De Somme overschreden De Weygand-Iinie op enkele plaatsen doorbroken I' EERSTE I Donderdag 6 iuni 1940 VoorBADEN, GEYSERS, enz. Fa. C. C. VAN DER HEIJDEN, Nederland blijft een rechtsstaat if No. 22493 Griekenland en Turkije i I li' t 93ste Jaargang. Tal. No. 69300 (3 Ifjnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE, HAVEN). TEL. 69.300 (3 lijnen). Postrekening No. 53H. BUITENLAND Het opperbevel «Ier weermacht deel de gisteravond mede: Onze legers zijn vanochtend -vroeg over een breed fnomt tot den aan- val op het leger van Frankrijk over gegaan. Zij slaagden er in de Som- me tussehen de monding en Ham en het Oise-ALsnelranaal te overschrijden en de daarachter liggende, in aaa- bouw zijnde z.g. Weygandlinie op ver scheidene plaatsen te doorbreken. Het gisteren uitgegeven, frontbericht van. het D.N.B. luidt als volgt: Op den dag -ria de verovering van Duin kerken, waarbij opmerkelijfcerwijze slechts Franschen, maar geen Engelschen meer ge vangen -werden genomen, zijn volgens het legerberichc van 5 Juni, nieuwe aanvals- operaties uit het tot dusverre bestaande afweerfront begonnen. De aanval "werd op een breed front ondernomen en stuitte uitsluitend op Fran- sche formaties. Daarmede is het bewijs geleverd, dat het den Duïtschen strijd krachten in een tijdsbestek van minder dan vier weken gelukt is het Britsche expeditielegcr te vernietigen en de laat ste Engelschen van bet vasteland te ver drijven. Het Fransche leger strijdt alleen. De in hel legerbericlit vermelde aan val van .1'inkers Sturzkampf-vliegtuigen op de ten Zuiden van Abbeville sa- mengelrokfóm'vfjajkl olijke troepen,-heeft opnieuw de superioriteit van-het Duit- sche luchtwapen bewezen, zelfs tegen over de sterkste strijdmiddelen op den grond tan den tegenstander. De Duit- sche Sturzkampfvliegtuigen vielen ook Fransche pantserformaties aan, die door de goeclgerichte bommen volko men buiten gevecht werden gesteld. Een bom viel tussclien drie dicht naast elkander rijdende Fransche pantserwagens, van wie twee terstond bleven liggen en niet meer tot beweging konden worden gebracht, terwijl de derde tank uitbrand de Behalve de verwoesting in fle gelede ren van den. tegenstander nog bereikte bui tengewone moreele uitwerking, was goed te zien. fn panische vlucht verlieten tal rijke bemanningen van gevechtswagens hun voertuigen en ook andere groepen van den tegenstander werden door het optre den van de Duitsehe stuka's uiteengesla gen. Met den aanval van Duifscho gevechts vliegtuigen op de haveninstallaties van Le Ilavre, heeft het luchtwapen de be'angxijk- ste Koord-Fransche haven aan den At- Inntischen Oceaan getroffen Via Le Havre loopt het grootste deel van den Engel schen steenkoolimport naar Frankrijk. Ook als plaats voor de overlading van petro leum is Le Havre voor de Fransche econo mie van militaire betcekenis. De aanval door Duitsehe gevechtsvliegtuigen ,op Le Havre geschiedde in den nacht van 4 op 5 Juni. tJit talrijke branden, die door de neergeworpen Duitsehe bommen werden veroorzaakt, bleek het treffende succes van don aanval. Bij het licht der branden kon worden geconstateerd, dat de haveninstal laties van Lc Havre*— klaarblijkelijk on der den indruk van de Duitsehe bezetting der Kauaalkust s'.echts zwak bezet wa ren en een buitengewoon gering scheeps verkeer vertoonden. Aanval afgeslagen bij Abbe ville. Het Diuilsclic luchtafweergeschut hoeft in belangrijke mate bijgedragen tot het mis lukken van een vijandelijke piantseraanval bij Abbeville. Dioor rechtstreeksche be schieting werden zeven vijandelijke pant serwagens vernietigd. 