Franschs Kanaalhavens van achterland afgesneden Artiilerie=gevechten aan den boven=Rijn I Donderdag 13 Jüni;194Ö 93ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Fransche legergroep capituleert De strijd aan Somme en Seine Alle Fransche reservisten opgeroepen De activiteit aan den Boven-Rijn Geen vertraging in de Duitsche aanvallen - italiaansche aanvallen op Bizerte en Toulon Vijandelijke kruiser en tankboot getorpedeerd Egypte verbreekt diplomatieke betrek kingen met Italië Het Suezkanaai gesloten X Jb? J §sé 1 i li gaiy ilM Gebeurtenissen in Ned. Indië Britsche troepen op Oost-Java geland Spanje is „niet oorlogvoerend" De houding van Turkije ISüs Sr" I Deze courant verscbijnt dagelijks, met uit» rendering vau Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 3.60. Prijs per week: 15 ets. .Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor hel eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. II -a jaa Prijs der Advertcntfën: van I5 regels fi 53; NO ./z499 iedere regel meer ftt30; in het Zn terdagnummer regels f 1.80, iedera regel meer 10.1b Reclames f0.75 per regel. Incassokostend ets.; Êostkwitnntic315 ets. Tarieven van advertentiën ij abonoement tijn aan bot Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen t 0.50 t/m. 15 woor den, f Owo t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kloine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond B uur aan het Bureau bczoTgd. *s Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, tndion niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. In aansluiting op hetgeen wij gistere® reeds opnamen uit het Duitsohe legerbe- richt, "kan nog gemeld worden, dat ten- gev.oige van de operaties aan het Fran- sche leger zware verliezen werden toege bracht. Een groot aantal krijgsgevangene® jen materiaal en wapens-van allerlei soort Werden buitgemaakt. Dftïitsche vliegtuigen hebben met suc- eet. aanvallen ondernomen, op de ha veninrichtingen van Lie Havre, als- mede op vijandelijke transportschepen aan de Westkust van het Kanaal. Hier bij werden 7 transportschepen, waar van een vaartuig van 5000 ton, tot zinken gebracht, tien andere, waarvan drie tusschen 10.000 en .15.000 ton, door bomtreffers beschadigd. Op ver scheidene schepen braken zware-bran den uit. Tijdens bomaanvallen van vijandelijke vliegtuigen in West-Duitschland in den nacht op 12 Juni werden brandbommen binnen een stad geworpen. Van bevoegde militaire zijde wordt ter aanvulling van het bovenstaand medege deeld, dat bij den aanval op Le Havre, be halve de hierboven gemelde groote suc cessen ten aanzien van scheepsdoelen, oen slagschip of zware kruiser door een .bom van zwaar kaliber op het voorschip is getroffen en beschadigd. Het gisteren verschenen frontbericlit van het D.N.B.. luidt als volgt: De snelle opmarsch van de op den rechC schen Duitschen aartvalsvleugel sterke Duit- scho pantserstrijdkrachten en snelle een heden naar den benedenloop van de Seine doef, dank zij de superieure samenwerking tusschen leger en luchtmacht zijn gevolgen reeds in tweevoudige richting gevoelen.. De naar de Kanaalkust weggedrongen vijande lijke troependeelen zijn volkomen afgesne den en lievinden zich in een toestand, die zeer veel lijkt op dien van Duinkerken. Er worden hier ook reeds wanhopige po gingen ondernomen om deze troepen op transportschepen, kleine stoomschepen en visschersboolcn in veiligheid te brengen en te onttrekken aan de vernietiging. De opmarsch naar den benedenloop van de Seine is verder van beslissende belce kenis voor het Fransclie economische leven omdat daardoor thans alle via Le Havre en Rouaan lot dusver binnengekomen over- zeesche transporten onmogelijk zijn gemaakt en weggedrongen worden naar andere