Wal iedeA toeten. moet u-cui de diAlïi&utie STADSNIEUWS Langs het Leven, De treinenloop Voor BADEN, GEYSERS, enz. Fa. C. C. VAN DER HEIJDEN, WANDGEDIERTE - Benzine- en rijvergunningen De Nederlandscfie Bank Maatschappelijk Hulpbetoon Inenting tégen typhus R.E.T. Trekpaarden In het bosch. Nationaal Hulpcomité 194Ó VRIJZ.-GODSDIENSTIGE PREDIKING Ds. A. TROUW BINNENLAND GROOTE MARKT 31-33 Weuwe Rotterdamsche begraaf plaats V Fa. W. VAN LOON - STADHOUDERSLAAN 37. Spoorwegverkeer door Rotterdam hersteld GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN Inenting tegen typhus Burgerlijke Stand 13.00, 13.21* 10.00, 10.30, 19.06, 19.21* De verbinding in de richting Amsterdam. Met de invoering van de nieuwe dienst regeling voor de Ned. Spoorwegen op 10 Juni j.l., is ook het aantal treinen, dat op de lijn AmsterdamKotterdam loopt, weer vermeerderd. A an Schiedam vertrekken in de richting Amsterdam treinen om 5.51* 6.30, 7.0A 7.21* S.06, 8.3C, 9 06, 9.21*, 10.06, 10.36, 11.00, 11.21*, 12.00, 12.36. 14.06, 14.36, 15.C6, 15.21* 17.06, 17.21*, 18.06, 1S.36,' 20.06, 20.36 en 20.51*. De met een gemerkte treinen stop pen, behalve te Delft, Den Haag, Leiden en Haarlem, ook op alle andere tussehen- geleten stations. Van Schiedam vertrekken in de richting Rotterdam treinen om: 7.09, 7.24,7.54,8 24 9.09, 924, 9.54, 10.24, 11.09, 11.24, 11.54, 12.24, 13.09, 13.21. 13.54, 14.24, 15.14. 15.24, 15.54, 17.09, 17.24. 17.54,18.24,19 09', 19.24, 19.54, 20.24. 21.09, 21.24, en 22.09. De reis AmsterdamSchiedam en om gekeerd duurt 1 uur 0.9 minuten met een gewone- en 1 uur 24 minuien met oen stoptrein. Alle treinen vertrekken uit Amsterdam een kwartier vóór en een kwar tier over het heeie uur De reis Den [laagSchiedam duurt 14 5 15 minuten. SchiedamHo cl. vau Holland. Naar Hoek van Holland wordt een uur- dienst onderhouden. De eerste trein ver-' trekt van hier om 6.00 uur en de laatste om 21.00 uur. De reis duurt 23 minuten. Uit Hoek van Holland vertrekt om het uur eeu trein, beginnend om 5.34, tot 21.34. Deze treinen rijden door naar Rotterdam en. vertrekken van het station Schiedam ook op het hcele uur. Dan vertrekt er dus zoowel een trein in de richting Gaardin gen als een komende uit Vlaardingcn in de richting Rotterdam. De eerste trein, die hier uil de richting Gaardingen aankomt, heeft zijn beginpunt niet te Hoek van Holland, maar te Maas sluis en vertrekt van daar 5.17. Prof. mr. A. M. de Jong eerste op de voordracht als directeur. Op de voordracht tot benoeming van directeur van De Nederlandsclie Bank is als eerste geplaatst onze oud-stadgenoot prof. mr. A. M. de Jong. Prof. de Jong is 46 jaar en reeds van September 1921 aan De Nederlandsclie Bank verbonden. Hij bezocht hier ter stede het gymnasium, toen zijn vader ontvanger van de registratie te Schiedam was. Hij behoorde tot de oprichters van de Schiedamsclio Tooneclvereeniaing Utile Dul- ci, was haar eerste voorzitter 'en ook haar eerste regisseur. Voorzitter bleef hij maar één jaar, regisseur echter 9 jaar. miuiiiniiminmimiimmim Wijzigingen in bestaande regeling. De verkoop van onvermengde margarine voor werkloozen, voor zoover zij daarop recht