«Ie spin Waarom distributie van boter en vet? 68109 Groenelaan 69744 SI. Liduinaslraat] LEDERWAREN 68142 t,Kofa"-Bertels, Dam 9-26. Timmerman-Metselaar - Aannemer 67777 69802 67912 69551 69109 68295 68110 Singe) 68111 Kreupelstraat 68811 69400 69676 68886 69513 68154 67525 69404 68735 67593 68484 68251 69773 67556 68796 67664 68421 67863 69899 68011 68752 Er is te veel boter; daarom overschakeling van margarine- op botergebruik. Het inkomen speelt een rol bij de boterkaart. Hoe de distributie werkt Antliraciet Autodicnstcu Bakkerij Bankiers Er is nog voeding genoeg DE DAGELIJKSCHE VRAAGBAAK Algemeen Installaticburcau Hnis- en Decoratie-Schilder G. VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Levensmiddelen BIJLOO'S WINKELS? Machinefabriek Meelfabrieken Bedden en Tapij ten Bedrijïsklecdin Boekhandel en Bibliotheek i Drukwerk Frtgi daire- Huisboudkoelkasten (ilas Goud- en Zilverwerken door Johnston Mc. Culley 2) Hoeden, Petten (ook in laken) Menbileering (Complete) Papiervernietigin Pompen Rund- Kalfs- en Varkcnsslagcrij Schoorsteenvegen Sigaren, etc. Stoffen-Manufactiiren Woning-inrichting Woningbureau Over de distributie van boler en vet is gisteren een toelichting gegeven op de dagolijksche persconferentie in de persaf deling van tiet rijkscommissariaat te 's-Ura- ventwe, door dr. ir. Scliönbeck, landbouw deskundige van het rijkscommissariaat; dr. ir. P. X. Roekei,' regeeringscommissaris voor de zuivel en de heer S. de iloo, de dageij||che leider van het centrale distri butiekantoor. De hoer Boekei deelde mede, dat de rant- socneering is ingevoerd op tweeërlei grond. In de eerste plaats dient met nadruk te Een hall pond boter per week per persoon is het rantsoen, dat door de huidige disfcri- hntieregeiing wordt toegewezen". De weeg schaal overtuigt de zorgzame huisvrouw ,,het volle gewicht" van dezen nien- Tan •wen maatregel. worden vastgesteld dat er op dit moment geenszins sprake is van een nijpend tekort Wijs beleid eischt echter met liet oog op de toekomst, datdevelverbruikers tot spaarzaamheid worden gebracht. Het boter overschot Een tweede reden om de rantsocncering in te voeren is gelegen in de overproductie van boter. Nederland is een sterk zuivel prochiceeren c/land, dat sinds jaren moeilijk heden heeft bij het aan de markt brengen van zijn boteroverschot. In de laatste crisis jaren had men den onprettïgen toestand, dat do boteroverschotten, in Engeland legen 'afbraakprijzen moesten worden verkocht. Nu ook doze- markt thans verdwenen is zal u'c zuivelpositie op andere basis moe ten worden gesteld, hetgeen misschien niet al te zeer te betreuren is. De export van boter nair het vasteland van Europa ondervindt groote moeilijkhe den. «Vehswaar is Duitschland a's afnemer gebleven dit land neemt zelfs iets meer af dan vroeger doch dit neemt niet weg, <lat ons land niet groote hoeveelheden boter zal blijven zitten. Het is daarom on vermijdelijk dat wordt overgegaan tot maatregelen, welke wijziging brengen in het verbruik van etten hier te lande. In ons blad van gisteren hebben we daaromtrent reeds iets meegedeeld. De margarine-eters zullen voor het grootste deel op bo'er moeten overgaan. Dit kan alleen bereikt worden door de invoering van een raat- soeceering. Oversrhakelen op boter. In de naaste toekomst zal naar ruwe raming ongeveer de helft van het marga- imeverbruik moeten worden overgeschakeld op boferverbruik. Dit zal in dezen vorm geschieden: de consumenten van een. lager ïfikom en klasse ztillén distributiekaarten krij gen, waarop zij margarine kunnen koopen, de consumenten van een hoogere inkomen- klasse zuilen op hun. kaarten alleen boter kunnen bekomen. Een toeslagregeling. Bovendien zal een loeslagregeliug worden ingevoerd, waardoor de houders van mar- garinekaartcn een reductie van 40 cent per kilogram zullen, kunnen verkrij-ei op de boter, welke zij op hun bons koopen. Op die manier zal een groot deel van het boteroverschot kunnen worden wegge werkt, doch er