De Duitsche regeeringsbevoegdheden in ons land Het decreet van den Führer en de verordening van den rijkscommissaris over het Duitsche bestuur in .Nederland Veevervoer TWEEDE BLAD SCHiEDAMSCHE COURANT Par.; a- De regeeringsbevoegdheden van den rijkscommissaris De organisatie van het Duitsche bestuur Par. 7. Gedeeltelijke terugbetaling motorrijtuigenbelasting Voortzetting van aangevangen bouwwerken ■3. In den proeftuin van liet- glasdistricl Zuid-IIoIIand to Naaldwijk, vinden interessante DONDERDAG, 0 Juni 1940 No. 22493 Gisteravond is verschenen liet verorde ningsblad voor het bezette Nederlandsche gebied. Hierin is o. ra. opgenomen een decreet van den Führer over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland, van 18 Mei 1940 luidende als volgt: Om de openbare orde en het openbare leven in het onder de bescherming van de Duitsche troepen staande Nederlandsche gebied te handhaven, bepaal ik: Rijkscommissaris. Par. '1. Het bezette Nederlandsche gebied komt onder den „rijkscommissaris voor het be zette Nedérlandsche gebied" te staan. Zijn verblijfplaats is 's-Gravenhage. De rijks commissaris is beschermer van de rijks belangen en oefent in het civiele ressort het opperste regeeringsgezag uit. Hij staat rechtstreeks onder mij en ontvangt van mij richtlijnen en instructies. Militair bevel. De Duitsche weermachtsbevelhebber in Nederland oefent de militaire souvereine rechten uit. Zijn vorderingen worden in het civiele ressort door den rijkscommissa ris uitgevoerd. Hij heeft het recht, die maatregelen voor te schrijven, die voor de uitvoering van zijn militaire taak en de militaire beveiliging noodzakelijk zijn. Hetzelfde recht hebben de opperbevel- bers van de weèrmachtsdeelen. Duitsche politie. Par. 3. Voor de uitvoering van zijn instructies kan de rijkscommissaris zich van Duitsche politie-organen bedienen. De Duitsche po- lïtie-organen staan ter beschikking van den Duitschen" weermachtsbevelhebber in Nederland, voor zoover het militaire be hoeften vereischen en de laak van den rijkscommissaris toelaat. Ncdcrlandsch bestuur. Par. 4.- De rijkscommissaris kan zich voor de uitvoering «vanzijn ^instructies Ivoor hét uitoefenen van de administratie, van het Nederlandsche bestuur bedienen. Par. 2. Hét tot nu toe geldende Nederlandsche recht blijft van kracht, voor zoover he vercenigbnar is met de bezetting en niet in strijd is met de bepalingen van bot decreet van den Führer. 2. De rijkscommissaris kan verorde ningen "uitvaardigen, diekracht van wet hebben. De verordening worden in het „verordeningsblad van het bezette Ne derlandsche gebied" afgekondigd. Par. 6. Tot. rijksminister voor het bezette Ne- derlaridschë gebied benoem ik rijksminiser dr. Arthur Seyss-Inquart. Par. 7. Voorschriften voor de uitvoering en uit werking'van dit decreet gaan uit van mijn richtlijnen voor het civiele ressort van den rijksminister en chef van de rijkskanselarij, voor het militaire ressort van den chef vari het oppercommando van de weer macht. Dit decreet treedt in werking .zoodra en voor zoover ik de order voor de uitoefening van de uitvoerende 'macht, welke lik den opperbevelhebber van bet leger gegeven heb, intrek. Voorts komt in het verordeningenblad voor den oproep van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied aan het Nederlandsche bolk van 25 Mei 1940. Bevoegdheid. Par. 1. 1. De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft, voor zoover noodig ter uitvoering van zijn taak alle bevoegdheden, welke volgens de grond wet en de wetten aan den koning en de regeering toekwamen. Wetgeving. 