SCHIED. COURANT HET BOMBARDEMENT VAN ROTTERDAM MONOPOLE THEATER WEDEROM VOORSTELLINGEN Met uitgebreid filmprogramma LOSSE NUM/IE1S DER VERORDSNINGEN VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. N00BGELÜ Het Duitsche Opperbevel beeft een aantal ver ordeningen uitgevaardigd, waarvan wij hieronder enkele der voornaamste laten volgen: Onderhandelingen op 13 en 14 Mei. Te laa Het verkeer te Rotterdam* Uitreiking van kleeding en voedsel Een oproep van de Duitsche bevelhebber aan de Nederlandsche bevolking. Kookt de melk. Toestand der wegen Melding yan Duitsche gesneuvelden of gewonden De Jjjoscopen In Amsterdam weer open. VAN DE GEMEENTE SCHIEDAM. BUITENLAND Engeland te iaat Turksche pers over de capitulatie van Nederland GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN lederen middag'van 1 tot 4.30 uur, »s avonds van 7 tot 9,30 uur VLAARDINGEN: VLAARDINGER-AMBACHT Alwaar tevens abonnementen en advertentieën worden aangenomen i Het Duitsche strafrecht geldt voor handelingen tegen de verorde ningen, uitgevaardigd door het Duitsche opperbevel en onder worpen aan het oordeel van krijgs raden en bizondere rechtbanken. Het reizen uit het bezette gebied isjslechts toegelaten met toestemming van den Orts- of Feldkommandant. Dieper ingrijpende landrechtelijke bepalingen blijven gelden. Elk verkeer met krijgsgevangenen of burgerlijke gevangenen is ver boden en wordt gestraft. Samenscholingen op straten en pleinen, deelnemen aan openbare vergaderingen en optochten, ver spreiden van vlugschriften- wordt gestraft. De plaatselijk verantwoordelijke bevelhebber kan hiervan ontheffing verleenen. f s Wie het werk neerlegt met de be doeling de belangen van de Duitsche bezetting te schaden, wie anderen dwingt het werk te staken of te hinderen, wordt gestraft. Wie in dagbladen of tijdschriften berichten openbaar maakt, scha delijk voor het Duitsche rijk, wordt gestraft. Wie niet-Duitsche radio-uitzen dingen beluistert of daartoe hetzij -in het openbaar of gemeenschappe lijk de gelegenheid biedt, wordt ge straft. Uitgezonderd zijn de radio-uit zendingen van niet-Duitsche zen ders, welke onder controle van de Duitsche bezetting staan. Wie radioberichten verspreidt, welke een vijandig karakter heb ben, wordt gestraft. Deze verordening treedt met haar afkondiging in werking. Levensmiddelen mogen slechts in voorraden voor het normale ver bruik verkocht of ingeslagen wor den. Hamsteren is verboden Duitsche soldaten en rijksburgers moeten deze voorschriften in acht nemen en dienen slechts in hun on middellijke behoeften te voorzien tegen contante betaling. Slechts bij grootere bestellingen van meer dan500 mark kan gekocht worden tegen een leveringsbewijs. Elk vergrijp tegen deze maat regelen wordt gestraft. De op het tijdstip der bezetting geldende prijzen en vergoedingen blijven gehandhaafd voor den land bouw en de nijverheid zoowel als voor het goederenverkeer. Ook de prijzen voor het verkeer met het Duitsche rijk mogen niet worden verhoogd. Ongerechtvaardigde weigering tot levering is verboden. Niet alleen wordt overtreding met gevangenisstraf of boete be dreigd, doch ook met inbeslag name der goederen. De Duitsche weermacht waarborgt den inwoners volledige veiligheid van personen en eigendommen. Gewelddaden en sabotage worden met de zwaarste straffen bestraft. Onder sabotage wordt ook verstaan elke be schadiging en vernieling van oogstpro- ducten, aanplantingen, welke voor de Duitsche bezetting van belang zijn, het afsehenren en vernietigen van plakka ten enz., en daadwerkelijken en lijdza- men weerstand. Bizondere bescherming genieten gas, water en eïeetriciteit, spoorwegen, slui zen en kunst» erken. Door den Duitschen militairen