Het herstel in West-Brabant Laatste Nieuws Het dagelsjksche brood miLiTPiRE coionnts De verwoestingen vallen mee. Getroffen plaatsjes. Naar herstel van normale verhoudingen. Leger en vlootfonds 1940 Rechtszaken Brandkast geplunderd Gemengd Elieuws Omleggende Gemeenten BUITENLAND Daladier uit het Fransche kabinet en Maan. Zonsopg. 6 Juni 5.22 u., ondg. 9 53 u. Zousopg. 7 Jum'8.22 u, ondg. 9 50 u. 13 Juni E.K. 19 Juni V.M. Hoe zal in de toekomst onze aarde gevoed worden GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN Benzine- en rijvergunningen Burgerlijke Stand Over het "West-Brabantsche land spreidt 'de zon een milde zomerstemming. Alles bloeit weer in dit land, dat drie weken ge leden onder den oorlogsstorm lag, en er is maar belrekkelijk weinig, wat ons nog her innert aan de enkele dagen van angst en verschrikking, waarin de bewoners van dit gewest aan de ergste beproevingen waren overgeleverd. t We hebben hier op den eersten oorlogs dag de Franschen zien komen, we hebben nerveuze dagen van voortdurend luchtalarm doorgebracht, de teruggeslagen Nederland- sche troepen hebben wij naar Zeeland zien trekken, we hebben daarna de dramatische vlucht van de tachtigduizend bewoners van de agglomeratie Breda meegemaakt en toen wij terugkeerden, was de oorlog voor' dit gewest voorbij. Be Fransche troepen waren van Tilburg al naar het Zuiden en Westen teruggedron gen en de wegen, steden en dorpen droegen de lidteekens van den strijd, waarmede die terugtocht is gepaard gegaan. In do eerste dagen, toen overal langs de wegen het vernielde krijgsmateriaal lag, leek de verwoesting grooter dan zij in ■werkelijkheid was. Maar overal is aan stonds met groote voortvarendheid het op- ruimingswerk ter hand genomen en nu dit verricht is, blijkt, dat de groote verwoes ting in het gewest betrekkelijk is meege vallen. Slechts enkele plaatsen zijn in wer kelijk ernstige mate getroffen. In Breda zijn een groot aantal woningen, voornamelijk tengevolge van de bomaan vallen en daarop gevolgde branden vernield of zoo erns'ig beschad gd, dat zij niet meer te bewonen zijn. Ook Etten heeft zwaar onder de bombardementen geleden, een dertigtal woningen zijn er vernield. In Roo sendaal zijn 90 woningen vernield. Het zwaarst zijn evenwel het stadje Zevenber gen en ihet grensdorp Putte getrolfen. In Zevenbergen heeft een geweldige brand gewoed, die niet minder dan 125* woningen vernield beeft, en in Putte bleef vrijwel geen buis onbeschadigd. Voorts zijn er ook op den weg van Breda naar Antwerpen in de dorpen Zundert en llijsbergen vele huizen ingestort. Hulpverlceiring, liet onderbrengen van de gezinnen, die door deze vernielingen dakloos waren ge worden, heeft vrijwel nergens moeilijkheden gegeven, dan zij de algemeene medeuer- king, die de bevolking gegeven heeft. Overal zijn hulpacties ingesteld, die evenwel met uitzondering van die te Zevenbergen zuiver plaatselijk zijn gehouden. Het door den bur gemeester van Zevenbergen opgerichte hulp comité heelt ook naar buite.i een oproep gedaan, die van alle zijden geldelijke hulp voor de verzorging der eerste behoeften van gezinnen, die hun have en goed geheel verloren hebben. Wat betreft de wederopbouw van de ge teisterde gemeenten zijn nog nergens vaste plannen gemaakt en deze zal wel gelicel aan het particuliere imliat et worden over gelaten, dat thans nog wacht op de mede werking, die daarbij van overheidswege zal worden gegeven. Het verkeer. Inmiddels heeft overal in de streek het leven weer zoo ongeveer zijn normale aan zien gekregen. Het is stukje voor stukje gegaan. Eerst ging de telefoon plaatselijk weer in werking, toen werden de regionale