slechtere havens van de Fransche West kust. De buitengewone beteekenis van Le Havre als belangrijkste Fransche haven aan den AllantischenOceaan blijkt alleen al uit het feit, dat verreweg, het grootste deel dor Fransche petroleum-importen over de Seine opvoert. Ook bijna 'de geheele ka- toeninvoer van Frankrijk lièp .over. Le Ha- vre en Rouaan. Ten slotte hadden deze beide steden als opslagplaatsen voor den Engelschen steenkoolinvoer groote betce kenis voor de .geheele industrie van Mid den-Frankrijk. Het verleggen van deze be langrijke grondstof-importen naar andere ha vens aan den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee is echter reeds daar om niet zonder meer mogelijk, omdat noch in Cherbourg, noch in Bordeaux,, of Mar seille voldoende opslaginstallaties en go- schikle transportmogelijkheden zijn. In verband met de hevige artillerie- gevechten -, aan liet Zuidelijke front langs den Bovenrijn, waarop de leger-* berichten der laatste dagen niet nader rijn ingegaan, moet er op gewezen wor den, dat het geheele verloop van het Duitsche front tusschen liet Kanaal en den boven-Rijh duidelijk omvatting ten doel heeft en dat, gezien van uit de zen gezichtshoek, het front langs den Bovenrijn geenszins bet karakter draagt van een' secundair oorlógslooneel. Hoe sterk overigens de Duitsche supe rioriteit in de lucht is, wordt wederom bewezen in de cijfers van het'legerbericht van vandaag, dat tegen over, een totaal ver lies van 59 vijandelijke vliegtuigen.;de ver- missing stelt van drie éigen toestellen. Daarmede heeft de tegenstander sedert den aanvang van de nieuwe aanvalsope- raties, dus na het einde van den slag in Vlaanderen binnen een week 5i5 vliegtui gen verloren, waartegenover een Duitsch verlies in hetzelfde tijdvak van 53 toe stellen staat. Het oppercommando der Duitsche weermacht, maakt bekend De bijSt. Valery ingesloten Fran sche gieep strijdkrachten heeft na het mislukken van verdere pogingen om over zee de troepen weg té voeren, gecapituleerd. Een Fransche generaal, die het bevel voert over een leger corps, een Engelsche en vier Fran sche divisiecommandanten hebben zich overgegeven. Het aantal der gevange nen bedraagt reeds meer dan 20.000. Het buitgemaakte materiaal aan werk tuigen en wapenen is onoverzienbaar. Naar van bevoegde militaire zijde aan liet D.N.B. wordt meegedeeld, hce.'t de Duit sche rechtervleugel aan den benedenloop van de Somme tot aan den benedenloop van de Seine, gedurende de eerste acht dagen van het nieuwe Duilsclie offensief in het Westen, reeds meer dan 100 kiiometer terrein gewonnen. De oprukkende bewe ging heeft echter ook op het andere front belangrijke terreinwinst opgeleverd. Het ge heele resultaat van de eerste week- van het; groote Duitsche offensief m- Noord-. ■Fftm!cKjkj"dcan "derhalve "als* volgt wprcét samengevat. 1. Een doorbraak in grooten stijl werd tot stand gebracht, welke ten tleele tot een versplintering en een omsingeling van Fransche legerafdelingen, in elk geval ech ter tot het terugwerpen van het Fransche iront tusschen het Kanaal en de Champagne heeft geleid. 2. Achter het terugvloeiende Fransclie front wordt de Fransche hoofdstad thans onmiddellijk bedreigd, terwijl liet uit do stad naar alle richtingen, uitstralende ver- keersnet ten Noordwesten, (en Noorden eti ten Oosten van do stad volkomen is ver stoord. De beide voor de ravitailleering van Fa rijs en Noord-Frankrijk onmisbare havens aan het Kanaal, Havre en Cherbourg liggen onder de voortdurende bedreiging van het Duitsche luclitwapou en hebben op hun kaden en aan hun haveninstallaties reeds ernstig schade geleden. 