Duitsche pantserdivisies in actie Dappere weerstand der Nederlandsche troepen St. Quentin in Duitsche handen Om de Maginotlinie heen! De bovenloop der Somme bereikt Maandag 2# Mëi 1940 Het Duitsche offensief in tweede stadium Eupen en Malmédy weer bij Duitschland 93ste Jaargang. PRIJS 5 CENT 22478 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE MlAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL Het D.N.B. meldde Zaterdagavond: Het opperbevel v.an de Duitsche weermacht maakt be-, kend: Door een snellen aanval is het vestingfront van Antwerpen doorbroken. Duitsche troepen zijn tot in het stadscentrum doorgedrongen. De Duitsche oorlogsvlag wappert van het raadhuis van Antwerpen. Hot frontbericht van hot D.N.B. vermeldt het volgende: Door de capitulatie der Zeeuwsche eilanden is de strijd aldaar tfen einde gekomen. De zuivering der eilanden zal nog cenigcn tijd in beslag nemen, evenals het uitzoeken der gevangenen. Opvallend is, dat de Engelschen zich aan gevangenneming in hoofdzaak door ijlings op de vlucht te slaan, onttrokken hebben. Bij de Neder landsche troepen, die zich ondanks het iiopclooze van den strijd, dapper geweerd hebben, lieerscht de grootste verbittering over de houding der Engelschen De Cersto militaire hulp der Britten be stond daarin,^dat.zij 70 an op de eilanden .zétten en petroleum- tanks vernield.cn. Afgezien van de schade, welke zij den Neder landers hiermede berokkend hebben, hebben zij daarmede te ken nen gegeven, dat de toestand hun van het begin af aan zonder uitzicht toescheen. In Nederland ontwikkelt het icven zich inmiddels weer normaal. De verhouding tusschen de bevolking en de Duitsche troepen is goed. De Nederlandsche soldaten hebben zich terstond na de ca pitulatie ter beschikking gesteld voor het 'herstel van die deden des lands, die onder de gevechtshandelingen geleden hebben. De verovering van Brussel In het middelpunt van de successen wel ke de Duitsche weermacht Vrijdag in Bel gië heeft behaald, staat de bezetting van Brussel. Voorwaarde hiervan was, dat de doorbraak door de Dyle-stelling was uitge breid en dat de tegenstander gevoelig ge slagen was. Inderdaad konden de Duitsche troepen zonder strijd Brussel binnenrukken, nadat de vijand verder ^teruggeworpen was. •De verwoede gevechten om Mechelen en Leuven, die stevig in Duitsche handen zijn, hebben den vijand zware verliezen bezorgd, terwijl aan Duitsche zijdie de verliezen in verhouding tot de reusachtige succes sen als betrekkelijk gering kunnen wor den beschouwd. Snelheid der Duitsche pantser- troepen, Het legerbericht van Zaterdag licht den sluier over de doorbraak van de Fransche grensvestingen ten Westen "van de Maas. Heele pantsereorpsen zijn daar gebruikt'ei bereikten zonder tegenstand de Sambre en Oise. Ook op dezen vleugel handhaven .de Duitsche troepen het tempo van den op- marsch in België. Tal van namen uit den vorigen oorlog worden weer genoemd, doch trekken aanzienlijk sneller voorbij dan in den strijd van 19141918. De snelheid waarmede de Duitsche pantsertroepen op trekken, heeft algemeen verrassing gewekt Daar zij in veel grooter aantal aanwezig Waren dan die van den vijand en veel mo derner waren, was elke tegenstand nut teloos. Nog opmerkelijker echter dan de op- marsch der gemotoriseerde eenheden is het feit, dat de Duitsche infanterie de aansluiting op de vooruitstormende spits niet verloren heelt. Waar de pant serwagens doorbraken, daar volgden vlak erachter, de Duitsche infanteristen. Do ernst van. de doorbraak in Noord-Frankrijk. Over de doorbiaak door de Fransclie Maginot-linie aan de Maas zijn thans reeds meer bepaalde gegevens onh