STADSNIEUWS 69802 69899 68295 69676 69404 67593 68109 Groen elaan 69744 Si Liduinastraa!j 676B4 -3'J'v'd'Water' 68142 Dana 9_2^' 69799 De regels van het verkeer Vorderingen en inkwartieringen De „Polyantha" bloeit weer Petroieumdistributie voor de binnenscheepvaart Ned. Prot. Bond Verdienstelijk oud-stadgenoote Joh. H. Klein f N.V. EMADA uw adres V.V.H. Monopole Kolonel Schwabedissen aanvaardt zijn ambt Ortskommandanturen 67777 69551 69109 68886 68154 67550 68735 68110 Singel 68111 Kreupelstraal BIJLOO'S WINKELS 6881T, 68421 67583 b roersvest 127 68011 68752 Ned. Herv. Kerk Voor corsetten en dameskousen B9NNENUNO Geref. Kerk Passage-theater Sport Algemeen installatiebureau Anthraciet Bakkerij Bankiers Hoeden, Petten (ook In laï m) Huis- en Decoratie-Schilder LEDERWAREN Bedden en Tapijten Bedrijfskleedin. Boekhandel en Bibliotheek Bouwkundige Corsetten-Dameskousen Drukwerk Frigidaire-Hnishoudkoelkasten (vlas Hond- en Zilverwerken Levensmiddelen Machinefabriek CQAnn A' Fontijne, Meelfabrieken Meubiieering (Complete) Papiervernietiging Pompen Rund- Kaifs- en Varkensslagerij Schoorsteenvegen Sigaren, etc. Stoffen-Manufacturen Stofzuigers, Motoren, Apparaten Stoomen-Verven Triples Timmerman-Metselaar - Aannemer W oning- inrichting Woningbnreau Bij duisternis geen verlichting uoodig. Een oogenblik heeft een deel der bur gerij blijkbaar gedaeht, dat de politie haar taak niet meer zooals vroeger uitoefende, maar m dit opzicht heeft men het mis: alle verordeningen en bepalingen, waarvan het toezicht op de naleving aan de politie is opgedragen, blijven van kracht. Dat geldt dus ook voor het verbod om b.v. de Walvischstraat te berijden van de Lange Haven naar de Westvest en om in de Branderssteeg en op de Kippenbrug (over Nieuwe Haven) terijden.Ouaer rijden wordt ook verstaan bet staan op één der pedalen en zich aldus voortbewegen. Alleen ten aanzien van de verlichting van rijwielen en voertuigen wordt een uit zondering gemaakt op den regel, dat alles bij het oude is gebleven. Omdat het verkeer op den weg een half uur na zonsonder gang zoo gering is, heeft de politie hier ter stede, naar ons werd meegedeeld, zich op het- standpunt- gesteld, dat het beter is de bepalingen omtrent de verlichting van rijwielen en voertuigen buiten werking* te stellen. Het naleven van die bepalingen zou met het oog op de voorschriften met betrekking tot de lichtafschernung, groote bezwaren opleveren; de overtreders van die voorschriften zouden vermoedelijk zeer talrijk zijn. In andere plaatsen, o. a. Amsterdam, verlangt de politie ook voor rijwielen, die bij duisternis op straat gebruikt worden, een model luchtbesehemungsverlichting, met b.v. een gedeeltelijk afgeschermd rood achterlicht; el De politie hier heeft van twee kwaden het h. i. minst kwade gekozen en om de bovenaangegeven reden althans voor- loopig het rijden zonder verlichting toegestaan. Öf deze regeling ook toegepast zal kun nen worden als Eet vroeg donker is, zal nog nader bekeken worden. Een uniforme regeling in voor bereiding. Binnenkort is een regeling te wachten van de vergoeding voor gevorderde ree rende goederen en van inkwartiering ten behoeve van liet Dnitsehe bezettingsleger. Deze materie was nog niet uniform ge regeld. M de meeste gemeenten hebben de(k'r bevxachtmgscommissies. Ook de hal wordt gei uld Het „Polyantha"-eomité heeft in zijn