3. Door het deelnemen van Italië aan dert oorlog tegen Frankrijk en Engeland moet Frankrijk tlians in eigen land een strijd op twee fronten voeren. Bovendien is de toevoer van menschen en materiaal, uit zijn bezittingen in Noord-AIrika door de MiddellandscheZee zeer in gevaar ge bracht Ook Engeland heeft in dé Middel landsche Zee rijn eersten slag, in den vorm van eert sterken succesvolle® aan val van het Italiaansche luchtwapen op hel Britsche vlootsteunpunt' Malta rcèds ont vangen. 4. Weliswaar heeft Engeland vele fraaie woorden over het Kanaal tot Frankrijk ge richt, maar van een practischen Engelschen steun hebben de. Franschen -.echter nog. niets bespeurd. Men kan nauwelijks aan nemen, dat Frankrijk de verwoesting van Fransche steden achter liet Duitsche front, die zou zijn' geschied en waarvan het Brit sche luchtwapen met groote voldoening mel ding heeft gemaakt, door Frankrijk als zeer doeltreffende hulp wordt beschouwd. Aan den anderen kant heeft het Duitsche lucht- wapen ook tijdens de jongste opératies herhaaldelijk Britsche .vliegvelden met suc ces aangevallen. De aanval van Duitsche motortorpedobooten op de Britsche Oost kust, zal den Engelschen lïebben bewezen, dat ook de Duitsche oorlogsniarine. rich tot taak heeft gesteld, in .de'Oostelijke Brit sche wateren voortdurend-onrust te zaaien. Tevens zal Engeland hierdoor zijn gebleken,- hoe klein zijn macht in de'-No'órdzee is ge worden. T;.,- v* De Franschen verloren elf pantser-' wagens. -v- Gisteren meldde hèt-DNB nog-: Ten Zuiden van Reims "zijn .vier "pant serwagens" door bömfrëfférs,op'"andere plaatsen zeven pantserwagens ilbor* ludit-_ doeiaxflllerie vernietigd. Hierdoor' is" liet aantal ikapotgeschoten pantserwagens' door de luchtdoelarlillerie van g'oneraal-majoor Besslódi'tör 200 gestegen!- Het D.N.B. meldt uit Madrid: Berichten van de Fransche grens meiden, dat in Frankrijk tlians alle lichtingen ie servisten, inclusief de strijders uit den vorigen oorlog, zijn opgeroepen. Koorts achtig wordt aan het oprichten van vestin gen bij Parijs gewerkt, waartoe alle be schikbare arbeidskrachten gebruikt worden, Van de bevolking lieeft zich ej>n diepe neerslachtigheid meester gemaakt, omdat zij vreest, dat de hoofdstad tot oorlogstoo neel zal worden. Hier endaar weer ver schijnende bladen, die blijkbaar ergens in de provincie gedrukt wórden, daar de Parijsche redacties stil liggen] wijzen, op den geweldigen ernst van dén toestand. ,Zoo schrijft de Jour, dat Frankrijlcs1geschiedenis nog nooit zulk een ernstig uur beleefd heeft als thans. b'; 4 Poolsche duikboot .verloren geacht Een officieel communiqué]' van de „Pool sche admiraliteit'V dat gepubliceerd wordt door bemiddeling van de' Engelsche ad miraliteit, meldt: - De Poolsche marinestaf te .Londen be treurt het mede te deelenj 'dat, aange zien do onderzeer ,,0rzel" telangrijk over tijd is met rijn terugkeer^ vim een pa trouille, meii hem als 'verloren moet be schouwen. v .Met betrekking tot de lévendige artillerie bedrijvigheid aan het tót" dusver kalme front aan den Hoven-Rijn,, bij -Bazel, wordt het D.N.B van bevoegde militaire zjjde het volgende meegedeeld Het is begrijpelijk, dat dit ariillerieduel aan «den Rijn niet slechts in het zoo dichtbij gelegen Zwitsorlahd: met begrijpe lijke bezorgdheid gevolgd wordt, 'dochpok elders in het buitenland. Het zou kun nen zijn, dat tlians ook het front .aan den Boven-Rijn aan het róllen komt. In elk geval hebben', de ervaringen van dezen oorlog geleerd, dat voor een modern, slagvaardig leger ook geweldige stroomen geen groote bindernis meer zijn. Reuter meldt uit Londentv- Van gezaghebbende zijde wórdt ver klaard, dat zich nog geeri énkele vertra ging afteekent m de^.vDuitsche--.aaiivtillcti ;aan het Westelijk front.' De-algoméene (toe stand --blijft moeilijk; J c -j-'.., ""'Reuter meldt uit Parijs: -..V Een militaire, woordvoerder