ENGELAND WACHT OP DEN AANVAL Duitsche aanvalsbases van Noorwegen tot den Atlantischen Oceaan Onzekerheid bij de Britsche leiding EL:RSTE BLAD Dinsdag 16 Jüli 1940 Frankrijk 93ste Jaargang. Te!. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Engeland leeft in afwachting van den Duftscbeu aanval. Wannéér deze aanval zal komen, hangt alleen van de beslissing van den Führer af. Het beeld van dezen oorlog is totdusver daardoor gekenmerkt, dat het initiatief in Duitsche handen was. Nieuw bij dein tegen- "woerdigen toestand is echter volgens de Berliner Börsen Zeitung, het volgende; Terwijl het tot aan het begin van het grootc offensief in het Westen mogelijk was, dat onze tegenstanders liet iniliaüef genomen hadden, schijnt een dergelijke po ging van Engeland thans theoretisch en praclisch uitgesloten. Engeland lieeft dit maal geen andere keus dan te wachten tot den Lcslriseaden strijd begint. Daarbij komt nog dat zijn militaire en economische po sitie van dag tot dag slechter wordt. De Duitsche aanvalsbasis van Noorwegen tot aan den Atlantischen Oceaan worden met de grondigheid en systematiek, die de Duitsche militaire leiding kenmerken, uitgebreid en versterkt. De Duitsche troepen van alle wapensoorten hebben een strijd achter den rug vol van ongehoorde,' suc cessen. Zij hebben in drié "gewéldige veld tochten de wereldverbaasd doen staan en het -onmogelijk schijnende, mogelijk gemaakt De Engelsche vloot kon 'niet beletten, dat zij de Noorsche kust bezetten. De sterkste verdedigingswerken der wereld, begunstigd door geweldige natuurlijke hindernissen, en de vereende krachten van de legers dér westelijke mogendheden, vereenigd met Bel gië en Nederland konden een snellen Dvdt- sclien opmarsch niet ophouden; de Duitscih© troepen van alle wapensoorten hebben in deze gevechten ervaringen opgedaan, die hun a an va ls kracht nog verder versterken moet. Zij hebben deze in de weken van rust na den wapenstilstand goed benut'en benutten ze dagelijks om nog betere pre staties te kunnen volbrengen. Wanneer bevel tot den aanval op Enge land gegeven wordt, zal het lot van Enge land bezegeld zijn. Engeland wacht op den Duitscben aanval en moet .werkloos toezien, hoe zijn econo mische positie van dag tot dag slechter wordt. 1 De nachtelijke vluchten hoven Duitsch'- land van Engelsche vliegtuigen kunnen geön belangrijke schade aanrichten, ook al ver oorzaken zij nu en dan een stoornis. Het Duitsche luchtwapen heeft tot nu toe nog geen grooten aanval op Engeland onderno men. Het heeft echter door dagcl'ijksche vluchten belangrijke militaire doelen in En geland en Schotland met goed succes aan gevallen. Het Duitsche luchtwapen «heeft zich in het geheele verloop van den oorlog, wan neer hel tegenover het Engelsche luchtwa pen kwam, superieur getoond. Dit en de niet mis te verstane superioriteit naar getal van het Duitsche luchtwapen bewijzen de zinneloosheid van de Engelsche verwach tingen op een succesvollen tegenstand. De laatste gebeurtenissen hebben -bewezen, dat van een heerschappij van de Engelsche vloot in de Middellandsclie Zee geen sprake meer lean zijn. In de Middollandsclio Ziee kan men hetzelfde zien als tijdens den oorlog in Noorwegen, n.l. dat de Engelsche vloot niet opgewassen is tegen de strijd macht van een sterk vijandelijk luchtwapen. Engeland wacht op den aanval. Uit alle uitlatingen blijkt, dat de stemming van het Engelsche volk steeds zenuwachtiger wordt en dat do leiding haar innerlijke onzeker heid door middel van dictatoriale