De Laatste Bus ti 68811 69400 Boterstraat 2832. 69676 68735 67583 67593 681 OS Groeneiaan 681 1 0 Singel 69744 St. Liduïnastraat] 67828 69799 r. fi#"- m Hulp aan Zeeland Wederopbouw van het economische leven Geen nieuw bombardement van Nijmegen Distributie van veevoeder Bruine boonen Gemengd Nieuws Drama te Hushoven De aardbeving in Peru 07777 69551 69109 68886 69513 68154 67664 67550 67525 68421 Cricket Hermes-D.V.S. A—B 68111 Kreupelstraat BÏJLOO'S WINKELS 68011 f. BINNEN&AHD Door Hevige aardbeving Algemeen Installatiebnrcau Antliraeiet Bakkerij Bankiers JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Bedden en Tapijten Huis- en Decoratie-Schilder LEDERWAREN Machinefabriek Meelfabrieken Meubiieering (Complete) Be drijf skleeding Boekhandel en Bibliotheek Bouwkundige Corsetten-Damcskmiseu Papierveruietiging Pompen Rund- Ivalfs- en Varkensslagerij Schoorsteenvegen Drukwerk Glas Sigaren, etc. Stoffen-Manufacturen Stofzuigers, Motoren, Apparaten Sfcoomen-Verven Goud- en Zilverwerken Sport Hoeden, Petten (ook in laken) Levensmiddelen Triples l'Mmerman-Metselaar - Aannemer Woning-inrichting Woningbureau Korfbal K.N.K.B. f. P Door Amsterdam. Het Lorps vrouwelijke vrijwilliger^ te Amsterdam heeft zich thans ook belast met het ir.znmelen van geld en goederen voor tie inwoners van de geteisterde ge bieden in provincie Zeeland. CVnlraal bureau oor organisatie en «i'ticieuej. Teneinde overheidslichamen eu bedrijfs leven op zoo doelmatig mogelijke wijze bij het wederopbouw en, oi ganiseereii en ra- tioualiseeren van het economHüie leven ter zijde te kunnen staan, heeft een groep t ooraanslaande deskundigen op het gebied van bedrijfsorganisaties eu efficiency Let initiatief genomen tot oprichting van een centraal bureau voor organisatie en effi ciency. Lol nog toe bestonden hier te lande ver schillende adviesbureaus, die vrijwel geheel los van elkaar hun functie ten behoeve Tan het bedrijfsleven uitoefenen. Het doel van het opgerichte centrale bureau is, de arbeid van deze particuliere bureaux te coördaneeren teneinde het bedrijfsleven in deze dagen op zoo efficient mogelijke wijze te hulp en voorlichting te kunnen dienen. Tot de adviseurs, welke zich reeds heb ben aangesloten, behooren oa. verschillen de deskundigen op het gebied van. falirieks organisatie, transportorganisatie, verkoop organisatie, administratieve organisatie, al gemeens bestuurorganisatie, psychotechniek e.d'. Het streven is er op gericht zoo veel mogelijk alle practiseerende organisatie- en efficiency-deskundigen van erkende repu tatie in dit centrale bureau bijeen te bren gen. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren ir. B. V. Berenschot, ir. V. \V. van Gogw, dr. T. Kuiper, R. W. Starre- veld (acc. N.I.V.A.) en ing. L. C. Ver voor en. Nadere inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat, Vijgendam 2—6, Am sterdam C. Wel bommen bij Zattbaniniel. Naar aanleiding van beiichteil a's zou Nijmegen opnieuw- geboinh.trdeoid zijn, kan worden m-cacgedeeld, dat mets luoiomtrent is komen vast te staan. Wel is gebombardeerd in de buurt :tn Zaltbominei. Voor zooxcr is komen cast te staan, claf hier vier bommen afgewor pen, welke echter op het vrije veld neer kwamen eu geen schade aanlichtten. Door het rijksbureau voor de voedseh oorziening. Het rijksbureau voor de voedselvooi/i-e nïng in oorlogstijd maakt het volgende bekend Onder de aandacht der plaatselijke auto riteiten wordt gebracht, dat de regeling der veevcederdistributie