STADSNIEUWS l. 0. van Mews' Woainpiitiag Hl verduistering- W. A. VERWAYEN te m Langs het Leven Vernietigd of verloren accijnsgoed Autobus-diensten P Ife: p Nat. Hulpcomité 1940 Schiedamsche Kunstkring Petroleumdistributie Doorgaands verbindingen QPKLAPBED met gezondheidsmatras, 90X190 f 16.50. 120X190 f25.50 Eiken Ombouw, 2 pers, f 12.90 D* en ZOiM«€a@r€iiJ§sera, WOMS^G-iNRSCHTeNGEN J. SCHREUDER A.JZN e Ata, fAlfe Persil-producten zSJn in dezelfde niet te evena ren kwaliteit overal ver krijgbaar zender prijsver- hooging. Persil, Neerlands oudste, niet te evenaren zelf werkend waschmiddel. Heneo, wasch- en bleek-soda, voor het inweeken der wasch en het zachtmaken van het schrale water. iMi, het ideale af wasch- en reinigingsmiddel, dat ook werk- kleeding grondig reinigt. Sil, het voortreffelijke spoel- en bleekmiddel. Versch fruit Inenting tegen typhus De evacuatie Luchtbescherming Zaterdag. i at»! liss lv;V:; |;- I \i I I Mot toestemming van do bcvovgdo Du! Lelie instanties, en wei speciaal van den rijkscommissaris persoonlijk, js opgericht het Nationaal Hulpcomité 1940. Dit staat onder leiding van per sonen uit verschillende kringen, terwijl als voorzitter rtir. dr. K. J. Frederiks, s. ere iaiis generaal van het departement van Linncnlandsehe zaken, optreedt. Dit Nationaal Hulpcomité zal ten nauw ste samenwerken met liet KooJe Kruis .en het Nationaal Fonds voor Bizoadere No-den. Het doel van het comité is, in den hreede g' "c-g<l, daar te helpen waar in de dagen van den cor leg verlies is geleden. Men hoopt de gelden, welke benoodigd zijn voor do leniging van den nood, bijeen te brengen door' 1. Fee inzameling, waaraan alle bank instellingen en hopelijk ook alle dagbladen zuilen medewerken. 2. E- zal een groote sLraatcellectc wor den gehouden door liet gebeele land, waar voor den datum voorioopig is vastgesteld op Zaterdag 15 Juni. Aan alle burgemeesters zal verzocht wor den zooveel mogelijk hun medewerking aan deze collecten te vcrleencn. De samenwerking met het Roede Kruis en hei Nationaal Fonds voor Bizoadere Knoden befeekent, dat van de zijde van deze beide instellingen geen afzonderlijke collecte is te verwachten. Bij deze hulpt- actie dient n.l. alle versplintering te wor den voorkomen, zcodat do inzameling cen traal kan geschieden. Een innige samenwerking beslaat lus- schen Buitschc instanties, het Nationaal Ruipccmité 1940 en den commissaris vour don wederopbouw. Ook een plaatselijk comité. Ten stad hui ze zijn gisteravond op uit- noodigmg van den burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren, oen aantal dames en heeren bijeen gekomen,, om het vormen van een plaatselijk inzamelingscomité te bespreken. Ook de hoeren J. Binkelaar, wethouder van onderwijs en sociale zaken, en mr. N. J. Post, gemeente-secretaris, woonden deze bespreking bij. De leden van het comité, dat met zoo vee! succes reeds twee collecten hier ter stede organiseerde, traden grootendeels tot het plaatselijk Nationaal Hulpcomité 1940 toe. Dit werd nog aangevuld met ver tegenwoordigers van de V.F.H.,' de com missie voor Bizondere Nood en, tie Oranje Verecniging en de Pnnoevlag. Ic het comité hebben zitiing genomen de heeren E'. .J. A. Baars, mevr. H. Benthemde Wilde, de heeren A. v. d. Berg, dr. J. A. II. v. d. Berg, A. II. v. d. Bos, dr. A. H. de Bmijn, A. van Duinhoven, P. C. v. tl. Jagt, K. Liebeek, Tli. Mouwens, Joh. Nauman, Joh. C. v, d. Sluijs, P. Soelens, 31. Sfavenga; J. H. Verhey, mej S. Voogd en de heer F. A. dé Wolff. Be beer A. van Duinhoven treedt op als voorzitter, de lieer F. A. de Wolff, Frans Halsplein 18a, als secretaris, en de heer A. M. v. o. Bos, gemeente-accoun tant, als penmngrac-ester. De burgemeester heeft het eere voorzit terschap van het comité aanvaard. Het is de bedoeling hier ter slede de slraatcollecfe op Zaterdag a.s., 15 Juni, te houden. Wil deze slagen, dan zijn in de eerste plaats veel collectrices