maatre gelen. probeert Ie verbergen. Desondanks schijnt do Engelsche regeering besloten te zijn, den oorlog verder te voeren en op zinnelooze wijze het leven van honderd duizenden ja zelfs van millioenen menschea in Groot-Brittannië op het spel te zetten. Zij zal de verantwoording voor de geschie denis hiervoor hebben le dragen. Italië Engeland en Egypte Dc moeilijke posilio van Cairo. Oneer het opschrift Italië, Engeland en Egypte', schrijft de Berliner Börsen Zeitung o.m. hot volgende: Lord Halifax spreekt bewust onwaarheid, wanneer hij beweert, dat de Eg yp ten aren zelf een wijziging van de regeering hebben gewenscht „om het verdrag van bondge nootschap met Engeland nog trouwer en actiever te kunnen nakomen". Het Egyp tische volk heeft daartoe, tezamen met zijn vorst, des te minder aanleiding, 'daar do Britsche overheersclier hun nu ook nog de deemoediging oplegt eener ont wapening van het Egyptische leger, opdat de Brit met hun duurbetaalde wapens op Egyp.tischon grond zijn aan het land vreem den: oorlog zal kunnen voeren. Op andere plaatsen in de wereld dringt Engeland Oen volkereu zijn wapenen als hel ware op om ze voo-r zich te laten vechten. Wanneer liet den Egvptenaren in hun eigen, vaderland de wapens ontneemt, kan daaruit nauwelijks de conclusie ge trokken worden, dat er bizonder hartelijke en vertrouwelijke betrekkingen bestaan. Voor Italië moet het misbruiken van Egypte als vesting voor een uitval van Engeland natuurlijk het gebruik van ge paste militaire maatregelen met; zich.mede brengen. T ----- Wanneer de Bngelschen nu bij monde van Halifa-K zich er op beroemen, dat zij in Cairo een regeering hebben gekregen die bereidwilliger dan de vorige is om Egypte ter beschikking te stellen van den Brit- schcn indringer tegen Italië, dan kan alleen Egypte zelf bewijzen, dat zulks niet het geval i is. België De werkloosheid. Naar schatting bedroeg het aantal work- loozen in België kort geleden nog ongeveer 480.000. De verdeeling over de provinciën was zeer ongelijk. Zoo heeft do provincie Antwerpen verreweg liet hoogste aantal met 100.000 werkloozeo, terwijl- de pro vincie Namen er .slechts 5000 beeft. Van deze Werkloozem konden er ongeveer-40.000 tewerkgesteld worden bij den'herbouw van Antwerpen, Brussel, Luik, Doornik en an dere steden. Ongeveer 4000 hébben zich tot dusverre aangemeld voor werk in Duitschland. Vlaamsche plechtigheid te Dixmuidcn. Bij den IJsertoren te Dixmuid-en, het nar tionale monument der Vlaamsche bewe ging, heeft Zondag een plechtigheid plaats gehad, ter eere van de Vlamingen, die als politieke gevangenen naar Flrankrijk ge voerd, mishandeld en voor een deel ver moord1 zijn. De voorzitter van hot bede- vaart-comité prof. Frans Daels van de universiteit te Gent, stelde ten aanhooro van een groote menigte de regeering Pier lot en het geheele vroegere stelsel van België verantwoordelijk voor de mishande ling en het neerschieten vau talrijke Vla mingen. Duitschland Geen gifgas. De Duitsche bladen keeren zich krach tig tegen de bewering der Eugelsche pro paganda, dat de Duitsche fabrieken thans 21 uur per dag zouden werken, om gifgas te vervaardigen. De bladen verklaren, dat deze door niets gemotiveerde bewering een infame laster van den kant van Londen is, die alleen ten doel heeft de openbare bare meening te vergiftigen. Engelsche hommen bij een lazaret, Ih den nacht van 11 op 12 Juli hebben Engelsche vliegers een aanval gedaan op Straatsburg, waarbij zij veertig brandbom men op een buitenwijk