I 69513 Uitgebreide Catalogus, A. Rood 88295 69400 67664 M:d'Wal"' 67525 Drukkerij Wijchers, 69404 67593 69744 St. Liduinastraat 69799 WAT BIEDT De verordening van den Rijkscommisaris TWEEDE BLAD SCHIEDAMSGHE COURANT 69802 69551 69109 Gemengd Nieuws 68735 68109 Groenelaan 68110 Singel 68111 Kreupelstraat 67828 Handteekening vervalscht BINNENLAND I .--Tabak „Msrcurius" Onbestelbare correspondentie te Rotterdam 4 Militair kerkhof op den Grebbeberg Gesneuvelde militairen "T, Rechtszaken DE DAGELIJKSCHE VRAAGBAAK Algemeen Installatiebureau Antliraciet Bakkerij Bankiers JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Bedden en Tapijten Bedrijïskleeding Boekhandel en Bibliotheek Bouwkundige Corsctten - Dam eskousen e 7 C C n N-Y- EMADA, Rotterd.dijk 199? w I O d U Ruime sorteenng en steeds het nieuwste. Drukwerk Hoeden, Petten (ook in laken) Huis- en Decoratie-Schilder g.-Van meurs, LEDERWAREN Machinefabriek Meel fabrieken Meubileering (Complete) Jeugdige rooversbende Sport i Poging tot doodslag Voetbal Boksen Papiervernieliging Pompen Rund- Kalis- en Varkensslagerij Schoorsteenvegen Sigaren, etc. JFrigidaire-Hnishoudkoelkasten Glas Goud- en Zilverwerken Levensmiddelen BiJLOO'S WINKELS Stoffen-Manufacturen Stofzuigers, Motoren, Apparaten Stoomen-Yerven Triples Timmerman-Metselaar - Aannemer W oning-inrichting Woningbureau I Sv f 3 En het Nedcrlaoidselic arnbte- naren-corps. Naar ons ter oore is gekomen bestaat in zekere kringen eenige ongerustheid om trent de verplichtingen van de Nederlaud- sclie ambtenaren in het algemeen krachtens de verordening van den rijkscommissaris, gedateerd 29 Mei 1940, •welke gisteren is hekend gemaakt. Men vestigt er onze aandacht op,- dat deze ongerustheid geheel op een misver stand moet berusten. Krachtens artikel 7 van deze verordening wordt binnen een termijn, die door den rijkscommissaris wordt bepaald, van de Nederlandsche ambtenaren gevraagd dat zij onder eede een verklaring afleggen, dat zij de verordeningen en he-" palingen van den rijkscommissaris en van de hem ondergeschikte Duitsche organen, stipt zullen nakomen en dat zij zich zullen onthouden van elke handeling, gericht te gen het Duitsche rijk of de Duitsche weer macht. l Deze verklaring is noodig teneinde een basis te vormen voor samenwerking tus- schen Duitsche en Nederlandsche autoritei ten. Een eed van trouw wordt in het geheel niet verlangd, doch men begrijpt, dat er een zekere grondslag moet zijn, welke in nige samenwerking waarborgt In dit verband kan nog worden gewezen op. de aanwijzingen, door den Nederland- schen ministerraad in 1937 vastgesteld, wel ke dienden om de houding aan te geven van Nederlandschje ambtenaren en perso neel van Nederlandsche overheidsdiensten in geval van een vijandelijken inval. In ar tikel 9 van deze aanwijzingen wordt ver meld, dat van den ambtenaar die tijdens de bezetting in functie blijft geen trouw kan worden geéischt, doch dat het niet tegen het volkenrecht is, dat men van hem eischt dat hij zich niet verzet tegen het belang van de bezettende partij. Men ziet dus, dat de rijkscommissaris in bedoelde verordening niet meer heeft Le paald dan de Nederlandsche regeering des tijds als aanwijzing aan alle overheidsamb tenaren ad ris eerde en voorschreef. Deze bepaling is dan ook niets anders en bedoelt niets anders te zijn, dan een bind middel waardoor een soepele werking van het geheele ambten arenbestel in samenwer