HEERENHOEDEI a WANDGEDIE RT E Laatste Nieuws N.V. VERFPAKHUIS, BROERSVELD 24, TELEF. 67902 4 SN ALLE PRIJZEN EN ALLE MATEN' N.V. v.h. Gebr. v. HALDEREN PASSAGE 13 - TEL. 12206 - ROTTERDAM De luchtbescherming onder militair gezag Buitenlandsche valuta-transacties verboden. Banken moratorium L. BOON, Huysmansstr. 78, Tel. 69719 Gemengd Nieuws Kunstbescherming. Effectenbeurs heden gesloten Inbraak te Laren GEMEENTELIJKE Fa. W. VAN LOON >T AD HOU DERSLAAN 37. KENNISGEVINGEN Wijziging distributie-regeling - BUITENLAND Verklaring van de Britsche regeerïng Verklaring van Nederlandschen gezant in Washington Verklaring der Nederlandsche legatie in Londen. De Nederlandsche gezant bij Reynaud Conferentie te Washington Fransche steden gebombardeerd Fransch ochtend-legerbericht De Duitsche inval in België Gemengd Nieuws Botsing tusschen motorfiets en auto Burgerlijke Stand Glas en Verfhandel - Glazenmakerij - Kunstschiider-Artikelen - Vakkundige voorlichting Algemeene bekendmaking van den opperbevelhebber. De opperbevelhebber heeft een algemeene bekendmaking doen publicceren, houdende wijziging van de wet betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen. Deze wetswijziging treedt in werking met ingang van heden. Dc opperbevelhebber ontleent zijn be voegdheid tot deze wetswijziging aan art. 29bis van de wet van 29 Mei 1899. Dit jrlikel luidt als volgt: Ilel militair gezag is bevoegd, dc bescherming van -de bevo'king tegen luchtaanvallen te regelen en zoo noo- dig de wettelijke bepalingen betref fende de bescherming van de bevolking. tegen luchtaanvallen zoodanig te wij zigen als ui het belang van de alge- meent* veiligheid noodig wordt geacht. !Aan deze wetswijziging is het volgende ontleend Art. 3 van de wet betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen wordt gewij zigd en komt te luiden als volgt: a. In elke gemeente is de burgemeester belast met de uitvoering van de in artikel 1 bedoelde- maatregelen, voor zoover niet deze uitvoering bij of krachtens verorde ning of bij algemeene bekendmaking van het militair gezag aan anderen wordt op gedragen. b. indien een burgemeester niet of niet behoorlijk voor de in het vorige lid be doelde uitvoering zorg draagt, kan door of namens den minister van bianen'andsche zaken daarin worden voorzien. Met militair gezag kan' bij verordening of bij algemeene bekendmaking het toe zicht over de uitvoering van de in artikel 1 Bedoelde maatregelen opdragen aan na- dér aangewezen autoriteiten of personen. In zoodanig geval kunnen deze autoritei ten of personen aan de met de uitvoering belaste personen terzake bindende aanwij zingen geven. Ifct bepaalde in lid 2 is alsdan niet van toepassing. Vorderingen. Ariikcl 12 van de wet wordt o.a. gewij zigd en'komt te luiden .als volgt:.- -1. De burgemeesters, alsmede het mili tair gezag, zijn bevoegd1 om in het belang van de bescherming van de bevolking legen luchtaanvallen schriftelijk te vorderen a. Het verrichten van nader te omschrij ven werkzaamheden cn diensten van een in de vordering aan te geven tijdstip af tot aan een in de vordering, dan wel in een nadere schriftelijke aanzegging aan te geven tijdstip; b. de terbeschikkingstelling zoo noodig op een in de vordering nader aan to wij zen plaals voor bepaalden of onbepaalden lijd van bij verordening of algemeene be ken dmak in gc daartoe aangewezen goederen met dien verstande, dat deze vordering slechts kan worden gericht tot de eigenaars of houders van die goederen; c. hel treffen binnen den daartoe bij do vordering genoemden tijd