J Een groote slag aan de Dyle verwacht NAAR DÉN BEWEGINGSOORLOG rtSTSuS: STk-dSt Vrijdag 17 Méi 1940 1 I •V v Hi1 Tel. No. 69300 (3 lijnen). 93ste Jaargang. No. 22476 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL De slag aan de Dyie-steiling in België In het frontberieht Van het Duitsehe nieuwsbureau wordt gezegd, dat door het binnenrukten van de Duitsehe troe- i pen in Den Haag en Amsterdam de ca pitulatie van Nederland een fèit is ge worden. Nu zal spoedig wederom orde en rust in het land weerkeeren en aan gezien de bevolking zich loyaal gedraagt en vreedzaam aan den arbeid gaat, zullen in de eerstkomende dagen Duit sehe troepen uit Nederland worden teruggetrokken, deze komen dan vrij voor den grooten Slag, welke reeds is ontbrand aan. de Dyle-stelling in het gebied tusschen Antwerpen en Namen en waarvan het hoogtepunt in do ko mende dagen wordt verwacht. Belgen, Engelsehcn en Franschen hebben zich hier mot sterko krachten voor den strijd gereed gemaakt en hier zullen millioe- nen van de best uitgeruste soldaten der wereld op elkaar stooten. Het verdere lot van Be'gie hangt af van den uitslag van dezen strijd. De Franselien en vooral de Engei- schen hebben de terugtrekkende Belgen bewogen de Dyle-stelling te houden, omdat zij willen verhinderen, dat door een snellen, kraebtigen stoot naar de Belgisehe kust, de vooruitzichten voor den strijd tegen Engeland nog beter worden. Tot nu toe is dn opmarseh van de Duitsehe troepen volgens 'de plannen verloopen en na afloop van den vijf- daagschen veldtocht in Nederland kan worden gezegd, dat nauwelijks rekening was gehouden met een zoo snelle ont lasting van den rechtervleugel. Op Antwerpen en Leuven kan derhalve reeds voor het begin van den grooten slag aan de Dyle een krachtigen druk uit het noordoosten worden uitge oefend. De Duitsehe pers over den slag in het Westen De groote slag in liet Westen met het voornaamste contingent der vereenigde troe pen van Frankrijk, Engeland en Belgiè, vormt het hoofdonderwerp van de Duit sehe pers. Daarbij wordt er op gewezen, dat zelfs het officieele Fransche tegenbe richt de Duitsehe- successen moet toegeven. De „Deutsche Allgemeiue Zeitung" schrijft, dat de slag of de veldslagen pas aan het begin staan. De overgang tot den be wegingsoorlog, alius het blad, is geschied volgens onze plai «en en niet volgens die van den vijand, terwijl de stormachtige opmarseh van onze troepen den tegen; stander geen keuze van slagveld gelaten heeft. De vijand moet dientengevolge nieu we plannen maken. „Hamburger Fremdenblatt" schrijft: De geweldige stootkracht, welke alle Duitsehe wapens aan den dag hebben-gelegd, doen met stelligheid een voor Duitschland gun- stigen afloop van den reusachtigea strijd voorzien. De slag, die thans voor Brussel ontbrand is, is een strijd om het be staan van Groot Britlannie, nu in Den Haag en Amsterdam de Duitsehe vlag waait. De komende uren en dagen zullen een geheelo wereld den adem benemen. Welk een geweldige kracht Duitschland daarbij moet ontwikkelen, blijkt uit het feit, dat hel de Duitsehe weermacht gelijktijdig mo gelijk is, naast den slag tusschen Antwer pen en Seaan de maginot-linie in den Saarsector met groot succes te bestor men, Duitschland kan met gerustheid den grooten slag in Vlaanderen afwachten. Kanongebulder uit België in Engeland te hoeren. Het Stockholmsche blad „Nya Dagligt Allehanda" meldt uit Londen, dat aan de geheele Zuidkust van Engeland liet kanon gebulder in Belgiè was te hooren. Het ge bulder was zoo hevig, dat ruiten en deu nen trilden. Duidelijk kon men onderschei