eerste blad Frankrijk en Engeland Aanvallen op de vloot duren Fransche voort Fransche ambassadeur Londen vertrokken uit Dinsdag 9 Juli 1940 93ste Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 Hjnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND /Het officie ele Fransche Nieuwsbureau Ha- !p|as verklaart naar aianleading van de po gingen van Cburdbill en de BritscKe propa ganda, de aanslagen op de Fransche vloot te rechtvaardigen, het volgende: In welingelichte kringen acht men de Ea- gelscbe voorstelling van zaken om de vol gende redenen niet steekhoudend. De Eraln- sch'e regeering was vastbesloten, den wa penstilstand van de hand te wijzen, wanneer het vlootvraagstuk niet bevredigend gere geld, d.w.z. wanneer de Fransche vloot' door Duitschland zou worden gebruikt. Het wapenstilstandsverdrag bepaalde, dat' de vloot naar de havens der niet bezette ge bieden zou worden gebracht om daar ont wapend te worden. Zij zou bovendien door Fransche bemanningen worden bewaakt, D© Engelschen verlangden, dat de vloot, naar Engelscho havens zou worden gebracht. De Fransche schepen, die-zich" bij het slui ten van den wapenstilstand .daar .bevonjenj werden echter als vijanden.' behandeld en de officieren en bemanningen werdén -van boord gehaald. Hieruit blijkt, dat men van Engelsche zijde zich in werkelijkheid van de Fransche vloot meester wilde maken. Had Frankrijk 'aan den Engelschen druk toegegeven, dan zou het een gegeven woord geschonden en het Wapenstilstandsverdrag op een der belangrijkste punten overtre den hebben. - 1 De vloot te Oran werd ontwapend, de vuren gedoofd en een deel der be manning was aan den wal. De munitie werd juist ontscheept. De sluitstukken voren reeds van een aantal kanonnen Wijde nl. De marine was derhalve in- daad bezig, deze schepen onbruik baar te maken, waardoor Engeland de garantie werd geboden, die het voorgaf te willen hebben. En toch rijn de Engelschen, met misken ning van de militaire ear tegen een vloot in dezen toestand opgetreden: zij hebben matrozen, die zich niet kond-en verdedigen, vermoord. Met dezen eersten moord niet tevreden, wierpen de Engelschen zich nog maals op het zieltogende slachtoffer en. be schoten met machinegeweren de matrozen, die in de booten een toevlucht zochten, te recht heeft ■een Amerikaanseh blad gespro ken van een moord rret voorbedachten rade van Kain op Abel. Londen „weet van niets" De diplomatieke correspondent van. Reu ter meldt, dat in officieele Fransche krin gen te Londen verklaard wordt, dat de Fransche ambassadeur te Londen gisteren nog geen nader bericht had ontvangen over fiet afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk. Van het afbreken der betrekkingen heeft de minister van buitenlandsche zaken, Bau- doin, Donderdagavond in de Fransche pers mededeeling gedaan. Men kan niet hegrij pen, waarom de Fransche ambassadeur te Londen hiervan nog niet in kennis is gesteld. Fransche ambassade nit Londen vertrekt. Het D.N.B. meldt uit Lissabon: i a f^-sche zaakgelastigde, Cambon, heeft gisteren te Londen aan het Foreign i- -,cö ®'ltcieele mededeeling overhan digd, dat de Fransche regeering na het .verbreken van de diplomatieke betrekkin gen, de geheele Fransche ambassade naar klankrijk heeft terug geroepen en dat er m de toekomst geen diplomatieke betrek kingen tusschen Frankrijk en Engeland meer zullen bestaan. Het personeel van de Fran sche ami assade te Londen is reeds vertrok ken. Het Fransche ambassadegebouw in Hydepark ligt sedert gisteren verlaten. Laval spreekt tot parlementsleden» Gistermiddag