2. Maken de belangen van het groot- Duitsche rijk of de openbare orde of het openbare leven in Nederland het nood zakelijk, dan neemt de rijkscommissaris de noodige maatregelen, ook die van wet- gevenden aard. Deze verordeningen van don rijkscommissaris bezitten kracht van wet. Het Nederlandsche recht. Par. 2. 1. Het tot nu toe geldende Neder landsche recht blijft van kracht, voor zoover bet vereenigbaar is met de bezetting en in strijd is met de bepalingen van het decreet van den Führer betreffende de uit- Tenslotte is nog opgenomen een decreet van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende den orga nisator!schen opbouw van de dienst bu reaux van den rijkscommissaris. Uit dit decreet blijkt, dat de rijks commissaris zich bedient van commissa rissen-generaal voor: 1 Bestuur en justitie. 2 Openbare veiligheid. 3 Financiën eneconomische zaken. 4 Bizondere gevallen. Vertegenwoordigers van buitenlandschc zaken en van de Nederlandsche Bank staan onmiddellijk onder den rijkscom missaris. De commissarissen-generaal hebben het recht van alle Nederlandsche autoriteiten, bureaux en inrichtingen, zoowel openbare als particuliere, inlichtingen van eiken aard te eischen en aan deze de noodige bevelen te geven.- De commissaris-generaal behandelt de aangelegenheden betreffende de wetgeving, het staatsrecht, de werkobjecten, het toe zicht op de gemeenten, de justitie, met uitzondering van jde rijkspolitie, kunst, monumentenzorg,- '"volksopvoeding; onder wijs en de kerken, cultureeleen sociale zorg voor de jeugd. De commissarisi-generaal voor de open bare veiligheid is de hoogere S.S.- en politieleider, die het bevel heeft over de Duitsche gewapende S.S. en politie, als mede over de Nederlandsche rijks- en gemeentepolitie. De commissaris-generaal voor financiën en economische 'zaken behandelt voorts ook waterstaat, posterijen en sociale zaken. Tot de taak van den commissaris-gene raal voor bizondere gevallen behooren alle vraagstukken betreffende de vorming van 1. Do rijkscommissaris oefent zijn be-Jde openbare meenihg en niet-economische voegdheden uit door middel van op zijn vereenigingen. voering van de regeeringsbevoegdheden in Nederland. De voor het'bezette Neder landsche gebied geldende verordeningen van den opperbevelhebber van het- leger blijven voorloopig in kracht. 2, Alle. rechtsvoorschriften moeten vóór de bekendmaking aaii den rijkscommissaris worden voorgelegd. De bekendmaking moet worden geschorst wanneer de rijkscommis saris dit wenscht. 3. De rijkscommissaris behoudt zich het recht voor om de aan hem onder geschikte Duitsche organen de bevoegd heden volgens alinea 2 over te dragen. Nederlandsche autoriteiten. Par. 3. 1. De rijkscommissaris bedient zich voor de uitvoering van zijn voorschriften van de Nederlandsche autoriteiten, voor zoover de aan hem ondergeschikte Duitsche dien sten me' direct in \verking treden. 2, De secretarissen-generaal van de Ne derlandsche departementen van algemeen bestuur zijn. aan den rijkscommissaris bin nen het kader hunner bevoegdheden ver antwoording schuldig voor het behoorlijk leiden van hun ambtsaangelegenheden. Zij kunnen, Onverminderd de voorschriften van par. 2, alinea 2 en 3, uitvoeringsvoorschrif ten geven voor de geldende Nederlandsche wetten en voor de verordeningen van den rijkscommissaris. Gevolmachtigden Provinciën. voor de bureau werkzame commissarissen-generaal. 