van nader om schreven voorzieningen; «3. alle overige medewerking. In verband met de doelmatige voorzie ning in de behoefte aan deviezen, is liet noodzakelijk gebleken ecnige conservatoire maal regelen te treffen. Bij K.B. van 10 Mei 1940 is daarom af gekondigd een deviezcnnoodmaatregel. In gevolge de bepalingen van dit K.B. zijn praclisch alle builenlandscche yalula- transacties verboden. In verband mei de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden is heden een K.B. afgekondigd, bekend als „besluit ban- kenmoralorium'j teneinde de vrije - beschik king ever dé bij banken en soorlgelijke in stellingen uitslaande gelden voorloopig aan zekere beperkingen te onderwerpen. Ten gevolge hiervan wordt de vrije be- schikkine over deze golden- beperkt tot drie procent per maand'van hot toiaal van hun met ingang van 10 Mei 1940 opeiscli- baar tegoed of over tenminste vijftig gulden per week. J Deze beperkingen zijn niet van toepas sing op. de navolgende betalingen: belaling van loonen, salarissen, pensioe nen e.d.; j huren, pachten; belastingen en andere.betalingen aan pu bliekrechterlijke lichamen, alsmede verze keringspremies. Brandstoffen handel, Goederenvervoer EEN OUD VERTROUWD ADRES Aan dc^ architecten die door den inspec- leur kunstbescherming belast zijn mét liet treffen van beschermings maatregelen aan oude gebouwen, draagt de minister van onderwijs, kunsten, en "wetenschappen op, hun werkzaamheden met kracht voort te zetten. i .De minister verzoekt alle kerkvoogdijen en andere instanties, die in September 1939 kennisgeving hebben ontvangen be treffende vrijwaring van hun orgels tegen metaal vordering, die kennisgevingen bij do orgels te plaatsen. !n gemeenten, waar zich oude gebouwen bevinden, die van rijkswege beschermd wor den, dient ten spoedigste personeel voor bescherming werkzaam te worden gesteld, voor zoover dit nog niet geschied is. Dé effectenbeurs was héden gesloten De reeds vastgestelde sluiting op morgen en de Pinksterdagen blijft gehandhaafd.'- Omtrent de beurs op Dinsdag 14 dezer zullen "nadere mcdedeelingen. wérden ge daan. Ontvangen en leveren geschiedde heden op normale wijze; Dc gchcele buit van ile in braak achterhaald. Gebleken is bij liet verhoor van 0., die hekend heeft, dat hij onmiddellijk na de inbraak een ver familielid, den 44-jari geil AL \V. in.de.Rcinbrandtslraal te 's-Gra venhago, heft bezocht. Iflj heeft aan hem voor twintig gulden verkocht bet gestolen collier van 97 paarlen met brilliantcn slot met. een koopwaarde van [24.G00; zes amcthyst-steenc-n, een paar gouden man- che.tknoopen en een platina armband met 20 geboorde paarlen. Toen hij Maandag aan het verven was in Hilversum, hoorde hij door de radio tijdens het schaftuur de mcdetleeling van de inbraak en hij stond versteld va" d daarbij opgegeven waarde. Na het werk is h:j niet een taxi naar Don Ifaag ge gaan, om W. op het liart te drukken, dé buit goed vast te houden. Middelerwijl was de J. gearresteerd cn Dinsdagmorgen stuurde 0. een expresse-brief naar W. om hem le waarschuwen, rlat hrj vast moest houden aan het door 0. aan \V. gege ven alibi (hrj zou Zondagmiddag lirj \V, op bezoek zijn geweest); In.den laten mid dag werd hij aangehouden en hij be kende spoedig; -Een Larensché".rechercheur vroeg assis tentie aan de flaagsclie politie cn het echtpaar VV. wén! gearresteerd. Na een onderzoek van twee etmalen viel \V. gis teravond door de mani. Een huiszoeking had niets-opgeleverd. De buit bleek ver stopt tc zijn op. den zolder van een op slagplaats,'waar. VV. werkzaam