Ook (U paai wmi«Wen 9föidzazafien 'ima zaüen! De cirkelgang van alle leven r ALLES HERNEEMT ZIJN NORMALEN LOOP "Y TWEEDE BLAD SCH1EDAMSCHE COURANT Vanaf DONDERDAG 6 JUNI gaan wij door met het ver strekken van Mil ZA-BONNEN til WOENSDAG 12 JUNI zal de ee ste MKDZA-PREMIEREGEN weer »laats hebben. Vanaf H EDEN tot MAAMDAG- 110 *GE* 9 UUR kunt U hier voor de boninzendingen weder in de Ml DZ A-bus werpen op den HOTTERDAMSCHE DIJK 2F2 Ontstaan, groeien, bloeien, oud worden, sterven Eindelooze volgorde door Dr. J. H. Schuurmans Stekhoven Jr. MUZIEK MOUT31AN BINNENLAND De demobilisatie Gesneuvelde militairen Mislukte luchtaanvallen Plechtige teraardebestelling Da wederopbouw van Rotterdam Uitermate fijn en doorgewerkt is de con structie van het mensclielijk lichaam. iet alleen, hel geheel in zijn geledingen, maar eek de kleinste onderdeelen zijn zon zinvol van hauw, dat men het organisme wel met een goed loopende machine hoeft vergele ken Toch gaat deze vergelijking in vele opzichten mank. In de eerste plaats wel, omdat zij het gebeuren in ons organisme te eenvoudig voorstelt. Geen machine haalt pak maar in de verste verte in ingewikkeld heid van «constructie en werking, hij dat gene wat ons het mensclielijk licliaam in houw en functies openbaart. Aan den an deren kant mogen wij niet vergeten, dat deze vergelijking stamt uit den tijd, toen men meende, dat alle natuurgebeuren op kracht en stóf terug te brengen was, den tijd toen niet symthese maar analyse den boventoon voerde. 1 Het microscoop en de ontwikkeling van de microscopische techniek, die de licha men van dier en plant in steeds fijner plakjes uiteenlegde, de ontdekking van het feit, dat de levende lichamen uit cellen zijn opgebouwd, had de natuuronderzoekers van dier. tijd tot de overtuiging gevoerd, dat wij deze kleinste elementen van het g'rootsche gebouw als de eenvoudige bouw steen en machten opvatten; dat, wie het le ven dor cellen begreep, in staat zou zijn, daarvan uitgaande het ingewikkelde geheel te verstaan. Dikke boeken zijn geschreven over de cel en haar eigenschappen, zonder dat man daarmede het levende geheel veel nader is gekomen. Maar al is dan de hoop om uit het onderdeel het geheel te hegrijpen niet vervuld, veel heeft dit onderzoek op geleverd tot beter verstaan van de samen hangen, die niet alleen het fijnste celgebeu- ren, maar ook het groote geheel van hot organisme, waarvan deze cel deel uitmaakt, beheerschen. leven is ontstaan, groeien, bloeien, oud worden, sterven, plaats maken voor anderen. Dat geldt zoowel voor het levende geheel als voor de cel. Dat beceektent, dat in een veelcellig or ganisme telkens cellen zullen moeten ont staan, tot vollen wasdom komen en ver vangen warden door ander, wil het orga nisme niet aan verval van krachten-van de cellen, waaruit he; aanvankelijk was opge bouwd, taf gronde" gaan. En toch is ook dit maar een benadering in de verte van wat gebeurt. Tot goed begrip dienen wij terug te gaan naar het allereerste begin, de bevruchte ei-cel. Die vormt het uitgangs peurt van elk nieuw levend wezen, hetzij plant of dier. Deze deelt zich, groeit en ondergaat al ontwikkelend oen differentia tie. Slijtage en herstel, Do verschillende onderdeelen, die wij' zien te voorschijn komen, krijgen ieder voor zich een taak in het groote geheel beïnvloeden -andere deelen tot zelfont plooiing. Organen en weefsels laten zich onderscheiden, worden grooter, hereiken een zekeren slaat, noodig om het individu straks in staat te stelien een zelfstandig leven te gaan leiden. Ieder onderdeel groeit in zekeren zin met een bepaald tempo, dat weer door het lempo van de daarmede verhonden