t II r Laatste Nieuws Hoe gebruiken wij de hooikist? Dieren in oorlogstijd BiNKSHLAND K K Krijgsgevangenen kwamen nog niet Radionieuwsberichten Hooi en stroo Regeling voor groot verlof Rechtszaken Jassendief voor het hof Kerk en Schooi Inhalen van achterstand Voetbal Voetbal op zomerpeil Burgerlijke Stand Gas en stroom bezuinigen hoofdzaak. Hoe maken we er het nuttigste gebruik van? Sport Zwemmen BUITENLAND Hat Duitsche legerbericht GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN Bekendmaking Colportageverbod Dirizenden ■wachten vergeefs ie Oldenzaal. Ook uit Bentheim nog geen bericht. Men meldt ons uit Oldenzaal: Zoodra liet bericht bekend werd, dat an den loop van Dinsdag een groot aantal Nederlandsehe krijgsgevangenen via Bent heim te Oldenzaal zou arriveeren, -was een groote groep belangstellenden en nieuws gierigen uit Oldenzaal en omliggende plaat sen naar Oldenzaal gekomen om getuige te zijn van de aankomst der manschappen. Den gehcelen middag tot laat in den avond waren de wegen vol met -fietsende en wandelende mannen, vrouwen ei kinde ren, vervuld met de hoop, onder de terug keerenden echtgenoot, zoon of broer, van <wien zij ten hoogste wisten, dat hij in Duifsche krijgsgevangenschap was geraakt, te ontmoeten. Doch al het wachten was vergeefs. Eerst Werd medegedeeld ,dat de vrijgelatenen te voet van Bentheim naar Oldenzaal zou den komen. La er vertelde men, dat zij per trein kwamen, doch er gebeurde niets. Intusschen waren gistermiddag 25 hoofd en subalterne officieren en onderofficieren, onder leiding van majoor J. C. A. Meyer, voormalig commandant van het eiland Tho- len, te Oldenzaal aangekomen om de krijgs gevangenen te ontvangen. Voor inkwartie ring bij de burgers zijn de manschappen in groepen verdeeld over de gemeen lei Olden zaal, Enschede, Hengelo en Almelo. Ver wacht wordt, dat de geheele afwikkeling van een en ander ongeveer een wrek zal duren. Heel wat wachtende familie!© len hebben den afgeloopen nacht in de nabij heid der grens onder den blooten hemel doorgebracht. Het aantal wachtenden nam in den vroeget morgen aanzienlijk toe. Bij informatie bleek ons, dat op liet oogenblik nog geen manschappen te Bentheim zijn nangekomen. Naar Wij vernemen zaï te Ol denzaal een volledige keuring plaats heb ben, waarbij de plaatselijke dokters assis tentie zullen verleenen. Daarna zullen de manschappen in groepen worden doorge zonden naar Almelo, Hengelo en Enschede, terwijl d'o overigen te Oldenzaal zullen blijven. Zij zullen zooveel mogelijk bij parti culieren worden ondergebracht. 1 1 Over zender Kootwijk. Met ingang van gisteren is in het door den Ncderlandschen omroep over den zen der Kootwijk verzorgde progiamma een wij ziging aangebracht. In het programma zal n.l.- een vijftal berichtendiensten in de Duit- sche taal worden ingelast en wel op de vol gende uren: van 12.301.2.-15, li14.15, 17—17.15, 20—£0.15 en 22—22.15. Dientengevolge zullen de avonduitzendin- geri van het A. N. P. over den zender Koot wijk niet meer geschieden om resp. 20 en 22 uur, doch om 20.30 en 22.15 uur. 1 Verbaden ingetrokken. liet rijksbureau voor de voedselvoorzie ning maakt bekend, dat het verbod tot vervoeren en afleveren van hooi en graan- stroo is ingetrokken. Ook het verbod tot bewerken en verwerken van haverstroo en zomergerststroo is opgeheven. Tegelijk met de intrekking van het verbod tot vervoe ren en afleveren van graanstroo zijn de ten aanzien daarvan bestaande prijsvoorschrjf- ten buiten werking gesteld. De maximum prijzen voor hooi blijven evenwel gelden. I 