De Laatste Bus VOOR Hl MEELFABRIEK 4, TIEMAN TWEEDE BLAD SCHIEDAMSDHE COURANT BINNENLAND Benoemingen Uitgeweken Bredasche vluchtelingen Devlezenbescherming Nieuwbouw-, Verbouwingen- Beton- en Grondwerken Reizen naar het buitenland verboden Houtgas-generatoren Naaml. Venn. „KLUITKALK HOOFDSTRAAT 28 Telef. 69570 69590 MACHINEFABRIEK A. F0NTIJNE Gemengd Nieuws Door De les van boer Boone Rechtszaken De verduistering te Doornspijk Diefstal bij ooriogsnood DEK ZATERDAG, 8 Juni 1940, 110. 22495. Van gevolmachtigden. De rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied heeft ingevolge zijn de creet betreffende den. organisatorischen op bouw van de bureaux van liet rijkscommis sariaat benoemd: Tot vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken den gezant Otto Bene; tot gevolmachtigde voor de Nederlandsche Bank den Ministerial-Direktor voor bizon. dere aangelegenheden, Staatsrat H. C. HL Wohlthat; I tot chef van de hoofdafdeeling op het bureau van den rijkscommissaris den Minis- terialrat dr. Hans Presbergen. Nog ongeveer 2300 vermisten in stad en omgeving. Onder de vele geruchten, welke met be trekking tot de verblijfplaats van de nog niet teruggekeerde Bredasche vluchtelingen de ronde doen, is er een volgens welke een groep van enkele honderden ingeze tenen der agglomeratie het zou hier voornamelijk menschen uit Ginnebep. betreffen van Brussel per treiu naar Parijs zou zijn gevoerd, waar zij zouden Zijn ingekwartierd in het Philipsgebouw. Wij hebben omtrent dit gerucht getracht betrouwbare mededeelïngen te krijgen, doch te bevoegder plaatse beschikt men over geen enkele aanwijzing, dat deze menschen, indien zij er al in geslaagd zouden zijn in Brussel een trein te nemen, inderdaad Parijs bereikt hebben. - 1 Het is bijvoorbeeld met te Brugge aange komen stadgenooten voorgekomen, dat zij in den trein werden gezet, doch dezen na enkele kilomeiers alweer moesten verlaten. Het is zeer goed mogelijk, en men acht het zelfs waarschijnlijk, dat het met de hier bedoelde groep evenzoo gegaan is. Er ontbreken op het oogenblik alleen uit de gemeente Breda nog 1200 tot 1300 menschen. in de randgemeenten worden ook nog zeker duizend personen vermist. Gisteren beeft de heer A. van Nijnanten, die met de registratie der nog niet terug gekeerde stadgenooten beiast is, met bur gemeester B_ W. Th. van Slobbe, de maab regelen besproken, die genomen zouden kunnen worden om inlichtingen te ver krijgen omtrent de menschen, die nog in Frankrijk of mogelijk in Engeland of Zwit serland zouden vertoeven. O.m. is de mo gelijkheid overwogen om te trachten via de Amerikaansdie consulalen in die landen een oproep te doen tot de aclitergeblei en vluchtelingen, opdat dezen zich aan een centraal punt zouden melden. Op deze wijze zouden wellicht lijsten van de in deze landen aanwezigen verkre gen kunnen worden Hel Duitsche deviezenbcscher- mingscoimnand». Gisteren is in het Verordeningcenblad een verordening verschenen van den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, betreffende overgangsman regelen op het gebicu van deviezmibescherming van 5 Juni 1940. Hierbij wordt bepaald: De uitvoering van de bepalingen van het Koninklijk Besluit betreffende deviezen- maatrc-geleu van 10 Mei 1940 (Staatsblad voor het koninkrijk der Nederlanden nr. 484, Nederlandsche Staatscourant nr. 91), berust bclialve bij de Nederlandsche amb tenaren, ook bij de ambtenaren van het Duitsche deviezenbeschermingseommando. