Hangen en graden bij Duitsch? leger het KLEINE ADVERTENTIËN Een overzicht der aanduidingen Cpmarsch gevorderd tot bij Yperen Advertentiën DeRidder&v.Hoewijk DAMES- en KINDERKLEEDING BINNENLAND Het Westland en het transport- vraagstuk Gemengd Nieuws Oplichter aangehouden Rechtszaken Verkeersongeluk Omliggende Gemeenten Sport Waterpolo K.N.Z.B. Het Duitsche legerbevieht Luchtbombardement op het Ingesloten geallieerde leger ALLE ADVERTENTIËN GEOPEND: HANTELNAGAZijH M. BRLPCKER SPECIAAL ADRES VOOR HOOGSTRAAT 130 SCHIEDAM Hoe kan men bij een Duitsehen mili tair zien bij welk wapen en welk 011- derdeel bij behoort, en welken rang bij bekleedt? Het antwoord is: aan de schouderbedekkingen. Het Duitsdie leger kent meer rangen dan liet Nederlandsdie, en bovendien kan men, aangezien een internationale regeling ont breekt, niet zeggen, dat een bepaald© rang in bel Duitsdie ieger absoluut gelijkstaat met 'een bepaalden rang in bet Nederland- sehc ot een ander leger. Men kan niet méér doen dan aangeven met welken rang in het eigen leger do Duilsdio militair bet beste vergeleken kan worden oji grond van zijn plaats in de hiërarchie en va.i zijn werkzaamheden. Ge lijke benaming houdt nog geen gelijkheid ■van rang in. De minste moeilijkheden ondervindt men nog met de officiersrangenj deze zijn vrij wel internationaal. Nog geen twintig jaar geleden kende men in Duilschland' geheel andere bena mingen voor de ooderofficiersrangcn dan tegenwoordig, zooals Sergeant, Vizefeld- webel en Feldwebelleulnant. Daar zijn thans andere benamingen voor in de plaats gekomen, terwijl ook bet jonge luchtwa- pen enkele nieuwe benamingen met zich bracht. Een en ander maakt het vergelijken met de Nederlandsche rangen niet gemak kelijker. Waar men bij de Duifscbe militairen wapen en onderdeel aan de schouderbe dekkingen kan bepalen en ook - de rang- dislincticven op de schouders te vinden zijn, is ook de overjas van schouderbe dekkingen voorzien. Slechts do manschap pen, die onderverdeeld zijn in graden of klassen, hebben distinctieven op de hoven- mouw. Beginnen we met deze laatsten. kien onderscheidt dan boven den „Schütze" („Reiter", „Pionier", „Kanon nier" enz.) de -volgende graden, kenbaar aan liet achter don graad vermelde teeken in grauwwit of wit op de bovenmouw: „Obersclmlze", („Oberreiter", enz.) een vierhoekige ster; „Gbfrcile": een V-vormige galon; „Obergefreite"twee galons of wel één galon inet een ster, al naar gelang het aantal dienstjaren; „Stabsgcfreitc": twee V-vormige galons, waarboven een ster; „Ilauptgcfreite" (luchtmacht)drie V- voimige galons. Deze graden zijn te vergelijken met on zen soldaat le klasse en korporaal. Geschiktheid' voor den oodorofliciersrang blijkt bij de manschappen uit een grauw witte galons dwars over liet ondereind© van de schouderbedekking („Unteroffizier- Anwjrter"). i Da onderofficieren. Be onderofficiersrangen zijn: „Uiiteroffi/.ier" (bij' de Jagers „Obcrjd- gcr" genaamd), te vergelijken met onzen seigeant; schouderbedekkingen a's de man schappen, echter met een rand van rnat- zilveren galon, welke niet doorloopt aan dc onderzijde, dus daar waar de schouder bedekking aan dc jas bevestigd is. Bies en regimentsnummer in de wapenkleur. „Ur.terfeldwebel" („Unterwaclitineister"), te vergelijken met onzen sergeant le