EIGENLIJKE STRIJD TEGEN ENGELAND KOMT NADERBIJ Na bezetting van het thans omsloten gebied iêM t: EERSTE BLAD De taak van de parachute-troepen 0C Vrijdag, 24~ Mei- 1940 No. 22482 Te). No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Bet froatbericht van het DNB meldt: Du wig, die in Westelijke richting eerst langs de Siomme en vervolgens Noordelijk tusschen de vijandelijke le gers is gedreven, is verder ingeslagen. De Duitsche troepen hehben zich in zekeren zin binnen dezen wig omga- draaid en tied en thans op in Noorde lijke richting, dus naar Calais. De Wes telijke rand van het groote ingesloten gebied, waarin de Belgiseh-Fransch-En- gelsche legers zijn opgesloten, wordt daarmede systematisch gestoten. De ring om den tegenstander wordt steeds nauwer. Met het oog op het toenemende gevaar der definitieve vernietiging, zijn ook weer door sterke vijandelijke strijdkrachten in Artois op een breed front met het zwaarte punt bij Kamerijk en naar het Oosten uït- braakpiogingen ondernomen, die leidden tot geringe plaatselijke successen van den vijand, maar vervolgens onder bloedige verliezen voor den tegenstander werden af geslagen. Deze vergeefsche aanva'len had den als eindresultaat den wil tot weer stand van den tegenstander te verzwakken, aangezien na zekere aanvankelijke succes sen weer een izware reactie intrad. Ooic het verder oprukken van de Duitsche troe pen in de richting van Calais heeft de hoop op een doorbraak verder vermin derd. Bij den afweer van de doorbraakpogin gen werd het leger nadrukkelijk uit de lucht gesteund; voorts onderscheidde zich het afweergeschut in de bestrijding van pantserwagens. liet hoschterrein ten Zuidoosten van Va lenciennes is van vijanden gezuiverd. Het luchtwapen heeft ook do haveninstallaties van Dover gisteren aangevallen, terwijl de Engelschen een roep om hulp wegens de bedreiging van Calais hebben doen hoo- ren. Naar het schijnt wijst thans de stoot van het Westelijke Duitsche leger in de richting Calais-Dover. Daarmede komt de eigenlijke strijd tegen Engeland na derbij. Allereerst moet echter het- om sloten gebied in Noord-Frankrijk en België nog geheel door Duitsche troe pen worden bezet. Met het oog op de sterke strijdkrachten die hier ingeslo ten zijn, zal dit niet zonder zware gevechten geschieden. Vergelijkingen met ervaringen uit den Poolschen veld tocht moeten aangepast worden aan de hier aanwezige omstandigheden. De ring is aardrijkskundig veel grooier; de vijand militair sterker en belang rijk heter uitgerust dan de Eoolsdhe divisies hij Kutno. Gesteund op den frisschen aanvalsgeest der Duitsche troepen zal de Duitsdie leiding ook deze laak zoo snel mogelijk tot op lossing brengen. Aan allen met snelle Duitsche booten. De aanval van snelle Duitsche booten voor de vijandelijke havens aan het Ka naal vormt, naar uit het legerberidit van gisteren blijkt, geen op zich zelfstaande. actie. De uitbreiding van de Duitsche zee- pjosiüe om den Hollandschen kuststrook. naa|r het Westen wordt dus reeds syste matisch uitgebuit. Na het veelbelovende succes van den oberleutnant ter zee Op- 'denhoff, die bij den aanvang der Neder- landsc'h-Belgische operatie in de vrije Noordzeeruimte een Engelschen torpiedp- hootjager tot zinken bracht, brengen de eerste aanvallen uit de nieuwe, vooruitge schoven stellingen op de Fransche havens aan het Kanaal verdere successen en daar mede nieuwe, bewijzen voor den aanvals geest der sndle booten, die reeds voor Noorwegen, waardevolle diensten hehben bewezen. Het tooneel der nieuwe succes sen is hetzelfde als dat der eerste aan vallen van de snelle boot in de geschiede nis van haar ontwikkeling. De gebieden voor de VJaarnsche kust en voor de Ka- naalbavens deden in den wereldoorlog dooir hun aardrijkskundige toestanden en hun mititaii belang de gedachte opkomen aan een gebruik van. snelle booten, zoowel aan Duitsche als aan Engelsehe zijde. Verken ning van nabij en bestrijding van duik- boolen