Laatste in in Vlaanderen gemeentelijke Rotterdam verzoekt kleeding en dekking Dringend beroep op het publiek. De regeeringscommissaris voor hulpver leening aan Rotterdam en omliggende ge meenten doet nogmaals een dringend be roep op het Nederlandsche publiek in al zijn geledingen, om in goeden staat ver- keerende kleeding en dekking ter beschik king te stellen van de getroffenen in de geteisterde gebieden. Nog sleeds bestaat groote behoefte aan mannenkleed mg, zoowel boven- als onder- kleeding, onderkleeding voor vrouwen, jur ken voor meisjes van 8 tot 14 jaar, schoe nen en beddegoed. Evenlueele zendingen zullen gaarne in ontvangst worden genomen ten bureele van de afdeelmg dekking in kleeding, Laan van Meerdervoort 2, 's-Gravenhage. Na de evacuatie Bevolking weer naar de ont ruimde gebieden teruggekeerd. De Commissie Burgerbevolking verzoekt ons bet volgende mede te deelen: Nagenoeg alle geëvacueerden uit de op last van den opperbevelhebber van land en zeemacht ontruimde gebieden zijn thans in hun woonplaatsen teruggekeerd. Ook de gestichtsbevolking heeft de door haar verlaten inrichtingen weer betrokken. De door den opperbevelhebber bevolen eva cuatie kan hiermede als beëindigd be schouwd worden. Met groote erkentelijkheid memoreert de commissie de medewerking, welke zij bij de voorbereiding en uitvoering der eva cuatie allerwege heeft mogen ondervinden. Wel zeer in het bijzonder gaat haar dank uit naar de autoriteiten en ingezetenen der vluchtoorden, die zonder uitzondering de geevacueerde bevolking een ontvangst heb ben bereid, de beste Nederlandsche tradi ties waardig. Tot groote voldoening stemt ook, dat het vervoer der geëvacueerden, ondanks dreigend gevaar, vrijwel zonder ongelukken is verloopen. Door den gang der krijgs verrichtingen hebben de transporten over de groote rivieren hun bestemming niet kunnen bereiken. Nochtans is ook bier, dank zij de medewerking van gemeente besturen en bevolking, binnen net kader van het mogelijke nog een redelijke huis vesting verkregen kunnen worden. De distributie van koffie en tbee Distributie van schoenen De afrekening der Duitsche geld- bonnen Voor verrichte diensten of geleverde goederen. De Duitsche militaire autoriteiten maten bekend ,dat geldige bewijzen voor veirichte diensten of geleverde goederen, door de Duitsche troepen of de Duitsche militaire overheden afgegeven, te gelegener tijd be taalbaar gesteld zullen worden. Het tijd stip der betaalbaarstelling, alsmede de adressen der militaire administraties, met de betaling belast, zullen ter openbare kennis worden gebracht. Den bezitters van deze bewijzen wordt daarom verzocht tot dat tijdstip geduld te hebben. Het heeft geen zin thans voor de betaling van deze bewijzen tot Duitsche militaire administraties of Nederlandsche bestuursinstellingen te wenden. Regeling voor brandstof en petroleum Kolen alleen voor hen, die geen gas hebben. Eiaudstoffen voor particulier gebruik zsjn thans nog niet in distributie. Ko- lenbandelaren mogen aan particulie ren echter geen brandstoffen verkoo- pen, tenzij de kooper in het bezit is van een bewijs, hem verleend door een distributiekantoor. Deze bewijzen worden verleend aan ben, die geen gasaanslniting hebben en dus genood zaakt zijn op een fornuis of kachel te koken. Zij die geen fornuis of kachel hebben, doch bijvoorbeeld wel ©en haard, welko niet voor bet koken van ©ten is ingericht, kunnen thans geen kolen krijgen. De verstrekte bewijzen geven recht op een halven hectoliter brandstoffen par week De industrie- valt niet onder deze rege ling en kan de normale hoeveelheid ko len vrij krijgen. De verkoop van petroleum is thans weer vrij, doch binnen enkele dagen zal hier voor een regeling in werking