klasse; schouderbedekkingen als de „Unteroffi- zier", doch de galon loopt ook arm dc on derzijde door. Bies en regimentsnummer in de wapenkleur. „Fahnrich", een oplcilingsrang, lager dan sergeant-majoor en dus ook lager dan ou- zen vaandrigsrang; schouderbedekkingen a's de ,,'Unterfeldwebel", doch het regiments nummer niet in de wapenkleur, maar van wit metaal. „Feldwebel" („Waclitmeister") gelijk (o slellei. aan onzen sergeant-majoor; schou derbedekkingen als de „Fahnrich", doch bovendien met één wit-metalen vierpuntige ster. „Oherfeldwebel" („Oberwaohtmeister", „Oberfahnricli", „Unlerarzt", „..Untervete- rinftr"), gelijk te stellen met onzen adju dant-onderofficier of vaandrig; schouderbe dekkingen als de „Fahnrich", doch met twee- sterren. „Stabsfeldwebel" en „Ifauptfeldwebel" („Slcbswach tineister" en „Haupitwaclitmeis- terle vergelijken met onzen opzichter van fortificatiën of met den onderluitenant van bet K.N.I.L.; schouderbedekkingen als de „Falinricli", doch met drie sterren. Dc „Uauplfeldwebel" en „Hauptwaclitmeister" (hoogste ondei'officior van oen compagnie of liatterij) draagt bovendien twee matzil- veren galons rond de ondermouw. De onderofficieren worden nog in rang klassen onderscheiden, namelijk de „Unter- ©ffiziere mit Portepee (zijnde „Feldwebel" en boogcr) en de „Unteroffiziero ohn© Por- tcpee uijd Fahnrïche" (zijnde de overigen). Zij, die tot eerstgenoemde rangblasse bo booien, dragen een zilveren sabrfdragom van bizon der model, „Portepee" genaamd. Dc Portepee (uit het Franscli port-epée) avordt alleen gedragen door de onderoffi- eieren, die officiersdiensten verrichten. De overige onderofficieren en manschappen diagen een dragon met verschillende kleu ren, waaruit men hun onderdeel kan afle zen. De „Fahnrich", ofschoon niet hehoorende tot de rangklasse der „Unteroffiziere mit Portepee" draagt echter, als adspirant-offi- ckr eveneens de „Portepee", vandaar de vroegere term „Portepee-Falinrich". Een zeer opvallend cn kenmerkend distinctief voor alle onderofficieren (met uitzondering van „Oberfahnricli", „Unter- nrzt" en „Unterveterinar") is voorts de matzilveren galon, waarmede de kraag van de jas omzet is. De «iffieicren. De officieren worden in vier rangklassen verdeeld namelijk de „Leutnanto", „llaup't- leute und Rittmeister", „Slabsoffiziero" en „Generale", de laatste twee correspondeeren met onze hoofd-, resp. opperofficiercn. Kortheidshalve blijven hier de „Musik- meister" en de „Musikinspiziente", die zon der officier te zijn, toch rangen beklesdon, overeenkomend met officiersrangen buiten bespreking. Het Duitsche „Stabsoffizier" moet vertaald worden met „lioofdofficier", een stafofficier heet in Duilschland „Geie- ralstabsoffizier" of „Offizier im General- stab". Do officiersrangen zijn „Leutnant" („A'sistenzartzt" „Veerinar") onze tweede-luitenant; schouderbedekkin gen geheel met platte zilveren galon bezet, wit-metalen gladd ©knoop. Regimentsnum mer van geel metaal, bies in de wapenkleur. „Oberleutnant" („Oberarzt", „Oterveten- nar"), onze eersle-luitenaut; schouderbedek kingen als de „Leutnant", doch bovendien met één vierpuntige ster van geel metaal. „Hauptmann" („Rittmeister", „Stabsarzl" „Stabsvcterinar"), onze kapitein; schouder bedekkingen als de „Leutnant", doch met twee sterren. „Major" "(„Oberstabsarzt", „Obers