bevelheb ber is de volgende verklaimg betreffende de gevechtshandelingen in Rotterdam van 10 tot 14 Mei 1940 gegeven. - De stad Rotterdam was, doordat zij door de Hollandsche weermacht tegen de gelan de Duitsche troepen verdedigd werd, sinds 10 Mei tot slagveld geworden. Het front liep midden door de stad. De Ilo'landsche •weermacht poogde voortdurend van den Noordelijken oever van do Maas uit de doo<r de Duitsche troepen in bezit geno men brug te heroveren. Op den avond van den 13den Mei ging met toestemming van den Duitschen troepen commandant een Hol landsche priester als parlemen'air over de brut? naar de Hodlandsche troepen om hen aan te manen den nutleloozen teg-ens'and op te geven en den Noordelijken oever te ontruimen, bierbij werden den Node-r'.and- schen troepen de gevolgen onder het oog gebracht, welke het niet opvolgen van deze aanmaning sou teweegbrengen. De Neder landsche commandant gaf nochtans geen gehoor aan deze aanmaning. In den ochtend van den 14den Mei werd een Duitsche parlementair in opdracht van den Duitschen generaal over de brug ge zonden, met de opdracht den Nederland- sdiefc troepen een termijn te stellen van drie uren voor overgave, eventueel ont ruiming van Rotterdam. Be Nederlandscbe commandant opende onderhandelingen, stelde deze dan plotseling weer uit om ze daarna opnieuw op te nemen. Intusschen was de termijn van drie uur verstreken. Daarmede traden de maatregelen in wer king, die voorzien waren voor het geval, dat de Duitsche eisch werd argewezer> Toen de Hollandsche commandant zich nu te Iaat - tot overgave bereid verklaarde, konden de aanvalsmaatregelen te land nog bijtijds worden tegengehouden, die in de lucht echter slechts gedeeltelijk, daar de eerste escadrilles van de Duutsche gevechts vliegtuigen reeds gestart-waren. Do Hollandsche commandant heeft dus der hem gestel-den termijn laten verstrijken sonder duidelijk te zeggen, of hij de stel ling, d.w.z. Rotterdam, wilde ontruimen of niet. Door de hardnekkige verdediging.van Botterdam had de stad, die daarmede tot gewoon gevechtsgebied geworden was, haar rc-chten als „open stad" opgegeven. Hulpkrachten. In de toevluchtsoorden te 's-Gravenhage Ss behoefte aan hulpkrachten voor toe zicht, uildeeling van de voeding, verzor ging van ouden van dagen en bezighouden van kinderen. Personen, die zich hiertoe gratis ter beschikking willen stellen, moe ien zich persoonlijk onverwijld! aanmelden bij het bureau van den Armenraad-, Kerk plein 3 van 9—12 en van 1.30—5 uur, Het gemeentebestuur van Rotterdam maakt op last van het Duitsche com mando bekend- 1. Dat op Vrijdag 17 en Zaterdag IS Mei het voetgangers! erkeer over (ie Maasbruggen verboden is: a Voor vrouwen en kinderen in alle ge\ allen b. Voor overige voetgangers, tenzij de strikte nood-zakelijkheid' voor over schrijding der bruggen blijkt. 2. Automobielverkeer in Rotterdam is voorloopig slechts toegestaan, op vertoon van een speciale machtiging, afgegeven door den hoofdcommissaris van politie. Deze machtigingen wor den aan de politiebureaus verstrekt, doch uitsluitend- wanneer van dringen-, d*e noodzaak sprake is, b.v. ten behoe ve van levensmiddelenvoorziening aan d-e burgerij, vervoer van gewonden, geneeskundige en geestelijke hulp en verder ter beoordeeling van de po litie. 