netten ingeschakeld en daarna konden we weer als van ouds alle deelen van het land per telefoon bereiken, zij het dat men ook thans r.og het noodige geduld meet be trachten voor het tot stand kome.i van de verbindingen. Telegraaf en post hebben de isolatie van het Zuiden weer wat minder hinderlijk gemaaid, doch nog altijd blijft de moeilijkheid van het verkeer over de rivieren, dat nog wel gedurende langen tijd met de noodige hindernissen gepaard zal gaan. In Brabant zelf zijn de talrijke ver nielde bruggen met een bewonderenswaar dige voortvarendheid weer hersteld en ook voor zwaar vervoer bieden de overgangen thans weinig moeilijkheden meer. Nadat de spoorwegen al vrij spoedig lokaaltreintjes hadden kunnen inleggen, die alle stations op de lijnen van Bergen op Zoom tot Den Bosch en van Den Bosch tot Eindhoven aandeden, is ook het busver- keer.Wcer op gang gekomen. Met beperkte dienstregelingen kan men op het oo-genblik de meeste plaatsen van ee.nige betrekenis an West-.Brabant weer bereiken. Slechts enkele streken, waaronder de lieek van Baarte-Nassau, zijn nog van elk verkeer buiten dat met de reddende fiets natuurlijk verstoken. Het bedrijfsleven. Het bedrijfsleven is reeds vrij spoedig na de oorlogsdagen weer op gang gekomen en wanneer we de vanzelisprekende moei lijkheden, die de toestand voor een aantal bedrijven met zich brengt, in aanmerking nemen, dan mag men zeggen, dat over de geheele linie weer een verheugendé acti viteit ie constatceren valt. Uiteraard wor stelen alle bedrijven in de geheele streek met de transport- en verkeersmoeilijkheden, waardoor zoowel afzet als aanvoer van grondstoffen verhinderd worden. In Breda regel van de collectieve transporten geno men. Daar komt hij, dat vele Biedasclie fabrieken aanvankelijk een belangrijk deel van hun personeel moesten missen, daar dit nog niet van de evacuatie was terugge keerd. Op het oogenblik zijn er nog steeds enkele duizenden Bredanaars met in hun woonstad terug. Een en ander heeft uiter aard in verscheidene bedrijven tot inkrim ping van werktijd en van personeel. Doch daar staat tegenover, dat groote aantalten van bij de arbeidsbeurzen ingeschrevenen konden worden aan het'werk gezet hij de opruimingswerken, terwijl nog dagelijks groepen van werklieden voor allerlei wer ken worden gerequireerd. Wat voorts de hindernissen van de ge heel op autotransport ingestelde fabrieken en bedrijven betreft, lieeft men gegronde hoop, dat deze spoedig tot een oplossing zullen kunnen worden gebracht, waardoor de werkgelegenheid over de geheel linie m belangrijke mate zal stijgen. Bemoedigend is bet, dat enkele der grootste bednj\cn to Breda aanstonds weer op volle capaciteit aan het werk zijn kunnen gaan. De tuinbouw. Ook de in deze streken zoo belangrijke tuinbouw heeft in de eerste dagen na den oorlog met transporfmeeilijheden te kampen gehad, doch aan de veilingen te Breda en Bergen op Zoom is nu het ver bruik van voldoende benzine voor de aan voeren toegestaan, hetgeen vooral met het oog op den oogst van het zachte fruit, die dezer dagen zal beginnen, en overvloedig beloolt te zijn, van het grootste belang is. Nationale hulpactie ten bate van onze behoeftige" milita'rcn en de nabestaanden van gesneuvelde mi litairen. Men schrijft ons: Ons leger heeft in deze korte oorlog moedig gestreden tegen een even dapperen en ridderlijken tegenstander. Het Neder- landsche volk heeft thans den plicht, om de geleden schade te herstellen van de gezinnen onzer soldaten. De overheid zal aaaraar slechts in zeer geringe mate kun nen (esem-oel komen. Daarom rust pp onze geheele natie de •onafwijsbare plicht, in die nood fe