was, onder een stapel afval. De vrouw van U'., van wie gebleken is dat zij- niets met de-zaak te maken had is op vrije voeten gesteld. W. zal ter beschikking van de justilie worden gesteld. Zuiveraars van Gebouwen en Schepen fcrijgbaar bij- Pompstation en Boschwach- terswoning. B. leder is verplicht er voor te zorgen, dat van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóórzonsopgang alle aan een bij hem. in gebruik zijnd pand of pandgedeelle aanwezige buitenverlichting (inclusief portiek- of trappenhuis- en on der zijn beheer staande reclame-verlich ting) gedoofd is en blijft en bovendien elke lichtuitstraling vanuit dit pand of pandgedeelte naar buiten wordt voorko men. 0. Van alle zich op of aan den open baren weg bevindende rij- of voertuigen moeten van een half uur na zonsonder gang tot een half uur vóór zonsopgang alle lichten zijn. gedoofd. Het is in deze zelfde periode aan inzittenden dezer rij en voertuigen, zoomede aan allo zich bui tenshuis bevindende personen, verboden om oenig licht te ontsteken of onlstoken te houden. D. Met uitzondering van de onder het beheer van het Hoofd van den Luchtbe schermingsdienst dezer gemeente slaande sirenes, lot het geven van het sein „luehi- alarm" mogen geen sirenes, voor welk doel dan ook, worden in werking gesteld of in werking gehouden. E. Gedurende -do periode van luchtalarm mag niemand', niet bcboorend tol eenige* door of vanwege het Hoold van den Lucht beschermingsdienst dezer gemeente opge roepen hulpploeg van den Luchtbescher mingsdienst zich op straat bevinden.. Men zal zich dus op het sein „luchtalarm" ter stond'binnenshuis moeten begeven of, wan neer dit niet mogelijk is, in trapportieken van huizen., of in andere schuilplaatsen dekking moeten zoeken, dan wel bij ge breke daarvan in nabije parken, plantsoe nen of open terreinen, een heenkomen dienen le zoeken, waarbij is aan te be velen, plat op den grond te gaan liggen. Een en ander geldt eveneens voor inzit tenden van onder F. genoemde rij-' en voertuigen, tranis, enz. F. Rij- of voertuigen, welke bij het sein „luchtalarm" niet op eenige parkeerplaats staan, moeten zich op dat sein op het voor hen. uilerste rechtergedeelte van den weg opstellen. Trams en andere voertuigen, welke niet op het-voor hen uiterste rech tergedeelte van dgen weg kunnen worden opgesteld, n.oelen zoodanig worden stilge zet, dat zij het verkeer niet in den" weg staan. Trekdieren moeten stevig worden vastgehouden. G. Publiek, dat zich bij het sein ,„lucht- alaxm" in eenig geboirw bevindt, inoet ge durende de periode van luchtalarm en dat gebouw blijven. HERINNERT aan den inhoud van de ar tikelen 12 en 13._yan do-}Wst betreffende, bescherming tegen luchtaanvallen (Wet van DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM; GEZIEN arlikel 3, le lid, van de Wet betreffende bescherming tegen luchtaanval len (Wet van 23 April 193tl, Staatsblad 302), hem belastend' met de uitvoering van maatregelen ter beperking van de ge varen voor d'e bevolking voortvloeiende uit luchtaanvallen; GEZIEN artikel 1, 2c lid, 'dier Wet, be palend dat onder deze maatregelen mede behooren de algemeene gedragsregels voor de bevolking; OVERWEGENDE DAT een. toestand van mogelijk luchtgevaar is ingetreden: BEPAALT: dat de volgende door hem, vastgestelde ALGEMEENE 'GEDRAGSREGELS VOOR DE BEVOLKING bij openbare bekendma king worden voorgeschreven-. A. Ieder is verplicht.de noodige bcveili- ue varkoop van bonkaarten zal plaats gmgsmaalregelen tegen brand te treffen vinden a.s Dinsdag 14 Mei alleen in de bij bom in gebruik zijnde gehouwen 's morgens van 9—11 uur. De afgifte van 23 April van 1936, Staatsblad 392), lu. dende: Artikel 12. leder is verplicht de door den Burgemeester schriftelijk van hen ge vorderde medewerking tot uitvoering van deze Wet te verleenen, en, indien bij open i^are bekendmaking door den Burgemees ter algemeene of bizondere gedragsregels zijn voorgeschreven, zich daarnaar te ge dragen. Artikc' 13. 