heeft te Vichy een groote groep Kamerleden vergaderd-. Op voorstel van Tixier-Vignancourt richtte de verga dering eenstemmig het verzoek tot de regee- ring onverwijld de politieke, civiele en burgerlijke verantwoordelijkheid te onder zoeken voor het ontstaan, eai het voeren van den oorlog, voor de onvoldoende Fran sche middelen en de leiding der krijgsver richtingen, en voor rechtvaardige straffen te zorgen. Daarna sprak de vioe-president vice-premier Laval. Het ongeluk, zoo zeide Mj, waarin ons de lichtvaardigheid van hen gestort heeft, die ons in den oorlog brach ten, maakt het tot heiligen plicht vooral de leiding van Frankrijk te beveiligen. Wij verzoeken, het parlement ons hiervoor mid delen te verschaffen en eenstemmig zijn vertrouwen in maarschalk Pétain te bevestigen. 1 De demobilisatie ha Frankrijk. Het bureau van den. Franschen minister president publiceert een verordening van demobilisatie, volgens welke de demobk "fiScVtiè zóó 'snel"!niogetijlemoet- geschieden, en zich eerst tot de lichtingen 1914 en 1915 zal uitstrekken. De verdere demobilisatie zullen in elkaar opvolgende lichtingen wor den uitgevoerd. Wederom vliegtuigen boven, Gibraltar. Het D.N B. meldde uit Madrid- Gisteren zijn opnieuw vliegtuigen versche nen boven Gibraltar. Engelsch luchtafweer geschut opende het vnur. Bommen wer- den niet neergeworpen. Fransche oorlogsschepen uitgeioopen De in Casablanca liggende Fransche oorlogsschepen zijn, volgens berichten in de Italiaanscbe bladen, uitgeioopen om jacht' tie maken op Britsche koopvaardij schepen in den Atlantischen Oceaan. Uit Tanger wordt bevestigd, dat na het bombardement op Gibraltar door Fransche vliegtuigen de aldaar geslatïonneerde Britsche vlooteenheden zijn uitgevaren. Op het oogenblik ligt nog slechts een Engelsch oorlogsschip in de haven van Gibraltar. Slagschip Hood krijgt bomtreffers Volgens een Havasbericht uit Algiers wordt officieel medegedeeld1, dat bij den overval op de Fransche vloot te Oran Fransche jachtvliegtuigen en kusthatterijen twee Britsche vliegtuigen hebben neerge schoten. Het slagschip Hood werd1 meer malen getroffen en twee Britsche torpedo jagers werden zoo zwaar beschadigd, d'at zij wellicht gezonken zijn. Britsche luchtaanvallen op Mors el Kebfc. Naar uit Frankrijk wordt gemeld, hebben Britsche vliegers wederom aanvallen onder nomen op de Fransche marinebasis Mers el Kebir, bij Oran, De vliegtuigen waren opgestegen van een in de nabijheid liggend Engelsch vliegtuigmoederschip. Het Fran sche luchtafweergeschut kwam in werking. Minstens twee Britsche vliegtuigen zouden zijn neergehaald. De levensmiddelenpositie van Frankrijk De Fransche minister van landbouw en levensmiddelenvoorziening heeft heden met betrekking tot de levensmiddelenpositie van Frankrijk verklaard, dat de aanwezige voor raden graan, vet en vee voldoende rijn om hongesnood te voorkomen. Het is echter beslist noodzakelijk, dat men zich streng houdt aan de beperkingen, diie de regee ring bevolen heeft en nog bevelen zal. In verband hiermede verspreidt de Fransche radio een oproep van het ministerie van landbouw, waarin er op gewezen wordt, dat Frankrijk niet meer kan rekenen op den invoer van vetten, olie en dergelijke stof fen, in verband waarmede bevordering van' de varkensteelt noodzakelijk is. De „Richelieu" aangevallen Reuter meldt, dat de Britsche vloot op den ochtend van 8 Juli haar operaties tegen de eenheden van de Fransche vloot heeft voortgezet. Deze actie was gericht tegen het nieuwste Fransche pantserschip „Richelieu" (35.000 