tabs ve teraar"), onze majoor; schouderbedekkin gen van dubbel gevlochten zilveren koord (gelijkend op de schouderbedekkingen van onze jas-gckleede teiuc) met witmetalen gladden knoop, regimentsnummer van geel meiaal en onderlaag in de wapenk'ear. „Oberstleutnant" („Oberfelilarzt", „Ober- veterinar"), onze luitenant kolonelseliou. derbedekkingen als de „Major", doch bo vendien n.e een v ie.punLge sier van geel metaal. „Oberst" („Oberstarzt", „Oberstveleri- nar"), onze kolonel; schouderbedekking© 1 als voren, doch met twee steiren. „Generalmajor" („Generalarzl", General- veferinar"), onze gcneraal-rnajoor; schou derbedekkingen bestaande uit een door- écnvlechling van twee gouilcn koorden en één zilveren koord' (gelijkend' op onze schouderbedekking van de jas-gekleede te nue), geel-melalen knoop, roode onderlaag en geen nummer. „Generalieulnant" („Generals tab s axzt" Generalstabsveterinar"), onze luitenant- generaal; schouderbedekkingen als de „Generalmajor", doch bovendien met één vierpuntige ster van wit metaal. „General der Infanterie" („General der Artillerie, Pioniere, Panzertruppen, Nacb- richtentruppen" enz., „Gcncraisoberstabs- arzt" en „Generaloberstabsveterindr") onze generaal; schouderbedekkingen als de vo rige, doch met twee sterren. „Generaloberst" zou hij ons wellicht ka pitein-generaal of kolonel-generaal genoemd moeien worden; schouderbedekkingen als voren, doch met drie sterren. „Generaloberst mit dem Rang eines Generalfeldmarschalls"; schouderbedekkin gen als voren, doch met vier sterren. „Generalfeldmaarscball"; schouderbedek kingen als voren, géén sterren, doch twee gekruiste maarschalkstaven van wit me taal. Reserve-officieren dragen in Duilschland •dezelfde schouderbedekkingen als hun col lega's van het beroepspersoncel, doch op een veldgrijze onderlaag, die rondom een weinig uitsteekt. Aesculaapstaf resp. kronkelende slang zijn in Duilschland' de distinctieven resp. voor den geneeskundigen en den ve'erinairen dienst. Dok gekruiste kanonnen komen voor, echter alleen op de schouderbedekkingen van de technische officieren der artillerie. Sterke toename van het vervoer verwacht. Om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, heeft do directeur i'er Westland.sche Stoomtramweg Maatschappij, jhr. Ir. J. Roel! besloten eenige tramwagens gereed te la ten maken, teneinde een eventueel drei gend isolement van dit tuinbouwcentrum te voorkomen. Zoolang echter nog voldce ide benz.it e wordtd verstrekt, zullen de bussen der W. S. M. de dienstel tussche.i Den Haag, Delft, Maassluis, Hoek \an Holland ei bet Westland blijven onderhouden. De directie der W. S. M. re' e .t op een geduchte toeneming val bet gcelerenver- voer in liet Westland, tengevolge van de nieuwe regeling voor dei tuinbouw, waar bij bet overschot der ©xporl-tuinbouwproi. ducten naar Duitsehlaid zal worden uitge voerd. Allo veilingen in het Westland z.ijn aange sloten aan liet railsne^der W. S. AL, waar op locomotieven met goederenwagens voor bet vervoer zorgen. Een regelrechte spoor wegaansluiting is hierdoor mogelijk het geen voor hel vervoer ('e: tuhibouwprodue ten van groot belang is. Im 1928 bedroeg het transport per W. S. M. aan groente, steenkolen en tuinbouwmaleriaal ongeveer 218 millioen K.G. Ook dit jaar verwacht de W. 8'. AI. in