VOOR Üistiliatki^nnen STADSNIEUWS Het slachtverbod voor varkens f RET- J. D. VANMEURS' WONINGINRICHTING N.V. Polyantha Een concert van het Rolt. 1'fiilha.nnonisch Orkest? Bloemen eu muziek hooren bij elkaar; de één kan de ander aanvullen bij het doen beleven door den mensch Van de schoonheid. Daarom is het zeker niet vreemd, dat het bestuur van Polyantha overweegt deze maandi neg een. concert te doen" geven door het Rolferdamsch Philbarinonisch Or kest, dirigent Eduard Flipse. Dit orkest heeft een zeer goeden naam. De openluchtconccrten op Lommerrijk, waarvan morgenmiddag het laatste wordt gegeven, hebben enorme belangstelling ge trokken, ook van Schiedammers. En nu zijn besprekingen geopend, om het Roti. Philh. Orkest naar Schiedam te doen bomen! Als overeenstemming wordt bereikt, zal het Polyantha comité daarmee een bijdrage hebben geleverd tot verlevendiging van het culturoele leven van onze stad; een bijdrage, die in wijden kring waardeering verdient. Judien hei concert van het Rott. Philh. Orkest slaagt, ook wat de belangstelling van het publiek betreft, kan men nog meer kunstuitingen op dc Polyantha tege moet zien; aan initiatief ontbreekt het niet bij het comité I Alleen moet de burgerij toonen dat initiatief naar waarde te schat ten Vereen. Glasfabrieken Het jaarverslag. In het verslag over 1939 van de Ver- eenigde Glasfabrieken alhier wordt o.a. gezegd: Al onze fabrieken waren het gehce'e jaar van voldoende orders voorzien. De in bet vorig boekjaar tot stand gekomen fusie stelde ons in staat de werkzaamheden te verdoelen over de verschillend© fabrieken op dusdanige wijze, dat van de productie mogelijkheden een nuttig gebruik werd1 ge maakt. Ook in ander opzicht beantwoordde de samenwerking aan de verwachting. Bij bet nitbreken van den oorlog, toen vertraging ontstond' ia den aanvoer van grond-- en brandstoffen, waarborgde zij een rationeelé verdeeling der voorraden; door de meer economische productie werd de noodzake lijkheid! van prijsverhoogrng grootendeels ondervangen. Na goedkeuring onzer voorstellen kan een dividend van 5 pCt, (3) worden uit gekeerd. De winst- en verliesrekening slaat debet voor: afschrijvingen f69.030 (50.000); sal do winst f149.447 (86.038) en gredit voor; saldo vorig jaar f 3.499 (45.836); exploi tatierekening f 156.664 (70.448); diversen f49.282 (19.754). w'Ay Nat. bezit van zaadcelen Vereen. Glasfabrieken. Aan het verslag van de N.V. Nationaal Bezit van aandeel-en Vereenigde Glasfabrie ken is het volgende ontleend: Directie en commissarissen der N.V. Vereenigde Glasfabrieken hebben voorge steld', over 1939 een dividend uit te keoren van 5 (3) pCt. Krachtens overeenkomst met voornoemde vennootschap kan aan onze aandeelhouders op gelijke basis divi dend worden qitgekeerd, alsmede 4 pCt (cmv.) aan de houders van prioriteitsaan- deelen. Nationale Inzameling 1940 De collecte slaagt! Er meldden zich gisteravond in gebouw Eendracht zooveel collectanten en collec- trices voor de Nationale Inzameling 1940 aan, dat niet van alle aanbiedingen gebruik kon worden gemaakt Zelfs uit Rotterdam kwam een groepje collectanten, leden van het N. J. om hier hun diensten aan te bieden. Hedenmorgen, vóór de straatcollecte begon, was reeds f GOOO binnen aan bij dragen van grooto en kleinere bedrijven en van particulieren. Het comité hoopt aan het eind van den dag de f 10.000 te hale i, wat dan alle records verre