hebben, zal in het vervolg plaats hebben op dezelfde data en tijden als voorheen, doch in het voormalig St. Jacobs Gasthuis aan de Hoogstraat in het lokaal van de groentedistributie. Het voor de groentedistributie lie paal de blijft-onveranderd. Uitbetaling armlastigen. Zij, die hun ondersteuning des Vrijdags middags aan den St. Joris Dóelea ontvin gen, moeten deze voortaan halen pp de zelfde tijd in het St. Jacobs Gasthuis, Hoogstraat. Voor de uitbetaling aan ongeorganiseer den. e.a. die voorheen in den St. Joris Doe len werden betaald, is de volgende regeling getroffen: Letters A. tot en met G. van 910 uur Koopmansbeurs. Letters M. tot en met R. van 1111.45 üor idem. I De z.g. boerengroep e.a. vallende onder genoemde lettergroepen, moeien komen van 10.15 tot 10.45 uur, eveneens Koopmans beurs aan de Dam, ingang ijzeren hek. Letters II. tot en met L. van 910 v.m. worden uitbetaald in het voormalig St. Jacobs Gasthuis, lokaal naast de kerk. Letters S. tot en met Z. van 1111.45 v.m., idem. I De z.g. heerengroep, vallende onder ge noemde lettergroepen van .10.15 tot 10.45 aan het vm.. St. Jacobs Gasthuis, lokaal naast de kerk. Versterkende middelen. Het halen en inleveren van formulieren voor versterkende middelen' op Maandag en Woensdagmorgen van 3.30 tot 10 uur moet in het vervolg geschieden op de zelfde dagen en tijden in een lokaal van de Koopmansbeurs, ingang Dam. De leveranders kunnen hun bonnen in leveren en hun geld halen op dezelfde data en tijden als voorheen, doch aan de Koopmansbeurs, ingang Dam. Voortaan ia het noodziekenhuis. De kostc-looze inentingen tegen typhus en verwante ziekten hebben van heden af niet meer plaats in den St. Joris Doe len, maar in hot noodziekenhuis aan de Lange Singelstraat. De tijden, waarop dit geschiedt, worden nog eens in, een officiéele^ kennisgeving, in dit blad meegedeeld'. Uitbreiding van den dienst. Met ingang van morgen, Vrijdag 14 Juni, zal lijn 4 wederom doorrijden van Schie dam naar het station Maas. Eveneens met ingang van morgen zal een nieuwe lijn 1 in dienst worden ge- sicld met de route Aelbrechtsplein Beu- kelsdijk Henegoiiwerlaan Kruiskade Hofplein Oostplein; het ligt in de bedoeling lijn 1 zoo spoedig mogelijk, ver moedelijk reeds de volgende week, door te (rekken langs den Oostzeedijk naar het oude eindpunt Iloningcrdijk. Do* tijdelijke autobuslijn 7 wordt tege lijk met de indienststelling van lijn 1 oio- geheven. Tevens zal met ingang van morgen de tijdelijke autobusdienst Konunandantur (Parklaan 17} Station Maas worden op geneven. Met ingang van Zondag 16 Juni 1940 zal lijn 1L worden hersteld; de route is als volgt: Maflienesserplein Mathenes seraan Claes de Vrieselam Park sluizen Westzeedijk Eendrachtsweg Witte de Witbstraat Schiedamsche- singel C-ools ingel Hofplein Hof dijk Noordsingel Bergsingeï Lisch plein. De tijdelijke ringlijn 11 wordt tege lijkertijd opgeheven. De route langs Park sluizen en Westzeedijk is gekozen, teneinde alLhans een gedeelte van de voormalig: buslijn E op lijn 11 over te laten gaan. Ongevallen van wielrijders. In de St. Lidninastraat heeft gisteravond een vrachtauto, waarvan de bestuurder on bekend is