Tot leniging van den nood Ir Fa. C. C. VAN DER HEIJDEN, ft STADSNIEUWS r De opbrengst van de Nationale Inzameling. Een commissie voor de verdeeiing. De V.V.H. werkt nog steeds. Het phaiseiiik comité, dat hier ter stede de Nationale Inzameling 1940 organiseer de, heeft met voldoening van het resultaat van zij a arheid kennis genomen op een slotvergadering, die ten siaihuize werd ge houden. In Jie bijeenkomst werd ook eon schrij ven Van doe burgemeester behandeld, w aar- in deze er aan herinnert, dat destijds met het secretariaat van het Nationaal Hulpcomité overeen gekomen werd 75 pet. van de opbrengst der collecte te Schie dam, te mogen aanwenden voor de vluch telingen, welke hier ter stede vertoeven. Dit betreft dus zoowel de vluchtelingen uit Rotterdam a's de Schiedamsche inge zetenen, welke schade hebben geleden, met name de voormalige bewoners van de ver nietigde panden aan den Parallelweg, waar van Imt huisraad geheel of zoo goed als geheel is te loor gegaan. Om een 200 goed mogelijke besteding van de beschikbare gelden te verkrijgen, zal een Klein werkcomité hiermede worden be last, iicstaande uit twee leden van de V.V.H, nl mevr. mevr. H. Benthemde Wilde en mevr. C. G. J. PluymHoede- maker en een ambtenares van Maatschap pelijk xlulpbeloon (distributie), mej. ia. Mon- jter. Het plaatselijk comité heeft er prijs op gesteld aan dit drietal een lid uit zijn mid den toe te voegen en daartoe aangewezen dm penningmeester, den heer A. M. v. d. Bos. Dit werkcomité behandelt elk geval en legt het resultaat daarvan over aan den ■wethouder van sociale zaken, den heer J. Duikelaar, zonder wiens toestemming geen hulp mag worden verleend. Het is de bedoeling, dat het werkcomité afdoende maatregelen treft om te verzeke ren, dat de gelden goed besteed worden. Bovenstaande geldt ai leen onder voorbe houd, dat van h oogerhand geen andere regeling wordt voorgeschreven. Tot goed begrip van zaken zrj er bo vendien op gewezen, dat de commissie van vier alleen advies-commissie is voor den wethouder van sociale, zaken, die op zijn beurt alleen beslis singen neemt in overleg met het col lege van B. en W. Het werkcomité, dat de collecte organi seerde, is thans ontbonden, maar de bur- gemees.er heeft de mogelijkheid voorzien, dat in de naaste toekomst nog wel eens een beroep op de leden gedaan zal worden. De opbrengst. De opbrengst van de Rationale Inzame ling 1940 hier ter stede op straat gehou den, heeft in tolaa! f 4172.671/2 opgebracht. Be groep van V.V.H.-mensehen, die on der leiding van den heer S. Rosman hij de grocte bedrijven heeft gecollecteerd en onderweg ook nog „een graantje heeft meeat-pikt", verzamelde alleen f 303.03. Met de opbrengst der lijsten mee werd verzameld f 10.627 671/2. De directie van de N.V. Metaalbnizenfa- briek Excelsior aan den Buitenhavenweg, stelde f 500.beschikbaar, maar zond dit bedrag met het resultaat van een ia- zameling onder het personeel die f 76. opleverde, rechtstreeks naar Den Haag, waardoor een bedrag van f 427.50 voor de Schiedamsche slachtoffers verloren ging. Het is jammer, dat de directie van Excel sior zoo slecht inet de plaatselijke aange legenheden op de hoogte bleek te zijn en dat geen van het personeel haar tijdig in lichtte. De verdeeiing. Te Schiedam is dus f 10.627,671/2 plus f 576.is f 11.203,67i/2 bijeengebracht. Van het bedrag van f 10.627,671/2 mag drie kwarl of f 7.970,751/2 worden verdeeld onder vluchtelingen te Schiedam. Dat zijn naar schatting ongeveer 1300 Rotterdammers en. ongeveer 203 bewoners van den Parallelweg. Een klein rekensommetje dcet zien, dat niettegenstaande het mooie totaalbedrag, hier