gebruikte neutrale scheepsruimte tot zinken gebracht. Hier bij 'moet men er rekening mee houden, dat de verliezep aan koopvaardijschepen, welke deels het gevolg zijn van mijnen, door den vijand slechts dan bekend wor den gemaakt, wanneer zij van Duitsche of neutrale zijde zijn vastgesteld en niet ver heimelijkt kunnen worden. Men kan der halve aannemen, dat de verliezen van den vijand door de Duitsche maatregelen hoo- ger zijn, dan is aangegeven. De kustverdediging in het door de Duit sche troepen bezette ded van Noorwegen versterkt door het opstellen van kustbatte- rijen van licht, middelbaar en zwaar kaliber Britsche slagschip door bom getroffen? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Ook gisteren zijn Duitsche luchtstrijd krachten, die door de verkenners waren waargenomen in het zeegebied van Har- stad en Narvik, alsmede tegen vijandelijke troepen in de zone van Narvik. Volgens de voorloopig ontvangen berichten Werd een vijandelijk slagschip bij Narvik door een bom van het zwaarste kaliber getroffen. Sterke rookontwikkeling toonde de uitwer king van den treffer aan. Bij een aanval op een vijandelijk troependepot werd een munitie-opslagplaats tot ontploffing ge bracht. l UitgebreidervolmachtenvoorChurchill? Volgens de Daily Telegraph en News Chronicle zijn aan Winston Churchill dein Britschen minister van marine, uitgebrei der volmachten verleend om de besluiten ten aanzien van de oorlogvoering te co- ordineeren en ten uitvoer te leggen. Voortaan, aldus meldt de Daily Tele graph, zullen de leiders van den Brifselien generalen staf de uitsluitende bevoegdheid hebben tot het coördineeren van een actie. Churchill zal hun bijeenkomst voorzitten en indien vraagstukken door de regeering zullen moeten woorden goedgekeurd, zal Churchil bij het oorlogskabinet de ©enige woordvoerder zijn. Deze belangrijke heivorming zou het ge volg zijn van do critiekon op liet onnoodig tijdsverschil tusschen het plan van do com missie van den generalen staf en de goed keuring en vervolgens de uitvoering door het oorlogskabinet. Het kanon spreekt aan het Westfront Het Fransche avondlegerbenchi van Za terdag luidt: Een vrij groote bedrijvigheid der artil lerie aan beide kanten in het gebied van de Moezel en aan Se Blies. In den afge- loopen nacht trachtte de vijand een vrij belangrijken overval uit te voeren in de streek van de Saai-, op een uitgestrekt front. Na gefaald te hebben onder het vuur van onze artillerie en onze automa tische wapens, trok hij zich in wanorde terug. Gisterochtend werd gemeld: „Activiteit van de contact-elementen". Het Fransche legerbericht van Zondag avond luidt „hi den atgeloopen nacht heeft de vijand in de streek van de Saax met belang rijken steun van artillerie drie onzer posten krachtig aangevallen. Deze omsingelde poS' ten hieluen zegevierend stand in afwach ting van onzen tegenaanval, welke werd ondernomen door lichte detachementen, die den vijand verjoegen. Hedenmorgen werd gemeld: „Opvallende activiteit van de artillerie en van vooruitgeschoven posten in het ge bied van de Saar." Zweden blijft waakzaam In een artikel over de mogelijkheid, dat de oorlof uitbreekt in de Middellandsche zee, schrijft Stoekbolms Tidningen, dat zulk een ontwikkeling ongetwijfeld in ieder ge val men zich absoluut niet moet inbeel den, dat het gevaar dan geweken zou zijn. 