Begunstiging van den vijand INBOEDEL-VEILING Laatste Nieuws KRUYNE JONKER Een partij MODERNE LICHTORNAMENTEN, Rechtszaken Een pensionhouder wilde ronselen voor Engeland. Een adjudant-onderofficier in den arm genomen.. Verdachte tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Kerk en School Burgerlijke Stand Vrije Universiteitsdagen BINNENLAND Registratie van vluchtelingen te Rotterdam BUITENLAND Treedt president Lebrun af? Het italiaansche legerbericht Handel en Bedrijf VEILINGMEESTERS EN TAXATEURS BROERS VEST S3—SS - SCHIEDAM GEMEENTELIJKE KENNISGEVINGEN Drankwet De Duitsche krijgsraad to 's-Gravenbage heeft de zaak tegen een pensionhouder uit Steheveoingeu behandeld, die in de laatste dagen van Mei pogingen liad aangewend om Nederkmdsche militairen te vinden, <lie be reid zouden zijn tot vertrek naar Engeland om in het Britschc leger dienst te nemen. De hier bedoelde pensionhouder was de 86-jarige J. C. V., die werd aangeklaagd o|p grond van art. 91 sub b. van het Duit- sehe strafwetboek, dat thans ook voor niet- Duitscliers in het door Duitschiand bezette gebied geldt. 1 De Duitsche justitie had als verdediger van den verdachte aangewezen mr. Fran cois Pauwels uit Amsterdam, Als getuigen werden gehoord de 51-jarige 3. B. Ton, een gcpensionneerdedie in deze oorlogsdagen als reserve-adjudant.onderoffi der in het Nederlandscho leger diende, en de 49-jarige fourier C. ran der Maden. Als tolk fungeerde een officier voor spe ciale diensten bij het Duitsche leger Het verhoor van verdachte. Nadat de president den verdachte om trent diens schoolopleiding, vroegere en te genwoordige werkzaamheid, finaneieele om standigheden enz., had ondervraagd, werd geconstateerd, dat verdachte geen ernstige vergrijpen uit vroegeren tijd op zijn ge weten liad. 1 Verdachte, die chauffeur is geweest, heeft nadat hij ecnigen tijd werkloos was geweest, een pension overgenomen, waarvoor hij een gcJdieenïng van f 1300 had moeten sluiten. IJif zeide hiervan maandelijks een zeker bedrag to moeien terugbetalen en in finan eieele moeilijkheden te zijn gekomen, omdat zijn pension en zijn bijverdiensten als auto- verkooper niet voldoende winst opleverden. Op de vraag van den president of hij wel eerder dan eind Mei met Nederlandsche militairen in verbinding was getreden, ant woordde verdachte dal hij meermalen koffie en thee had geschonken aan onderofficieren en soldaten, die bij do mi trail leur nes ten langs het strand in zijn omgeving te Sehe gaan. Ilrj w as hiermede ook na de capitu latie van het Nederlandsche ieger voortge gaan, vooral met de bedoeling onze mili tairen wat op te monteren. Een enkele maal had hij zelfs port aan hen verschaft. Een tiental huizen verder dan zijn pension bevond zich het bureau van den adj.- onderofficier Ton. Deze kwam op een van do laatste dagen van Mei een kopje koffie lnj verdachte drinken en vroeg toen of deze op de Engelsche radio gehoord had, dat Prinses Juliana een baby had gekregen. Verdachte liad ontkennend geantwoord, daar hij distributie-radio had en hij alleen naar Nederlandsche of Duitsche zenders kon luisteren. Verder vertelde verdachte, dat er twee maal inkwartiering van Duitsche militairen n zijn pension was geweest en wel van 1722 Mei met verpleging en van 22 Mei 3 Juni zonder verpleging. Door de hieraan aanvankelijk verhonden voedingszorgen en onvoldoende bekendheid hoe hij de „Be- scheinigungen" moest verzilveren, zou hij zijn leveranciers niet tijdig hebben kunnen bete'en en moest hij trachten voorschot te krijgen. Lntusschen had de huiseigenaar