thans wederom ter hand is genomen door het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd en de daaraan verbonden provinciale voedsel-com. missarissen en plaatselijke bureanhouders. Andere autoriteiten, die tijdelijke voor zieningen hebben getroffen, wordt derhalve verzocht hun bemoeiingen ten aanzien van de veevoedexdistributie onverwijld to be ëindigen. I Voor de afwikkeling van loopende zaken dienen zij zich met den provincialen voe.1- selcommissaris te verslaan. Vooruitzaai. Het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Vele land- en tuinbouwers willen thans nog tot den uitzaai van bruine boonen overgaan. De zaaizaadtiandel beschikt ech ter niet over voldoenden voorraad 0111 aan alle aanvragen te voldoen. Om hieraan tegemoet te komen stelt de Nederlandsche Akkerbouw Centrale een hoeveelheid bruine boonen voor den uit zaai beschikbaar. Aangezien echter deze boonen oorspronkelijk voor menschelijke consumptie bestemd waren, kan genoemde centrale geen verantwoordelijkheid aanvaar den voor kiemkracht, soort-echtheid en der. gelijkte eigenschappen. Bloembollentelers die bruii.e boonen wil len gaan verbouwen, kunnen zaaiboonen be trekken via de alge-nveie vereeniging voor bloembollencultuur, Kreiagehuis te Haar lem. Andere belanghebbenden kunnen zaai boonen verkrijgen van Je erkende hande laren in zaaigranen en zaai peulvruchten Zij moeten daartoe bij den handelaar in Ie veren een bfes'e'.bon, afgegeven door den plaatselijken bureauhouder. Handelaren kunnen hun bestellingen op geven bij de afdeeling verkoop van de Rotteidamsche korenbeurs, tijdelijk adres: M. Teekens, Henegouwerlaan 48, Rotter dam, telefoon 33740. In geen geval kunnen zij meer betrekken dan de hoeveelheid, vermeld op ovengenoemde bestelbonnen. De aankoopprijs voor den handel bedraagt f23 per 100 K.G. af pakhuis van den door de Nederlandsche Akkerbouw Centrale aan te wijzen bewaarnemer. Ee maximum-ver. koopprijs van den handelaar bedraagt f26 per 100 K.G., afgehaald bij den handelaar. Ket drinkwater van Rotterdam. De burgemeester van Rotterdam maakt bekend, dat bet noodig wordt geacht 'dat het drinkwater in het deel der gemeente, begrensd door de Ceintuurbaan, den spoor weg naar Schiedam, den Goudschen Singel den boezem en de Westzijde van den Kra lingschen Plas, wordt gekookt. Deze mededeeling behoeft geen ongerust heid te verwekken, doch moet slechts op gevat worden als preventieve maatregel. CECIL FREEMAN CREGG 45; Higgins liep aarzelend een paar stap pen verder den weg op. Dan hervatte bij zijn wandeling naar de dichtst bijzijnde stad. Een honderd meter verder hoorde hij het geluid van een dravend paard achter zich. Onmiddellijk bleef hij staan. Het was een postwagen, rood geschilderd, met een postbeambte in uniform op den Lok. De inspecteur ging midden op den weg staan cn slak zijn hand op. Het resultaat was heel andrs dan hij ver wacht hadde man wierp een verschrikten blik op hem, gaf het paard een feilen tik met de zweep, sloeg uit alle macht in de richting van Higgins, terwijl hij voorbij vloog, en w-as een paar seconden later uit het gezicht verdwenen. Higgins bleef onbeweeglijk staan, tot het geluid van de paardehoeven niet meer te hooren was, wandelde dan moedeloos naar een hek langs den weg en ging op de bovenste spijt zitten. Philosoliasfc zocht hij 'naar zijn pijp en tabak en lucifers. Dan grin nikte hij. Nu hij er over nadacht, zag hij er ontoonbaar uit Zijn gelaat was" on getwijfeld zwart, van het roet, uit den schoorsteen uil het groote huis, zijn klee- Jong meisje gedood; de dader pleegt zelfmoord. Donderdagavoim omstreeks tien uur heeft zich 111 een cafe te Hushoven, bij Weert fX.