Het drogen van nat graan Reizen naar buitenland Noodgeld der gemeente STOFZUIGERS AA m Burgerlijke Stand STADSNIEUWS Windhorst" gesaneerd. Nieuwe drogerijen in werking. Den Haag oefende druk uit. Pericuium in mora. Medewerking van het gemeentebestuur binnen redelijke grenzen. De slankverspreiding m onze stad is een aangelegenheid, die velen verontrust, althans „kriegel" .maakt en daarom hebben we ons tot den burgemeester, rnr. dr. F. L. J. van Haaren, gewend, die met zijn bekende bereidwilligheid onmiddellijk bereid was ons omtrent deze zaak van voorlichting te dienen. We geven hier de uiteenzetting van den burgemeester, zooals wij die op- teekenden. „Windhorst". Ant. Windhorst's fabrieken en veem- bedrijf De Adelaar aan de Nieuwe Haven is een inrichting, waar o. a. graan kan worden gedroogd. De directie heeft steeds Jetoond te willen meewerken om de on aangename gevolgen, die haar bedrijf voor de omgeving had, tot een minimum te beperken. Daarom is haar ook een ver gunning verleend krachtens de Hinderwet, onder voorwaarde echter, dat zij een in stallatie zou aanschaffen, waaidoor de narigheid, die het bedrijf Oplevert, tot het „redelijk draaglijke" wordt teruggebracht. Het ontwerp van de installatie is van den directeur der Technische Bedrijven, den heer J. Doets. Het beginsel van de installatie, die juist heden ge heel gereed is gekomen, berust op het conceentreren en het daarna af voeren van de onaangename geuren door water. Op het laboratorium van de gas fabriek zijn proeven genomen, die een zeer bevredigend resultaat hebben gehad. De nieuwe installat-a bedient twee eestenblijkt ze in de practijk te vol doen, dan zullen ook ae drie overige eesten van een dergelijk apparaat wor den voorzien. Drie nieuwe ondernemingen. Juist nu „Windhorst" ais massa-produ cent van onaangename geuren vnjwei wordt uitgeschakeld, zijn nog drie andere onder nemers zich op het drogen van beschadigde granen, enz,, gaan toeleggen, n.l. de heeren P. -Soetens in een pand" aan de Westvest, Jn.V. H. Jacobs' Industrie en Handelmij fian Je Tuinlaan en K. v. d. Knoop Azn nan de Hoofdstraat. Deze ondernemingen drogen natgewor- den rijst, gerst, maïs, lijnkoeken, enz. Deze artikelen kunnen nog productief gemaakt worden als kippen- en varkens voer, mits zij snel gedroogd worden. Toen bij het gemeentebestuur het ver doek in kwam om daartoe te mogen over gaan, heeft de burgemeester zich eerst in verbinding gesteld met den directeur van den G. G. G. en D. te Rotterdam, dr. J. E. Feisser, die mr. dr. Van Haaren advi seerde den inspecteur van de Volksgezond heid, dr. M. J. M. Schuursma, uit Den Haag, te raadplegen. Deze heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld en was van meening, dat niet gezegd kan worden: De volks gezondheid wordt in eenigszins ernstige mate bedreigd door de onaangename geuren, die bij het drogen van genoemde artikelen worden veroorzaakt. Dat de geuren ecnter soms in hooge mate onaangenaam, zijn, valt niet te ont kennen. Druk uitgeoefend Op het gemeentebestuur is evenwel van hooger hand eenige druk uitgeoefend. In Den Haag legde men er den nadruk op, dat het een landsbelang geacht moet worden elk korreltje graan voor voeding van mensch en dier te kunnen benutten en men rekende op de medewerking in deze van Schiedam. r De burgemeester heeft meegedeeld het groote belang van het behoud van veevoeder in te zien en zeide in dit op zicht ook de medewerking van het ge meentebestuur toe, maar er is tenslotte toch ook een grens, die niet overschreden kan worden. Ter wille van de gemeen schap kan men niet