laat ste vergadering besloten de tentoonstelling weer m 'mar volle glorie te herstellen. Inmiddels werden de buitenterremen roods onder handen genomen Do tulpien hebben plaats cemaakt voor dahlia's, die reeds be ginnen tc bloeien en binnenkort de groote attractie van het tweede hoofdterrein zul len zijn. Ook rozenbloei op en naast het terras lang3 het eerste hoofdterrein is dezer da gen te verwachten. De lanen, welke de beide hoofdterreinen verbinden, zullen bin nen twee a dne weken eveneens 'n weel de van bloemen te zien geven. Tenslotte worden ernstige pogingen ia het Vi erk gesteld -om de hal weer ge vuld te krijgen, pogingen, die een goede kans van slagen blijken te hebben. In hel Boerendorp zijn het restaurant ,,De Koe op Zolder" en de taverne „De Soete Inval", benevens enkele stands weer in vol bedrijf; andere volgen in de komende week. In verband met het feit, dat de treinver bindingen met Schiedam weer zooveel be ter zijn, is het te verwachten, dat het be zoek ook van verder gelegen plaatsen in de eerstkomende weken belangrijk zal toe nemen Ve-gunning van den inspec teur-generaal van het verkeer. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid esn scheepvaart, maakt bekend: Het verbruik van petroleum voör mo toren aan -boord van vaartuigen in de rivier- en binnenvaart is verboden zonder ■een door of namens den inspecteur-gene raal van bet verkeer telkens voor den duur van één ol meer reizen afgegeven schriftelijke vergunnmg, welke vergunning tijdens de reis aan boord van het vaar tuig dient te zijn en op aanvraag aan de controleerende ambtenaren moet wor den getoond. Vergunningen kunnen worden aange vraagd, bij de secretarissen en agenten Duitsche militaire autoriteten zich tot de burgemeesters gewend met het verzoek de adressen op te geven van personen, die voor bepaalde vorderingen of inkwarüerin. gen in aanmerking kwamen. Een Duitsche kwartiermeester of fourier regelde dan in overleg met de ingezetenen de vordering. De Duitsche autoriteiten beslisten in elk geval afzonderlijk of de vergoeding voor de vordering direct werd uitbetaald, dan wel of een ontvangstbewijs werd afgegeven. Ook voor de betaalbaarstelling van deze bewijzen was nog geen regeling getroffen. Deze regeling zal volgens het „Vad." binnenkort tot stand komen. Het ministerie van binneniandsche zaken heeft aan de bur gemeesters een brief gezonden, waarin ge zegd wordt, dat de ingezetenen hun vorde ringen alt dezen hoofde bij do gemeente secretarie moeten indie-en onder overleg- ging van de door de Duitsche ccfmmandan ten afgegeven en onderteekende Le-.vijs stukken. De burgemeesters zullen van deze vorde ringen voorloopig aanteekening houden en de juistheid van de vorderingen onderzoe ken. Er dient de aandacht op te worden ge vestigd, dat leveranties en vorderingen van werkzaamheden door de Duitsche autori teiten slechts tegen contante healing of afgifte van geldige ontvangstbewijzen zal geschieden. Inkwartiering geschiedt tegen afgifte van inkwartier® gsbewijzen. Als de niet betaalde vorderingen tenge volge kunnen hebben dat iemand niet itneer uit eigen middelen in bet noodzakelijke on derhoud kan voorzien, kan van gemeente wege een voorschot worden gegeven. De gemeenten kunnen eveneens in geval len, waarin zich daartoe de noodzaak doet gevoelen, aan bedrijven, van welke in ver band met inkwartiering