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. J. SCHOTEL, STADHOUDERSLAAN 27 TELEFOON 68732 HU1SSMEDER1JSCHOONMAKENREPAREEREN EN PLAATSEN VAN HAARDEN EN KACHELS Aanbev. P. VAN ZUTPHEN Hoofdstr. 193 - Oude Kerkhof 20 Slechts toestemming in bizon- dere uitzonderingsgevallen. Het Veroidcningenblad van gisteren bevat een veioraening van den rijkscommissaris betreffende het in- en uitreizen van het bezette Nederlandsche gebied. De verorde ning bepaalt 1. Het bmnenreizen in- en het uitreizen uit hol bezette Nederlandsche gebied is verboden. 2. In bizondere uitzonderingsgevallen wondt de toestemming voor het binnen en uitreizen door den rijkscommissaris ver leend. 0. (1) Alle tot nn toe door niet-mili- taire autoriteiten verleende vergunningen voor het binnen- en uitreizen verliezen met ingang van 10 Juni hun geldigheid. (2). De bezitters van zulke vergunnin gen moeten terstond, uiterlijk echter tot 10 Juni 1940, een schriftelijk ter zake ge grond verzoek tot afgifte van een ver gunning ingevolge paragraaf 2, indienen bij het bureau van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. 4. De voorschriften ter uitvoering van deze verordening worden in opdracht van den rijkscommissaris door den koogeren S.S.- en politieleider door middel van inleme dienstaanwijzingen gegeven. 5. Deze verordening werkt niet ten aan zien van door de bevoegde militaire auto riteiten afgegeven vergunningen van het in- en uitreizen. 6. Deze verordening treedt in werking op den a'ag narer afkondiging. Doel is vermijden van enge- wenscht veel verkeer. Op de gisteren te 's-Gravenhage gehou den persconferentie gaf de heer W. Janke, Presse-Dezernent, behoorende tot den s'af van den rijkscommissaris, de volgende toe lichting op de verordening van 6 Juni be treffende het in- en uitreizen. Deze verordening, zoo zeide de heer Janke, berust op twee overwegingen. In de eerste plaats is bet niet dienstig, dat een groote stroom van reizenden uit Holland naar Daitschland gaat. De verbindingen zijn naluuurlrfk in den laafsfen tijd wat overbelast geweest. En ook thans nog niet geheel in evenwicht. Men dient verder te bedenken, dat zich nog vele buitenlan ders in Nederland bevinden, ten toezicht opt. de bewegingen van deze buitenlanders gewenscht is. Be tweede overweging is, dat ook een stroom van bezoekers uit Buitschland naar Nederland moet worden voorkomen. Hier mede zouden wellicht vele handelaren ko men, met de bedoeling hier te lande voor raden in te slaan. En nu is het juist de vooropgezette bedoeling om de voorraden, welke in Nederland aanwezig zijn, aan de Xcdemndsohe bevolking te laten, opdat hier geen tekort zal optreden. Op deze twee overwegingen steunt be doelde verordening. Het spreekt echter van zelf, dat uilzonderingen kunnen worden toegelaten "ij nemen als voorbeeld het geval dat een fabrikant of een ander zakenman, die, zoowel het bedrijf liier te lande als een in Buitschland heeft. Het zal echter bij bi- zondi-re uitzonderingen moeten blijven. Be aanvragen voor uitzonderingen kun nen gerich! worden aan de volgende kau- toren Vgo" 's-Gravenhage: Juliana van Stol berglaan 45. Voor Amsterdam: Koninginneweg 4. Voor Rotterdam: Westpilein 12. Voor Maastricht: Stationsstraat 9. Deze aanvragen moeten geadresseerd zijn aan de Beauftragten des Hökeren SS. und Folizeiftihrers, en vergezeld zijn van een uiteenzet!! 