king met Duitsche autoriteiten mogelijk wordt gemaakt. Vrij geven van gekochte voorraden. yaa het verbod tot aflevering van on bewerkte tabak, voor zoover .het betreft- aflevering aan de bïnnenlandsche industrie, wordt dispensatie verleend, indien de ver koop vóór 15 Mei 1940 heeft plaats ge had. De houoers der betrokken partijen tabak zijn verplicht van deze afleveringen ken nis te gcvc-n aan het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten op staten, die door dit bureau op aanvrage ter beschik-, king zullen worden gesteld". Zoodra hor resultaat der inventarisatie hekend is zal worden heslist, welke ver ruiming hij cien aankoop van o-nhewerkte tabak kan worden toegestaan. Steun aan de getroffen leden. De nationale bona van handels- en kan toorbedienden „Mercunus", heeft besloten tot de instelbng van een „Mercunus"-steun- fonds 1910 en uit de middelen der or ganisatie daarvoor een bedrag van f 20.000 gevoteerd, teneinde zijn door oorlogsschade gelrclfen lenen tn staat te slelien zich het eerst nooclige aan te schaffen. Voorts za' een beroep op de afdeehngen en de led in worden gedaan om dit fonds door vrijvill'ge bijdragen zoo veel moge lijk te stijven Mcdcdeeling van adreswijzi ging verzocht. Tengevolge van de oorlogsgebeurtenissen hebben vele inwoners van Rotterdam hun oude adres verlaten. Daar zij in vele ge vallen verzuimd hebben, de post omtrent hun gewijzigd adres in te lichten, hoopt op het poistkantoor te Rotterdam de car rés] ouden tie, welke niot aan de geadres seerden kan "worden bezorgd, zich op. Pelanghebbenden, die dit tót nogtoe ver zuimden, wordt dringend verzocht aan liet districtskantoor Noord, Soelendaalscheweg 99 te Rotterdam hun oud en nieuw adres op te geven. Eventueel voor hen aanwezige correspondentie zal hun dan ten spoe- dloste worden toegezonden. Correspondentie, waarvan niet binnen twee weken oen nieuw adres is binnenge komen, zal als onbestelbaar worden be schouwd en als zoodanig worden behan deld. De vaart op het IJselmeer weer vrij. De inspecteur der visscherijen te Am sterdam heeft aan de rissclieisvereenigin- gen een rondzendbrief gezonden, uaarin wordt medegedeeld, dat liet wederom is toegestaan 's nachts het I.Tselmeer te be varen, echter mils men voorzien is van af geschermde lichten. De havenmeesters moe ten de visschers van advies dtenen en de mee te voeren lantaarns keuren; wan neer deze aan de gestelde eischen vol doen, kunnen zij een certificaat verkenen. Ook de hmnenvaart 13 weer vrij gege ven, eveneens op voorwaarde, dat men van oen certificaat voor afgeschermde iichtea is voorzien. Bezoek op a.s. Zondag. De" burgemeester van Rhenen maakt be kend, dat het door het overweldigend druk ke bezoek aan het militaire kerkh'of op den Grebbe'bterg te Rhenen noodig is geble ken, om op den Zondag hïzonder© politie maatregelen te treffen.' Van Zondag 9 Juni a.s. af zullen de volgende maatregelen worden genomen: 1. Tot het kerkhof worden alleen toe gelaten Duitsche en Nederlandsche mi litairen in uniform en famil.eieden van de aldaar begraven soldaten. De far milieledan dienen zich zoo mogelijk te voorzien van een bewijs, waaruit hun verwantschap blijkt. 2. Het verkeer, komende uit de rich ting Wagenin.gen, wordt vanaf hotel de Grebbe langs den Cuneraweg en IM- mensteinschelaan naar den Rijksstraat weg. Deze bepaling is niet van toepassing voor militaire voertuigen en bestaande autobusdiensten. Het verkeer, komende uit de richting Rlieneu, volgt gewoon den rijksstraatweg. 