en collectanten noo- dig, zeker 120140. Men kan zich als zoodanig aanmelden eiken dag van halt 9 v.m. tot 9 uur n.m. in het V. V. H. huis, Brocsvest 45 en Vrijdagavond van half 89 uur in gebouw Eendracht. Er zijn reeds 15.000 speldjes besleld. Die moeten omgezet worden in 15C00 groo- tere of kleinere giften ten bate van de door den oorlog getroffenen. Geen cithrriding van aantal voorstellingen. Zooals men zich herinneren zal, heeft het bestuur van den Sckiedatnschen Kunst kring dit voorjaar pogingen aangewend, oni tot uitdijing van werkzaamheden te geraken., Instee van 5, zouden dan, met geringe conU'ibutieverhooging, 7 avonden kunnen worden georganiseerd. Eén van die avonden zou dan b.v. een concert-avond kunnen zijn. Het referendum, op den iaatsten tooneel- avond, Donderdag 9 Mei gehouden, gaf als resultaat409 voorstanders, 342 tegen standers van uitbreiding, terwijl een kleine 100 leden, door absentie als anderszins, zich niet uitspraken. Aan de hand van deze uitspraak heeft het bestuur - besloten- niet tot de voorgestelde uitbreiding over te gaan. Het werk van den Kring gaat gewoon door. Aleer dan; gewoonlijk zijn bedankjes ingekomen, Iminers, vele sladgenooten zijn door de ramp, Botterdam getroffen, bui len werk en inkomsten geraakt. Het bésiuur vertrouwt er op, dal de opengevallen plaat sen spoedig door nieuwe leden zullen zijn ingenomen. In Rotterdam toch zijn alle schouv. burgen verdwenen. Daar kan men voorioopig geen toonee.'genoegens smaken. Zoo noo-lig zullen propaganda-pogingen in Holferdam West worden -aangewend. Eerst echter zullen stadgenooten in de gelegen heid worden gesteld lid te worden. Uitreiking vaa zegels. De distributie vaa pelro.eum begint 3laan- dag 17 Juni a.s. Van .Maandag a.s. af kunnen rechthebben den op verioon van de distributicstamlcaart tegen oeu door hen te teekeneti verklaring, welke tevens als ontvangstbewijs geldt, pelroleumzegcls afhalen aan liet dislribu- liebureau Brc-ersvest 111. Alléén de hoofden van gezinnen of zij, die een woning of gedeelte daar van krachtens afzonderlijke verhuring zelfstandig bewonen en die niet be schikken over cenigc installatie (b.v. gas, elcctriciteit, kachel) om zonder hulp van petroleum le koken, komen voor de uitreiking van bovengenoemde zegels in aanmerking. Voor verlich- tings- en verwarmingsdceleindcn zal geen petroleum beschikbaar worden gesteld, zcodat hiervoor geen zegels zullen' worden verstrekt. De vroeger uitgereikte petrolcum-distribu- uekaarlen zijn, tengevolge van deze rege ling waardeloos geworden. Zij, die alleen met gebruik van petro leum kunnen koken, ontvangen: voor 1 !/m 4 personen vier stel zegels; voor meer dan 4 personen 5 stel zegels. Élk stel zegels bevat 10 stuks, genum merd le t'm 10o periode. Op elke zegel kan na geldigverklaring 2 liter petroleum worden betrokken in e<m pariode, die 14 dagen duurt. Voorts zijn regelingen vastgesteld voor de verbruikers v.ui petroleum ten dienste van bedrijven e.i voor wederverkoopers van petroleum. Vermeen el i; a zullen hier ter stede niet velen voer de uitreiking van petrolcum- zegels, ion einde op petroleum te ku.'.nen koken, in aanmerking komen, omdat de meeste bewormrs gebruik maken van gas, of van een tornuis. De formaliteiten. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt de aandacht op de publicatie, waarin is vastgelegd: 1. De wijze waarop de kleinhandelaren moeten handelen met de door hen te ont vangen zegels. 2. De wijze, waarop degenen, die petro leum voor bedrijfsdoeleinden behoeven, moeten handelen om bestelbonnen te ver krijgen, welke recht geven op het bezit van petroleum. In lier hi zonder wordt de aandacht cr op gevestigd, dat aanvragen voor bedrijfs doeleinden moeien wonDn ingediend door bemiddeling van de plaatselijke distributie- diensten, met. uitzondering echter van aan vragen op het gebied van landbouw, tuin bouw en veeteelt Deze laai.,te aanvragen moeten worden ingediend bij da plra'.seSjkc bureaubouders van den provincialen voed- selcommissaris. Voor Rotterdam. Voor doorgaande reizigers uit de richting Den Haag naar het Zuiden (Dordrecht) bestaat verbinding met het station Feije- noord met lijn 6 van het D.P.