-B.'l, een drama afgespeeld, dat de 15 ja rige T. Hdochter van een caféhouder aldaar, en den 25-jarige M. J.. eveneens uit Hushoven, het leven beeft gekost. Het meisje had dien avond tot het noodlottige tijdstip in het café geholpen met het bedienen van de klanten. Zij be gaf zich tegen tien uur naar buiten en is daar vaa het leven beroofd. Familie leden van het slachtoffer vonden het lijk eenïgen tijd later. De vermoedelijke dader, de 25-jarige M J., was gezien toen hij zich per rijwiei van Hushoven naar Weert begaf. Onderweg is hij in de Zuid-Wil lemsvaart gesprongen, waarin hij is ver dronken. De aanleiding lot de/e ontstellende daad moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit, dat de man omgang zocht met het meisje, waartegen haar ouders zich, in verband met den jeugdigen leeftijd, ver zetten. In Iran. In het district Robeh Schamat, nabij Sabzevar, in het Noordoosten van Tiran heeft zich een hevige aardbeving voorge daan. Verscheidene dorpen zijn geheel ver nield. In oe dorpen Galleli Meidan en Germab zijn, naar tot nu toe werd ge meld, tien personen omgekomen en velen gewond Ook is veel vee omgekomen. De gouverneur heeft zich onmiddellijk naar de plaats des onheils diegeven. Ook uit Khor, in het Noordoosten van Iran, wordt melding gemaakt van heftige aardschokken, welke evenwel geen noe menswaardige schade hebben aangericht. Ernstige bosehbrand. Nabij Jiosbijen, ten Noordwesten van Os lo, heeft een bosehbrand gewoed, Duitsche soldaten hebben geholpen bij bet blusschen. Men is er in geslaagd bet vuur te l.e perken ei te verhinderen, dat liet overgreep op woonhuizen. Grocle scha Ja. De aaidbtnmg, «elke Item heeft geteis terd, was de hevigste sedert veertig jaar. Voor zoover men tot -nu toe kan nagaan, zijn moer dan 200 personen omgekomen cn 4000 gevond. 1)ui/e;uien huizen zijn s et motel en in de hoofdstad heeft de be volking oor een gioot deel den nacht op slivi U doorgebiacht. I11 den ochtend veroorzaakten nieuwe aardschokken een paniek. Alle winkels, bioscopen en ihealeis zijn gesloten. De malei icole schade isvooraf in de hoofd stad en omgeving zeer groot, aangezien hier liet ccnlinm van de aardbeving lag. De verbind ngen met bet binnenland zijn thans giootondeols weei hersteld. De mi- nistenaad heeft besloten buitengewone inaatrecekn te nemen lot hulp aan de tienduizenden dnkloozm Meer dan 3000 gewonden. Tm wijl de aardbeving, die Vrijdag Peru heeft geteisterd, in de hoofdstad zelf geen rampspoedige verwoestingen heeft aange richt, zijn de naburige steden Callao en Chorillos bijna geheel verwoest. Callao is voor tweederde in een puinhoop veranderd. Op de pleinen en in de parken huist de daklooze bevolking "in tenten. Het aantal der slachtoffers van de aardbeving is nog niet-te overzien. Het stijgt van uur tot uur. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 5000, In Lima zelf is na de paniek, die door de aardbeving was ontstaan, het nor male leven reeds hervat. De winkels zijn voor een deel weer geopend. De regeering heeft besloten crediefcen voor den wederopl- bcuwv te verleunen en de teraardebestelling tk r vele slachtoffers in het land op Vosten van den staat te doen geschieden. Volgens de tot dusverre ontvangen mede- deelingen hebben de overige provincieste den slechts geringe schade bekomen. De materïeele schade in liet geheele land loopt in de millioenen. Deskundige kringen ver klaren, dat de aardbeving, die I11 het Noor den tol Guayaquil haar uitwerking deed gevoelen, het gevolg was van een zeebeving van geweldigen omvang buiten de kust wateren van Peru en in verband stond met de recente orkanen, die boven Valparaiso hebben gewoed. DEPAGHUKSCHEyRflAGBAflK Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties 13 LIJNEN) êÖÖqC G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 - 152 Leder-foumituren, Koffers, Actetasschen, Reparation (2 1.UNEN) Modern ingericht reparatiebedrijf CtQA OA N.V. A. Tieman, Dö4fö4t Hoofdstraat 39, nnoci Tarwebloem Tarwemeel DO4D1 T arweafvallen, Fa. Willems Emsting. Rotterdamschedijk 233-235-237. F. Rottgering, Hoogstraat 17. Grootst Speciaalhuis. Felle brand te Aarlanderveen. Dcordal kinderen met vuur sjeektet is gistermiddag de 'kapitale boerderij van de.i heer D. de Jong in het Zuideimle te Aar- landerveen in brand geraakt en tot den grond toe afgebrand Met de 111 deze plaats gesfat.om e tic spuit trachtte men het vuur te beslrijtiei, doch toen men water wikte gevet, bleek tot overmaat van ramp de pomp te veigciem Onmiddellijk werd daarop de brandv.e»r van Alphen aan den Rijn gealarmeerd, echter niet meer.kon \erhitulcie 1, datwoon huis en stallen geheel afbiamti'er.m inboedel en inventaris kon vnjw d nes in veiligheid worden gebracht. De eaenaar is verzekerd. Uitgebreide Catalogus, A. Rood bot v.h. J, v. d. Berg's Boek handel. Rtibensplein 16. Bee'edigd Taxateur van Onroe rende Goederen. J, Bokhorst, Lange Nieuwstraat 145. CQ77Q G. J. de Jager. U U U Dirk van Wassenaarstraat 35, Showroom Rembrancftlaan 7, fi Jac* v- d. Waal, V. stmolen- U J JC straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. RP7QR Verkoop, Verhuur en Reparatie UO wO Willem 1-ontijne's Pompen-ea Motorenhandel, Noordvest 85, Benzine- en Electromotoren. Fa. J. H. v. d. Water, Dam 52. N.V. EMADA, Rotterd.dijk 199? Ruime sorteering en steeds het nieuwste- Drukkerij Wijchers, Walvisclistraat 3, Handels- en Vereenigingsdruk- werk. N.V. Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. Verbetering van Schoorsteentrek. Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. 'AC. v. d. TEMPEL, foersvest 127 Alle bekende merken. Bezorging door geheel de stad. 00142 yKofa"-BerteIs, Dam 9-26. R7R4.7 f' Heijnsbroek, U C"r l Branderssteeg 6. reu w area gescheurd als gevolg van het zelfde avontuur, en ook als gevolg van het auto-ongeluk, en het was den post beambte ten slotte niet kwalijk te nemen, hoe je het ook bekeek, dat bij er vandoor was gegaan. En cle postnv>n. Er was een even onver wachte als verraderlijke aanslag gepro beerd op de Koninklijke Posterijen. Straik- rooverij. Hij sloeg er op los, zoodat zijn paard niet meer wist hoe hij het bad. Voor het eerst sedert twintig jaar rende hij vóór het vastgestelde uur voorbij het postkantoor. Het feit zelf, dat hij er voor bij rende, baarde den aanwezigen autori teiten de grootste zorg. Of zijn paard was op hol, of hij was dronken, dat was het vonnis. Hij snelde echter naar het politie bureau aan het andere einde van de stad, sprong van den hok en een minuut later overviel hij den dienstdoenden brigadier met een zenuwachtig verhaal. Was hij niet zoo opgewonden geweest, dan zou hij mo gelijk niet geloo'd zijn. Zooals de zaak nu was... Voordat inspecteur Higgins er erg in had wat er gebeurde, zaten ze boven op hem. Een -overval bij verrassing, uitge voerd door een brigadier, drie agenten en een opgewonden postlieambte, die zich vei lig op "den achtergrond hield, werd met volledig succes bekroond. Higgins' eerste waarschuwing was een opgewonden kreet van: „Dat is ie F* Het volgende oogenhlik, voor hij ook Een merkwaardig!» Vondst. Een dmsterdamsche kol»nw.