den het optreden van zware artillerie. De ontploffingen waren soms zoo hevig, dat zij vergeleken konden worden met een zware aardbeving. Het zelfde blad meldt mt Londen, dat men de thans dagelijks uit Nederland en België aankomende vluch telingen nauwkeurig laat onderzoeken, daar men vreest, dat zich onfier hen buiten- landsche agenten en spionnen bevinden. Fransche zware tanks van weinig nut. Ook aan de Franseh-Belgische grens ten zuiden van Givet, is de opmarseh langzaam maar zeker voorwaarts gegaan. Aan den linkervleugel van deze troepen valt de taak ten deel te verhinderen, dat de Fransehen een krachtigen flankaanval doen op de Duitsehe troepen, welke bij de Dyle en Namen aanvallen. Op talrijke plaatsen hebben de Franschen getracht de Duitsehe linies te doorbreken en hierbij werden voor het eerst de allerzwaarste Fransche opgevangen en de rijdende Fransche ves tingen teruggeslagen. Gebleken is, dat deze zeer groote tanks een goed doel bieden aan de luchtmacht, talrijke vijan delijke tanks werden door voltreffers bui ten gevecht gesteld. Hieruit kan men op maken, dat in vergelijking met den wereld oorlog wijzigingen in de beoordeeling van de slagkracht van bepaalde wapenen is ingetreden. Eerst beeft de Duitsehe lucht macht getoond krachtiger- te zijn dan de Engelsehe vloot, vervolgens bezweken de modernste vestingwerken onder de gewel dige slagen van cle Duitsehe escadrilles en thans worden de voor onkwetsbaar ge houden zware Fransche tanks eveneens in elkaar geschoten. Uit de berichten van de luchtmacht blijkt verder, dat '3ë meeste Tucbteevech- ten zich boven vijandelijk gebied hebben afgespeeld. De vijandelijke luchtmacht heeft hierbij zware slagen in ontvangst moeten nemen. Verder wordt gemeld, dat thans ook Duitsehe duikboolen voor de Nederland- sche en Belgische kust zijn verschenen. Toestand in België ernstig Dt Belgische minister van buitenland- sche zaken Spaak, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij den toesland in Bel- gie ernstig noemt. Spaak zeide verder, dal de toestand der Belgische troepen „uiterst moeilijk" is geworden. Hevige strijd tuschen Mézière en Sedan Positie van Antwerpen critiek geacht Stefani meldt uit Parijs: De militaire medewerkers dea* Fiansche bladen wijzen er op, dat het opperbevel, als gevolg van' de Duitsehe doorbraak op drie punten van de verdedigingslinie der geallieerden tusschen Namen en Me- ziert, het besluit genomen heeft ten Wes ten van de Maginot-lijn over te gaan van den stellingoiorlog tot den bewegingsoor log met alle risico's en plotselinge wij zigingen welke dit medebrengt. De geal lieerden ondernemen tegenaanvallen in het gebied van Sedan waar de Duitschers voor bij Ghiers de Maas zijn overgetrokken. Tus schen Meziere en Sedan zou een onaf gebroken zeer hevige strijd geleverd wor den. Een der militaire medewerkers merkt op, dat \ia de nederlaag van Nederland, de positie van Antwerpen zeer moeilijk is geworden. III Franschen beschieten open Duitsehe stad. Van bevoegde' Duilsclie militaire zijde wordt meegedeeld: Fransche artillerie be schiet sinds 1'6 Mei zonder militaire rede nen de onverdedigde stad Rastatt. Zware Duitsehe batterijen hebben daarop als ver gelding het vuur geopend op Hagenau. Anglicaansehc bisschoppen op den Balkan. Met het optreden van Anglicaansche bis schoppen op den Balkan lioudt zloh cle Deutsche Diplomatisch Politisclie Informa tion bezig. Ook dez;© bisschoppen, zoo schrijft de Korrespondenz, hebben zich' ge steld in dienst van de uitbreiding van den.' oorlog. Sedert begin Mei reizen zij op den Balkan onder