STADSNIEUWS Schiedam, Uw woonst a d VOOR Roomverkoop SIQSMWASS0ÜERI1 „EDELWEISS" Tapijten - Gordijnen LICHTDICHTE GORDIJNEN, J. SCHREUDER A.J™ Het lichtverbruik De vastrecht-verbruikers heb ben geen strop. Elettrisch licht wordt zeer weiniü ge bruikt Dit vindt zijn oorzaak niet alleen in Lei feit, dat het zomer is, maar ook in di venluisteringsvoorsdiriften en de invoering van den Duitschen zomexlij 1. Verbruikers met vastrecht hebben ech ter geen „strop", zooais wel eens be weerd wordt, want voor eiken klant van de Technische Bedrijven wordt aan hot eind win het jaar nagegaan, of hij misschien voordeeliger zou zijn uitge weest, als hij geen vastrecht had ge nomen maar naar de gewone maatstaf zijn clectriciteitsverbraik had betaald. In dat geval wordt het „te veel betaalde" axiomatisch verrekend. In hei tegenovergestelde geval dus als iemand met vastrecht goadkooper zou zijn uitgeweest dan met het gewone tarief wordt de betrokkene daarvan op de hoogte gesteld. Maar hiex heeft omschake ling alleen plaats, als de verbruiker dat zelf wenscht. Deze regeling wordt reeds jaren toe gepast. Wordt Maandag stopgezet- Met ingang \an Maandag a.s. zal de verkoop van loom worden stopgezet. Alle beschikbare room zal dan uit sluitend worden gebruikt voor de zuivelproductie, dus \oor de berei ding van loomboter en roomkaas. Ook voor de banketbakkers en be- reiders van roomijs, zat geen room beschikbaar worden gesteld Naar de H Ct. van de zijde der banket bakkers vernam, bestaat er een mogelijkheid om met een speciale ma chine z g. kunstroem te maken uit melk en boter. Door de Nederland- sc'ue Banketbakkersvereeniging zijn echter reeds stappen ondernomen om het verbod ook tot dezen kunstroem uit te breiden, omdat daardoor enkele banketbakkers Loven de anderen be voorrecht zonden zijn en de bedoeling van het verbod in de eerste plaats den room voor consumptie-boter te reser- veeren, ten deele zijn uitwerking zou missen. Huishoudelijke cursussen voor vrouwen en meisjes 1 behalve in Schiedam, ook in verscheidene andere plaatsen. Door de oorlogsgebeurtenissen hier te lande hebben in een aantal plaatsen vele gezinnen have en goed verloren en zijn in de meeste gevallen de tot die gezinnen Le hoerende vrouwen en meisjes aan haar gewone gezinstaak ontrukt. Vele van deze vrouwen en meisjes vertoeven thans in tehuizen of elders, waar een belangrijk gedeelte van haar normalen dagelijkschen arbeid, zooals de zorg voor en het be reiden van de spijzen, met meer behoeft te worden verricht. Gebleven is echter de zorg voor de kleeding, welke nu in het bizoader bestaat in het pask'aar ma ken en verstellen van daarvoor afgestane Ueedingsstukken, het vervaardigen van nieuwe kledingsstukken uit beschikbaar gesteld goed en de bewassching. Bij dit alle11 kom4 de zorg voor de veelszins nog onzekere toekomst. Het stemt tot vreugde, dat de be storen. de directrices en de leeraressen van huishoud- en industriescholen, zooals bijv. te Sailed ara. Delft, 's-Gravenhage, Middelburg. Roosendaal (N.Br.), Rotter dam, en Voorburg (Z.H.) en ook In andere plaatsen waar inwoners nit de getroffen gebieden zijn ondergebracht, zich bereid bobben verklaard, de vrouwen en meisjes met raad en daad bij te staan. Hiertoe zijn en worden cursussen ingericht voor moeders, vronwen en meisjes boven IS jaar, waarbij onderwijs wordt gegeven in het herstellen, vermaken en vervaardigen van kleedingstukken. Aan het vo'gen van deze cursussen zijn voor de deelneemsters geen kosten verbonden: zoowel het onder wijs als het gebruik van de naaimachines is gratis