De Laatste Bus WAT BIEDT 1. B. in Meurs' Mnptic'itiug UB 69400 Boterstraat 2832. 67777 69802 69551 69109 69676 68886 69513 68154 67550 69899 68295 68811 68484 68251 69773 67556 68796 07664 68421 67525 69404 68735 S7593 68109 Groenelaan 68110 Singel 68111 Kreupeistraat 69744 St. Liduinastraat] 67583 67547 67828 69799 67863 68011 68752 BiNNENiAND Toestand in Café- Hotel- en Restaurantbedrijf Stichting Zuid Holland 1940 De Posterijen te Rotterdam Gemengd Nieuws Aanspraken op pensioen Plundering te Rotterdam DE.OAGELIJKSCHE VRAAGBAAK Algemeen Installatiebureau Anthracïet Bakkerij Bankiers JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Bedden en Tapijten Bedrijïskleeding Boekhandel en Bibliotheek Door practisch, 3 tfeeiig veerendieht cel-matras met peluw en kussens. Compleet f 14,71 Bouwkundige Corse tteu- Damesko usen Hoeden, Petten (ook in laken) Huis- en Decoratie-Schilder G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. LEDERWAREN Machinefabriek Meelfabrieken Metibüeering (Complete) Papierverniefciging Pompen Bnnd- Kalis- en Varkcnsslagcrij Schoorsteenvegen Drukwerk Frigidairc-Huishoudkoeikasten Glas Goud- en Zilverwerken Levensmiddelen BIJLOO'S WINKELS Sigaren, etc. Stoffen-Man ufa c turen Stoomen-Yerven Trip leu Timmerman-Metselaar - Aannemer Wonmg-hmehtïn; Woningbureau Burgerlijke Stand G Met groötc kracht tracht men tie moeilijhedcn te overwinnen. Een verslaggever van hei A. N. P. heelt aan den lieer A. W. Yolmer, ice voorzitter van Horecaf en vico-voorzittcr der afdee ling Amsterdam, de vraag voorgelegd, hoe de vooruitzichten in het hotel-, café- eu restaurantbedrijf zijn. Een naag, die, naar de meening van heer Volmer, op dit oogetiblik nog moeilijk te beanhi oorden is Het is v auzelfsprekend dat liet bedrijf een moeilijken tijd door maakt, maar er zijn vele lichtpunten en met groote kracht wordt in onze kringen aldus de lieer Volmer gewerkt, om de zaken weer zooveel mogelijk te doen floreerea. Een oers'e licht[unt is wel, dat ■wij van de Duitschc autoriteiten de grootst mogelijke medewerking ondervinden, een medewerking die wij op hoogen prijs stellen. De eerste paar dagen van de bezetting •was het cafébezoek teruggeioopen tot on geveer een kwart, dit is een schatting op grond van de cijfers in mijn eigen bedrijf. Thans en dat is weer een zeer verheu gend verschijnsel is dit bezoek weer op geloopen tot ruim twee derden. Hoe zal het gaan in de vacanticweken? vroegen wij liet Hoiecaibestuursüd. Daar is op het oogenbük nog weinig van te zeggen. Er was doordat reizen naar het buiten land onmogelijk waren zeer veel bespro ken in ons land, en wie hebben hoop, dat zeer veel Nederlanders toch hun va- cantieplannen ten uitvoer zullen brengen. Er is in ons land zoovee' moois Ie z en, en onze hotelhouders, zoovel in de stad als op het land zijn klaar om veel gasten goed te ontvangen. Tot nu toe hebben we van de distributjemaatregelen nog weinig last. Van hoogerhand heeft men zeer te recht ingezien, dat de bestaansmogelijk heid van het hotel-, café- en restaurantbe drijf niet in gevaar gebracht mogen woiden. Natuurlijk zijn er op het oogenblik zaken, die personeel hebben, moeten ontslaan, maar het seizoenwerk, dat altijd veel ge schoold personeel vraagt, zal, naar ik hoop, veel goed maken. Een verheugend verschijnsel is ook, dat de verhuur van zalen voor bestuursvergade ringen e.d. weer begint te loopen. In de zaken, die niet