ten behoeve van het Duitsche bezettingsleger leveringen worden gevorderd van, voeding enz., zonder dade lijke betaling, voorschotten terzake van die voeding en de daarmede gepaard gaande rechtstreeksche onkosten verstrekken, die verrekend zullen worden met wat te zijner lijd vanwege bet Duitsche bezettingsleger op de uit te reiken ontvangstbewijzen fce haalbaar zal worden gesteld. Opbrengst bizondere collecte. De collecte, Zondag j.l. op verzoek van de synode in de Ned. Herv. kerken ge houden, tot leniging van den nood' in andere getroffen gemeenten in ons va derland, heeft hier ter stede f 58(3 opge bracht i Dit bedrag is verhoogd tot f 600 en aan de Synodale Commissie overgemaakt Sluitingsiainenkornst godsdienst- Dir. B. Fjaber zal dit jaar de lessen van het godsdienstonderwijs sluiten met -een ge zamenlijke bijeenkomst met alle leerlingen op Dinsdag a.s. in de kerk van den Ned. Prot; Bond aan, de Westvest Ook ouders kunnen deze bijeenkomst bij wonen. In de dagbladen zullen per officïeele publicatie nadere bizonderheden bekend worden gemaakt. Wordt heden 80 jaar. Heden wordt een oudstadgenoote, mej. E. C. Knappert, die een belangrijke taak op maatschappelijk gebied heeft vervuld, 80 jaar. Mej. E. C. Knappert is de oudste doch ter van den heer en mevr. A. Knappert— Knappert, die in de Warande woonden Haar aaer was o.a. secretaris-rentmeester van kerkmeesters der Ned. Herv. gemeen te, bestuurslid van de Spaarbank en lid van den gemeenteraad. Emilie Charlotte Knappert studeerde aan vankelijk Fransch en behaalde de acte M. O Daarna veelde zij zich meer aangetrok ken tot godsdienstige vraagstukken en be haalde de acte voor godsdienstonderwijs van den Ned. Prot. Bond en om cate chetisch onderwijs te geven in de Waalsche kerk, In 1899 aanvaardde zij de functie van directrice van het Loidsche Volkshuis, dat tot groote bloei-kwam; van 1914 tot 1926 was zij directrice van de school voor Maat schappelijk Werk te Amsterdam. Mej. Knappert woont thans te Heem stede. In den ouderdom van 69 jaar is gisteren hier ter stede overleden de heer Joh. H. Klein, oud-hoMd van de openbare lagere school Ji aan het Edisonpdem. De heer Klein werd geboren 3 Juni 1871 op 18 December 1890 werd hij onderwij zer aan ten jongensschool alhier; van 1892 tot 1914 was hrj onderwijzer te Rotter dam en o,. 21 April 1914 werd hij hoofd van school Jl, alhier, wat hij tot 3 Juni 1930 is gebleven. Van 1915 tot 1936 was hij leeraar aan de Nijverheids Avondschool alhier, waar aan hij les gaf in Ned. Taal en wiskunde. Hij kezat o.a. de acte wiskunde L.O, De heer Klein was een goed vaderlander, die zijn meening nooit onder stoelen of banken stak en deze soms wel eens op kernacitive wijze uitte. Hij voelde veel '"oor sport en was oa. in groote sorteering blijft Wij zijn van half negen tot 6 uur geopend. Zaterdags tot 8 uur. Rotterd. dijk 199 - Teief. 