verband met de opleving in den Weitland sclien tuinbouw, cei zeer hoog opgeveerd goederenvervoer. Hij kwam vau <le Dlntsche geheime politie! Bij een winklir te Amersfoort vervoegde zich Zaterdag een persoon, die voorgaf van de Duitsche geheime politie te zijn. Ilij deelde den winkelier mede, er van op de hoogte te z'jq, dat hij goederen onder zrjn beheer had, welke van diefstal af komstig waren- Wanneer de winkelier driehonderd gul den wilde storten, zou hiervan volgens den man geen aangifte bij de Duitsche auto riteiten worden gedaan. De winkelier, die inderdaad dergelijke goederen be/a', doch bewijzen kon, dat bij daarvan reeds aan gifte bij de politie had gedaan, betaalde den man niettemin een bedrag van 240 gulden. De ophclite'- is gisteren in Amsterdam aangehouden en tér beschikking van dc justitie gesteld. Vrijspraak. De Rotterdamsche rechtbank wees vonnis in de zaak van den 34-jari- gen chauffeur N. W., die op 5 Alei 1939 op den Goudschen Singel te Rotterdam tegen een urinoir was opgereden, tenge volge waarvan een oude man om bet leveii kwam. W. kwam met een truck van bet Oost plein, terwijl van de Aleent een vracht wagen van de R.AI.I. naderde. Ter hoogte van de Van Alkemadestraat sloeg de vracht wagen links af; verdachte moest met zijn truck plotseling uitwijken naar links, de remmen werkten echter niet vold'ocnde, zoodat W. tegen een betonnen urinoir opreed', met bet noodlottig gevolg. De rechtbank achtte de schuld' van den verdachte niet bewezen en sprak hem vrij. VLAAItDINGEN. Eindexamen Cbr. H.I5.S Ifet eindexamen aan de Cbr II.B.S. "al hier zal plaats hebben op 2, 3, 4, 5 en 6 Juli. Deskundigen zijnir. H. J. Alath- Jener I.oaerus, Aerdenliout; dr. D. de Lange, Utrecht en ds J. Rh. Makkink, Leiden. De Olympische dag gaat niet door. liet bestuur van bet Nederlandscli Olym pisch Comité heeft besloten den Olympi- schcn dag niet te doen doorgaan. Nieuwe nood-competitie. De Koninklijke Nederlandsche Zwem Bond heeft een nieuwe waterpolo nood- compelilie voor den aanstaanden zomer uitgeschreven. Het ligt in de bedoeling te trachten deze competitie in de tweede helft van Juni te doen aanvangen. De indoeling is .thans zoo gemaakt, dat het reizen tot een minimum beperkt kan blij ven. De lieeren-zevental'en zijn in negentien afdeelinsen ondergebracht. In afd. c. komen uit Maas 1 (Rotter dam), G Z.C. 1 (Hilversum), S.Z.C. (Schie dam) on S.V.II, 2 (Hillegersberg). Hoofdkwartier vau den Fiilirer, 27 Alei (BNB). l.et opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Vlaanderen en in Artois hebben onze troepen him aanvallen voortge zet en de ingesloten vijandelijke legers verdei in het nauw gebracht. In het bi- duider ten Noorden van Aten in geluk te het diep in het vijandelijke front door te dringen tot dicht voor Yperen. Evenals op de vorige dagen namen sterke eenheden van het luchtwapen aan de gevechtshandelingen in het Westen deel cn vergemakkelijkten den cpmarsch van het leger. Het zwaarte punt van den aanval met de sterkste uitwerking lag boven het gebied van dn ingesloten vijandelijke legers. De ten Noordwesten van Lens aanval lende Duitsclie troepen sloegen tegenaan vallen van Fransche koloniale troepen niet biocdigo verliezen voor den vijand af. Zooals reeds in een afzonderlijk bericht is bekend gemaakt, is