1 De Duitsehe verliezen De „Deutsche Allgemeine Zeiltuig" be antwoordt de vraag waarom de Duitsehe verliezen bij den strijd in Nederland, Bel gië en Noord-Frankrijk zoo buitengewoon gering zijn door te wijzen op het over wicht, dat de Duitsehe wapenen bezitten en op de leiding in den bewegingsoorlog,' welke in geheel modernen geest geschiedt. Om een. denkbeeld te geven van de ver rassend nauwe begrenzingen, waarbinnen de Duitsehe verliezen zijn gebleven, maakt het blad een vergelijking met den sW aan de Somme, welke tan Juni tot Novem ber 1916 duurde. Toenmaals verloor Duitschland in deze vijf maanden ongeveer een balf millioen soldaten, zonder dat dit offer aan den algemeenen toestand iets heeft kunnen veranderen. De verliezen, wel ke het Dui'whe liger in Mei 1940 leed, be dragen volgens het blad, aan dooden en gewonden niet meer dan ongeveer het tiendie deel van. de toenmalig© verliezen Bovendien werd echter, zooals men thans zonder overdrijving mag vaststellen, aan bet verdere verloop van. den oorlog reeds een beslissende "wending gegeven. Daladier op den achtergrond t Wijziging in het Fransche kabinet. Heynand neemt bnitenlandsche za ken. Reynaud heeft gisteren "weer een wijzi ging in zijn kabinet aangebracht. De pre mier neemt in plaats van Daladier de portefeuille van buitenlandsche zaken en behoudt daarbij het ministerie voor lands verdediging. Paul Baudoin wordt aan hem toegevoegd voor buitenlandsche zaken en generaal Die Gaulle voor de nationale ver dediging. \ivorts zijn genoemd: de secretaris-gene raal Bouthillier tot minister van financiën, Georges Pemot tot minister voosr bel Fran sche gezin, Jean Prouvast tot minister van voorlichting, Frossaïd tot minister voor openbare werken, Delbos tot minister van onderwijs. De andere ministeries blijlven on- SROOTE MARKT 31-33 TELEFOON 67621 een kabinetszitting. Zvvilserselic vliegtuigen boven Fransch gebied. In kringen der Wilhelmstrasse te Berlijn werd gisteren tegenover persvertegenwoor digers bevestigd, dat er gevechten tussehen Duitsehe en Zwitsersche vliegtuigen hebben plaatsgehad. Het staat vast, dat Zwitser- sche vliegtuigen boven Fransch gebied aan vallen op Duitsehe vliegtuigen hebben on dernomen, waarbij een Duitsch toestel bo ven Fransch gebied door Zwitsersche vlieg tuigen is neergeschoten. In het luchtgevecht dat hierop ontstond, werden vier Zwit sersche vliegtuigen neergeschoten. Totdus- ver is reeds bij twee van deze vliegtuigen onomstootelijk bewezen, dat zij zich boven Fransch gebied bevonden. Zij zijn ook op Fransch grondgebied neergestort. Het diplomatieke onderzoek'van de aan gelegenheid is nog gaande. Zeven Italianen in België doer de Franschen- neergeschoten. Volgens een door het officieel© Italiaan- sche persbureau Stefanï gepubliceerde rap port van het Italiaanscbe consulaat te Char leroi hebben de Franschen in België zeven Italianen doodgeschoten en'een aantal an deren mishandeld. Een paar dagen voor heL plaatsje Vieux Campinair, op 12 K.M. van Charleroi ge legen, door de Duitsehe troepen, bezet werd, ondernamen de Franschen-een Jacht, ouder de daar wonende Italianen, peerendeels mijnwerkers. Een Fransche officier, .aan het hoofd van een troep, drong een buis binnen, waar een oude Italiaarjsche arbei der woonde, die een talrijk' gezin moet onderhouden. De officier van... niets ver dacht," trok echter zijn pistool,; verliet bet huis en riep zijn soldafen toe: „Het zijn spionnen". De soldaten -begonnen daarop het huis te beschieten. Daarna'dwong