67550 Goederen beschikbaar. Bij de V.V.H. zijn nog voorradig een be perkte hor-veelheid aardewerk, eenig lin nengoed en enkele ledikanten, bestemd voor ee evacueerden, die m het geheel nog niets hebben ontvangen. Gegadigden kunnen zich vervoegen op Maandag a s. van 912 en 24 uur aan het noodz' ekenhuis Lange Smgelstraat 85. Nieuwe zaak. De firma Wed. Kraus, die voorheen aan voorzitter van de Commissie voor Licha- j de Hoogstraat te Rotterdam een zaak had Het „Het spook achter de coulissen". „De fluitende pijl". „speek achter de coulissen" ver schijn! regelmatig achter het toon eel van een revue-theater, wat op zich zelf niet zoo erg zou zijn, als zijn verschijning niet gepaard ging met den dood van een twee tal bekende artisten. Geen spoor van ver wonding is op het lichaam van de slacht offers te ontdekken. De beroopsnieuwsgierigbeid van. de jour nal's le Jean Monroe is gewekt. Zij geraakt in J'.riarde situaties en brengt het er nau welijks levend af. Geholpen door een col lega en een onhandigen persfotograaf, die echter niet zoo onhandig is, als hij schijnt, lost zij dit mysterie op. In de hoofd rollen treden op Lloyd Hughes June Col- lyer en Lawrence Gray. De tweede hoofdfilm „De fluitende pijl" speelt af in het Mexico na de Spaansche overheersching, Amerika begint zijn politiek van vreedzame penetratie met het zenden van gevolmachtigden, Clark Stuart is een van hen. Hij moet veel gevaren doorstaan, daar een halstarrige Spaansche gouverneur in Santa Fé alles in het werk stelt om het den Amerikaan het reizen onmogelijk te maken. Clark wordt voor ieder gevaar ge waarschuwd door de berijdster van een geverfden hengst, door middel van fluiten de piilc-n. Dank zij deze mysterieuze ver schoning lukt het Clark zijn zending te voltooien. melijke Opvoeding, een voorlooper van den lateren Schi-edamschen Bond voor Licha melijke Oefening, en secretaris van de Seined. Watersport Vereenigmg. Aan zei len had hij zijn hart verpand. Voorts be woog hij zich op het gebied van de reclas- seering en had een functie hij de lucht bescherming. Bij het afscheid als hoofd van school J1 zeide op 27 Mm 1936 de heer A, Bak ker, onderwijzer aan die school o.a.; De heer Klein heeft ia het onderwijs niet alleen een broodwinning, maar ook een taak gezien! Ilij-is uit het volk voortge komen; hij kan spreken als een majoor van de schutterij, maar ook als een dich ter in de lente. Dat zijn uitingen van zijn liefde voor het kind, voor de school en van waardeering voor zijn personeel." En in zijn dankwoord aan een lange rij sprekers, die hem gehuldigd hadden, zeide de heer Klem ,,De onderwijzer heeft slechts lichten; alleen hel kind heeft ree li- en." Met deze korte citaten is de thans over ledene o.i. uitstekend als onderwijzer ge schetst. De begrafenis is bepaald op Maandag 3. op de Algemeene begraafplaats aan den VDa-dmgerdijk. Ds, C. Vonk ongesteld. liet „Seb'.ed. Kerkblad" meldt, dat ds. C. Vonk, Geref. predikant, reeds drie wo ken ongesteld is en Maaudag j.l.' in het zie- kennuis ter observatie is opgenomen. K Ex-bokser. Sherlock Holmes, contra proffessor Moriarty Gunner Grey-vfVictor McLaglen), eertijds zwaargewicht-kampioen, doch thans por tier, omdat hij al zijn geld heeft besteed aan.de opvoeding van zijnzoon Jeff, be leeft niet veel' pleizier van dien zoon, aangezien deze zich voor zijn afkomst schaamt. Door R zijn huwelijk is hij in hoogere kringen gekomen, doch door spe- culeeren met het geld van een zijner cliën ten verliest hij een groot bedrag en loopt gevaar in de gevangenis te komen. Voor deze schande behoedt zijn vader hem, waardoor een beter begrijpen tusschen vader en zoon ontstaat. Na de pauze gaat „Sherlock Holmes contra professor Monarty". In deze film herleeft de schepping van Conan Doyle in zijn volle glorie. De taak van, Sherlock Holmes (Basil Rathbone) is den