'r der gronden waarop men een uitzonderingsvergunning vraagt. In Groningen begint de vic- torie! Een liter benzine vijf pond hout. De op initiatief van den commissaris der koningin in de piravin&ie Groningen in gestelde commissie voor de beazinedistri- butie beeft, volgens het Vad., met kracht gewerkt om straks in het gebrek aan ben zine op. andere wijze te kunnen voorzien. Ir. de Langen is er namelijk in geslaagd, do mogelijkheid te openen, dat ook in do pro vincie Groningen de fabricage van hout gas-generatoren ter hand woaxlt genomen. Zooals bekend zijn er in ons land reeds drie fabrieken, welke deze generatoren fa. briteeren, n.l. de N.V. Motcxr Lasch te Lei den, Kromhout te Amsterdam en Machine fabriek Jaffa te Utrecht. Deze generatoren kunnen warden gestookt met hout of turf, van welke laatste brandstof in Groningen en Drenthe voldoende voorraad is. Technisch personeel is in de leer oip de Leidschc fabriek en men hoopt, dat het de volgende week in de beide Groningsche fa brieken met fabricage der generatoren kan beginnen. Er is reeds voldoende vraag naar- deze generatoren, waarvan er in ons land reeds een vijftal in bedrijf zijn genomen. Venvacht wordt, dat de eerste Groning sche houtgas-gen eratoren over een maand kn men worden geleverd. Het verbruik van hout staat tegenover dat van benzine als van '2 y%:l. In plaats van, 1 liter benzine zal men dus 2% k.g. leut noodig hebben. Voor vrachtauto's be- teekent dit, dat men voor een tocht van ongeveer 209 k.m. ruim 1O0 kg. hout zal moeten gebruiken. v-s-S-.; ,VEGISOL" GLASZIJDE Isolatie/schalen VEREEN GLASFABRIEKEN SCHIEDAM Fabriek van KURKEN - KURKENBONDELS VISSCHERSJ KURKEN Fa. WED. A. VOGELEZANG Korte Achterweg 13-15 - Tel. 668/2 Dir. A. Lauwaars ALLE BOUWMATERIALEN Modern Ingericht reparatiebedrijf Boterstraat 28-32. Schiedam. Tel. 69400 (2 lijnen) VACANT HOOFDSTRAAT 39 Tel. 68484-68251 TARWEBLOEM TARWEMEEL TARWEAFVALLEN CECIL FREEMAN GREGG 56) HOOFDSTUK XXfV. Waarin een heer Seotlaml Yard komt bezoeken. Inspecteur Higgïns legde de laalste baud aan zijn opgestapelde correspondentie en leunde dan mot een zucht van verlichting gemakkelijk in zijn stoel achterover. Ein delijk was hij dan weer vrij, om al zijn aandacht te schenken aan de zaak, welke hem zoo bezig hield. Hij opende een lade van zijn bureau en baalde er een foto uit van tiert duimafdruk van den leider der bende. Hij zat er woest naar te staren inderdaad was deze afdruk hem diep in bet gelteugen gegrift. Tot dusverre wa ren allo vingerafdrukken voor hem eender geweest, (want die dingen behooren niet tot zijn afdeeling), maar nu voelde hij werkelijk, dat hij dezen afdruk dadelijk zon herkennen, waar bij dien ook zou tegenkomen. Uit do verschillende opnamen van meer of minder duidelijk gevonden afdrukken hadden de experts van de Varil een spe ciale foto gemonteerd, welke een beeld gaf van den afdruk, zooals deze moest zijn, wanneer „de stem" die vrijwillig zou geven. Dat was dus het eenige spoor met be trekking loi de identiteit van den man. De inspecteur gaf order, dat er verscei- dene afdrukken van de laatste foto ge maakt moesten worden, welke afdrukken naar de verschillende hoofdsteden van de wereld dienden te worden gezonden, in de vage hoop, dat daarop verdere inlichtin gen zouden binnen komen. Er klonk een bescheiden klopje op de deur en alvorens den bezoeker uit te noo- digen binnen te komen, legde Higgins eerst de foto's in de lade. „Een heer cm u te spreken, meneer." „Wat wil hij?" „Dat weel ik niet, inspecteur. Hij zegt, dat het iets heeft uit te staan met de moordzaak Raymond, en daaiom dacht ik, dat u hem wel zoudt willen ontvan gen." „Hoe ziet hij er uit?" De man dacht even na alvorens te ant woorden en zei toen: „Van eh mid delmatige grootte. Draagt een deukhoed en een overjas. Een gewone