men den mijnwerker, zijn vrouw en- zijn kinde ren, op de binnenplaats met de handen omhoog tegen den muur te gaan staan. Nog andereItalianen uit Vieux Campinair moesten zich bij de ongelukkigen aanslui ten. Do Italiaanscbe gevangenen werden voor een soort krijgsraad gesleept, die door een Franschen lui tenant-'werd voorgezeten. Eenigen hunner^werden /vrijgelaten,} zeyen echtótriaedg^bhbtën:"" f'' k Dit is, zoo besluit .bef .rapport, niet de eenïge wandaad, die dè Franschen In. Bel gië en Frankrijk tegenover de Italianen hebben gepleegd. Voorzorgsmaatregelen op Malta. Op Malta zijn nieuwe voorzorgsmaat regel.]! genomen. Een vrouw van Duitsehe nationaliteit is geïnterneerd. De Belgische koningskinderen De drie kinderen van koning Leopold, prinses Maria Charlotte, oud dertien jaar, prins Boudewijn, oud elf jaar, en prins Al- heit, oud aoht jaar, bevinden zich volgens belichten in de Fransche bladen, in het kasteel Montal in hot departement Lot. Volgens dez-elfde bladen heeft koning Leo pold op 25 Mei bevel gegeven zijn kin deren naar Portugal te brengen. Hun ver trek is echter niet uitgevoerd. Turksche bezetting van de Do- dekanesos? Het D.N.B. meldt uit Rome: Volgens met elkander in overeenstem ming zijnde inlichtingen uit Athene, d.e ge publiceerd worden in bijna alle te Rome verschijnende dagbladen, wordt -een zekere ontstemming tussehen Turkije en Grieken land merkbaar. De Ze zou haar oorzaak vinden in de weigering der Griekscbe re geering om tee te geven aan nieuwe En- gelsch-Fransche pogingen tot het uitoefenen van druk. Ondanks de tegenspraak liecbt men in Griekscbe kringen groote betcekenis aan bet bericht, volgens hetwelk Tur kije Griekenland zou hebben verzocht toestemming te geven tot het aan land zetten van Turksche troepen op eenige eilanden der Dodokanesos, o.a. Mililei en Lemnos. Naar verder vernomen wordt, zouden de Turken 1 et oornemen hebben zich permanent te nestelen op leze eilanden Zij zouden trachten liun verzoek als volgt te motivoeren: 1. Vermeden moet worden, dat in geval van vijandelijkheden in het Oosten van de Middellandsche Zee de eilanden in Italiaan- sehe handen geraken en daarmede zouden kunnen dienen tot steunpunten voor even tueel© aanvallen op Turldje en de Weste lijke mogendheden. 2. Turkije zou daarmede in staat worden gesteld om met da Weste lijke mogendheden de territoriale integriteit van Griekenland, dat betrokken is in de Turksche veiligheidszone, te waarborgen tegen agressies. Naar het schijnt zou minis ter-president Metaxas dezen eisch van de hand hebben gewezen, hetgeen bij de open bare meening, w dié er aangewend was om "iri" Turkije "een' vriend ©Sr bondgenoot te 'Zien, merkbare radeloosheid teweeg zou hebben gebracht. Verbod van partijen in Canada. het' DNB meldt uit New-York: Naar »nit Ottawa wordt gemeld, zijn in Canada de commmuslische partij, de partij! der nationale eenheid en een twaalftal andere organisaties verboden. De in ons volk levende, liberale staatsrechts ideeën worden geeerbiedigd. Toelichting op de jongste verordeningen De juridische adviser, dr. Rabl, behoo- rendc tot cl-eai staf van den rijkscommis saris, beeft ons op de uitgevaardigde ver ordeningen, (opgenomen in het tweede blad) de volgen-de toelichting gegeven: In genoemde verordeningen zijn de richtlijnen voor de bevoegdheid van den rijkscommissaris vastgelegd. Het gezag van den rijkscommissaris is hier in bepaald, doch tevens blijkt uit de verordeningen, dat behouden zal blij ven wat hier bestond. De orde zal niet verstoord, doch eerder vergroot