in gebruik zijn van het bezettingsleger, vertoont ook het aantal logeergasten een stijging. Natuurlijk speelt ook het herstel van de verbindingen daarbij een rol, ai staat daar tegenover het verschijnsel, dat de luxe auto van de straat verdwenen is. Donderdag a s. vergadert de afd. Am sterdam van Horecaf. Dan zullen o.m plan nen worden beraamd om hulp te verlootten aan Rotterdam, waar vele coleega's zwaar zijn gelroffen. Herstel van het bedrijfsleven. In aansluiting aan het desbetrelfeud be richt wordt er ter voorkoming van misver stand uitdrukkelijk de aandacht op geves tigd, dat de stichting Zuul Holland 1910 uitsluitend ten doel heeft de bevordering van het heistel van het bedrijfsleven in den ruimsten zin en wel door de verleening van credielen in die gevallen, dat mate rieel© oorlogsschade oorzaak is van slag natie van het bedrijf. liet toekennen van vergoedingen voor een onroerende en roerende goederen toege brachte oorlogsschade ligt niet op den weg der stichting Een nooilkantosr nabij station D.P. De directie van de P.TT te Rotteidam beeft besprekingen gevoerd met het ge meentebestuur en den gemeentelijk tedi- nischen d.enst om Ie komen lot den bouw >-*an een groot noodkantoor nabij bet sta tion D.P. In dat noodgebouw, dat geduiende geuu- men tijd dienst zal moeten doen, zouden de geheele expeditie van de briefpost, de geheeie pakket post en de afdeelmg be stelling centrum woiden gevestigd. De centra'- expeditie van de briefpost is tijdelijk on kwgebiacht in b~i Fordge bouw aan het Marcoinplein. De plannen voor dit noodgebouw zijn thans in zooverre gevorderd, dat de ge meentelijk technische dienst er m heeft toegestemd een terrein ter beschikking te stelen. Het ligt ook in de bedoeling om met ingang van de volgende weck weer due postbestellingen uit te voeren. Op het post kantoor liggen nog een massa brieven en poststukken voor personei en firma's, die zonder adres ai liter te laten, uit de bin nenstad zij i ertxokken In verband bieimede worden degenen, wier nieuw aches op het postkantoor nog met bekt ad is, verzocht oud en nieuw adres op b* geven aan bet bijkantoor Noord van Je P.TT aan den Soetendaal- scheweg. DE RADIO MORGEN? j j j Voor familiebetrekkingen van gesneuvelde militairen. Ingevolge de op pensioengebied bestaan de bepalingen bestaat recht op pensioen voor de weduwen en weezen van de m den strijd om het leven gekomen gehuwde mili tairen van zee- en landmacht. Zoodanig recht bestaat mede voor de ouders of bij ontstentenis van. dezen de grootouders, eventueel voor elk ouderloos kleinkind en voor de schoonouders van gesneuvelde mili tairen, voor zooveel de overledene hun kostwinner of medekostwinner was. Zij, die vermeenen aanspraak op pen sioen, als vorenbedoeld, te kunnen, deen gelden, gelieven zich met met een desbe treffende ongezegelde aanvrage te wen den tot de 3e afdeeling B. van het departe ment van defensie, Heerengracht no. 38a te 's-Gravenhage. Steeds meer wandaden komen aan het licht. Nog steeds kornen bij de Rotterdam- sche politie tal van amgiften binnen van winkeliers eu particulieren, wier zaken en buizen geplunderd zijn. Zoo werd ten na- deele van foevrouw van H.1 wonende op den Planlagevveg ie Rotterdam, op L-i of 13 Mei een aantal sieraden gestolen De dam*, die geduiende deze dagen elders vertoefde, bomnkte bij naar thuiskomst, dal een gouden, met parels en briljanten bezette nrj, een zilveren