vergen, dat Schie dam tot een „stankhol" wordt gemaakt. Den Haag gaf toe, dat het gemeente bestuur op grond van de bepalingen der Hinderwet het in zijn macht heeft de exploi tatie van stankverwekkende bedrijven te verhinderen, maar men deed daar nogmaals een beroep op den gemeenschapszin van Schiedam. Voor dat herhaald beroep is het ge meentebestuur tenslotte bezweken, maar de overlast moet niet ondragelijk wor den, want dan worden de drogerijen stopgezet. Snel w irkcn. Overwogen is de producten, die de meeste stank verspreiden bij het drogen, "te doen behandelen in de best geoutil leerde onderneming, die zonder twijfel de drogerij van de firma Windhorst is. Het bezwaar is echter, dat alles snel gedroogd moet worden, wil het nog bruik baar zijn als veevoeder. En daarom moeten de andere ondernemingen tijdelijk nog even bbjven ingeschakeld voor het drogen van heo vee! stank verspreidende natte graan. Dat bet gemeentebestuur diligent is op dit gebied, is ook reeds gebleken uit de mededeeling in ons blad van j.l. Woensdag, dat voortaan geladen schepen met natte Eranen, lijnkoeken, enz., slechts in de innenhavens zullen worden toegelaten, als onmiddellijk met de lossing kan wor den begonnen. De wetenschap, dat ons gemeentebestuur diligent is, ontneemt de m de drogerijen vrijkomende „luchtjes" niet hun onaan- genamen geur, maar het is toch in zekeren zin wel een troost, dat ook B. en W. van meening zijn, dat er aan de welwillendheid van de gemeente Schiedam grenzen zijn en dat deze de laatste dagen door de stank- verspreidende bedrijven bedenkelijk dicht genaderd zijn. Als er geen pericuium in mora ware, zou zoo was onze indruk na de uiteen zetting van den burgemeester er geen Hinderwetvergunning aan de nieuwe dro gerijen zijn verstrekt, zonder dat aan strenge voorwaarden werd voldaan, voor waarden, die thans door Ant. Wind horst's fabrieken en veembednjf worden nageleefd. De volgende week, als de inspecteur van de Volksgezondheid, dr. Schuursma, weer in de stad komt, zal de kwestie van de stankverspreidmg nogmaals met hem besproken worden. Na den strijd Zij, die vielen. Naar "wij vernemen zijn van de onge veer 2500 stadgenootén, die bij het uit breken van den oorlog in militairen dienst waren, er IS gesneuveld; een 25-tal is gewond en een 10-tal ligt ziek in een der ziekenhuizen. Aan de betrokken naaste familie is door het Ned. Roode Kruis daarvan kennis gegeven. Hier ter stede zijn 6 gesneuvelde mili tairen, die allen hier, of in de. naaste om geving, vielen, ter aarde besteld, n.l. 4 op de Algemeene- en 2 op de R.-K. be graafplaats. Hun namen zijn bekend De 25 gewonden hebben bijna zonder uitzondering kwetsuren aan armen of been en. Uitbreiding werkverschaffing Tot 1500 personen. Het gemeentebestuur van Schiedam heeft uit Den Haag mededeelmg ontvangen, dat de njkswerkverschaffing aanzienlijk uitge breid zal worden en uit Schiedam daar bij wel ongeveer 1500 personen geplaatst kunnen worden. In verban 1 daarmee moet de Arbeids beurs kunnen beschikten over verschillen de gegevens Voor gegadigden zijn for mulieren verkrijgbaar, waarop vragen moe ten beantwoord worden omtrent leef I yd, beroep, gmnstoestand, duur der werkloos heid, enz. Waar de werkloozen te wc.k gesteld zul len women, is nog niet bekend, ook niet, waaneer zij zullen vertrekken. Vermoed e- delijk zallen de 1500 mannen in étap pes (naar verschillende plaatsen), worden uitgezonden. In de kampen A en B te Diever wer ken thans elK 96 Schiedammers. Aanvragen. Zooals reeds eerder is gemeld, bestaat in bizondme uitzonderingsgevallen de moge