zou slaan. De collecte wordt begunstigd door prach tig weer. De 15.000 speldjes waren heden morgen 11 uur reeds alle uitgegeven, zoo dat een comité-lid zich ijlings naar Den Haag moest begeven om den voorraad aan te vullen. De collectebussen bij de Wou Gusto en de Scheepsbouw Mij. Nieuwe Waterweg hebben gisteren f44.33 opgebracht. Om 11 uur hedenmorgen waren 6 bussen weer ingeleverd. De „zwaarste" bevatte f 2S.57VL'. Arbeidskrachten naar Duitschiand, Deze week 79 vertrokken. Van Schic-dam uit zijn op 2 en 4 Juli j.T. 9 7 vrijwillige arleidskrachten naar Duitschiand vertrokken. Naar Sa'z jitter vertrokken 34 arbeiders uit verschillende beroepen en naar Ham burg ging! n 45 havenarebiders en scheeps- reinigers. Bovcndmn gingen uit dc aadere gemeen ten m het district Schiedam nog 20 ar beiders naar Duitschiand. Nieuwe zaak BROOD. Tot en met ii Ju/i wordt op de bomen I 41 tot en met jo in totaal 2000 gram brood verstrekt, in de periode van 8 tot en met 14 Juli ejjn de bonnen 41 tot ett met 60 geldig. 1 TARWEBLOEM. Tot en met 12 Juli geeft de met 74 ge- nummerde bon van bet algemeen dis tri - butieboekje reebt op bet koopen van 2\ ons tarwebloem of 2I .ons •zelfrijzend bakmeel. THEE EN KOFFIE Tot en met 2 Aug. worden op bon 84 een balj ons tbee oj een bal] pond koffie 1 beschikbaar gesteld. SUIKER. Tot en met 24 Juli geeft bon 80 van bet algemeen distributiebonboekfe recht op een k.g. suiker. SCHOENEN. Schoenen mogen alleen gekocht enjoj verkocht worden op vertoon van een specialen distributiebonwelke, Z.° no 0 dig, door bet plaatselijk dis tri- butiekantoor Broersvest 111) verstrekt wordt. VLOEIBARE i BRANDSTOFFEN Voor aflevering of koopen van vloeibare i brandstoffen benzinepetroleum, spi- j n'tus, enzZb" speciale, distri- butiebons noodig. Het met Periode 2" gemerkte petro- j leumzeget geeft in het tijdvak van 1 /«A tot en met 14 Juli recht op bet j j koopen van 2 liter petroleum. Voorloopig geen drastische verlaging van de consumptie. Inkrimping van den varkensstapel tot de helft. Rationeele verdeeling. Geslaagd. Bij de op 5 Juni te Utrecht gehouden Pont-examens slaagden o.a. voor kantoon stenograaf Fransch le klasse mej. E. de Vogel en mej. V. de Landmeter; voor kan toorstenograaf Nederlandsch (130 Igr.) de dames P. C. v. d. Sloot, M. v. d. Sloot, M. v. Wijk, A. d'Hanis en de heer W. Ale- man en voor Nederlandsche Handelscorres pondentie mej. V. de Landmeter. Voor het Middenstandexamen slaagden mevr. A. M. v. Horssen, mej. C. Deering en de heeren P. v. Zwet en P. M. v. Zon, allen leerlingen van het Instituut Pont alhier. Vcor het Middenstandsexamen Alge meens Handelskennis, afgenomen door de Kon. Ned. Middenstandsbond, slaagden de hec-ren Alb. Bijloo en Jac. Bunt, leerlingen van de heeren A. Gnverwagt en J. de Pater. Vocale concerten. Het muziekleven herleeft I Na 9 Mei is hier ter stede geen voor stelling of concert behalve dan in de openlucht gegeven. En nu staan weer twee concerten op het program: een op 24 Juli door de „Zingende Jeugd", een K.K kinderkoor, dat onder leiding van den beer C .P. Vredebregt staat en één op Zondag d.a.v. van de Zangvereen. „Enphonia". Beide concerten worden in Mnsis Sacrum gegeven. Koffie- en thecdistribntie. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt hekend, dat de geldig heidsduur der tót en met 5 Juli a_s. gel dig verklaarde, aan winkeliers en instel lingen uitgereikte toewijzingen voor koffie en thee, wordt verlengd tot en met 2 Augustus a.s. Brrvoets. Van de vele nieuwe zaken, die zich in den laats ten tijd hier hebben gevestigd, leveasmiddeleubcdrijf van Jan;in aan den Broersvest is getransformeerd in een mo dem modemagazijn. De tegels aan de wan den zijn vervangen door een Licht grijze betimmering. De vloeren zijn meer in overeenstemming met het bedrijf gebracht. Een gedeelte van den winkel is- afge schoten voor expeditie. Ook de kelder ruimte wordt voor dit doel benut. Achter den winkel zijn de garderobes in gericht, het kantoor en een ruim vertrek, waar verscheidene coupeurs met kennis van zaken schaar en maatlint hanteeren. De winkel zelf is in twee helften ver- deeld, één voor de damesmode en een voor de heerenmode met alles wat daar toe behoort, zooals hoeden, overhemden, dassen, enz. Ook voor bedrrjfskleeding is een hoekje ingeruimd. Alle factoren lijken ons aan wezig om dit bedrijf tot bloei te doen komen. Fietser aangereden. Op de Koemarkt gleed gisteren een auto, bestuurd door B. v. L., bp.het remmen ten gevolge van den gladheid van den weg door en raakte den wielrijder J. v. B., wiens fiets beschadigd werd. Zondagsdienst doktoren en apothekers. Morgen nemen de volgende doktoren den Zondagsdienst waar: Geerdes, Veenlant- straat 2; Gioenewegen, Burgemeester Knap- perUaan 41; Meyer, Swammerdamsingel 43 en De Ridder. Morgen is geopend de apotheek van de firma Goufca, Hoogstraat 29, die ook den nachtdienst waarneemt Nieuwbouw-, Verbouwingen Ötfton- en Grondwerken Do poykaas Ned- Prat. Bond. s De afdoeline van den Ned. Prot Bond houdt Vrijdag "a^. haar jaarvergadering het bijgebouw der kerk aan. de .\V< vest Een spiegelruit gerammeid. Een tweetal paarden, gespannen voor een sleeperswageu, stond vanochtend onge veer negen nar op de Hoogstraat een beetje vcor hun bar te droomen, toen zij nit hun zoete rust werden opgeschrikt door een militairen motor. Als een reflexbeweging deden zrj een paar passen achteruit en rammeiden met den sleeperswagen de spiegelruit van het modemagazijn Herman Erjl. De ruit viel m splinters in de etalage en op straat. Monopole Kameraden van dc straat. Overval ia HoCywcod. „Stalde mates", een film van Wallace Beery en Mickey Roonev. De regisseur Sam Wood heeft vcor deze film, die zich tusschen de renpaarden afspeelt, wel de juiste acteurs getroffen. Mickey is een brutale staljongen, die zijn hart verpand heeft aan een renpaard, Lady Q. Een gezwel aan een hoef paardenliefhebbers spreken van voet belemmert hot dier wedstrijden te win nen. De eigenaar schenkt het daarom aan den staljongen. Een rerloopen veearts (Wallace Becry), neemt het gezwel weg. Deze veearts, Ter ry, is de boezemvriend van. Mickey. Eeoi- ge jaren geleden was hij in een misdaad betrokken. Zrjn veeartsenijkunde doet Lady Q. een race winnen; het kost hem echter zrjn vrijheid. Hij beschikt dat Mickey van het geld voor veearts moet leereu. Later kunnen zij dan samenwerken. „Overval in Hollywood" is een menge ling van Hollywood- en W3d Westavontu- ren, een zeer origineel gegeven dus. Buck Jones en Helen Twelvetrees spelen de hoofdrollen. Cijfers over het vervoer. De Rolterdamsche ELectrische Tram ver voerde in Juni j.l. 5.39L868 reizigers, tegen 5.7S9.129 verleden jaar.' De respec tieve opbrengsten bedroegen f421.868.36 en 143.613.90. Gedurende hot..eersle halfjaar 1940 ver voerde de tram 36.832.371 (in de