0. Op den rijksstraatweg, langs hotel De Grebbe en Ouwehand's Dierenpark, mogen geen voertuigen, wielrijders of personen blijven stilstaan. 4. De verdér door de politie in het belang van de openbare orde en veilig heid te geven bevelen, moeten stipt worden opgevolgd. 5. In overweging wordt gegeven het kerkhof zoo mogelijk te bezoeken op een werkdag, daar een rustiger bezoek dan mogelijk is. 1 DEIi VRIJDAG 7/ Juni 1940. No. 22494. Vijf wethouders te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam noodigen den raad uit te besluiten het aantal wethou ders der gemeente op rijf te bepalen. In verhand met de onlangs in het college ont stane vacature hebben zij de mogelijkheid overwogen het getal wethouders tot vijf te vetminderen. Zij meenen, dat dit thans vonder vrees voor nadeel in het vervullen der taak van het college van B. en W. kan geschieden. Begraven 'op gewone begraaf plaatsen. De secretaris-generaalwnd. hoofd van het .departement van binnenlandsche za ken, heeft een/rondschrijven gericht aan de burgemeesters omtrent het begraven van gesneuvelde* militairen. Hierin wordt er op gewezen, dat"; de lijken van militairen ia eerste instantiemoeten worden overge bracht naar ©en":gewone begraafplaats in* de gemeente, waar teij worden aangetroffen, of waar zij voorloopig zijn begraven. Eerst nadat zij zijn geïdentificeerd, enz., lean ver lof'worden verleend het lijk van een nVili- tair over te brengen naar een begraafplaats in een andere "gemeente. Omtrent het -in bepaalde gevallen ver krijgen van een 'bijdrage m de kosten van overbrenging,moet voor elk geval afzon derlijk overleg .worden gepleegd met het departement van,defensie (6e afd.). In het algemeen komen'' déze kosten ten laste van hen, die het verlof tot overbrengen hebben verzocht" Plantaardige vezels. Bij het njkstextielbureau te Arnhem is ingesteld een sectie „plantaardige vezels". Deze sectie omvat aUe harde en zachte dergelijke. Katoens jute en vlas zijn hier van uitgezonderd/vaangezien hiervoor reeds eerder afzonderlijke' regelingen zijn getrof fen. Busdiensten van de Nederlandsche SiWonvc«;cn. Tiwtehen Arnhem-station en Nijimegen- station rijdt1 de -Geldersche tram in aan steking op de treinen in dienst. Plaatsbe wijzen der Nederlandsche spoorwegen, ook abonnementskaarten, zijn in deze bussen zonder bijbetaling^ geldig. De veerkosten zijn voor rekening'van de reizigers. Gok rijdt een bus tussclien Meppel en brug Smildervaaxt," alsmede tusschen Waar den buig en Den Bosch, waarvoor hetzelfde geldt. '£«7777- - Fa.-Wed.'M;ivaïfMéürs;BroeS;- 0 I veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw" adres bii ver- hulzingen. Nè 6 uur tel. 67879. Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. (3 LIJNEN) Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties RQR7R ^a' Willems Ernsting. Uöü/O Rotterdamschedijk 233-235-237. COQOC F- Róttgering, Hoogstraat 17. Grootst Speciaathuis. bol v.h. J. v. d. I - s Boek handel, Rubensplein 16. COI EJ/1 Beeedigd Taxateur van Onroe- wO 1 üt rende Goederen. J. Bokhorst, Lange Nieuwstraat 145. unnnn 1 Piet-Heniger, Passage 1. UoOoo Heerenmode-artikelen -Vraagt, tel. zichtzending. LANGE HAVEN 5. CQOI,1 Maltha's -Lederhandel,' OOOl I - -Broersveid 145 - 152 - .Leder-fourmturen, Koffers, - - - Actetasschen, Reparatien A. Fontijne, - - ,Boterstraat 2832. i'jjnen) -Modern