of daarvan onder invloed slaan de deelen en door het geheel bepaald wordt. Toch is het met de geboorte van het nieuwe individu niet afgeloopen. Weliswaar is het nieuwe „wezen zelfstandig, maar de opbouw, de differentiatie gaat verder, zoo lang van groei gesproken kan worden. Waar leven is wordt energie verbruikt, is nieuwe aanvoer van energie, vastlegging van deze energie en omzetting daarvan noodig, m.a.w. wisselen ophouw en af braak af, vinden wij stofwisselingsproces sen, is ook slijtage. En slijtage vorcisclit herstel, reconstructie van het verloren ge- gan-". Onze huid slijt, onze klieren scheiden stoffen af, onze spieren worden vermoeid en moeten uitrusten, onze spijsverterings organen scheiden verteringssappen af en xe- serbeeren het verteerde voedsel, kortom overal is alles in vol bedrijf, maar in dit bedrijf lieersoht geen cliaos, doch een gioote regelmaat, het is beheerscht door een onzichtbare macht, die het alles coör dineert. Die Opbouw, de reconstructie van verloren gegaan materiaal, van cellen in hun geheel of van celdeelen laat zich het hoste aan actieve weefsels bestudoereo. ami klieren, aan darmcellen, aan eieren in •hun ontwikkeling, enz. De cel. Van het geheel moeten wij dan weer teruggrijpen op het celgebeuren. Gelijk G. "C. Ilirsch zegt in een onlangs van zijn hand verschenen referaat over wat hij de restitutie van producten iiï dierlijke cellen noemt, doch wat ik liever als reconstructie zou betitelen, daar het in vrezen om het herstel van vroegere celtoeslanden gaat, heeft iedere volwassen oei in het lichaam van een veelcellig dier, in het kader van het geheel een bepaalde productief aak te vervullen". De cel vormt, terwijl zich daar in verschillende chemische en phvsische processen afspelen, die wij in hun aard nos slechts ten deele verstaan, producten, lie elders in het lichaam noodig kunnen zijn, of ook uit hel lichaam verwijderd wor den, gelijk dit bijv. met slijm het geval is. Deze ophouw van het uit te scheiden product is een rhytmisch gebeuren, dat zich Kan herhalen. De stoot tot deze herhaling komt vaak van elders, van uit een hoogere eenheid, hetzij het orgaan, waarLoe de be doelde cel hoort, hetzij van andere orga nen, dio via de bloedbaan, waarin zij hun uifscheidingsproduclen, vaak in den vorm van hormonen, of van enzymen afschei den het eerste orgaan beïnvloeden. In sommige gevallen gaat de cel .na liet uit scheiden van haar producten ten gronde of wordt in haar geheel uit het weefsel- verband verwijderd. Naburige cellen nemen dan dc laak van de gevallene over en doorloopen .op haar beurt dezelfde levens- phaseri om tenslotte weer plaats te maken voor een volgende generatie. Elders in hetzelfde orgaan vindt nieuwe aanmaak van deze cellen plaats, die als aan den loo penden hand naar het productiefront wor den toegeschoven om daar in de eerste gelederen na haar plicht te hebben ver vuld, te- sneven. Het lcvensrhythmc van een cel. A aar de cel zelf niet sterft, na haar productielaak te hebben verre ld, maar in zichzelf telkens het eigen levensryhtme herhaalt, kunnen wij het celgebeuren vol gen aan insluitsels en structuren. Want ook daarin is een zekere regelmaat en wet matigheid te hespeuren. Als uit een moe derloog kristalliseeien zich bepaalde struc turen uit, welker namen hier verd er niet ter zake doen, zij verplaatsen zich van dtn bodem van de cel naar het oppervlak on ondervinden op hun weg blijkbaar in vloed van het regulatiecentrum van de Cel, de celkern. Een eindweegs naar bo ven heeft een levendige chemische om zetting plaats, die leidt tot het opstapelen van afgewerkte producten, o.a. vitaminen, maar ook andere