het voorwendsel van kerke- Irjke toenadering tot de orthodoxe kerk, in werkelijkheid in dienst van de Engelsehe oorlogspropaganda. Ook Spanje heeft een dergelijke missie gehad. Daar was bet voor wendsel om een Britschen généraal met een geestelijke van Let bisdom Westminster naar Toledo te sturen, voor teruggave van tijdens den burgeroorlog naar Engeland in veiligheid gebrachte kerkelijke voorwerpen. De geallieerde scheejisveriiezen Later ontvangen berichten bevestigen, dat de seheepsverliesen van de vijandelijke mogendheden nog aanzienlek grooter wa ren dan in het legerbericht van gistere., bekend is gemaakt. Vólgen^ een mededee- ling van welingelichte zijde, worden tot dusverre opgegeven: als tot zinken ge bracht twee torpedobootjagers en drie koopvaardijschepen, als zwaar beschadigd twee torpedobootjagers en .vier koopvaar dijschepen ,4 Onder de tot .zinken gebrach te drie koopvaardijschepen hey-cxnd zich pen vol troepentransportschipvan 10.000 bru- to-registerton. Bovendien werden den tegen stander door de aanvaüenxvan het lucht- wapen nog de volgende verliezen toege bracht: Op de Noordzee eenduikboot tot zinken gebracht, in het kustgebied van Nederland, resp. den Noordelijken uitgang van het kanaal een transportschip van 5000 brulo-registerfcon ia .den grond ge boord, een kruiser, een.1 torpedobaotjager regis lerton door voltreffersvan gemiddeld en zwaar kaliber zwaar beschadigd. In het zeegebied' vanNarvik een transportschip van 18.000bruto-register- ton en een hulpschip van; 1500 bruto- registerton in brand! gebombardeerd. Daar mede beloopen de totale verliezen van den tegenstander op 15 Mei 90.000 tot 1QÖ 000 ton oorlogs- en koopvaartbjscheeps- ruimle, waarvan rond' 55.000 Ion volko men vernietigd! is. Boodschap van Chnrehill aan de Britschc vloot, t Churchill heeft een boodschap gericht tot de vloot en de koopvaardij, waarin hij bij zijn verlaten van de admiraliteit jegens alle-officieren en 'matroze WTtejrid e B-nfsche vloot uitdrukking geeft van zijn persoon lijke bewondering voor het werk, dat zij sedert den aanvang van den oorlog vol bracht hebben. De Engelsehe controle op zee. De kapitein van het te New-York aange komen ltalïaanschc stoomschip '„Roma" heeft gemeld, dat de Engelsclien zrjn schip in Gibraltar zonder opgave van redenen dertig uur lang hebben vastgehouden. De Engelsehe controle-officieren sneden de matrassen in de manschappenverblijven en zelfs de voering van kleedingstukken open. Tenslotte werden vaten olie door de Engelsclien in beslag genomen. Gaan de Vereenigde Staten in den oorlog De New-York Herald Tribune sprak gis teren voor de eerste maal de vrees uit, dat de Vereenigde Staten aan den-oorlog zulten gaan deelnemen, waarbij het blad zijn lezers de mogelijkheid voor oogen tracht te stellen van een militaire bedrei ging der Ver. Staten. De Westelijke mo gendheden, aldus het blad, zijn weliswaar nog lang niet verslagen, maar een Duit sehe overwinning is tastbaar in de nabij heid gekomen. De trefkracht van de Duit sehe weermacht kan niet hoog genoeg op waarde geschat worden. Het blad besluit met de woorden, dat het intusschen mis schien reeds te laat is om de Duitsehe overwinning af te wenden en daarom moe ten de Vereenigde Staten hun militaire po sitie op het Amcrikaansche continent zoo danig versterken, dat Duitschland geen kansen heeft militair of ideologisch daar vasten voet te krijgen. Commentaren van de Spaansche pers De Duitsehe doorbraak door de Noord- Westelijke verlenging van de Maginot-linie wordt door de Spaansche bladen levendig besproken. Het blad' A.B.0. stelt