VOOR DE KINDEREN Hl tlEELFABKIEK i TSEIIAN We laten onze vliegers op Z N LOON STADSNIEUWS Gemeenteraad Naaml. Venn. „KLU1TKALK" MACHINEFABRIEK A. FONTUNE I Burgerlijke Stand i I De agenda. De vergadering ari den gemeenteraad begon gistermiddag met de Leeediging van den heer dl. de liaan (r.k.) tot raadslid. Dij is de opvolger van den heer P. A. v. d'. Berg, die zich metterwoon te Hillegersberg vestigde. Daarna hield de burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren een rede, omdat dit de eerste vergadering na 29 Maart was en in die aigeloopen drie maanden zoo veel veranderd is. De rede konden we gisteren nog putslïceeren. Het oudste lid In jaren, de heerea C. H. Etman (r.k.) heeft met enkele woorden op de speech van den voorzitter gerea geerd. Vervolgens kwam aan de orde: la en b. Benoeming van een lid der Commissie voor Gemeentewerken en voor de Technische Bedrijven. Uitgebracht weiden 31 stemmen. Hier van verkreeg de heer M. de Haan 23; 8 stemmen waren blanco, zoodat de heer De Haan m beide vacatures werd benoemd. ld. Voorstel tot benoeming van een lid- werkgever en een lid-werknemer van de Commissie van toezicht op de Gemeente lijke Arbeidsbeurs, zulks m verband met de uitbreiding van het aantal leden-werk gevers en leden-werknemers met éin. Aanbevolen worden: Als lid-werkgever in alfabetische volg orde (door de afd. Rotterdam van den Metaalbon J) de beer H. G. van Hoogdalen), chef der administratie en der personeelsaangelegen heden bij de N-V. Corns. Swarttouw's Constencüewerkplaatsen eo Machinefabriek, alhier; en de bear J. K. Kalkman, chef der af deel! ng Sociale Zaken bij de N„V. Wilton— F^enoord, wonende te Wassenaar. Als lid-werknemer (door den Bestuur- dersbond „Schiedam''^: de heer AL J. G. Donker, Archimedes- straat 16b, alhier, bestuurslid van den Cen traleer Bond van werkmeesters, opzicht houders en technici. De heer Van Hoogdalem verkreeg 7, de heer Kalkman 23 en de heer Donker 28 stemmen, zoodat de heeren Kalkman en Donker werden benoemd. Ie. Vot*;lel om den heer H. C. Dek ker, adjunct-directeur van de Gemeente Rei niging, mét ingang van 1 Angnstus a.s., te Lenoemcn tot directeur van genoem den dienst De heer H. C. Dekker werd met a'go ns eene 31 stemmen benoemd1. lf. Voorstel om den beer P. C. Ver kerk te Rotterdam, met ingang van 1 Juli 1£M0, weder, voor een tijdvak van 5 jaren te benoemen als oogspecialist aan het Ge meenteziekenhuis. De heer Verkerk werd' met aigemeene 31 stemmen herbenoemd. 2a. Voorstel tot onderhandsche verhuring aan den heer A. Geurtsen, alhier, van een perceel grond in het Sterrebosch nabij de Boschwachlerswoning, ter oppervlakte van plan. 300 M2., tegen een huurprijs van 16 per jaar. Dienovereenkomstig werd besloten. 2b. Voorstel tot onderhandsche verhu ring ep hoor hen te stellen voorwaarden, aan den heer H. M. Veringa, alhier, van een perceel grond, gelegen aan het Spui- kanaal, ter oppervlakte van 1120 M2., tegen een huurprijs van f560 per jaar. Dienovereenkomstig werd besloten. 3. Vooiste! tot verkoop aan den heer L. G den Houting, alhier, van. een per ceeltje grond, gelegen achter het pand Villastraat 5, ter oppervlakte van pl.rn. 23 M2, tegen een pnjs van 17 50 er M2„ met bestemming voor tumuitbreidihg. Dienovereenkomstig werd besloten. 