gevaarlijk- sten misdadiger van Engeland, professor Moriarty (George Zucco) te ontmaskeren. Deze laatste wil de kroonjuweelen uit den Tower stelen, do'ch door een andere mis daad weet hij Holmes op een verkeerd spoor te leiden. Tevergeefs echter, want de detective grijpt op het juiste moment in. Zondagsdienst doktoren cn apothekers. Morgen nemen de volgende doktoren den Zondagsdienst (waar: Hoogendijk, Tuinlaan 74; De Leeuw, Westvest 12, en DeMaeyer, Burgemeester Knappertlaan 30. Morgen is geopend de apotheek van de firma Van Westendorp, Emmastraat, en de Rembrandt Apotheek, RembrandUaan 5b, die ook den nachtdienst waarnemen. Huisp&nfoffels vallen buiten de distributie. Met ingang van gisteren is de verkoop .van huispantoffels toegestaan, zonder dal daarbij een distributiebon behoeft te wor den ingeleverd. Verhooging staangeld goederenwagens. In verhand met de groote behoefte aan wagons waardoor zeer sre'.le omloop van het materiaal vereiseht is hebben de Ned. Spoorwegen het staangeld voor wa gons moeten verdubbelen. Voorts is de laadtemujn teruggebracht tot 10 en de lostermijn tot 8 uren. Bij bereke ning van de/en 'emaijn en van bet staangeld worflt de Zaterdagmiddag meegeteld. Deze maatregelen zijn op 10 en 11 dezer in gegaan, AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater. 2 uur en half 8: 1. Ex- bokser. 2. Sherlock Holmes contra Professor Moriarty. Zondag 3 uur volledig program. Mouopole Theater, 2 uur en half 8: 1. Het spook achter de coulissen. 2. De fluitende pdjl. Zondag van 2 uur af doorioopende voors'e'ling. 18 Juni. Kerk Ned. Prot Bond, half 8. Slui- tingsbijeenkomst godsdienstonder Wij "3. ROTTERDAM. Bioscopen. Arena, 2.15 u. 7 u. 9 u. Jongesstad. Capdtol, 2.15 u. 7 u. 9 u. 5e Avenue Girl.' Prinses, 2.15 u. 8 u. Union Pacific. De onzichtbare vijand. n haarden, kachels, fornuizen, huishoude lijke artikelen enz., opent heden een toon- kamer in het pand Hoogstraat 122 alhier. Wie mist een hondje? Bij de Gemeente Reiniging is een kien bruin langharig hondje ondergebracht, dat zal worden atgemaakt, als het niet binnen driemaal 24 uur is afgehaald. Auto's geslipt. Gistermiddag kwart voor 6 slipte een vrachtauto, bestuurd door C. T., op de tramrails bij het Roode Hek aan den Rot- lerdamschedijk. Daardoor werden twee wiel rijders, de 39-jangc .K. B. en de 2S-jarige M. T., beiden uit Vlaardingen, gegrepen De auto "kwam dwars over de trambaan tot stilstand. De beide wielrijders werd'en tegen den grond geslingerd en klaagden over in wendige pijnen. Zij zijn per politie-auto naar Vlaavdmgen gebracht. Hun fietsen wer den vrijwel geheel vernield. Op den Singel is gistermiddag een vracht auto uit Capelle a. d. IJssel, die plotseling voor een bestelauto, welke weg reed, ver naar links moest uitwijken, geslipt. Do vraohlauto reed achter tegen de be stelauto, die aan de achterzijde bescha digd werd. Commissaris voor de demobili satie. Officieel wordt medegedeeld: i In dun voormiddag van den 14en Juni heeft do door den opperbevelhebber van de Duitsche -weermacht in Nederland be noemde Duitsche commissaris voor de ten- uitvoerlegging van de demobilisatie van de Nederlandsdie land- en zeemacht, oberst I. G. Schwabedissen, zijn ambt aanvaard. Hij begroette bij deze gelegenheid ge. neraa! Winkelman en de officieren van het Nederlandsche opperbevel van land- eg zeemacht. A Oberst I