bijeengebracht, gemiddeld nog geen f 5.20 per persoon beschikbaar is! De nood is nog groot En de nood is nog zoo ontstellend groot. Dat verzekerde heden de voorzitster van de V.VJL, mevr. H. Benthem-de Wilde, ons opnieuw Eiken middag van 24 uur behalve Zaterdags houdt V.V.H. in haar gebouw aan de Broc-rsvest zitting en eiken dag weer korren de menschen vragen om hulp. Inplaals van 4 uur, wordt het dan ook meestal 5 uur, voor het bureau gesloten wordt. Men krijgt soms het gevoel, aldus mevr. Benthem-de Wilde, dat de situatie hoe langer boe hopetoozer wordt, want men merkt eiken dag weer, dat ofschoon reeds veel gedaan is en de burgerij veel gegeven heeft, de nood onder de geêvacueerden, nog zoo weinig gelenigd is. In vele gezinnen slapen ouders en kin deren nu reeds van half Mei op den grond. Gaarne zouden we de menschen ledikanten geven, maar die hebben we niet! Het allerergst is het echter gesteld met de kleeding I Er is een man klein van stuk die alleen aan kleed ing heeft, wat hij dagelijks aantrekt. Hij is reeds verscheidene malen aan het V.V.H.-huis geweest, maar telkens moest hij teleurgesteld worden. Om hem den moed niet geheel te ont nemen is hem gezegd: „U mag eiken dag komen vragen, of er nog geen pak voor u is 1" En eiken midda prompt komt h'j bescheiden om den hoek kijken; hij be hoeft niets te viagen, want men weet op nummer 45, Broersvest, waarvoor hij komt! Maar tot nu toe moesten de dames van V.V.H. steeds nog met het hoofd schudden en dan gaat de man maar weer.cm den volgenden dag terug te komen met dezelfde onuitgesproken vraag: Is er voor mij nog geen pak kleeren, opdat de flanel len broek, dien ik nu aan heb, althans tijdelijk op nonaetief kan worden gesteld? Er komen meermalen moeilijke geval len voor Hoe moet b.v. een geëvacueerde, die niets bezit, aan een nieuwe bril komen, als de oude gebroken is? Men komt met allei'ei vragen bij V.V.H., zelfs hoe men een defect geraakt gebit weer bruikbaar kan laten maken! De leden, die bij V.V.H. de leiding heb ben, ondervinden veel teleurstelling, maar gelukkig zij 1 er ook gevallen, die weer moed geren om met dit werk der barm hartigheid voort te gaan! Zij zouden veel meer willen doen. Maar daartoe ontbreken de middelen. Met f5.20 p<er persoon bereikt men nog niet veel "tls nog maar juist genoegvoor een paar schoenen. Misschen doch dat is r.og lang niet zeker dat het hoofdcomitê van de Na tionale Inzameling 1940 nog iets van de landelijke opbrengst voor bier verblijvende vluchtelingen beschikbaar kan stellen. Dat zal eerst uitgemaakt worden als vast staat, hoeveel de inzameling over het geheel© land heeft opgebracht en -hoeveel personen in totaal geholpen moeten worden. De commissie aan 'tweric. fnlusschen is de plaatselijke adviescom missie hedenmiddag reeds met haar werk begonnen en heeft haar eerste vergadering gehouden. V. V. H. heeft oen goed overzicht van wat er in de verschillende gezinnen en ook bij de eenlingen noodig is. Ook die eenlingen hebben het zwaar te verant woorden. Zij krijgen per week een kwartje zakgeld. Als zij zich tweemaal laten scheren in de week, blijft er voor alle andere kleine behoeften al niet veel meer over. Uit alles blijkt, dat, ook al is de Nationale Inzameling 1940 hier ter steile ook uitste kend geslaagd, daarmee de nood nog niet de wereld uit is. Men blijve daarom zijn medeburgers liefst via V. V. H. steunen. Met duidelijke vermelding van uur en straat- en huisnummer waar de duiven thuis be- hooren, j 1 Nalatigheid ter zake kan tot betreurens waardige consequenties leiden, welke voor komen worden indien men eenvoudig zijn plicht doet Dezer dagen