Verder Duitsch de opdringen kust naar Laatste Nieuws Dr. Wohjtat naar Nederland Kinderherstellings- en vacantiekolonies Met Duitsche legerbericht Succesvol optreden van öe luchtmacht informatiebureau Roode Kruis Gemengd Nieuws De post Hyena's van het slagveld Een noodlottige weifeling Rechtszaken Exploitant van het Arena theater staat terecht! BÜITENLAN Burgerlijke Stand BINNENLAND Aalsmeer gaat groente telen Texel geheel geïsoleerd De strafzaak Koorens Herstelwerk in Delft GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN Drankwet Nog meer Duitsche economen worden verwacht. Staatsraad dr. Wohltat, de ook ia Neder- landsche kringen van handel, nijverheid en industrie zeer bekende Duitsche econoom, komt naar ons land met het doel de econo mische verhoudingen tusschen Duitschland en Nederland te coördineeren en wel zoo, dat zij hechter zullen- worden, dan zij tot nu toe in vredestijd reeds waren. Beide landen zullen de vruchten hiervan plukken. Tegelijk met dr. Wolhtat worden nog meer Duitsche economen in Nederland venvacht en in nauwe samenwerking met Nederland- sche instanties, als b,v. de Nederlandsche Bank en de departementen van handel, nij verheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij en van sociale zaken, zullen zij arbeiden aan den wederopbouw van het economische leven hier te lande. Enkelen van hen zijn reeds in Den Haag aangekomen. i Deze mededeeling was wel de belang rijkste, die den op de persafdce'.ing van het Duitsche gezantschap verzamelde jour nalisten tijdens de gebruikelijke dagelijksche persconferentie door dr. W. Janke werd gedaan. Staatsraad Wohltat, die vele Europeesche landen heeft bereisd en in het bizonder in Roemenië belangrijke overeenkomsten op economisch gebied tusschen dit land en Duitschland heeft tot stand'gebracht, zal als economisch commissaris verbonden worden aan de Nederlandsche Bank. Zijn benoeming is uitgegaan van den opperbevelhebber van het Duitsche leger, general-oberst TonBrau. cliitsch. Zijn naam zoo zeide dr. Janke is een waarborg voor een wederopbouw van het economisch leven in Nederland in even grooten als grootschen stijl. Waken tegen wrijvingen. Voorts deelde dr. Janke mede, dat zich op enkeite plaatsen in ons land bij de be volking helaas wrijvingen hebben voorge daan van binnenlandschen polilieken aard. Hg' verzocht met nadruk er bij het Neder landsche volk nogmaals op aan te dringen, dat het ongewenscht is, zich uit te laten over hinnenlandsche politieke aangelegen heden. De bedoelde wrijvingen openbaarden zich in beleodigingen, hier en daar zelfs in mishandelingen, hetgeen dr. Janke ern stig betreurde. Zouden deze feiten zich herhalen, dan mogen maatregelen daarte gen tegemoet worden gezien. Dr. Janke gaf uifing aan de hoop, dat de gesignaleerde wrijvingen uitzonderingen mogen blijken te zijn. Weer Duilsehe dagbladen tijdschriften in ons land. Als bew ijs voor het Duitsche streven naar een zoo \er mogelijk gaande normalisatie van het leven in Nederland noemde de woord voerder verder het feit, dat Duitsche dagbladen en tijdschriften met ingang van heden weer in Nederland verkrijgbaar zijn gesteld. Ook de verkeersreiaties tusschen Nederland, en Duitschland, zoowel wat be treft de' spoorwegen als liet verkeer over den weg, worden met den dag heter. Aan verdere normaliseering op dit terrein wordt hard gewerkt. De bomaanvallen op Nijmegen en Waalwijk. Ten aanzien van het bombardement op Nijmegen e:i Waalwijk door Engelsche vlieg tuigen, waarvan het Duitsche legerberichl van gisteren melding maakt, merkte dr. Janke op, dat deze gebeurtenissen in heide bevolkingscentra groote verontwaardiging hebben gewekt. Ook de Engelschen weten, dat beide plaatsen niet alleen