werden toentertijd met succes dooir snelle booten uitgevoerd. Groot ere succes sen tegen vijandelijke oorlogsschepen waren den kleinen vaartuigen toen nog niet be schoren. Het gelukte slechts een van verre bestuurde snelle boot een Engelsch pant serschip te beschadigen. Het succes van Italiaansche snelle booten in de Adriati- sche zee tegen een Oostenrijksch slagschip was toentertijd vergemakkelijkt door de bizondero omstandigheden van weer en zee in het gebied aldaar, zooals ze aan de Viaamsclie kust nauwelijks te vinden wa ren. De thans behaalde successen der Duit sche snelle booten geven" het recht vast te stellen, dat het gebruik, dank zij het hoogere prestatievermogen en vooral door verder ontwikkelde aanvalstactiek, groote uitbreidingen met zich zal brengen. Geen bliksemoorlog om economische redenen De „Dienst Aus Dautschland" keert zich tegen de bewering, dat de bliksem-oorlog, welke Duitscliland! thans ook in het Westen voert, -om eeonomisch-polïtieke re denen zou zijn ingezet. Een dergelijke be wering geeft blijk van weinig inzicht in de economische omstandigheden in Neder land', België en Noord-Frankrijk, temeer, aangezien men er rekening mode moest houden, dat de terugtrekkende vijand' de meeste voorraden zou vernielen. Evenmin als het grootspraak is geweest, dat de Duitsche soldalen en wapenen de beste ter wereld waren, was bet groot spraak, dat de voorraden in Duitscliland' gunstig waren, zooals in liet najaar van 1939 werd' verklaard'. In de negen maan den van den oorlog heeft men nog geen enkele maal d'e verstrekte hoeveelheid le vensmiddelen in Duitscliland! behoeven te verminderen, hetgeen in Engeland' wel het geval is geweest. De Duitsche leiding heeft er zelfs reke ning mede gehouden, dat de verbindingen, met bet Zuid-Oosten van Europa afgeslo ten zouden worden en ook heeft zij «niet gerekend! op de arbeidskracht van de 800.000 Polen, die gevangen zijn genomen, terwijl de uitwisseling van goederen tus schen de Sovjet-Unie en Duitscliland' snel ler in goede banen komt, als zelfs opti misten durfden verwachten. De situatie van den „verloren troep" Ten tijde van de legers der landsknechten noemde men die afdeelingen welk© bij den aanval den eersten vertwijfelden sloot moes ten opvangen, en zich bij den terugtocht moesten opofferen, den „verloren troep", die van liet begin af aan ten do ode Was opgeschreven. In deze positie, zoo schrijft de „Berliner Boerscnzeitung" bevinden zich alle vol keren, die tot dusver door Engeland in den strijd zijn geworpen. Zoo liad Finland tezamen met de andere Scandinavische lan den tot taak de zaak van Engeland te voe ren op een verloren post. Door het inzicht van zijn regeering en de staatkundige ge matigdheid van de '-Sovjet Unie, is Finland aan dit lot ontkomen. Kort daarop gelukt© het, met behulp van de Noorsche regeering, het Noorsche volk tot den volgenden „ver loren troep" van Engeland te maten. Ver volgens was het de beurt van Nederland en België. Toen het Nederlandsche leger op den vijfden dag de wapens neerlegde, verklaarde Londen, dat Nederland niet te vergeefs gevallen was, want dat de vertra ging van de Duitsche weermacht met vijf" dagen „een belangrijke strategisch© winst voor de geallieerden" zou kunnen opleve ren. Dus weer de situatie van' den ver loren troep. j 1 fix deze dagen Wordt ook aan België hef lot van den „verloren troep" voltrokken, tenzij, dat ditmaal liet Britsclie expeditie-' corps zelf zulk een lót moet deelen. Dochj zoo besluit het blad, ér vallen reeds groo- tere verschijnselen Waar te nemen: liet Fransche leger, geheel Frankrijk moet tlians de eigenlijke „verloren troep" van de Brit ten worden. Wat de -Fransche staats- en legerleiding om eiken prijs beeft willen voorkomen, n.l. het ontzottende blcelverlies van het uit den wereldoorlog nog ver zwakte Fransche volkslicbaam, is in vollen gang. Het Fransche leger draagt den last van den dag. De Fransche soldaat sterft opdat