lijkheid van reizen, naax het buitenland. Aanvragen van gegadigden, wonende in de provincies Noord-Ho!)and, Utrecht, Gel derland, Overijssel, Drenthe en Groningen, De St. Joris Doelen En nog twee andere gemeente- gebouwen worden betrokken. In ons blad van gisteren heeft men kunnen lezen, dat de St. Joris Doelen, zoowel voor wat betreft den dienst van Maatschappehjk Hulpbetoon, als den Ge zondheidsdienst inenting tegen typhus buiten gebruik wordt gesteld. Dat houdt verband met het tijdelijk feven van een andere bestemming aan den t. Joris Doelen. Deze zal n.l., evenals een tweetal andere gebouwen, resp. aan de Lange Nieuwstraat en Hoofdstraat ex-woonhuizen, die eigendom zijn van de gemeente worden ingericht voor huis vesting van personen die hier vermoedelijk wel eenigen tijd zullen blijven. Men heeft daarvoor juist deze gebou wen en geen schoollokalen gekozen om den normalen gang bij het onderwijs zoo min mogelijk te storen. Het open zwemwater Voorloopig nog taboe. Met het oog op besmettingsgevaar geldt voor onze stad, evenals voor Rotterdam en Viaardmgen, nog steeds het verbod om in open water te zwemmen. Dat is voor liefhebbers van zwemmen in de openlucht wel een tegenvaller, te meer, omdat we juist een lange periode van mooi, zonnig weer achter den rug hebben, maar de bescherming van de volksgezondheid gaat voor. Geregeld wordt het buitenwater gecon troleerd. Dr. M. J. M. Schuursma, inspec teur van de Volksgezondheid in Den Haag, komt de volgende week naar Schiedam om hier ter stede nog eens weer een onder zoek in te stellen naar den toestand van het buiten water, speciaal in verband met de aanwezigheid van ratten en bet daaruit voortvloeiend gevaar voor het ontstaan van de ziekte van Wed. De Nieuwe Schiedamsche Courant Opgenomen in „Het Nieuwe Dagblad". Sedert eenige dagen is de „Nieuwe Schiedamsche Courant" als zoodanig op gehouden te bestaan. Zij is onderdeel ge worden van „Het Nieuwe Diagblad", een uitgave van de „Maasbode". De kop van „Het Nieuwe Dagblad" dat iri zijn 32e jaargang is, luidt: „Het Nieu we Dagblad, waarin opgenomen de Nieu we Schiedamscbe Courant, de Nieuwe Zuid-flo, lander en de Nieuwe Dordtsche Courant" De „Nif uwe Scliiedamsche Courant" heeft 63 jaar bestaan Zij was ongeveer een halve eeuw zelfstandig; daarna werd het blad onder een eigen naam een onderdeel van de „Maasbode" en nu is zij opgenomen in „hef Nieuwe Dagblad". De beiisancieeze motor. De bestelauto var' de, Wa--srherij „De Pauw", uie uUfiertvh' ïv met een houtgas- generator, volbra'ht den tocht Schiedam Haarlem, v.v. op gas, verkregen nit on geveer 80 pond, en niet 80 ti.G. hout benevens in de provincie Zmd-Holland, x K G 'hollt ,rerd dus door den vrj, zwaren bestelwagen ongeveer 4 K.M. af gelegd. De heer Van Schaik is nog steeds aan het experimenteeren. Vandaag hoopt hij het zoover te brengen, dat hij alleen op houtgas vlot kap starten I IK Qc! icdainsche Wandelsport Vereem- girig „De Scbiedamsche Wandelaar" orga- üi)oerr op Zaterdag 29 en Zondag 30 Juni Polyantbm Wandel tochten, over een afstand van 25 k.m. Op beide dagen wordt gestart van café restaurant „Trianon" aan de Bur- gemererer Knapipertlaan, hoek Vlanrdinger- dyk 's Zaterdags om kwart voor drie, 's Zondags om half elf v.m. De rest zal m het „Boerendorp" van de tentoonstelling Jgehouden worden, waarbij men tevens gelegenheid heeft de geheelé „Polyantna"'te bezichtigen. Deelneming aan deze wandeltochten staat open voor personen van 13 jaar en ouder. Allen, die den tocht binnen den vastge- sleldcn tijd volbrengen, ontvangen een speciaal ontworpen medaille met lmt, ter wijl ic-dere groep van minstens 10 perso nen plus leider een greepsprys ontvangt. De verzorging za! in hanuen van het Ned. Roode Kruis, afdeebng Schiedam zijn Die marschen worden onder auspiciën van de N.W.F gehouden. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van De Schiedamsche Wan delaar, Nieuwe Maasstraat 38a Schiedam. benoorden de lijn Alphen, Leiden, Katwijk en aanvragen trit 's-Hertogenbosch en Boxtel moeten gericht warden aan het adres: Dnckoningensfcraat 4, Amsterdam, telefoon 44016. Aanvragen van hen, die wonen ia de provinciën Zuid-Holland ten Zuiden van de lijn Alphen, Leiden, Katwijk en mei in Den Haag en omstreken; verder wonende in Zeeland en in Noord-Brabant, uitgezonderd in 'sHer- logonhoech en Boxtel, moeten gericht worden aan het adres: Westplem 12, Rotterdam, telefoon 34647. Aanvragen van hen, die wonen in Den Haag, Seheveningen, Voorburg, Rijswijk, Loostuinen en Wassenaar, moeten gericht worden aan het adres- Juliaaa van StoJ- berglaan 45, telefoon 771916. De aanvragen moeten gericht zijn aan: dem Bcauftragten vom hoben Poüzei und S.S. Fubrer. De Nederiandsche Bank Prof. mr. A. M. de Jong. Omtrent onzen oud-stadgenoot prof. mr. A. AL de Jong, die voorgedragen is voor benoeming tot directeur van de Neder iandsche Bank, kan nog gemeld worden, dat prof. de Jong, die reeds sedert 1921 bij de Nederiandsche Bank werkzaam is, op 1 januan 1934 mr. C. J. de Vneze opvolgde als chef van de afdeeling secre tarie. Op 1 April werd prof. de Jong onder directeur. Sedeit 1 October 1932 is hij buiten gewoon hoogleeraar aan de Nederiandsche Handelsh oosesch ooi te Rotterdam voor het geld-, crediet- en bankwezen. Op 1 Juli a.s. wordt een vergadering sehoneèr, van aandeelhouders der Ned. Bank, met als eemg punt op de agenda: Benoeming van een directeur. Evacuatie bureau Tot bescheiden proporties terug gebracht. Het evacuatiebureau aan de Lange Singelstraat, dat ionder leiding van den directeur van den'Gemeentelijken Wöning- dienst, mr. dr. ir: M. M. van Praag, de laatste weken van Mei zooveel werk ver zette. is thans vnjwei overbodig geworden. Het is alleen Woensdag- en Zaterdags middags nog geopend, speciaal voor het verrichten van geneeskundige keuringen. •De vry uitgebreide staf van administra tief personeel is tot de nor male samen stelling ingekrompen. AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater. 2 uur en half 8: 1. Ex- bokser 2. Sherlock Holmes contra Professor Monarty. Zondag 3 uur volledig program. Monopole Theater, 2 uur en half 8- 1. Het spook achter do coulissen. 2. Dc fluitende pajl. Zondag van 2 uur af doorloopende voors'e'.lifig, ROTTERDAM. - Bioscopen. Arena, 2.15 u. 7 u. 9 u. Jongesstad. Capdtol, 2.15 u. 7 u 9 u. 5e Avenue Girl. Prinses, 215 u. 8 u Union Pacific. De onzichtbare vijand. 5' en Maan. Zoeoeops. 14 Juni 5.20 u., ondg. 10.00 u. Zoasopg. 15 Juni 5.20 u., ondg. 10.00 u. 19 Jum V.M. 27 Juni L.K. BSNNENLAND De taak van generaal Winkelman Demobilisatie van de Neder iandsche weermacht. De opperbevelhebber van d© Duitsche weermacht in Nederland deelt mede, dat ,-um de taak van den opperbevelhebber van de van art. 5 van het decreet ,-n ofnnf ,rnn rrfnde Neder- van Fujlrer betreffende de uitoefening Nationaal Hulpcomité 1940 Collecte uitgesteld. Men deelt ons van officieele zyde mede De openbare straatcollecte ten be hoeve van het nationale hulpcomité 19J0, welke aamankelyk Zaterdag 15 Juni zon worden gehouden, is, om technische redenen, uitgesteld. Deze collecte zal thans naar alle waarschijnlijkheid gehouden worden op Zaterdag 22 