2. De rijkscommissaris benoemt gevol- j machtigden voor de afzonderlijke provin- i De gevolmachtigden voor de provincies behandelen alle zaken met-uitzondering I van de politie ;Van openbaar bestuur, ciën. Voor zoover noo.dig benoemt hij bi- j CC0n0lll'e cn vorming van de openbare zondere gevolmachtigden voor afzonderlijke gebieden of voor speciale werkzaamheden. Openbare rust, veiligheid. orde en Par." 5. meening. De Nederlandsche.. autoriteiten, bureaux en inrichtingen, zóówel openbare als parti culiere, benevens.Ml haar organen, zijn °P.,grpnd .van .eeg,'ij\jzbndere bepaling, ver plicht, den gevolmachtigden yan den rijks- 1. liet bewaren van de openbare rust, commissaris over bepaalde aangelegenheden orde en veiligheid wordt, voor zoover 11'1 eigen beweging bericht te geven en hun zich- de rijkscommissaris voor Het doen bepaalde bestuursmaatregelen vóór do vast- uitvoeren van zijn verordeningen niet van stelling ervan mede te declen. Het vast- Duitsche S.S.- en poliliotroepen bedient, stellen moet worden uitgesteld, wanneer opgedragen aan dt Nederlandsche politie. t'° gevolmachtigde zulks verlangt. De Nederlandsche politic staat onder toe-1 Dit decreet is 3 Juni j.l. in werking ge zicht van de Duitsche politie cn is aan haar. Heden, aanwijzingen gebonden. 2. Het opsporen oh" bestrijden van alle handelingen, die rijks- en Duitsch-vijandig zijn, behejort,tot do taak 1van de Duitsche politie.' "v,Rechtspraak. Par. 6.' 1. De .rechtspleging. Is onafhankelijk. 2. De-uitspraken wórden in den naam van het'jrecht gedaan." 3. De rijkscommissaris bepaalt, welke vonnissen hem vóór bun uitvoering ter bekrachtiging moeten worden voorgelegd. .4; De:: rijkscommissaris bepaalt bij -ver ordening', wélke strafb'dre feiten aan het oórdëeklvan de bijzóndére rechtbank moe ten wórden onderworpen en in- welke gevallen, personen van Nederlandsche na tionaliteit voor den krijgsraad of voor den Duitschen politierechter moéten verschij- nen. Binnen een termijn', die door den rijks commissaris bepaald wordt, moeten de in actieven dienst zijnde rechters, openbare ambténaren en beambten, alsmede alle leeraren aan openbare en particuliere on derwijsinrichtingen onder eede een ver klaring afleggen, dat zij de verordeningen en andere bepalingen van den rijkscom missaris en van de hem ondergeschikte Duitsche organen stipt zullen nakomen en dat zij zich zullen onthouden van elke handeling, gericht tegen het Duitsche rijk of de Duitsche weermacht. Duitsche autoriteiten. Par. 8. Alle in het bezette Nederlandsche ge bied werkzame Duitsche autoriteiten, dien sten en organen, met uitzondering van die van de weermacht, zijn ondergeschikt aan den rijkscommissaris. Par. 9. De algemeene rechtsverbindende ver ordeningen worden'bekend gemaakt in het „verordeningenblad voor het bezette Ne derlandsche gebied", dat in de Duitsche en in de Nederlandsche taal verschijnt. De' Duitsclie tekst is authentiek. Par. 10. Deze verordening treedt in werking óp Ook voor Hen dit slechts be perkt gebruik maken van het motorrijtuig. Do K.N.A.C. cn de A.N.W.Bi, dcelen het volgende mede. Reeds eerder werd door i hot ministerie van linauciën bepaald, dat j voor opgelegde motorrijtuigen terugbetaling zou kunnen geschieden van vooruit betaalde j motorrijtuigbeiasting van 1 Juni 1940 af tegen inlevering van de motorrijtuigen l.e- lastingknart. Thans ontvingen bovengenoemde vereeni gingen bericht van liet ministerie van fi nanciën, dat eveneens oen zeer tegemoet komende regeling is getroffen voor c'e mo torrijtuighouders, die van de daartoe be voegde autoriteiten vergunning hebben ge kregen slechts een beperkt aantal malen of dagen met het motorrijtuig te rijden. Aan hen kan op hun daartoe strekkend verzoek teruggave worden verleend van betaalde motorrijtuigenbelasting in verhou ding, van het aantal dagen, waarover de kaart loopt tot het aantal dagen, waarvan wordt aangetoond, dat