met uitzetting gedreigd, indien verdachte niet voor 24 Mei de verschuldigde huur zou hebben betaald, --"-ijn meubels (die hij nog grootendeels moest afbetalen) zouden dan tevens op straat worden gezet. Toen kwam verdachte naar hij verder ver telde te hooren, dat volgens de Engelsche radio het Nederlandsche vorstenhuis op 28 of 29 Mei zou hebben aanbevolen, dat Nederlandsche militairen zich zouden aan melden voor dienstneming om met de En gelsche en de Frauschc weermacht tegen Duitschiand te vechten. Don dag tevoren zouden drie man (oen kelluer, een portier en een chauffeur) hij verdachte zijn geko men met de medod-eeling dat zij f 343 van moesten bobben. Indien hij niet betaalde, zouden zij hem willen vermoorden. Eeii hunner zou den verdachte toen reeds bij de keel hebben gegrepen. Toen heeft verdachte de politie gewaarschuwd. Op 30 Mei was verdachte 's morgens op het bureau van adjudant Ton geweest, die toen echter niet aanwezig was. Ver dachte liet daarop een briefje achter, waar bij adj. Ton werd verzocht bij hem te ko men. Inderdaad kwam eonige uren daarna Ton bij hem en daarop werd gesproken over den oproep van Nederlandsche mili tairen voor Engeland. Verdachte zou toen den adjudant hebben gezegd: Hebt u gedacht, dat nu nog men schen zoo dwaas zijn, na de capitulatie, om dienst te nemen voor Engeland? Volgens verdachte had T. geantwoord: Jammer, dat ik gehuwd ben, maar ik weet misschien wel anderen, doch hoe moeten zij er komen? do mogelijkheid zqu toen zijn besproken om per schip te gaan op de Wijze als in don tijd ten aanzien van Spanje geschiedde. Verdachte meende wel iemand te weten, die door dik en dun naar En geland zou wenschen te gaan om in het leger daar te lande dienst te nemen. De president vermaande den verdachte geen leugens te vertellen, want daarmee zou deze zijn eigen zaak slechts erger kunnen maken. I Verder vroeg de president of verdachte zich of de Amerikaanscke legatie had ge wend om inlichtingen over de bedoelde dienstneming. I Verdachte: Daarover heb ik in mijn ze nuwachtigheid misschien wel gesproken, maar ik ben in geen geval op de legatie geweest. i De president: Er zijn hij u twee brieven van de vroegere Engelsche legatie ge vonden. i Verd.: Die dateeren van September of October 1939, toen monteurs, autobestuur ders e.d. tegen hooge belooning door En geland werden gevraagd. Op een desbe treflcnde advertentie had verdachte in de Nederlandsche taal geschreven, en had hij antwoord in de Engelsche taal gekregen, doch zooveel tijd later, dat hij zich er niet meer voor interesseerde. Hij had het ant woord niet eens gelezen, daar hij de Engel sche taal niet verstaat. Als militair zou verdachte totaal ongeschikt zijn, wegens halve verlamming. Hij had toen de zaak maar laten loopen. Men heeft hem echter, doordat hij geen werk kon krijgen en geen geld had, het hoofd op hol gemaakt. Pres.: U had andere methoden behooren toe te passen, dan hetgeen u heft gepoogd te ondernemen. Het getuigenverhoor. Getuige Ton, hier na binnengelaten, ver telde dat V. hem had gevraagd eens bij hem te komen. Dat was op 27 of 28 Mei. liet verhaal van den Engelschen zender om trent dienstneming bij de Engelsche en Fransche legers werd toen door V. ter sprake gebracht. V. vertelde hem toen, dat hij op de Amerikaansehe legatie had vernomen, dat men wel een schip ter be schikking kon stellen indien -er voldoende veilingen hun plicht vervulden in de dager.deelnemen; waren. Hij vroeg of getuige welke aan den lOden Mei waren vooraf ge geen menschen wist, die zicli daarvoor wit was