gebleven, den wielrijder H. K. aangereden, toen de auto vlak voor* den wielrijder een zijstraat in zwenkte. Het rijwiel, dat bij liet voorwielwerd gegre pen, werd vernield. De 31-jarige wielrijdster S-. B. is gister avond half 12 op de Appelmarkt gevallen. Zij bleef bewusteloos liggen. Een dokter heeft mej. B., nadat zij bijgekomen was, onderzocht, maar kon geen letsel consta- teeren. Zij is per politie-auto naar haar wo ning gebracht. Wenken Nu de motor weer voor velerlei traus port thans is uitgeschakeld, staan onze paarden weer gereed om in te vallen en viert de paarden tractie weer hoogtij. Aan gebruikers van trekpaarden wordt het volgende in overweging gegeven: 1. Geef uw paard e?n goed passend haam, gareel of borsttuig, om het doortrek ken van de horst te voorkomen; 2. indien ee:i haam, gareel of borstriem niet geheel passend is, gebruik dan, indien verkrijgbaar, sponsrubber, hetgeen dooitreli ken van dè borst voorkomt; 3gjtelkens na gebruik van het paard, vooral als het dier zwaar werk heeft ver richt, wassche men de plaatsen, waar het haam of gareel of de borstriem heeft ge drukt met lauw water ai en wrrjve deze goed droog; 4. men conlroleere herhaaldelijk of haam, gareel of borstriem wondjes veroorzaakt en indien dit zoo is, raadplege men on middellijk een deskundige die erger voor komt; 5. het gebruik van z.g.n. spoorstokken ter bevestiging van de strengen, waardoor de trekkracht meer over die geheele borst wordt verdeeld. Tenslotte: behandel uw dier naar uw beste vermogen, want het helpt u toch in den nood. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van dieren, afdeeling Schiedam, secre taris drs. De Heer, Anna van Burenslraat 25 TIEEE EN KOFFIE Tot cn met 5 Juli worden op hou fc'9 ecu half ons thee of ecu half pond koffie beschikbaar gesteld. SUIKER. Tot en met 27 Juni geert bon 70 van liet algemeen distributicboubockjc recht op een kg. suiker. Distributiebonnen moeten nauwkeurig worden afgescheurd. SCHOENEN. Schoenen mogen alleen gekocht en/of verkocht worden op vertoon van een speciaien distributiebon, welke, zoonoodig, door liet plaatselijk distri butiekantoor verstrekt wordt aan degenen, die minder dan f 1200.per jaar verdienen. Leerloos en zomersciiocisel vallen buiten do distributie-regeling. *5 j TEXTIELPRODUCTEN. Textielproducten (klccding, kousen, enz.) mogen alleen aan particulieren j verkocht worden op vertoon van hun distributie-stamkaart en dan nog slechts I per één stuk of ééu paar tegelijk. VASTE BRANDSTOFFEN. f Het distributiekantoor geert bewijzen af voor wekelijks 4 bi. anthracict of J 1 hl. eierkolen uitsluitend voor degenen, die geen gas hebben cn voor voedsel- 1 bereiding aangewezen zijn op het gebruik van vaste brandstoffen. Bewijzen worden slechts afgegeven tegen vertoon van stamkaart. 1 VLOEIBARE BRANDSTOFFEN. Voor aflevering of koopen van vloeibare brandstoffen (benzine, petroleum, 1 1 spiritus enz,) zijn speciale distributiebons noodig. WAARDELOO ZE BONNEN. De bonnen 1 t/m 20 van het broodbonboekje cn 1 t/m 13 van het algemeen f 1 distributicboekje kunnen vernietigd worden. 