eerste zes maanden van- 1939 36.954.806) reizi gers. De opbrengsten waren resp. 12.773.470.001/2 en f2.763.751.40. Hoewel dus 122.435 reizigers minder vervoerd wer den, was de opbrengst in 1940 f9.718.69'/2 medr. -f Van Januari t/m Mei j.l. werden vervoerd 31.440.503 reizigers, tegea £2.351.601.7372 én in de overeenkomende maanden verle den jaar 31.165.677 tegen f2.331.137.50. Hierin zit ;*e verbetering, namelijk met 274.826 reizigers en een hoogere opbrengst van f20.464.20'G. Pasage-theater i 1 Als vrouwen regeeren. Demonen der renbaan. Maria Heleraan (Lilian Elaxvey) als se cretaresse werkzaam op- de Dooau-bank te Boedapest, (reedt in het huwelijk met Paul Bankey (Willy Frilsch), waarbij zij echter de voorwaarde stelt, dat zij in haar be trekking zal blijven. Onder protest gaat Paul hiermede accoord, doch al spoedig na hun huwelijk ontstaan hierdoor conflicten, vooral als hij bemerkt dat Bonton (Georg Alexander), Maria's directeur, werk van haar maakt. Als Bordcwi ontdekt dat Mana reeds gehuwd is, zoa-gt hij er voor, dat Paul bij de bank wordt aangesteld, eerst als ondergeschikte van Maria, doch hij werkt zich op tot haar chef, zoodat de rollen ongedraaid zijn.' Ten slotte kiest Maria de wijste partij, neemt haar ontslag en maakt baar man eelukkig door haar huisvrouwe- lijke plichten op zich te nemen. „Demonen der renbaan" brengt -ons midden in bet wereldje der auto-renners, waarin Joe Greer (Pat O'Brien) een be roemd coureur, beproeft zijn jongeren broer Eddie (John Payne) van de renbaan af te honden, wat hem niet gelukt. De twist hier over zet zich voort op de renbaan, waarop de broers trachten elsaar- te verslaan, tot zij eindelijk elkaar yinden en. als één man htm roem bevestigen. 4 In verband met het feit dat een slacht verbod is uitgevaardigd voor varkens, vond bet A.N.P. den directeur van de Nederland sche veehouderijcentrale bereid een toe- lichting te geven over de oorzaken daarvan en de gevolgen voor de consumptie van var- kensvleescb. Als resultaat daarvan kan in de eerste plaats gesteld worden, dat voorloopig geen drastische verlaging van de binnenlandsche consumptie van varkensvleesch noodig is en ook niet behoeft te worden verwacht, en dat voorloopig in dit opzicht geen reden tot ongerustheid behoeft lo beslaan. Waarom dat dit slachtverbod is uitge vaardigd, zal men vragen. De beantwoor ding hiervan is niet zoo eenvoudig, omdat dit samenhangt met verschillende oorzaken. Dc veevoeder}!ositie. Op den voorgrond staat daarbij de vee voederpositie, zulks in verband met den import van veevoeder van elders. Het stop zetten hiervan zal onvermijdelijk moeten leiden tot een sterke inkrimping van den varkensstapel, tot ongeveer de helft van het normale. Bovendien zal dit ook moeten leiden tot een verminderd slachtgewicht van de varkens. Ter illustratie diene het volgende: de.nor male jaarlijksche varkens reductie van Ne-, derland bedraagt ongeveer 2 millioen stuks, waarvan Vf> millioen voor binnenlandsch gebruik en circa 5C0.0C0 stuks voor export (d.w.z. bacou, geheel bestemd voor Enge land). Een vijfde deel van de voor binnen- landsche consumptie bestemde varkens, dus circa 300.0C0 stuks, is normaal bestemd voor de huisslachtingen. Door de gewijzigde veevoederpositie zal de varkensstapel nu moeten worden teruggebracht tot ongeveer een millioen stuks. Deze zullen echter ge heel ter beschikking komen van de binnen landsche