wierpen. De bommen kwamen op 80 meter van een'veldlazaret terecht'. Bij bewolkten hemel vlogen de Engelschen slechts op. geringe hoogte, zoodat zij het groote rootte kruis op het dak zonder twijfel hébben moeien ziein.De bommen troffen geen -militair doet en richtten slechts geringe materieele schade aan Italiaanscho arbeiders. Morgen komt een trein met 716 Italiaan scho arbeiders aan te Rosenheim-, vanwaar zjj maar groote Duitsche fabrieken ge bracht zullen worden. Op. 18 Juli volgt een tweede trein, gevolgd door andere transporten. In totaal zullen 20.000 Ita- liaansche industrie arbeiders in Duitsch land werk vinden krachtens de overeen komst tusschen de fascistische federatie en den Duitscben minister van arbeid1. De luchtaanvallen. Het oplreden van de burgerlijke lucht bescherming bij de luchtaanvallen op West en Noor-i-Duitschland, in liét bizondei* de houding der burgerbevolking verdient de grootste waardeering en geeft het recht om er vast van overtuigd te zijn, dat ons vaderland nooit door luchtaanvallen op de lenteïn kan worden gebracht, aldus heeft generaal Von Schroedër dc voorzitter vau- den rijksluchtbescherraingsbond ver klaard. iu een interview niet een mede werker van de Deutsche Allgemeinc Zeitung Men behoeft geen vrees te gevoelen ten opzichte van de psychische weerstands kracht vau de bevolking tegen luchtaan vallen, zei do generaal. Engeland Bomaanvallen op Gibraltar. Zondag hebben wederom onbekende vliegtuigen over Gibraltar gevlogen en wel tot vijfmaal toe. Volgens een ooggetuige- verslag in de „Informaeiones" lieten de vliegtuigen talrijke bommen boven haven en. vesting vallen. Afweergeschut op het land en op de Engelsche oorlogsschepen kwam in actie. Onder de bevolking heersch- te groote zenuwachtigheid. Britsche torpedojager verloren gegaan. De Brilsche admiraliteit deelt met !eedu wezen mede, dat dé torpedojager Escort in de Middellandsche Zee is verloren ge gaan. De Escort werd getorpedeerd1 'en zwaar beschadigd. Standrecht in Engeland? De Loindensche correspondent van de Goeleborgs Posten meldt, dat deze week in het Engelsche parlement een wetsont werp tot afkondiging van hét standrecht zal worden ingediend. BurgeR^-dié dé oor logvoering sabotce'ren, zouden volgens dit standrecht veroordeeld worden. Angst voer parachutisten. De vicaris van Witcham, Gibbon, geeft volgens „Star"' in liet kerkelijk gemeente blad aanwijzingen voor den strijd tegen valschermjagers. Wie geen pistool heeft, schrijft hij, moet het eerste het bestevoorwerp gebruiken. Ik b.v. zet ierleren avond een mestvork in de gang Idaar. Wannéér de nazi's komen telefoneer ik eerst de politie, dan neem ik zoo mogelijk mijn inestvorlc en steek deze. diep iu iets, dat geen aarde is. De lcvensmiddelenschaarschlo. De vrouw van den Engelschen gezant le Montevideo heeft d'oor middel van de dagbladen een oproep gepubliceerd ten gunste van "verdere giften aan de Engel sche bevolking. Zij verzocht om het toe- zienden van levensmiddelen, waarbij zij er op wees; dat het gebrek aan thee voor al voor het Engelsche volk een gevoelige ontbering beteekent. Amerikaansche levensmiddelen aangekomen. De Zwitsersche radio heeft bekend go- maakt, d'at het eerste Amerikaansche vrachtschip met levensmiddelen voor het Fransche volk, in Marseille is aangekomen. Dc toestand in Fransch Marokko. Dagelijks wordt de toestand in Fransch Marokko ernstiger tengevolge van de moei lijkheden in dé levensmiddetenY oorziening. Sedert het sluiten vau' den wapenstilstand wordt de