zijn, als eerste maatregel, te Hilversum bij verscheidene liefhebbers, evenals te Amsterdam, duiven in beslag genomen en gedood. Vele menschen willen nu eenmaa] niet leeren, zooals de practijk van bijna zes weken heeft aangetoond. Laatste waarschuwiug aan duivenhouders Geen enkele duif mag meer vrij rondvliegen. Nalatigheid is aanleiding tot zware straffen. De commissie-Homslra, die den schakel vormt tussehen de Duitsche overheid in het bezette Nederiandseke gebied en de duivenhouders hier te lande, deelt ons no pens haar ervaringen van de laatste weken mede, dat het percentage, dat zich klaar blijkelijk niet wenscht te storen aan de vele waarschuwingen, zoo groot is, dat een laat ste waarschuwing langs dezen weg mogelijk veel onheil in dubbele beteekenis kan voor komen. Immers: wanneer van heden af overtre dingen worden geconstateerd van het uit- vliegverbod zullen niet alleen a'Je duiven van de betrokkenen op staanden voet in beslag worden genomen en gedood, maar bovendien stellen de eigenaars zich aan zeer zware straffen bloot. De groole oorlog van 19141918, heeft m ruime mate en met allerlei variaties aangetoond, welke een enorm gevaar er kan schuilen in het hanteeren van post duiven tijdens een dergelijke periode. Een kind kan begrijpen dat de Duitsche overheid in dit opzicht niet het allerge ringste risico mag nemen. Zij eischt onvoorwaardelijke zekerheid en daarom was de commïssie-Hornstra wel verplicht, „gewijzigde bepaling en" in het leven te roepen, die, aansluitend aan de desbetreffende verordeningen van denDuit- schen rijkscommissaris, geen twijfel laten vat er mee bedoeld wordt. Zoolang geen tegenbevel wordt uitgevaar digd, moeten postduiven, maar ook alle andere soorten duiven, zonder eenige res trictie binnen gehouden worden. Een afsluiting van 'thok moet zoodanig verzekerd zijn, dat ontsnapping volstrekt uitgesloten is. Te dien aanzien worden verontschuldigingen bij voorbaat radicaal van de hand gewezen. Alle liefhebbers in Nederland, maar ook particulieren hebben den onafwijsbare» plicht, wanneer zij duiver zien losvliegeo, hiervan onverwijld kennis te geven aan den burgemeester of de politie ter plaatse. Recht op rust Val den burgemeester thuis niet lastig met ambtelijke aan gelegenheden. In een officieelo kennisgeving deelt de burgemeester mee, dat hij aan zijn woon huis voor ambtelijke aangelegenheden niet te spreken is. Hij doet daarom een drin gend beroep op de burgerij om zich daar toe niet te zijnen huize aan te melden, hetzij overdag, hetzij des avonds. Zij die de groote male van welwillend heid van den burgemeester kennen, zullen beseffen, dat het de spuigaten moet hebben uilgeloopen, vóór deze officieel© kennisge ving in de krant verscheen. Vooral in dezen ftjfl heeft de burge meester het druk als niet vete Sclüedam- mers. Daarom is het absoluut noodig, dat de burgemeester niet gestoord wordt, ais hij daar voor de gemeente werkt of de zoo noodige rust neemt, die toch elk mensch noodig heeft, wil hij zijn werk kunnen blijven doen. H.L.O. Het tweede deel van het examen Het tweede gedeelte van het H. L. O. examen is gisteren afgenomen en van de 22 dames en heeren is er één afgevallen, één der mannelijke candidaten, die niet voldoende bekend was met het geheim van het klimmen in een dik touw. Dat geheim bestaat in hoofdzaak in het klem men van het touw tussehen knieën en voeten! De zwemproef in het Sportfondsen bad afgelegd, leverde voor niemand bezwaren op. Ook de oefeningen op de evenwichts- latten voor de dames die even als het touwklimmen in het gymnastieklokaal aan het Frans Balsplein plaats hadden veroorzaakte geen slachtoffers onder de candidaten. Het slot van-,het: «vamen volgt Zaterdag, als de deelnemers een marsclije gaan maken. Bij deze examens is opnieuw gebleken, hoe nuttig heLH.L.O.