heeft lieden verklaard: „De slag om Parijs is thans volledig aan den gang, na den Franschen terugtocht ten Noorden van de stad." Fransche Icgcrbericht. Het Fransche legerboricht meldt, dal de slag nog steeds voortduurt, maar dat geen belangrijke wijzigingen zijn ingetreden. Het bericht voegt hieraan nog toe, dat de vijand in de richting van Reims oprukt en- wol met twee gepantserde divisies. Churchill en Eden naar Frankrijk., Churchill, dó Britsche minister van oor log; Eden, en de chef van den generalen staf; Dill, hebben zich naar Frankrijk be geven, waar zij hebben beraadslaagd met Reynancl, Pétain en Weygand. Inmiddels zijn zij weer naar Engeland teruggekeerd. Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger meldt: Overeenkomstig haai- vastgestelde plan nen heeft de italiaansche luchtmacht nieu we bomaanvallen ondernomen op vijande lijke lucht- en marinebases. Van bizondere beteekenis zijn geweest de aanvallen op Bizerte (Tunis) en op Toulon. In Bizerte. zijn zware branden ontstaan e:i is groote schade aan installaties aangericht. Op den grond staande vliegtuigen werden geraakt en negen toestellen werden buiten gebruik gesteld. Al onze vliegtuigen keerden op hun bases terug. In de Middellandscho Zee heeft een onzer duikbooten een vijandelijken kruiser en een :tankboot van 10.000 ton getorpedeerd. In Tobrouk aan de grens van Cyrenaica hebben onze land-, vloot en luchtstrijd krachten een Engelsche poging om met -vliegtuigen en schepen een aanval te on dernemen, afgeslagen. Er werd lichte scha de toegebracht aan deinstallaties en eeu van onze kleine mijnenvegers is tot zin ken gebracht In Italiaansch Oost-Afrika heeft de vijand luchtaanvallen ondernomen op de vliegvel den van Asmara, Goura, Adiougri en Agor- dat, waarbij lichte materieele schade werd aangericht en wider de Italianen en inlan ders, die op de vliegvelden werkzaam wa ren, een tiental personen gedood werden. Uit een later onderzoek is gebleken, dat onze jachtvliegtuigen gisteren in Cyrenaica zés machines hebben neergehaald. Vijandelijke waarschijnlijk Engelsche vliegtuigen hebben des nachts boven enkele steden van Nóord-Italiè gevlogen. Op de open stad Turijn hebben zij bommen laten vallen, welke evenwel weinig schade aanrichtten, en eenige verliezen veroor zaakten onder de burgerbevolking. Over dit optreden zal een uitvoerig rapport gepubli ceerd worden. Plelani 'meldt uit Cairo:,;- Overeenkomstig dé procedure," die door de Egyptische regeoring is .ge volgd bij c:e Engelshe oorlogsverkla ring aan Duitschland, heeft do minis ter-president, Maher Pasja, de Egypti sche Kamer voorgesteld de diploma tieke betrekkingen met Italië le verbre ken. De Kamer hechtte haar goedkeu ring aan het voorstel. Het DNB meldt uit Rome: In Caïro is gisteren officieel bekend gemaakt, dat het scheepvaartverkeer door liet Suezkanaai is geslaakt. Slechts .En gelsche oorlogsschepen mogen dit kanaal bevaren. y-y 's -CV' tl V f Hét beroemde IJser-monnment tc Dlvmuiden is nagenoeg ongedeerd uit den strijd -gekomen.' -- - 'r .1 Japanschc visscliersboot door Indisch watervliegtuig beschoten. Volgens een bericht van het Japansclie blad „Tokio Nilsji Nitsji" uit Soerahaia, is een Japanschc visscliersboot in Straat Gaspar tusschen de eilanden Banka en Billiton, door een Nederlandsch-Indisch wa tervliegtuig met een machinegeweer be schoten. Later verscheen oen patrouille vaartuig, dat. de Japansche visscliersboot aanhield en de boot, alsmede de uit twaalf koppen beslaande bemanning onderzocht. Het Japansche vaartuig kon daarop zijn reis voortzetten. Naar hierover verder gemeld wordt, heeft het Japansehe departement van buitenland- sche zaken reeds stappen ondernomen om, na het verkrijgen van bizonderheden, een