ver van de oorlogszone liggen, maar bovendien „open" zijn. De verontwaardiging is des te grooter, nu is gebleken, dat de aanwezigheid van de Nederlandsche regeering in Londen de Engelschen er niet van heeft kunnen weer houden, vreedzame plaatsen op Netter- landsch gebied te bombardecren. Dr. Janke was nog niet in staat het juiste aantal slachtoffers dat onder de burgerbevolking ós gevallen, mede te doelen. In beslag genomen waardepa pieren. Tenslotte vertelde de lieer Janke, dat berichten uit Londen en Nevv-York melden, 'dat de Engelsche regeering voor een bedrag van 350 milliocn pond aan waardepapieren, hetwelk toebehoort aan Nederland en Bel gië en dat in het Britsch imperium is on dergebracht, gebruikt is om wapenleve ranties in de Vercenigde Staten te financie ren. Hij noemde deze liericlilen een nieuw beWijs voor de Duitsche bewering, dat En geland de kleine landen niet helpt, maar van deze alleen profijt wil trekken. Bosch- en zeehuizen gaan weer open. liet Centraal Genootschap voor Kinder herstellings- en vacanrickolouies deelt mede, dat de kinderen, die in de koloniehuizen waren, door afdeehngen en ouders groo- tendeels zijn teruggehaald en voor zoover zij in de kolcmeiiuizen gebleven zijn, in goodo con .itie verkeeren." Het bestuur van het Centraal Genoot schap besloot de Losclihuizen in Drenlc en Gelderland en voorloopig ook de zee huizen in Egrnond aan Zee, weder voor ue verpleging open te stellen, opdat zwakke kinderen, die daarvoor door de medici n i i ge wezen zijn, zoo spoedig mogelijk voor herstel van gezondheid weer naar builen kunnen. Evenals in de vorige mobilisatie "Uitbreiding teelt van voedsel gewassen gewenschf. De Oprechte Haarlemsehe Crf. meldt, dat de Aalsmeersche bloem en k weekers het voornemen hebben opgevat, gree ite te gaan telen. Dit is een herhaling van de ge schiedenis. Ook de vorige mobilisatie produceerde Aalsmeer groente. Toen was de brandstof- duurte oorzaak, dat in de bloemenkassen niet 1 nger kon worden gestookt en niet stoken in bloemenkassen beteekent nu een maal onherroepelijk het niet tot bloei kun nen komen der gewassen. Derhalve moet naar gewassen, die in den kouden grond aarden, worden uitge zien. Weldra ontstond een lucratieve han del in groenten. In 1916 zette de Centrale Aalsmeersche Veiling voor f 294.001) aan groenten en fruit om. Voor een groot de?l werd de groente gedroogd o i ging zij als z.g. speculatie-groente naar het bmte ïland. Dit alles hebben de Aalsmeersche kweekers zich thans klaarblijkelijk herinnerd. Boven dien is het de wensch van regecrende per sonen, dat de teelt van voedselgewassen zooveel mogelijk wordt uitgebreid. Eener- zijds houdt dit natuurlijk verband met de voedselvoorziening hier te lande, ander zijds zal het wellicht grootere mogelijkheid om naar Duitschland te exportceren voor doen. Het blad heeft zich tot deskundigen ge wend met de vraag of Aalsmeer nu groente voor de veiling zal kweeken, doch daarop werd dgeen positief bevestigend antwoord verkregen. Het blad neemt echter aau, dat zulks echter wel het geval is. Tot dusver had elke bloemenkvvecker op zijn bedrijf wel een stukje grond van 10 Are, hetwelk hij met groenten voor eigei gebruik bet-eekle. Thans is in een officieele mededeeling van den rijkstuinbouw-consu. lent ir. C. Koeman sprake van groenten- teelt op beduidend grootere oppervlakten grondstof, hetzij buiten, hetzij, in kassen of bakken. De grond moet echter zijn aange duid in de voor bloementeelt vanwege de Nederlandsche Sierteelt Centrale verstrekte vergunning. Het is dus niet toegestaan om de toegewezen grond vol le planten met siergewassen, nieuwen grond te koopen ei deze vol te planten met vee Isclgewassen. Alleen improductieve