-diploma kan werken; het is een stimulans om zich aan stelsel matige iichaamsoefeni ng te zetten, zonder dat gcslreefd wordt naar recordpogingen! ter werd1, GROOTE MARKT 31-33 comité" in den volksmond het^Comfté OOI 6 GE SERS, enz. voor den Oorlogskinderen" genaamd in en nam het initiatief tot het onderbren gen van Duitsche, Oostenrijksehe en Hon- gaarscke kinderen voor een langdurig ver blijf bij families in Nederland. De arbeid van 't comité begon, in be perkten vorm, in 1917, toen de voedsel voorziening in ons land reeds ongunstig was geworden. Toen na ,den wapenstil stand in 1918 de levensmiddelennood in de landen der centrale mogendheden, in gevolge het vredesverdrag van Versailles, nog butiengewoon groot bleef, werd liet werk op ruimere wijze voortgezet. Zoo werden in de jaren 19181922 de kinderen regelmatig in groepen van 400 tot 600 heen en terug gebracht, nl totaal heeft het Onderbrengmgscomïtê in ons land 33.639 Duitsche, 28.523 Oostenrijk sehe en 10578 Homgaarsche oorlogskinde ren ondergebracht Het Nederlandseh© volk heeft daarvoor, naar raming, een offer van 22 mlilioen gulden gebracht. Ook zond het comité in totaal 1363 wagons levens middelen aan „Liebesgaben" naar de cen trale leiden. Voor Uw behangwerk iMedeiij. Meiróerij, Corapf. Ibiapn'cMing Werkverruiming op Texel. Polder Eierland besloot tot het uitvoeren van een werkverruimingspian, teneinde ©an beter functionneerende waterafvoer te ter- zekeren. De totale kosten zulten f167.500 bedra gen. Uit het werkloosheidssubsidiefonds zal een bedrag van f 122.100 worden uitgekeerd De polder zelf draagt voor f45.500 in de kosten bij. Honderd werkloozc-n zullen hier geduren de den tijd van twee en een half jaar te werk kunnen worden gesteld. Omliggende Gemeenten Verkeersongevallen. Op de Koemarktbrug is gistermiddag een -.nel rijd ster in aanraking gekomen met een haar achterop rijdende autobus van de firma v. d. Ende. Zij viel van haar rijwiel en bekwam een lichte ontvelling aan de rechter knie. Een uit de ncbüns Oranjestraat komen de vrachtauto t is gisteravond tegen een afsluitboom van de Koemarktbrug gere den op het moment, dat deze juist werd neergelaten. De ars!uitboom werd eenigszins verbogen. AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 2 uur en half 8: 1. Als vrouwen regeeren. 2. Demonen der renbaan. Monopole Theater, 2 u. en half acht. 1. Kameraden van de staatr. 2. Overval in Hollywood. 24 Juli Musis Sacrum, 7 uur. Concert Zin gende Jeugd, dir. C. P. Vredebregt. 28 Juli. Musis Sacrum, 2 uur. Concert Zang vereeniging „Euphonia". Bioscopen. Arena, 2.15 uur, 7 uur. 9 uur. Butterfly. Capitol, 2.15 uur. 7 uur. 9 uur. Vrouwen en diamanten. Prinses, 2.15 uur. 8 uur. Die verduivelde waarheid; Een prins wordt opge voed. BINNENLAND Nederlandsche kinderen naar de Oostmark Twintig jaar geleden kwamen ruim 70.000 kinderen naar Nederland. Het tijdschrift „Arbeit und' Freude" hul digt in hartelijke bewoordingen het initia- die! van den rijkscommissaris rijksminister Seyss-lnquart tot het zenden van 6000 Nederlandsche kinderen naar de Oostmark. Het blad! herinnert in 'verband hiermede aan de hulpactie, die, meer dan 20 jaar geleden, door Nederlanders in het loven werd geroepen ten behoeve van Duitsche kinderen. Toen tijdens den wereldoorlog, aldus het blad1, bij de centrale mogendheden de le vensmiddelennood steeds grooter en groo- VRIJZ.