Tevens worden de vrouwen en me'Sjes in de gelegenheid gesteld, op de huishoudscholen gratis onder vakkundige leiding de wasch te behandelen. Voor vrou wen die haar kinderen moeilijk alleen kunnen laten, is bet eveneens mogelijk de cursussen te volgen, daar zij haar kin deren kunnen medebrengen. Deze worden dan tijdens de lesuren door de leerlingen van de opleiding tot kinderver/ org ster onder toezicht van een leerares in kinder verzorging en opvoeding bezig gehouden in d'.e bij de school beboorende kinder kamer. De cursussen zijn geschoeid op dezelfde leest als de reeds vroeger aan de scholen verbonden en doeltreffend gebleken cur sussen voor vrouwen uit werklooze ge zinnen. Er wordt gestreefd, de vrouwen en meisjes voor te lichten omtrent een zoo nuttig mogelijk gebruik van de beschik baar gestelde kleedingstukken en grond stoffen. Deze voorlichting is een van de belang rijkste oogmerken, daar het van groot be lang is, dal de vrouwen en meisjes, zoolra zij weder een eigen woning zullen hebben, behoorlijk, misschien beter dan voorheen, voor haar taak zijn voorbereid. Indien de cursussen aan dit doel blijken te beant woorden, zullen de door dit onderwijs verregen kennis en vaardigheid veel kun nen bijdragen tot de® wederopbouw van ons volksleven. Teneinde de voorbereiding voor de toe- kcmsh'se taak in bet gezin zoo volledig mogelijk te dom zijn, bestaat het voorne men om aan de huishoudscholen ook kookcursussen voor deze vrouwen en meis jes organ iseeren. Schade-enquêtecommissie Voer dit rayon. Met ingasig van IS Juli a s. zal een af- deeling van de schade-enquêtecommissie worden gevestigd voor het rayon Delft, waartoe zullen behooren: Delft, De Lier, Naaldwijk, Prjhacker, Schipluiden, Wate ringen, 's-Gravenzande, Monster, Schiedam, Kethel en Spaland, Vlaardingen, Vlaar- dinger-Ambacht, Maassluis, Maasland-, Rozenburg, Overschie, Ithoon en Poortu- gaal. Het briefadres van de commissie zal zijn: Markt 13, Delft. Belanghebbenden kunnen van 25 Juli 1940 af de formulieren voor het opgeven van de door oorlogsgeweld geleden schade bij de bovengenoemde schade-enquêtecom missies aanvragen. m Borende Kiespijn Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet vanMijnbardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 cL Doos 4a ct. Cachets,genaamd„Miinhar(iijes"Doösl0en50 ct. n v Pharmaceutische Fabriek A Mijnhardt,Zeist Postduiven Kunnen wo.den geïnterneerd. De commissie ter behartiging van de belangen van Nederlandsche postduiven- houders meldt, dat de in beslag genomen duiven van overtreders niet meer gedood behoeven te worden. Zij moeten franco worden ingeleverd bij den heer J. Hom stra, Prinsengracht 407, Amsterdam (C.) Flora's kinderen op de Polyantha Zomereultuur. Be technische leider van de „Polyantha", de heer A. Geurtsen, schrijft ons Wie de terreinen der Polyantha bloe mententoonstelling bezoekt, wordt al spoe dig getroffen door de groote uitgestrektheid en door de groote variatie die hier op plantengebi-cd is bijeengebracht. Hierop de aandacht te \eshgen is de bedoeling van dit, en volgende artikeltjes. We gaan allereerst eens kijken in het laantje waar de één-jarige zomerbloemen, in een pas sende omgeving zijn aangeplant of ge zaaid. Na door den memumentalen ingang te zijn binnengetreden, volgen we de lin ker hoofd'aan en gaan bij de rotspartij over het rustieke bruggetje, waarna we via een donkere groentunnel bedoeld laantje bereiken. Dit laantje wordt doorsneden door de toegangslaan naar de tentoonstel lingshal en bestaat dus uit 2 gedeelten. Eén-jarige zomerbloemen. Hierlangs