consumptie, daar de bacon-export geheel is vervallen. Er zou dus gezegd kum nen worden, dat dc productie tot 2/3 zou worden teruggebracht, maar dit betreft slechts het aantal dieren, en, zooals boven reeds gezegd, meet ook rekening worden gehouden met een verminderd slachtge wicht. In feite zal het dus daarop neerko men, dat de binnenlandsche consumptie van varkensvleesch terug zal moeten wor den gebracht tot ongeveer de helft van het normale verbruik. Reserve ia de koelhuizen. Ook dit laatste behoeft echter, wederom voorloopig geen ongerustheid ie wekken, daar deze vermindering slechts zeer lang zaam in werking zal komen en bel nog ge- ruimen tijd zal duren, voordat deze geheel is doorgevoerd, vermoedelijk pas in het begin van het volgend jaar. Dit wordt ver oorzaakt door het feit, dat door de vermin dering van den inmport van veevoeder een. deel van den varkensstapel snel zal moeten worden afgeslacht. Terwijl het nor male aantal slachtingen momenteel op on geveer ICO.000 per maand kan worden ge steld, zal het noodzakelijtk zrjn om van nu af tot 1 October a.s. nog 250.000 varkens extra uit de markt te nemen voor den slacht. Deze extra-hoeveelbeid wordt ech ter niet direct voor de consumptie beschik baar gesteld, doch opgeslagen in koelhuizen enz., en vormt'aldus een waardevolle re serve voor den komenden, tijd, waarin het aantal slachtingen zal verminderen door de inkrimping van den varkensstapel. Stabilisecring van prijzen. Met de uitvaardiging van het slachtvee, bod wordt dus beoogd, dat de prijzen van bet varkensvleesch in de komende maanden niet al te veel zullen dalen, terwijl daardoor ook ivordt voorkonien, dat deze prijzen daarna, dus in de periode dat minder slacht- varkens ter beschikking kome.i, al to veel zullen stijgen. Geen particuliere slachtingen. Een ander doel van dit verbod is to ko men tot rationeele verdeeling van do voor slacht bestemde varkens over de verschil lende gebieden in Nederland. Daartoe zal slechts ontbeifing van het slachtverbod door de Nederlandsche Veehouderijcentrale worden gegeven voor slachting in centrale slachtplaatsen. De particuliere slachtingen door slagers thuis zijn dus practisch bier mede, vervallen. Iedere centrale'slachtplaats krijgt een bepaald gebied toegewezen, zoo dat daar de cijfers van deze slachtplaatsen- door de keuring bekend zijn, de toewijzing kan geschieden naar de bestaande behceften! Uitdrukkelijk zij hierbij nog geconstateerd, dat het dus niet is een vorm van distributie, doch uitsluitend een rationeele verdeeling van het aantal beschikbare slachtdieren, waartoe de Ned. Veehouderij Centrale alle slachtvarkens opkoopt en deze verdeelt over de slachtplaatsen. Deze centrale is dus het kernpunt waar alle aanbiedingen en aanvragen samen komen. Het aantal van deze centrale slachtplaat sen zal ongeveer 200 bedragen. Hiertoe zul len worden gerekend: gemeentelijke abat toirs, gemeenteifke noodslachtplaatsen, en, waar deze niet aanwezig zijn, portie:.lier© bedrijven. Men zal dus hoogsle is a'sl-.nden! van 10 tot 15 K.M. behoeven af le eggen, zoodat op het gebied van het ver. r der varkens, geen moeilijkheden zijn te ver wachten. - De handel Ingeschakeld. Tenslotte nog de levering van de slacht varkens aan de Ned. Veehouderij Centrale. Hierbij is de handel ingeschakeld. Zoo zullen b.v. in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland, waar de varkens tot