1 Niet fokken »f laten broeden. In overleg met den leider van de sectie „bizondere diergroepen" van het rijks bureau voor voedselvoorziening in oorlogs tijd, raadt het bestuur van bot comité tot hulpverleening aan dieren in oorlogstijd, „De Groene Ster", houders van honden, katten, duiven, siervogels, etc., ernstig aan, voorloopig niet te fokken, resp. te broeden. leder, dien het welzijn van de nog le vende dieren ter harte gaat, zal begrijpen, dat met bet oog op bet voor deze dieren beschikbare voedsel, het ongewenscht is nu den dierenstapel uit te breiden. Dr. N. M. Joseplius Jitta overleden. Te 's-Gravenhage is overleden op 82- jarïgen leeftijd dr. N. M. Joseph us Jitta, oud-voorzitter van den gezondheidsraad en oud-welböader van Amsterdam. De overledene had een grooten invloed in de internationale mediscli-wctenschappe- lijke wereld. Hij was o.a. voorzitter van internationale en nationale gezondheidscongressen. Vele onderscheidingen vielen liem ten deel. Met ingang van heden ver- i leend aan militairen, die werk hebben. De opperbevelhebber van land-*en zee macht heeft een aantal aanwijzingen ge geven voor het verleenen van groot verlof aan reserve- en dienstplichtig personeel. Met ingang van heden kan rekening houdende met de hieronder volgende aan wijzingen door den commandant van elk enkelvoudig oorlogsonderdeel (con;pag- nie, enz.), groot verlof worden verleend aan het nog in werkoüjken dienst zijnde reserve- en dienstplichtig personeel. Het groot verlof wordt alleen dan ver leend, indien de belanghebbende aan den commandant van het betrokken oorlogson- derdeel een verklaring van werkgever, fa milie, o.a bui overleggen, waaruit blijkt, dat hij in eigen onderhoud kan voorzien, althans niet ten laste van de gemeenschap zal bomen. Bedoelde verklaring moet zijn gelegali seerd door den betrokken burgemeester; voo) ben, die in overheidsbetrekkïng zijn, dooi het betrokken dienslboofd ter plaatse. Korporaals en manschappen mogen tot peen groot er aantal met groot verlof wor den gezonden dan mogelijk is oii te kun nen voorzien in de noodzakelijke diensten (bewakingsdiensten, beweging en onder houd var. [aarden, beheer van materieel, opruimen van land- en grondtnijnon, als mede van zinkschepcnversperringon, onder- boud en bediening van bruggen en veren o.d.) Officieren en onderofficieren worden tot geen grooter aantel met groot verlof ge zonden dan mogelijk is om een voldoen de sterkte aan kader te houd'cta bij hel. resteerende deel van het enkelvoudig oor- logsoudcraeei. Dit geldt ook voor een goede genees kundige en veterinaire verzorging van per soneel en paarden. Treinverbinding met Duitschiaml. Met ingang van morgen zal trein D 112 van Eei-ijn naar Den Haag S.S. weer rij den. De trein vertrekt van Berlijn om 12.57 uur, van Bentheim 19.40 uur en komt in Den Haag S.S. aan om 23 50 uiur. Van Vrijdag a.s. af zal ook dagelijks weer een doorgaande verbinding in omgekeerde ririilin,, tot stand worden gebracht, n.l. trein D 111, die om 6.06 uur van Den Iiaa," S.S. vertrekt en om 10.14 uur in Bentheim en om 17.19 uur iu Berlijn aan komt. Bevestiging van het vonnis gevraagd. "Voor liet Amslerdflrnsche gerechtshof stond in honger beroep een 26-jarigen tuin man terecht, die op 21 Februari j.l. door de Amslerdaiitsche rechtbank wegens dief stal van jas«m tot negen maanden gevan genisstraf, met aftiek van de preventieve hechtenis, was veroordeeld. De jongeman bleek er zijn specialiteit van te maken, jassen weg te kapen van fietsen, die m de stad zoo talrijk gepar keerd