G. Schwabedissen hield een toesprank, welke hg besloot met aan da verzamelde Nederlandsche off ie, eren dank te b Jen gen voor den arbeid, die zij tot dug. ver geleverd hebben. Opgeheven. Krachtens de bestuursorganisatie, welke door rijkscommissaris, rijksminister Seyss- Inquart is ingesteld, berust het Duitsche burgerlijke gezag in de provincies, thans bij de provinciale gevolmachtigden, die ingevolge de verordening hun zetel heb ben in dezelfde plaats als de commissaris der Koningin. Deze gevolmachtigden houden voeling met den commissaris der Koningin en een gevolg van deze regeling is, dat alle bur gemeesters sveer, zooals. vroeger, onder den commissaris staan. Het civiele gezag is hierdoor gecentraliseerdin de hoofdsteden der provincies en m verband hiermee zijn de Ortskommandanturen opgeheven. V.U.O.—Hermes-D.VA Hermes-D V.S. speelt morgen een van haar resteereade "CompetifiewedstrijJen in Den Haas tegen V U C. Van veel belang is deze wedstrijd niet, maar er bestaat een streven de competitie zooveel m„co!rjk uit te spelen. DE DAGEL1IKSCHE VRAAGBAAK Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Na 6 uur tel. 67879. Piet Heniger, Passage I. Heerenmode-artikelen. Vraagt tel. zichtzending. G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5- JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 24. Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. (2 LIJNEN) Amstercianisehe Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties Fa. Willetns Emsting. Rotterdamschedij'k 233-235-237. F. Róttgering, Hoogstraat 17. Grootst Spedaalhuis. onrj n Uitgebreide Catalogus, A. Rood- DSü i bol v.h. J. v. d. Berg's Boek handel, Rubensplein 16. Beeedigd Taxateur van Onroe rende Goederen. J. Bokhorst, Lange Nieuwstraat 145. N.V. EMADA, Rotterd.dijk 199? Ruime sorteering en steeds het nieuwste- mcOC Drukkerij Wijchers, D/v 4Ö Walvischstraat 3, Handels- en Vereemgmgsdruk- werk. Z LIJNEN N.V. Pietersen Co"5 Automobielbedrijf Broersvest 74-76 N.V. Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38. Alles op dit gebied. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. Gediol. Uurwerkmaker. '-Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 - '152 Leder-foumiturea, Koffers, Actetasschen, Reparatien UvJtUU Boterstraat 2832. (2 lijnen) Modem ingericht reparatiebedrijf CQAQA N.V, A. Tieman, DÖtOt Hoofdstraat 39, e*nnc4 Tarwebloem Tarwemeel IJÖZOI Tarweafvailen, GQ77"3 G. J. de Jager. Dvf v Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. 67556 Jac* v" ??aa'' Wptmolen- straat 25-27. Inkoop alle soorten oud papier en metalen. - J£J0 Verkoop, JVerhuur en Reparatie Willem Fontijne's Pompen-en Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Electromotoren. Dam 52. Verbetering van Schoorsteentrefc Fa. V. L.'Borrani. Alléén Lange Achterweg 33. JAC. v. d. TEMPEL, Br Alle bekende merken. Bezorging door geheel de stad. R7RA7 I* Th. Heijnsbroek, O/Ut/ Branderssteeg 6. C7Q1Q Stoomververij en Chemische O Q£ö Wasscherij „CENTRAAL", Hoofdkantoor: L. Nieuwstraat 71 Latten en ronde stokken. Frans van Thienen, Broersveld 123. G7ÖC3 N. Scheurkogel, Lange Nieuw- w ODó straat 177179. Uitvoering van werken in gewapend beton. Fa. Rijnbende Hoogstraat 32. Van Hoek, Woningbureau„Schiedam-West" Nieuwe Haven 83. Adm. van Onroerende goederen

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2