ugen, volgens welke Let reeds gelukt is tea Westen van de Maas de daar aanwezige Fransclie grens- versteridngen met Duitsche pantserkorpsen te doorstooten. Het legerbericht spreekt uit drukkelijk over verscheidene Duitsche piant- serkorpsen en liet vindt zijn Leslie aan vulling in een bericht van Reuier, waarin gezegd wordt: Gevechtshandelingen in Zeeland ten einde Aangezien er ongerustheid be staat over het lot van de Nederland- - sche troepen in Zeeland, wordt mede gedeeld, dat de gevechtshandelingen aldaar ten einde zijn en de Neder landsche troepen in Zeeland zich in dezelfde positie bevinden als die elders. „In officieel© kringen in Londen wordt op 17 Mei des namiddags de toestand als ernstig beschouwd, nadat men heeft ver nomen, dat Duitsche pantserdivies door de Fransdue linies zijn gebroken en diep; op Fransch gebied zijn binnengedrongen". Deze pantserstrijdkrachten staan reeds op 100 K.M. ten Noord-Westen van Siedan en naderen de Somme. Volgens .Reuter ver gelijken Fransclie klingen den tegenwoor- digen slag aan de Maas niet den slag om Verdun in den wereldoorlog. Men gelooft in Frankrijk, dat de slag aau de Maas nog dagen of weken met afwisselend krijgsge luk woeden kan. f In Duitschland echter is men van opvatting, dat zich in het genoemde Noord-Fransclie gebied een onweer samenpakt, welks schaduwen zwaar over Parijs en Londen zullen vallen. Een door de Franschen in de bescher ming van hun. Maginot-linie nooit ver wachte Duitsche doorbraak naai- Frank rijk is een onomstootelijfc feit gewor den. Samenvatting der gevechtshandelingen De „Berliner Naclilaiisgabe" vat de ver schillende gevechtshandelingen in drie pun ten samen: 1 Op üe breed© doorbraak van de Ma ginotlinie, tusschen Maubeuge en Sedan, wordt de verslagen vijand zoodanig achter volgd, dat de Duitsche troepen reeds de Oise en Sambre gepasseerd zijn. De Duit sche pantsereeiiheden rukken vooruit, de infanteriedivisies komen in geforceerde mar- schcn na. t 2. Ra oe doorbraak van de Dyle-stel ling tusschen Leuven en Waver, na de inneming van Leuven door strijd, is de hooidstaci van België zonder strijd in han den oer Duitsche troepen gevallen. 3. De uit het Nederlaüdsch gebied ope- reerende troepen zijn de vesting Antwerpen binnengedrongen. Daari-tevens geheel Zee land gecapituleerd h^ejijï Jcan de aanval vèn het Noorden ui't'-pyérsterkt worden. De Deutsche Allgemeipfe Zeitung schrijft: „Na de capitulatie vair, Nederland, welke thans door de onlfuimidg der Zeeuwsche eilanden bezegeld is, [komt; de inneming van de Belgische hc ad voor de En gelschen als een tweede'* groote schok, in een cproep aAir zijo-j troepen verklaarde generaal- Gamelin- *ivf\ „Het lot der wereldjHiangt van dezen veldslag ar. Het gaat» m overwinnen of sterven." pp Terwijl de Franscjfeéiï echter denkon om het lot van de;' Maginotlinie en van hun hoofdstad, ^kijken de Engel schen gpfascinee: j .aipipde kust, waar uit het verschil imp opvatting blijkt tusschen de Franschen'j' én de Engel schen over de voortzetting van den oorlog. ItaJiaaiisehe bewindering voor de Duitsche taeticjh De „Lavoro Fascista""'rneent, dat de Duitschers eensdeels jjuri krachten con- centreeren in dten opmafsch naar Parijs, en anderdeels zich snel ^trachten meester te maken van die Belgische kust, ten ein de vandaar den aan valj te ontketenen wel ke Engeland1 moet neersldan. Het „Giornale d'Italia" merkt op, dat de vermaarde Maginotlinie, die dertig milliard francs gekost heeft en waaraan 15 jaar gewerkt is, nu al,- als gevolg van den Duilschen oproarsch naar Parijs, als ge- passeerdi beschouwd kaar' worden. In dit geweldige verdedigingswerk^ zoo merkt