specifieke producten, die de celsoorl in kwestie levert. Dieze pro ducten blijven daar tot het moment, dat van elders het sein komt om ze naar be hoefte los te laten, waarna., dezelfde cel, opnieuw alle vroegere productenbasen doorloopt. In eindelooze volgorde volgt op aanmaak en uitstooting reconstructie, her opbouw in het kader van het geheel, gere geld deer een hooger organisatiecentrum. De ophouw, de reconstructie gaat van binnen uit. maar wordt geregeld "docr het groote geheel. Ook in de menschelijke samenleving gel den overeenkomstige wetten. Ook hier zal reconstructie van binnen uit, dienen te ge schieden, niet chaotisch luk raak, doch in het leader van het groote geheel en ten behoeve van dat geheel, wil zij haar maxi male nuttige effect kunnen sorteeren. in grooten voorraad en verscheidenheid voor piano, orgel, zang, viool etc. bij-: SINGEL f 14 114 TEL. 68871 Ook van krijgsgevangenen in Duitschland. De demobilisatie van het Nederlandsclie leger, reeds op 2-1 Mei j.l. aangekondigd en in werking getreden, verloopt vlot. zoo als bekend heeft de Ftihrer bepaald, dat ook de Nederlandsclie soldaten, die in Duitscliland krijgsgevangen waren, naar hun haardsteden zullen terugkeeren. Voor dezen terugkeer zijiï uileebreïde vervoersmaatregelen genomen. De terug komende soldaten d.enen zich echter eeist bij de militaire autoriteiten in Nederland te melden, een maatregel welke dient om hun uiteindelijke bestemming nader te be palen, teneinde te voorkomen, dat de werk loosheid wordt vergroot. Wij vernamen echter dat voor hen, die met in betrekking of bedrijf kunnen terug keeren, speciale bepalingen in het leven rullen worden geroepen en wel van zoo danigen aard, dat deze voor de betrokkenen volkomen bevredigend zullen zijn. Het beroepsleger. Omtrent het beroepsleger zal laler een beslissing worden genomen, docli ook liier zal het principe gelden, dat een bevrédi gende oplossing voor de betrokkenen moet worden verkregen. Eervolle begrafenis. Reeds eerder is er op gewezen, dat ieder, die het lijk van een Duitsch of Nederlandsch soldaat aantreft, hiervan ten spoedigste mededeehng moet doen aan den dichtst bijzijnden politiepost, of wel aan het dichtst bijzijrule Duitsche militaire com mando. Men wordt verzocht hieraan strikt de hand tc houden. Er is dooi de Duitsche militaire autori teiten thans een speciale afdeeling in het leven geroepen, welke voor een eervolle militaire- begrafenis zorg draagt. Men denke er dus wel aan dat, door geen melding te naken van het aantreffen van een stoffelijk overschot, men den overle dene de laatste eer onthoudt. De Duitsche afweer. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn van Engelsche zijde cemge luchtaan vallen op plaatsen in Nederland gedaan. Deze aanvallen bleken voornamelijk op Rot terdam te zijn geconcentreerd. liet Duit sche afweergeschut heeft echter, aldus het A.N.P., afdoende verhinderd, dat de En gelsche vliegtuigen hun doei bereikten. Voor zoover zij hommen konden afwerpen, heb ben deze geen enkel doei getroffen, doch kwamen in het vrije veld neer. Ook heeft men getracht de vliegvelden Ypenburg en Schiphol te bereiken, doch ook dit werd geheel onmogelijk gemaakt en wel niet alleen door de actie der Duitsche afwecr-batterijen, maar ook door Duitsche jachtvliegtuigen Zoo kan gezegd Worden, dat de En gelsche aan\ allen totaal zijn mislukt, twee Engelsche vliegtuigen zijn van den grond af neergehaald, terwijl twee andere door Duitsche jagers werden neergeschoten. Het A.N.I'. vernam nog van zeer be voegde zijde, dat men in de zeebadplaatsen niet de minste angst behoeft te koesteren voor eventueele aanvallen van