wor den. Gebaseerd op de flaagsehc Conventie, Dit, zoo zeide dr. Rabi, is niet." alleen een moreele plicht, maar ook een plicht volgens het recht. Dit recht is vastgelegd in de bepalingen van de derde Haagsche Conventie, welke Conventie de verhoudingen beheerscht die in een bezet gebied, tussclien de bezettende autoriteit en de bevolking van het bezette gebied bestaan. De Fuhrer heeft steeds den geest van deze llaagsche Conventie in eer© gehouden. De rechten en plichten, zoowel' van de bezettende macht als van de oor spronkelijke bevolking, zijn door de Conventie-bepalingen nauwkeurig aan gegeven. Verhouding Duitsehe overheid en onze bevolking. Nu dient hierop te worden gewe zen, dat de rijkscommissaris er ten volle naar gestreefd heeft, dat de plich ten van de Duitsehe overheid en dte rechten van de Nederlandsche bevol king in de eerste plaats zoudeii wor den overwogen en eerst dan d'e rech ten van het Duitsehe gezag en de plichten van de bevolking: hier te lande. Men dient te allen tijde in het oog te houden, dal het'hier gaat om een wette lijke gezagsuitoefening, krachtens vaststaan de overeenkomsten, fn alles is streng de hand gehouden aan het volkenrecht. Dr. Rabl wijst dan op par. 2 van de verordening, waarbij het Nederlandsche recht van kracht blijft. Dit is geheel in overeenstemming met het volkenrecht, dat zulks bepaalt, indien geen dwingende om standigheden zulks onmogelijk maken. Hier te lande was de afwezigheid van de re geering zulk een dwingende omstandigheid, doch ool^dezc is ondervangen. Dr. Babi deelde nog als Inzonderheid mede, dat de rijkscommissaris persoonlijk liet oorspionkelijke ontwerp voor de ver ordening had gecorrigeerd en wel in dier voege, dat zijn bevoegdheden werden om lijnd tot de grens, waarbinnen zijn inmen ging noodzakelijk was. De gevraagde verklaring. Voor den geest, welke spreekt uit de bepalingen der verordening, wees dr. Ralil nog op par. 7, waarbij van rechters, open bare ambtenaren en beambten etc., slechts een Verklaring werd gevraagd, dat zij zich zullen onthouden van elke handeling, ge richt tegen het Duitsehe rijk of de Duit sehe weermacht. Volgens het volkenrecht had men hier trouw kunnen eischenj doch zoover heeft men niet wili-en gaan. Het ambtenarenapparaat vol komen in tact. Het is trouwens geheel en al de be doeling, dat men liet gro-pte ambtenaren apparaat volkomen intact laat. Zoo zjjn door den Nederlandschen ministerraad des tijds voorschriften vastgesteld voor Neder landsche ambtenaren en autoriteiten, welke voorschriften dienen te worden gevolgd in geval van een bezetting. Wij hebben, zoo verklaarde dr. Rabl, deze Nederland sche aanwijzingen thans voor de Neder landsche amotenaren vrijwel geheel over genomen. In de verordening zijn geen bepalingen opgenomen omtrent inmenging in familie, eigendom, en geloofsovertuiging, daar wij dit zoo vanzelfsprekend hebben geacht, dat zulks niet behoefde te geschieden. De Nederlandsche autoriteiten. Dr. Rabl wees verder speciaal op par. 3 van de verordening, welke be paalt, dal de rijkscommissaris zich voor de uitvoering van zijn voorschrif ten van de Nederlandsche autoriteiten zal bedienen. Dit, zoo zeide dr. Rabl, dient zoodanig te worden opgevat, dat ingrijpen san Duitsthe autoriteiten uit zondering zal zijn. Het optreden van Nederlandsche ambtenaren en auloritei- ten zal s(ceils m de eerste plaats ko men. Het is, zoosvel voor het heden als voor clc toekomst, het streven en de bedoeling van den rijkscommissaris om Nederlandsche autoriteiten en Ne derlandsche ambtenaren