voorzien. liet bestuur van het reeds uit den vori- gen wereldoorlog dale erende „Marine-ram- per.fonds" heeft thans het initiatief geno men tol het organiseeren eener nationale steunactie, ten behoeve der behoeftige oor logsslachtoffers van tand- en zeemacht, die in de oorlogsdagen van 10 tot 14 Mei zijn gevallen bij de verdediging van onzen va- derlandschen grond. Het wil trachten dit doel te bereiken, door de stichting van een daartoe strekkend afzonderlijk fonds, dat den naam zal dra gen van „Leger- en Vlootfonds 1940, voor hen die vielen". De -opper-bevelhcLuier van land- en zee macht, generaal H, G. Winkelman, heeft zich bereid verklaard, het bescliermhheer- schsp der nieuwe stichting te aanvaarden. Puinruimers eigenden zich ju- wcelcn ter w aarde van f 16.000 toe. Op 19 Mei was een twaalftal mannen te werk gesteld bij het opruimen aan do Scliiekade te Rotterdam, waar pand 126 had gestaan. Rij het ruimen waren de mannen op oen brandkast gestuit. Toen rechercheurs op het terrein ver schenen, was de brandkast echter reeds ge opend en een belangrijk deel van den in houd, sieraden van goud en juweelen, ter waarde van i'16.000 verdweien. Drie mannen, de 2S-jaiige loswerkman A. IC, de 36-jarige grondwerker P. van G. en de 44-jarige expeditieknecht H. v. d. L. werden daarna gearresteerd ea in bewaiing gesteld als verdacht zich aan diefstal van een deel dezer sieraden te hebben schul dig gemaakl. Gisleren lieeft de Rotterdamsrhe recht bank deze zaak behandeld. President was mr. Van Oosten Slingerland. De officier eischte tegen A. K. twee jaar gevangenisstraf. Mr. J. Schilthuis bepleitte verzachtende omstandigheden. De tweede verdachte, P. van G. gaf toe aan de plundering te hebben eegedaan. Zijn deel in den buit had hij tusschen de puinhoopen gegooid. De olficier, mr. Reumer, achtte het delict volkomen bewezen. Hij eischte ook tegen dezen verdachte twee jaar gevangenisstraf. Mr. 'Van Zwet, die ais laadsman van dezen verdachte ophad, drong aan op clementie. De derde vêrd. H. v. d. L., had zich ook eenige sieraden toegeëigend, maar deze bij de komst der rechercheurs in de Scbio gegooid. Verdachte erkende het feit. Ook tegen dezen man eischte mr. Reumer twee jaar gevangenisstraf. Mr. Van der Wal-Bake vroeg clementie voor dezen verdachte, die nog nimmer met do politie in aanraking is geweest. De uitspraken in deze zaken zullen la ter volgen. 1 Wielrijder overreden en gedood. Gisteravond heeft in de Bergsehelaan te Rotterdam een verkeersongeval plaats ge had, waarbij de 30-jange wielrijder W, F. Bisbiene, uit de Savomin Lohmanlaan door een vrachtauto werd overreden en go- dood Do wielrijder fietste in de richting van hrt Noorderkanaal en wilde aan de linker zijde een langs den weg stilstaande viaoht- anto passeeren. Juist toen hij naar links zwenkte passeerde een zware truck met oplegger, bestuurd door een 41-jarigen chauffeur uit Amsterdam, die p'uin ver voerde. Waarschijnlijk is de wielrijder de macht over het stuur kwijtgeraakt, waardoor hij kwam te vallen en het rechtervoorwiel van de oplegger over het lichaam kreeg. Zwaar gewond werd B. naar het zieken huis Bergweg vervoerd, waar hij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. Nieuw adres. Het klredingmagazijn firma G. W. J. Goverls, dat tot half Mei gevestigd was Sclncdamschedijk 48 te Rotterdam, is voor- leopig onderacbracht in bet pand Nieuwe Bmnemvef 431. Daar liaar administratie verloren is gegaan, verzoekt zij afschriften van factures en betaalde bedragen en be ta ing van nog uitstaande vorderingen. VLA AltBIN GEN. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt heden avond liatf 8 bijeen. .Rome, 6 Juni. (Stefani). De bladen wij zen er hedenmorgen op, dat, terwijl de Weygand-linio gisteren op verschil:, ndo plaatsen door de Duitschers in verbroken, de Franscl.c regeering gisteravond niets beters lieeft weten te doen dan over ie gaan tot een wijziging in hot ministerie. De bladen vestigen de aandacht op het feit, dat Reynaud thans behalve de porte feuille van landsverdediging, ook die van builenlandsche zaken heeft, voorts dat de oud-premier Daladier ihans uit het kabinet is verdwenen en dat ook Laval met m de nieuwe formatie is opgenomen, ondank» de geruchten die over hem in omloop waren na zijn onderhoud met president Lebrun. Uitbuiting van Belgische vluchtelingen in Prajihrijlc. Parijs, 6 Juni. (D.N B.). De „Populatie" kc-ert zich tegen de uitbuiting van Belgi sche vluchtelingen door Fransdien De aan komst in massa \an vluchte'ingen in 'Af paalde provinciesteden, schrijft het b"ad, hebben alle prijzen van lcvcnnmddden i-uel omhoog gejaagd. Voorts zijn ook de huur prijzen, d.è reeds bij het begin van Jen oorlog in verscheidene provincieplaats'», op abnormale wijze gestegen zijn, opnieuw otnhoog gegaan. De meeste vluchtelingen of geevacueerden moeien in d'e open hu lit verblijven, omdat zij geen orAerdak vin den. Deze uitbuiting, zoo sluit liet blad, verwekt onder de vluchtelingen en geeva cueerden oen beklagenswa"digen gc-moels- tocstand. Geheime zitting vaa het Lagerhuis. Londen, 6 Juni. (Reuter). Reuleis par lementaire coirespondcat vein emt: Beslo ten is, dat de geheime zitimg van het Lagerhui', welke is vastgesteld voor a.s. Dinsdag, Woensdag zal voortduren, ten einde ecu groot aantal leden van het Huis in slaat te stellen het woord te voeren. Deze geheime zitting van twee dagen zal waarschijnlijk als volgt woulen ingedeeld: Een 'deel van de zitting zal gewijd zijn aan de kwestie van de verdediging van. het moederland, en het andere deel am kwestms van leveringen, organisatie e.d. Prof. W. E. Boerman, hoogleraar in de economische aardrijkskunde aan de Ned. Econom. Iloogeschool te Rotterdam, heeft het probleem van de toekomstige voedsel voorziening der aarde onderzocht en het resultaat van zijn studie laten verschijnen in het jongste nummer van het Tijdschrift voor Economische Geographic. De productie van levensmiddelen zou door een rationeelere bewerking van den bodem zeker worden vergroot. In verschil lende landen van West Europa is zulks edi tor niet meer mogelijk en moet men voed sel invoeren. Tot deze landen (aldus prof. Boerman, die zijn opstel vóór 10 Mei j.l. heeft geschreven) behoort ook Nederland Ons land kan het voedsel voor ruim 4 millioen menschen op eigen bodem winnen maar wij hebben reeds een 1 evolking van bijna 9 millioen zielen en daar ko men ruim 100.000 Nederlanders per jaar bij. Er kan natuurlijk nog heel wat worden ondernomen en verbeterd, het gebruik van de oppervlakte van Nederland zal zoo voor zichtig mogelijk moeten worden georgani seerd maar het probleem zal blijven beslaan. Boerenstelten, Wij maken ons bezorgd om de uitbreiding van onze steden, maar wij zijn nu eenmaal niet langer meer een exclusieve landbouw- staat. De industrie lieeft in Nederland een steeds grootere beteekenis gekregen, en liét wordt daarom steeds moeilijker menschen af te schuiven naar het platteland. In boe renstalen als Roemenië, Bulgarije en Zuid- S'laviè is het platteland overbevolkt, zoodat de boerenbedrijven vaak niet eens in de eigen behoefte kunnen voorzien. Daarbij komt, dat tarwe en mais, de voornaamste aldaar gewonnen granen, die eikaar om het andere jaar op denzelfden akker opvolgen, op de meeste bedrijven slechts 40 tot 50 normale arbeidsdagen per