geallieerde zijde. De beveiliging door het Duitsche be zettingsleger is zoodanig geoutilleerd, dat men een absolute veiligheid van het Ne derlandsclie gebied ah een vaststaande kwestie kan bescbonwen. "Van Duitsche militairen. Op de algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage heeft gister middag een korte plechtigheid plaats gehad. Voor het eerst werden- in het openbaar enkele van ons land gevallen Duitsche mili tairen begraven. Nadat generaal Christiansen in gezelschap van zijn adjudant majoor Engel en van den commandant van bet begrafeniscom- mando, kapitein Polenz op de begraafplaats was gearriveerd, nam pastor Iling van de Duitsch-Evangeliscbe gemeente te Haarlem bet woord. Na te zijn voorgegaan in gebed, hield deze een toespraak, die maande tol trouw tot in den dooil, trouw aan de orde en dc plichten, die God ons lieert gesteld, trouw tegenover Hem, die als laatste Heer, ons rekenschap zal vragen. Nadat pastor lling de beaarding verricht had en het Onze Vader diad gezegd, was het woord aan rector Miiller. Het sterven is des levens hoogste daad, aid s spreker.. Waardevolle levenskrachten voerden hen, de gevallen kameraden, in den dood: liefde voor-Futuer, voor volk en vaderland, fn groote plichtsvervulling ga ven zij liun leven. Spr. bracht aller dank over voor hun bereidheid, hun-trouw en hun liefde. Wij scheiden van deze plaats met de gelotte: zij leefden voor ons, zij stierven voor ons, zij zullen verder teven in ons. Na gebed en beaarding trad generaal Christiansen naar voren, die op elk der beide kisten een krans neerlegde van groen met A.ironskelken en een lint in de Duit sche kleuren. Hij sprak als volgt: Kameraden, in lange jaren \an strijd hebben wij niet geleerd te treuren, doch onze Führer heeft ons geleerd te strijden. Kameraden, die van ons gegaan zijt, gij zijt ons een vooibecld in den strijd die nog komt. Namens de Duitsche kolonie in Den Haag legde de heer Scliuon rervoigens een krans op de graven, waarna hij een laalsten groet bracht. Aan hel einde van de plechtigheid werden door verschillende dames van de Duitsche kolonie bloemen op de baren ge'egd. Eleelro-teelniische werkzaamheden. In het gebouw van het gemecntelijk electricilcUsbedrijf te Rotterdam, is een be spreking gehouden over de uitvoering van electro-iechiiische weikzaamhedcn, welke in verband nmt den weleropbouw der stad zullen moeten verricht. Ir. G. .1. ili. Bakker, directeur-generaal van de electriciteilsvoorziening, gaf hierbij op verschillende punten advies en verklaar de zich bereid, bij de verdere Uitvoering raad en Raad mede te werken. Er werd voorloopig een centraal bureau ge vormd, beslaande uit de heeren 51. 7. Romer, directeur van liet gemeentelijk elec- tncileitshedrijf te Rotterdam; ir. \V. Roijer, (plaatsvervangend lid, ir. J. 7. van Riet schoten;; H. 51. van der 5teer (plaatsver vangend lid \Y. Doelar.fi), en H. A. van der Jlqas, secretaris. Het secretariaat is gevestigd in het gebouw van het G.E.B Het bureau zal de electro-lechnische belan gen behartigen. 5Ien kwam m principe overeen, dal de werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door Rotleidamsche firma's met Rotter- damsch personeel, onder toezicht van het G.E.B. Maatregelen ter waarborging van de (lougdelijklieicrider installaties zullen wor den genomen. 5Iet alle inslanfies, die zich met den wederopbouw bemoeien, zal contact wor den gezocht, terwijl van de oprichting van het bureau* reeds kennis is gegeven aan den regeringscommissaris voor den weder opbouw, dr. ir. .T. A. Ringers. DER WOENSDAG, 5 Juni 1940 No. 22492. ;-»•§ •M

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5