treden, welke er op nec-r komt, dat alleen zij, die geen andere kookgelegenheid hebben dan pe troleumstellen, petroleum kunnen krijgen. Rechtszaken Een ontslagkwestie B. en W. van Den Helder ia het ongelijk gesteld. Gisteren deed de Central© Raad van Beroep te Utrecht uitspraak inzake liet beroep van het college van R. en W. van do gemeente Den Helder ingesteld tegen de beslissing van het ambtenarengerecht, waarbij het schorsingsbesluit van het col lege van B. en W. van 8 resp. 15 Decem ber j.l. ten aanzien van den directeur van gemeen lereinigimg en plantsoenen in Den Helder ongeldig- werd verklaard. Dit ont slag was gebaseerd op het leit, dat in de gemeente ernstige geruchten de rond© de den ten aanzien van den directeur van gemeentereiniging en plantsoenen, den heer Maas. Het college van B. en W. schorste aanvankelijk naar aanleiding van deze ge ruchten den heer Maas uit zijn functie en ging een week later over tot inhouding van zijn salaris. Tegen deze getroffen maatregelen, ge baseerd op niet bewezen geruchten, ver zette de lveer klaas zich. Hij ging in beroeji hij liet ambtenarengerecht, dat hem in Let gelijk stelde. Ilet college van R. en W. ging daarop in beroep bij den Centralen Raad van Be roep te Utrecht. Bij de behandeling stelde de voorzitter mr. 13eumer aan den woordvoerder van de gemeente Den Helder, wethouder P. R. van der Vaart, o.a. de vraag, ot het schor singsbesluit van het college van B. en W. een slrafbesluit was, ja of neen, waarop deze ontkennend antwoordde. Ten aanzien van de vraag of het inhouden van hel sa laris van den heer Maas dan geen slraf- besluit was. deelde pleiter mede, van oor deel te zijn, dat men inderdaad geen recht had om strafmaatregelen te nemen, geba seerd zuiver op vermoedens en geruchlen. Pleiter voor den heer Maas was inr. dr. J. A. li. Buiskool uit Schagen, die na een uiteenzetting te hebben gegeven van liet bij dit ontslag aangevoerde artikel 83 van het ambtenaren-reglement, do onj'uistheid betoogde van de door het college van 13. en W. genomen beslissingen ten aanzien van uon lieer Maas. Op 8 December werd de heer Maas voorloopig geschorst, naar men zegt, omdat een gerechtelijk onder zoek naar zijn gedragingen was ingesteld, hetgeen pas 9 December geschiedde. Op 15 December werd bovendien nog zijn sa laris ingehouden, louter op het feit geba seerd, dat de heer Maas opnieuw in hech tenis zou zijn genomen, hetgeen in wer kelijkheid niet het geval was. De kwestie van artikel 86 te koppelen aan artikel 85, noemde pleiter een draai van het collego, welke evenwel juridisch als een monstrum beschouwd dient te wor den. Volgens pleiter is de beslissing van het scheidsgerecht juist geweest. In zijn uitspraak van gisteren le vestigde de Centrale Raad van Beroep het vonnis van het ambtenarengerecht, daar bij opmerkende, dat door de beslissingen van het college van B. en W, in Den IM- dei d.d. 8 en 15 December, de hoer Maas in zijn rechten werd geschonden. Snelle berechting van plunderaars - - Twee jaar gevangenisstraf ge- eischt. Het zal zeker in breeÜen kring voldoening wekken, dat tegenover plunderaars met uiterste gestrengheid wordt opgetreden. De gebroeders J. en H. C. S<-, respectie velijk 23,en 18 jaar oud en beiden chauf feur van beroep, uit de omgeving van Leiden, waren op 15 Mei jj. een in oor- logsnood verlaten tuinderswoning te Val kenburg brj Katwijk binnengedrongen en hadden zich daar een gouden tientje, een horloge en eenige pakjes thee toegeëigend zoomede een fleschje Perl, dat zij daar aantroffen, leeggedronken. Zij vielen daarna echter spoedig in han den van de politie en hadden zich gisteren voor de Haagsclie rechtbank te verantwoor den. De jongemannen legden een volledige bekentenis af. De