-station tot het Westplein, aldaar overstappen op buslijn R, die over de bruggen gaat, op het Stieltjesplein kan men dan overstap pen op een van de lijnen 2, 3 en 9. De verbinding van het station D.P naar het Maasstation (voor de richting Gouda) wordt verzorgd door lijn 6 tot Coolsingel en daar overstappen op lijn 16 tot Lange Warande, of met lijn 6 tot Cool singel en dan met lijn 4 (op het Hofplein), welke rijdt tot het Oostplein. Wanneer men uit de richting Den Haag het westelijk of zuidelijk gedeelte van Rotterdam als bestemming heeft kan men het best per spoor tot Schiedam gaan. Van daar heeft men met lijn S verbinding door het Westen tot Westplein, waar men kan overstappen op buslijn R, die over de bruggen gaat. Van het station Bergweg heeft men de volgende verbindingen: 14 naar Hillegers- berg, 22 naar het Oosten, Avenue Concordia via Zaagmolenstraat en Goudscherijweg. Deze beide lijnen verbinden ook de sta tions BergwegD.P. SINGEL 128 - TELEFOON 67844 Voor solied Metsel- en Tegelwerk Hoofdstraat 175 in elke uitvoering en op elke breedte. HOOGSTRAAT 186-184, TELEF. 67581 SCHILDER - DECORATEUR TUIN LAAN 34 - TELEFOON 67870 Onderzoek door het departe ment van financiën. Vanwege het departement van financiën worden gegevens verzameld omtrent: a. in opdracht van militaire of burger lijke autoriteiten vernietigde alcoholhou dende dranken; b. accijnsgoed, dat op last van eenige militaire of burgerlijke overheid is ver nietigd of op eenige andere wijze buiten bereik is gesteld; c. accijnsgoed dat bij fabrikanten of handelaren tengevolge van oorlogsgeweld is verloren gegaan. Het onderzoek wordt tevens uitgestrekt tot belastingzegels welke tengevolge van brand e. d. zijn te loor gegaan. Bovenbedoelde gegevens zijn van belang bij de beoordeeling van de vraag of in ge vallen, waarin deswege schade is geleden, afschrijving; of teruggaal' van belasting kan worden verleend. Er bestaat geen uitzicht dat voor be dragen van f 25 of minder aan accijns of zegels teruggaaf of afschrijving, zal worden verleend. het radicale schuurpoeder, dat alles reinigt, zonder Op alle Persil-producten komen spaarzegels voor. In den St. Joris Doelen. De graiis-irienting tegen typhusen ver wante ziekten wordt waarschijnlijk voort gezet tot 1.2 Juli. Wie dus driemaal ingeënt wil worden, moet uiterlijk Vrijdag 23 Juni zich voor het eerst hebben aangemeld, omdat tusschen elke inenting een week moet verloopen. Voor de uren, waarop ingeënt wordt, verwijzen wie naar de officieele kennisge ving in ditblad. Een mooie collecte. De extra diaconale collecte, Zondag j.l. in de Geref. Kerken hier ter stede ge houden, heeft 1061.50 opgebracht, zonder dat de gewone collecten daardoor ongunstig werden beïnvloed. De collecte is bestemd voor de diaconiën in de provineie Zuid-Holland, speciaal te Rotterdam, die in moeilijkheden zijn ge raakt. Zondagsdienst doktoren en apothekers. Morgen nemen de volgende doktoren den Zondagsdienst waar: Gee-rdes, Veenlant- straat 2; Meijer, Swammerdamsingel 43 en De Ridder; Rozenburgers'raat 6b. Morgen is geopend de apotheek Centrum Hoogstraat 118, die ook den nachtdienst waarneemt. Raadgevingen omtrent het nut tigen van aardbeien, kersen en bessen. Houdt maat, vooral bij liet gebruik van ijs. Een lezeres heeft ons gevraagd: Kan ik zonder bezwaar mijn huisgenoolen rauw fruit als aardbeien en straks kersen en bessen voor zetten? Die vraag hebben we overgebracht aan den Keuringsdienst voor Waren te Roller- Belanghebbenden, die in een der hier rjam en met groote welwillendheid werd zij bedoelde gevallen verkeeren, kunnen zich, beantwoord. voor wat betreft accijnzen, tabakszegels, \ye