uw meening daarom- den aanmelden Getuige had toen gezegd, dat bij wel eens wilde informeercn. Hij heeft daarop met fourier Van der Maden erover gespro ken en het verzoek van verdachte overge bracht. Pres.: Wat trent? Getuige: Aamankelij'k achtte ik het wel mogelijk, maar later kwam ik tot de con clusie, dat het een fantastisch plan was Pres.: Wat zeide Van der Maden? Get.: Dat wij ons er verder niet mee zouden bemoeien. Daarop heb ik V. geant woord dat er geen liefhebbers te vindea waren. Pres.: Wat zei V. toen? Get.: Niets. We hebben er verder niet meer over gesproken. Pres.: Was V. zenuwachtig? Gel.: Altijd. Pres.: Heeft V. niets verteld van men schen, die hem bedreigd zouden hebben? Get.: Neen, ik ban me dat althans niet herinneren. Pres.: Verdachte zegt iels anders. Hij zou tot u gekomen zijn om hulp van n te hebben, daar hij bedreigd was door bur gers. Ook zou verdachte gezegd hebben, niet te gelooven, dat er nog zulke gekke menschen waren, dienaar Engeland wenseh ten te gaan. i Get.: Indien bij dat gezegd bad, zou -ik het verzoek van V. niet aan Van der Maden hebben doorgegeven. Ik bad tot V. gezegd er niets voor te gevoe'.oi, maar wel te weten, dat er soldaten waren, die legen Duitschiand wilden vechten. Dat was toen vrij logisch, maar thans is alles ge heel anders. Getuige van dei- Maden verte'.do daarna, dat de administrateur van de compagnie, Ton, hem op een ochtend in het laatst van de Meimaand vroeg, of hij menscjmn by de compagnie wist, die bereid zouden zijn per schip naar Engeland te gaan om tegen Duitschiand te vechten. Getuige gaf voor, dat hij deze aangelegenheid wel bij eer.igo militairen, wier gezindheid bij voldoende kende, ter sprake zou brengen, thj vroeg tevens bij wie de menschen zich konden aanmelden en kreeg teen den naam en het adres van don pensionhouder V. te hooren. Getuige gevoelde, dat daarmee een mis greep tegenover den overwinnaar zou worden gedaan en dat deze gevaarlijk voor onze Nederlandsche soldaten zou zijn. Hij heeft toen het heelc geval brj de militaire politie aangebracht. Bovendien heeft hij soldaten gewaarschuwd, op een dergelijke aanvraag niet in te gaan. Pres.: Hebt u den indruk, dat Ton te goeden trouw het verzoek had overge bracht? Get.- Ik ken hem als een zeer goed kameraad, die zeker geen steekpenningen zou aannemen. Pres.: Hij zou ook nit „idealistische" overwegingen hebben kunnen handelen. Get.c. Neen, dat geloof ik niet. Eerder? gevoelde ik, dat er een soort vriendschaps band tusschen Ton en den pensionhouder bestond en dat Ton tegenover V. geen verrader wilde spelen. Bovendien, kreeg ik den indruk, dat Ton er niet mee te maken wilde hebben en dat hij het ver zoek van V. op mij wilde overhevelen, kcewel Ton er aanvankellijk wel wat voor gevoeld zou hebbben. De president besloot, nadat nog enkele vragen waren gesteld en beantwoord, af te zien vaa beéediging van getuige Ton. Get. van der Maden legde den eed af, dat hij uitsluitend de waarheid had ge sproken. De eisch. Het woord was hierna aan den aanklager. Deze gai een opsomming van de getuigen verklaringen en van de medeJeeüngea van den verdachte. Spr. achtte de tenlastelegging voldoende bevve/en en wenschte bij de straf meting rekening te houden met het vrij gunstig verleden van den verdachte die slechts eenmaal door een rechtbank werd gestraft, voor een niet-ernslig vergrijp doch wiens optreden in de onderhavige zaak wordt verzwaard door de omstandigheid, dat hij met anderen over dienstneming in het Engelsche leger heeft gesproken, in een tijd toen Nederland door