staat een uilgehreide serie één jarige zomerbloemen. Men lette vooral op de Lathyrus odaratus, welriekende sier- envten, die hier in 16 der nieuwste va riëteiten zijn aangeplant. Van Antirrhinum g£ leeuwenbekken staan hier 23 varieleiten in de beste daarm voorkomende kleuren uitg'cplant, zoodat liefhebbers van deze dankbare en sierlijke zomerbloemen hier keus kunnen maken. Een collectie zomer- asters is nog niet in bloei, maar zal dit spoedig zijn. Verder vindt men hier Neme- sia in soorten Celasia of hanekammen, Ursinia, Zinnia, Whitlavïa, Viscaria, Tro- r o. c-lum of 0. I. Kers, Tagetes of Afrika nen, Stokrozen, of Althoea, Petunia, San vitana, Penstemon, Oenothera, Nigeila, of Juffertje in het groen, Nicotiana of sier- tabak, Nemophilla, Mirabilis of nacht- schoone, Mimulus mosckatus of nraskus- plantje, Mesembrianthemum crystallinum of ijskruid, Lobelia, Iberis, Leptosyne, Lep- tosiphon, Lavatera, Malope, Malva, D'i- morphcteca of satijnbloem, Euchardium, Crepis rubra, Cosmos, Casmidium, Cen- taurea of korenbloem, Dianthus of anjelie ren, Violieren, Alyssum, Heüanthus of zonnebloemen en vele andere, ia meerdere variëteiten. Al deze planten zijn van duide lrjke etiquetten voorzien. Men verzuim© dan ook niet van deze gelegenheid om op een overzichtelijke plaats dit materiaal te letren kennen of te vergelijken, gebruik le maken Slechts zelden doet zich de ge legenheid voor tuinarchitecten voor om zoo'n uitgebreide collectie op een niet storende wijze bijeen te brengen. Houtgewassen. Langs deze laan staat ook een zeer uitge breide collectie houtgewassen, en vooral botan'sche rozen, maar hierover schrijven we een anderen keer wel eens. En zoo schrijven we ook wel eens over de kas met orchideeën en andere tropische en subtropische planten, en de afdeeling daar in van Westlandsche producten, over de coniferen, rozen, TOlsplanlen, zomerbloeien de potplanten, de juweeltjes van tuinarchi tectuur en rotsparken op het hoofdterrein. Het zeer fraaie dahliaterrein dat thans haar hoogtepunt nadert zal in een speciaal ar tikel worden beschreven. We vergeten ook de tentoonstellingshal niet met haar wisse lende, steeds interessante vulling, de weten schappelijke afdeeling, kruidentuin, ja er is nog zooveel, maar voorloopig eindigen we en ik raad den bezoeker aan, om na bewon dering van al dat schoons verpoozïng te zoeken in ons unieke boerendorp, idyllisch te midden van het bosch waar men kan luisteren naar het gezang van cfe vele vogels. Zondagsdienst doktoren en apothekers. Morgen nemen de volgende doktoren den Zondagsdienst waar: Van Buren, Boer- hoevelaan 37a; Hoogendijk, Tuinlaan 74; De Leeuw, Westvest 12 en De Maeyer, Burgemeester Knappertlaan 30. Morgen is geopend de apotheek van de firma Gouka en Co., Gr oenelaan 127 en van eren beer Jansen, Swatmnerdamsingel 41 die ook den nachtdienst waarnemen. Roggebloem- en rogge-, tarwe- en boekweitmeel Bon 75 alsnog geldig. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij maakt bekend, dat op Zaterdag 13 dezer de distributie van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel zal worden uitgebreid met de ar tikelen tarwemeel, boekweitmeel, roggebloem en roggemeel. De distri butie van deze producten zal geheel gelijk zijn aan die van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel. Gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met 9 Augustus 1940 geeft de met „90" genummerde bon van het algemeen distri butie bonboekje recht op het koopen van 2V> ons tarwebloem of tarwemeel, of boek