-iker heeft uit het water van de reguher-giacht een pakje opgemscht. Rij nader onderzoek bleek het pakje te beslaan uit op de helft door gesneden bankbiljetten, en wel Iloll.mil- sclie bankbiljetten voor een totaal \an 53,000 gulden. Verder nog 6900 dollars en 390 F,ngv-ldche ponden. De herkomst van deze halve bankbiljetten kon nog met worden vastgesteld. De eerste wedstrijd van het seizoen, Hermes-D.V.S. heeft gisteren het cricket- seizoen geopend met 'n on dor) ing en wed strijd tussehen twee elftallen, hoofdzakelijk samengesteld hit -spelers van het eerste en tweede elftal. llermes-D.V.A. A, onder captaincy van Nolct, won de toss en verkoos te fielden. Om 11.30 uur werd door Jacques Engering maar behoorlijk tija had om zijn pijp uit den mond te nemen, was hij volslagen omringd. Het eerste oogenhlik dacht hij aan do benie van „de stem", maar het zien van de postlieambte stelde hem ge rust, maar deed hem ook begrijpen, dat er gebeurd was. „Jon moet ik hebben." Het was de bri gadier, die sprak. Higgins deed geen moeite om te antwoorden, maar zocht slechts naar zijn kaart, welke hij den goeden man overhandigde. Hij scheen dien dag niets anders te doen dan identiteits kaarten te overhandigen. De brigadier was behoorlijk onder den indruk, maar keek den, weinig presentabelen inspecteur ont steld aan. Dan zei hij" „Veimomd, meneer?" Higgins lachte. „Niet precies. Het spijt me, dat je een vergeefsche reis gemaakt hebt, maar d propos, van wien is dat huis, hier een eindje verder langs den weg „Weet ik niet, inspecteur. Van wien het ook is. Hij vraagt te veel en kan het daar door niet kwijtraken." „Toch is er iemand in." „Heurch waar?" klonk de gespannen vraag. „Dan is onze reis toch niet heele- maaf vergeefs geweest. Kom mee, jon gens." „De man daarbinnen kan wel gevaarlijk zijn." i 4 Do brigadier keek den inspecteur eens aan en Higgins schaamde zich naar be hooren. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. Gedfpl. Uurwerkmaker. Piet Heniger, Passage 1. Heereomcde-artikelen. Vraagt tel. zichtzending. Stoomververij en Chemische Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Latten en ronde stokken, Frans van Thienen, Broersveld 123. R7RR1 Scheurkogel, Lange Nieuw- O I OQO straat 177179* Uitvoering van werken in gewapend beton. Fa. Rijnbende Hoogstraat 32. Van Hoek, CO "7 CO Woningbureau„Schiedain-West" OOI 04. Nieuwe Haven 83. Adrn. van Onroerende goederen de eerste hal van het seizoen losgelaten, op Dolf v. d. Bnde, die niet A Molenaar de innings van B opende. Opmerkelijk was leeds in het begin en verder gedurende den gebeelen wedstrijd 't goede bowlen van En- gering. De batsmen van B konden zich dan ook weinig vrijheden veroorloven en daar in dezen wedstrijd de meesten nogal onnooJige risico's namen, ook wat het runnen betreft, is het 1e begrijpen, dat bet totaal van B slechts 80 runs werd. Door verkeerd be grijpen gingen 2 batsmen ruin-out. Enge ring had met 527 goede bowlingcijfers, terwijl Borrani niet op zijn snelst bowlde, zijn bowlingcijfers luidden 127. Medege deeld zij, dat in dezen wedstrijd de over van S ballen werd toegepast, wat een aanzienlijke tijdsbesparing