Waardatwieldraait I. i B. ROELUrs De achtergrond der Duitsche successen KOFFIE en THEE KLEINE ADVERTENTIËN 1 U ie WitMr. lil OPEN I I Geen iedige of haif geladen auto's Gemengd Nieuws Drankwet Leiders in de voorste Linie. Materiaal, techniek en manschappen superieur Laatste Nieuws Aiie landerijen weder bruikbaar Duitsche troepen Duinkerken binnengedrongen De Franse troepen in Beigie Naar een eenheidspartij in Japan De wereldtentoonstelling te Rome Handel en Bedrijf Burgerlijke Stand DIENSTBODE TIJDELIJK Woensdag, 2 uur Werkverschaffing BINNENLAND Werkverschaffing in Noord Brabant GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN BINNENLAND Nederlandsche krijgsgevangenen BUITENLAND Rotterdamsche veemarkt Hoogstraat 67-69 - Tel. 68436 Lange Haven 141, Schiedam HANBELS- DRUKWERK Geb. Rctterd. Kunstkring DAMES KLEEDINGi Bi jr.a 200 werkloozcn naar Drente. I Gisteren zijn een groot contingent wcrkloozen, n.l. 190 man, van hier naar ae werkverschaffing te Diever, naar de kampen A en B, vertrokken. De werkverschaffing te Diever werd 9 Mei j.l. stop gezet, op welken dag de tewerk gestelden naar Schiedam teruggekeerd zijn. Zij, die gisteren naar Drente zijn vertrokken, zuilen vier weken weg blij ven; vroeger werd om de 14 dagen verlof gegeven. De werkverschaffingen te Pdorlugaal en op Rozenburg, waarheen Schiedamsche towerkgesteldcn eiken dag vertrokken en weer terugkeerden, blijven voorloopig nog gesloten. In Utrecht worden eoördina- 1 tie-maatregelen getroffen. Men meldt ons uit Utrecht: Het rijden met ledige of half geladen vrachtauto's steekt wel heel erg af brj de volstrekt vereischte zuinigheid, welke is geboden met het gebruik van vloeibare brandstoffen. Met goeden wil kost het maar weinig moeite om in dezen tijd van var- voeiESchaarsehte lading te vinden voor een wagen, die als eerste opdracht heeft er- gen' iets te halen. Laat zulk een wagen meteen in die richting iets wegbrengen. Samentrekking van het vervoer is van daan den dag een aangelegenheid van het eerste belang. Dd heeft de commissaris van de konin gin in de provincie Utrecht begrepen. Op zijn initiatief is voor zijn gewest een ver- voersdistributieoentrum in het leven ge roepen met een commissie om ter zake van voorlichting te dienen. Uitgaande van een voldoend begrip voor samenwerking is deze samentrekking van hei vervoer vooralsnog vrijwillig gehouden Men werkt zoo, dat belanghebbenden in de provincie Utrecht, die anders per eigen gelegenheid expedieeren, aan het bureau dagelijks opgave doen van de zendingen, welke oen der volgende dagen naar el ders vervoerd moeten worden. Daarnaast word: dagelijks opgave verwacht van hen, die van Utrecht uit een rit moeten maken m -eer ledige of een geheel geladen auto. Deze opgaven van beide zijden wordt den- zelfden dag verwerkt. Daarbij wordt na gegaan pp welke wijze van deze ledige of niec geheel bezette auto's kan worden ge bruik gemaakt. Voorts zal er naar ge streefd worden om ook door andere mid delen het goederenvervoer in het alge meen zoo economisch mogelijk te doen geschieden. (Wi| teekenen hierbij aan, dat een der gelijk- regeling m het district van do Kamer van Koophandel voor de Beneden- Maas reeds eenige dagen naar volle te vredenheid der betrokkenen wordt toege past. Red.). Sterke uitbreiding; in 10-tal Jen gemeenten geen steunrege ling meer noedig. Van ambtelijke zijde wordt het volgende "bericht- Zoodra dit eenigszins mogelijk was, is in de provincie Nooïd-Brabani alles in het werk gesteld om de tewerkstelling van werlJooze arbeiders weder te hervatten. De eerste resultaten waren alleszins be moedigend. Op Maandag 20 Mei werden in Noord-Brabant reeds weder ongeveer 6500 arbeiders tewerkgesteld. Wel deden zich verschillende moeilijk heden voor, vooral door de gebrekkige communicatiemiddelen. De moeilijkheden werden echter overwonnen en op Maan dag 27 Mei waren