jas, meneer. Ja, eigenlijk ziet hij er heelemaal gewoon en alledaags uit." „Een bu-'lengewoon duidelijke beschrij ving, dat moet ik* zeggen. Wat voor stem beeft hij?" „Heesch, inspecteur, erg heesch." „Zoo, toch waar. Nu goed, laat hem binnen l^orncn. Maar laat ons niet alleen, De heldenmoed van een. Zceuw- schea boer. Het was pp 17 Mei j.l. den dag van verschrikking voor Middelburg. De lucht daverde vau de ontploffingen. Huizen en kerken stortten in; geen muur scheen over eind te blijven; de stad brandde reeds op vele puntei. Van allen kant loerde de dood. De hel scheen losgebroken; degenen, die nog in de stad waren, geloofden, dat het eind der wereld gekomen was. Kon een levend wezen dit vreeselijke doorstaan? Door de Gortstraat reed een boerenwa gen op hooge wielen, aldus lezen wrj in De Zeeuw". ICaim stapte het bruine paard de hotsende kar achter zien aan trekkend. Acht bommenwerpers cirkelden boven de ongelukkige stad. Keer op keer dokei zij en keer op keer suisden de bommen om laag, die -de -aarde deden schudden. Het paard sjokte rustig door. Het oude boertje olp den bok hield de teugels maar losjes. Hij keek rond, niet begrijpend, hoe een dergelijke tragedie kon komen over het mooie, vredige Middelburg. Achter hem lag de kar vol stroo. Moest die man zijn leven wagen voor een vracht stroo? Wat bezielde hem, dat hij niet ijlings trachtte de stad te ver laten om wellicht het leven nog te redden? Wat was de drijfveer, dïie dezen man bewoog tot een daad, welke welhaast gelijk stond met zelfmoord? Uit bet stroo steken een paar armen en beenen. Drie gewonde soldaten liggen op de kar. De oude man zoekt voor hen ge neeskundige hulp. De soldaten waren des morgens te Veere geland en bij een vlieg- tuigaanval nabij Oostkapelle werden zij ge wond. „Ik kon die menschen toch niet zoo laten liggen", zegt bet boertje eenvoudig. Hij laadde hen op zijn kar en bracht ben naar Middelburg, 9 kilometer ver, terwijl on ophoudelijk de vliegluigmitraiileurs boven de wegen ratelden en soldaten overal dek king zochten. Het oude boertje hield geen oogenblik stil. Aan dekking zoeken dacht hij niet. Aan zijn eigen veiligheid, zijn e gen leven dacht hij niet. Hij dacht alleen aan de menschen achter hem in het stroo, die lagen te kreunen van pijn als de kar al te erg botste. i voordat ik je een teeken geef, begre pen?" „Zeker, meneer." Opnieuw trok Higgins een lade van zijn bureau open, maar ditmaal haalde hij er een gevaarlijk uitziende revolver uit, welke hij zorgvuldig onderzocht, alvorens .het wapen in zijn zak te laten gigden. Dit kon al of niet „de stem" zijn (wfen Hig gins ijzeren zenuwen toeschreef), maar het was het veiligste geen risico te nemen. Het volgende oogenblik werd de man binnen gelaten, terwijl de bode als een beeld bij de deur bleef staan. Eén blik ivas voldoende. De man had een weeke kin, was zenuwachtig en blijkbaar geheel overstuur. Higgins wees, dat hij zou gaau zitten en wendde zich dan tot den bode. ,,'t Is in orde." De man trok zich terug, den bezoeker zcnuwaclrtiff op het puntje van zijn stoel achterlatend, terwijl hij met zijn hoed tus- schen de vingers zat te draaien en zijn blikken op alles liet rusten, behalve op het gelaat van den inspecteur. „En, mijnheer?" Toen hij aldus aangesproken werd, scheen de man op te schrikken- Gejaagd likte hij zich de lippen af. „Eh behandelt u den moord' op de bus, mijnheer?" De woorden kwamen er gejaagd uit, terwijl de stem heesch van opwinding klonk. „Ja Higgins is mijn naam inspec teur. Wat verlangt u?'' Higgins sprak