officier van justitie, mr. Zaayer, deed in zijn requisitoir uitkomen, dat de ge pleegde diefstallen in gewone omstandig heden tot de kleine misdrijven zouden zijn gerekend, maar dat, nu zij in oorlogsnood zijn gepleegd, deze diefstallen als zeer be langrijke moeten worden beschouwd. Thans geeft niet de vraag, wat hier gestolen is, doch het feit dat er gestolen is den door slag. Uit feit is buitengewoon ernstig, aldus de officier, die, eraan toevoegde, dat, in dien de daders toen in handen van de mili tairen naren gevallen, zij hun daad wellicht met den dood hadden moeten bekoopen. Spr, noemde menschen als de hier be doelde jongemannen „onverlaten" en het stemde hem tot dankbaarheid dat zij thans konden terechtstaan. Jammer genoeg zijn degenen, die de deur van de tuinderswoning geforceerd moeten hebben en daaruit eenig bankpapier hebben gestolen, iotnutoe niet in handen va nde justitie gevallen. Spr. wilde er derhalve rekening mee houden, dat de woning, toen de heide chauffeurs daar binnendrongen, niet meer was afge sloten. Geëischt werd tegen beiden twee jaar gevangenisstraf. I Mr. Smelt pleitte clementie. Verdachten zeiden nog, dat zij, toon het feit werd gepleegd, niet beseft hebben wat zij deden. De president bepaalde de uitspraak op 6 Juni. De moordzaak Leitischendam Op 14 Juni voor het hof. liet gerechtshof te 's-Gravenhage zal op 14 Juni a.s. in hoog er beroep de straf zaak behandelen, legen den man, die door de rechtbank in Den Haag op 2 April j.l. wegens moord op den veehouder C. van der Horst- te Leidschendamj was veroor deeld tof levenslange gevangenisstraf. Kerk en School Nederlandsch Bijbelgenootschap Een nieuw terrein van werk zaamheid. Met do demobilisatie loopt tlians do ar- bè'd van het Bijbelgenootschap voor de bij- bcteoumening der gemobiliseerde troepen langzamerhand ten einde. In het faatste jaar werden daarvoor door hei Bijbelgenootschap gratis beschikbaar gesteld 6898 bijbels, 32.269 nieuwe testa menten en 80.282 evangelien en andere bij belgedeelten, alzoo in totaal 125.449 exem plaren. In de laatste weken kwam daartegenover een nieuw terrein van werkzaamheid voor het Bijbelgenootschap, namelijk het ter be schikking stellen van bijbels ten behoeve hen, die inct hun huis en hun bezittingen ook hun bijbel verlo-ren hebben. Sport Voetbal Van Ndlcu trainer bij D.H.O. De ex-internationaal Van Nellen is gis teren als trainer bij zijn oude club D.H.C. geëngageerd. Naar hel ons wil voorkomen hebber de groen-zwarten daarmede geen slechte keuze gedaan. Burgerlijke Stand JUHIEUAM Geb ore n: 27 Mei. Jan. zoon van J. F. Wessel en M. van Wilgenburg, Boerbavelaan 1. Ondertrouwd: 30 Mei. J. Baron, 28 jaar en M. Kop pend, 2ïJ jaar. J. J. Hendriks, 24 jaar en Sl. E. Mietes 19 jaar. C. van Eijk, 21 jaar en P. Wouleis, 21 jaar. B. Scliwecrs, 36 jaar ©n P. Smal, 35 jaar. M. der. Held, 26 jaar cn P. Ver linde, 25 jaar. C. J. Hoenderkamp, 33 jaar cn J. J. Schreuder, 24 jaar. Th. Wijzen broek, 26 jaar en G. A. P. v. Leeu wen, 2G jaar. P. P. Amtz, 44 jaar en W. Gcrpot, 41 jaar. Gehuwd: 30 Mei. F. D. v. Kouteren, 30 jaar "en E. Boland, 27 jaar. M. Visser, 26 jaar en J. v. d. Berghe, 25 jaar. J. A. Zonneveld, 28 jaar en C. van Kan, 22 jaar. II, J. Scheffers, 27 jaar en W. M. Kloppers, 25 jaar. J. C. Meijer, 24 jaar en C. Slis, 22 jaar. J. M. van Daalen, 28 jaar en M. Wessel, 28 jaar. H. J. A. Rrokling, 20 jaar en H. J. Ronteltap, 19 jaar. P. J. v. Qers, 26 jaar en E. Plein, 20 jaar. Overleden: 29 Mei. W. Dries, 75 jaar, Nieuwe Ha ven 225. C. M. Deijl, 75 jaar, Reau- murstraat 11. De resten van het Hoofdkwartier van den Ftihrer, 31 Mei (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Terwijl de kern van de Fransche troe pen in Noordoost-Frankrijk