3. Alle verkeer met rijwielen in Rot terdam is op Vrijdag 17 Mei en Zater dag 18 Mei verboden. De burgemeester van Rotterdam maakt bekend, dat personen, die behoefte heb ben aan levensmiddelen en kleeding zich daartoe kunnen aar-gelden aan de wijklo- kalen van de vrouwelijke vrijwillige hulp, hierc-nder genoemd. Er kan echter geen voedsel of kleeding worden afgehaald aan het gemeentelijk eiectricdeilsbednjf aan do Rcchuesensfraat, het gebouw van de volks universiteit en het gebouw van de vrou welijke vrijwil! igershulp aan de Wester straat. V i ijk lokalen waar dit wel kan gebeuren zijn: Eencirachlsweg 63, Hennosviersti-aat 5, ingang poort, telefoon 35245, Van Duyl- straat 18, telefoon 351Ó3; het gebouw „Ho- mohonuV', Walenburgerweg, telefoon 45650; Gerard Scholtenstraat 128, telefoon 46591; Prinses Julianastraat 45a; Hille- vliet 98; Oranjeboomstraat 109, en Cte- mentstraat 53. Voor de verdeeling van kleeding, de kens en ondergoed onder de bevolking van Roiteidairi is hulp noodig. De burgemees ter verzoekt daarom aan het Rotterdamsoh onderwijzend personeel zich hiertoe te mel den bij het Erasmiaansch Gymnasium, Wij- tertiaweg. i Te 's-Gravenhage, De burgemeester van 's-Gravenhage hrenal ter kennis van de burgerij, dat do-or hem een commissie in het leven is ge roepen, onder leiding van den gepens. lui* j tenant-generaal jhr. W. Roall, teneinde de 'vluchtelingen uit de gemeente Rotterdam Engeland en Frankrijk hebhen het Duitsche volk een oorlog opgedrongen om het Duitsche volk te kunnen ver nietigen. Duitschland voert tlians een bcslis- senden sfrïjd om zijn bestaan en vrij heid. Sinds het begin van den oorlog hebben de machthebbers in Londen en Parijs getracht de neutrale landen in den oorlog te betrekken, doch Duitsch- land is hen voor geweest, zoowel in Denemarken als in Koorwegen. De En- gelschcn en Franschen hebben daarop een inval in Nederland en Belgie voor bereid, om van deze Janden uit het Ruhr gebied te veroveren. Het is te betreuren, dat Nederland en Belgie deze pogingen hebben ondersteund. De feiten en bewijzen daarvoor zijn opgesomd- in een Duilsch memoran dum aan de Nederlandsche regeering. Dit is de reden, dat Buitschlaad Ne derland en België is binnengerukt ten einde de -neutraliteit en onafhankelijk heid landen te waarborgen. Duitschland1 had- aanbevolen geen maatregelen van militairen aards tegen den opmarsch te treffen. De thans uitgeweken NederlandBehe regeering weigerde evenwel hieraan gevolg te geven. Het Nederlandsche leger heeft dapper en moedig zijn plicht vervuldl Om verder bloedvergieten te voor komen heeft die Nederlandsche opper bevelhebber daarna het bevel ge geven den strijd' te staken. De Duitsche troepen zullen thans voor de handhaving van de orde en de rust zorg dragen. Aan de Duitsche soldaten is bêvel gegeven de levens en eigendommen der inwoners te respec teeren. Wie zich rustig,en ordelijk gedraagt kan gewoon met zijn dagelijkschen ar beid voortgaan. De Duitsche regecring zal maatregelen treffen, dat allen van werk en loon worden voorzien. In de burgerlijke overheidslichamen zullen allen, die hun lova'e medewer king veriöenen, hurl ambten' mogen behouden. Verzet zal echter sfre ïg wor den gestraft. die naar 's-Gravenhage komen, hulp te bie den. De commissie heeft vier toevluchtsoor den te 's-Gravenhage ingericht, waar de vluchtelingen worden ondergebracht. De ge wonde en zieke burgers worden verzorgd door den gem. geneeskundigen en gezond heidsdienst. De gewonde-en zieke ini itai- ren door het Nederlandsche Roode Kruis. Ieder, die in eigen woning of inrichting onderdak verleent aan vluchtelingen is ver plicht ten spoedigste opgave te verstrekken van naam, voornamen, geboortedatum en woonplaats te Rotterdam van de verzorg de "personen alsmede van de tijdelijke ver blijfplaats te 's-Gravenhage. Dit bericht moet geadresseerd worden aan de com missie voor Rotterdamsche vluchtelingen, Bureau Haagsche Burgerwacht, Laan Co pes 57, Den Haag. Ingezetenen, die onderdak verleenen aan vluchtelingen moeten voor deze personen ten volle de zorg op zich nemen. Indien in dekking of voeding niet