ton). Reuter beweert, d'at de actie met succes is bekroond. Grondwetsherziening in Frankrijk Naar de Fransche radio meldt, heeft de ministerraad onder voorzitterschap van president Lebrun in zijn /ergadering van gisteravond! de plannen voor de grond- weisherziening goedgekeurd' en den vice- premier Laval belast met de vertegenwoor diging van den ministerraad! voor het par lement Alle verdragen zijn nietig. In verband! met.d'e breuk tusschen Frank rijk en Engeland verklaart het Fransche blad! „Avenir": Naar aanleiding van den oorlog en die met Engeland) „hulp" -op gedane ervaringen, zijn alle verdragen tus schen beide landen als nietig te beschou wen. Het blad schrijft voorts, dat vo<ar den herbouw wan Frankrijk de uitwijzing van alle poli tiek-ongevonsch te «tementen, die tot dusver in Frankrijk een toevlucht heb ben gevonden, noodzakelijk is. Het parool moet luiden: Frankrijk voor de Franschen. De Kerillis te Ottawa, LCaar van betrouwbare zijde uit Ottawa verluidt, is de Fransche journalist De Ke rillis, die reeds in vredestijd^ wegens zijn ophitsende artikelen, over de geheele we reld bekend was en tegen wfen de Fran sche regeering thans een hevel tot ar restatie heeft uitgevaardigd, -rils vertegen woordiger van generaal de Gaiiite te Ottawa aangekomen. Na besprekingen met leden van de Canadeesche regeering zo.u hij zich naar Washington begeven. Bij gesprekken met dagbladcorrespondenten cjtcoeg hij nog steeds de uniform van kapitein van de Fransche luchtmacht. De huidige politieke toestand Na het atsluiton van de" tweede oorlogs- pliase, die met den totalen (nederlaag van Frankrijk is geëindigd en -de laatste, phase,- nJ_.de, definitieve 'afrekening me Dy den vijand nuirnrters een, Engeland, inluidt, pu bliceert net Hamburger FremdenI att 'een uitvoerig algemeen overzicht ov< dén te gen woord ïg-en politieker! toestand h.iet zijn veelzijdige vraagstukken. Bienn wordtgezegd, dat bet, eiland Groot Bn'ttannie thans voor oen afrekening staat, waarvoor het slechts de volgende debetposten mag boeken. 1. De ineenstorting van' bet oorlogs- schuldpi obj c-em. Het bondgenootschap tusschen Engeland en Frankrijk kon, zoolang het stand hield, in de wereld de verkeerde indruk wek ken, dat twee groote volken zich geroe pen voelden, tegenstand te bieden aan een Duitschen aanval. Het wegvallen van Frank rijk van het front der Britten, heeft het iedereen duidelijk gemaakt, dat de oorlog het weik was van een boven den staat uitgaande kliek, waaraan de beiargen van het Fransche volk werden opgeoffe-id. 2. De ineenstorting van het democra tische ideologie. Deze vormt in Euiopa de kenmerkende ontwikkeling van het oogenblik. Frankrijk heeft besloten de nationale vergadering bijeen te róepen, wier toak het zal zijn, de sedert 1871 van kracht geweest zijnde grondwet van de derde republiek buiten werking te stellen De Fransche democra tie za door een autorïtairen staatsvorm worden vervangen, geïnspireerd op het Duit- sche en ftahaansche voorbeeld. 3. De ineenstorting van de Entente Cor diale. Het is Churchill met zijn hysterische mateloosheid gelukt, het werk van de Brit sche diplomatie van 36 jaar te vernm len. Het uitbreken van openlijke vijand schap tusschen Engeland en Frankrijk is wel de meest verbazingwekkendste heves tiging van den geweldigen ommekeer, die in de Europ-eesche politiek is gekomen. 