1 imiuniimiiimiiiiiiüjimimiHiiiiiniiiimiimiiMmmiNmiimimiiiiimimiiimiiiiiiMiiiiiimiimimiiMiiuimimiiuHiiiiMiiiimimiiitmtmmiimiiiiiimiiM Collectanten, waar blijft gij?? Ilct VVH-buis, Broers vest 45, is de laatste dagen overdag gesloten ge weest, -omdat de leiding zich in het noodziekenhuis aan de Lange Singel- straat bevond, waar nog ter beschikking slaande- goederen aan geëvacueerden worden uitgereikt. Daarom kon men als epllectrice of collectant voor de collecte op a.s. Zaterdag zich daar aJieen ,'s avonds aanmelden tusschen lialf S en 9 uur. Dit hebben tot nu toe slechts 25 per sonen gedaan! Men kan ..njet W.vyren, dat er -een massale en spontane behoefte bestaat om enkele uren- beschikbaar te stellen voor een mooi nationaal en ook plaat selijk doel 1 Maar misschien treedt op het laatste ©ogenblik nog de behoefte om mee te werken aan den dag. Men kan zich hedenavond nog in het VVH-huis en morgenavond eveneens tusschen half S en 9 uur in gebouw Een dracht aanmelden. Kerk Ned. Prot. Bond Wostvost 9o ZONDAG 16 JUNI voorin. 10.30 Herv., Den Haag. Geslaagd. Voor het gisteren gehouden examen Zie kenverpleging diploma „A" slaagden - de zusiers: N. Bafcels, M. Hille en F. Jan sen, die hun opleiding ontvingen in het Gemeente Ziekenhuis. Benzine- cn rijvergunning. Morgen en Zaterdag moeten houders van benzine- en rijvergunningen zich weer tot de gemeente-secretarie, Afdeeling Algemee- ne Zaken, wenden, om hun vergunning eventueel verlengd te krijgen. Toclatings-exanien. Heden doen 83 jongelui toelatingsexamen voor de R.H. B. Su, wat evenveel is als het vorig jaar. Voor het toelatings-examen van het gym. nasium hebben zich 26 candidaten aange meld. TELEFOON 67621 AGENDA. SCHIEDAM. Bioscopen. - Passage Theater, 2 uur en half'8:; 1. On deugend maar aardig; 2. De ge luksvogel: Monopole Theater, 2 uur en half 8: 1. The music goes round; 2. Dé mijn met de ijzerèn deur.' a ROTTERDAM. - Bi o scope n. Arena. 2.15 n. 7 u.- 9 u. Je kunt het toch niet meenemen. s Capitol 2.15 u. 7 u. 9 n. Inspecteur Vlijm scherp op vacantié. -'VFey-'A Prinses. 2.15 u. 8 u. De roos dér Wash- ingtom Square; De held van Ko-'. kom©. In gebruik genomen. Door de gemeente Rotterdam is de Zuider Begraafplaats aan den Charloischen Lage- dijk in gebruik genomen. De bepalingen en taxieven, welke voor de begraafplaats Crooswijk gelden, zijn ook voor de Zuider Begraafplaats van kracht. Een regeling voor een vlot verloop. Aan' den ambténaar, belast met de dago- lijksche leiding op de begraafplaatsen, is de bevoegdheid gegeven de volgorde der begrafenissen zoodanig te regelen, dat elk kwartier een begraving kan plaats heb ben en wel in de 4e klasse tusschen 10 en 12 uur en in de overige klassen tus schen 12 en 3 uur, waarhij is bepaald, dat desgewenscht ook'tusschen 8 en 10 uur in de 4e klasse kan wórden begraven. Zuiveraars Tan Gebonwen en Schepen Mocht het echter voorkomen, dat niet alle begrafenissen 4e klasse tusschen 10 cn 12 uur kunnen worden verzorgd, dan is de gelegenheid open na 12 uur in laatst genoemde klasse te begraven, in welk ge val een toeslag van"f5 op de gewone graf rechten zal worden gelieven. Aan dia thans vastgestelde regelen zal streng de hand worde» gehouden. Tc laat komen kan