in hun volle bevoegdheid te laten en het is niet alleen zijn streven, maai het zal ook zijn eerzucht streelen, indum deze Ne- derlanschc ambtenaren ten volle aan de uitvoeringen der bepalingen mede werken. Ik heb, zoo zeide dr. Rabl, ter be vrediging van eigen nieuwsgierigheid, eens nagegaan of dit bij het bezetten van een gebied wel eens eerder was geschied, en ik kan u zeggen, dat ik tot de conclusie ben gekomen, dat, hetgeen ik zooeven uit eenzette, een omvang van „zelfbestem ming" beteefeinl, als nog nooit in een oorlog of bij het bezetten \an een ge bied is berci Kt. Het is oria streven geweest in onze medewerking tot het uiterste 'te gaan wat wij doen konden. Men zou kunnen zeg gen, dat wij een overeenkomst of een charter me! u hebben aangegaan van vol kenrechtelijk} n aard, dat het kader vormt waarin plants is voor een zoo soepel mo gelijke uitoefening van het gezag. Volgens Nederlandsche op vattingen. Wij hebben ons daarbij laten beïn vloeden tföor denkbeelden, die wij sinds 1933 in Duitschland gaandeweg vaarwel hebben gezegd, n.l. conserva- tief-politi'jve, Of, zoo gij wilt: liberale denkbeelden. Wij hebben ons ingedacht in de denkwijze van den Neder- der, toen wij lot het vaslleggen van de verordeningsbepalingen kwamen.De overwegingen, welke hieraan dan ook ton grond&iag liggen, zoo z.elde dr. Rabl ons, zijn niet de onze, maar de uwe. Hierdoor is verkregen oen volkomen ge- lijkreehtiglieiö tussclien Duitschers en Ne derlanders, een gdijkrechtigheid, welke niet alleen gegrondvest is op het volkenrecht, doch die tevens is vastgesteld in een sfeer en een streven om elkander het leven zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Diplomatieke activiteit in Zuid-Amerika Hel DNB meldt uit Buenos Aires: 1 Van het Argentijnsch© ministerie van bui tenlandsche zaken gaat een verhoogde po litieke bedrijvigheid uit. De minister van buitenlandsche zaken Canlilo heeft lang- d.'rige besprekingen gevoerd met de gezan ten van Brazilië, Chili, Uruguay en Bolivia, evenals met den minister van marine. In. aansluiting daarop bracht hij staatspresi dent Ortiz rapport uit. De pers dringt er -op aan, dat nauw contact gezocht wordt mei do verschillende diplomatieke verte genwoordigingen der Zuid-Amerikaansche Staten zulks in verband met de reeds ont worpen maatregelen van binnen!andsch po litieker. aard,, welke in den vorm van ©en wetsontwerp ter bescherming van de neu- tra'iteit aan het congres zullen worden voorgelegd. Deze maatregelen beoogen aan de regeering een middel te verschaffen ter uitschakeling van elke individueele of collectieve activiteit van Argentijnsch© of buitenlandsche zijde, "welke de neutraliteit van Argentinië zou kunnen compromitoe ren. Tegelijkertijd zal propaganda door middel van dagbladen, strooihdjetten of het ge sproken woord worden verboden. Japansch offensief In de provincie Hoep-eh. Het DNB meldt uit Tokio: Voluens uit Nanking ontvangen berich ten, zijn de Japxmnoezen in de provincie Iloepeh, ten Westen van de Hatv rivier, een groot offensief begonnen. Zij zijln de rivier overgetrokken. De versterking der Amerikaansche vloot. De Amerikaansche senaat heeft goedkeu ring gehecht aan ©en wetsontwerp, waatini machtiging gegeven wordt tot een vergroo ting met 11 procent van de gevechtsvloot dor Amerikaansche marine en waarin da luchtstrijdkrachten der marine gebracht worden op 450D vliegtuigen. Het wetsont werp is teruggezonden naar het Huis van afgevaardigden, dat het thans moet behan delen in verband met aangebrachte amen dementen van