weitmeel, of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Opgemerkt wordt, dat slechts de thans nog bij de winkeliers en grossiers aanwezige voorraden zelfrijzend bakmeel zullen worden gedistribueerd. Het afleveren van dit artikel door de fabrieken is voorloopig stopgezel ln het algemeen zullen de voorraden van de genoemde producten bij de winke liers voldoende zijn om aan de vraag van het publiek te kunnen voldoen, zoodat geen voorschottoewijzingen zullen behceven te worden verstrekt. Mocht Irij uitzondering de voorraad ontoereikend zijn, dan kunnen de winkeliers via den plaatselijken distri - butiedienst een verzoek tot het centraal distriebutiekamoor richten voor een voor- sebottoewijzing. Teneinde voorts hen, die het op bon 75 beschikbaar gestelde rantsoen nog niet konden betrokken, de gelegenheid te geven deze bon alsnog te gebruiken, wordt de geldigheidsduur daarvan met twee weken verlengd. Bon 75 van het algemeen d.stributiebonloekje geeft dér- halve ook gedurende het tijdvak van 13 Juli tot en met 26 Juli 1940 nog recht op het koopen van 2IA ons tarwe bloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Verbouwen, Gebr. Huyskes - Pr. Fr. Hendrikstr 39 Koop en Verkoop van Onroerende Goederen RadÏÖ - ELECTRiCiïEiT C. v. c§« lOSTB Schiedam, Uw woonstad dan BROOD van Krommenhoek Singel 101, Hoogstraat 72, Tel. 89551-67545 Vereenigde Glasfabrieken Vergadering van aandeelhouders. De gisteren gehouden jaarlijks die alge- meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Vereenigde-Glasfabrieken keurde de jaarstukken goed en stelde het dividend vast op 5 pCt. Tot commissarissen werden resp. herbe noemd' en gekozen de heeren F. H. de Meester te 's-Gravenhage en prof. ir. I. P. de Vooys te Arnhem. In de jaarlrjksche algemeen© vergadering van aandeelhouders der N.V. nationaal be zit van aandeelen Vereenigde Glasfabrie ken werd het dividend: vastgesteld op 5 pCt. Herkezen werd als lid van den Raad- van Beheer de heer H. A. P. Pynacker te Wassenaar. Veldprediker af Nabeschouwingen. Ds. K. de Bel heeft op 10 Juli zijn werk als reserve-veldprediker beëindigd. Voorloopig is .zijn adres nog Wagnerlaan 22, Bilthoven, maar de preekbeurten zal hij zelf weer waarnemen en ook weer den. herderstaf opnemen. Ds. De Bel schrijft over zijn werk in de „Zondagsbode" o.m. „Terugziende op wat doorleefd en ver richt is door mij, ten ik God dankbaar voor deze periode in mijn leven. Het is een tijdperk vol verrassingen, vol leering en zeg' n geweest, die ik nu niet graag, achieial ziende, zou willen missen. Met allerlei mensehen 1 en ik in aan raking geweest, dre voor nuj anders ontoe gankelijk waren. Ik heb op den drempel der eeuwigheid vertoefd, ik heb vele ma len mij met anders voorgesteld, dan dat ik m den arbeid zou ondergaan, maar God heeft mij willen sparen voor mijn gezin en werk. Dat had ik niet kunnen denken, dat deze arbeid mij zoo in gevaar zoet bren gen I En dat deze arbeid ook zooveel nut zou afwerpen. Daarvan hebben mij de be traande oogen gesproken bij het afscheid nemen toen weer het vaderland en het huiselijk geluk in 't zicht waren. Mijn reis van Neerkant, naar Tilburg, Breda, Roosendaal, Bergen op Zoom, Middelburg, Grijpskerke vandaar weer, na een paar dagen over Vlissingen naar Breskens, Oost burg, Gadzand, Retranchernent, La Panne, Ides des Baldes bij Duinkerken, is wel zeer lang en moeilijk geweest. Het is ook geweest een verbroedering met velen, die in denzelfden noed, vermeerderd door ge- biek aan voedsel en verzorging, elkaar hotten, leeren kennen en waanleeren. IIoo dikwijls hebben ze mij gevraagd, dat