Duitschiand was bezet, welke dienstneming zou hebben Inboekend, dat een strijd tegen Duitschiand zou worden aangegaan. Op zulk een feit, staat de doodstraf. Wij kunnen ons aldus de officier niet indenken, dat Nederlandsche soldaten dip door de grootheid van den Führer vrij mogen loepen waar zij willen, er voor te vinden zouden zijn, den strijd tegen liet Dioilsche leger weder op te nemen. In ieder geval moeten eventucele pee in gen daartoe met ijzeren kracht wor den tegengegaan. Dit kan slechts door onherroepelijke bestraffing van daaraan schuldigen geschieden. Spreker wilde, nu geen ernstige nadeel voor de Duitsche weermacht is ontstaan en geen enkele Nederlandsche soldaat voor het plan gevonden werd, het eischen van de doodstraf achterwege laten en zich beperken tot het tweede lid van art. 916, door het eischen van een tuchthuisstraf van acht jaren. Verdediging. Mr Francais Pauwels, vervolgens aan het woord komend, betoogde, dat het plan van verd. faniastisch was en deze alleen ten doel had eenig geld ie verdienen. Pteiler drong tenslotte aan op vrijsp.aak, suJisidair een lichte bestraffing. De officier, ropliceerend, handliaafde den eisch. De uitspraak. Na raadkamer deelde de president mee, dat de krijgsraad den verdachte tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeelde. De president gaf een uitvoerige moti- vcering van deze uitspraak. Aan het ge- tuigjyris van Ton heeft de krijgsraad niet getwijfeld, doch vel heeft Ton zich hier door zelf mede schuldig gemaakt, zoodat de aanhouding van deze getuige werd bevolen. SCHIEDAM. Geh oren 0 9 Juli. Leonlina Franc.na, dochter van J. A. de iegere en C. M. van Itemoor- tel, Dr, Nolctstraat 1. 10 Juh. Albcrdina, dochter van JL H. Wolthuis en II. J. M. Peters, Dr. Nolet- straat 1. Cornelis Johannes, zoon van W. M. Overheul en F. A. Verkerk, Baeijn- not 2. Clasina, dochter van II. Huijgen eri C. von Bco-s, Spinhuispad 24. Ge hu w d 10 Juh. G. Boer, 22 jaar en C. J. Harreman, 21 jaar. A. Winkelman, 2S jaar en C. Kerssen, 24 jaar. K. II. Son- neveld, 25 jaar en M J. van Katwijk, 22 jaar. L. Kleijheeg, 26 jaar en P. Berg, 26 jaar. H. H. fan Mannen, 27 jaar en C. v. d. Vlies, 23 jaar. C. B. van Dongen, 28 jaar en W. C. J. Nieuwuar 1, 31 jaar. - P. Nets, 31 jaar on A. Eijke, 30 jaar. J. Bczemcr, 45 jaar en L. v. d. Kruit, 37 jaar C. J. de Jager, 28 jaar en B. J. E. de Jonge, 21 jaar. D. Schaper, 25 jaar en J. Stolk, 24 jaar. 0 v e r 1 e d e n 9 Juh. G. v. d. Voorde, 84 jaar, Wcst- frankclandsclicstraat 156a. Zestig jaar crcformeerde academie. De 60ste algemeenc \eigaJ-_ing van de „Vcrceniging voor iiooger onderwijs op Ge reformeerden grondslag" werd heden onder groote belangstelling te Utrecht gehouden. Br. H. Colijn, president-directeur der uni versiteit, sprak de openingsrede uit. In zijn openingsrede stond dr. H. Colijn stil hij de zeer bizondere omstandigheden waaronder deze jaarvergadering werd ge houden. Spr. zeide, dat het een voor recht is den Bijbel te bebltcn in deze bewogen dagen. God is het tenslotte, die ons door dit leven leidt en die het snoor trekt, dat wij te volgen hebben en daar door worden het bewogen hart en soms steigerend verstand weer tot rust ge bracht. Spr. gat een uiteenzetting van de ge- ichiedcrns der vrije universiteit. Errstige financiee'e zorgen zijn haar niet gespaard en het tekort is gestegen tot f90.000. De teal des geloofs kent het on overkomelijke niet. De oorlog ontheft niet an den plicht te zorgen voor wat God ons gaf. Spr. gaf uiting aan aller hoop en verlangen, dal. de V. U. ook in de