reeds bijna 9903 arbei ders tewerkgesteld, en wel: 4509 bij ont ginningen, 3750 bij ontwatering en verbe tering van wegen, 380 bij bebosschings- werk, 440 bij de Maaswerken en 880 bij diverse objecten. Als gevolg van het snel en krachtig ingrijpen der inspectie voor de werk verruiming zijn thans meer arbeiders uit Brabant tewerkgesteld dan vroe ger ooit het geval was. Hel gevolg Is dan ook geweest, dat in tientallen gemeenten alle arbeiders, die voor overheidszorg in aanmerking kwa men, werden tewerkgesteld, zoadat niemand meer in de steunregeling be hoefde te worden opgenomen. Rijwicldicfslallen in de hoofdstad. In de afgeloopen weken is hot aantal rij- wieldiefstalterf in de hoofdstad aanmerke lijk gestegen. Vrijwel allo politiebureaus melden een stijging in aangiften. In het meerendeel der gevallen betreft let rij wielen, welke op den openbaren weg ston den. Rijwieleigenaars doen er zeker in dezen tijd, nu de fiets een vrijwel onmis baar bezit is geworden, goed aan de noo- dige aandacht te besteden aan de sloten en indien het mogelijk is het rijwiel binnen te zetten. Dorstige dieven. De Amsterdamscho politie heeft gisteren een tweetal jongemannen, respectievelijk 18 en 23 jaar oud, aangehouden en opge sloten, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal van een aantal flessehen cognac en wijn uit een pakhuis op Rapenburg. Do waarde van den gestolen drank bedraagt ongeveer honderd gulden. Een nachtwaker van de Bataafsche Pe troleum Maatschappij is gisteravond gear resteerd door de recherche van het bureau Adelaarsweg, verdacht van diefstal van ge- never, geneesmiddelen on dergelijke uit do cantine op het terrein van deze maat schappij. Loopjongen inde* kwitanties en verdween met het geld. Een 19 jarige loopjongen van een wascli- en strijkinrichting te Amsterdam, is na het innen van kwitanties, waarbij hij een totaal bedrag van ongeveer £60 had ontvangen, spoorloos verdwenen. De politie van het bureau Overtoom stelt een onderzoek in. Het toeristenverkeer in Noorwegen. ÏM Noorsehe toeristenbond deelt mede, dat dit jaar het vacantieveTkeer normaal zal zrjn. Van 30 Juni af zijn ook de berg hutten en schuilhutten gewoon geopend. Voor dien tijd zullen de laatste beperkin gen dei reismogelijkheden opgeheven zijn. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kenms, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. P. D0EJAAREN, alhier, om een Verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klem in de beneden-hoekloca- liteit van het perceel Jozef Israelslraat 18b, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze 1 «-kondmaking tegen het verkenen van het verlof bij hun Collego schriftelijk bezwaren kunnen, worden ingebracht. Schiedam, 4 Juni 1940. 4079 21 Z Zonsopg. 4 Jam Zonsopg 5 Juni 6 Jgtü N.M. cb Maan. 5.23 u., ondg. 9.52 u. 5.23 u., ondg. 9.52 u. 13 Juni EK. Faillissementen. Li de week van 20 tot en met 25 Mei 1910 werden in Nederland 4 faillissemen ten uitgesproken. Voor vertezenwoordigers van de buiten- landsche pers heeft de leider der pers groep van den opperbevelhebber \an het leger, Oberstteutnant Hesse, een rede uit gesproken over de achtergronden van de Duitsche successen in het Westen. Op grond van verscheidene ritten door de gevcchtsgebmden, verhaalde hij, dat men overal ondet officieren en soldaten zelf verrast i\ tio geweest over de sneüc succes sen. Niemand heeft gedacht, dat het zoo gemakkelijk mogelijk zou zijn de Engel sclie en Fransche troepen op de vlucht te doen slaan Niemand heeft verwachl, dat bijv. reusachtige Fransche pantserwagens eenvoudig opgeblazen konden worden. Men staat daarbij vcor oen zekere geheimzinnig heid. Een der geheimen van de snelle Duit sche successen echter is misschien de aan wezigheid der legerleiders en commandan ten m de alkrvoorste linie. Zoo heeft spr. ook eten Fuhrer vooraan, temidden der fionttroi