4. Behandeling van het beroepschrift van de X.V. Visser en Co.'s derde maatschap pij tot exploitatie van slijterijen tegen den aanslag in het vergunningsrecht voor het vergunningsjaar 19401041. Dienovereenkomstig werd besloten. 5 Voorstel tot wijziging van enkele be- drijfsbegrootingen. Dienovereenkomstig werd besloten. 6. Voorstel tot liet opnemen van tijde lijk kasgeld in het 2e kwartaal van 1940 van L5O0.OCO en in het 3e kwartaal van 1940 tot een bedrag van f750.000. Dienovereenkomstig werd besloten. 7. Voorstel om over het jaar 1940 aan het Plaatselijk Crisiscomité een bijdrage te verleenen voor de „sfeunverfeening B" (Kledingverstrekking aan werkloozen). Dienovereenkomstig werd besloten. 8. Voorstel om machtiging te verleeneu tot de aanschaffing van een 5-tons hydrau lische hefbrng voor automobielen ten be hoeve van de Geroeenfe-Rerniging, waarvan de kosten op f888.zijn geraamd, - Dienovereenkomstig werd besloten, nadat de heer Blazer de wenscheKjkbeid had be toogd een dergelijke hefbrng aan te schaf fen voor de werkplaats van Gem. Werken, waar de auto's worden hersteld. 9. Voorstel om goedkeuring te hechten aan den bonw van een hoogspareningshnis ten behoeve van het Gemeentelijk Electri- citeits bed rijf op een gedeelte van den grond van de voormalige ambtswoning van den th'recfeur van Gemeentewerken aan de West vest. Dienovereenkomstig werd besloten. 10. Voorstel om goedkeuring te hechten aan den bonw van een vakwerkgebouw, ten behoeve van de Technische Bedrijven, aan de Hoofdstraat 117/119, aansluitende aan het terrein van de Gasfabriek. Op een desbetreffende vraag van den beer v. d. Kraan dee'de wethouder Van Velzen mede, dat het in het voornemen heeft gelegen dit werk aan te testeden. Algewaeht zal moeten worden, of dat nog mogelijk is. Overeenkomstig hH voorstel werd be sloten. 11. Voorstel tot het verleenen van een cxedïef van f 26.500.ten behoeve van de herstelling van het dek met ooderdeelen van de Spoelingbrug en de vernieuwing van kademuren in de omgeving van ge noemde brag. Dienovereenkomstig werd besloten. 12. Voorstel tot bet verleenen van een crediet van £37.000.ten behoeve van dfe uitvoering van de noodige herstellings werkzaamheden aan de gemeente woningen aan den Parallelweg. (Hierbij wordt behandeldeen adres van de georganiseerde aannemers en bouwpa- troons), De heer Scheurkogel bepleitte de wensche- lijkheid dit werk door aannemers te laten uitvoeren. Wethouder Van Velzen zeide, dat van deskundige zijde dit was ontraden. Het werk vordert zeer snel en dat is in het belang \an de volkshuisvesting. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. verd besloten. 13. Voorstel tot aanschaffing van een zelfregistreerende peilschaal voor den Ha vendienst, Dienovereenkomstig werd besloten. 14. Voorsleinnzake het huren, van een drijvende brandbluschinstailatie. Dienovereenkomstig werd besloten. 15. Voorstel om een bedrag van f 1100 per jaar ter beschikking te stellen van de Commissie van administratie voor het Gemeente-Ziekenhuis tan einde haar in staat te stellen een tegemoetkoming te verleenen aan de groep van specialisten die niet krachtens raadsbesluit aan genoem de instelling zijn verbonden. Dienovereenkomstig werd besloten. 16. Voorstel om de bezoldigingvan den secretaris-penningmeester van liet Gemeen te-Ziekenhuis met ingang van 20 Juni 1940 voorloopig vast te stellen (op f4001per jaar. Dienovereenkomstig werd besloten. 