4. De ineenstorting van de Britsche con tinentale politiek. Het oude spel, de Engelsche strijd om macht als oen verdedigingsstrijd voor be dreigde staten op het vasteland tegen de hegemonie-aanspraken van het- rijk voor te stellen, is in al zijn gevolgen door zien. Engeland ziet zich thans op zijn eigen eiland door een militaire invasie, door een politieke isoleering cn door "en economische uithongering bedreigd. Engeland kan het rijk niet meer over winnen, omdat het rijk tezamen met Italië de erkende beschermer van het geheele vasteland geworden is. De Fransche Kamer De Fransche Kamer en Senaat beraadsla gen vandaag in Vichy atzonderlijk, waarbij z|ij een beslissing moeten nemen over de voorstellen tot samengaan in de nationale vergadering, indien het aantal telen van beide Kamers, dat noodig is voor het ne men van besluiten, niet aanwezig zou zijn, dan is reeds in een wettelijke oplossing voorzien, waardoor een verhindering van de vergadering van hot parlement niet kan voorkomen. De bijeenkomst van de nationale vergade ring is bepaald op morgen. De regeering zal na een overzicht van den toestand, dat door Laval gegeven zal worden, een wets ontwerp indienen, dat bestaat m een Rouw betuiging aan Pétain. De zitting zal waar schijnlijk van zeer korten duur zrijin. Hierbij zal aan Pétain en zijln regeering volmach ten worden verstrekt voor het uitwerken van een grondwet, gebaseerd op het res pecteeren van de rechten van den arbeid, van het gezin en van het vaderland. Er zal een commissie worden ingesteld, die wordt belast met het uitwerken van de artikelen van de grondwet. De nieuwe grondwet zal voorzien in de vorming van twee Kamers, n.l. een Eerste Kamer, die de belangen der vakgroepen, der inteitec- tueelen en van den handel zal vertegen woordigen en het geraamte van den staat zal .vormen, en een Tweede Kamer, die door do vertegenwoordiging van de corporaties, de standen en het gezin de benoodigde waarborgen zal geven. Boodschap van Roosevelt verwacht Men neemt aan, dat Roosevelt in den loop dezer week een boodschap tot het congres zal richten, waarin om een ver- dedigingsfonds van 5 milliard dollar ter bewapening van het tweede tnillioen man nen wordt verzocht. De stemming op het eiland Martinique Het Reuterbureau heelt gemeld uit San tiago, dat de stemming op het eiland' Mar tinique in de Caraibische Zee uiterst vriendelijk voor Engeland is. Men zou d'aar verbaasd zijn over de houding van Frankrijk en generaal De Gaulle gunstig gezind zijn. Dit. f Engelsche bericht, zoo schrijft de. Kplomotisch-Potitiscbo* Eorrespondenzj dient blijkbaar als voorbereiding van wat Engeland in het schild voert, n.l. een koloniale roofactie tegen den vroegeren vriend'. Van buitengewoon belang, zoo ver volgt de Korrespondenz, is de reactie van hen, die zich tot dusver aan het behoud' van den vrede en de bestaande orde in de Caraibische Zee sterk geïnteresseerd hebben geloond!. Van een duidelijke reactie der regeering te Washington is nog geen sprake. Men beperkt zich aldaar ertoe de gebeurtenissen gade te staan en schijnt nog niet voornemens eenige stappen te ondernemen Steeds weer komt het voor, zoo besluit de Koirespondenz, na herin nerd te hebben aan de verklaring van Washington van 18 Juni over de wisse ling van souvereiniteit in liet Westelijke halfrond, dat reacties, vooral van d'e zijde van Washington, in bepaalde gevallen op andere wijze geschieden, dan vroeger in plechtige verklaringen tot uiting is ge bracht. BINNENLAND Gewaarschuwd tegen omgang met Duitsche militairen Strafzaak voer den Duitschen. krijgsraad te Dordrecht De pers.sfdeeling van den staf van den rijkscommissaris deelt mede: Een Duitsche krijgsraad behandelde gis teren in de raadszaal te Dordrecht