pen, aangetroffen Achter deze leiders slaat bovendien een schitteren 1 uit geruste soldatengroep, die zij eenvoudig meesleepen. Een tweede geheim der Duitsche suc cessen ligt in de snelheid der troepen, waar van men zich geen voorstelling kau maken, en die toegeschreven meet worden aan de zeer nauwe" samenwerking der alzonderlijke deelen der weermacht Daarbij komen een ontzaggelijke wapen- techniek en onovertrefbare middelen voor gevechten van nabij. Spr. heeft Engelsche en Fransche offi cieren gesproken, die stomverbaasd ston den voor het feit, dat een zoo ongehoord sterk fort als Eben Emael, dat zij voor onneembaar hielden, in zoo korten tijd kom worden genomen. Het Duitsche leger is materieel, tech nisch en vooral ook naar de menschen on tegenzeggelijk superieur aan den tegenstan der. Spr. heeft infanteriedivisies aangetrof fen, die na een dagmarsch van 50 K.M. to hebben gepresteerd, des avonds volko men friscli waren Al deze redenen hebbe-i er toe bijgedra gen, dat de Duitsche verhezen zeer gering zijn. Hetzelfde geldt ook van de toch in de voorste linie strijdende pantsertroepen. Zel den krijgt men een buiten gevecht zijneten pantserwagen onder oogen, volkomen in tegenstelling tot de Fransche. Zoo behoeft ook hete overwegende deel der infanteriedivisies ïh het geheel niet in het gevecht gebracht te worden, omdat de vijand voor een groot deel eenvoudig onder den voet werd geloopen of zich zon der strijd overgaf. Luid lachen kan men van de soldaten hoorei, wanneer men hun vertelt van de Engelsche ovenvinningsbe- richten. - Een feit is, zoo ging spr. verder, dat de Duitsche soldaat hard '"en onmeedoogond toegegrepen heelt, maar met den wil om de wereld dergelijke gevechten voor lan gen tijd te besparen. Interessant was verder de constateering van dr. Hesse, dat de Duitsche nazending van voorraden een-wonderlijk vervolmaakt organisme vormde, zoodat op geen enkele plaats moeilijkheden ontstonden. Nergens is op eenigeriei oogenblik gebrek aan ben zine ontstaan. Aan de spits slaat een in de laatste tien jaar volkomen nieuw gevormde teiclmgs- kunst, die werkt met snelle besluiten en bij wijze van spreken „uit het zadel" haar bevelen geeft. De laatste oorzaak van don Duitschen zegetocht kan men echter liietiu zien, dat de Duitsch|e soldaat vele moreel© eigen schappen heelt bewaard, die Duitschland in zijn geschiedenis zoo vele oevrwïnningen hebben gebracht. In dezen oorlog komt bij den afzonderlijken soldaat naar voren, dat Hij strijdt met het ontembare verlangen een einde te maken aan den in Versailles opgestelden ondraaghjken toestand. Dat is een groote moreete voorsprong op de te genpartij. I Twintig duizend keeren («rug Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt. zullen vanmiddag of morgen over de grensplaatsen Oldenzaal en Zevmaar 20000 Nederlandsche krijgsgevangenen naar hun haardsteden terugkeeren. De krijgsgevangenen, die over Oldenzaal terug keeren, zullen loopende van Rentheim ka men en te Oldenzaal door Nederlandsche officieren worden ontvangen. Waarschijn lijk zulten de manschappen tijdelijk hij bur gers worden ingekwartierd, waarna zij ge leidelijk naar hun woonsteden zullen ver trekken. Een weck vroeger dan ge raamd was. Naar wij vernemen, zijn de bemalingen, die noodig waren om de voor de lands verdediging onder water gezette gedeelten des lands weder droog te leggen, thans vol bracht. Behalve de bestaande motor- cm stoom gemalen zijn hiervoor 31 noodgenialea ia bedrijf geweest. Ik voor deze bemalingen aanvankelijk geiaainde termijn is met ongeveer een week bekort kunnen warden, zoodat mag warden geconstateerd, dat alle geïnundeerde lan derijen, boomgaarden ed. piractisch een week vroeger weder ter beschikking van de eigenaars of pachters gesteld zijn ge worden. Straitgevcchten met Fransch© troepen. Hoofdkwartier van den Fuhre.4 Juni. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De strijd om Duinkerken gaat zijl einde tegemoet. Onze troepen zijn de stad binnengedrongen en hebben op den zich wanhopig verdedigenden \ij- and het fort Louis veroverd. De straat- gevech e met Fransche troepen, wfen tot taak gegeven was de vlucht der Engelsche soldaten op de schepen te dekken, zijn nog gaande. Het luchtwapen heeft op 3 Juni met sterke eenheden van alle wapenen de ba ses van de Fransche luchtmacht om Pa rijs verrassend aangevallen. Het gelukte de vijandelijke luchtverdedi ging uit te schakelen en op doeltrelfende wijze aanvallen (e ondernemen op lucht havens en. installaties van het Fransche luchtwapen. Er werden tal van branden en ontploffingen waargenomen, fin lucht gevechten werden 79 vliegtuigen neergo schoten, terwijl in hangars of op den grond 300 tot 400 toestellen vernield werden. De luchtdoclartillerie haalde op 3 Juni 21 vliegtuigen neer. Tegenover deze buitenge wone successen worden slechts negen eigen vliegtuigen vermist. 'n den nacht van 3 op 4 Juni heeft de vijand zijn vluchten en bomaanvallen m Nederland, West- en Zuidwest-Duilsch- laud voortgezet De resultaten waren even gering ate tot dusver. Daarbij gelukte het bij Rotterdam en in West-Düitschland een vliegtuig door iuchtdoelartülcrie en twee andere vijandelijke toesteden door jagers neer te schieten. BrusseJ, 4 Juni. (D.N.B.). De inwoners van Marbais hebben in een openlijke bei- kend making het gedrag van de Fransche soldaten, voornamelijk van de koloniale troepen in Be'gië aan de kaak gesteld. De bekendmaking luidt als volgt: Wij, burgemeester en inwoners van Mar bais, verklaren, dat voor de aankomst der Duitsche troepen, in onze gemeente, kleur lingen van het Fransche leger de hui/en die door de bewoners waren verlaten, heb ben bezet en geplunderd. De van haar vlucht terugkeerende bevolking heeft ons verontwaardigde klachten deen hooren. Zij hebben vastgesteld, dat dergelijke hande lingen ook door soldaten der geallieerde legers zijn gepleegd. Alle Japansche bladen achten de nieuwe beweging, die de opheffing van de be staande politieke partijen nastreeft, met het doel tot een eenheidspartij te gera ken, veelbelovend, nu prins Konoye zijn bereidwilligheid heeft getoond door de lei ding van tic nieuwe partij op zich te willen nemen. De leden van alle partijm hebben zich m een vergadering uitgespro ken voor do opheffing van de bes.aande partijen ten gunste van een eenheidspartij. Wordt uitgesteld. Het internationale tentoonstellmgsbui eau te Rome heeft, blijkens een officieel com munique, de Italïaansche regeering offi cieus voorgesteld, de wereldtentoonstelling 1942 te Rome tot een nader vast te stel ten datum uit te stelten, teneinde het den deelnemenden staten mogelijk te maken, tijdig en onder gelijke voorwaarden deel te nemen. De Italiannsehe regeering Heeft, naar ui het communique verder wordt medegedeeld, het internationale tentoonsteltingsbureau laten weten, dal zij het voorstel aanvanidt, onder voorwaarde, dat vóór de wereldten toonstelling to Rome, geen soortgelijke ten toonstelling mag worden gehouden. Door het opschuiven van den datum der tentoonstelling, zoo wordt ten slotte verklaard, zal geen wijziging komen in de voltooiing van de permanente tentoonstel lingsgebouwen, terwijl eveneens de werk zaamheden in verhand met de organisatie der tentoonstelling, binnen het bereik der huidige mogelijkheden, zulten worden voort gezet. Duitsvh vliegtuig maakt een noodlanding. Gisteravond is te Amsterdam op het op gespoten land aan de Rivierenlaan, ter hoogte van de Uiterwaardenstraat, een Duilscfc. vliegtuig Hij een noodlanding over den kop geslagen, doo-rdat het hij liet uit toepen in een kuil terecht kwam. In liet vliegtuig zal alleen een bestuurder en deze kon het toestel ongedeerd verlaten. ROTTERDAM, 3 Juni. Vee. Aanvoer in totaal 1463 stuks, waarvan 599 vette run deren, 195 vette kalveren, 13 nuchtere kalveren, 553 varkens, 61 schepen en 42 lammeren. De prijzen waren als vo'gt: Vette koeien le kw. 76—88, 2e kw. 62—74, 3e kw. 48—58; vette ossen 76—86, 63—74, 50—60; vette kalveren 100—110, 8090, 6070, varkens (levend 'gewicht), 58, 57, 56; schapen 55, 50, 45 (32, 25, 16 per stuk); zuiglammeren 16, 12, 6 per. stuk. JCII IE DA Al G eb oren: 81 Mei. Huïbrina, dochter van C. Ose- pibius en M. v. q. Bos, Boerhaielaan 1. 