kust van Fransch Nooid-Afrika door de Engelschen rechtstreeks geblok keerd. De Fransche autoriteiten hebben be sloten levensmiddelenkaarten in te voeren voor de blanke 5e vol king. Vereenigde Staten Baltische gelden in Amerika „bevroren". President Roosevelt heeft gisteren last gegeven tot „bevriezen" van de in de Vereenigde Staten gedeponeerde gelden van Littauen, Letland en Estland1. Roosevelt weer caudidaat? Hi1 Chicago is gisteren die met spanning verwachte partijdag dier Democratische Pair- ttj begonnen. Ongeveer 95 procent dier ge delegeerden en dé journalisten waren van meeining, d'at Roosevelt wed'erom candid'aat zon word'eh. gesteld. China Een protest bij Engeland. Do Chineesche regeering heeft protest ingediend hij. .dé Engelsche. regeering in verbaan'met Bet' Britsch'e attirwooid op. den Japanschén elsah" betreffende het staken van zekere transporten via Burma. Sovjet Rusland Producten van minderwaardige Irw.ilitcït. De Sovjetregeering heeft een wet uitge vaardigd, waarbij de vervaardiging van in dustrieproducten van minderwaardige kwa liteit en onvolledige bewerking evenals do vervaardiging van producten met over treding van do voorschriften omtrent de kwaliteit verklaard wordt tot een tegen den staal gericht misdrijf, dat gelijk ge steld moet worden met saboteurswerk. BINNENLAND Betaling Duitsche weermacht Van leveranties of van verrichtingen. Van de zijde van den Duitscben mili tairen bevelhebber in Nederland, wordt het volgende medegedeeld Met betrekking tot de betaling van leve- 1 rauties aan de Duitsche weermacht, even- als voor de vergoodingen wegens ver richte werkzaamheden len behoeve van de Duitsche weermacht za! binnenkort een verordening verschijnen, die de aanbieding en wijze van betaling der nota's ten deze regelt. 1-Iet gaat hierbij om die leveranties of verrichtingen, welke door de Duitsche weermacht van de Nederlandsche bevolking woraen gevorderd en waarvoor erkennings- bewijzen zijn afgegeven, zonder dat tot nu- toe betaling geschiedde. Ln bizondére gevallen kan betaling ook plaats hebben, wanneer verrichtings- of levcranüe-erkenm'ngsbewijzen niet door de Duitsche weermacht zijn afgegeven, doch de. verrichting of leverantie aan de Duitsche weermacht op aannemelijke wijze kan wor den aangetoond. Tolnutoe zijn dikwijls verzoeken om beta ling van leveranties of verrichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht bij het bureau van den militairen bevelhebber m Nederland {clief-intendant) 'ingediend, ten deele onder 'toevoeging van het be wijsmateriaal De bevolking wordt bij dezen uitgenoo- digd, zulke verzoeken en toevoegingen achterwege te laten en de desbetreffende verordening af te wachten. Ontijdige ver-, zoeken leiden slechts tot vertraging Voorts werden op het perron opgemerkt de oud-ministers van buitenlandsche zaken! jhr. mr. A. C. D. de Üraeff en mr. J. A). Ni. Patijn, de secretaris-generaal, waarnemend boofd van bet departement van buitenland sche zaken jhr. mr. A. M. Snouck Uur- gronje, de clicf van de afdeeling diplomatie ke zaken van liet departement dr. J. II. van Roijen en de chef van het protocol jhr. mr. G. C. J. van Reen en. Van Duitsche zijde waren ten afscheid aanwezig de gezant dr. Otto Bene, de le gatie-secretarissen dr. Wissmann on dr. Zapp en de gezantschapsattaché dr. Ktlmpf. Economische samenwerking Een nationaal comité opge richt. Teneinde hier te lande de thans zotot noodigo samen working op economisch ge bied te bevorderen heeft zich, na overleg! met