Engeland zich kan redden en leven. De geallieerde contrabande-controle Behalve het Braziliaansche s s. „Alini- rande Alexandrine" is volgens een bericht in het Portugeesche blad' „Oseco-lo" ook het Portugeesche s.s. „Paul Soares" d'oor geallieerde schepen" voor controle naar ■Casablanca opgebracht.Het blad! meldt verder, dat het Braziliaansche s.s. „Pooone" dat eveneens onderweg door Engelsehe torpedobootjagers voor controle naar Casa blanca was geleid!, gisteren uit d'e Portu geesche hoofdstad' is vertrokken. Het heeft de instructie gekregen om ook op zijn verderen tocht gevolg te geven aan de bevelen der Engelsehe admiraliteit. Fransche vlootverliezen De Fransche admiraliteit maakt be kend; tijdens de operaties op de Noord zee, aan de kust der Nederlandsche eilanden en van Vlaanderen, heeft de Fransche marine de duikboot Dons, den torpedobootjager Le Droit en het ravitailleeringschip Le Niger verloren. Het Fransche steenkolenprobleem Moeilijkheden tengevolge van liet verlies der noordelijke mijngebie- den. In de Köinisehe Zeltung wordt er op ge wezen, dat de steenkoolvoorziening van Frankrijk door den Duitsehen opmarsch sterk in het gedrang is gekomen. In 1938 bedroeg de behoefte aan steen kolen in Frankrijk 46.5 millioen ton en aan bruinkolen 1.1 millioen ton. Van deze 46.5 millioen ton steenkolen werden geprodu ceerd; Mill. ton. In het departement Arres 19.12 In het departement Douai 9.11 In het departement Straszburg 6.74 In de overig ©departementen 11.53 Alleen in Noord-Frankrijk en Elzas-Lotha- ringen werd dus 34.7 mil li dan steenkolen geproduceerd waarover Frankrijk thans de beschikking 'niet heeft, 'en üe steenkolen mijnen in de overige dep ar temen ten zullen voor dat verlies geen compensatie kunne i geven, zelfs indien men de arbeiders zou kunnen vinden. De invoer van Frankrijk bedroeg in 1938 niet minder dan 18.70 millioen ton steen kolen, 2.36 millioen cokes en 1.03 millioen ton briketten, waarvan door Engeland werd geleverd 6.35 millioen ton steenkolen, 0.02 milioen ton cokes en 0.12 millioen ton briketten. Door den oorlog en het opdrin gen van de Duitsche legers zijn de leveran ties van Duitscliland, België, Nederland en Polen uitgevallen, zoodat Engeland, wat den invoer aangaat, bovendien zou moeten voor zien in 10 millioen ton steenkolen, 2.3 millioen ton cokes en 1 millioen ton bri ketten, afgescheiden van de rond 35 mil lioen ton, welke van de Fransche pro ductie zijn uitgevallen, om aan de be hoefte van Frankrijk volgens den maatstaf van 1938 le kunnen voldoen, zou Engeland zijn uitvoer naar Frankrijk van circa 6.5 millioen ton tot ruim 51 millioen ton moe ten doen toenemen. De totale uitvoer van Engeland beliep in 1938 in ronde cijfers: 36 millioen ton steenkolen, 2 millioen ton cokes en 0.35 millioen ton briketten. Door den oorlog zijn verscheidene afzei ge biel en voor En geland verdwenen, maar alleen l.elgeen Frankrijk noodig heeft, n.l. 45 millioen ton bedraagt veel meer dan de hoeveel heid, die, Engeland mogelijker wijze zou kunnen leveren, lin den wereldoorlog voer de Engeland 20 millioen ton steenkolen naar Frankrijk uil, maar de transportmoge lijkheid was toen veel gunstiger dan op het oogenblik het geval is. Hun prestaties in Nederland en België Uit een beschouwing welke het D N.B. van bevoegde militaire zijde ontvangen heeft, blijkt welk groot en beslissend! aandeel de valschermtroepen en lan- diingsafdeelingen uit de lucht aan het bliksemsnelle opdringen van d'e Duit sche troepen in Nederland' en België ge had! hebben. Op den lOden Mei vier weken na het begin van de actie in Noorwegen, toen de vijand) via België en Nederland' het Duitsche rijksgebied dreigde binnen te vallen, ging het er op, d'e Nederlanden snel in bezit te nemen en door de Belgische vestinglinies heen te breken. Volgens program en bliksemsnel, ge lukte het, dezen taak in den kortst mo gelijken tijd uit te voeren. Hoe werden zulke stnelle successen be haald? De in