ern- Hïj verstond die menschen niet eens. Maar het liet hem ook koud wie en wat zij waren, wat voor uniform zjj droegen, of zij kwamen uit Oost of West, Zuid of Noord. Het waren menschen, gewonde menschen. Onder een regen van hommen- Een lid van den luchtbeschermingsdienst kwam hem tegen en bracht hem met zijn. kar naar de hulppost aan de Nieuwe Haven. Juist dook er weer een bommenwerper. De doktoren en Roode Kruis-menschen be gaven zich ijlings in den schuilkelder. Dat was nu eenmaal voorschrift; een doode dokter of Roode Kruisman was van geen nut, dus in aller belang moesten zij zoo veel mogelijk dekking zoeken. De bommen suisden omlaag. Maar de soldaten werden van de kar gehaald en naar binnen gebracht. Zij stamelden enkele woorden van dankbaarheid. Het boertje wildio den schuilkelder niet in. Hij bleef bij zijn paard Veel ellende liadden de leden van de hulppost reeds gezien en veel zouden zij nog meemaken, maar de heldendaad van dat eenvoudige boertje uit Oostkapelle slaat in bun geheugen gegrift als een moedgevend voorbeeld van naastenliefde en opofferingszin. Zelf hebben vele leden van de Roode ICruis-transportcolonne en tal rijke andere burgers in die angstvolle da gen daden verricht, welke waard zouden zijn beloond te worden met een Willems orde. Die daden zullen echter voor het grootste gedeelte nooit bekend worden en hun zat geen medaille worden uitgereikt voor het front van den troep. Maar dat is ook niet noodig; dat hebben zij niet verwacht en dat verlangen zij niet. Hun belooning vinden zij in hun daden zelf. in het weten, dat zij hun plicht gedaan heb ben tegenover hun medemenschen. Nochtans, niettegenstaande velen van hen zelf keer op keer hun le\en gewaagd heb ben, de daad van boer Boone uit Oostka pelle beeft hen diep ontroerd. Lange zwerftocht van een kampeerder. Aan bet politiebureau Rijswijkschewog te "s-Gravenhage heeft zich een lö.jarige jon-, gen uit Zwolle vervoegd, die door de om standigheden gedwongen, een langen zwerf tocht had gemaakt. Op 10 Mei j.l., bij den aanvang van den Duitschen opmarsch, be vond bij zich met een vriend met va- canfie in de omgeving van Oostende en Nieuwpoort. Tenge\ olge van de krijgshande lingen was het hem niet meer mogelijk gew eest naar het vaderland terug te keeron, eerst na eenige weken te hebben omgezwor ven, gelukte het hem mede te trekken met Nederlandsche soldaten, die uit Belgie huiswaarts beerden. Zoo belandde liij in Den Haag en door de zorgen van de politie is hij op transport ge stekl naar Zwolle. 1 Doedel ijk ongeval op onbewaakte» overweg. I Gisteren is op den onbewaakten overweg, aan den Noordelijken dwarsweg onder Ze* venbuizen bij Gouda, de 43-jarige H. P« Kerkhofs, die per rijwiel den overweg nog wilde passeeren, door een trein gegrepen! en gedood. j Eind valt in pan met kokend water. Het ongeveer twee-jarig zoontje van de familie Gomes in Den Burg op Texel, is gistermiddag bij het achteruitloopen in ©am pan met kokend water 'gevallen. De kleine overleed spoedig aan de he vige brandwonden. t stig, want hij wist uit ervaring, hoe hij met dergelijke naturen om moest gaan. De man slikte een paar maal en deed dan zichtbaar zijn best, om zich te belieer- schen. „Ik ik heb begrepen, dat u mij zoekt, inspecteur." Higgins fronste de wenkbrauwen en keek den man weer aan. Hij kon hem niet thuis brengen. „Wie bent u?" vroeg hij kort. De man voelde in zijn zak en haalde een kaartje te voorschijn, hetwelk hij den in specteur overhandigde. Henry Adams, Mocnt Helen Hampstead. „Wel, mijnheer Adams