grond, oorspronkelijk bestemd voor bloementeelt, mag voor dit doel worden gebruikt. Er is momenteel im productieve grond in Aalsmeer. De z.g. buitenbloemen brengen haast niets op bij gebrek aan goede \eri corsgelcgenlieid. Daar bloemen aan bederf onderhevige waar zijn, moeten zij direct naar hun bestemming kunnen worden vervoerd, anders zijn zij waardeloos. Om een goede uitvoering van de nieuwe regeling te waarborgen, is over leg met den rijkstuinbouwconsulent als voor waarde gesteld. Elk geval wordt afzonderlijk nagegaan en beoordeeld. Met liet telen van groente gaat Aals meer zich niet op de beoefening van een nieuwe cultuur toeleggen. De Aalsmeersche kweekers grijpen intoge ideel naar een nog niet zoo heel oud verleden terug. In de negentiende eeuw, vooral na het droog maken van do Haarlemmermeer dat vele Aalsmeersche visschers van hun brood be roofde, werden in Aalsmeer role fijne groen ten gekweekt. De teelt van augurken, boo- nen en erwten had een grooten omvang Ook zaai-erwten en -boonen werden veel verbouwd. De aarbeiencultuur was van ouder datum en had Aalsmeer ben emd gemaakt. Duizenden „koppen" aardbeien gingen per jaar naar de markt en naar de imnaakfabrïeken, waar er jam van werd gemaakt. Zestig jaar geleden was dit nog zoo. In dien tijd organiseerde liet Oostoindc ook speciale boonen veilingen, terwijl een goede veertig jaar geleien in Aalsmeer nog veel reclame voor de teslt van bak- groente werd gemaakt. Deze mislukte, ter wijl de bloementeelt in opkomst was. Thans is men liet groeutekrweokersverlcdeu haast vergeten, althans men moet zich mceite geven om zich voor te stellen, dat Aals meer ooit iets anders dan oei bloeme.v centrum was. De groentekelt is er nu zeer onbelangrijk. In 1937 werd in de Cei- trale Aalsmeersche Veiling voor ruim f 11.000 aan groenten en fruit verhandeld in 193S voor ruim f SQOü. s Hoofdkwartier van den Fuhrer, 24 Mei. (D.N.B.). liet opperbevel van de weermacht maakt hekend Het geinen, waarin de vijandelijke legers in Noord-Frankrijk en België zijn opgesloten, werd gisteren door succesvolle aanvallen van de Duitsche troepen van alle kanten voider inge krompen. In Vlaanderen biaken de Duitsche divisies door de versterkte stelling van de Schelde en drongen zij door tot aan den Westelijken oever van de Leve. Doornik is genomen. De achter het front gelegen Fransche vesting Maubeuge is na innenvng van de laat ste omringende versterkingen in Duit sche handen. In Artois veroverden de Duitsche troe pen de in den wereldoorlog fel omstreden hoogte van Loretto ten Noordwesten van Atreeht. De tusschen Atreeht en de zee Noordwaarts optrekkende sterke Duitsche pantserlroepen nader,den g,sieren de Fran sche havens aan het Kanaal. Een zwakke vijandelijke aanval vanuit het Zuiden op Amiens werd afgeslagen Overigens waren er aan het Zuide'ijk front geen bizondere gebeurtenissen. Het luclitwapen ondersteunde met sterke eenheden den strijd van het leger tegen de vijandelijke legers,welke zijn opgesloten in den Belgisch-Franschen sector. Ook aan het Zuidelijke front keerde het luclitwapen zich legen verkeersverken, transportbewe- gingen en troepenconcentraties. Bij de gewapende verkenningen aan de kust van liet Kanaal werden voor Boulogne een groot oorlogsschip,, waar schijnlijk een kruiser, en drie torpedo jagers door zware bommen getroffen. Onze vliegtuigen ontmoetten daarbij zwaren luchtafweer, bovendien gelukte het zes geladen transportvaartuigen tot zinken te uren gen. Naar achteraf bekend wordt, zijn op den 21en en 22en Mei bij de vertwijfeld© door braakpogingen van den vijand naar het Zuiden, behalve talrijke op andere wijze vernielde pantserwagens, alleen door de artillerie 56 vijandelijke pantserwageis ver nield. De verliezen van den vijand' in de lucht bedroegen gisteren in totaal 49 vliegtuigen, waarvan in luchtgevechten vverd'an neer geschoten 25, door liet luchtdoelgeschut 8, en de rest op .