Juni. Het mtstei geidt voor het geheele land. De N.S.B. vormt een „arbeids" front" Ir. Mussert cisekt het zwarte hemd terug. In een gisteren gehouden bijeenkomst van de N. S. B. te Amsterdam heeft het nat. soc. Tweede Kamerlid, de heer H, J Woudenberg, verklaard, dat de leider der N. S. B. hem had opgedragen het „Ne deriandsche arbeidsfront" te vormen. In aansluiting daarop las spr. het „handvest van den arbeid" voor. Ir. Mussert hield een lange role, waarin hij verklaarde, dat het steeds het ideaal der N. S B, was geweest de volkeren van Duinkerken tot Dollart te vereenigen, waar toe nu de kans bestaal „Zonder ons" ,riep Ir. Mussert uit, „heeft ons volk geen toekomst meer. Wat voorbij is, komt nooit terug". Spr. zeide voorts met klem, dat de na- tionaal-socialist nooit mede zal dce: aan verguizing van H. M. de Koningin. „Wij herinneren ons slechts het goede, dat het Huis van Oranje voor ons volk heeft ge daan". (Langdurig applaus). Vervolgens de gebeurtenissen van den laatsten tijd besprekende, zeide spr., dat 'Je nationaal-socialisten van den dood gered zijn door de Duitsche troepen. Wij zullen dat nooit vergeten. Thans is echter de ter reur van jaren ten emde en mocht het ooit zijn, dat de Duitschers weggaan en wij zou den worden aangevallen, dan zullen wij vechten tot den laatsten man. (Krachtig applaus). De mannen, zoo zeide ir. Mussert met klem, di© thans meenen ruiten te ino tem inslaan om daarna hard weg te lc©j.en, zijii ia mijn oogem verachtelijke lafaar Er moet een eerlijke tucht ©n orde z D© burgemeester van Amsterdam sprrook over orde en discipline, maar waar ble ven die orde en die discipline toen in de oorlogsdagen duizenden van onze leden uit hun huizen werden gesleept Wij zijn dat niet vergeten 1 „Ik hen", zoo riep spreker uit, „voor discipline en,orde, maar er zijn voorwaar den. De - mtzpnderingsbepalingen, waar onder wij N S.R.-ers gebukt gaan,, moeten verdwijnen. Wij laten ons niet langer de kleur van ons hemd voorschrijven en ons drijven uit ambten. Wij willen bestraffing van de mishandelaars, plunderaars, van hen, die ons bedreigden. Wy witten oprui ming van willekeur Wij willen gerechtig heid voor ons volk. Wftj willen bouwen voor ons volk, bouwen mot een ideaal. Het werk van Willem d© Zwijger zal in onzen tijd voltooid worden". Opheffing banken-moratorium Het Verordeningenblad voor het bezette Nederiandsche gebied bevatte een veror dening van den rijkscommissaris betref fende de opheffing van het bankenmora- Op 1150 na weer ingewis seld. Het door de gemeente Schiedam in de oorlogsdagen uitgegeven noodgeld, is na genoeg weer ingewisseld. De gemeente gaf, omdat er op een gegeven moment een tekort was aan liquide middelen, voor f27.000 noodgeld int in bonnen van £2.50 en fl. Op ongeveer f150 na is het nood geld der gemeente weer omgezet in nor maal in omloop zijnd geld. Tot en met Donderdag 27 Juni bestaat nog gelegenheid op de gewone kantoor uren het noodgeld bij den gemeente-ont vanger, Nieuwstraat 26, in te wisselen. „De laatste bus" Een verkorte inbond van liet gepubliceerde deel van het feuilleton. Om de zeer talrijke abonné's, die de „Schiedamsche Courant" den laatsten tyd mocht noteeren, een genoegen te doer, plaatsen we vandaag boven het dagelijksch feuilleton den verkorten in houd van het eerste gedeelte van: De laatste bus. Dat spannend feuilleton zal nog en kele weken „loopen", en door kennis te nemen van den verkorten inhoud, kunnen ook de nieuwe abonné's moe- genieten van het spannende verhaal. èESlJi. RADIO VAN DIJK Y2» Dagelijksche Motorbootdiensten op AMSTERDAM