ketting, «enige antieke broches, armbanden en een belrag van honderd gulden aan bankpapier, ven du enen wrtiei. Rijw isldicv en gearresteerd. De centrale recherche te Amsterdam is er gisteravond in geslaagl twee rijwieldie ven te arresteoren. Een weril in Zuid ,op heeferdaad betrapt en de andere in het centrum. Van deze laatste kon tevens een medeplichtige worden gepakt. Het drietal is ingesloten Knaapje verdronken. G-stcrmiddag is het vierjarig zoontje van de familie G Huizinga te Stitswerd, (ge meente Kantens, Gron.) spelendenvijs na bij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. IJltragelniilsgttlvcn in de glasindustrie. Het gesmolten glas bevat gassen, die in de gestolde massa ais groote re en k'emere blaasjes zichtbaar worden Een dergelijke glasmassa is natuurlijk voor optische doel einden (vervaardiging van lenzen) geheel onbruikbaar. Om haar daarvoor geschikt te maken, moet hel gesmolten glas gelouterd respectievelijk ontgast worden. Het ligt voor de hand, dat men door schuddei van de vloeibare massa de blazen tracht te ver- DONDERDAG, 6 Juni 1940, Jaarsveld, 414,4 31. NCR V-uitzending 7.15—7.30 VPRO 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.30 Grarnofoon. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Christ. lectuur. 11 30 Hobo, piano en grarnofoon. 12.00 Berichten. 12.15 Celesta-ensemble. (12 15—lOOBe- ridten ANP). 1.45 Grarnofoon. 225 Utrechts strijkkwartet en grarnofoon. 3.30 Officieele berichten of toespraken. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Grarnofoon. 5.15 Han denarbeid voor de jeugd. 5.45 Zang met piano en grarnofoon. 6 30 Apollo-kvvar- lef. 7.00 Berichten 7 15 Cyclus „Groote mannen in bewogen tijden". 7.30 Offi- ciee'o berichten of toespraken. S.OO Be richten ANP. 8.15 Postillons. 8.50 „Opi- voedingstaak in deze tijd", causerie. 9.10 Arnfcemscbe orkestvereemging. Hierna: Schriftlezing. 10.00 Berichten ANP, slui ting Kootwijk, 1873 M. KRO uitzending. 11.1511,30 n.m. Be richten. 8 00 Berichten ANP. 8 05 Grarnofoon. Berichten (Fransch). 9.13 Grarnofoon. 11.15 Berichten (Engelscli). 11,30 Gnu mofoon. 12.00 Melodisten (L2.451.00 Berichten ANP). 1.30 Grarnofoon. 1.45 Berichten (Fransch). 3.30 Eerste acte van de opera „Don Juan" (grarnofoon). 4.30 Orkest (5.15—5 45 Grarnofoon). 6.15 Berichten (Engelscli). 6.30 Grarnofoon. 6 45 Musiquette en soliste. 7 30 Gramo-1 fcion. 7.40 Rococo octet. 8.00 ANP. 8.13 Beirchten (Engelsch). 8 30 Groot-Amuse mentsorkest. 9.15 Berichten (Engelsch) 9,30 Grarnofoon. 10.0010.15 Berichten ANP 11.1511.30 Berichten (Fransch). Fa. Wed. M. van Meurs, Broers veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur.. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. 19 LIJSTEN) Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. Amsterci.imsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties Fa. Wdlems Emsting. Rotterdamschedijk 233-235-237. F. Róttgering, Hoogstraat 17. Grootst Spedaalhuis. CECIL FREEMAN CREGG 53) Hij had lang en breed over de Hamper- zaak n«tgedacht en hij was lot bepaalde conclusies komen. Op den Zondagavond, toen Henri Hamper schijnbaar dronken, maar in werkelijkheid (volgens de theone van den inspecteur), dood was thuis ge bracht, waren daar drie mannen bij be trokken geweest de politie agent, de groote man, the Henri Hamper naar zijn kamer had gebracht en de chauffeur van de taxi. Jn liet licht van de bekende fei ten, scheen