vernietigd of gevangen is, bieden uiteengedreven en ingesloten afdeelingon op sommige plekken nog verzet. Dit zal binnenkort gebroken zijn. De aanval tegen de resten van het Engelscho leger in de vlakke nog slechts enkele kilometers diepe en door opstuwingen der kanalen beschermde kromming langs de kust tusschen Fur- nos-Bergues ei ten Westen van Duin kerken, is ;can den gang. De vijand biedt hier taaien weerstand, en poogt zooveel mogelijk soldaten, zij het zon der uitrusting, op de schepen te redden. De om Cassel ingesloten Engelsche strijdkrachten werden bij de poging om naar het Noorden door te breken, ver nietigd. De kern der Duitsche divis es BUITENLAND De mishandeling van Duitsche krijgs gevangenen De rijksminister van huitenlandsche za ken. Von Ribbentrop, heelt de Fransche re geering door bemiddeling der Zweedsche regeering een mededeelmg doen geworden betreffende de bij de rijksregeering bin nenkomende berichten, volgens welke in Fransche gevangenschap geraakte loden der Duitsche luchtstrijdkrachten en valscherm troepen een behandeling ondergaan, die zoowel met de regelen van het volkenrecht en de geldende verdragsbepalingen als met de elementairste wetten van menschelijk- heid in flagranten strijd is". De mededeeling bevat bizonderheden om trent beschieting van een Duitsehen vlieger- olticier, die zich met een valscherm "uit zijn brandend toestel redde, het onthouden van geneeskundige behandeling aan gevan gen genomen Dnitsclie vliegers, overeen komstig een geheim bevel van den gene- ralen staf (tweede bureau) van het negende Fransche leger no. ISOyj van 13 April 1940. De rijksregeering kondigt de Fransche regeering aan, dat zij in tiet vervolg de in Duitsche handen vallende leden der fran sche luchtmacht precies naar het Fransche voorbeeld zal behandelen en dat zij voor ieder liekend geworden geval van beschie ting van een in nood verkeerenden en met zijn parachute omlaagspringenden Duitsehen vlieger en voor ieder geval van moord op Duitsche vliegers tot de scherpste vergel ding zal overgaan, zooals dat reeds door den opperbevelhebber der Duitsche lucht macht openlijk is medegedeeld. De oorlog ter zee liet DNB nm'dt uit Madrid: In dc haven van Pontecedra is gister avond een in Irand staand Fransch koop vaardijschip aangekomen. Het was in volle zee getorpedeerd. Verder luidt, dat een Engelsch tankschip op dezelfde plaats a'.s het Fransche schip getorpedeerd is. Do heide 5v'liepen waren op weg van Gibral tar naai Pajonce. Het Fransche schip was de vracbutoomer Maria Jsefa, groot 5000 ion, die een groote lading graan aanboord had. Het Engelsche schip was de Pelena, goed 10000 ton De economische blokkade De economische blokkade richt zich thans tegen haar ontwerpers en uit den belegeraar is oen belegerde geworden, zoo constateer! de „Giomalo d' Italia". De „moloch goud" is, naar het somi-officieel© Ilaliaansclie orgaan verder schrijft, over wonnen door de deugden van de arme vol keren. De bewering der democratieën, dat de financieel zwakke naties [talie, Japan en Duitschland slechts twee maanden oor log konden voeren, is door do gebeurtenis sen in Abessinie, China en Europa treffend weeilegd. De bronnen der loveusmiddelen- en grondstoffen toevoer voor de Westelijke mogendheden zijn thans tot de eerste over wegingen van de vraag of de dag van een rechtvaardige wijziging der aardrijkskundi ge kaart nabij is. Nog gaat het om afzon- derf j te stemmen, die een algemeen© re- voiulic legen de belieerschers der vaste landen en oceanen aankondigden. De do minions denken aan hun redding; ,1apan benoemt een oorlogskabinet, de Arabische landen worden zich bewust van hun eigen krachten, Egypte kijkt bizonder aandach tig naar het Kanaal, terwijl