een zaak tegen den 41-iarigen Salomon Leo Jacob van der Sluis, wonende te Dordrecht, Singel 144. Van der Sluis was bedrijfsleider va» het filiaal in Dordrecht van hef waren huis „Herna" aan de Voorstraat aldaar. Hij werd er van beschuldigd, de vrouwe lijke bedienden van de zaak bij herhaling er tegen gewaarschuwd te hebben, met Duitsche soldaten uit te gaan, en haar vei boden te hebben, met hen zelfs te spreken. Deze beschuldiging werd in de zitting, waartoe vertegenwoordigers van alle cou ranten uit Dordrecht toegang hadden, door de onder eede afgelegde verklaringen der vrouwelijke getuigen als in vollen omvang juist vastgesteld. Van der Sluis, die inmiddels op 6 Juli gearresteerd was, werd door den krijgs raad wegens het verachtelijk maken van de Duitsche weermacht, tot 3 jaren ge vangenisstraf veroordeeld. De aanklager had 5 jaren gevangenis straf gevorderd. Ds Franschen in Engeland. Officieel verluidt te Londen, dat de Fran schen van nu at aan in Engeland als Buitenlanders worden behandeld. De Fran sche staatsburgers zullen derhalve, even als andere butemla'nders, onderworpen zijn aan beperkingen, zooals Bet uitgangsver bod en hei verbod, zonder bizondere ver gunning motorrijwielen en auto's te ge bruiken. Bovendien gelden thans ook voor hen de verordeningen, die aan alle bui tenlanders den toegang tot de verdedigings zones zonder speciale vergunning der po litie verbieden. - - De werkzaamheden der wapenstil standscommissie. Tusschen de Duitsche wapen stilstands- commissie en de Fransche delegatie is een overeenkomst aangegaan, volgens welke alle strafgevangenen en tot hechtenis ver oordeelden, die door do Franschen gear resteerd of veroordeeld zijn wegens een daad ten gunste van het Duitsche rijk, op vrije voeten moeten worden gesteld en wei, onafhankelijk van hun nationali teit, dus ook Elzassers. Pelrolcumpijpkidiiig in Syrië afgesneden. Naar Stefani uit Istanboel meldt, heb ben de Engelschen de door het Fransche piojcctoraat SyrioLibanon ioopende pe- troietfmpnpleiding die bij Tripoli in Syrië eindigt, afgesneden. Britsche torpedojager getorpedeerd. De Britsche admiraliteit deelde gister avond' mede, dat de torpedojager Whirl wind! door een torpedo getroffen en ver loren gegaan is. De overlevenden werden door een ander oorlogsschip gered. Het schip had- een watervorplaatsing van 1100 ton en een snelheid van 34 knoopen. Boringen naar olie in Engeland. I-Iet D. N. B meldt: De Chuxchill-regeering doet opnieuw een heele reeks boon-vergunningen uitgeven voor de d'Arcy Boormaatschappij. Be maatschappij zegt toe onmiddellijk boringen ter band te zullen nemen naar olie in de graafschappen Lancaster, Cheshire, Not tinghamshire, Leioester, enz. Bovendien heeft de onderneming oud*. en reeds ver- loopen boorvergumnmgen laten vernieuwen. Zij wil op de oude plaatsen in Cheshire, Derby en Stafford de boringen hervatten. De haas wordt vooral verklaard door de onmogelijkheid om Roemecnsche o'ie te verkrijgen. Dr. Borms terug naar Vlaanderen Wij vernemen uit goede bron, dat de Vlaamsche strijder dr. August Borms in goeden welstand te Parijs is aangekomen en op weg is naar Vlaanderen. Dr. Borms was op 10 Mei door de Belgische autoriteiten gevangen genomen; en aan de Franschen uitgeleverd, öp iO Juni hebben politieke gevangenen, die uit Fransche gevangenschap te Parijs waren teruggekeerd, dr. Borms ontmoet in het concentratiekamp St. Cyprien bij Perpignan. lik) was\ slecht- behandeld," de Franschen. hadden hem mishandeld, waarbij zijn bril was vernield. Zijn gezondheidstoestand