ol slechts' ten deeJc kan worden voorzien moeten de vluchtelingen verwezen worden naar de commissie, Laan Copes 57, die hun ©en plaats in een der toevluchtsoorden zal aan wijzen. Dekking of voeding wordt buiten de toevluchtsoorden niet verstrekt. Het is den burgemeester gebleken, dat bij verschillende personen het voornemen bestaat inzamelingen van geld of goe deren ten behoeve van Rotterdam te or ganïseoren. Derhalve wordt ter kennis ge bracht, dal geen inzamelingen mogen wor den gehouden, tenzij met machtiging van den secretaris van den Armenraad, Kerk plein 3, 's-Gravenhage. Deze zal de noo dige inzamelingen van kleeding, dekking en levensmiddelen organiseeren in overleg met het Nederlandsche Roode Kruis. Geld inzamelingen worden voorloopig niet ge houden. De burgerij zij dus op zijn hoede tegen onbevoegde collectanten. Postduiven in Rotterdam e.a. De commandant van de Duitsche bezet ting in Rotterdam heeft in een Beschei- nigung ontheffing verleend aan postdmven- vereenigingen Rotterdam en omstreken van de verordening betreffende het dooden van postduiven. Examens apothekers assistenten. De voorzitter van de examen-commissie voor apothekers assistenten in Amsterdam deelt mede ,dat de examens tot nader order zijn opgeschort. Zoodra'hervatting mogelijk is, zullen de candidaten nadere mededeelin- gen ontvangen. Gevaar voor typhus. Op bevel van den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland maakt het rijks bureau voor vo-edselvooiziening m oor logstijd bekend-, dat in verband met het feit, dat door den loop van omstandigheden verschillende melkinriehtrngsbedrijven, die gewoon waren gepasteuriseerde melk af te leveren, hiertoe thans ten deel© of geheel niet meer ia staat zijn, terwijl ook win ning en vervoer van de melk uiteraard met grootere dan normale bezwaren ge paard gaan, de bevolking ernstig wordt aangeraden, alle melk, met uitzondering van de gepasteuriseerde melk, verpakt in flesschen, te koken en na het koken ter stond af te koelen. Teneinde zekerheid te hebben, dat do melk inderdaad goed gekookt is, verdient het aanbeveling deze twee of driemaal zoogenaamd te laten opkomen. Indien zulks zou worden nagelalen is het gevaar voor het optreden van typhus- epidemiecn in ernstige mate aanwezig. Een ieder, vvien zulks aangaat, wordt opgedragen hieraan ten strengste de hand te houden. Aan de hand van ontvangen inlichtingen kan de A.N.1V.B. het volgende overzicht geven van den toestand der verkeerswegen. Onderstaande wegen zijn voor auto's be rijdbaar: Den HaagAmsterdam. Den HaagHaarlem- Den HaagRotterdamDordrechtBre da. Den HaagUtrecht. UtrechtArnhem via Rhenea. Utrecht—Amersfoort. - AmsterdamAmersfoort. Helmond'Den BoschTilburg. ZwolleG roningen NijmegenDen Bosch (via Gennep). Amersfoort—Zwoile (via Kampen). In Arnhem, Nijmegen en Kampen liggen pontonbruggen. Intusschen heeft door het verbod van aflevering en gebruik van benzine enz. deze mededeeling aan beteekenis verloren, ofschoon zij toch wel van belang blijft, Den Haag. Officieel. Daar kan worden aangenomen, dat zich op veie plaatsen van het land nog gewonde of gedoode Duitsche soldaten bevinden, van wie de aanwezigheid tot nog toe niet door de Duitsche militaire autoriteiten kon worden vastgesteld, wordt aan alle Nederlandsche autoriteiten, alsook aan de bevolking, aangezegd dat men daaromtrent per omgaande /aededeeling dient te doen aan den naastbij'zijnden plaatselijke Duit sche militaire autoriteit of aan het Duitsche gezantschap in Den Haag, resp. aan de Duitsche Consulaten in het land Dit geldt ook voor de aanvve/igheid van versleepte of gevangen genomen Rijksdmt- sche mannen, vrouwen en kinderen. De Duitsche militaire bevelhebber in Holland