Spanje zijn oog' op Gibraltar en Fransch-Marokko richt. Wat Italië betreft, zoo merkt het blad op, is hel zwijgen van Mussolini een verdere oorzaak voor de onthutstheid te Londen en Parijs. Het Duitsche legei'bericht Britsche expeditieleger verdreven in Artois en Vlaanderen is voor nieuwe opdrachten vrijgekomen. Het aantal ge vangenen en de hoeveelheid buit kon ook nog niet naar schatting worden vastgesteld. Op 30 Mei werd de bedrijvigheid v an do luchtmacht door de weersgesteldheid zeer nadeelig beïnvloed. Desondanks werden de havenwerken van Duinkerken opnieuw aan gevallen. De oorlogsmarine nam in het gelieele Nederlandsche en in het Belgiscl en Fransche kustgebied dat in Duitsche handen is de kustverdediging op zich. Eeu Duitsche „Schnellfooot" gelukte het, een vijand el ijken torpedojager door een torpedo voor de Belgische kust tot zinken te - brengen ln den nacht op 30 Mei ondernamen Bri t- sche vhegtuigen wederom aanvallen in Noord-Buitschiand, op niet militaire objec ten. Nernens werd schade van beteekenïs aangericht. In het Zuiden van Bolstern werd een vijandelijke machine door jagers neergeschoten. In Noord Frankrijk verloor de vijand drie Fransche vliegtuigen, en voor Stavaoger een Britsch gevechtsvliegtuig in luchtge vechten. Twee eigen toestellen worden vermist. Roosevelt bespeekt de militaire situatie President Roose\elt heeft met den Ame- rikaanschen minister van financiën, Mor- genthau, den minister van oorlog, Woodring den vice-minister van oorlog Johnson en den chef van den generalen staf M.xrschall een bespreking gevoerd, uelke gewijd was aan de geheele militaire s.tuati© en vooral aan de jongste gebeurtenissen ep het Wes telijke oorlogstooneei. Na afloop der conferentie deelde de se cretaris van het Witte Huis, Earlv, het volgende mede: Er wordt op het oogenblik een aanvullend plan opgesteld, dat die kwesties der lands verdediging zal regelen, welke niet vervat waren in de eerste Congresboodschap. De gewoonlijk goed ingelichte New- York Times meldt uit Washington, dal ee nder deelnemers aan de conferentie een te verwachten nieuw crediet op 750 millioen dollar raamde, dat ge bruikt zou werden tot moderniscering van het Amerikaanselie leger, Roose velt houdt zich bezig met het denk beeld van een volkomen gemotoriseerd leger van 750.000 tot een millioen man, waartoe terstond 3000 bommen werpers en jagers, 1500 tot 2000 tanks, 5CO zware houwitsers en een voorraad bommen voor dertig millioen dollar in bestelling dienden te worden gegeven. Naar verluidt, wenscht het Amerikaan- sche ministerie van oorlog voor de mo-, dernisoering van het leger 850 millioen dollar waarvan de helft voor vliegtuigen dient te worden uitgegeven. KENNISGEVINGEN De Burgemeester van Schiedam; gelet op de voorschriften van den Op perbevelhebber van Land- en Zeemacht, inzake den wederopbouw van steden, dor pen en gebouwen en al hetgeen daarmede samenhangt, brengt na overleg met den betrokken Regeeringscommissaris het vol gende er kennis van de ingezetenen. De aanvragen om de uitvoering van woningbouw of -verbouw te mogen voort zetten of met de uitvoering van dezen houw te mogen beginnen, kunnen worden ingediend door tusschenkomst van den Di recteur van den Gemeentelijken Woning- dienst. Deze onderzoekt de juistheid van de ver strekte gegevens en stelt op de aanvragen een advies. Wie zich aan deze aanvullende regeling houdt, kan bespoediging van de beslissing aan den Regeeringscommissaris verwach ten. Bij genoemden dienst kan voorlichting verkregen worden met betrekking tot de invulling van aanvragen. Schiedam, 31 Mei 1940. De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht maakt het volgend© bekend: Den burgemeesters wordt verzucht een opgave te verstrekken van in hunne ge meenten zich bevindende ongesprongen pro jectielen (geen vliegtuigbommen). De opgaven worden schriftelijk of telefo nisch ingewacht op het 'Srrelariaat van de Commissie van Proefneming, Raamweg 3 te 's-Gravenhage, telefoon 182450 (toestel 32) tusschen 8.30 en 17.00 utir. De plaatsen van de ongesprongen pro jectielen dienen bekend te zijn da het Gemeentehuis. 