eerste blad De handelsoorlog tegen Meer dan 3 millioen ton tot zinken gebracht Samenwerking tusschen marine en luchtvloot W. A. VERWAYEN DAALMEUER'S Nieuwe Bessen Zaterdag 13 Juli 1940 VERDUESTERING- en Z®N-G®e*dÊjnen9 f2.75 p. Literfiesch 93ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De handelsoorlog tegen Engeland Dc curve van tot zinken gebrachte vijan delijke en voor den vijand nuttige handtels- scheepsruimte loopt steil omhoog. De grens van drie millioen ton is overschreden. Het totale resultaat van den handelsoorlog uit sluitend als gevolg van maatregelen der oorlogsmarine, Is op 8 Juli met 3.283.000 brf. 1 millioen ton hooger dan .op 30 April. Het voornaamste aandeel van dit grooto succes komt op rekening van het Duitsche Öuikbootwapeia. Behalve rechtstreeksdi mi litair optreden tegen de Britsche vloot hebben die Duitsche duikbooten sedert hiel begin van den oorlog 1.920.000 brt. lian- üelssohe ep^vaarttoamage tot zinken ge bracht. Deze prestatie moet des te hooger worden aangeslagen, daar de Duitsche Üuikbooten eerst slechts de eigen steun punten ter beschikking stonden. Toen in April het cijfer van tot zinken gebrachte tönnage tijdelijk daalde, juichten de En- gelschen te vroeg er over, dat het Duit sche duikbootgevaar overwonnen zou zijn. Bekend: zijn de operalies van de Duit sche pantserschepen, die direct hij het be gin van den oorlog ten uitvoer werden gelegd. Doch ook de lichte zeestrijdkrach- ten van het vaderland zijn behalve voor andere mililaire taken van liet begin af gebruikt voor den handelsoorlog. Duitsche torpedojagers en torpedobooten hebben dik wijls bij stormachtig winterweer, steeds weer den mijnendood' in d'e wateren voor de Britsche kust gebracht. Soortgelijke ope ratics strekten zich gedeeltelijk lot aan den Zuid-Atlantischen Oceaan uit. Talrijke koopvaardijschepen zien in het oorlogsge bied' rondom do Brilsche eilanden het slachtoffer geworden van Duitsche mijnen en zeLfs hij Kaapstad' gingen koopvaardij schepen door mijnen verloren. Zij aan zij met de oorlogsmarine heeft hel luchtwapen in den handelsoorlog tegen Engeland gestreden. De eerste luchtaanval op koopvaardijschepen volgde op 17 Decem ber 1939. Sedertdien zijn de successen van maand' lot maand gestegen. Evenals bij de oorlogsmarine is ook bij het gebruik" van het luchtwapen de uit breiding van de Duitsche kuststellingen naar het Koorden en het Westen 'van be slissende beleekenis geweest. Het schaarsch worden van vijandelijke of voor den vijand nuttige scheepsruimste door de bedrijvig heid van het luchtwapen is aan de hand van Jiot door de oorldgsriiarine gepubli ceerde totale resultaat uit to" rekenen. Behalve door het totale verlies; van koop vaardijschepen, dat door het optreden' van. liet 'luchtwapen alleen 235 schepen be draagt, is i Engelandzwaar .getroffendoor de Jiescbadïgiiïg van een groot aantal an dere schepen. Van foto.en film zijn de beschadigingen bekend, dic'de Duitsche ge vechtsvliegtuigen bij hun bómaanvalléh' op' vijandelijke schepen' hebben aangericht. Eeri bom op een kóopvaardijscbip betèek^aitj dat het betreffende schip,, ook' wanneer het niet onmiddellijk tot' .zinken wordt.ge bracht, voor weken en maanden niet .meet in aanmerking komt voor het scheepvaart verkeer van én naar Engeland. Het; aam tal binnenkomende' schepen, dat noödia her steld moet worden, 'is zoo 'groot, dat de Engelsche dokken, -die toch. al tot' het uiterste in beslag zijngenomen, in het geheel niet in staat zijn dergelijk©zware l>cscl)adigirigen te herstel Ion. In zeer veel gevallen zal het in het geheel niet mo gelijk zijn een koopvaardijschip, dat 'niet veel moeite een willekeurige Engelsche haven heeft bereikt, weer bruikbaar te maken. De rede van Duff Cooper Duitsch commentaar. Oncier