'Noorwegen blijft het terrein der krijgsver richtingen, zelfs indien het van het tweede belang wordt. Op een gegeven oogenblik zal eert oorlogvoerend land het voordeelig kunnen achten een afleidingsmanoeuvre te verrichten naar dit front. Met voldoening nemen wij kennis van de Duitsch-Russisclie vaststelling, dat de neutraliteit van Zwe den in het belang van die landen is. Een dergelijke verzekering hebben wij niet vernomen van de Westelijke mogendheden Overigens hangt de waarde van al derge lijke verzekeringen van onderscheidene fac toren af. Onze waakzaamheid rhag niet vei .,appen en onze defensieve maatrege len mogen niet verminderen, zelfs indien het onmiddellijke gevaar schijnt te wijken. Nieuw Japansch offensief in China Ten Noordwesten van Hankan Reuter meldt uit Tjoengking: De Japanneezen hebben een nieuw of fensief naar het Chineesche binnenland geopend len Noordwesten van Ilankau, waar een strijd woedt om het Ixizit van Sinyiang en Fantsjeng, sleden van strategische i>etee kenis in het dal Van den Ilan. Chineesche vliegtuigen hebben een Japansche basis aangevallen en op-slagplaaJse.il in brand ge schoten. Chineesche troepen zouden Oost waarts trekken langs de Noordelijken oever van de Yangtze, blijkbaar om de Japan ners te Ilankau te bedreigen. Roemenië Nacht el ijle verkeer op de Donau verboden. Het Roemeensche ministerie van lucht vaart en marine heeft elk nachtelijk ver keer op den Donau verboden. Dit is gedaan ter voorkoming van da den van sabotage op de over den Donau gelegen Carnavodia-brug, die het oude koninkrijk Roemenië met die Dobroedsja verbindt en op de olie-buisleidlng te Constamtza. Griekenland Turkschc troepenconcentraties aan Gricksclic grens. Havas meldt uit Sofia: Sterke concentraties van Turksehe troe pen aan den grens van Griekenland! heb ben in de hoofdstad van Bulgarije eenige opwinding verwekt. Politieke kringen te Sofia zeggen, dat deze militaire maatrege len van Turkije niet onderschat moeten worden, aamgezien zij in het geheel niet gerechtvaardigd1 worden door de houding van Bulgarije. Deze Turksehe concentraties staan blijkbaar in verband) met de Brit sche activiteit in het Oostelijke bekken van die Middellandsche Zee en naar men ge looft vormen zij een antwoord op een Britsch verzoek. Havas meldt uit Ankara: Buiteniandsche nieuwsbureaus hebben berichten uit Sofia gepubliceerd volgens welke sterke concentraties van Turksehe troepen aan de Griekscke grenzen in de Bulgaarsche hoofdstad ongerustheid zou den hebbein gewekt. Deze concentraties zouden in verband staan met de Britsche activiteit i!n het Oostelijk*deel der Middeliandsche Zee en zouden door Engeland zijn ingegeven. Het officieele Turksehe telegraaf-agent- schap is gemachtigd een formeel dementi te geven en te preeïseeren, dat in tegen deel effectieven, welke een opleidingspe riode achter den rug hebben, regelmatig en zonder verwijl met verlof worden ge zonden. Italië Nieuw crediet van 8 milliard voor het leger. Het Italiaansche Staatsblad publiceert eert op 29 Maart door de senaatscommissie van financiën goedgekeurde wet van 4 April! waarbij een aanvullend crediet van 8 mil liard lire ter beschikking van den minister van oorlog gesteld wordt voor de ver sterking van het leger. lialiaanschc kroonprinselijk paar bij den paus. Hedenmorgen om 11 uur heeft do paus den Prins en Prinses van Piemont in plechtige audiëntie ontvangen. Vergezeld van den Raliaanschen ambassadeur bij den1 H. Stoel, Alfieri, kwam het Kroonprinse lijk paar kort voor 11 uut bij het Vaticaan aan. Na de militaire eerbewijzen te heb ben ontvangen werden de vo,rstelijke per sonen tot den paus toegelaten. Vereemgde Staten Groote manoeuvres. Van 11 tot 25 Mei zullen in Louisiana groote legermanoeuvres worden gehouden, waaraan door 70000 man zal worden deelgenomen. Men wil vooral de waard© van gemoloriseeivle afdeeiingen beproeven en gelegenheid! tot oefening voor dte pas sieve verdediging geven. Bij deze manoeu vres zullen geen militaire attaches aan wezig zijn. Amcxikaansch schip met gewichtige docu menten naar Italië vertrokken. Het vertrek vati het Amerikaansche s.s. Washington naar Italië is Zaterdag twe© uur vertraagd, aangezien na ©en telefoni sche boodschap uit onbekend gebleven bron' te