„en grond' vernield werd. Zestien Duitsche vliegtuigen worden ver mist Bij Narvik d'eed het luchhvapen met suc ces aanvallen op tentenkampen, colonnes van lastdieren, troepenconcentraties ©n transporten. Een vijandelijke jager werd' neergescho ten, een kruiser en een transportvaartuig d'oor homtreffers beschadigd. Ook in den afgeloopen nacht vloog de vijand West- en Zuid-West-Duitschland binnen en herhaal de hij 7-ifn luk-rake bombardementen -op met-militaire doelwitten. Gebrek aan levensmiddelen. Tengevolge van het tijdelijk slaken van den bootdienst tusschen Den Hel der en hel eiland Texel zjjn de bewo ners sinds vorige week Maandag ge ïsoleerd. Erger nog dau tijdens de stren ge winterdagen het geval is geweest, want ook telegraaf en telefoon hebben ze niet tot hun beschikking. Een nij pend gebrek aan verschillende levens middelen is ontstaan. De bakkers zitten bijna zonder gist. Er wordt geen gist meer verkoeld aan hen, die zelf hun bro-od bakken. Houdt de toesland nog een dag of wat aan, dan zullen de margarinege bruikers roomboter moeten nemen of ïeelemaal niets kunnen krjjgen. Met de kaas staat het er goed voor. In het kruideniersbedrijf constateert men vooral een tekort aan zout en sui ker. De groentehandelaren hebben vrijwel geen versehe groenten meer. Alleen is er nog wat spinazie, doch door het ge bruik door militairen is ook van dezen voorraad zoo goed als niets meer over. Voortaan van 818 uur ge opend. Reeds meerdere malen werd gewezen ©p het enorme werk, dat bij het algemeen in formatie oureau van liet Roole Kruis moet worden ver/.et. Dagelijks komen de gege vens binnen van 25.093 a 30.000 militairen, die in het kaartsysteem moeten worden ge voed. In de uren, waarop liet bureau is ge opend, is in verband met de tall ooze vra gen oir. inhehtingbn, Let kaartsysteem voortdurend in gebruik voor liet naslaan "van reeds ingevoegde kaarten.' Het gevolg is, dal niet tegelijkertijd invoeging van nieuw ontvangen kaarten kar plaats heb ben, waardoor ecu achterstand dreigt omstaan en het geven van juiste inlich tingen wordt vertraagd. In hel belang van een zoo volledig mo gelijke inlichting van het publiek is het noodzakelijk gebleken, eiken dag geduren de e enige uren niets anders te doen dan liet invoegen van nieuw ontvangen kaarten. De uren voor het vragen van inlichtin gen moeten dan echter worden beperkt. In den vervolge zal derhalve het bureau voor het vragen van mondelinge en tele fonische inlichtingen geopend zijn van 8 03 tnl 18.00 uur, telefoon 3)1111. Waken tegen overbelasting. De cippeibevelhebber van land- en zee macht, in o\ei-Ier "iet den Duitsclien bevel hebber hl Nederland, deelt mede, dat, hoe wel het postverkeer in alle on derd celen in geheel Nederland, met uitzondering van Zeeland, wcaer is hersteld, het verkeer niet temin nog groote moeilijkheden ondervindt, vindt, mucl.d he! met veelal gebrekkige middelen en langs allerlei omwegen moet werken. Het publick wordt daarom ver zocht de post niet over te belasten en vooral veel uumte innemende zendingen, zooals poslpakneüen, voorloopig tot het allcrnoou'zjkeüjksle te beperken. Dure autorit. Oudei dit opschrift publiceert de Enk- lmizer Crt. het volgend©-. Een plaatselijke garagehouder trachtte verleden week Vrijdag uit den nood van enkele mensclien, die naar Leeuwarden moesten, munt te slaan door £80 te vor deren en te incassecren, voor een reisje met een vrachtauto daarheen, en daarna het ritje voor f 25 aan een ander uit te besteden. - Deze mcnschenvriend werd