Noord-Frankrijk optrekkende Fransche en Belgische legers waren toch in het geheel niet als zwak of laf te be schouwen. hx alle stilte maar mrt de grootste energie, richtte generaal veldmaar schalk Goering een aid'eeliag op, bestaan de uit de elite van de Duitsche jeugd', die tot strijder werden van een heel bi zonder soort, t.w. het corps van „valscherm jagers" en van soldaten die uit de lucht neerkomen, soldaten, die er zich van be wust zijn, dat zij alleen door hun volle persoonlijkheid te gebruiken, beslissend' kunnen bijdragen tot het gelukken van een operatie, soldaten die er trotseh op zijn op rechlsireeksch bevel van hun opperbe velhebber in het vijandelijke achterland, zonder acht te slaan op veelvuldig ver zet, een taak over te nemen, welke voor bet eerst in de oorlogsgeschiedenis ge noemd wordt. Met de modernste strijdmiddelen uitge rust, stootten deze stormtroepen recht slreeks uit de lucht op het hart van den den vijand af. Strategisch zeer" belang rijke punten vormen hun d'oehvit. Om hun laak te vervullen hebben zij noodig een doldrieste moed, de grootste offervaardig heid en ijzeren zenuwen Op zich zelf aan gewezen, midden in het vijandelijke land, moeten zij niet alleen strijden, doch ook andere belangrijke gevechtshandelingen ver richten, als bijv. de beveiliging van over gangen, de handhaving van verbindingen, enz. Deze troep was het, die, onverdeeld' in talrijke afzonderlijke stoottroepen, bij het ochtendgloren van den lOden Mei ver trok, onder leiding van den generaal der vliegers, Student. Gebruik makend' van bet oogenblik der verrassing, openden deze storm afdeelingen van het luchtwapen door hun krachlig optreden aan het Duitsche leger de poorten tot de vestingwerken in. Nederland en Belgie. Geland' in den rug van den vijand, bezetten zij de voornaam ste Maasbruggen, verhinderden hier het opblazen door den vijand en namen de beveiliging op zich van de bruggen tot de aankomst van de eerste leger onderd'ee- len. Bliksemsnel bezetten zij den Arden- nanweg en maakten zoo alles gereed! voor den soepelen opmarsch. Zij drongen in het fort Eben-Emael, dat als de krachtig ste hoeksteen van de vesting Luik alle overgangen over de Maas beheerscht. Op deze hele wijze namen zij bezit van de voornaamste vliegvelden in Nederland! en maakten het mogelijk, dat reeds op den ochtend van den 12en Mei Duit sche vliegtuigen in Nederland honden lan den. In nauwe samenwerking met troe- pendeelen onder leiding van den luite nant-generaal graaf Sponeck, voortreffe lijk gesteund door Duitsche gevechtsvlieg tuigen, behielden de parachute- en landings troepen mm veroverde stellingen. Alleen zoo was het mogelijk geworden, dat Ne derland in den kortst mogclijken tijd de capitulatie aanbood en dat het Duitsche leger door het Belgische verdedigingsstel sel kon heenbreken. Deze in haar soort en uitvoering eenige oorlogshandeling zal met gouden letters in het boek der oorlogsgeschiedenis worden opgeschreven, liet Duitsche luchtwapen heeft door het dappere gebruik van alle ter beschiklcng slaande strijdmiddelen aan getoond, dat het niet alleen uit de lucht door Sxommen en machinegeweren den vijand dood en verderf kan brengen, doch dat het ook bliksemsnel gebieden kan be zetten, welke binnen het bereik van zijn langen arm liggen. De Duitsche luchtmacht beschikt aldus over voldoende middelen om het verloop van den oorlog op be slissende wijze te benvloeden. De Engelsch-Russische handelsonderhandelingen Het Sovjet-Russische antwoord op de Britsclie nota betreffende de Engelsch- Russische liatidelsverdrags-onderliande- lingen is door den Sovjet-Russischea ambassadeur Maisky aan het Foreign Office overhandigd. De Russische ant- woord-nota is door de publicatie van het Russische telegraaf-agenlschap Tass reeds bekend. Ongerustheid over zes Zweedsche zendelingen. Het D.N.B meldt uit Stockholm: Van zes Zweedsche zendelingen, die uit Afrika onderweg waren naar Zwe den, heeft men