Calais, dat achter het front omsingeld was, na een verwoed gevecht in ouz.e handen gevallen. Bij Bou logne schoot de eerste luitenant in een pantser-regiment, Von Jaworski, met zijn gepantserde gevechtswagen in het vuur van verscheidene vijandelijke oorlogssche pen, een torpedojager in brand. Tegenover de poging van de Engelschen om deelen van hun ingesloten troepen over het Kanaal naar Engeland in vei ligheid le brengen, deed het luchtwapen opnieuw aanvallen op de nog in vijan delijk bezit gebleven havens aan de Bel- giscli-Fransche Kanaalkast. In Duinkerken gingen de havenwerken in v'amraen op. Aan het Zuidelijke front waren geen bi- zondero gebeurtenissen. In de gevechten der laatste dagen ten Zuiden van Sedan, heeft de luitenant in de pantserafweer- compagnie van een regiment infanteiie, Muller, vijf van de elf zware vijandelijke pantserwapens vernietigd en de overige zoo zwaar beschadigd, dat hun aanval mis lukte. De aamal'mi van het luchtwapen richt ten zich ook legen de vliegvelden in de omgeving van Parijs, tegen verkeerswer- ken ten Zuiden van Reims en tegen vijan delijke troepenbewegingen. Alleen op een vliegveld werden twintig vijandelijke vlieg tuigen vermeld. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren 73 vliegtuigen. Daarvan werden er 32 in de luchtgevech ten cn 15 door luelifdoelartillerie neerge schoten. De rest werd op den grond ver nietigd. Vijftien eigen vliegtuigen werden vermist. In den sector rondom Narvik werden ook gisteren weer Lergjagers per valscherm neergelaten. Nadat reels op 24 Alei een vij andelijk vliegtuigmoederseliip in de Ofote fjord bij Narvik een zwaren bomlreffcr ge kregen had, werd dit schip, zooals reeds in een afzonderlijk bericht bekeid gemaakt, op 25 Alei voor Harstad opnieuw door dr'c hommen, waaronder een bom van het zwaarste kaliber, getroffen en tot zinkei gebracht. Voorts gelukte het een koopvaardijschip van 8000 ton door bomtreffers tot zinkei te brengen en bovend'ei een groot oorlogs schip en twee kruisers, alsmede een trans portvaartuig van 1S.OOO ton met zware bommen te treffen, waarbij zicli verschijn selen voordeden van bet uitbreken van brand en van explosies. Op liet vliegveld 3arduvos zijn verscbci dene vliegtuigen op den grond vernield. De vijand zette in den nacht van 20 op 27 Alei zijn lukrake luch laan vallei tegen niet-militaire objecten in AVesLüuitscbland voort, zonder hierbij schade van betcekenis aan te richten. dienen vanaf heden in te houden naam en adres van den adver teerder. - Advertentiën onder nummer of letter worden NIET opgenomen. Den lOen Mei sneuvelde onze ■■enige Zoon en Broeder, JAN WILDE BOER, 31 jaar oud. Fara. WILDEBOER. Schiedam, v. Ostadelaan 67b. Teraardebestelling op de Alg. Begraafplaats te Schiedam 28 Mei. pl.m. 11 uur. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Voctlcrtoewijzing voor rundvee ge durende de zomermaanden. Wij vernemen, dat in bepaalde ge vallen aan veehouders, die hun vee ook gedurende de zomermaanden op stal houden, een kleine toewijzing rundveevoeder kan worden verstrekt. Deze toewijzing zal echter uitslui tend worden verleend in zeer bijzon dere gevallen, waarin het onthouden van een zoodanige toewijzing het be drijf van den veehouder zou ontwrich ten. Degenen, die meenen voor een toe wijzing voeder in aanmerking