zij niet met het motorrijtuig op den openbaren weg hebben kunnen rijden. Deze terugbetaling kan geschieden door- de ontvangers na afloop'van het tijdvak, waarover de fcelaslingkaart loopt. Men beware dus zorgvuldig eventueele bewijsstukken (bijv. tijdelijke vergunningen van benzinedistributie bureaux) waaruit kan blijken, dat men gedurende bepaald© tijden niet op den openbaren weg heeft kunnen rijden. i i den dag van haar afkondiging. (29 Mei 1940) route. Per Nederlandsche sj. vegen. Met ingang van morgen marktdag te Leeuwarden zal tot afvoer van het gekochte vee, een veetrein loopen van Leeuwarden en Zwolle over Deventer, rich ting Amersfoort en bestemd voor Amster dam, Utrecht, Leiden, Den Haag en Rot terdam. Ook van Groningen zal, te begin nen met Dinsdag a.s., den dag van de Groninger markt, een veetrein loopen. via Assen—-Meppel en verder over dezelfde Nieuwe xverken motten nog even wachten. Naar wij vernemen is het reeds thans wel als vaststaand te beschouwen, dat de rijkscommissaris voor den wederopbouw zooveel mogelijk zijn toestemming zal ver- leenen tot de voortzetting van den bouw van reeds aangevangen bouwwerken, daar onder ook begrepen, die van de particuliere woningbouw nijverheid. Deze laatste om vat circa 80 procent vaii het totaal, de rest is overheidsbouw, t'abrieksbouw e.d. Het aanvangen van nieuwe bouwwer ken behoeft echter eenig uitstel. Men moet hiervoor allereerst een overzicht hebben van de materiaalpositie waarin ons land op het oogenblik verkeert, terwijl men tevens een duidelijk over zicht moet hebben van de materialen, Welke vereischt worden voor de gepro jecteerde nieuwe bouwwerken. Het laat zich, gezien onze materiaal po sitie, voorzoover die bij insiders bekend is, echter aanzien, dat het resp'ijt voor nieu we bouwwerken niet van langen duur zal zijn. Men verwacht dan ook, dat reeds zeer binnenkort weer toestemming zal kunnen worden verleend voor het aanvatten van nieuwe bouwwerken. Het vraagstuk is niet zou heel eenvoudig, wat duidelijk wordt, als men bedenkt, dat ondanks een belangrijke inkrimping op het oogenblik nog. circa 20.000 nieuwe wonin gen per jaar worden gebouwd, een aantal, dat enkele jaren geleden nog 40 ii '50.0CO bedroeg. Men is echter len aanzien van dé vergunningen voor nieuwe bouwwerken optimistisch. Postcheque- en girodienst. Be directeur van den postcheque en giro dienst vestigt er de aandacht van de reke ninghouders op, in het bizonder aan hen, die door de tegenwoordige buitenwone om standigheden een ander adres (zij het tij delijk) hebben moeten kiezen, dat zij ia hum eigen belang goed doen van hun adreswijziging zee spoedig mogelijk bij af zonderlijk schrijven en onder vermelding van het instrekeningnumm-er medodeeiing te doen aan lvet centrale postgirokaito-or ie 's-Gravenhage, dan wel aan het kan toor der posterijen ter plaatse. Hiermede wordt bereikt, dat de uitreiking van giro- bescheiden, evenals afrekeningen en for mulieren, onverwijld en dus zonder ver traging, kan geschieden. Wielrijders houdt rechts! Door de straten der hoofdstad rijdt een wagèn van do verkeerspolitie, welke voorzien is van een luidspreker-installatie. Door middel hier van worden de wielrijders op verkeersfouteu gewezen. proeven plaats betreffende den groei van vitaminen rijke voedingsproducten, als-soja- boonen, paprika, enz. Circa 250 soorten genudccrdc mest zijn verwerkt. In draf. Te Delft werd de eerste jaarlijksche paardenmarkt gehouden. Hoewel het aantal aangevoerde diereu niet groot was, waren er trek- cu ruitcruaardcii van goed gehalte te bewonderen. -li

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5