toekomst vrij zal kunnen aJemen. Redevoeringen venion voorls uitgespro ken door dr. Ridderhos en dr. J. II. Bavinck. Dc toekomst. Tenslotte voerde mr. J. A. de Wiide het woord. Spr. zeide o,a., dat het niet ge- wenscht is over het toekomstbeeld een spe culatie te wagen. Niemand weet, waar wij tenslotte zullen belanden. Wat wij wel weten is, dat er herbouud oa nieuw ge bouwd moet worden. Het gereformeerde arbeid van de V. U., beter voor dan aan volk staat er nu, mede door den jarenlange het begin van de 19e eeuw, toen er een groote inzinking was. De V. U. heeft het gereformeerde leven en denken opgeheven en aangepast aan de ontwikkeling van on zen tijd. Het gereformeerde beginsel is het vaste principe in de verwarring der tijden. Wie leven, maken zich oen voorste!li ig omtrent de menschen, de natuur en de we reld, die uit de Schrift is geput en waarin God de souverein is. Het heeft een, in de historie gewortelde, nationale beteekenis. Het brengt ons de berekening, dat leven moet zijn: God dienen. Het geeft ons oen maatstaf, waarnaar wij de verschijnselen van liet loven bcoordeelen kunnen. Als wij dit beginsel door het geloof aanvaarden, zal het een prikkel zijn tot bezieling en touw nil mg en zal het ons bekwamen en toerusten voor onze moeilijke aardsclie le venstaak. Nederlandsche economische hoogeschool te Rotterdam. Met het oog op de tijdsomstandigheden, Ter verkrijging van een over zicht van het aantal slacht offers van de ramp. Rotterdam, 11 Juli. B. en W. hebben bepaalt:, dat alle bi nam de gemeente ver blijvende inwoners, wier woningen na negen Mei 1940 onbewoonbaar zijn geworden, voor 20 Juli 1940 aan de secretarie, af- de-eling Imvolking, aangifte moeten doen van bon tegenwoordige verhlijfp'aats. Dit kan geschieden door invulling en inzending van een formulier, dat van gemeentewege kosteloos verkrijgbaar zal worden gesteld. Het doel van deze regis tralie is het verkrijgen van het juiste aantal personen, dat ten gevolge van de aan Rotterdam oveikonvn ramp wordt vermist. Hierdoor wordt het mogelijk inwoners der gemeen te, die nog in twijfel of onzekerheid ver- keeren omtrent het lot van hun nabestaan den, zoo nauwkeurig mogelijk in te lich ten. De registratie geschiedt leven» in ver band met de distributie \an levensmid delen. Degenen, die niet aan deze verplichting voldoen, kunnen niet langer aanspraak maken cp eenige verdere hulp van over heidswege. Pélain als opvolger genoemd. Genèvo, 11 Juli. (D.N.B.) In Genêve verluidit, dat Lebrun, de president der Fransche republiek, eerlang zal aflre- den om vervangen te worden door maarschalk Pélain. Er zou een trium viraat uit de ministers Laval, Marquet en generaal Weygand gevormd wor den. Eon bevestiging uit Vichv was tot dusver niet te verkrijgen. De Pelit Dauphinois geeft interessante bizondc-rheden over de positie van maar schalk Pétain na goedkeuring van de be kende volmachten door de nationale ver gadering. Maarschalk Pétain, zoo consta teert het bladi, zal in zijn persoon de vol machten van het staatshoofd en die van het hoofd der regeering vereenigen, zoo als overigens de grondwet van 1875 dit veroorlooft, welke niet uitdrukkelijk de functies van een minister-president heeft voorzien. Britsche slagschip „Hoed" en vliegtuigmoederschap «Ark Itoj al" zwaar beschadigd. in het bizonder om de aan verduisïerings- maafregelen in den a.s. winter verbonden bezwaren zooveel mogelijk te ontgaan, zul len de colleges aan de Nederlandsche Eco nomische iioogeschool voor het komende studiejaar reeds worden hervat op 2 Sep tem Ik-.". De inschrijving van studenten heeft plaats op 28. 