heden bijna uitsluitend door benriddeiïug van varkenshandelaren werden verkocht, alleen ingesclire'-en varkenshande laren aan de Centrale leveren. In de andere provincie's kunnen ook de bij een der landbouwcrisis-organisaties georganiseerde boeren, hun varkens te: levering opgeven. Voor de leveringen van den handel is ©eln vaste commissie-vergoeding ingesteld, ter wijl voor de verschillende groepen hande laren per week een maximum-aantal wordt gesteld voor te leveren varkens. De prijzen van de geslachte dieren wor den voor het geheele land uniform vast gesteld, terwijl de distributie van het voor consumptie bestemde varkensvleesch zal ge schieden op de normale wijze via de gros siers en de slageis. Uit deze uiteenzetting van den directeur van de Nederlandsche Veehouderij Centrale, kan dus de in den aanvang gestelde con." clusie worden getrokken, dat een drastische verlaging van de consumptie van varkens}, vleesch voorloopig niet noodig is. Dekens, sulver wol, 880 x220 f IS.SO „Zaalberg" dekens, ISO x 200 f I3JO 190x230 f I9.ÓO DZA- BONNEN S. R- B. No de gemeentelijke zweminrichting ge opend is houdt de S.R.B. haar oefen- avonden weer in het buitenwater; Maan dagavond' voor heeren, Donderdagavond voor dames. AGENDA. SCHIEDAM. Passago Theater, 2 uur en half 8: 1. Als vrouwen regeeren. 2. Demonen der renbaan. Zondag 3 uur Mati- née. Monopole Theater, 2 n. en half acht. 1. Kameraden van de straat. 2. Overval in Hollywood. Zondag van 2 uur af doorloopcnde voor stelling. 24 Jnlï Musis. Sacrum, 7 uur. Concert Zin gend eJeugd, dir. C. P, Vredebregt. 28 Juli. Musis Sacrum, 2 uur. Concert Zang vereeniging „Enphonia". ROTTERDAM. 7 Juli. Jjommerrijk (Ilillegersberg) half 3. Laatste openlucht concert. Rolt. f.t'hilh. Orkest m. m. v. Orpheus. Bioscopen. Arena, 2.15 uur. 7 uur. 9 uur. Butterfly. Capitol, 2.15 uur. 7 uur. 9 uur. Vrouwen en diamanten. Prinses, 2.15 uur. 8 uur. Die verduivelde waarheid; Een prins wordt opge voed. GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN Opgave van schuilkelders, enz. Het ia DRINGEND GÉWENSCHT, dat dei luchtbeschermingsdienst beschikt over een opgave van do kelders, waarin bij lucht- gevaar de bewoners een heenkomen kun nen zoeken. Bij mogelijke instorting is het van bo- lang te weten of zich onder of nabij hot gebouw kelders bevinden, waarin nog per sonen aanwezig kunnen zijn. Tot heden werden, na mijn oproep in de bladen van 28 Mei jX, slechts 17 opgaven: als bovenbedoeld, ontvangen, hoewel onge twijfeld een grooter aantal dusdanige scbuilgelegenheden te dezer stede aanwezig is. 7 i f Ik doe daarom het meest dringende be- roep op ieder, die een particulieren kel der, als bedoeld, te zijner beschikking heeft en daarvan in tijd van nood gebruik zal ma ken, om daarvan ten spoedigste opgave te deen aan den Luchtbeschermingsdienst (Commandopost),'Juliana' van Stolberg straat. Schiedam, 6 Jnli 1940. De Bcrvemeester van Schiedam, VAN HAAREN. '4096 52 amHUiiimnMimummiMiiuiHuinmiiumiimimiimmimmimnimitmiiiimmummit;' SCHELDER - DECORATEUR TUiNLAAN 34 - TELEFOON 57870 HUISSMEDERIJ—SCHOONMAKEN—REPAREEREN EN PLAATSEN VAN HAARDEN EN KACHELS Aanbev P. VAN ZUTPHEN Hooldscr 193 Oude kerkhof 20 is Bervoets wel de grootste. Het voormalig J. SCHREUDER A.J™ J. SCHOTEL, STADHOUDERSLAAN 27 TELEFOON 68732 Voor soiled Metsel- en Tegelwerk Hoofdstraat 175 ui "est- 99

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2