het blad op, bevindt zich, hA- kostbaarste oor logsmateriaal vai'i 'bet Fxlfiibclre leger, voor al artillerie. Welnu, «dat materiaal is ter plaatse onbruikbaar, want terwijl de gewel dige kanonnen van de Maginotlinie zich naar het Oosten richten, beschouwen de Duitschers hen uit het Westen en dreigen zij die Unie in den rug té nemen Rijnbrug dn fle lucht gevlogen. Naar de Bazelsche bladen meiden, heelt men het treinverkeer op het van Bazel uit gaande traject moeten stopzetten daar de Franschen in den Elzas nieuwe punten in de lucht hebben laten vliegen. Hierover meldt de „National Zeitung". Vrijdagavond volgde een hevige ontplof fing, welke in Bazel de ruiten deed ram melen. Fransche pioniers had'don in St. Louis de brug aan de FranschZwitser- sche grens doen springen. Het goederenverkeer naar Bazel, dat de laatste maanden zeer uitgebreid was ge worden, is reeds sinds Woensdag stopge zet en wordt geleid via Dellevnaar Zwit serland'. Luchtaanvallen op Hamburg en Bremen Uit Hamburg meldt het D.N.B.: Naar de bladen melden, werden Vrijdag nacht bij den vijandelijken luchtaanval op Hamburg 29 burgers gedood en 51 gewond. Een reeks huizen en bouwwerken is be schadigd. Naar de pers over den Engelschen hom- aanval op Bremen meldt, is ook deze vijandelijke luchtoperatie weer-in dein nacht ondernomen en wel in den nacht van 17 op 18 Mei, even voor één uur. Elf burgers werden gedood en 63 gewond. Sinds dein tienden Mei hebben vijande lijke bommenwerpers bommen, soms van het zwaarste kaliher, geworpen op Duitsch Rijksgebied. Dit geschiedde volkomen naar willekeur. Slechts in enkele gevallen wer den rechtslreeksolie aanvallen gedaan op militaire of belangrijke strategische ob jecten. In vele plaatsen zijn burgers, waar onder ook kinderen., het slachtoffer gewor den van dezen willekeur, welke met het volkenrecht volkomen in strijd is. Geen franc-tireurs in België Reeds thans kan worden' overzien, dat tot dusver reeds rond drie vierde deel van het Belgische staatsgebied in handen van de Duitsche troepen is en dat met het doordringen in het laatste vierde ge deelte met het verschijnen van de Duit sche troepen ook aan de Belgische Noord zeekust door Engeland rekening gehouden moet worden. Deze constateering wordt opgesteld in het rapport over den toestand van gisteren, dat van deskundige militaue zijde aau het DNB is verstrekt. In het rapport wordt verder gezegd, dat anders dan in 1914 de Belgische burger bevolking zich naar het schijnt ditmaal beheerscht heelt en liet optreden van franc- tireurs heeft vermeden. Het D.N.B. meldde gisteren uit het hoofdkwartier: Het opperbevel van het Duitsche le ger deelt mede: Na het uit den weg ruimen van den laatsten tegenstand op het eiland Walcheren is geheel Ne derland met alle eilanden in Duitsch© handen. In het Noorden van Belgie hebban onze troepen, na de reeds door speciale mededeeling bekend gemaalde inne ming van Antwerpen, den strijdend te- rugtrekkenden vijand steeds verder naar het Westen gedrongen. Ten Wes ten van Antwerpen werd de Schelde overschreden en ten Westen van Brus sel is de Dender-sector bereikt. Tusschen Maubeuge en La Fcre wordt de aanval voortgezet Sambre en Oise zijn overschreden. Le Cateau en St Quentin Zijn in Duitsche handen. Op den Zuidelijken vleugel hebben wij met sterke strijdkrachten de streek henoor den Laon en de. Aisne hij Bethel be reikt. Bij de gevechten ten Noordwesten Montmédy is in de Maginot-linie het sterke pantserwerk 505 -genomen. Hier bij heeft zich de eerste luitenant van een pioniersbataljon Germer, hizonder onderscheiden. De aantallen gevan genen en de buit stijgen. Tot nu toe zijn 110.000 