ondergeschikten aard. 1 Vrouwelijke dienstplicht in Turkije. "Dooi het piaxiemenf'te "Ankara wordt een' wet voorbereid op de vrouwelijke dienst plicht. Volgens deze nieuwe wet zullen meisjes en vrouwen tussehen 16 en 6» jaar voor het vervullen van dienstplicht kunnen worden opgeroepen. Het ligt in da bedoeling deze vrouwen werkzaamheden to laten verrichten bij de étappediensten, bij het transportwezen, hij het Roode Kruis en bij de weermacht. Duitsch-Itussische uitruil van vluchtelin gen geëindigd. De regeeringen van Duitschland en da Sovjet-Unie hebben in December 1939 een- overeenkomst over de uitwisseling van vluchtelingen uit de wederzijdsdie belan- genzönes gesloten. Naar de ,,Warsclmuer Zeitung" meldt, is deze overeenkomst de zer dagen geëindigd, nadat 60.000 vluch telingen, het aantal, dat overeen gekomen was, uitgewisseld zijn. Frausch-Eiigelsclic radioberichten. De Fransche en Engelsche ministers van: voorlichting. Frossaard en Duff Cooper, hebben besloten een Franscb-Eiigelsch or gaan m te stellen, dat tot taak zal heb ben zorg te dragen voor gelijkluidende ra dioberichten in beide landen. BINNENLAND Duitsehe iegerpaarden Te hoep veer hen, die bij de mobilisatiepaarden leverden. De bevelhebber \nn de Duitsehe weer macht in de Nederlanden laat mededee- lenTeneinde den Nederlandsche landbouw te steunen zal een groot aantal paarden, die niet meer bij de troepen kunnen wor den gebruikt, te koop worden aangeboden. Als keepers komen personen in aanmer king, die bij de mobilisatie paarden heb ben geleverd aan de Nederlandsche mili taire autoriteiten of wier gemotoriseerd© bedrijfsvoertuigen in beslag zijl genomen. Handelaars zijn van deze. transacties uit gesloten. Ltike kooper ontvangt een, door de Duitsehe militaire autoriteiten afgege ven, op naam gesteld bewijs van eigen dom, dat lij latere controle ter legitimatie strekt. Persenen, die zonder zulle een be wijs in he' bezit blijken van Iegerpaarden, zuüen worden gestraft, terwijl de paarden in bcs'ag worden genomen. Elke kooper moet verder de verplichting op zich nemen liet door hem gekochte paard minstens een half jaar in zijn bedrijf te gebruiken. Plaats en tjjd, waarop deze verkoop "zal plaats vindeh, zullen nog nader in de dag- - bladen bekeno 'gemaakt worden. Leden van Nederlandsche legatie te Berlijn iu Londen aangekomen. De leden van bet personeel der Neder landsche legatie in Berlijn, die via Zwit-* serlana en Frankrijk naar Engeland ge reisd zijn, zijn in Londen aangekomen. II Sr F Bese oonmnt TerBch§nt dagelijks, meluït- condering ta>> Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post f 3.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Adrertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf aar aan bet Bureau bezorgd rijn, 's Zaterdags vóór mix. Een bepaalde plaate van advertentiën wordt niet gewaarborgd. Prijs der A<i verten dun. van 15 regels 1 53; iedere regel meer 10.30, in hctZnterdagnumraer 13 regels fi.bO, iedere regel meer f0.33 Reclames 0,75 jier regel. Incassokostenócts.; gostkwitaatles 15 ets. l'arieveu van acheitentieü U abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar- Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klei no Advertentiën opgenomen h 10.50 t/m. 15 woor den f 0.75 tym. 25 moorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 025, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00» Indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. "t i .iyr.il* .1 'i Sritfi ——.4 3 "t 7 w—^*"1 Ij

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1