buitengewoon onaangename ge volgen met zich medebrengen, aangezien de op tijd komende begrafenissen steeds zullen voorgaan. Voorts zal men, indien een begrafenis "4e klasse na 12 uur binnenkomt, waarvoor geen toe stemming is verleend en geen toeslag is beteald, verplicht worden in de 3e klasse te begraven met bijbetaling der suppletie- grafrechten. Dienst uitgebreid tot Dor drecht. Met invang van Zaterdag a.s. zal het baanvak Rotterdam (Delftsche Poort) Dordrecht weer bij het electrische net wor den eevoegd. De treinen zullen rijden, zoo als -cp do tabellen la en lb van het zoo juist verschenen spoorboekje is aangegeven. Het slation Rotterdam-Beurs blijft echter nog uitgeschakeld. Onze vergeten boerendichter Poot bezong het landleven en verheerlijkte de rust, die gespreid lag over weide, huis en hof des „vreed- zamen landmans", wiens leven zoo genoeglijk voortgleed. Die rust kennen wij niet, wij, stads- menschen. Ons gebaar is haastig, onze oog opslag altijd snel, ons doen en laten wordt beheerscht door de onrust van de klok. Over het land heerscht de zon, de milde bron van licht en leven. Zr doet in haar weldadige grootheid uit hoogen hemel eik morgenkrieken zoo zacht geboren worden in de donkere stede van den nacht. Zij- stijgt omhoog over den wijden wolkenweg zoo langzaam en bedachtzaam. Zij troont in milden glans midden in den hoogen dag. Zij vlijt zich zoo feeder neer in de purperen nevels van den koelen avondstond. En lang nog ligt over de landen het schemerduistere web tusschen licht en donker. Zoo glijdt de tijd heen. Bij ons tikt de klok den snellen harteslag van het driftige, korte dagleven der stadsmenschen. Buiten de stad ligt het land. Maar wij- hebben ook nog- een bosch. Tusschen de jtoi en de rivier, tusschen de sterre steenwoestijn en het rusteloos vloeiende water, ligt ons bosch met zijn koele lanen, ruischende böomen, kronkelende paadjes en heerlijke lentegeuren. Onvolprezen bezit, eigenlijk alleen op waarde geschat door de jonge harten, die in deze rijpe lente sneller slaan, niet door al dat verschrikkelijke wat achtei den rug is, neen, heusch niet. Dat is vergeten, dat ligt onder op het gemoed, dat vol is van zoele gevoelens. Zoo is het jonge volkje. Hoe heerlijk is het jong te zijn! Zij voelen de avondlijke stilte van het bosch, zij wandelen arm in arm door de paadjes, met aan weerszijden de zwijgende, rechte stammen, die hoog boven hun hoofden het beschermende bladerdak slechts zachtje' laten wiegen op den Westenwind. Zij zitten op de bankjes langs de paadjey overhuifd door vriendelijke vlierstruiken en fluisteren onverstaanbare woorden, worden zoo oud en zoo nieuw, zoo teer. En. eerder is er niets dan. hel ruischen der hooge somen, als een deel van de stihf, verder is or niets, dan het kloppen van hét \onge hart, van dat hart dat nooit stilstaat, dan allee;: voor de poort van den dood. Maar dan klopt er weer een ander jong hart! De omstandigheid, dat zeer enkele bak kers in en om Schiedam blijken te be schikken ©ver een hoeveelheid bloem,-die hen in staat stelt alsnog onvermengd wit brood te bakken en af te leveren, brengt de overige bakkers en broodleveranciers