we toch nog eens samen bidden moesten. Hoe hebben de Psalmen van Israels nood en verwachting ons gesterkt. Hoe hebben wij samen geleden: Hij zal hen nimmer om doen komen, in duren tijd en hongersnood! En zoovele andere Psalmen en liederen! IL heb ruwe menschen klein zien worden en allerlei soort van angstuïtingen gezien, maar ook van geloofsmoed. Ik heb ge zien, hoe afwisselend soms geloof en zwakheid iemand bezielen kan. Ik heb getracht mijn indrukken te verbergen, maar het ging niet. t Is soms net een angstige film, die in razend tempo wordt afgedraaid en die je bij blijft altijd door. I"te zes weken, in Bilthoven doorgebracht, hebben mij bij legeratdeelingen gebracht, die ieder weer wat anders hebben meege maakt Ook daar zijn zware dagen door velen beleefd. En het heeft mij den indruk gegeven, dat Nederland in allerlei opzicht door Gods slaande hand zwaar is bezocht". „Laten wij voortaan wat anders gaan leven, trachten elkaar te dragen en te verdragen en tot zegen te zijnl" Teen af gekneld. Gisteravond omstreeks 11 uur was de 50-jarige J. F. op de Noord vest bezig, met het laden van vaten in een schip. Hij raakte met den linkervoet bekneld tusschen twee vaten, waarbij de groote teen bijna geheel afgekoeld werd. Na ter plaatse voorloopig te zijn ver tornden is hij per politieauto naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. BUITENLAND v. REEUWIJK's Mij, voor Woninginrichting Nieuwbouw-, Verbouwingen- Beton- en Grondwerken Peau de Pêche f 1.98 per Heter j. D. VAN MEURS, Woningïnr. N.V. SCHILDER DECORATEUR TUINLAAN 34 - TELEFOON «7870 Jubileum. Een bekend stadgenoot, de heer P. B. de Haas, herdenkt morgen den dag, dat Inj 40 jaar geleden in functie kwam bij bet R. K. Weesbuis, Hoogstraat 44 alhier. Naar de boeken uitwijzen werd hij 15 Juli 1900 in dienst gesteld als administrateur, doch tevens in de bizondere functie van „binnen vader" voor de weesjongens. Hierin 1 "as hij opvolger van een tweetal binnenvaders, t.w. de heeren Boogerd ea Jansen, die aan hem waren voorafgegaan en speciaal met hot toezicht op ue jongens belast waren. Of dit toezicht in later jaren met meer noo- dig was, vermelden de annalen niet, feit is echter dat in 19Ü5 het binnenvaderschap werd opgeheven, en de heer de Haas ver der alleen administratief voor het R. K. Weeshuis werkzaam was. Ais „mijnheer de Haas" van het Weeshuis, is hij in al die jaren in breeden kring van Schiedammers bekend geraakt en velen zullen,3.em dan ook willen complimenteeren, waartoe Zon dag 15 Juli te circa 12 uur n.m. gelegenheid bestaat op Hoogstraat 44. Des morgens te half elf zal in de kerk van de H. Liduina een Hoogmis ter intentie van den jubilaris worden opgedragen. siigefênd De houding van Ierland. Minister-president Craigai on heelt aan een reels eerder afgelegde verk'.aung toe gevoegd dat het met het oog op een grootere veiligheid, noodzakelijk zou kun nen zijn, dat Eire zijn neutraliteit op- geelt oro met Engeland samen te werken voor den verderen duur van den oorlog. Ulster is niet voornemens zijn toevlucht te zoeken in een neutraliteit en zal zich even rein leenen tot Westelijken flank in geval van een aanval op Engeland. Een „zesde colonne". A.B.C. meldt uit Londen, dat een „zesde colonne" is opgericht, welke ook de „zwij gende co'onne" wordt genoemd, en die ten doel meet hebben te ageeren tegen val- sche geruchten, Indiscrete gesprekken en defaitisme. In de pers, de clubs en hotels en op straat moet een omvangrijke pro paganda in woord en beeld gevoerd wor den tegrn dit „doodolijke wapen". Vereen fcde staten