1. Ilij, die opzettelijk aan een verplichting als bedoeld in liet vorige ar tikel niet voldoet, wordt gestraft met ge vangenisslraf van ten hoogste twee jaar of een geldboete van ten hoogste duizend gul den. -2.- Hij, aan wiens schuld is te wijlen, dat aan een verplichting a's .Jiedoeld in het vorige lid niet wordt' voldaan, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog stc een jaar of met een geldboete van tel hoogste vijf honderd gulden. 3 Indien liet' feit is gepleegd in geval van oorlog of oorlogsgevaar, wonden de in de vorige leden gestelde -maxima ver dubbeld. 4. De feilen, strafbaar gesteld - in dit artikel, worden beschouwd' als misdrijf. HERINNERT aan de bevoegdheid, bij ar tikel 1G dier wet aan d'e met'het opsporen van de daarbij strafbaar gestelde, feiten be laste amblenaren verleend, om hem die eenfeit pleegt, strafbaar gesteld bij deze wet. en daardoor de bescherming tegen luchtaanvallen in gevaar brengt, aan te ne men, op- staanden voet de noodige-maat regelen te tTcffen en wanneer de over treder dan in gebreke blijft de noodige maatregelen te treffen zelfs legen den wil 'van den* overtreder en op diens kos ten die maalregeien te treffen óf te doen treffen. BEPAALT DAT- DEZE GEDRAGSRE GELS TERSTOND IN' WERKING TRE DEN. GELAST dat deze ALGFMEENE GE DRAGSREGELS dcor aanplakking op open bare plaatsen zullen worden bekend ge maakt Schiedam,. 10 Mei 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN HAREN. A.s. Maandag, 2en Pinksterdag, zijnde lokalen van de Groen tend islributie geslo ten. 1- De varkoop van bonkaarten zal plaats vinden a.s Dinsdag 14 Mei of gedeelten daarvan., en de daartoe be- Jioorende aanhoorigbeden. Met name zal men, zooveel mogelijk op elke verdieping,, met water gevulde em mers en teilen aanwezig dienen te heb ben, zoornedk; een hoeveelheid zand, ver- groenten zal-in- de komende week ge schieden op Donderdag en Zaterdag; op de gewone uren. Op Dinsdag 14 Mei is de gelegenheid lot aanvragen van goedkoopc levensmidde len gesloten. i 4064 207. Londen, 10 Mei. (Havas). De Britsche re geering publiceert de volgende verklaring: De regeering van zijne majesteit ea do Fransehje regeering nemen terstond maat regelen om België met alle ter beschikking slaande middelen te holp te komen. Even wel moet worden erkend, dat Duilschland zich opnieuw van een militair-voordeel verzekerd heeft door het initiated; te no men in een aanval op de neutrale laaiden. De Duitschers hebben zich moeite gegeven die daad van agressie te rechtvaardigen door te beweren, dat Nederland ea België hun neutraliteit niet ia acht hebben geno men. Die bewering is natuurlijk volkomen valsch. Integendeel, elkeen weet, dat Ne derland en België bestolen waren, een j>o- liliek van strikte neutraliteit ie volgen en hardnekkig elk overleg met do geallieer den hebben geweigerd over de militaire maatregelen welke zij voor hun verdédiging zouden nemen. I Niettemin brengén de geallieerde®, die alle mogelijke schikkingen getroffen heb ben met het oog op die mogelijkheid in geval van nood, thans met groote kracht en snelheid die schikkingen ten uitvoer. New-York, 10 Alei (Reuter). De Neder, landsche gezant in de Vereenigde Stalen, de lieer Loudon, heeft vanmorgen voor de radio gezegd Onze land- en luchtstrijdkrachten zijn in conlact getreden met den vijand en ver scheidene vijandelijke vliegtuigen zijn neer gehaald. De landingen van parachute-troe pen zijn nutteloos gemaakt In een verklaring aan Roulers corres pondent heeft de heer Loudon gezegd: Door mijn land binnen le vallen, is Duilschland zich opnieuw als beschaafde slaat le buiten gegaan. Er valt niet veel 'e zeggen. Het Arnerikaansche publiek is ver standig genoeg om zijn eigen conclusies te trekken en zal zich niet laten misleiden door de gebruikelijke Duilschc leugens en door deze schandelijke nielhoden van oor logvoering. 1 Londen, 10 Mei. (Reuier). De Nederland sche legatie in Londen verklaarde heden morgen het volgende: Wij zijn thans bondgenooten van 'Enge land en Frankrijk. -Ons tot de regeeringen der geallieerden gericht-beroep om hulp is beantwoord en Engeland en Frankrijk gaan ons onverwijld helpen. Parijs, 10 Mei. (Havas). De gezant van Nederland1 te.Parijs was de eerste der di plomatieke vertegenwoordigers van de drie aangevallen landton, oin zich tot Reynaud te richten met een verzoek namens zijn re geering aam Frankrijk om bulp. Terstond daarna ontving Reynaud den ambassadeur van België e® den zaakgelastigde van Luxemburg. Het is duidelijk, aldus Havas, dat tot den Duitschon aanval besloten werdi iu de hoop, dat de binneulandsahe polilieke toestand! van Engeland' en zijn- weerslag iu Frankrijk in de landen der geallieerden eenige verwarring zou slich ten. De Britsche regeeringscnisis is ecliler op het tweede plan komen te staan. De oorlog bevindt zicli thans aan de gren zen van'Frankrijk om het geheele land:, zich meer dan oo-it bewust van den ernst van dit oogenblik is eensgezinder- dan ooit ten aanzien van die komende actie. Washington, 10 Mei. (Reuter). President Roosevelt onderhoudt nauw contact over dén toestand in: Europa. Op het Witte Huis te Washington had hij vanochtend een be spreking. Huil en de leiders van leger, vloot en luchtmacht zullen de conferentie bijwo nen. De confcrenlie dient om de grenzen vast te stellen van Arnerikaansche schepen zulks met het oog op den inval in Nederland en België. Londen, 11 Mei. (Reuter). Volgens te Londen van do Britsclie ambassade te Pa rijs ontvangen berichten zijn verscheiden Fransche sleden gebombardeerd. Bij ea aanval op Nancy werden-zestien personen gedood en dertig gewond. Hel waren voor het méerèndeel burgers. Parijs, 10 Alei. (Havas). Het Fransche legerbericht van 10 Mei luidt: ln de vroege ochtenduren van den tien den Mei zijn Duitsche troepen begonnen Nederland. België en Luxemburg binnen te dringen. *9 De Fransche legers waren In den loop van den nacht gealarmeerd. De belang hebbende regeeringen hebben" *n beroep op dc regceringen der geallieerden gedaan. Bovendien heeft de vijand luchtbombar- demenlsaclies in het Noorden en het Oos ten, van Frankrijk ondernomen. Verscheidene vijandelijke' vliegtuigen, hun aantal slaat nog diet vast, zijn neerge schoten door luchtdoelgeschut of jachtvlieg tuigen. Lebrun confereert. Parijs, 10 Mei. (Havas). Vanochtend heeft Lebrun achtereenvolgens geconfereerd met Mandei. Reynaud en Daladier. Dal*dicr heeft Oen Nederlandschen gezant te Parijs ontvangen. Reynaud heeft vanochtend eveneens den Nederlandschen gezant te Parijs ontvangen. Algemeene mobilisatie in Zwitserland. Bern, 10 Mei.. (Havas). Zwitserland heeft dé algemeene mobilisatie afgekondigd. 