iaten hier dat antwoord volgen: omzetbelaStingzegels en statistiekzegels,) Voor kersen en bessen zijn de moeilijk- schriftelijk wenden tot den inspecteur der beden, die overwonnen moeten worden, invoerrechten' en accijnzen, en voor wat minder groot dan voor aardbeiën, omdat betreft zegels uitgegeven ingevolge de jg eersten een glad en de aardbeien-een Zegelwet 1917 of de wet op de coupon- vrjj ruw oppervlak hebben. Bovendien belasting, tot den inspecteur der registratie groeit de aardbei op den grond en is meestal en domeinen onder wiens dienstkring zij meer verontreinigd dan kersen en bessen, wonen of gevestigd zijn. Zulks behoort te <jje aan boomen of struiken groeien, geschieden onder bijs'oeging van een op-i :\jen kan volstaan met kersen en bessen gaaf, zoo mogelijk belegd met bescheiden, deugdelijk te wasschen in koud leiding- waar uit de soort, de hoeveelheid, de -\vatcr. Deugdelijk, d. w. z. eenige waarde en c.q. de sterkte, van de goederen, keeren wasschen! Ook dan is er nog risico zoomede het bedrag dat voor teruggaaf of bij het consumeeren, maar dat dient men afschrijving in' aanmerking zou kunnen te aanvaarden, want tenslotte is aan het komen, kan worden afgeleid. Concentratie. nuttigen van voedsel bijna altijd eenig risico verbonden. En nu de aardbeien. Deze dient men een keer of 4 te wasschen, nadat men ze ontdaan beeft van het steeltje en de krans van kelkblaadjes, Vandaag zullen de geëvacueerden, die die op de vrucht zit. onderdak gebracht waren in gebouw Een- j Onze zegsman deelde ons mee, dat bij dracht, dit gebouw verlaten en gehuisvest hem thuis de aldus gereinigde aardbeien worden in het voormalig Diaconiehuis aan één voor cén op een vorkje even in de Nieuwstraat en "livoli aan de Nieuwe kokend water worden gedompeld. Haven. Door het wasschen cn het bad in het Het streven is de geëvacueerden, die kokende water alleen maar warm geen eigen woning hebben betrokken en jg niet voldoende gnat wel iets van ook niet bij een andere familie zijn inge- de aroma van de aardbei" verloren, maar kwartierd, onder te brengen in een ge- men vermindert daarmee het risico op meentegebouw, waarbij gedacht is aan infectie. het nog niet gerestaureerde gedeelte vanBovendien werd ons er op gewezen, het voormalig St. Jacobs Gasthuis aan Jat, ook bij het eten van fruit de stelregel de Hoogstraat. geldt: Houdt maat! Het evacuatiebureau aan de Lange Door een overmaat van fruit te con- Singelstraat blijft nog functioneeren, of- sumeeren loopt men de kans de normale schoon hot aantal personen, dat daar functie van maag en darmkanaal in de passeert, gering geworden is. De gelegenheid war te brengen en dan is men tegelijk meer om geëvacueerden geneeskundig te onder- vatbaar voor een infectie, zoeken, moet echter blijven gehandhaafd, j Ook het conserveeren van vruchten met Het noodziekenhuis. suiker vermindert het gevaar bij het Het noodziekenhuis, in hetzelfde gebouw nuttigen van de vruchten, ondergebracht/telt thans 71 groote en 15 I Consumptie ijs. kinderbedden. Voorioopig wordt die sterkte En nu we, toch bezig zijn aan het geven gehandhaafd. van raad zou u uw lezers een dienst be- Zoo men weet is het noodziekenhuis .wijzen met hun te adviseeren ook de maat bestemd om eventueel burgers, die een te betrachten bij het' eten van ijs, aldus ziekenhuisverpleging noodig hebben, op te onze zegsman. Er zijn menschen, die, nemen. als ze eenmaal beginnen ijs te eten, onge looflijke porties verorberen. Daardoor wor den maag en darmen te veel afgekoeld en zijn ze zonder veel weerstand bij infectie. Er wordt door den Keuringsdienst van .Waren duchtig toegezien op de bereiding De wijkhoofderi in Wijk F32 (Rembrandt- en samenstelling, zoodat „een ijsje" op laan, Jan Steenstraat en Vlaardingerdijk), zich zelf geen gevaar voor de gezondheid de heeren F. A. de Wolff en mr, W. H. C. oplevert, maar zeker schaadt hier over- Dcrksema, hebben zich met een circulaire daad! tot de bewoners van de 14 blokken in Wijk F 32. hun wijk gericht, om deze aan te sporen hun bijdrage voor déaanschaffing van luchtbescherrningsmateriaal te blijven ver- ieenen. De wijk beschikt nog over een Een onderzoek. Het is iri verband met de tijdsomstan- betlrag van f 1300, waarvoor een motor- J digheden noodzakelijk gebleken, op korten spuit in bestelling isj maar er moeten nog termijn met tijdelijke afwijking van de een E.H.B.O.