door de po litie voor de keus gesteld onmiddellijk liet geheele bedrag van f 80 terug te geven ot wel op staanden voet te worden op- ges, of eiHij was zoo verslandig zijn keus op het eerste voorste! te bepalen. Een a-idere deugniet te Enkhuizen ont vreemdde geld van menschen, die bij hom in huis waren ondergebracht. Dit geld werd door de politie opgespoord en in beslag genomen Ter gelegener tijd zal deze zaak voor de rechtbank worden behandeld. woordigcr O.M., mr. J. F. Hoeffehnaii, en den verdediger, mr. R. J. M. H. Brouwers, verzochten de zaak voor onbcpaa'den tijd aau te houden. Verd. verzocht tot de datum van do behandeling van deze zaak op vrije voelen gesfeld te worden, waarop de rechtbank na raadkamer afwijzend lieeft beschikt. In Iiueger beroep. De officier van justitie bij de Amstcr- damsche rechtbank, mr. L. de Blecomt, heeft hoogcr beroep aangeteekend in de strafzaak tegen den Amsterdamsclien hof meester Koorens, die door de rechtbank wegens doodslag gepleegd op zijn vrouw, en het verbergen van bet lijk met de bedoeling om het te onttrekken aan de opsporing van de justitie, was veroordeeld tot 15 j'aar en zes maanden gevangenis straf. Het M bad wegens moord levens lange gevangeuisstiai geiequirierd. Koo rens stelde zich op het standpunt, dat hij tijdens een ruzie met zijn vrouw koit na zijn terugkomst uit Indië, baar bij onge luk tegen de kachelplaat had doen vallen, waardoor zij bewusteloos «as geworden. Hi) was in de overtuiging, dat zij dood was en in zijn verbijstering liad lig baar daarna inet een mes gestoken. Uit liet deskundige ondeizoek is ecliter vast komen te staan, dat de" cioodelijke steken zijn toegebracht op een oogenblik, dat do viouw nog leefde. Nadat bet O. M. lia,l geappelleerd, is ook verdachte zelt in hooger beroep ge gaan, zoodat deze geruchtmakende straf zaak voor het gerechtshof zal worden be handeld. Oude heer gedood. Militaire motor rijder zwaar gewond. Gistermiddag wilde d'e 79-jarige heer J. P. van den Brug, uit Zaandam, die tijde lijk in Haarlem vertoefde, den Wagenweg aldaar oversteken. Hij weifelde echter, waardoor hij werd aangereden door een militaire motorfiets, bestuurd! door een luitenant uit Driebergen. Voetganger en motorrijder werden over den weg geslin gerd. Een toevallig passeerende militaire arls constateerde, dat de voetganger, ten gevolge van een schedelbreuk, reeds was overleden. De luitenant, die een zeer zwa re hersenschudding had opgeloopen, werd1 in levensgevaarlijken toestand' naar het ziekenhuis St.Ioannis de Deo, aldaar, over gebracht. In de Zuidelijke stadswijk, In den Wippolder, hef Zuidelijk gedee'.te van Delft, zijn verscheidene huizen als ge volg van gevechtshandelingen beschadigd. Aanstonds na het staken der vijandelijkhe den zijn verschillende kleineie reparaties zooals het inzette i van nieuwe ruiten e.d., verricht. Een groot aantal woningen echter moet volgens de II. Crt. grondiger worden hersteld ea deels zelfs geheel worden her bouwd, al zijn de fundamenten nog onge schokt. Dergelijke ingrijpende herstellingen moeten worden uitgevoerd aan 33 gemeen tewoningen in het Zuidelijk deel van ilea Wippolder en aan 14 woningen van de bouwvereeniging „Volkshuisvesting". Zoo wel door openbare werken als door „Volks huisvesting zijn herstel- cnlierbouplannen ontworpen, die zoo spoedig mogelijk zul len worden uitgevoerd. Wee nnac htsiit il ustrie-vcrl o ven. De opperbevelhebber van land- en zee macht, in overleg met den Duitsclien be velhebber in Nederland, bepaalt, dat de weeriti acl its in du s Lr i e verl of ga n gers in de be drijven moeten blijven, voorzoover zij daar op 14 Mei 1940 aanwezig waren. Verzoek tot iitvrijheidssielUng afgewezen. Gistermorgen kwam op