staan. Op 14 December van het vorige jaar maakte hij zich op deze wijze van liefst drie jassen meester om vervolgens als het ware in de armen van de politie te loopen. De man bleek ai eerder wezens diefstal in Eianrdring met den strafiecli- ter tc zijn.geweest. Toen hij 16 jaar was. is hij door den kinderrechter ter beschik king van de regeering gesteld en werd ecnige jaren in oen opvoedingsgesticht ver pleegd. In 1935 kwam hij in de maat schappij terug, maar reeds spoedig beging bij cpnieuvv oen strafbaar feit. Ook toen waren bet ïegenjassen, die zijn misdadige belangstelling hadden gamle gemaakt. Deze diefstal kwam hem op eenige maan den gevangenisstraf te staan. Na zijn straf tc bobben ondergaan, schijnt de man inder daad zijn best te hebben gedaan om op het rechte pau te blijven. Een tante ont fermde zich óver hem en bood hem. wuns eigen thuis een minder gewcnschle om geving voor hem vormde, gastvrij onder dak. Een tijdlang ging het goed; toen be gon echter juist de omstandigheid, dat hij deze goedwillende bloedverwante nooit iets kon vergoeden, den jongeman te druk ken. Om aan geld te komen, vatte hij zijn oude „Le-lrijf" weer op... De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, eischte bevestiging van het vonnis en mr. II. Keune bepleitte een voorwaardelijke ver- oordeeline, ondat de jongeman in een landbouwkolonie hij is tuinman kan worden gcredasseord. Arrest 18 Juni. Bij universitaire stadie. De faculteit der wis- en natuurkunde der rijks-universiteit te Utrecht is bereid hen, die in militaire) dienst geveest zijn en die do bedoeling hebben 1e Utrecht hetzij in een der richtingen van haar fa culteit, hetzij in de geneeskunde of vee artsenijkunde te gaan in staat to s ellen gedurende die zomervacanüe dus nog vóór het begin van dén nieuwen cursus zooveel mogelijk den in hun studie ontsta- nen achterstand in te balen. Ook de faculteit der wis- en natuurkunde der rijksuniversiteit te Groningen overweegt de mogelijkheid een zomercursus te geven voor haar gemobiliseerde studenten, welke hen in staat zal stellen hun studie, althans gedeeltelijk, in te balen. In de tweede helft kon SVV een overwinning behalen. Het was wel een beetje onwennig gister avond op het SVV-terrein. SVV speelde een wedstrijd tegen Neptunus en deed hiermede bet hare om bet sportleven weer tot liet normale op te voeren. Het bleef wel bij een poging, maar niemand van de weinige aanwezigen zal verwacht hebben, dat het spel tot een uitzonderlijk hoog peil zou stijgen. Daar was het vrij warme weer ook niet naar. In de schaduw gezeten, ter beveiliging van de lage avondzon, die laag aan den hemel hangend, onbarmhaitig in de oogen scheen, was het weer eens een genoegen naar de buitelingen van King Soccer te kijken, al waren die niet altijd even fraai. In ieder geval, gezellig was hctl liet wa» het zelfde voetbal, dat na de lange winterperiode gespeeld werd. Alle voetbalondeugden, zooals „pingelen", kort spel c.d., bloeiden met onvermoede kiacbt op, zoowel bij SVV, als bij Neptunus. De voorhoede van SVV deed overigens alles, wat mogelijk was en behaalde een uilstekend resultaat. De eerste aanvallen zijn voor SVV. De zebra's nemen echter het initiatief over. Verscheidene gevaailijke momenten zijn hiervan liet gevolg. Een aanval van Van Diggelen en Goossens belandt bij Van Lith, die goed inschiet Aangezien de Ncplunus- spil Klaiu als redden Ie engel funsreert, komt er van een doelpunt nog niets. Mens laat als rechtsbuiten van Neptunus aardige staaltjes van voetbal zien, daarbij goed gesteund door