vast, dat de Duitsehe troepen nog -nauwelijks 100 kilometer vliegen van Reims af zijn. Het Noord-Oosten van Frankrijk is de kwetsbare plek voer de geallieerden. De positie van België wordit dlaardoor geken schetst, dlat dé Duitschers reeds dicht voor Brussel staan. De drie kindteren van dèn Belgischen koning zouden reeds naar Lon den zijn. Duitschland heeft thans een kust van '400 kilometer voor zijn operaties tegen Engeland. Het gevaar voor een Duit- schen luchtaanval in Engeland! wordt elk uur meer gevreesd. De Oostkust en de Zuid-Oostkust zijn voor alle vreemdelingen gesloten. De Fïatosche legerleiding ïs na d'en doorbraak vafti de Maginot-linie voor het moeilijke vraagstuk geplaatst, 'alle strijdkrachten te coneentreeroh voor Öe verdediging v-ato' het Fransche grondgebied, of het risico op zMi te nemen, troepen naar België te sturen tetieindte den Duit- schen opmarseh te stuiten. Jajianschc bladen over de kr ijgs verriehlin gein 'De Japansche pers staat volkomen in het teeken van de laatste berichten van het Westelijk front. De „Asahi" meent, dat de uitslag van den oorlog wellicht reeds m de komende dagen te overzien zal zijn. De „Yomioen Sjimhoen" schrijft, dat En geland thans voor een groote crisis staat. De capitulatie van Nederland is als een doodelijke slag te beschouwen. Het lot van Engeland als heer en meester loopt buitengewoon groot gevaar. De „Hotsji Sjimhoen" zegt, dat zich thans met gioote snelheid een geweldige om wenteling der wereldsituatie voltrekt. Japan moet zich terstond op deze verandering instellen. Alle bladen wijzen er voorts op, dat de ineenstorting van Nederland en de Duitsehe opmarseh door Belgie een Duitschen aanval op Engeland buitenge woon vergemakkelijkt. Discipline en strijdvaardigheid, aJSmede strategie en uitrusting der "Duitsehe troe pen hebben zich verre de meerderen ge toond van de tegenstanders. De kleeding van de Duitsehe valscherm-troepen. In verband met de lasterlijke aantijgingen der vijandelijke mogendheden tegen de Duit sehe parachute-troepen, wordt van bevoeg de militaire zijde de volgende beschrij ving gegeven van de .kleeding dezer een heden. De Duitsehe parachute-troepen dra gen, zooals elk ander lid van de Duitsehe weermacht, een uniform, die met geen burgerkleeding lean worden verwisseld. De voornaamste 'kleedingstukken dezer troe pen zijn: eed grijlae sldbroek en hooge rijglaarzen, waarbij een blauwgrijze blouse. Bij het omlaagspringen wordt nog een blou se aangetrokken van groenachtig linnen, en een dito korte broek. In plaats van de vliegermuts, zet hij dan een stalen val helm op, die in zijn vorm iets afwijkt van de overigens bekende Duitsehe stalen helm. Een dergelijke uniform kan nooit, zoo wordt van Duitsehe zijde met nadruk be toogd, aanleiding geven tot verwisseling met burgerkleeding. Alles wat daarover in het buitenland verspreid is, is dienlenge volge kwaadwillige fantasie. Russische luclilvaarldelegatie in Berlijn. De delegatie der Sovjet-Russische burger- luchtvaart met haar leider, ,Molölco£f, lid van den raad van volkscommissarissen en van den oppersten raad der Sovjet Unie, die op uitnoodigmg van de Duitsehe Luft hansa in Berlijn vertoeft, werd gistermid dag m het raadhuis door den eersten burgemeester, dr. Lippert, ontvangen Deze gaf uiting aan zijn vreugde voor de eer ste maal een Sevjet Russische delegatie in het raadhuis ie mogen ontvangen. Hij zeide te hopen, dat uil dit bezoek een ver dere verdieping der betrekkingen tusschen de beide groote volkeren moge voortko men. Ter herinnering aan hun bezoek deed hij den Russischen