ingericht reparatiebedrijf CQylQA N.V. A. Tieman, DOH-OH- Hoofdstraat 39, AQi\r] Tarwebloem U -itd I Tarweafvatlen, Tarwemeel Ook' helers, .voor den rechter. hi 1938 werden te Deventer eenige dief stallen gepleegd door een groepje .jonge lui, waarvan de aanvoerder een 13-jarige jongen was. Eerst thans kon de roovers bende voor' den rechter, gebracht worden. De leider had zich gisteren voor den kinderrechter te Zutphen te verantwoor den, die de zaak met gesloten deuren behandelde, doch de andere jongens ver- ff-henen voor den politierechter. Twee 18-ja- rige fabrfeksjongens, die meegeholpen had den aan een diefstal van geld, hoorden een en twee maanden gevangenisstraf tegen zich eischcn. Een 19-jarige fabrieksarbei der, die op den uitkijk had gestaan, en daar f5 voor in onh angst had genomen, hoorde een maand tegen zich vorderen, terwijl tegen e»n 20-jarigen fabrieksarixy- der en een 2i-jarigen loodgieter, wegens heling van gouden voorwerpen, resp. een en twee maanden gevangenisstraf werden gereqmrc-erd. Over veertien dagen zal de politierech ter schriftelijk vonnis wijzen. Een jaar gevangenisstraf geëischt. Een reeks veroordeelingen had de oude baas, die zich gisteren voor de Amsterdam sche rechtbank te verantwoorden had we gens poging tot-doodslag, reeds achter den rug. Wegens wedersparurigheid, diefstal, po ging tot doodslag was hij door diverse rech terlijkte colleges veroordeeld tot straffen, varieerende van zes maanden tot een jaar Op het oogenblik loopt er nog een voor waardelijke veroordeeling tegen dezen vech tersbaas, welke straf hij thans waarschijnlijk zal moeten ondergaan. De man exploreerde" te Korlenhoef de aschbelt, en op 27 Februari toog hij er met een bijl op uit om zijn werk te verrichten. Toen hij weer thuiskwam, vond hij zijn zoontje ,jn tranen: een buurman had hem met een stuk hout gegooid. Vaders woede, die toch al gauw was opgewekt, laaide fel op. „Kom maar eens op den dtjk, dan sla ik je dood", riep hij buurman aanmoe digend toe. Inderdaad liet deze de uitdaging niet onbeantwoord. Nauwelijks had lnj zich ver toond, of de,man, die thans in het verdach tenbankje zit, liep op hem toe, zwaaiende met den bijl. De buurman wist tijdig opzij te springen; zoodat de slag op'de rechter schouder terechtkwam. Nog twee slagen kwamen op .zijn"-rug neer. Erg waren -de •Verwondingen mei:* met èen "schaafwond was buurman er af gekomen. Aan den man met den bijl werd poging tot doodslag tenlaste gelegd. Eenige om standers hadden gezien, dat hij de klappen uitdeelde, maar in weerwil hiervan ont kende hij hardnekkig iedere schuld. Vooral de recidive achtte de officier van justitie ernstig, zoodat hij negens poging tot doodslag, welk feit hij bewezen achtte, een jaar gevangenisstraf vorderde. Vonnis 20 Juni 1 Voetbal in Italië en Hongarije. In Italië en Hongarije, waar de \oetbal- competitïe normaal verliep, zijn thans de landskampioenen hekend geworden. Ten aan schouwe van 50.000 toeschouw ers werd in Milaan de beslissende wedstrijd gespeeld tusschen Ambrosia en Bologna. Na een spannenden strijd slaagde Ambrosiana erin met een kleine overwimiing (10) het tweede achtereenvolgende kampioenschap te behalen. In Hongarije moest de laatste dag de beslissing brengen. Drie vereemgingen, Hungaria, Ujpest en Ferencvaros hadden met een gelijk aantal punten ieder nog éen wedstrijd te spelen. Ujpest werd door em gelijk spel uitgeschakeld, de beide anderen wonnen