17. Voorstel om in verband met de in voering van wachtdiensten voor 't-.brand weerpersoneel, te besluiten tot vaststel ling vz i een nieuwe verordening op de brandweer. r^t Dienovereenkomstig werd besloten. 18. Voorstel tot herziening vartjdte sala- rieering van dea concier^e-bmder* van de Gem. Openbare Leeszaal eo Bibliotheek. Dienovereenkomstig werd besloten. 19. Voorstel lot het aangaan van een overeenkomst met het College van Kerk meesters der N.H. Gemeente inzake kerk gebouw in het voorin. St. Jacobs Gasthuis. De heer v. d. Kraan legde namens de C.-H. fractie een verklaring af waaruit bleek, dat zij zich niet met het voorste] kon vereenigen. Met aanteekening, dat de leden der C.-I1 tractie geacht willen worden te' hebben tegengestemd, werd overeenkomstig het voorstel besloten. 20. Advies naar aanleiding var>(!)iet van Ged. Staten ontvangen schrijven, waarbij de raad in de gelegenheid wordt gesteld zijn oordeel kenbaar te maken betreffende de door Je Vereeniging R.K. Arpbachts school „St. Joseph" te Rotterdam gevraag de medewerking voor de oprichting''van een R.K. avondvakteekedsehool te Schiedam. Overeenkomstig h-e+ advies werd besloten. Ingekomen stukken. BI. Voorstel tot het instellen van een eiseh in rechte tegen de X.V. Nederlandseh- Iberisehe Handelmaatschappij, gevestigd te Rotterdam terzake van vergo<x!mg van schade, ontstaan tengevolge van de niet- levering van een gecontracteerde hoeveel heid granietkeien. - 1 Dienovereenkomstig werd besloten. „VEGISOL" GLASZIJDE lêolattesehalen VEREEN GLASFABRIEKEN SCHIEDAM Fabriek van KURKEN - KURKENBONDELS V1SSCHERIJKURKE N Fa. WED. A. VOGELEZAMG Kort* Acht er wag 13-11 - Tel. 68871 Dir. A. Lauwaars ALLE BOUWMATERIALEN HOOFDSTRAAT 28 - Telet 69570 69590 Modern Ingericht reparatiebedrijf Boterstraai 28-32. Schiedam. Tel. 69400 (2 lijnen) VACANT HOOFDSTRAAT 39 Tel. 68484-682S1 TARWEBLOEM TARWEMEEL. TARWEAFVALLEN B2. Voorstel om het raadsbesluit d.d. 30 Januari 1940 betreffende verkoop aan de X.V. P. de Gruyter en Zoon, te 's-Hertogen. bosch, van een tweetal perceeieu bouw grond, te wijzigen in dier voege, dat de verkoop van het onder a. genoemde perceel, gelegen aan den Hoogenbanweg W.Z., hoek Van 's-Gravesandestraat, doorgang vindt, doch de verkoop van het onder b. aange duide binnenterrein, gelegen ten N.W. van het onder a. bedoelde perceel, ongedaan wordt gemaakt. Dienovereenkomstig werd besloten. 133. Voorstel om aan den heer K. Dekker, overeenkomstig zijn daartoe gedaan ver zoek, in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag te verleenen als directeur van den Ge meentelijken Reinigingsdienst, zulks onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan-de gemeente bewezen diensten. Dienovereenkomstig werd besloten. 145. Voorstel tot onderhandschen aankoop van de X.V. Schiedams' Vaste Goederenhan del „Maas en Schie", alhier, van het per ceel grond, gelegen te Schiedam aan de Breeds traat, groot 66 c.A., voor de som van 11087.87, vermeerderd met rente ad 5 pCt. *s jaars, van 1 Januari 1940 af, henevens de kosten van overdracht en pro visie. Dlenovereenkoms'ig werd besloten. B6. Voorstel om aan den heer J.v. d. Graatf, hoofd van school ft. aan de Dwars straat, overeenkomstig zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag uit genoemde func tie te verleenen. Dienovereenkoms ig werd besloten. B8. Van de georganiseerde aannemers van hpuwvakr atroons adres, waarin zij aan- dringemop het in exploitatie brengen van den polder Xieuwland. Werd in handen •van B. en VV. gesteld om advies. VLAAKMNGEN Geboren: 20 Jnni. Hans" Marias, zoon van HL VV, van Zelm en J. van Everdingen, Mesdag- straal 20.' Onde rtrouwd: Jacob Jan Vermeulen, 24 jaar ea Maria Margaretha Evers, 22 jaar. Pieter de Snaijer, 22 jaar en Plonia van Leesuett, BS jaar".Adrianus van Woerkom, 25 jaar en Maria Dorothea Elizabeth Hoogerwerf, 23 jaar Jozef van dei Lugt, 31 jaar en Willemina van der Linden, 29 jaar. Ari© Boomert, 26 jaar en Helena van Dorp, 24 jaren. Adrianus Jacobus Meijer, 26 jaar en Neeltje Helena Jacoba van der Kraus, 26 jaar. Leendert van Bree, 49 jaar en Jacoba Pontier, 48 jaar. 12 Juni. Marinas Albertus Vlaardinger- broek, 30 jaar en Isabella Dirkje Plomp, 24 jaar. Willem Borsboom, 21 jaar en. Adriana Joanna Cornelia Vink 20 jaar. Gehuwd: Wille'ai de Jong, 28 jaar en Peironella Penning, 25 jaar. Pieter Johannes Over de Linden, 28 jaren en Bastiana de Lange, 27 jaar. Johannes Petrus van Fessem, 23 jaar en Willy van Vliet, 23 jaar. Teunis Brouwer, 25 jaar en Johanna Helena Cornelia van Dodewaard, 18 jaar. Arie Donkersloot, 24 jaar en Wiihelmina Lee- mans, 19 jaar. Gerrit van Tilborg, 28 jaar en Maria Jacoba Hoogland, 21 jaar. Jacob Schouten, 28 jaar en Trijntje van Xoort, 26 jaar. Overleden: 12 Juni. Willem Poot, 66 jaar, echtgenoot van J. J. Westerdrjk, Prins Hendrikstr. 124. Willem Jan van Elve, 39 jaar, echtgen. van J. Jansen, Groene weg 8. 18 Juni. Klaasje Terlouw, 77 jaar, wed. ven G. van Zessen, Orelioplantsoen 17. Hoe maken we een vlieger? -v Voor het maken van een vlieger hebben we allereerst een paar zorgvuldig gemaakte houten latjes nodig: hoogstens één can. breed, 3—4 man. <Ök en hoogstens 7080 can. lang. Die latjes zagen we zelf en de maten nemen we zo, als ze gebruikt wor den voor een vlieger als afbeelding I (drie even grote laten), als afbeelding 2 (twee .evengrote latten), of als afbeelding 3 (twee 'Jatten die in een verhouding van 1:1 staan. Kijk goed naar de teekeningenf In de middelpunten Q worden deze lat ten op elkaar gelegd. Hiertoe maken we een insnijding, zoals je kunt zien bij n van ifig. 3. Een klein spijkertje kan de latten jhier bij elkaar houden, maar als je bang bent dat het hout daarvan breekt, bind je ze met sterk garen aan elkaar, zoals te zien is bij I van fig. 2. Je moet hierbij wel zor gen dat je de draden stevig aantrekt, zo dat de latjes niet kunnen verschuiven, van uit het middelpunt Q. £>e einden van deze latten zijn van te voren een beetje spits gemaakt en direct on der het spitse gedeelte een eindje inge- kerfd. Door deze kerven doen we nu een'dun touwtje: van' punt -tot punt, van eind tot eind draaien we bet touwtje en maken het vast met een sehippeisknoop, Het touwtje moet steeds stevig aangetrokken worden, want het geraamte van onze vlieger moet in orde zijn, als dat met goed is,, hebben we er mets aan. Je kunt de proef op de som nemen door de latten heen en weer te schuiven, waardoor je kunt zien waar je de fout gemaakt hebt. De vorm van het geraamte hangt natuur lijk af van het soort vlieger dat je ma ken wilt. Kijk daarbij goed