koppen als „Londen bedriegt het verschrikte volk met hoop op revolutie in Duitsch!and", of „Elke Brit moet de waar heid verzwijgen", bespreken de Berlijnsce avondbladen de radiorede van den Brit- schen minister van voorlichting, Duff Coo per. In zijn commentaar op deze rede maakt ue „B^rsenzeitung" de aanmaningen van Cooper tot het Engelsche publiek belache lijk. Elke Engelschman, zoo zei de En gelsche minister, moet het zich thans dui delijk inprentende waarheid zeggen kan schadelijk zijn. Deze methode van onder drukking van de waarheid, aldus het Ber- lijnsche blad, heeft Engeland overigens niet eerst sedert gisteren, maar sedert hei begin van den oorlog consequent toege past. Juist door de poging niet alleen anderen, maar ook zich zelf te bedriegen, heeft het zich in den vertwijfelden toe stand "gebracht. Zwijken moeten de Etigelschen, volgons Duit Cooper, over de uitwerking van de Duitrche - btehfaanvalieii .en. van dc Duitj schè {r-genlilölvkade, maar 'iuide "nipê'eh :zij spreken „over den schrik van het nazi- regieni' oh „over de roemrijke daden der Engelsche troepen". Op de'keper beschouwd, komt dat ech ter neer op een algemeen zwijggebod. Wat zou er over „de schrik van het nazi- regiem" anders zijn te verkillen, dan dat regiem, in .tegenstelling tot de Britsche plutocratie, ieder het zijne gesft en dat het een gezond en tevreden volk lieeft geschapen. Wat overigens de roemrijke da den- van de Engelsche troepen betreft, zou Duff Cooper toch nauwelijks willen, dat liet Engelsche volk 'zich op al te diep gaande wijze bezig houdt met degebeur tenissen te Andalsnes en Namsos, in Vlaan deren en Duinkerken en met de laatste oorlogsteiten in de Middellandsche zee. Dat volk- moet. zwijgen,, opdat een regeering van 'misdadige 'oorlogsstokers nog. .©enige dagen langer in het zadel kan blijven. Duitsche voEksweivaartorganistjes In Noord-Franklcijk, In liet" dichtbevolkte departement Pas "de Calais en in het' departement Nord, waren, naar de speciale'correspondent van het - D.N.B. schrijft, met inbegrip van de vluchtelingen ongeveer 500.000 behoeftigen te verzorgen. Onmiddellijk na de aankomst Van een groep der nationaal socialistische volkswelvaart werden de aanwezige voorra den: levensmiddelen in beslag, genomen. Maalderijen, die hun bedrijf konden voort zetten, conserven-, worst en margarinefa- brieken Werden.weer in orde gebracht en den landbouwers én kleinhandelaren liet hervatten .van hun werkzaamheden mógelijk gemaakf. Kaas, suiker, rijst, peulvruchten,: >n Voornamelijk meel, weiden in grooto hoeveelheden .opgekocht. Het welvoorziene gebied rondom Sit Omer en Calais werd voor, 'de levering van broodgraan, aardaip- pélen en groente, ingeschakeld. Het centraal bureau voor de volkswel vaart in Rjfssel verzorgde de vérdeeling van. deze in veiligheid gestolde levensmid delen in de! afzondeiiïjikfë gebieden, Waar een noodtoestand héerschte.' Haar eigen automohielpdrk .werd hierbij door de Duitsche Weermacht aangevuld; ïn' allejgroot'ere plaatsjes werden door 'de Duit' sche verpleegsiers scholen of zalen iti nood kampen .veranderd; waarin do vluchtelingen den nacht konden doorbrengen. Automöbi- hst'en kregen benzin© om de reis naar het volgen'd^ kamp te 'kunnenvoortzettérii Do bevolking Van beide deparfeménteh, w'aarorfcier "'zich', behalve Fransch^ai, Veto Belgen, Polenj' Tsjtechén;'; Roemenen',Duit sche émigranten eh 5Ö.0Ö0 daar onderge bracht Lot&ringersj bévohdeh, 'stond ohdér invloed van de jarenlange opruiende pro paganda fwantreuwon'd 'tégenover het wérk van de, Öjutsclie welvaartsoijgahisatiësi Dit wantrouwen verdween echter spoedig, npdat de bevolking zich' met eigen oogen kon overtuigen van de prestaties van de Duit sche hulpacties. De slag in de Middellandsche Zee Engelsche