Kreek. Na een verrassende pass maakt Goossens het eerste doelpunt voor SVV. De zebra's gaan nu wat meer optreden, wat na eenige aanvallen ook werkelijk effect beeft. Sens, de linksbuiten, scoort het eenige tegenpnnt Stand 11 met de rust. Do tweede helft verloopt ongeveer als do eerste. In het laatste gedeelte van den strijd blijkt, dat SVV technisch beter is, waardoor zij nog twree doelpunten fabri ceerde. Versteeg en Romeijn zijn de schep pers biervan. SVV: Ivrieg, d.: Bokhorst, Feelders, a.; Burg, J. Pouius, C. Poulus, m.; A. Y. Diggelen, Goossens, Versteeg, Romeijn, v. Lith, v. Nejpiunus: Landman, d.; Iloogeudoorn, v. d. Heuvel, a.; Coclc, Iv'uin, ICreck, m.; Sens, Batsleer, Go rissen, Spaandonck, Mens, v. JülUHDAM. Geboren: 2 Juni: Fredcrik Pieter, z. van P. van Enk en J. J. Norlier, Frans llalspJein 9. 3 Juni- Martinus Johannes Maria, z. van A. J. A. van Krugten en J. J. W. Groen- horst. Noord in olens fraai 20. 4 Juni: Krijntje, d. van F. M. Peters en M M. R. Ivorver, Vlaardingerdijk 169. O v e leden: 2 Juni: L. de Goede, 44 jaar, eclitg. van G. J. Hollander, Nassaulaan 75. Dolf van der Kuil »p de 100 M. borst- crawL De S.Z.C.-er Dolf van der Kuil komt Zondag a.s. in Haarlem uit op de 103 M. borsterawl, Dc opbrengst van do wedstrijden komt ten goede aan de Rotterdamsche hulpver- leening Velen van ons herinneren zich nog uit den mobilisatietijd 19141918, hoe er gewoekerd moest worden met de ons toegestane hoeveelheid gas cn hoe vin dingrijk de huismoeders werden, o:.., des ondanks de spijzen bij minimaal gasgebruik toch behoorlijk toebereid op tafel te brengen. Het ontstaan van de hooikist dateert uit die schrale jaren en het is merkwaarJig, dat deze kook- methode in de latere betere tijden toch een zeker burgerrecht behouden heeft. Het systeem van de hooikist berust op dc toepassing vgn slechte wanntegclei Iers, zooals- papier, hooi, kapok watten of as best, teneinde, de gerechten warm te hou den. Vele van onze spijzen kunnen beneden de temperatuur van 100 gr. C. gaar wouden als zo maar lalg genoeg aan de warmte worden blootgesteld. Hoeft men een gerecht door middel van koken voldoende warmte doen toekomen, en. wordt het daarna di rer! overgeplaatst in een omgeving van slecht geleidende stoffen, als hierboven ver meld, dan zal de temperatuur uiterst langzaam dalen en de spijs intusschen gaar warden. Aangezien een klein verzuim zóó veel verlies van warmte kan veroorzaken, clai het gaar worden niet meer mogelijk is, is liet goed op allerlei kleinigheden pre cies acht te slaan. Nauwkeurigheid ren eerste vcrcischlc. Het hooi moet aan alle zijden een vol doende dikke laag vormen en mag niet to vast in elkaar geperst zijn. De pan moet precies in de opening sluiten en voor min stens 3/4 met spijs of water gevuld zijn. Het is zaak de spijzen vlug aan de kook te brengen en ze 1/6 van den gewonen koot tijd te laten voorkoken. Pas op voor over koken, want als het gebruikte water nood zakelijk is om de sp'jzcn gaar te doen wor den, zcoals hij rijst, gaat er bij het over koken verloren en blijft de rijst hard. De pan, die na het vóórkoken direct in Je hooikist wordt geplaatst, moet daarin gedurende 3 maal don gewonen kooktijd zonder er weer naar te kijken blijven staan. Bruine boenen b.v. worden op de ge wone wijze geweekt. De kooktijd is minstens één uur. Men brengt ze nu met het wcekvater en wat zout aan de kool: en laat ze 1/6 van een uur, J.i. 10 minuten, doorkoken. Dtaarna zet men de pan 3 uur in de kookkist. Na afloop daarvan blijken de boooen gaar te zijn en is bet