naar de afbeel dingen. Als je geraamte klaar is en heel stevig in elkaar zit, dan gaan we over tot het beplak ken van de vlieger. Hiervoor hebben we papier en vooral een goed soort lijm nodig. Die maken we zelf. We vragen moeder om een handvol styfsel, zoals ze die voor de was gebruikt koken die in iets meer dan een vierde li ter water ^oed door, laten hem .afkoelen en hebben een lijm die aan al onze eisen vol doet. Voor het papier nemen we liefst een niet te dun soort perkamentpapier. Dit papier biedt de grootste weerstand en houdt ge noeg elasticiteit om niet gauw te scheuren. Zo'n vel leggen we onder ons vliegerge raamte. Dan knippen we het papier in dezelfde vorm als het geraamte, maar zor gen ervoor IC c.H. van het geraamte te blijven. Er steekt dus overal een rand van 10 c.m. uit, zoals je kunt zien bij de vlieger van figuur 1. Voorts knippen we het papier in op de plaatsen a, b, c, d, e, f, van figuur 1 en smeren dan de hele rand met stijfsel in. Niet te dik en vooral ge lijkmatig. Daarna vouwen we die rand paar binnen om, leggen er een paar zware boeken op en laten het geheel een paar uur drogen. Ondertussen maken wij de staaikt klaar. Hiervoor gebruiken we ge'en perkament- papier. Het beste zou krantenpapier zijn, maar als je dat niet mooit, vindt, kim je gekleurd zacht papier nemen. Hiervan knippen we repen van 2 c.m. breedte en 10—12 cm. lengte. Dan nemen wé een touwtje en knopen die stukken tot een staart aan elkaar. De lengte moet ongeveer <i of zes maal de middelUjn van de „vlieger zijn. Aan het eind maak je feen kwast. Dan knopen we de staart aan de vhegger: bij de vlieger van figuur 1, op het midden van de lijn fa, bij de vlieger van fsguur 2 by n (twee evenlange touwtjes vanuit A en B., zie figuur) en bij de -Vlieger Van fi guur 3, bij D. f; Dan is onze vlieger eigenlyk klaar,* maar nu moeten we nagaan of wel alles in orde is, zwaartepuntverdeling enz. Daartoe houden we de vlieger aan een overgebleven eindje touw en zien dan of hij horizontaal-ligt. Als dat niet het geval is, hebben we een fout gemaakt. De lat ten zijn niet gelijk, de knopen niet alle maal even dik of iets dergelijks. Maar dat is gemakkelijk te verhelpen. We hangen er eenvoudig een paar kwasten aan. Bij de vlieger van fig. 2 bij de punten A en B, bij de vlieger van fig. 1 ook bij A en B en bij de vlieger van fig. 3 aan de einden van de as tussen d en b. Die kwasten knopen we vast en maken ze zo groot, dat onze vlieger het juiste evenwicht heeft. Door het afscheuren van papier kun je dat be reiken; maak de kwasten dus eerst te groot. Dan kan hb naar buiten! Het touw waaraan we onze vlieger vast houden wordt bij de punten Q vastge maakt, behalve bij de vlieger van fig. 2 waar het touw op punt m wordt vastge maakt. Het punt m wordt verkregen door B en C met een los touwtje te verbinden en daaraan een verbindingstuk naar Q te maken. Nu zijn de vliegers klaar om opgelaten te worden. Het touw laat je zo veel aflo pen als de wind de vlieger hoog brengt. Valt de vlieger direct neer, dan is dat een teken dat hij te licht gebouwd is. Dan maak je de staart langer en maakt de kwasten zwaarder, totdat hij wel op stijgt, Aan de andere kant kun je de vlieger ook lichter maken. Als je handig -> bent, kim je dat zelf .beoordelen, -j Veel succes! OM TE ONTHOUDEN. De later zo