schepen te Gibraltar. Stefani bevestigt, dat de Engelsche oor logsschepen Repulse, Revenge, Hood' en liet vliegtuigmoederschip Ark Royal in Gi braltar zijn teruggekeerd'. De Hood en de Ark Royal zijn bij dé Balearen door de Italiaansebe bommen ernstig beschadigd. Tijdens het binnenvaren zijn de kaden door d-e politie ontruimd'. De dood en en gewonden werdén tij dens jden nacht aan land gebracht. Het getal der slachtoffers wordt geheim gehouden. nssxx hui ri/./i Versnelde demobilisatie in Frankrijk Versnelde demobilisatie ir. Frankrijk. Uit Vichy wordt gemeld, dat het ministe rie van oorlog nieuwe aanwijzingen heeft verstrekt voor een. versnelling van de de mobilisatie. Voor 15 Juli moeten alle boeren en landarbeiders van de lichting 1937 en van de voorafgaande lichtingen uit den dienst worden ontslagen, in zoo verre zij in staat zijn hun woonplaatsen in het niet bezette gebied uit eigen mid delen te bereiken. Oproep aan Britsche onderdanen te Gibraltar Het staatsblad van Gibraltar behelst een oproep tol. alle Britsche onderdanen, die nc-g' niet in den oorlogshulpdienst werken, zich' terstond te melden. Als weekloon wordt tien tot dertig shilling toegekend. Amerikasnseh schip door Engelsche kusibatterij beschoten. De leden der bemanning van het te Washington aangekomen Amerikaansclie vrachtschip Flying Fish melden, dat hun schip op 5 Juli bij de aankomst te Port of Spain (Trinidad), dooir een Engelsche kustbatterij is beschoten. Opliet schip waren de neutraliteitsvlag en de signaal vlag:-wan de Flying? Fish duidelijk zicht- baar.-aangebiracht. Bovendien ïhad een Brit- sch"o pa trouble kort te" voren "de scheeps papieren ingezien en in orde bevonden. Roemenië na het verlaten van den Volkenbond. Die minister van buitealandschc zaken, Manoilescu, heeft den vertegenwoordiger te Boekarest van het D.N.B. ontvangen en hem een verklaring gegeven van de politiek der Roemeensc-lie regeering na liet verlaten] van den volkenbond. Ete minister verklaar de Onze bewijzen dal wij werkelijk de nieuwe politieke lijn volgen zullen uit sluitend uit daden bestaan, liet veriaten; van den volkenbond is een der eerstel schreden op dezen weg. Andere stappen] zullen volgen, want wij zullen breken met het verleden. Wij wenschen nadrukke lijk onze politieke betrekkingen met het Groot-Duitsche rijk te verstevigen en tus schen het Diuitsché ten het Roemeenscli'e volk betrekkingen eenervriendschappelijke samenwerking aan te knoopen, die onver gankelijk zullen zijn. Een JapaiLsclic gezant naar Batavia. Tot het onderhouden van de diplomatieke betrekkingen met Nederlandsch'-Indiheeft' de Japansch'e regeering, volgens Domei, bei sloten, een gezant naar Batavia te zenden De post zal bezet worden door den vree- geren Japanschen ambassadeur in War schau, Sako, die zoo spoedig mogelijk naar Néderlandsch-Indië zal vertrekken. Ook Packard ziet af van leveranties aan Engeland. Na de weigering van Henry Ford om vliegtuigmotoren aan Engeland te leveren', heeft thans ook de firma Packard haar bezwaren tegen hét leveren van dergelijk oorlogsmateriaal aan Engeland kenbaar ge maakt Evenals Ford beschouwt thans ook Packard Engelands betalingscapaciteit niet meer als zoo zeker, dat Lét verstandig zou zijn te besluiten tot zulke gevaarlijke groo- te transacties. I België Proces tegen oppersten militairen rechter. Volgens dé „S.oir", heeft thans het Bel gische hooggerechtshof té Brussel, na ver zameling van omvangrijk bewijsmateriaal, de instructie tegen den voormaligen opi- perstén militairen rechter Ganshof van der Meersch, geopend; Duitnchiaitd Dc arrestatie van dr. Elapka. Bij hét verhoor van dr. Klapka, den pri mator van- Praag, dfe wegens actieve, onder steuning van een illegale staatsvijandigo groep is geaiTesteerd, is