water niet verminderd want in de hooikist vindt geen verdam ping plaats, ten minste geen verdamping van heteekenis Men kan dus rustig bij deze kookmethode minder water gebrui ken. Neemt men voor rijst nooit meer dau 2 maal zooveel water als rijst, zoo kan men voor pap wat minder melk en voor soep wat minder water gebruiken. Bij soep ver dient het aanbeveling deze-nog eens weer op te koken, daar er anders kans bestaat, dat zij spoedig zuur wordt. Bij alles wat men doet moet men steeds bedenken: de hooikist geeft geen warmte, maar bewaart die. Niet alle spijzen zijn geschikt om in de hooikist gaar te worden. Bij aardappelen en groente is het zelfs niet aan te bevelen. liet meeste succes heeft men bij spijzen, die nog al wat zorg vereiscben en licht aanbranden, zooals havermout, rijstebrij, grutjes, gort met karnemelk, stamppot enz. Ooic gedroogde en versche vruchten werden er uitstekend in. Verder is ze zeer geschikt vooi hel gaarmaken van hoonen en erw ten er. voor het warm houden van di verse gerechten. Koele bewaarplaats op warme dagen. Omdat hooi een slechte warmlegelei- d~i is kan men in den zomer de kist ook gebruiken om de spiijzen koel te houden. IJs kan er b.v. langen tijd le gen smelten in bewaard blijven. Hoeft men geen beschikking over oen hooikist, dan kan een mandje met hooi of 7 L 8 couranten elk afzonderlijk luchtig om de pan gewikkeld uitstekende dien sten bewijzen. Inplaats van hooi kan men ooi: houtwol gebruiken, dat practise!) de zelfde resultaten oplevert. De krantennestjes en hooilasten moeten na gebruik ^oed gelucht en zoo nu en din voorzien worden van een vcrschc vulling. Het gaat er voor alles om zoo zuinig mogelijk met gas te zijn en velen buis- vrouwen zal bet niet gernakkelk vallen dc opgelegde 50 pet. te bezuinigen. Zij doen dan ook goed ook bij bet koken ou gas de grondbeginselen van het elect tristh koken in toepassing tc brengen, d w.z.: Gebruik heel weinig water met het aan de kook brengen van aardappelen en erf.-ente. Een bodempje is ruim voldoende (men moet in verband daarmee ook veel minder zout op de spijzen deen!) Alleen voor liet aan de kook brengen voil gas gebruiken, maar zorgen, dat de vlan niet om de pan speelt, dit is on- noodig warmteverlies. Zoodra de aardappe len koken, tempert men de vlam tot spaar- vlam Vooral niet in de pan kijken gedu rende het gaaxwoirden, dit beteeleeht ook warmteverlies! Na een minuut of 20 zijn de aardappelen op de spaarvlam gaar en bet bodempje water is er op verdampt, zoadat de niet afgegoten behoeven te wor den. Als men nu zorgt altijd een ketel warm water te hebben en de spiijzen met weinig warm water opeet, betoekent dit ook nog een groote besparing. Het aan de kook brengen van b.v. li/2 L. water kost plm. 50 L. gas. Door dus aardappelen en groente da gelijks met ruim water af te koken, gaan honderden liters gas verloren, en men zal ondervinden, dat de nieuwe methode aan de smakelijkheid dor gerechten geen af breuk doet. Integendeel. De inneming van Duinkerken. Hoofdkwartier van den Fukrer, 5 Juni. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekendI Zooals reeds in een afzonderlijk bericht is vermeld, werd de vesting Duinkerkoi op, den 4en Juni na een zwaren strijd ingeno men. Drie generaals en ongeveer 40.000 manschappen van verschillende Fraiische eenheden gaven zich aan onze zegevierende troepen over. Bij Abbeville is een vijandelijke aanval, krachtig geleid door artillerie en pantser wagens, afgeslagen. Ook mislukte een aan val op onze geveehtsposten ten Zuiden van Longwy, met zware verliezen voor den. vijand. Het luchtwapen deed met ge verin ts- en „Stur7kampf"-vliegtuigen aanvallen op vij andelijke concentraties ten Zuiden van Ab beville alsmede op havenwerken van Le Havre. In de vroege ochtenduren van heden zijn nieuwe aanvalsopeoralies begonnen vanuit het beslaande vcrdeJïgingsfront in Frankrijk De arm van een fietser isgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij rich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden! De Burgemeester van Schiedam maakt, in overeenstemming met den Commandant van het district Rotterdam, Generaal-Ma- joor Hoffmann, het navolgende bekend: Art. i. A u t o's. Het verkeer met personenauto's en motor rijwielen is slechts geoorloofd met een spe ciale machtiging, afgegeven door of namens den Burgemeester van Schiedam, welke machtiging zichtbaar op de auto of het motorrijwiel is aangebracht. Deze machtigingen worden verstrekt uit sluitendingevallen van dringende noodzaak, b.v. ten behoeve van levensmiddelenvoor ziening aan de burgerij, transport van ge wonden en zieken, geneeskundige-, verlos kundige- en geestelijke hulp en verder ter beoordeeling van den Burgemeester. Degenen, die zich onrechtmatig met een motorrijtuig op den weg bevinden, stellen zich bloot aan lijfsgevaar, alsmede aan ver beurdverklaring van het motorrijtuig. Art. 2. Aflevering Benzine. Het is verboden benzine af te leveren ten behoeve van personenauto's en motor rijwielen, vallende onder het rijverbod. Degenen, die dit verbod overtreden, stel len zich aan verbeurdverklaring van den benzinevoorraad bloot. Art. 3. Pr ij zen Levens midde- 1 e n. Het is verboden, voor levensmiddelen hoogere prijzen in rekening te brengen dan die, welke op 9 Mei j.l. golden. Degenen, die dit verbod overtreden, stel len zich aan verbeurdverklaring van hun voorraden bloot, Art. 4. R a d i "o-z e n d i n r i c h t i n- gen. Het is, zonder daartoe van het bevoegd gezag verkregen vergunning, verboden een radio-zendinrichting te hebben of daarvan gebruik te maken. Overtreding van dit verbod kan met den dood worden gestraft. Art. 5. Postduiven. Houders van postduiven zijn verplicht deze dieren op te hokken. Overtreding kan met den dood worden gestraft. Art. 6. Inlevering wapens. Alle burgers en soldaten, die nog in het bezit van wapenen zijn, moeten deze onmid dellijk inleveren aan het hoofdbureau van politie. Dit geldt ook voor jachtwapens. Niet nakoming van deze verplichting kan met den dood worden gestraft. De Burgemeester, VAN HAAREN. Schiedam, 4 Juni 1940. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, in overeenstemming met den Com mandant van het district Rotterdam, Gene- raal-Majoor Hoffmann, dat het met ingang van heden in deze Gemeente verboden is met gedrukte stukken op of aan den open baren weg te cölporteeren. Schiedam, 4 Juni 1940. De Burgemeester, VAN HAAREN. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat alle in de gemeente Schiedam aanwezige ledige benzinevaten of andere voor het vervoer van benzine geschikte vaten (b.v. petroleumvaten) naar de N.V. Indus- trieele Producten Compagnie (I.P.C.), Hoofd straat 1 te Schiedam, moeten worden ver voerd, met welke N.V. vóóraf onverwijld over dit vervoer overleg moet worden ge pleegd. Schiedam, 5 Juni 1940. De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. 4080 112 ill Z„u cn Maan. Zonsopg 5 Juni 5.23 u., ondg. 9.52 u. Zonsopg. 6 Juni 5.22 u., ondg. 9.53 u. 6 Juni N.M. 13 Juni KR. vTC5"*,/*,, -Af 1^11* f '1 3SÜB5BSB93S5

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3