BEURTVAART SCHIEDAM-AMSTERDAM in staat van demobilisatie zijnde Neder iandsche land- en zeemacht, generaal Win kelman, zich uitsluitend uitstrekt tot de demobilisatie van de Nederiandsche weer macht. In verband hiermede wordt de volgend© verklaring van generaal Winkelman vatn 12 Juni 1940 gepubliceerd: i In opdracht van de Duitsche regeering in het bezette gebied deel ik u mede, dal; ver scheidene bevelen ©a instructies, die ik u na 3 Juni 1940 heb doen toekomen, niet behooren tot de taak, die mij van dien dag af is opgedragen. Deze taak omvat uitslui tend geleidelijke militaire demobilisatie van de Nederiandsche weermacht volgens de instructies van den opperbevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland. Met het oog hierop trek ik de bevelen en instructies die betrekking hebben op de werkwijze van de industrieete bedrijven, overeenkom stig ark 52 van het Haagsche reglement in. Voorts wordt er op gewezen, dat de op perbevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland als Duitsch commissaris voor de ten uitvoerlegging van de demobilisatie der Nederiandsche land; en zeemacht heeft aangewezen kolonel I. G. Sehwabedissen, chef van den staf van den opperbevelheb- derland. Het ministerie voor de lands verdediging Secretaris-generaal uit zijn functie ontheven. Van de zijde van den rijkscommissaris wordt medegedeeld De aangelegenheden van het ministerie voor de landsverdediging zullen voor zoo ver zij betrekking hebben op de demobili satie van do Nederiandsche land- en zee macht, ressorteeren onder den Duitschen bevelhebber der weermacht in Nederland, De secretaris-generaal Ringeling, wordt in verband hiermede uit zijn functie ont heven. van de regeeringsbevoegdheden m Neder land van 18 Mei 1940 (rijkswetblad 1 blz. 778), bepaal ik: Artikel 1. De secretaris-generaal van het departe ment van financien wordt gemachtigd, het bestaan le bankenmoratorium op te hef fen en de noodïse maatregelen, die daar aan verbonden i pi, te nemen. A-nkel 2. Deze verordening treedt in werking op, den aag van afkondiging. 's-Gravenhage, 11 Juni 1940 Hierna publiceerde het blad het uitvoe ringsbesluit van den secretaris generaal van financien tot opheffing van het banken- moralcrium. JEU IE DAM Geb oren- 12 Juni. Janmgje, dochter ran A. van Dooren en M J. Kraan, Louronstraat 3. Andnes Leendert, Jan, zoon van J. Meyer en A. Mostert, Boerhavelaan 1 Cdtnanna, dochter van H. -lans-e en Pijl, Sommelsdyksehestraat 18. 13 Juni. Bertha Bastiana, dochter van B. Godschalk en M. Kanters, Manastraat 119. Ondertrouwd: 13 Juni. G A. J. van Lmgen, 24 jaar en G. J. D. Verheyde, 21 jaar Th. J. W. Govaart, 28 jaar en J. W. de Regt, 25 jaar. A. Kmkman, 38 jaar en A. Ons ten k, 23 jaar. C. L. Kemper, 26 jaar en M. A. van der Mast, 25 jaar. J. J Zandwijk, 33 jaar en P. W. Stam, 33 iaar. L Dijksman, 24 jaar en M. C. Zetessen 23 jaar. C. den Tuinder, 26 jaar en M. AL van Bommel, 23 jaar. J. Blok, 23 jaar en A. de Jong, 27 jaar. GA. Raap, 33 jaar en C. F. v. d. Slaaij. 21 jaar. Gehuwd- 13 Juni. J. J. H. Hendriks, 24 jaar en M. E. Mietes, 19 jaar. B.Schweers, 36 jaar en P. Smal, 35 jaar. M. den Held, 26 jaar en P. Vertinde, 25 jaar. ff Diligent. „Poly a n tb a-Wa ntle! toch ten". Rembrandtlaan 64 Telefoon 69572 Telefoon 68646 GEBR. BIJLOO In dir. verb. m. Groningen en Friesland, Vertrek dagelijks 6 uur. Adres: Schiedam, Oude Sluis 4 Telef. 68456. Amsterdam, Kloveniersburgwal 57 Telef. 45985. Schippers: J. C. de Mos, F.W. Bon Jr. I.I- nlrt In Nift. DU *UU UO MUw> - -

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2