he' redelijk aan te nemen, dat de groote man de gewonde Sanderson nv. s geweest, en de faxi-chauffeur Jacob Heckensfein. Wie was dan de pohtie- agetit? Eert van de twee of de man Raymond, The kort daarop werd doodge schoten tijdens dat geheimzinnige ritje op z-icli bij een andere gelegenheid ook als de bovenverdieping van de bus, of „de stem". In aanmerking genomen, dat deze zich bij een andere gelegenheid ook ais agent vertoond had, leek het absoluut logisch, dat her op dien Zondagavond „de stem" was geweest. Dat was echter ge makkelijk genoeg uit te vinden. Juffrouw Hick was dus buiten de leden van de bende de enige die den geheitn- 1 zuinigen leider goed gezien hail Do be- teekenis- van d.e conclusie trof den inspec- I ieur ah e»n knock out. Juffrouw IIic'v... de eemge perron En „de stem" zelf zou natuur.ijk eien goed bekend zijn met dit ontstellende feit. Inspecteur Higgins bleef met een schok staan en begon dan te rennen. Een enkele duimafdruk was een vaag spoor, maar het bestaan van iemand die den leider zou kennen aan zijn uiterlijk of aan zijn \neselijke stem... Na liet simtcn van deze kwestie na de schouwing, was oeze eerste kort geleden weer opgerakeld. De leider moest dit we ten en... Juffrouw Il.efc verkeerde in groot ge vaar Higgina «neldo naar een telefooncel en vroeg buiten adem het nummer \an het politie-bureau waaronder Birkenhead Man sions ressorteerde. Het volgende oogen blik spiak hij met den commissaris Een korte uiteenzetting en andermaal was Higgins op weg, maar thans wat kal mer. De commissaris zou, indien hij direct handelde, twintig minuten eerder aan de Mansions zijn dan Higgins. Toen Higgins er aan kwam, was mij min stens een paar uur te laat. Juffrouw ïhek was weg. Hij keerde ongerust naar de Yard terug, om van brigadier Mercier te hooren, dat auto XX 57936 blijkens de officieele lijs ten toebehoorde aan een zekeren Tho mas Ham per. wijderen, een werkwijze, die b.v. in de chocolade industrie reeds geruimen tijd met succes wordt toegepast. De groote glas- smeltkroezen kunnen echter onmogelijk wor den geschud. Daarom beeft men naar de mogelijkheid gezocht alleen de gesmolten massa te schudden en die is er alleen wanneer men gebruik maakt van ultra- geluidsgoiven. Het ontsnappen van gassen uit vloeistoffen is voor bet grootste deel afhankelijk \an haar taaiheid. Hoe geringer, die is, hoe gemakkelijker de vloeistof ook wordt ontgast door er geluidsgolven op te richten. Eerst heeft men het met glycerine geprobeerd, waarvan de viscositeit 1009 maal zoo groot is als die van water. Door krachtige schudding werd het glycerine met tal van luchtblaasjes \an verschillende grootte voorzien, die slechts heel langzaam opstegen ei ontweken. Werd daarentegen het glycerine met de luchtblaasjes met een frequentie van 1600 Hz vijf minuten lang bestraald, dan was liet practisch geheel zonder luchtblaasjes. Dit resultaat was be moedigend genoeg om bet nu met vloei baar glas te probeeren, waai van de visco siteit bij 1350 gr. 10.000 maal zoo groot i^fjals die van water, respectievelijk tien maal zoo groot als die van glycerine. Inder daad bleek het gestolde glas, dat in vloei baren toestand met ultrageluidsgolvei was behandeld aanmerkelijk minder luchtblaas jes Se l>evatten, dan een monster van het zelfde glas, dat niet was behandeld. Men wil thans onderzoeken, welke waarde deze werkwijze heeft, wanneer men ultrageluids- golven richt