-kist voor de centrale wijk- wel autovervoer „personen, systematische post en brancards worden aangeschaft, wijzigingen en beperkingen aan te brengen Ook moet het brandweermateriaal nog in het verkeer door middel van autobus- worden aangevuld. diensten, waarbij zooveel mogelijk zal Het is al jaren geleden, dat ik c :i liedje hoorde zingen door een troepje roolijke trekkers, een liedje, dat aanstekelijk werkte door het jolige melodietje en het tintelend rhythme. Het was op een zonnigen Zondag ochtend en het liedje zong ook van den Zon dag. ,,Als de Zondag is gekomen", was de eerste regel en zooals het meestal gaat met liedjes in het voorbijgaan, zijn alleen deze eerste woorden in de koele ruimten mijner herinnering achtergebleven. „Als de Zondag is gekomen", zooals het gezongen werd, moest dat toch wel iets fijns zijn. Dan was je vrij, heelemaal vrij. Dan kon je lekker extra vroeg opstaan, juist omdat je nu niet vroeg moest opstaan. Dan kon je ook heerlijk lang in je bed blijven liggen, omdat ie er niet nit hoefde. Je kon eigenlijk van alles doen waar je zin in had, zooveel zelfs, dat je niet meer wist wat. Een keelen Zondag lang 1 Maar de Zaterdag dan, die wijdopen deur tot de vrijheid! Er zijn lofdichten geschapen op de wijn en de wijn is een gedicht waard Wij kennen allemaal het epos van den Holle- bolle-Gijs, maar er zijn poëtische uitlatingen over het genot van goed eten van heel wat beter genre. De blauwe krinkels van de geurige „toeback" zijn bezongen, over het lezen van boeken is lyrisch geschreven, zelfs de Schie damsche borrel kan erop bogen, dat er een schoonklinkende eloge aan werd gewijd. Maar de Zaterdag? Dat voorportaal van den feestdag der week? Geen dichter of dichterlijk doende geest heeft zijn aandacht aan dezen dag gewijd, die zoo schamelijk achteraf gezet is in het hoekje van zeven dagen. Die dag is zeker alleen goed om boodschappen te doen met moeder de vrouw, altijd vervelende bood schappen in volle winkels en nooit eens wat leuks. Die dag is goed genoeg om te besteden aan allerhande lastige karweitjes in huis, ten spijker hier, een krammetje daar, die deur een nieuw haakje en boven watafschuren omdat zij zoo klemt, vet in de fiets van jonge- heer mijn zoon en olie in de naaimachine van zijn moeder. De Zaterdag is gewoon een verschoppeling onder de dagen. Heeft hij nu eigenlijk een vrijen middag of heeft hij geen vrijen middag? Meer eer, mijne heeren, voor den page van den Zondag, voor dert tamboer-majoor van het week-einde. Steekt de klaroenen! A Lof voor den vrijen Zaterdagmiddag. Wat hebben wij er niet voor gevochten, samen op de barricaden, o zoo!) K ■Here den dag van de waschkuip en het gesteven overhemd, niet minder van de extra sigaar en de dubbele oorlam! Waarlijk, dag der verwachting. moeten worden gestreefd naar samen werking tusschen de autobusdiensten on derling en aansluiting op de spoor- en tramwegverbindingen die tot stand kon den worden gebracht. De commissie vergunningen personen vervoer. zal de vereischte regelingen ont werpen. Haar leden zullen daartoe de ver schillende districten dor rijksverkeersinspec tie bezoeken om met de rijksinspecteur van het verkeer, met gemeentebesturen en met autobus- en tramwegondernemingen besprekingen te voeren. De genoemde besturen en ondernemingen zullen biervan tijdig per telefoon door'den rijksinspecteur in kennis worden gesteld. 4 I 11

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2