-GODSDIENSTIGEPREDIKING Dr. H. Faber, VLAARDINGEN. De ftaringhandel, Vereeniging ter bevordering van visscherij, handel en nijverheid. De vereeniging Ier bevordering van vis- scberij, handel en nijverheid hield' giste ren onder voorzitterschap van den heer I. J. Hoogendijk haar jaarlijksehe verga dering te Vlaaidingen. Aan het uitvoerige jaarverslag, uitge bracht door den heer P. Goedfcnegt, is het volgende ontleend': Door de voortdurend scherpere bepalin gen door de oorlogvoerende landen en vooral van Engeland!, weid onze handel zeer gehinderd, ja zelfs zoo, dat wij ten slotte zelf niet meer konden exporteeren naar andere neutrale landen. Koopiustwas er in die landen voldoende, uitgezonderd' 'naar Belgie, waarheen nog aardig wat Engelseho haring geleverd' kou worden en waardoor onze handel juist werd gedu peerd, omdat de Engolsche prijzen belang rijk lager waresn dim van Holland'. Door deze omstandigheden bleef oen tamelijk groote voorraad haring over bij den aan vang van 1940. Naar Duitschland' kon in het ebrste en tweede kwartaal een klein gedeelte worden geleverd, zoodat toch nog een groot kwantum haring overbleef. Na den oorlog bestond- aanstonds ge legenheid' de resteerende haring naar Duitsehlamcl te verkoopen en men kwam overeen, dat de prijzen voor die haring dezelfde zouden zijn als waarvoor tot nu toe geleverd was geworden, waardoor vele verliezen voorkomen werd'en. De verwachting, dat men na dezen oor log in de gelegenheid zal zijn met Duilseh- landi en eventueel ook via Dnitschland met het achterland zaken te doen, waar door de afzetgebieden belangrijk kunnen worden uitgebreid, doet bij ons d'e hoop teven, dat we na eenige krachtsinspanning spoedig het leed van dezen droevïgen tijd zullen vergeten. Met dezien oorlog wordt een mijlpaal bereikt en te rekenen is wel, dat een nieuwe ordening zal aanbreken, waardoor voor eik, die wil, de gelegenheid er zal zijn om te werken en in zijn onder houd) te voorzien. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Ko-rnaat en J. Kalen; tot leden der commissie voor den afslag werden be noemd' de heeren J. J. van Bij uren van Ileyst en J. Kapteyn. Besloten werd den toeslag voor R.V. tonnen mei ingang van 1 October a.s. geheel te laten vervallen. Tot controleur en naschrijver aan den afslag werd benoemd de heer \V. M. \Y. Jjon, die eerst in functie zal komen zoo dra de afslag weer zal beginnen. Een openbare speelplaats In liet Orsmjcpark. B. en W. hebben een speelveld in het Oranjepark voor het publiek gebruik open- esteldt Zij brengen voorts onder de aandacht, dat degenen, die van het speelveld' ge bruik maken, zich dienen to houden aan de volgende voorwaarden: le. Het speelveld', waarop gespeeld mag worden, is kenbaar gemaakt door een bord', waarop: „Speelterrein". De beoordeeling, of een veld als speel terrein kaa worden beschikbaar gesteld, geschiedt door den dienst van gemeerffie- werken. 2e. Op een veld, waar dit bord' niet voor komt, mag niet worden gespeeld. 'Se. Scholen in klasseverband genieten de voorkeur en mogen spelen onder toe- zicht van onderwijzend personeel. 4e. Op de velden mag geen papier of ander afval worden achtergelaten. 5e. Er mag niet in den grond worden gegraven. 6e. Voetballen is verboden. 7e. Het is verboden tussehen heesters of bloemen te Joopen, ook voor het op halen van ballen, enz. Indien dit noodig is, behoort dit ge vraagd te worden aan het piuntsoenper- so'ncel of aan den wachfsmau; c i 8e. Materialen, voor het spelen bruikt, behooren na afloop door de bruikers verwijderd te worden. VLAARDINGEN. Geboren: 8 Juli. Willem, zoon van G. Plomp en A. Koonings. Neeltje, dochter van Maiïenus en M. S. Weijers. 