jaar vergen. De grootere bedrijven leveren weliswaar een ter beschikking van don uitvoer gesteld productie-overschot, maar om de in den lande bestaande moeilijkheden te overwin nen zal men wel tot een zekere industriali satie van het land moeten overgaan. De industrie zal overtollige krachten van den landbouw moeten overnemen. Japan. Een ander voorbeeld: Japan. In 1875 telde dit land ongeveer 32 millioen inwo ners, in 1930 het dubbele aantal. In het zelfde tijdsbestek kon ook de rijstoogst onge veer worden verdubbeld. „Maar dat kan toch niet zoo doorga.m", zegt prof. Roer- heeft men hiervoor terstond "den hulpmaat- man vooral omdat volgens de statistici de toeneming dor bevolking, welke in 1938 70 millioen zie'en groot was, eerst bij tea totaal van 90 millioen tot stilstand zou kunnen komen. De meeste landen zijn gesloten voor Japansche immigratie en weren Japansche producten. Japan zoekt een uitweg in China maar in dit land met zijn 450 millioen in woners, zijn de uitbreidingsmogelijkheden ook maar beperkt. Intussclien zou China door de opbrengst van eigen bodem 600 millioen menschel kunnen voeden. Het productieve vermogen. De bevolking der aaide stijgt vrij snel en heelt thans de 2 milliard reeds overschre den. Zal de productieve kracht der aarde ten slotte sterk genoeg zijn om haar bewo ners te voeden? De beslissende vraag, welke in dit ver band dient te worden beantwoord, is deze: Hoe groot is liet productieve vermogen van liet voor bebouwing in aanmerking ko mende deel der aarde? De geldswaarde blijkt tot nu toe de belangrijkste maa'slat voor de berekening van de opbrengs'ei te zijn, maar deze opbrengsten hangen ook al weer af van de economische om standigheden van liet betrokken gebied. cle geleerden hebben zich me', di' pi o- bmem bezig gehouden. Er zijn er, die de iccko a»t somber inzien en vermindering van productiviteit verwachten. Anderen zijn vai ineening, dat een goede vergelijking van de mogelijke productie in de diverse jlieken pas aan de orde komt bij eoa „ai- !eheel door den mensch in gebruik gent men aardoppervlakte". Prof. dr. van Roycn van de universiteit van Worcester (Nebr.) acht Jiet klimaat van meer beslissende be teekenis- dan de productiviteit zelf, om dat do mensch wel invloed op deze pro ductiviteit kan oefenen (en dit ook reeds doel. b.v. door de fabricage van kunst- mesten) niet echter op het klimaat. „Maar waarom, vraagt prof. Boerman in dit verband, zou men in de toekomst zelfs tiieï door belangrijke transporten en aan voeren van goeden grond de slechte stre ken tot verhoogde productiviteit brengen? Wat zou er b v. tegen zijn, het door den LTse! in hot IJselmcer gebrachte slib op te baggeren om daarmede de productiviteit der zandgronden te verhoogen?" Nieuwe gebieden, in het bizonder in de tropen kunnen in aanmerking komen voor de voedselvoorziening van de wereld. Van beteekenis zal hierbij natuurlijk zijn de rentabiliteit der aldaar te stichten bedrijven, haai afstand tot de groote mark ten en tot de „menschejmes'en". Voorloo- pit* is er in elk geval nog ruimte voor uitbreiding van de voedselproductie door ingebruikneming van nieuw iarul. De bevolking der aarde. Vele geleerden bobben in den loop der tijder onderzocht hoe groot de bevolking dor aarde maximaal zou kunnen wonden. Hen ramingen looien uiteen van 5.9 mil liard tot 9 milliard zielen. Penok, de Duiit- scho geograaf, kwam lot een 'totaal van orgeveer 8 milliard, waarvan 5,8 door de tropen en 3/8 door de gematigde zone zou den kunnen werden gevoed. Europa en Azië waar thans samen 4 5 der menscliheid woont, zouden van de „uiteindelijke maxi male bevolking" slechts 1/4 zelf