4077 57 Een kalf ons thee of een half pond koffie in vier weken. Het Departement van Handel, Nijverheid cn Scheepvaart cn het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in oorlogstijd maken in aansluiting op hetgeen reeds betreffende de distributie van koffie en thee werd medegedeeld, het volgende bekend Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributieperiode op Donder dag 6 Juni a.s. de winkeliers over voldoende voorraden zullen beschikken om aan de aanvragen van de consumenten té kunnen voldoen, was het noodzakelijk de aflevering en verkoop van thee .en koffie aan den consument van Dinsdag 28 Mei tot en met Woensdag 5 Juni a.s. stop te zetten. In de eerste distributieperiode,- welke loopt van 6 Juni tot en met 5 Juli a.s., zal op een nader aan telwijzen bon beschikbaar worden gesteld ons thee of pond koffie. De toewijzingen voor de detaillisten en hotels, café's, restaurants, enz., zullen zooveel mogelijk in den loop van deze week door de plaatselijke distributicdiensten worden uitgereikt. Indien men deze week geen toewijzing ontvangt, be hoeft dit geen reden tot bezorgdheid te geven, daar met eenigc vertraging, tengevolge van ver keersmoeilijkheden, moet worden rekening ge houden. In verband met de verschillende bestaande soorten en merken thee en koffie zullen de toe wijzingen in 4 gedeelten gesplitst worden, zoodat de winkelier de keuze heeft hij vier leveranciers zijn inkoopen te doen. De toewijzingen voor de winkeliers zijn geba seerd op de helft van de door de winkeliers op gegeven maandomzetten. In den loop van de eerste distribnrieperiode zullen zij een tweede toe wijzing ontvangen. Teneinde de hotels, café's en restaurants in staat te stellen zooveel mogelijk op volle capa citeit te werken, zal aan deze bedrijven een toe- Wijzing worden verstrekt, welke gelijk is aan 90 procent van bun normale omzetten aan thee en koffie. teerloos schoeisel en zomerschoeisel is vrij. Het .Departement van Handel, Nijver heid cn Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van lieden leerloos schoeisel en z.g. zomerschoeisel tot wederopzegging niet onder de detaildistributieregeling van schoe nen zuilen vallen. De verkoop en aflevering van deze soorten schoeisel door den detail handel aan particulieren is dns voorloopig toegestaan zonder den distributiebon, welke voor schoeisel in het algemeen is voor geschreven. Onder leerloos schoeisel wordt verstaan: schoei sel, waaraan geen of nagenoeg geen leder is Verwerkt. Onder zomerschoeisel wordt verstaan: schoei sel, hetwelk door snit en maakwijze kennelijk niet bestemd is, om in den winter tc worden gedragen, te weten: sandalen, open sandalctten, flexibele opengewerkte zomerschoenen, opanken, zoiner-sandalettcn, vlecbtschoencn, biesjes- schoenen, linnen schoenen, wit-ledcr schoenen, opengewerkte schoenen met wit leder gegarneerd, Samoa's, raffia's, geheel of gedeeltelijk onge voerde opengewerkte zomerschoenen, door- en doorgeperforeerde zomerschoenen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de naleving van dit voorschrift streng zal worden gecontroleerd. Belanghebbenden worden in hun eigen belang gewaarschuwd, zich bij verkoop cn aflevering van schoeisel zonder distributiebon, stipt te houden aan de hierbovengenoemde categorieën artikelen.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3