gevangenen gemaakt, waar bij niet wordt gerekend het Nederland sche leger. Talrijke stukken geschut tot een ka liber van 28 c.M zijn buit gemaakt De actie der luchtmacht. De luchtmacht heeft krachtig het opruk ken van het leger gesteund!.. Het zwaarte punt van. haar optreden lag op de achter- waartsche verbindingen, verkeerswegen en terugtochtwegen van den vijand Bombar dementen op verscheidene vliegvelden heb ben hangars, startbanen en op d'en grond staande toestellen vernield'. Foor de FranschBelgische kust werd een koopvaardijschip van GOOO ton door een boni tot zinken gebracht, een torpedo jager werd zwaar beschadigd. De verliezen van den vijand bedroegen 147 vliegtuigen, waarvan 47 in luchtge vechten en dertien door het vuur van de luchtd'oelartiilerie. De rest werd op den grond' vernield'. 27 eigen vliegtuigen wor den vermist. r hi Noorwegen strijdt de bezetting van Narvik, door de luchtmacht ondersteund, nog steeds fel tegen de aanvallen. Hier werden een koopvaardijschip van 1509 ton en een transportschip van 6009 ton tot zinken gebracht. Een vijandelijke vliegboot werd hij een luchtgevecht pmlaag geschoten. Vijandelij ke vliegtuigen hebben wederom bomaan vallen gedaan op verscheiden steden in het Noord-Duitsche kustgebied' en in West- Duitschland. Militaire doelen werden niet geraakt Geen overeenstemming tusschen Britsche en Fransche belangen In liet frontbericht van het D N.B. vin dien wij nog het volgende aaugetee- kend'. Onder den indruk van de nederlaag, welke de tegenstanders de laatste da gen moesten incasseeren, trekken de Belgen, Engelschen en Franschen ver der terug. Overeenkomstig de onder ling afwijkende politieke belangen, trachten de Engelschen daarbij de richting naar het Noord-Westen te hou den, terwijl de Franschen meer naar het Zuid-Westen opdringen. Tusschen dieze beide richtingen staan de Bel gen, die bedacht zijn op redding van het eigen land. De laatste dagen hebben getoond, dat deze zorg niet alleen betrekking heeft op de snel oprukkende Duitsche tioepen; veel eer hebben de Engelschen bewezen zeer gevaarlijke bondgencolen te zijn, daar zij op hun terugtocht plunderen en vernielen. Zoo is bijv. de slacl Leuven door de aldaar liggende Engelschen bij hun aftocht vol komen leeggeplunderd'. Doch ook hef ver nielingswerk der Brillen, die blijkbaar ge- looven in een vreemd land niet bizonder rekening te behoeven te houden met de burgerbevolking, is niet in staat de onop houdelijke achtervolging van den tegen stander door de Duitsche troepen tegen le houden. Eiken dag wordt de Duitsche linie weer verder verlegd in de richting van de naar Engeland wijzende Belgische kusl. De opmarsch in Frankrijk Evenwijdig daarmede rukt het Duitsche leger in Frankrijk eveneens steeds ver der naar het Westen op. Binnen enkele dagen is de opmarsch verricht van de Maas tot over de Oise en den bo venloop van de Somme tot aan St. Quentin. Groote oorlogskerkhoven uit den vorigen oorlog, welk© de.toenmar lige slagvelden omzoomen, herinneren! aan de zware verliezen, welke toen op t den zoo veel omstreden bodem gele den zijn, toen om elke stelling wekeri- lano met trommelvuur gestreden werd. Thans,-nu ook de sterkste hindernissen' ovc-rwoonen worden, zijn de verliezen bj) de Duitsche troepen betrekkelijk zeer gering. Op enkele brandpunt®, mogen grootere offers noodig geweest zijn, over het algemeen echter vallen alleen bij den tegenstander groote ver liezen waai te nemen, vooral daar, waai pantsereenheden in zijn terug trekkende colonnes binnendrongen en luchtstrijdkrachten haar bommen uit wierpen en daardoor zeer zware ver liezen verwekten. In de Maginot-linie, bij