beroemd geworden Benjamin Franklin ging, toen hij achttien jaar was, op bezoek bij Mr. Marther, een vriend van zijn vader. Deze was erg aardig voor hem en bracht hem, toen by weer naar huis moest, langs een kortere weg thuis. Ze gin gen een poortje door dat zo laag was dat een volwassen mens zich moest bukken, wilde hij niet zijn hoofd stoten. „Bukken! Bukken!" riep Mr. Marther uit, maar Ben jamin had zijn hoofd al gestoten. „Je moet maar veel aan dit ongelukje denken", zei Mr. Marther, ,je bent nog jong en zorg er in je leven voor dat je veel bukt, dan zullen je vele tegenspoeden ge spaard blijven." Deze woorden maakten zo'n diepe indruk op Benjamin dat hij ze zich nog herinnerde, toen hij 80 jaar was, en dit grapje aan den zoon van meneer Marther vertelde. „Ik heb die goede raad van je vader steeds onthou den", zei hij en hem dikwijls toegepast. Ik moet er nog steeds aan denken als ik zie dat iemand door trotsheid en. eigenwaan ongelukkig wordt." De jongens van de vijfde klas hadden meneer de Groot. Meneer de Groot was erg geliefd onder zijn lerlingen. Hij was altijd zo vrolijk, deed mee met hun sporten en, las zo prachtig voor. En dan kon hij zo vee) oyer zyn reizen vertellen.. Ja, meneer def Groot had al heel wat van de wereld gezien. Elk jaar maakte hij een grote reis. .Verleden jaar was hij helemaal naar Grie kenland geweest. Als hij terug kwm, za ten de jongens al op zijn verhalen te vlas-i sen. En met alleen vertellen deed meneer de Groot: hij had ook altijd zulke prachti ge photo's bü zich. Nee, ze zouden hun. onderwijzer met graag willen missen. Maar als je denkt dat ze geen respect voor hem hadden, heb je het mis. Z« wis ten dat meneer de Groot heus geen mak kelijke was, als er iets gebeurde, wat hem niet naar de zin was. Dan kon hij zelfs ge voelige draaien om de oren uitdelen. - - De speelplaats van de school «grensde met een schutting aan de tuin van een al leenstaand huis. Het was streng verboden over dit schutting te klimmen. Misschien juist daarom, of hoe dan ook, de jongens vonden niets heerlijker dan op die schut ting te klimmen en een kijkje in de prach tige tuin aan de andere kant te nemen. Heel wat jongens waren daar al flink voor gestraft, met het gevolg dat ze het nu wel lieten. Maar op zekere dag kon Max van Duren de verleiding toch met weerstaan en klom op de schutting. Toen hij er op zat, kwam Jan van Maal voorbij. Zonder iets tegen Max te zeggen, liep Jan terug, de klas in, waar meneer de Groot iets op het bord te kende. „Meneer", zei Jan, „Max de Groot is op de schutting geklommen!" Meneer de Groot keek Jan even aan, zei verder niets. Even Inter kwam Max binnen. „Kom jy' eens hier, Max", zei meneer de Groot. „Is het waar, dat bij op de schutting bent geklom men?" „Ja, meneer", antwoordde Max met een rood hoofd, Op hetzelfde ogenblik had bü al een draai om z'n oren van meneer de Groot te pakken. Een vlak daarop hoorde de jongens weer een klap: Jan van Maal had een nog hardere draai om z'n oren te pakken. „Dat is voor je klikken!" zei me neer de Groot ernstig en liep de klas uit. De jongens hebben het nooit vergeten. Die het nog niet wisten hebben geleerd dat het heel laf is om te klikken en dat klikspanen door een ieder geminacht wor den. A 4 iV ®iS5 1 -2"*4 L l1

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6