gasten een werk over handigen over de geschiedenis van de rijks hoofdstad. Reynaud in de Fransche Kamer. De Fransche Kamer is gistermiddag onder voorzitterschq.pi van Ilerriot bijeengekomen om een verklaring aan te hooren van Rey naud over den militairen toestand. Reynaud verklaarde o.a.: Hitter wil in twee maan den winnen. Hij wil niet inzien, dat hij al verloren heeft en lnj heeft het risico op zich genomen. Wij zrjn volkomen gereed voor het gevaar. Wij moeten onze zielen van staal maken. Wij zijn vol hoop. Een driezijdige financiéelc overeenkomst. Die Belgische minister van financiën, de Engelsehe kanselier van de schatkist en de Fransche minister van financien heb ben een driezijdige financieete overeen komst gesloten, volgens welke België en Frankrijk eenerzijds, en Belgie en Enge land anderzijds elkaar wederkeerig finan cieel t faciliteiten verleen en voor de re geling van bun uilgaven. De politiek van Hongarije. Vernomen wordt, dat de Hongaarsehe ge zant in Boekarest gisteravond de Roemeen- sche regeering zou liebben verzekerd, dat Hongarije de vredespolitiek wil voortzet ten, die tot dusverre was aangenomen. Tezelfdertijd wordt bekend gemaakt, dat de-Roemeensche militaire autoriteiten, om het hoofd te bieden aan alle gebeurlijkhe den, besloten hebben de reeds vastgesteld© oproepingen voor de opleiding ie vervol ledigen en geen verloren te geven aan troepen, die zich reeds onder de wapenen herinden. I Naar een herkiezing van Roosevelt? Stoekholms Tidningen verneemt uit New- York, dat volgens inlichtingen in politiek® leringen te Washington, de jongste ontwik keling in Europa waarschijnlijk een groo ten invloed zal hebben op de komende presidentsverkiezingen. Men bespreekt de mogelijkheid van een overeenkomst tus schen de democraten en de republikeinen betreffend© de herkiezing van president Roosevelt met gelijktijdige benoeming van een republikeinschcn vice-president en van een coalitie-kabinet. „Holland kreeg van niemand hulp" Italiaansche pers noemt toestand voor Frankrijk en Engeland ernstig. De geheele Italiaansche pers noemt do militaire situatie voor Frankrijk en vooral voor Engeland ernstig. In Londen lieerseht groote verontrusting, zooals ook blijkt uit verschillende Engelsehe perscommentaren. De laatste berichten uit Frankrijk over de ontwikkeling van het Duitsehe offensief hebben een harden .slag toegebracht aan het optimisme van de geallieerden. De toestand werd ernstig genoemd. De Gazetta del Popoio meldt uit Lon den, dat de Engelsehe hoofdstad vol komen onder den indruk staat van het bericht der capitulatie van Nederland dat de grootste ontsteltenis heeft ver wekt. De Britsche kringen zouden, zwaar getroffen zijn door de verklaring van den Nederlandschen opperbevel hebber, dat de Hollanders practised! van niemand hulp gekregen hebben en alleen op hün eigen strijdkrachten wa-" ren aangewezen. Wanneer ook Anther- pen na de bezetting van Nederland in Dnitsche handen zal zijn gevallen, zou den België en Nederland ophouden de groote leveranciers van Engeland te zijn. Door dit verlies aan levensmiddelen en grondstoffen en na liet uitvallen van Dene marken Zweden en Noorwegen, komt En geland uit de positie van belegeraar ia die van een belegerde. Deze verliezen staan voor Engeland gelijk met een grooten ver loren veldtocht. De Turijnsche Stampa Schrijft, dat de capitulatie van Nederland een element van het grootste voordeel vormt voor Duitschland met het oog op de verdere operaties tegen Engeland. Lon den voelt zich voor de eerste maal in de geschiedenis rechtstreeks bedreigd. De