kunnen voeden. Dr, Alois Fischer, die heeft onderzocht hoeve-el akker- en weideland er in ver schillende deelen der wereld n co dig moet worden geacht per ho-ofd der bevolking, in aanmerking genomen de verschilt: nde be hoeften -en de verschillende productiviteit van klimaat en bodem, schat de potentieele wet old bevolking op 6.2 milliard, waan an Europa er, wat de voed se I v oorz i.e n i n g be lieft, dan slechts 9 pel. voor zijn rekening zou kunnen nemen. Thans woont 21 pet. van de wereldbevolking ia Europa! W. Hotstein heeft zijn studie gebaseerd op de gemiddelde behoefte van den mensch, welke op een voedsehvaarde van 2500 caloriën per dag kan worden aangenomen. Hij onderzoekt hoe de voedselproductie in de verschillende gebieden kan worden be groot, er rekening mede houdend, dat pro ductief akkerland niet overal in dezelfde mate ter beschikking zou kunnen komen. Hij schat tenslotte de voedingscapaciteit voor de geheele aarde op 13.3 milliard. Prof. Boerman ziet natuurlijk volkomen in, dat de verkregen uitkomsten met de noodige voorzichtigheid dienen te worden aanvaard, aangezien van allerlei praemis- sen moest w orden uitgegaan. Do werotdlmis- houding zoo meent hij verder, zal een verdeeling vau het menschdoin naar ver houding van de productiviteit van den grond ook in de verre toekomst wel over bodig maken. De „schijnbaar ovcrvulde men- sclienneslen" zullen de bedrijvige centrale werkplaatsen van de wereld blijven ea de middelen tot exploitaL.e vau de agrarische gebieden verschaffen. Het zal onmogelijk zijn het mensclidom met zijn vele uiteenloopende belangen te onderwerpen aan een algemeene planliuis- houding. Fouten zullen steeds worden ge maakt, en het zal al een heele stap voor uit zijn, wanneer wij en ons nageslacht voor de allergrootste fouten kunnen worden gevrijwaard. Noodzakelijk is een „pioneer science" om de agrarische pioniers in alle deelen der wereld beter te kunnen voor lichten .De schrijver pleit ook te dien aan zien voor heclile internationale samenwer king tot heil van de gansclie menschheid. De Burgemeester van Schiedam maakt in afwachting van de llijksdistributieregc- iing voor benzine aan houders van bo vengenoemde vergunningen bekend, dat /.ij zich voor eventueele tijdelijke verlenging van die vergunningen kunnen wenden tot de gorneente-secrelarie (afd. Algemeene Za ken) en wei voor de vergunningen ge nummerd: 1150 op VRIJDAG 7 dezer tusschen Si/2 uur v.m. en 12 1/2 uur n.m.; 151 300 op VRIJDAG 7 dezer tusschen U/s uur n.m. en 5 uur n.m.; 303 en hc-oger op ZA TE [I DAG S dezer tusschen 8J/» uur v.m. en 12 uur 's middags. De noe geldende vergunningen moeten worden medegebracht. Bij de beoordoeling of verlenging zal worden verleend, zal met een nog grootere beperking dan voorheen moeten worden re kening gehouden. Voor personenvervoer en voor zakenlieden zullen in geen geval ver gunningen kunnen worden verleend. Schiedam, 6 Juni 1940. De Burgemeester van Schiedam, VAN II AA REN. 4081 39 jolllBDAM. Geb oren: 3 Juni. Clara Cornelia, dochter van J. Hermans ea A. de Pauw, Dr. Nolel- straaf 1. G e h u w d 5 Juni. J. P. H. Kallmann, 26 jaar en F. J. R. Kleinekoort, 25 jaar. 0 J. B. De Conirck, 45 jaar en E. K. Roo denrijs, 33 jaar. A. L. van Dooren, 23 jaar en II. Zuidema, 20 jaar. C. Biee- voort, 35 jaar en M. Ranegger, 42 jaar. M. Bertelo, 23 jaar en H. Bokhorst, 22 jaar. Overleden: 3 Juni. A. Vlasblom, 80 jaar, wed. van. J. Bonman, Nieuwe Haven 153. C. M. Clanng, 72 jaar, wed. van L. F. Meijer, Nieuwe Haven 225. hebben altijd voorrang, ook al kruisen zij den voorrangs- jax we9* waaroP u rijdt.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3