met 21 en 71. Het doelgemid- delde, dal nu den doorslag moest geien, wees tenslotte Ferencvaros aan als kam pioen van Hongarije. Deze vereeniging heeft ook in ons land tijdens een toer een zeer goeden indruk achtergelaten. Om het zwaargewichtkampioensehap van Duitschland. Langen tijd is er spirafce geweest van een wedstrijd om den titel van zwaarge- wichlkampioen van Duitschland. Door de omstandigheden werd de datum steeds weer verschoven. Thans kan echtesr ge meld worden, dat „de wedstrijd tusschen den titelhouder, Walter Keusel, en zijn uit- daoer Kolblin definitief op 22 Juni is vastgesteld Om zooveel mogelijk publiek in de gelegenheid te stellen de wedstrijd te volgen, is het Ijsstadion als kampplaats genomen, dat 10 000 toeschouwers kan her gen. CQ77O G. J. de Jager. wv IIO Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. C7RKC Jac. v, d. Waal, Westmolen- U ddU straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. C07QC Verkoop, Verhuur en Reparatie vO #30 Willem Fontijne's Pompen-en Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Electromotoren. CCM 01 Verbetering van Schoorsteentrek. GOtZ I Fa. V. L. Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. Walvischstraat 3, Handels- en Vereenïgingsdruk- werk. (2 LLINEN) N.V. Pietersen Co's Automobielbedrijf Broersvest 74-76 N.V. Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th, v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. Gediol. Uurwerkmaker. C7KQ0 JAC. v. d. TEMPEL, O 3ÖJ Broersvest 127 Alle bekende merken. Bezorging door geheel de stad. 0g "|4* t,Kofa"-Bertels, Dam 9-26. C7K/S 7 J* Th. Heijnsbroek, O Ut Branderssteeg 6. Stoomververij en Chemisi.he Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Latten en ronde stokken. Frans van Thienen, Broersveld 123. R7QC1 N, Scheurkogel, Lange Nieuw- OOvJ straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. COni 1 Fa. Rijnbende Van Hoek, ÖÖU I I Hoogstraat 32. C07E1 Woningbureau,,Schiedam-West" 0O/DZ Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen Acht maanden gevangenisstraf geëischt. 4 Een Ililversumsche nachtwaker stond terecht vooi de Amsterdamsche rechtbank, omdat hij ee" postwissel voor een ge ring bedrag, die niet voor hem bestemd was, had onderteekend met den naam van den geadresseerde en het geld had geïnd. En hebt u dien postwissel onderteekend vroeg de president. Ik weet van niets, antwoordt verdachte. De president vindt verd.'s houding verre van verstandig. Die postwissel immers is gericht geweest aan het adres, waar verd. vroeger woonde en door eeu vergissing doorgpstuura naar zijn nieuwe woonplaats te Hilversum. „En toch weet ik van niets," houdt de 58 jarige man vol. „Een men, die al langer dan een halve eeuw op dit ondermannsche rondloopt, moest verstandiger* zijn," oordeelt de pre sident Er zijn schrijfproeven genomen en dr. Hessehnk is bij het schriftonderzoek tot de conclusie gekomen, dat de bandleeeke- ning gozet is door den ontkennenden man in het verdachtenbankje De president houdt verd. vooi, dat de deskundige er van over tuigd is, dat verd. de falsificatie heeft gepl<vgo. Vera.