De Amerikaansche vioot Enorme uitbreiding. De beide Amerikaansche Kamers heb ben gisteren het wetsontwerp, waar u vier milliard dollar wordt uitgetrokken voor ïle oorlogsvloot, goedgekeurd m nan. Roo sevelt gezonden ter onderteekeniug. Het ligt in liet voornemen 35 pantserschepen te boune", 20 vlicgtuigmoederschepen, 88 kruisers, 378 torpedobootjagers en 180 duikbooten Deze schepen zouden voor 1947 gereed moeten zijn. Het totaal van de Amerikaansche vloot zal do<w dit pro gramma cebracht worden van 369 op 701' oorlogsbodems. De militaire dienstplicht Door militaire autoriteiten noodzakelijk geacht. Ue militaire commissie van den Senaat heeft gisteren vooraanstaande militairen on dervraagd naar de door de commissie in behandeling genomen dienstplichtwet, wel ke in een militaire ople d.ng van alle man nelijke Amerikaansche burgers van 21 tot 25 jaar voorziet, die op nog niet nauw keurig vastgesteldon grondslag zullen wor den gerecrutcerd. De chef van den generalen staf, George Marshall, heeft de onmiddellijke invoering van den dienstplicht noodzakelijk genoemd. Marshall verklaarde voorts, dat de in de wet vastgestelde opleidingstijd van aclit maanden onvoldoende is. Kolonel Twaddle van het ministerie van oorlog deelde mede, dat het Amerikaansche leger op 1 October 930.000 man in oplei ding zal hebben, wanneer het Congres de dienstplichtwet aanneemt. Tot April van het volgend jaar zou dit aantal dan tot 1.415.000 verhoogd kunnen worden. Martinique. Waarschijnlijk zal een regeling getroffen! woeden om een botsing van de Fransche en de Britsche vloot in jïe nabijheid van Martinique te verhinderen. Men vermoedt, dat Cordell Huil pogin gen in het werk heeft gesteld, om een op lossing te vinden in dien geest, dat de Franschcn er mode accoord zouden gaan hun schepen in Martinique te laten en dat een internationale commissie zal wor den gevormd, die er voor zal instaan, dat de schepen ook inderdaad te Martinique blijven. BuIIiit te Madrid. De Amerikaansche ambassadeur in Frank rijk, Bullitt, is met zijn medewerkers per vliegtuig uit Barcelona te Madrid aangeko men. Wegens de moeilijke postverbindingen in Frankrijk zal bij, naar bij verklaarde, zijn werkzaamheden van Madrid uit voortzet ten. Bullitt ontkende, dat hij naar de Ver eenigde Staten wilde terugkecren. Democratische partijdag in Chicago. Te Chicago begint Maandag de Democra tische partijdag, waar rond 1100 gedete- geerden verwacht worden. De aanwijzing van den democratischen candidaat voor het presidentschap is tegen Donderdag te ver wachten. van millioenen naar Amerika vlucht. Eetaige geldgevers van de expeditie willen ook deelen in de rijkdom. Edoch ,er rust een vloek op de edelste©- neri. De vloek van Kali. Twee gasten wor den het slachtoffer. Alle geldgevers zouden vermoord rijn, als er geen schrandere de tective was, die dit verhindert. onderhoud van hulzen enz. TIMMERLIEDEN - METSELAARS Telefoon «7713 WONINGBUREAU „SCHIEDAM-WEST» NIEUWE HAVEN 83 - SCHIEDAM - TEL. 68752 Huur en Verhuur G. A. DE WINTER Westmolenstraat 16-18 - Telef. 68519 ROTTERDDIJK 250 - TELEF 67776 BEZORGING DOOR DE GEHEELE STAD N.V. MELKH ANDELAREN VEREENIGING „DE LANDBOUW" Vellevest 16-18 SCH'EDAM Teleioor, 68239 Vraagt Uw leverancier onze GEPASTEU RISEERDE KARNEMELK IN FLESSCHEN HUISSMEDERIJ—SCHOONMAKEN—REPAREEREN EN PLAATSEN VAN HAARDEN EN KACHELS Aanbev P. VAN ZUTPHEN Hoofdstr 193 Oude kerkhof 20 Directe levering jm» ROCHUSSENSTRAAT 169 SCHOTEL, STADHOUDERSLAAN 27 TELEFOON 68732 singel 128, Telef. 67844

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2