geen berichten ontvan gen. Zij waren begin Mei uit Le Havre naar Amsterdam vertrokken. Verklaringen van Churchill. In het Lagerhuis heeft Churchill de gevechten „aan de kust" uiterst ernstig genoemd. Hij bevestigde, dat Abbeville in Duitsche handen is en verklaarde, dat in en oin Boulogne „zwaar go- vochten" werd. Het D.N.B. meldt uit Lorenzo Mar ques' )Vhë® H /V A-te De mijnen aan de Zuid Afrikaansche kust Aan de Zuid-Alrikaansehe kust zijn tot dusverre acht Engelsehe schepen, uit Karatsji en Singapore komende, op, Duitsche mijnen geloopen, en gezonken. Slechts in drie gevallen kon de beman ning in de booten gaan. Het zoeken der mijnen is moeilijk en gevaarlijk ge bleken. Reeds twee mijnenvegers zijn ten offer gevallen aan de Duitsche mij nen. In Wal viscli haai zijn drie uit Enge land verwachte schepen tien lot veer tien dagen over tijd. Uit Pretoria wordt gemeld, dat men aan Engelsehe zijde door deze gebeurtenissen zeer getrof fen is en bovendien sterk verontrust over de stemming der iaheemseke be volking. De toestand in Marokko Het Italiaansche telegraalagenlsoliap meldt, dat in het Fransche protectoraat Marokko de Fransche maatregelen tegen de Italianen plotselnig hervat zijn. Zonder nadere verklaring zijn Italianen uit alle sociale lagen in de gevangenis geworpen ol binnen enkele uren uit het protecto- raatsgebied naar Tanger afgeschoven. Zij moesten hun eigendommen achterlaten. In een vliegtuigfabriek werden Italiaansche ar beiders gearresteerd onder het voorwend sel, dat daden van sabotage gepleegd wa ren. Een aanlal Italiaansche onderdanen, welke wilden vertrekken met een schip, dat enkele uren later verwacht werd', zijn kort te voren per trein naar de interna tionale zfrne van Tanger vervoerd, waar zij door de Fransche bestuursauloriteiten worden vastgehouden. Italië en de oorlog De diplomatieke medewerker van Ste- laixi herinnert eraan, dat het 24 Mei 25 jaar geleden is, dat Italië ging deelnemen aan den wereldoorlog. Het Italiaansche volk kan zich slechts herinneren, dat het ge durende dezen tijd steeds op vijandigheid van zijn vroegere hondgenooten is gestuit, welke besloten hadden zich te verzetten tegen de ontwikkeling van de macht van Italië. De vraagstukken welke zich thans aan het politiek geweten van de Italianen voor doen, vloeien voort uit de smartelijke er varing van dezen tijd'. De wereldoorlog is een der étappes van de Italiaansche een heid geweest, doch nog andere beslissende étappes moeten worden doorgemaakt en dit ook tengevolge van het verraad' van de vroegere hondgenooten van Italië. Deie eoamt Toreoliijnt dagelijks, met uit- Q«let0 iaorrronn indoring vaü Zon- en Feestdagen. OjSie Jddigdll^. tendering van Zon- en Feestdagen. prijs jftr kwartaal f 2.—; franco per post, f 8.50. Prijs per week; 15 ets. Afzon-' deïlijke nummers 4 ets. Abonnementen 'worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 'a Zaterdag® vóór i» uur. Een bepaalde plaats van advertentién wordt niet gewaarborgd. Prijs Jer Adrertentlën: van t5 regels fi 35; iedere regel meer i 0 30, m bet Zatri dagnummer t5 regels f 1.80, iedere regel meer 1035 Reclames fü.75 per regel. Incassokosienn rts post kwitanties 15 ets. Tarieven \an advertenties by abonnement iyn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentién opgenomen 1 0.50 t/m, 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximnm von SO woorderu *8 Woensdags: Kleine Advertentién tot25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bui eau bezorgd. 's Zaterdags": Kleine Advertentién fl.OO.mdieo niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. V-, /v zi TWCRPCN «5 BRUGGE VD*«Jftp® ERKEN .f 3 GENT - VPEREN BOULOGNE ST0W" BRUSSEL ^TOURJOfNG BA IX DOORNIK 'VALENCIENNES WAVER 1 NAME OCTHUNC ATRECHT BERGEN CAMBRJW B0EVJLLE IX OATCMJ GR HERTCS^ L UXEMBUR6 JW_ AMIENS 5TOUENTI V0W1E«3 ARLON [BEAVaU ERDUN POflTOISO CHATEAU THIERRY - CHALONS

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1