Montmédy, ge lukte het, naar het opperbevel,van de weer macht meldde, een zwaar gepantserde stel ling te nemen. Het betrof hier een der sterkste forten, dat, ondanks hevig verzet, dank zij het volle gewicht van den aan vallenden troep werd ingenomen. Duitsche mijnen aan de kust van Zuid-Afrika. Het leggen van mijnen voor de kust van Zuid-A frika, is een dappere zeemansdaad van de oorlogsinarine, welke speciale om zichtigheid vereischte, omdat de Britten met behulp van de Zuid-AJrikaansohe lucht macht in staat zijn, een groot gebied naar zee te bewaken. Zooals hekend, heeft de hulpkruiser Wolff in de tweede helft van den wereldoorlog onder bevel van Fre- galtei'kapitein Nerger, de Britsche oorlogs voering ter zee door het leggen van een versperring in de buurt van de Kaap ge- dwalgen tot buitengewone veiligheidsmaat regelen in alle havens, welke tot dusver ais volkomen veilig hadden gegolden. Het optreden van Duitsche zeestrijdkrachten voor Zuia-Afrika, toont aan, dat ook Op dit gebied van den oorlog ter zee het initiatie; bij Diuitschland blijft. tn een commentaar op de berichten van. het oppercommando der Duitsche weer macht wees men op de bizondere betóe- kenis van den val van Antwerpen en de gevolgen van de doorbraak door de Magi notlinie. De Franschen hebben nog getracht het gat m hun versterkte linie te stoppen door een tegenaanval, doch deze is af geslagen. De vrije ruimte, die werd ver kregen voor den verderen opmarsch der Duitscne troepen is behouden.,. Do Duil- aanval wordt voortgezet. De aanval gaat echter onder zeer bi zondere omstandigheden verder. Voor het eerst sprak het Duitsche weermachtberidit over „achtervolging". Dat woord heeft dan ook zeer bizondere beteckenis. Niet in dien zin, dat de over winning reeds bevochten zon zijn, maar het is karakteristiek voor de ontzaglijke aanvalskiacht van het Duitsche leger, dat zoo Spoedig melding kon worden gemaakt van öobrbraak en achtervolging. Het offensief is in zijn tweede stadium, getreden. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: De Fuehrer en Rijkskanselier heeft het volgende decreet ondex-- teekend I. De door het dictaat van "Ver sailles van Duitschland afgescheur de en aan België toegewezen gebie den van Eupen, Malmédy, en Mo resnet zijn wederom in Duitsch he- II. liet geheele gebied wordt ad ministratief bij de Rijnprovincie ge trokken als onderdeel van het Re- gierungsbezirk Aken. III. Naldere bepalingen behoud ik mjj nog vooi'. Twee millioen mark voor Duitsche Roods Kruis De 'openbare collecte ,ypor bet Duit sche Roode Kruis, heeft in Berlijn het geweldige bedrag van. twee millioen Rijksmark Opgebracht, bijna het dubbele van den opbrengst der eerste collecte voor het Duitsche Roode Kruis. Dese coilnmt iVsclmat dagelijks, met nit- londering van Zoa- en Feestdagen. jfrija par kwartaal f 2.—; franco per post f 2,60, Prijs per week; 15 eta. Afzon derlijks nuit rra A ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf inr aan het Bnrean bezorgd zjjn, Zaterdags vóór uur. JSen bepaalde plaat van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der Advertenlién van l6 regels 11 Iedere regel meer f0.30, in het Zateidagnumraer 15 regels f180, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. lncasèükostenö ets.; gostkwitanties 15 ets. Tarieven van achertenüën y abonnementen aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk voord meer 6 cent tot een maximum van 30 woorden. *s Woensdags: Kleine Advertentiëntot 1£woor den f 0.25, nuts vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. Zeeland en gevallen r m 7 l.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1