te ko men, worden aangeraden, zich in ver binding te stellen met den Plaatse lijken Bureauhouder, onder wiens werk gebied zij ressorteeren. STOOMEN VERVEN üoicvaarstecg I-S - Tel. tiS'JIi Rcmbrandtlaau 54 - Tel, 68283 Kleeding wordt duur. Laat daarom Uw oude kleeding vakkundig STOOMEN OF VERVEN en het wordt als nieuw. DE RIDDER VAN HOEWIJK ABONNEMENTHOUDERS, DIE NIET REIZEN KUNNEN. Nog geldige abonnementen, waar van geen gebruik gemaakt kan worden, kunnen tot 28 Mei aan de stations worden ingeleverd. Tot uiterlijk 1 i September bestaat dan gelegenheid gratis een nieuw abonnement aan te vragen voor denzelfden duur, dat het oude abonnement nog geldig was. Directie Ned Spoorwegen. BETALING VAN SPOORWEG ABONNEMENTEN PER GIRO. Gedurende de werking van het „Bankenmoratorium" kunnen gelden voor abonnements- en trnjectkaarten worden gegireerd. De belangrijke sta tions en erkende reisbureaux hebben eigen girorekening. Waar dat niet liet geval ts kan het bedrag worden over gemaakt op girorekening 385D der N.S. te Utrecht en door middel van bankgiro op rekening der N.S. bij de Associatie-Kassa te Amsterdam. In de beide laatste gevallen moet worden vermeld aan welk station men de abonnementskaartinontvangstwenscht te nemén. Het verdient aanbeveling de over schrijving eenige dagen voordat men het abonnement noodig heeft, te doen plaats hebben. Directie Ned. Spoorwegen. voorheen het oude bekende adres uit Rotterdam JONGE WEDUWE met 2 kinderen zoekt een gedeelte van bovenwoning' met keuken. Brieven aan W, MAK, Westmolen straat 2. ONGEM. KAMER aangeboden aan hulpbeh- oude dame, heer of echt paar. Uitstekende ver zorging. K. FLIK, Hoogstr. 196, Schiedam. NET MEISJE, 22 jaar, zag zich gaarne voor Woensdag, Donder dag of Vrijdag in huis houding geplaatst. Brieven L. v. MEURS, Brugman- straat 24, kapper. ADVERTENTIEN in deze rubriek hebben beslist succesx GEVRAAGD zit-slaapkamer (niet ge- meub.) met Pension, bij menscfaen zonder kinde ren of bij dame alleen. Brieven met prijsopga ve aan T, M. VOQRHUIJZEN, Tuinlaan 36. Voor korter of langer verblijf Ilote! BLIEKEND AAL. Vlaardingerdijk, lik. Nwe. Haven, Tel. 68861. Rus tig, degelijk pension. Warm en koud stroo- mend water en centrale verwarming op alle ka mers. No. 69974 is 't juisfe nummer, wat U moet nebben voor een soliede ert vakkundige Re paratie of stoffeering van Uw meubelen. GESTOLEN meer dan 100 fietsen. Verzeker U toch. MEIJER, IIooikade 2. Voor alle assuranties. Schrijf even en ik ben direct bij U, KOSTHUIS gevraagd door man op leeftijd, liefst bij weduwe. Onttrek Pompstation Vraagt vrijblijvend prijs i Brieven p. a. VAN en begrooting. De nieuw ste stalencollectie voor radig. H. J. STENTLER, Stoffeerderij, meubelma kerij, W. Frankenland- schestraat 115. ZOEKT U PLAATSING als Huishoudster, Winkel juffrouw, Modiste, Naai ster, enz.? Plaatst een annonce in dit blad. WAAROM nog langer met pijnlijke voeten te loopen? Volle dige pijnlooze behande ling f 1. Speciaal adres voor aan gemeten steunzolen. Pedicure, voetkundige en masseur. B. TANSE, Hoogstr. 107. Gratis voetonaerzoek. ROOIJ, Van Ostadelaan 57ben. AANGIFTE PER 1 MEI. Administratie. Accoun tancy. C. L. MOERMAN, Belastingconsulent, Dipl. B. v. B,, Lange Kerlistr. 80, Tel. 68375,

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3