liet bureau van den Nederlandschen Bios coopbond deelt mede, dat inet toestemming van hooger gezag, heden de bioscopen te Am sterdam ook des avonds weer open mogen zijn. Voorloopig zullen de Amslerdamsche bioscopen eer» Avondvoorstelling geven, welke ongeveer half tien zal eindigen. Op Zaterdag en Zondag worden doorloopende voorstellingen gegeven van des middags half twee tot des avonds omstreeks tien uur. De cineacs zullen iederer dag de gebruike lijke doorloopende voorstelling geveii fot des avonds ongeveer tien uur. Radio-zcnd-instnllatfcs op neu trale schepen. De opperbevelhebber van land en zeemacht maakt bekend, dat het voor neutrale schepen uitdrukkelijk verboden is om van hun radio- endmstallaties gebruik te maken binnen de Nederlandsche territoriale wateren, overtreding van dit verbod zal zeer streng gestraft worden De opperbevelhebber van and- en zeemacht draagt aan de autoriteiten, die voor den aan vang van den oorlog belast waren met het ver- n van radio-installaties op schepen van bellïgerente mogendheden op, zich eveneens te belasten met het verzegelen van de radio- mstallaties van neutrale schepen, totdat de Duitsche autoriteiten dezen maatregel van hen hebben overgenomen. Door de gemeente Schiedam wordt van lieden af noodgeld uitgegeven om te voorzien in de tijdelijke behoefte aan geld. Op de bonnen staat: Gemeente Schiedam, Zilverbon ter waarde van twee gulden 50. Geldig tot nadere aankondiging en dan inwisselbaar op nader te regelen wijze. Schiedam, 17 Mei 1940. De Burgemeester. Volgt onderteekening. Ook noodgeldbonnen ter waarde van f 3.worden uitgegeven. Bovendien worden vanwege het Rijk gewone zilverbons van f 2.50 en f 1. uitgegeven, die de ouderen nog kennen uit den tijd 19141918. De „Evening News" schrijft, dat op het oogenbhk de oorlogsmeihode berust op de mechaniseenng en niet, zoouls vioeger, op het aantal geweren. Groot Brittannie is te laat begonnen zich aan te passen, het Iveft meer vliegtuigen, duizenden vliegtuigen en veel tanks, vooral zware, nocüg. Het D.N.B. meldt uit Istanboel: Ook aan de Turksche pers ontgaat u t de groote beteekenis van de capitulatie van Nederland. Zoo constateert het blad Ikdam, dat Duitschland met de bezetbng van Nederland op 150 kilometer van de Enge'scbe kust is gekomen. Ook het blad van Tan schrijft, dat Duitschland bedenkelijk dicht bij het lot dusver onkwetsbare Engeland gekomen is, waardoor de weg is vrijgekomen voor een optreden van de luchtmacht. Er valt een nieuwe verscherpte fase van der oorlog tegen Engeland te* verwachten. Generaal Ali Ihean verklaart, dat de verrassing ee& belangrijk element is der Duitsche succes sen, alsmede de koenheid der besluiten en de resolute uitvoering der plannen. Do oorlogvoering der Westelijke mogendheden neemt de generaal „aarzelend". Uit vrees voor verantwoording nemen zij slechts halve maatregelen. In het bizonder wijst hij op de beteekenis van de parachute troepen voor een snelle aanvallende me thode van oorlogvoering. De Burgemeester van Schiedam, MAAKT BEKEND, dat de verduisteringsmaatrcgelen, zooals die in de Openbare Bekendmaking van 10 Mei 1940 zijn voorgeschreven, tot nader order onverkort moeten weiden locge post. I Schiedam, 17 Mei 1940. De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. 4066 16 HOOGSTRAAT SCHIEDAM Vanaf Zaterdag 18 S4ei zijn vanaf heden a 5 ct. per exemplaar verkrijgbaar bij de navolgende adressen: C. A. DE VETTEHoogstraat 20 N. HOOGLANDSchfedamscheweg 31 C. V. IJ PEREN Czn.Hoogstraat 209 W. v. d. BOOGERTWesthavenkade 4 ADR. STORMStationskiosk G. LINDEMANNConjéstraat 11 M. J. MIDDENDORPRozenlaan JOH. M. RITBURGNarcisstraat 48

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3