op een gesmolten glasmassa bij een temperatuur van 1400 tot 1500 gr., wanneer zij de viscositeit" heeft van gly cerine. (Nat. en Techniek). Laat dat onhandig veerenbed veranderen in een SINGEL 428 TELEFOON 67844 „Thomas? Weet je 't zeker?" „Absoluut, mijnheer." „Dat kan n:ets beteekenen of bet kan alles beteekenen." „Precies, meneer," antwoordde Mercier tot zijn eigen schrik, maar Higgins was te zeer in gedachten verdiept om daar nota van te nemen, iets, waarvoor de brigadier maar at te dankbaar was. De verdwijning van juffrouw Hick kon al of niet met de zaak verband houden, inspecteur Higgins voelde, dat hij. dit deel van het onderzoek gerust aan het wijk bureau kon overlaten. Toch, al was het puur toeval, aan was het er niet minder vervelend om. Hij had iemand noodig, om Sanderson te identificeren, of om hem op de een of andere wjjze in verband te brengen met Birkenhead Mansions. Ach ja, de hoed Een visite aan het filiaal van Hildebrand eu Zoon te Medhurst leek gewenscht, te meer, daar hij tegelijkertijd een liezoek zou kunnen brengen aan het ziekenhuis om te zien of Sanderson al in slaat was om verhoord te worden. Bij zijn arrestatie had de man een pet gedragen, maai Higgins had dit feit over bet hoofd gezien, dat een onderzoek naar den naam van den Leverancier hem van dienst zou kunnen zijn. „Zeker, meneer, wtj verkoopen er nog al wat." „Aan iemanci van het groote huis?" „Mogelijk, maar wij verkoopen alles a contant, zoodat wij de namen van onze klanten maai- zelden hooren." Uitgebreide Catalogus, A. Rood bot v.h. J, v. d. 's Boek handel, Rubensplein 16. Beëedigd Taxateur san Oaroe- rende Goederen. J. Bokhorst, Lange Nieuwstn.it 145. Piet Hewger, Passage 1: ileerenmode-artikeleo. Vraagt tel. zichtzendmg. Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 - 152 Leder-foumituren, Koffers, Actetasschen, Reparatièn (2 lijnen) Modern ingeriphf reparatiebedrijf N.V. A. Tieman, Hoofdstraat 39, Tarwebloem Tarwemeel Tarweafvatlen, G. J. de Jager. Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. Jac, v. d. Waal, Westmolen- straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. Verkoop, Verhuur en Reparatie Villen Fontijne's Pompen- en Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Electromotoren. Fa. J. H. v. d. Water, Dam 52. N.V. EMADA, Rotterd.dijk 199? Ruime sorteenng en steeds hec nieuwste- Drukkerij Wijciiers, Walvischstraat 3, Handels- en Vereenigingsdruk- werk. (2 LIJNEN) N.V. Pieteisen Co's Automobielbedrijf Broersvest 74-76 N.V. Van Katwijk'; Giashandei, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. Gediol- Uurwerkmaker. Verbetering van SchoorsteentreL Fa V. L. Borrani Alléén Lange Achterweg 33. AC. v. d. TEMPEL, ïroersvest 127 Alle bekende merken. Bezorging door geheel de stad. 09142 v?-0^a"'Hertris, Dam 9-26. Stofzuigers, Motoren, Apparaten J. Th. Heijnsbroek, Branderssteeg 6. Stoomververij en Che— ische Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Latten en 4 ade stokken. Frans van Thienen, Broersveld 123. N. Scheurkogel, Lange Nieuw- straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. Fa. Rijabende Hoogstraat 32. «Sc Van Hoek, Woningbureau„Schiedam-West" Nieuwe Haven 83. Adm, van Onroerende goederen VLAARD1NGEN. Geboren: IS Mei- Petrus Joannes Lucas Maria, z. van P. J. HaJkes en. A. C. AL Burkx, Prins Bcmhardlaan 15. 21 Mei- Margaret Elaine CI aire, d. van J. L van der Toom en V. G. Burr, Kwartellaan 36. 