Lavoro Fascista merkt op, dat Hitler, een man, voortgekomen uit 't volk, in" rijf dagen tijds Nederland heeft laten capatu- leeren en bezetten, terwijl de Engelsehe minister-president, Churchill, een afstam, meling van Marlborough, in dezelfde pe riode een parlementair kabinet heeft sa mengesteld. s Boodschap van Roosevelt aan Mussolini Een persoonlijke boodschap van den pre sident der Vereenigde Staten van Amerika, Roosevelt, is, naar van bevoegde Italiaan sche zijde verluidt, door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken aan Mussolini ter hand gesteld. Naar algemeene mobilisatie in Zuid Slavie? Do Zuid-Slavische vice-minister-president, dr. Matsjek, heeft een langdurig on derhoud gehad met den minister van oorlog, generaal Nedïtsj, waarbij ook dé minister van financiën, aanwezig was. Voorts heeft de Banus vatt Kroatië diep gaande besprekingen gevoerd met dein legercommandant van Agram en talrijke medewerkers. In politieke kringen van Bel grado en Agram neemt men aan, dat daar bij het vraagstuk eener algemeene mobi lisatie besproken werd!, dat ook op de agenda zou staan van den heden te hoit- dén ministerraad'. Overigens verklaart men in bevoegde Zuid-Slavische kringen, dat jZ-uid-Slavië tegenover d'e weer opduikende aiarmeeron- de berichten betreffende het Zuid-Oosten van Europa, rustig blijft en zijn neutrali teit in alle omstandigheden zal bewaren. Zuid-Slavin gelooft ook, geen vrees te behoeven koesteren voor een aanval van een of anderen nabuurstaat. De krijgsverrichtingen in China Japansch© legerbericht. Het Japansche legerbericht meldt, dat de Chineesche troepen, die in den Ooste lijken en Noordelijken sector van Tsaojang (in het Noorden der provincie Hoepei) hun stellingen hadden betrokken, door de Japansche strijdkrachten zijn gedecimeerd. Een verder legerbericht meldt, dat Japan sche eenheden Maandag de versterkte stad Tingjuen (in het Noord-Westen der pro vincie Anhwei) hebben ingenomen, nadat zij door de Ghineesche linies bij Linking, Woetangtscftcn en Taipingtsi heen waren gebroken. De krachtige aanval van de Ja pansche eenheden was Zondag j.l. begon nen. Zij streden tegen het nieuwe Chi neesche vierde leger, dat in den sector van Tingjuen in het veld' was geworpen. Verlaat de Volkenbond Geneve? Stefani meldt uit Bean: Het gerucht blijft de ronde doen, dat de Volkenhond genoodzaakt zal worden Zwitserland te verlaten, na ©en for- meele sommatie te hebben ontvangen van de Zwitsersche regeering. De Vol kenbond zou zich vestigen te Vichy (Frankrijk). s I Wil \i - ^?Tr^?rtTr''ft """""'re" [TW-v'i'fl «r*f* Uese couwut ««rschgni dagelijks, rneloit- aondering van Zon- en Feestdagen. Prga per kwartaal f 2.—; franco per post t 2.50. Pnjs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf nur aan het Bureau bezorgd zjjn, *8 Zaterdags vóór uur. Sen bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Pnjs der Advertentie», van i5 troela 1153; iedere regel meer 10.30, In het Zaterdagnummer t5 regela f 1.80, Iedere regel meer f (X35 Reclames f0.75 per regel. Incassokosten5 ets.; postkwltantiea 15 ets. Tarieven van advertentien by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar- Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f0.50 t/m. woor den, 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'e Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f CL25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00% indien niet vóór Vrtfdagavond 6 uur bezorgd. Verbitterde sl *ijd in en Frankrijk f7 A ^1 4: ■vs 3 i yiM

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1