was naar omstandigheden redelijk wel. Graaf Ciano bezichtigt Maginotiinie Dn Itahaansche minister van buitenland sche zaken graaf Ciano, die op uitnoodigiing van de rijksregeering op het oogenblik in Duitschland vertoeft en het Westelijk oorlogsgebied bezoekt, heeft gisteren ver scheidene vestingwerken van de Maginot iinie „bezichtigd, waarom bizonder hevig gestreden is. Graaf Ciano bezocht ook het £c-rt Douaumont bij Verdun, waar hij zich door officieren liet inlichten over het ver loop der krijgsverrichtingen en zich onder hield met -soldaten, die zich bij de be storming van de bunkers hadden onder scheiden. Bij zijn tocht door Metz, werd graaf Ciano door de burgerbevolking spon taan toegejuicht. Het probleem Ierland „bya Dagligt Allebanda" meldt uit Lon den, dat in Engeland het probleem Ierland steeds brandender wordt. Men gelooft, dat ook de Valera naar Londen zal komen. Van lersche zijde wordt geëischt, dat een sterk inlamlsch terscli leger zal worden gevormd, zonder eenigertei Engelsche inmenging, doch: met inbegrip van de Ieren, die in Engelsche troependeelen dienst doen. Ter verbloeming van bet feit, dat Engelsche troepen Ierland bezetten, heeft men, volgens genoemd blad, een plan opgesteld om „katholieke troepen" in Noord-ferland te stationneeren en wel met het oog op de openbare meening in de Ver. Staten. Noord-ferland zou in ie ter gei. val vastbesloten zijn om niet neutraal te zijn. Griekenland en Bulgarije In welingelichte kringen te Sofia, doen. geruchten de ronde, volgens welke Grieken land den wensch zou hebben geuit, omi met Bulgarije onderhandelingen te openen, ovei tusschen de heide ianden hangende problemen. Reeds zou hier «en Grieksch verzoek of wensch tot het vernemen vani concrete Bulgaarse be voorstellen zijn ont vangen. Een bevestiging van deze geruch ten is hiei nog niet ontvangen. 1 ItaJiaanschc eriirscijfers. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht publiceert de eerste verlieslijst, met de namen van 777 mannen, die hij de operaties aan het Aipenfront in het Westen gesneuveld zijn en van 43, die in ftaliaansch Oost-Afrika gevallen zijn. Het aantal gewonden bedraagt 2982 en dat der vermisten 315. r Do Italiaansche autarkie. Stefani meldt: Uit recente statistieken blijkt, dat van de 8788 automobielen, die openbare trans diensten verzorgen, 7853, d.w z S9 pet., loojren on natio-ale lircndstoffen. Dczo couiant versUnjuv dagelijks, mcluit- rondorine »an Zoa- en Feestdagen, 9friis per kwartaal f 2.-; franco per post 4 2 so,Pri)s per week: 15 ots, Afzon derlijke nummers 5 ots. Abonnementen warden dagelijks aangenomen. Adrertentien roor het eerstvolgend num mer moeten vóór clt uur aan het Bureau bezorgd zpn, 'a Zaterdags vóór 9 uur. 21 Ben bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Mft 00 R0"| priH der Achei tentten van 15 regels i 135- nu. l iedere regel meerf030t in het Zaterdagnummer 5 regela f180, iedere iegeJ meer f 0.35 Reclames f 0.75 per regel. ïncassokosteoS ets j postkvvitnnties 15 ets Tarieven van advertentien Sy abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks \voiden tegen \ooruttbctiiUrig Kleine Advcitentién opgenomen ii 10.50 t/m. 15 vvoot- den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Dik woord meer 5 cent tot een maxynum van 30 woorden. 's Woensdagst K leine Adv ertontien tot 25 w oor-» don f 0.25, vóór Dinsdagavond ti uur aan het Bureau bezorgd 's Zaterdags. Kleine Advertentien 14 00, indien niet vóór Vrijdagavond 0 uui bezorgd. 1 V i

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1