- Eu toch blijf ik er bij, dat ik van niets weet. Ik heb met dien post wissel niets te maken. De geadresseerde, die de zelfde achternaam draagt als verd., weent op het adres, waar vroeger toevalli gerwijs ook verd. heeft gewoond. Hij ver wachtte èen geldzending, die echter uit bleef. Getuige had gereclameerd en hoorde toen, uat de postwissel al lang verzon den was. Bij onderzoek bleek, dat de wis sel aan het postkantoor was uitbetaald en onderteekend met den naam van den geadresseerde. Een postbesleller, die den wissel ter bestelling in handen kreeg, was in de meening, geweest, dat de zending bestemd was voor verd'., die verhuisd was. Hij haalde hel adres door en zette er verd.'s adres voor in de plaats. De officier van justitie, mr. Bosch, eisckte wegens valschheid in geschrifte, een gevangenisstraf van acht maanden. Vonnis 20 Juni. Rage van rijwieldiefstallen in de hoofdstad. Het aantal njwieldieislallen nam sedert enkele weken in de liooldstad onrustba rende afmetingen aan. Talrijke recidivis ten, die achter slot en grendel zaten, doch door de omstandigheden weer vrij waren gekomen, maakten, en maken nog voor een deel de stad onveilig. Aan bet begin van deze week is door do centrale recherche een zeer streige actie tegen deze keeren ingezet ei thans na vier dagen kan gezegd worden, dat deze actie, welke samengaat-met een* actie van de verschillende recherches der bureaux, aanmerkelijk succes lieett gehad. Alleen door dé- beambten -van bet hoofdbureau zijn reeds zes dieven en rièr helers aange houden en opgesloten en ongetwijfeld zullen er spoedig meer volgen. Algemeen verwacht men dan ook, dat het optreden van de politic in korten tijd een einde zal maken aan de wandaden van de njwicldieven. Het blijft echter te allen tijde zaak, de fietsen niet onbeheerd op straat te laten staan. Een slot, hoe goed ook, is geen werkelijke garantie. Twee verdrinkingsgevallen te Leiden. De Lc-idsche politie heeft uit den Rijn nabij hel Utrecklsche Veer het lijkje opge haald "an den zesjarigen J. W. N., die sedert Dinsdagavond uit de ouderlijke wo ning aan de Waardgracht werd vermist. Uit den Ouden Singel is het stoffelijk overschot opgehaald van den 62-jarigen D. H., wonende aan de Oostdwarsgracht. H. was sinds Zondag niet meer in zijn wo ning gezien. DE RADIO MORGEN? ZATERDAG, 8 Juni 1940. Jaarsveld. 414.4 M. AVRO-uitzending. 8 0C Berichten ANP. 8.10 Gramofoon. 10.00 Morgenwijding. 1015 Gramofoon. 10.30 Piano. 1100 „Het boek der da gen", causerie. 11.10 AVRO-octet en so liste 12.00 Gramofoon. 12 45 Berichten ANP. 1.00 De Palladians en zangdao. .215 Gramofoon. 2.30 Orkest en solisten. 3.30 Officieele berichten. 400 Orkest. 4.30 Dansorkest. 5 00 Kinderkoor „Zang- lust" met piano 5.30 Gramofoon 6 30 Orkest 7.00 Amusementsorkest, solisten en een kiem koor (opm 7 30 Officieele berichten 8.00 Belichten ANP. S.10 De Hawaiian Sercnadcrs en solist. 9 05 Re portage 9.15 Amusementsorkest en so- liste 10.00 Berichten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 M. NCRV uitzending. 11.1511.30 n.m. Berichten. 8 Berichten ANP. S.10 Gewijde muziek. 8.20 Gramofoon. 9 Berichten Franscb. 9 15 Gramofoon. 11.15 Berichten Enge'sch 11.30 Gramofoon. 12 Moito Cantabile. 12.451 Berichten ANP. 1 30 Gramofoon 1.45 Berichten Fransch. 2 Gramofoon. 3.15 Berichten Franscb. 3.30 Alt-viool voordracht met piano en gramofoon. 4.03 Gramofoon. 4.45 Zang mei piano en gra mofoon. 5.30 Gramofoon. G.15 Berichten Engelseh. 6.30 Amsterdamsch salonorkest en gramofoon. 8 Berichten ANP. 8.15 Berichten Engelseh. 8.30 Gooisch sym- phonie orkest en solisten. 9.15—9.30 Be richten Engelseh. 10 Berichten. ANP, slui ting. 11.1511.30 Berichten Fiarseli.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5