'Bom bij de Duitsche ambassade te Brussel. Brussel, 10 Mei. (Reuter). !Bij den aanval op Brussel is vandaag een bom neergeko men bij de Duitsche ambassade. Brussel, 10 Mei (Havas). Van gezag hebbende zijde wordt vernomen, dat Duit sche troepen de grens hebben overschre den. Tot nu toe heeft de door de Belgen vernietigende linie den vijand tot slaan ge bracht. Het leger houdt zich bezig met de ver nietiging van kleine afdeelingen parachu tisten, die op Belgisch gebied zijn ge daald. I Het Franseh-Britsche leger is de Fransch- Belgische grens overgekomen. De luchtaan val -op België werd door tal van eskaders ondernomen. Versoheiden Duitsche vliegtui gen werden neergehaald. Ten aanzien van hel aantal slachtoffers in groot Brussel wordt gezegd, dat dit zeer gering is. Twee ernstig gewonden. Op den rijksweg te Muiden, nabij de Vechtbrug, is gisteravond om kwart over zes de militaire motorrijder K. uit Amster dam die naar het Gooi reed, tegen eon auto gehotsl, die uit de richting Naarden den Muidorbinnenweg naar Wecsp wilde inrijden. K. sloeg door de voorruit van da auto en zijn duorijder, v. d. W., vloog over de auto heen. Beiden kregen ernstig letsel aan het hoofd en een hersenschud ding en zijn in bedenkelijkcn toestand resp. naar het burgerziekenhuis en het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam ver voerd. Motorfiets geslipt. Gisteravond omstreeks half zes is op liet Oost plein te Rotterdam de kxantenlje- zorger B. A. C. Fregge, wonende op rlon Oostzeedivk, met zijn motorfiets geslipt. De man kreeg een schedelliasisfractuur cn werd per auto van den G.G.B. naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Aanrijding met du mie! ijk gevolg. Op den Lopikervoocdrjk te Lopik is gis termiddag de 44-jarige weduwe H. den Oud sten uil Jaarsveld, die ter rechterzijde van den dijk .wandelde, door een bestelauto aan gereden. De vrouw was op slag dood. Vraagt voor TROU WRlj DEN met eerste klas materiaal ons speciaal tarief I =2= WESTER GARAGE Fr. Haverschmidtlaan 74 - Telef. 68210 4UHIEUAM. Geboren: 7 Mei: Hcnrietfe Maria Theresia,,d.. vaii M. L. van Biichem en A. M. A. Volkeri, Dr; Ndetstraat 1. 8 Mei: Pieternella, d; van B. Blom en N van .dén Berg, 's-Gravenlandsché pol der 83, Een als levenloos aangegeven kind var. A. L. Heijnsbrook- en C. L. Sclruur- mans, Boerhavelaan 1. 1 0 n d e r tr ou-w d: M. H. Braijn, 23 jaar en D. Kruithof, 20 jaar. C. Dijkhuizen, 24 jaa- en If. van Veen, 23 jaar. P. J. variMerpilo, 51 jaar en M.J. C. Lourens, 32 jaar. F. D. van Routeren, 30 jaar en. E. Bo'aid, 27 jaar. O. J. B. Dé Goninck, 43 jaar en E. K. Roodcnrijs, 33 jaar. M. Spits, 31 jaar en C. Onderdelinden, 30 jaar.- W. van der Lugt, 24 jaar en N. Koog je, 21 jaar.M. Berfelo, 23 jaar en 11. Bok horst, 22 jaar. II. Volken, 32 jaar en W. II. Dirksen, 26 jaar. AL van Stijn, 24 jaar en A. Jansen, 23 jaar. 13. G. van der Kooij, 24 jaar en C. Zwamborn, 21. jaar. - H. A. M. Donkers, 27 jaar cn S. M.TIeetkamp, 27 jaar. A. H. Yer- hoeijen, 24 jaar en P. Verbrugge, 26 jaar. J. Alarcus, 23 jaar en AL H. van IAoo- ren, 27 jaar. Gehuwd: S. Klein, 23 jaar en A. Notenboom, 22 jaar. K. Sterenburg, 30 jaar en P. Ver linde, 26 jaar. A. Post, 19 jaar en W. Dekker, 16 jaar. J. H. van den Berg, 24 jaar en H. J. AL van As, 26 jaar.M. F. G. Luijben, 27 jaar en C. A. van Leeu wen, 31 jaar. A. Bart, 28 jaar on \V. E. Monlijn, 24 jaar. Overleden: 8 Mei: H. H.--Muller, 88 jaar, wed. van N. Bijlo, Ooetsingel 18. Boog water. (ML Mei 5.40 uur, 18.03 11 Mei6.12 uur, 18.43 uur.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3