1 Juni. Karei Lodewijk, zoon van K. L. Oranje en H. B. Bode, Boerhavelaan 1, Elisabeth, dochter van A. W. van Veen en C. Westerveld, Strijenschestraat 8. Gerda, dochter van C. C. Hoorman ea T. Mink, St. Liduinastraat 54. 2 Juni. Johanna Willy, dochter ran A. van Dongen en J. Genuit, Boerhavelaanl 1. Wilhelmus Hendricus, zoon van W« H. v. d. Toom en J. J. M. Jansen, Schie 84. Hendrik Johannes, zoon van Bi. Koog en W. H. Baesjou, Hoofdstraat 239» Elisabeth Joanna liondrica, dochter van J. F. AL van Oostrom en G. M. v. d. Lin den, IJssehnondestraat 44. Jan, zoon van II. J. Spijker en A. E. van Klaveren, Edisonstraat 18. 3 Juni Adriaantje, dochter van J. D. G. de Rruijn en C. Mulder, Alb. Cuvpstraat 12. 0 verl e den: 14 Mei. A. Knotter, 23 jaar, binnen deze gemeente. J. D. Rijvordt, 23 jaar, binnen deze gemeente. 1 31 Mei. H. Krabbendam, 89 jaar, Pro veniershuis 16. f 1 Juni. G. J. de Groot, 75 jaar, Dr. No- letstraat 1. I HET GEREF. RUSTHUIS, NIEUWE HAVEN 1S3, VRAAGT EEN voor Ucht, huishoudelijk werk. Rijwiel Builen- en Binnenbanden in allo maten, ket- tingkasten, handpompen, voctpompen, jasschcrmen, pedalen, zadels, auto peds. Verder alle soorten zaklantaarns, batterijen, lampjes, tuinslang, tuinge reedschap, enz. Kom eens even kijken. GEMEENTE SCHIEDAM. Van de Tweede Leening 1937, ren tende 81°/o zijn aflosbaar en tegen 1 Juli 1940 betaalbaar gesteld bij den Gemeente-Ontvanger te Schiedam, als- méde bij de kantoren van de Neder landsche Handel-Maatschappij N.V. te Amsterdam en 's-Gravenhage, de Amsterdamsche Bank N.V. te Am sterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Schiedam, de heeren R. Mees en Zoonen te Rotterdam, 's-Gravenhage en Schie dam en de Rotterdamsche Bankver- eeniging N.V. te Amsterdam, Rotter dam, 's-Gravenhage en Schiedam, de obligatiën Nos.: 357, 368, 497, 537, 643, 653, 804, 851, 856, 868, 870, 873, 886, 901, 925, 939, 991, 1017, 1033, 1075, 1170, 1174, 1191, 1198, 1250, 1261, 1356, 1364, 1451, 1472, 1532, 1539, 1575, 1683, 1738, 1744, 1813, 1929, 1930, 1975, 2003, 2007, 2050, 2076, 2158, 2170, 2184, 2195, 2299, 2301, 2350, 2367, 2876, 2414, 2419, 2425, 2426, 2439, 2454, 2465. 2471, 2498. De uitloüng vond plaats op 17 Mei 1940. Schiedam, 31 Mei 1940. H.H. Winkeliers, Café's en instellingen kunnen hun toewijzingen inwisselen bij; Koffiebranderij en Theehandel „SINDORO", Vlschmarkt 3. Sestelfingea, rsór Woensdag n.m. 8 oor in ons bant, worden reeds Donderdag uitgeteerd. VOO It KORTER of langer verblijf Ilotel BLIEKENDAAL, Vlaar- dingerdijk, lik. Nwe Ha- van, Telef. 68861. Rustig, degelijk pension Warm en koud stroomend water en centrale verwar ming op alle kamers. ZOEKT U PLAATSING als Huishoudster, Winket juffrouw-, Modiste, Naai ster, enz.? Plaatst een annonce in dit blad. Nu is het tijd voor uw Rijwiel. CHRISTAL EMANEL voor uw houtwerk, auto, keuken, radiatoren, boot, koelkast, - kinderwagen, kano, toonbank, meube len, tuin- en slaapkamer ameublement. B. MALTHA Czn., Hoogstraat 4a-4b, Telef. G8559. AI) VB RTENTTEN in deze rubriek hebben beslist succes! Een tuin vol bloemen' Maar dan BLOEMEN ZAAD gekocht bij WOUT VAN LEEUWEN, Broersveld 90. Groote sorteering en verseh, nieuw zaad van geselecteerde planten. N.V. v. KATWfJK's Glashandel, Lange Kerk straat 38. Steeds ledige kisten voorradig. Telefoon 68735. jdgntyVflf m i*i tv rT> nAt.i

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3