3 Juli. Jacoba Cornelia, dochter van L. Bom en H. G. van der Lugt. Ondertrouwd: J. van Loon 27 jaar en A. M. Heetman 23 jaar. L. van der Vaart 63 jaar en K. de Kok 42 jaar. M. van der Pijl 29 jaar en J. Nelemaat 23 jaar. A. van der Windt 32 jaar en P. A. Goos 28 jaar. Rechtszaken Diefstal in oorlogsnood Een 'aantal zaken voor <k> Zullensclie rechtbank. Voor de Zutfensche rechtbank ba.", 'en zich gisteren weer eenige Zutfenarr te verantwoorden wegens diefstallen i i oor logsnood. Zij hadden tijdens de eva iade van het over den IJssel gelegen deel van Zutfen, de lieven, verscheidene goederen uit winkels en huizen weggenomen. De 25-jarige landbouwer B. J. L., stal op 13 Mei een hoeveelheid sigaretten en sigaren, de 21-jarige loopknecht H. J. N. op 12 Mei een hoeveelheid thee, de 18- jarige slijper J. W. Worst, wittebrood, thee en margarine. De 30-jarige M. J. van D., reizende m een woonwagen, op 11 Mei tijdelijk verblijf houdend in het woonwagen kamp in de Hoven, had tijdens oorlogsnood een rijwiel weggenomen en een hoeveelheid spek, terwijl hern volgens de dagvaarding verder ten laste werd gelegd, dat hij op zettelijk van een Buitsch mililair een rij wiel als geschenk heeft aangenomen, al liums tegen een ander rijwiel heeft inge ruild. terwijl hij had kunnen weten, dat dit rijwiel door den militair niet op recht matige wijze was verkregen. De eerste drie beklaagden bekenden. Zij hadden het voorbeeld van anderen gevolgd. De verd. L. hooide zes maanden met af trek van preventieve hechtenis tegen zich eisehen, en verd. N. vier maanden met aftrek van preventieve hechtenis. In de zaak tegen W. wenschte de officier van justitie nog een reclasseenngsrapport. In verband hiermede verwees de recht bank de zaak naar den rechter-commissaris. Be rechtbank besliste op verzoek van den verdediger, dat de preventieve hech tenis van N., welke reeds een maand duurde, werd opgeheven, zoodat verd. zijn vrijheid herkreeg. Terzake van D., die niet verschenen was, luidde de eisch één jaar, terwijl de recht bank Jast gaf den verdachte gevangen te nemen. De rechtbank zal in aiie zaken over veertien dagen uitspraak doen.. De plundering te Nijkerk De laatste veroonleelingen. Een reeks verdachten uit Njjkerk on om geving heeft voor den Zwolsehen politie rcel) ter of de rechtbank te Zwolle terecht gestaan, omdat zij tijdens de oorlogsdagen, toen Nijkerk was geëvacueerd', zich niet hebben ontzien alles wat van hun gading was mede te nemen. Geheele winkels wer den in die dagen geplunderd en voor hot overige leek het wel of alles wat in dia Nijkerker magazijnen opgeslagen was ge weest in die dagen op straat lag. De meeste daders hebban hun misdragingen met zware straffen moeten bekoopen. De laatste twee verdachten, die ia dit verband' terecht hebben gestaan, waren L. G. uit Harderwijk en A. "L. uit Nijkerk. De eerste had van zijn broer een paar schoenen gekocht, die ontvreemd waren. Het bedrag, dat hij ervoor betaald had, n.1. fl voor een paar heerenschoenen, lag ver beneden den winkelprijs. Hij werd' des wege veroordeeld' tot 14 dagen gevange nisstraf. De eisch van het O.M. luidde vier maanden gevangenisstraf. L. had eau fle cologne ontvreemd' om er zijn moeder op te kunnen tractearen. Tegen hem werd! zes maanden gevangenis straf gevorderd". Hij werd1 veroordeeld tof een maand gevangenisstraf. f. n tr u 4 .ér"1 T J? TELEFOON 67621 een VAKKUNDIG ADRES, Ruime keuze uit de nieuwe staiencollectie W. S. DE COOYER, BURG KNAPPERTLAAN 2 TELEFOON 68677 Kerk Ned. Prot. Bond Westvest 90 ZONDAG 14 JULI voorin. (0.30 Hervormd Predikant te-Schiedam ge- ge ts1

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2