den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nij verheid c-n scheepvaart, dr. II. M. Ilirsch- feld, dezer dagen een nationaal comité' voor economische samenwerking gevormd! in hetwelk, cm der voorzitterschap van dr. F. II. Fenlener van Vlissingen le Utrecht zitting genomen hebben een aantal voor aanstaande personen op het gebied van! liandei, nijverheid en landbouw. i Als secretaris zal optreden dr. E. D, de Meester, Javastraat 68, 's'-Gravenli,ag|0> Het comité zal in samenwerking1 met de reeds bestaande organisaties van het bedrijfsleven trachten: i 1. Een doeltreffende coördinatie tusscheu: alle bedrijfstakken en geledingen van ons bedrijfsleven zooals handel, nijverheid* scheepvaart, landbouw enz. tot stand te brengen. i 2. liet contact met de autoriteiten tet bevorderen en te vergemakkelijken. i 3. Aan de aanpassing, die op economisch gebied thans nocdig is, praktische leiding te geven. i Het lieeft daartoe de medewerking inge roepen van die instanties en organisaties, die geacht kunnen worden ons bedrijfsle ven in zijn verschillende geleidingen op - - van do afdoening, daar zij niet op dé juiste economisch gebied te vertegenwoordigen, plaats zijn ingediend-en naar de afzenders Reeds aanstonds werd toezegging tot medewérkmg-verinegenvanri den nijver- lieidsraad, den micklenstandsraad, den on- moeten worden teruggezonden. Daardoor worden de aanbieders verhinderd, bun no ta's na de verschijning der verordening rechtsIrevks binnen de gestelde termijnen le bestemder plaatic in te dienen. Boven dien kunnen do bewijsstukken verloren gaan. Rekening voor levering van waren aan dienstvakken of troepen van de Duitsche weermacht behooren evonzoo niet aan het bureau van den militairen bevelhebber in Nederland of aan dat van den chef-i'nlen dant worden ingediend-, doch aan de weer- machtsdienstvakken ol troepen, die de op drachten heblren gegeven of nog zullen geven. Deze hebben zelve voor de be taling te zorgen Rekeningen, binnengekomen bij den mi litairen Itevelhebber (chef-intendant) voor oputachten. welke niet floor den sfaf van den militairen bevelhebber of van den chef- intendant zijn verleend, worden voorzoo- veel mogelijk aan de inzenders terugge stuurd. Ook ton opzichte van de vergoedingen voor zwartierverschaffing, wélke voor per sonen, behoorende tot de Duitsche weer macht bij particulieren of in hotels en pensions zijn geschied, zal binnenkort een verordening verschijnen. Deze verordening dient eveneens te worden afgewacht. Het vertrek van de diplomaten i Uit Den Haag. Met twee treinen, één in Oostelijke en één in Zuidelijke richting, zijn vandaag in den vroegen morgen de in Den Haag geaccrediteerde diplomaten met hun familie en het meerendeel van het legatiepersoneel uit ons land vertrokken. Precies op het vastgestelde tijdstip, G.06 uur, zette de gewone D-trein naar Duitsch. land zich op het Staatsspoorstalion in be weging. De voorste beide wagens waren voor de legaties gereserveerd. Hierin had den o.m. plaats genomen leden van het gezantschapspcrsoneel van de Vereenigde Staten, Denemarken, Zweden .Japan, Cuba, Chili, China en Brazilië, enkele diplomaten en gravin Teleki, de zuster vau den Hon- gaarschen minister-president. Door vrienden en bekenden werd het niet zeer groote gezelschap uitgeleide gedaan en nagewuifd door de achterblijVendeu verdween het in Oostelijke richting. Een gezelschap van aanmerkelijk groo teren omvang, ongeveer 150 personen groot vertrok even over zeven uur met een extra- trein van hét station