29 en 30 Augustsu 1940. Officteele Valutakoersen der Nederlandsche Bank. Valuta's: (schriftelijk en tel. transacties). New York 1.8S 3/16—1.889/16; Berlijn 75.2875.43; Brussel 30.1130.17; Hel sinki 3.81— 3.S2; Stockholm 44.81—44.90; Zurich 42.57—42.66. Bankpapier: New York l.SGi/o—l.OOtyj; Brussel 30.08—30.20; 3'oekhoJm 44.76— 44.94; Zurich 42.52-42.70. Zon en Maan. Zonsopg. 11 Juli 5.32 u., and. 9.56 u. Zonsoj g. 12 Juli 5.33 u., orulg. 9.55 u. 12 Mi E. K. 19 Juli V.M. Rome, 11 Juli. (Stefani). Het tegerbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als voIgL: Uit nadere inlichtingen is zonder een'gen twijfel gehjekefl, dat eenheden van ons Jachtwapen tijdens de operaties op 9 Juli in het gebied van de Balearen het groote Engelsche slagschip ;,Hood" van 42.100 bruto registerton zwaar beschadigd ei in brand geschoten hebben. Het vliegtuigmoe- derschip „Ark Roval" heeft eveneens twee voltreffers van zwaar kaliber op de brug gekregen. Dit is uit de fotografische op namen gebleken. Bij het zeegevecht in de Ionische Zee heeft nog een ander Engelscli slagschip twee voltreffers met bommen van zwaar kaliber gekregen. Een nader onder zoek wordt ingesteld om nauwkeuriger ge gevens te verkrijgen over de schade welke de vijand bij dezen luchtaanval en bij de voorafgaande aanvallen ten Zuiden van Kreta geleden heeft. Gistermorgen en laat in den middag is de marinebasis van Malta opnieuw herig met bommen bestookt. In het kruitmagazijn en op de in de haven liggende schepen werden branden en ontploffingen waarge nomen. Drie vijandelijke jachtvliegtuigen, werden door onze bommenwerpers neerge schoten. Twee Italiaansche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De burgemeester maakt hierbij bekend, dat Iiij aan zijn woonhuis voor ambtelijke aangelegynheden met te spreken is; hij doet daarom een dringend beroep op de burgerij om zich daartoe niet te zijnen huize aari te melden, hetzij overdag, hetzij des avonds. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van M. J. REEDIJK, te Rotterdam, om ecu ver- lot "A voor den verkoop van zwak-alcoho- lischea drank in het klein in de beneden- voorlocalitoit van het perceel Hoogstraat 161, alhier: en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenea van het verlof bq hun College schriftelijk bezwa ren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 11 Juli 1940 4099 30 Dp MAANDAG 15 en DINSDAG 16 JULI 1940, des voormiddags !0 uur, worden in bovengemeld Venduhuis publiek verkocht: Zit- en slaapkamer-ameubl,, schrijfbureoux, schilderijen, emaillebad met Godesia geyser, goede karpetten, haarden, keukengerei, glas- en aarde werk, heeren- en damesrijwielen, enz. alsmede 3 café-biliards, electr. koffiezetmachines, lucht corn- pressor met ketel, nikkelen jeneverpomp, schaak- en damspelen een winkelkast met 20 laden, toonbank, American Kasregister, étalage- artikelen; kolomboormachine. Voorts wegens opheffing; leeslampen, schemerlampen, ganglantaarns, gloeilampen en electr. onder- deelen; complete emaiile keukenstellen (Gelria), aluminium en ander keukengerei. Ten slotte: Nieuwe zomerjaponnen en mantels, kinderjurken, een partij zijden en andere damesstaffen, overhemden en jongenskielen. K li L'HnnAn* Vrijdag 12 Juli a.s. van 10—S uur J 3 Zaterdag 13 Juli a.s. van f O—4 uur Gelegenheid tot het geven van kooporders. N.B. Dagelijks kunnen goederen worden ingezonden of op verzoek aan huis worden afgehaald. TELEFOON: NO. 69651

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3