in een zoer moeilijke en ongunstige positie tegenover hun vaste klanten en hun af- •nemers in het algemeen. Waar een dergelijke toestand tot zeer ©ngewenschle gevolgen leidt, doe ik een dringend beroep op alle bakkers en brood- leveranciers om, alleen reeds uit een oog punt van saamhoorigheid en terwille van een. geest van onderlinge samenwerking, die .in deze tijden ieders doen en laten toch allereerst heeft te bezielen, zich te ont houden van het bakken en afleveren in Schiedam van brood, dat voor meer dan 25 pet. bereid is met blanke bloem. - Ik doe dit beroep :in een vast vertrou wen op ALLER vrijwillige medewerking; zeer zou het. mij spijten, indien bij teleur stelling daaromtrent, wegen van dwang ten deze zouden moeten worden ingesla gen. De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN.- Schiedam, 12 Juni 1940. De Burgemeester van Schiedam maakt in. afwachting van de Rijksdistributie- regeling voor benzine aan houders van bovengenoemde vergunningen bekend, dat zij zich voor eventueele tijdelijke verlen- ging van die vergunningen kunnen wenden tot do gemeente-secretarie (afd. Algemecne Zaken) en wel voor de vergunningen ge nummerd; 1—150 op VRIJDAG 14 dezer tusschen 9 uur v.m. en 12 uur 's middags; 151—300 op VRIJDAG 14 dézer tusschea iy2' uur n.'jn. en 5 uur n.m.';v 301 en hooger op ZATERDAG-15 dezer tusschen 9 uur. v.m. en 12 uur 's micfc> dags. De noe geldende vergunningen moetent worder medegebracht. Schiedam, 13 Juni 1940. De Burgemeester van Schiedam. VAN HAAREN. Zooals reeds ter openbare kennis is ge bracht, kunnen de inenting en herinenting tc-gcn lyphus en verwante ziekten NIET •MEER in den ét. Joris Doelen, alhier, war den gehouden. Met ingang van Donderdagmiddag, 13 Juni a.s., zal nu gelegenheid tcrt kosteloozo inenting, als bovenbedoeld, gegeven wer den in het gebouw van de R.K. Bewaar schod aan de Lange Singelstraat, alhier. De tijden, waarop men zich kan aan melden blijven dezelfde, als gepubliceerd in de dagbladen van 8 Juni j.l., t.w. Maandagmiddag van 35 uiur; Dinsdagmiddag van 35 uur; Donderdagmiddag van 35 uur; Donderdagavond van 79 uur; Vrijdagavond van 79 uur. Zooals bekend is gemaakt, zullen van 10 tot en met 21 Juni a.s. op Dinsdag middag en Donderdagavond hoofdzakelijk HERINENTINGEN worden verricht. Schiedam 12 Juni 1940. De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. 40S7 98 JCHIEDAM. - Geboren:. 11 Juni: Adrianus Marinus Maria, z. van' M. C. Nellen en J. M. A. van Eerd, Prins Ma.uritsstraat 18. Joanna HendricoJ Anlcmia, d. van G. A. Rost cn J. L. Jegem, Kmtlandstraat 6. 12 Juni: Bondewijn Thomas, z. van J. Molendijk en 'A. B. Ammerdorffer, Maria- straal 101. Maria Pictertje, d. van G. Ligthart Schenk en M. \V. van Limborgh, St. Liduinastraat 77. Anthoaie Arij, z. van A. van Wassenaar cn II. A. vau Erjk, Eendrachtstaat 12. Gehuwd:* 12 JuniP. P. Arntz, 44 jaar en W, Gerjuol, 41 jaar. J. Baron, 28 jaar en M .Koppenol, 23 jaar. C. van Rijk, 21 jaai en P. Wouters, 21 jaar. Tb. Wijzenbroek, 27 jaar en G. A. P. van Leeu wen, .26 jaar. C. J. Honderkamp, 33 jaar en J. J. Schreuder, 24 jaar.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2