i.ndien u ter zake zoudt willen komen..." „Ik iic was op de bus, dien avond, dat die man vermoord is." De woorden kwamen er gejaaga'uit en inspecteur Hig gins hield verbaasd zijn adem in. Dit was dus de tweede passagier. Dit was de man, van wic-n de conducteur dacht, dat hij verschrikt of boos keek. Boos? Higgins had wel kunnen lachen. Toch was hij vrij willig komen opdagen. Alle onderzoekin gen waren vergeefsch geweest en het feit, dat hij hier nu uit vrijen wil verscheen, was een punt in zijn voordeel. „Juist, mijnheer Adams. U was dus de heer, die bij de Fox and Hounds op de bus stapte en na op het bovendek te hebben pleats genomen, bijna terstond weer op uw schreden terugkeerde en de bus verliet." - - „Zoo is het, mijnheer." Kassier van boerenleenbank tot twee jaar veroordeeld. De Zwolsche rechntbank veroordeelde! den vroegeren ontvanger der gemeente Doomspiijk en gewezen kassier van de boei- renleenbank aldaar, R. P., tot een gevange nisstraf van 2 jaar, met aftrek van pre ventieve hechtenis. De «eisch luidde 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Naar men weet lieeft P. zich schuldig ge maakt aan verduistering van gdroote bedrai- gen_ten nadeel© van de boerenleenbank en valsehheid in geschrifte. Met betrekking tot de verduisteringen, welke ten nadeete van de gemeente Doomspiijk werden ge pleegd, beriep hij zich op de voorlichting, die liij van den vroegeren gemeente-secie- taris had ontvangen en wiens werktuig hij zou zijn geweest. Hiervan werd hij overeen komstig den eisch vrijgesproken. i Twee daders tot ecu jaar ver oordeeld. De chauffeurs J. en H. C. S., uit de omge ving van Leiden, die op 15 Mei in een ooriogsnood veriaten tuinderswoning te Val kenburg bij Katwijk waren binnengegaan ©nl daaruit eenige voorwerpen hadden wegge» nomen, werden beiden door de Haagschei rechtbank tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Geëischt was twee jaar. Hazardspel. T De Ilaagscbe rechtbank beeft den 30-jarL gen musicus F. K., die van zijn woning aan! de Van Blankenburgstraat in Den Haag aam iemand een kamer bad verhuurd, wetende dat de huurder daarvan gebruik zou maken! tot bet beoefenen van het roulettespel dooa derden, tot f25, subs 25 dagen hechtenis veroordeeld. De eisch luidde f50 subs, 50 dagen. j 1 „Nu, u weel natuurlijk, dat ik verplicht ben u te waarschuwen, goed na te dra ken alvorens u een verklaring aflegt, daar deze verklaring tegen u zelf kan wor den gebruikt. Met andere woorden wees voorzichtig rnet hetgeen u zegt, daar wij misschien tegen u zullen moeten optre den." „0, hemel, ik hoop maar niet, dat a dat zult doen Ik ben naar u toegeko men, omdat de man dood is en ik ben verdraaid blij, dat hij dat is." De laatste woorden werden met zulk een felheid geuit, dat Higgins zijn meening ovet de mogelijkheid, dat hij de bus boos ver laten had, moest uerzien. Hij probeerde! den man te helpen. „Kijk eens, mijnheer Adams. Ik geloof wel, dat ik uw moeilijkheid begrijp. U. weet iels, dat u met zoudt zeggen als de man nog leefde, maar nu hij toch dood! is, wilt u dat wel." „Zoo is het, inspecteur, maar..." „Wat i« cr nog voor moeilijkheid?" 1 „Wel eh..." begon de man, aarze lend en onzeker. „Kan hel u helpen, wanneer ik zeg dat ik weet, dat de man een afperser was Niet heelemaal, waar, misschien, maar „Juist. Nu, mijnheer, ik weet iets van den man, zeer tot mijn nadeel, maar ik kan het u alleen zeggen, indien u mij be looft, dat 'u niets zult zeggen over mija eh onbezonnenheid.'.' Werdt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5