Hollandsche Spoor naar Bern. Onder lien bevonden zddi de gezanten en het legatiepersoneel van dé Vereen. Staten, Uruguay, Roemenië, Vene zuela, Portugal, Argentinië, Brazilië, China, Zwitserland; Ithlië en Mexico en het per soneel van het Permanente Hof van Inter nationale justitie. Dit laatste werd uitge leide gedaan'o.m. door den president van hét hof, den heer Guerrero, en den réchter jhr .mr. Van Eysinga. dernemersraadvoor- Ned. Indië, het ver bond van Nederlandsche werkgevers, det algemeen© katli. we rk ge vers vere en i g in gbed verbond van prot. chr. werkgevers in Ne» deriand, den Kom. Ned. middenstandsbond* den Ned. r.k. middenslandsbond, den chris- telijken. middenstandsbond, het Kom. Ned, land bon wcomité, den Icath. Ned. boerenk en tuindersbomd, den chr. boeren'- en tuirr- dersbond in Nederland, de Ned. mij. vootr, nijverheid en handel, vele kamers vanj koophandel, onder welke die van Amsterk dam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht' en de Amsterdamsche bankiersvereeniging. Gemengd Nieuws Moedige redders beloond Door de Mij. tot redding van drenkelingen. Op 13 Maart van dit jaar reed in het Goudsteenwater te Maassluis ©en bestol wagen mei drie personen te water. Dooc moedig optreden van een drietal personen^ werden de inzittenden uit de reeds onder water verdwenen auto gered. Niettemin overleed een '34-jarige Rotterdammer en, kele uien na het ongeval. Door de Maatschappij tot Bedding vani Drenkelingen is nu aan de redders, respj, J. A. Heymans, agent van politie, M. v. d', Lee en .T. Vijfwinkel, leden van de E. HL, B. O. op het politiebureau te Maassluis1* do bronzen rcddingsmedaille met getuig schrift uitgereikt. j De uitreiking geschiedde door dr. W. HL A. de Wilde, correspondent van genoemde maatschappij en door mr. P. A. Schwartz, burgemeester van Maassluis en hoofd den gemeente politie. Deze intieme plechtig heid ging met enkele toepasselijke woor den gepaard. De lieer Heymans beantwoord de de korte toespraken en dankte voor de onderscheiding. j Drie slachtoffers der zee Door den stroom meegesleurd. 1 Bij het badén in zee zjju te Nes op Ameland1 drie personen verdronken, t.w. het echtpaar Bijlsma uit Steanwijk en mej. Jo Bakker uit Maassluis. De slachtoffers waren bij Oostenwind, welke een sterken stroom veroorzaakt, te ver in zee gegaan. Het grafmonument der Evertsens Nagenoeg onbeschadigd.. Bij hel wegnemen van tte zandzakken* die het monument van de gebroeders Evertsem in dé Nieuwe Kerk te Middel burg beschermden, is gebleken, dat dit mo nument bijna geheel önbeschadigdi is 'ge bleven. .'v-l ):v' /'riAl'ri Ddm courant verschijnt dagelijks, metnit- (ondcring van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f2.50. rrfjs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eorstvolgond num mer moeten vöör elf uur aan het Bureau Sezorgd zijn, 's Zaterdags vóór t» uur. J- Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Wrt Prijs der Advertentiën: van 1kregels 1155; liU. fcAiVA./ iedere regel meer 10.30; in bet Znterdngnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35. Reclames f0.75 per regel. Incassokostende.; postkwitanties 15 eta. Tarieven van advertentiën oij abonnement xijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgonomen 5 0.00 t/m. 15 voor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk 'woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën i 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. •;j

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1