de rol van de strafzitting van de Rotterdamsche recht bank de zaak voor van don vroegeren Arena-exploitant, den 32-jarigen W. J. P., alhier. Nadat de oorspronkelijke oprichter zich uit de zaak teruggetrokken had, vergaarde vord. nieuw kapitaal, waarmee hij de ex ploitatie voortzette. Ondanks dit kapi'ail cn een vrij bevredigend bezoek leidde Arena «en kwijnend bestaan, zoodot or spoedig geen geld meer was om 'de arris- ten tc betalen. Een onderzoek bracht knoeierijen in artistengages en bij vaststel ling van de auteursrechten, die een bedrag van f70.000 beliepen, aan het licht. In Juni verleden jaar werd verd. in Ant werpen aangehouden en in liet Ituis van Bewaring in Rotterdam opgesloten. Na de door de gebeurtenissen gedwon gen vrijlating, was -verd. gedurende een paar dagen op vrije voelen. Lang duurde deze vrijheid niet, zoodat verd. zich gis teren weer in preventieve hechtenis be vond. Van de zestien getuigen waren maar vijf opgekomen, terwijl het dossier in on gereed© geraakt was, zoodat de vertegen- Studentenbetoeging In Turijn. Gisteravond hebben studenten van ver schillende Italiaansche universiteiten, die in Turijn bijeen waren, ter gelegenheid! van nationale wedstrijden, in de hoofdstraten der stad' een betooging gehouden, voor stellende de begrafenis der BritschFran sche hegemonie. De betoogers poogden door te dringen tot de consulaten van Engeland! en Frankrijk, doch werden hier in door de politie verhinderd. Het vraagstuk der landarbeiders in Frankrijk. Fransche grens, 24 Mei. (D.N.B.). In verband met den door den minister van oorlog bevolen terugkeer van met landbouwverlof zijnde soldaten naar hun troepenonderdeelen, verlangen de Fransche bladen, zooals b.v. „Le Pe tit Provencal" te Marseille, dat men landarbeiderbataljons vormt uit de Noord-Af rikaansche inboorlingen en zelfs uit Indo-China. Zou hier niet ter stond worden ingegrepen, dan zouden volk en leger voor een geweldigen hon gersnood komen te staan. Engelschen halen postzakken van den Atlantic Clipper. New York, 24 Mei. (D.N.B.). Naar uit Hamilton (Bermuda-eilanden) gemeld wordt, hebben de Engelschen van het Clipper-vliegtuig, dat clen dienst onder houdt tusschen Amerika en Lissabon, en wegens den zwaren storm jrr Ber muda moest landen, 22 zakken post weggehaald. Hiervan waren er zes be stemd voor Duitschland, vier voor Italië, vier voor Portugal en de overigen voor Zwitserland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Griekenland en Spanje. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter apenbare kennis, dat bij hc-n is ingekomen een verzoek van D. DE BRIIIJN, alhier, om een Verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholisdic drank in het klein in de voorlocaliteit van het perceel Havcndijk 51, alhier; en herinneren ,dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelgk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 24 Mei 1940. 4071 29 jCHIKIMM Geboren: 21 Mei. Marinus, zoon van C. van Haatten en M. M. Bats, Booihavelaanl. 22 klei. Teuntje Adriana, dochter van A. C. Dubbelman en II. L.. de Grooi, Boerhavelaan 1; Jacobus Nicolaas, zoon van II. J. Th. de Bruin en A. van Wagtendonk, Grofbaan 55; Mein- dert Hendrik, zoon van F. M. van Djjk en C. M. Zagwijn, Eend rechtstraat 2; Johanna, dochter van J. H. Krommen hoek en G. van Gent, Galileistraat S3; Ondertrouwd: 23 Mei. A. J. Poist 29 jaar en M. H. Putter 27 jaar; J. P. H. Hallmann 26 jaar en F. J. B. Klei nek oor t 25 jaar; A. Braber 22 rjaar en E. Veltenaar 27 jaar; A. L. van Dooren 25 jaar en HL Zuidema 20 jaar; C. Breevoort 35 jaar en M. Ranegger 42 jaar; P. J. A. Boks 27 jaar en B. H. A. Maagdenburg 30 jaar.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3