onomBtootelijfc vast komen te staan, daj Klapka zich' aan land- verradériijké actie" Dmtsch'-virfaiidigeji zih schuldig hééft gemaakt. Klapka behoorde vroeger tot de partij vati "Benesj. Frankrijk De besluiten van Vichy Gceu nieuw Frankrijk. De in Spanje verschijnende dagbladen spre ken in de verslagen hunner corresponden ten uit Vidiy de meennig uit, dat noch het resultaat der stemming in Vicliy van de nationale vergadering, noch het aftre den van Lebrun, noch de vorming eener nieuwe regeering klaarheid hebben ge bracht over Frankrijk, dat nog steeds door de met scliuld' beladen vertegenwoordigers van liet oude regime wordt gerepresen teerd.'. Plutocratie, marxisme en vrijmetselarij hebben de geboorte verhinderd van een werkelijk nieuw Frankrijk, zoo schrijft die A.B.C. De Fransche republiek is gestor ven, zooals zij heeft geleefd: zonder groot heid', zonder waardigheid', in een ellendige schouwburgzaal met nuttelooze redevoe ringen en vervelende disputen over liet parlementaire reglement en tegenover oen onverschillig publiek. Ya vraagt, wat men er van moet dénken, wanneer een in 1936 gekozen kamer van het Fransche volksfront het fascisme in Frankrijk proclameert. Hel nieuwe kabinet Fctain. Het nieuwe Fransche kabinet is, naar uit Vichy wordt gemeld', als volgt samen gesteld!: Minister-presidént: Maarschalk Pétain; plaatsvervangend1 minister-president: Pier re Laval, senator; j'ustitie: Raphael Alï- bert, lidi van den staatsraad'; binnenland1- sclie zaken: Adrien Marquet, afgevaardig de; buitenlandscke zaken: Paul Baudoin; financiën: Yves Bouthillier; landveidied'i- ging: generaal Weygand, opperbevelheb ber; kunsten en wetenschappen: Emdle Mireaux; jeugd' en gezin: Jean Ybernega- ray, afgevaardigde; landbouw en voeding: Pierre Caziot, lid van de academie van landbouw; verkeer: Pietri, afgevaardigde en koloniën: Lemery, senator. De ledten van het kabinet worden offi cieel „minister-staatssecretaris" genoemd:. Beibvoysstraat 15, Roiterdam. Telefoon 32831-36235 in elke uitvoering en op elke breedte. WONBNG-BNRIC^TINfSEN fflxumdag, a.b. Verkrijgbaar bij: WIJNHANDEL EN SLIJTERIJ „OUD - MATHENESSE» Rotterdamschedijk 242, Telef. 68938 Depót A. J. VAN HECK Co. Litauen Dc Russificatie van Litauen. Te Kaunas en in de provincie zijn tal rijke preventieve arrestaties van politieke persoonlijkheden verricht. Onder de gear- resteerden bevindt zich ook een aantal voormalige ministers, hooge ambtenaren^ oflicieren, redacteuren, auteurs en partij leiders van alle richtingen. asm Het dagelijksch leven herneemt te Parijs zijn gewonen loop. Duiven voederen op de Place de TEtoile Data courant yerschijnt dagelijks, metuit- «onSering ran Zon- en FeeBtdagen. Tjs per kwartaal f 2.—. franco per post f9.50. Prijs per weck: 15 ets. Afzon derlijke nummers 5 ets. Abonnementen tfbrden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór S uur. Eon bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT DOi bij Nn 99R9R Prijs der Advertentiën: van 15 regels 1 tö»; 11U* llvlU iedere regel meer f0.30; in het Zaterdagnuinmer i j5 regels f 1.80, Iedere regel meer f0.35. Ileclaraes f0.75 per regel.Incassokoatenöcta.; lOstkwitantieslS ets. Tarieven van advertentiën ij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling lueina Advèrteiitiën opgenomen f 0.50 t/m. i5 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën ll.OG, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. voorkomt1" en geneest ^PIJNLIJKE VERBRANDING^ HOOGSTRAAT 186-184, TELEF. 67581 Rhenen heeft de hand aan de ploeg geslagen, om den weder opbouw in den kortst mogelijken tijd te verwezenlijken. De arbeiders, die het opruimingswerk verrichten, zijn thans bekende figuren in het stadsbeeld

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1