protest te laten hooren. Volgons een extrabericht van het- zclfae blad, zouden de autoriteiten van Nederlandsch-Indië, ondanks de aan Japan gegeven, verzekeringen, En gelsche bescherming hebben ingeroe pen. Britsche troepen, ter sterkte van 2000 man, zouden reeds op het Ooste- lijlce deel van Java geland en ineen dorp zijn ondergebracht. Hoewel de regeering van Neder- lanoscb-lndië de aanwezigheid' van Britsche troepen streng geheim houdt, is het feit door ecu Engelschen offi cier bokena geworden. Japansche woordvoerder over de gebeurtenissen. In deze gebeurtenissen, heeft de woord voerder van het Japanschc departement van marine verklaard, dat de beschie ting van Japansche visschersbooten en do landing van Britsche troepen in het Oos telijke 'deel van Java, nog niet lievcs- tigd zijn. Mochten de berichten evenwel juist blijken te zijn, dan kan Japan, al dus de woordvoerder, deze gebeurtenis sen mot voorbijzien, want juist op liet oogenblik zou hieraan als „pretendent" do grootste beteekenis moeten gehecht wor- den.. - Japansehe oud-hiinistcr naar A Ncilcriaudsch-Indië! -' Volgenshet.- blad--fMiyako-Sjimboen zal.- de vroegere- minister van buitonlandsche zaken, admiraal'' Nomocra, op den tienden. Juli naar Nederïandsch-Indië en de Bhilip- pijnen reizen, om, „met het oog op de niet gerechtvaardigdezenuwachlige stem ming in deze landen wegens aan Japan toegeschreven voornemens in' het Zuid-oos telijke deel van don Stillen Oceaan", met de leiders der regeering aldaar contact tc nemen. Blijkens een decreet van de Spaansche re geering, heeft Spanje beslolorr-tot een hou ding van niet-oorlogvoerendc mogendheid in verband met de uitbreiding van het conflict lot de Middellandsche Zee. In Madrileensclie politieke kringen w'ijst men er speciaal op, dat in dit decreet in tegenstelling lot de verklaring van •panje bij het uitbreken van den oorlog in September van het vorige jaar een. neutraiiteitsverklaring ontbreekt. Voorts wordt de nadrukkelijke vermelding van de Middellandsche Zee opvallend geacht. Stefam meldt uit Islanboel: Het gisteravond gepubliceerde commu niqué over de bijeenkomst van het Turk- sche kabinet onder leiding van den pre-: sidènt der republiek fsmet Inouoe, hchelst- niet de minste aanwijzing over de onder werpen van bespreking of over de genomen besluiten. Het land verkeert in koortsachtige ver wachting om de denkbeelden van de re geering te leeren kennen ten aanzien van den nieuwen toestand, ontslaan door het deelnemen van llalië aan den oorlog. De Turksche openbare meening volgt de ge beurtenissen met kalmte, en het is niet gewaagd te. boioogen, dat de bevolking, loewel bereid de besluiten-van de regée- ring te aanvaarden, blijde zouzijn indien de vrede bewaard werd; De Fop oio di Roma" deelt mede, dat de Engelsche en Fransche regeering Tur-- kije, voor het geval dat het aan den oor log- deelneemt,'A)eppo-en Irak- hehben,aari- geboden. De 'druk op de Turksche' regée- ring van tie zijde der Westelijke mogend heden zou 'thans zeer groot zijn; De En- gélséhé diplomatie 'is in Ankara koorts achtig bezig, Turkije te winn en als bond genoot tegen Italië- Amerikaansche vliegtuigen voor de geallieerden. Op grona van de ruilovereenkomst met de Douglas Aircraft heeft het Amerikaan- sche ministerie van oorlog deze fabriek 93 legervliegtuigen terug gegeven,; om ze ter beschikking van de geallieerden :té stel- -. len. - - VólgensAssociated - .Prés.? -wórden deze. vliegtuigen; om tijd te besparen, niet eerst formeel aan. defirma geleverd, doch tloor -. de legerpiloten onmiddellijk naar dé Ca- nadeesche grens gevlogen. Veertien "Toe stellen moesten Dinsdag in verschillende streken •.noodlandingen maken. t f

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1