27 Mei Geertruida, dochter van P. van Zanten en II. M. Verlorme, 2e Van Leijden Gaelstraat 1. Henricus Johannes Lamber- tus, zoon van G. .T. van Tienen en H. H. van Tienen, Markgraaf laan C. Jakob, zoon van M den Hamer en A. Hofman, Vlaard.-Ambacht, Rozenlaan 96. Hen. drikje, dochter van A. Overweg en T. J. v. d Meijde, Vetteoordskade 98. „Dit is een tamelijk incourante maat. Helpt dat?" „Zeven cn een kwart. Ja, meneer, in derdaad helpt dat. Toen üie heer hier kwam, hadden wij geen enkele Toed' in zijn maat voorradig, zoodat wij die van hét centrale magazijn moesten laten ko men. Later is hij hem toen hier komen afhalen. Maar toen was de hoed een tikje te groot, doch aangezien hij er haast mee had, nam hij hem zoo mee „Aha. Het stukje courantenpapier." Hig gins voelde in zijn zak en liet de foto van „Samson" zien en vroeg: „Is dat de kerel „Dat is de heer, inspecteur." „MerciDit was zeet bevredigend. „Als u vanavond gesloten hebt, wilt u dan misschien zoo vriendelijk zijn even naar het ziekenhuis te gaan om te zien of u het origineel hiervan hij wees op de foto herkent?" „Zeker. Iic kom er toch langs" „Het is met het plaatselijk ziekenhuis hier, maar ik zal u een auto sturen. Het ritje zal u wel bevallen." Nadat inspecteur Higgins zich er van overtuigd bad, dat de zaak om zeven uur sloot, ging h'j den tusschentijd dooden met te probeeren iemand te vinden, die bem een beschrijving zou kannen geven van den leider der bende. Een winkelier of zoo iemand, misschien. Het was een taai haantje en „de stem" scheen een gave te bezitter, om mensclien uit den weg te blijven. En massa menscben had Sanderson gezien en de Gladde. En wij- Onde rtrouwd: Gerardus Noordhoek, 22 jaar en Maria Johanna Hougee, 21 jaar. Abraham Voogd 24 jaar. Johannes Steehouwer, 27 jaar en Johanna van Bodegom, 24 jaar. Nelis Pieter Assenberg, 23 jaar en Elizabeth de Groot, 23 jaar. Hugo Plokker, 24 jaar en Petronella Cornelia Berkhout, 22 jaar Abraham van Rij, 26 jaar en Bertha Cor nelia Pleijsier, 26 j -. wd: Marmus Staal, 25 jaar ©n Din a Wilhel- mina Hulsmann, 23 ,aar. Hendrik Jo hannes Grooters. 34 jaar en Neeitje Jacoba Post, 29 jaar. G er rit Pors, 27 jaar en Helena Wilhelmina van der Bie, 22 jaar. len Raymond was door den dorpsagent herkend. Ilrj ondervroeg andere dorps menschen, waaronder de postbode, maar zonder resultaat- Higgins "kwam spijtig tot de conclusie, dat, wat de bewoners van de omgeving betreft, „de stem niet bestond. „Dat is inderdaad mijn klant, meneer, degene, die dien hoed van ons gekocht heeft. En nu ilc hem gezien heb, herinner ik mij, dal hij kort geleden ook een pes gekocht heeft." „Toch waar? Waimeer was dat onge veer?" „Dat weet ik niet precies, maar dat kan ik nakijken." „Goed, belt u mij dan even op Scotland Yard clairovei op." Ik heb den kogel verwijderd, inspec teur en dien voor u bewaard." Zoo sprak de vriendelijke doktor, nadat hij Higgins nog verboden had, om Sanderson de eer ste dagen een verhoor af te nemen, „Dank u, dokter. Mag ik dien hebv ben Drie minuten later onderzocht Higgins den kogel, welke in de palm van zijn hand lag. Hg voelde een schok, toen hij dien zag, want dit leek de theorie, die hij zich gevormd had, volkomen omver te werpen. De kogel was er juist zoo een als die, welke verwijderd was uit den voet van den man, die vermoord was op de bns X 87, CWordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6