beteekende, maar voor de bowlers veel vermoeiender was. Die 3 eerste batsmen van A, n.l. Stolk, Borrani en Nolet, passeerde samen het to- HOOFDSTUK XX. Waarin de hoofdagent in gebreke blijft. De" geumformde brigadier bezag de voet sporen met een deskundig oog. Nu de schemering reeds was aangebroken, waren, ze ook veel duidelijker te zien. „Dronken," mompelde hij teleurgesteld. Inderdaad scheen zijn oordcel omtrent den indringer in het verlaten huis waarheid te bevatten, want de voe'afdrukken (on geveer veertien in getal), toonden een slordige onregelmatigheid. Zij liepen wel iswaar in dezelfde richting, maar de on derlinge afstand tussehen lederen afdruk was zeer verschillend, Plechtig wandelde de brigadier naar de voordeur, waarop hij luid begon te klop pen. Eén van do agenten liep inmiddels naar de achterdeur, terwijl cte beide an deren inmiddels door de voorruit naar bin nen tuurden. Op het kloppen werd niet geantwoord, terwijl binnen ook geen enkel geluid vernomen werd. Inspecteur Higgins sloeg van den weg af het geval met be langstelling gade. Na nog eens vergeefs geklopt le hebben, haalde de brigadier een groot mes te voorschijn, hetwelk hij tussehen het kozijn en een van de ramen stak, zoodat hij dit omhoog kon schui ven. -Daarna vroeg hij een van zijn on- defboorigen hem een „zetje" le geven. 'Drie minuten later verscheen hij in de voordeur) 'met 4en teleurgestelde .uitdruk king op het gelaat. „Leeg", riep hij op dramatïscliea loco. taal var. 80 runs. Het totaal werd, met in begrip van 13 extra's 147 runs. De bow- lingstijfers waren: A. Molenaar 336, J. Scli.-ffer, 139, C. van Geerenstein 544 en W. Keuzenkamp 115. Competitie niet meer voortgezet. Het bestuur san den K.N.K.B. heeft te Amsterdam vergaderd en besloten de com petitie 1939—1940 niet meer af te sver- ken in verband met de moeilijke reisgele- genheden eu het vergevorderde seizoen. In dien vereenigingen nog resteerende wed strijden tegen elkander willen spelen, wor den de uilslagen van deze wedstrijden svcl aangcleekcnd, maar de organisatie blijft geheel .aan ae ereenigingen o\rergelaten. Erkende bonden en vereenigingen zullen gestimuleerd worden in de komende maan den de organisatie van het aspirantwezen krachtig ter hand te nemen. legen Higgins. Hij had gelijk. Het huis was heelemna! leeg, zelfs mcubi'eerd, behalve dan een keukentafel, waarop een kreukelige enveloppe lag, en oen gebroken si oei. Higgins nam de enve loppe op. Op de voorzijde stond gedrukts „Briefpapier, vier vel en vier enveloppen. Een penny. Waarde! Waardel Waarde Naar de drie overgebleven velletjes post papier en enveloppen te oordeeten, was de inhoud ongeveer een halve stuiver waard geweest. Om onbegrijpe'ijke redenen had de uitgever verzuimd op cle enveloppe te drukken, dat er ook nog een stukje vloeipapier in zat. Higgins hieh het vloeipapier legen het licht en las de volgende boodschap „Wachl mij morgenavond hier in liet leege huis." Meer niet. Voor de enveloppe was het vloei blijkbaar niet gebruikt. Verbaasd doorzocht de brigadier infus- schen de verschillende kamers. Het spoor van zijn modderlaarzen van het raam af, waardoor hij naar binnen was gekomen, tot aan de" voordeur was nog duidelijk zichtbaar. Inspecteur Higgins riep den man bij zich en vroeg: „Waren er ook zulke sporen te zien, toen je hier binnen kwam?" „Neen, memter, nu u het zegt, die wa ren er niet." „Fm waarom niet?" „Moet u mij met vragen, meneer." (1Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 4