Washington gewacht moest worden op drie zakken met wat officieel© kringen noemden, „belangrijken post" uit Washing ton. I De kapitein van het mailschip heeft nog verklaard, geheime orders te hebben ont vangen voor het geval tijdens de reis vaa het schip vijandelijkheden in de Middel landsche Zee mochten uitbreken. Gemengd Nieuws De spionnage te Sint Pancras Wederom een arrestatie. Vrijdagavond is men overgegaan tot d© arrestatie van den tweeden firmant van de gebroeders K. De gearresteerde K. is lid van den ge meenteraad te St. Pancias en lid van het kerkbestuur van'de Geref. gemeente aldaar. Moordaanslag Twist in een zigcunersgezin. In een woonwagen van de zigeuner -fa milie St., welke gedomicilieerd is te Dok- kum, doch tijdelijk verblijf houdt te Tzum- marum, gemeente Barradeel, is Zaterdag twist ontstaan tusschen den 50-jarigen zL geuner P. St., zijn 39-jarige echtgenoot© M. en hun 19-jarigen zoon. De ruzie liep zoo hoog, dat de man zijn revolver greep en in hot wilde weg begon te schieten. Hij raakte evenwel niemand. Toen Mf zijn revolver had leeggeschoten, greep hij een mes en ging daarmede zijn vrouw te lijf. Hoewel de zoon probeerde de vechtenden te scheiden, bracht de zigeuner zijn vrouwt een lange snede in den hals toe. Het mag een wonder lieeten, dat de slagader niet werd geraakt. 1 De zoon kreeg eenige messteken in het gezicht. De plaatselijke geneesheer verbond de gewonden, waarna zij naar hun woon wagen konden terugkoeren. De politie slaagde er spoedig in den dader te arresteeren. St. is ter beschikking van den officier van justitie te Leeuwarden gesteld. Revolver en mes zijn in beslag genomen. J u Juweelendiefstal Voor f 17000 aan waard© ge stolen. - Tijdens afwezigheid der bewoners is gistermiddag tusschen half één en zes uur ingebroken in een villa, staand© aan d© Derkindererüaan 4 te Laren en bewoond) door den heer D. A. Blauw, directeur van de N.V. van Houten te Weesp. De inbrekers hebben zich toegaing ver schaft d'oor het inslaan van een ruit van de keukendeur. Zij doorzochten enkel© kasten en verdwenen met een buit van juweelen, welke een waarde- vertegenwoor digt van ruim zeventienduizend gulden. Bovendien vïel hun een bedrag aan geld van f130 in handen. Onder het gestolene bevindt zich een collier met 67 paarlen ter waarde van twaalfduizend gulden. Verdacht van spiounage. Mevrouw Van der S., vroeger in IJmui- den woonachtig, de laatste jaren evenwel in Gelseïikirchen, is, zoo vernemen wij, dezer dagen op aanwijzing uit IJmuiden iu Rotterdam gearresteerd, verdacht van spionnage. Zij is gevankelijk naar IJmui den overgebracht en aldaar in arrest ge steld. 4l yl ft x!r li-a.:#, id r r h-^ji I r O «ze cournol erscl)J)at dagelijks, met uit zondering Tan Zon- sn Feestdagen. Prije per kwartaal 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers ets. Abonnementen worden d&gelijkB aangenomen Advertenties voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd ngn, 's Zaterdags vóór i» uux. Een bepaalde plaats van advertentién wordt niet gewaarborgd. Pnjs der Advertentlën: van 1—5 regela 11.55; Iedere regel meer f0.30; In het Zaterdagnummer 15 regels fl.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f 0.75 per regel. Incaasokostenö cta.; postkwitanües 15 ets. Tarieven \an ad vei tentièn bu abonnement zy n aan bet Bnreau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentlën opgenomen f 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 wootden. Elk woord meer cent tot een maximum van 30 woorden. "s Woensdags: Kleine Advertentién tot 25 woor den f 0.25, nuts vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. *s Zaterdags: Kleine Adverteutiën 11.00, indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. I Ai| b I \JJ&L

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1