resteert dan nog een ge deelte der boterproductie, welke in koel huizen zal "worden opgeslagen. De hoeveel- beid, welke aldus zal worden geconser veerd, is te ramen op ÏO.OOO.ODO kilogram. Wellicht vindt daarmede nog niet het ge- lieele overschot onderdak, de eventutole rest zal in den vorm van uitgesmolten bo- tervet in distributie worden gebracht. De regeling, welke voor de eerstkomende twee weken reeds is afgekondigd is dus een voorloopige, welke is afgekondigd om den overgangstijd te overbruggen. Hotels en bakkerijen. Naast den gewonen consument is ook rekening gehouden met het hotel en restau rantbedrijf. Dit zal géheel op boter en olie worden aangewezen en zal geen mar garine meer verkrijgen. Ook de bankethak kers zullen geheel met boter moeten werken Op deze wijze hoopt men door de moei lijke periode van overproductie van boter been te komen. Als dezen winter de melkproductie min der is, zal de koelhuisboter worden aange sproken. De heer Boekei zcide daarna nog (er ver klaring van den achtergrond dezer maat regelen, dat d eveehouderij in ons land een typisch seizoenbedrijf is en zijn. grootste productie heeft in de vveideperiode. UV dit verband is vooral de opslag in de koelhui zen een maatregel van groot nut,, immers daardoor vor.lt mogelijk dat in de winter periode, wanneer de melk- en botcrproduc. tic sterk zal zijn afgenomen, de koelhuis- voorraden i.i omlocp worden gebracht. Daar door wordt een zeker evenwicht verkregen waardoor het mogelijk is de exportrelaties, met name met Duitschland to behouden. De dagelijksche leider van het centrale distributiekantoor de heer de Iloo, heeft daarna eenige toelichtingen gegeven over de technische uitvoering van de distributie. Een nieuwigheid bij de rantsoenee ring van bofer en vet is dat den consu ment niet meer de vrije keuze van het aangekochte artikel zal worden gelaten. Daardoor was een distributie op de num mers van het algemeen distributieboekje niet mogelijk, omdat men werkelijk ook'een bepaald e klasse zou moeten kunnen dwin gen boter te koopen. Weliswaar geschiedt nu twee weken lang de distributie op liet algemeen distributieboekje, maar dit is slechts een overgangstijd.' Er was natuurlijk een zekere overgang noodig, omdat men onmogelijk alle consu menten te voren ovc-r de voor de deur staande maatregelen kon inlichten door het rondzenden van kaarten met vragenlijsten. Er was dan een hamsterperiode ontstaan, die ongetwijfeld tot' moeilijkheden zou heb ben geleid. In deze twee weken mag geen olie wor den verstrekt, wel boter, margarine of vet. Degenen echter, die over esn paar weken geen margarine meer zullen kunnen krij- gen, moeten thans niet denken een run op de winkels te kunnen ondernemen om mar garine in te slaan. De detaillisten immers kunnen slechts nieuwe voorraden krijgen op de basis van het normale verbruik. Do inkomensgrens. In de komende veertien dagen zullen dus vragenlijsten worden rondgestuurd om te trachten informaties te krijgen over het inkomen van eiken consument. De inkomensgrens, waarboven alleen boter kan worden gekocht ligt voor een normaal gezin, waaronder verstaan wordt man, vrouw en drie kinderen, op 1400 gulden. Voor ieder kind minder dan drie wordt de grens 100 gulden lager gesteld, een gezin van man vrouw en een kind, met een inkomen van f 1201, moet dus een boterkaart én geen vetkaart krijgen. Daarentegen wordt de jjrens voor ieder kind méér met 1C0 gulden naar boven verlegd. Nu is het niet noodig, dat consumen ten, wier inkomen in ieder geval ver hoven of ver beneden de genoemde grens ligt, nauwkeurig hun inkomen opgeven. Zij kunnen op de vragenlijst eenvoudig invullen dat zij slechts in aanmerking kannen komen voor de bo terkaart resp. margarinekaait. Extra rantsoenen De rantsoenen zijn vastgesteld op 250 gram per week. Kinderen die hun vierde levensjaar nog niet voltooid hebben krij gen een rantsoen van 125 gram per week. Arbeiders die zwaren arbeid verrichten krijgen 375 gram toegewezen en die zeer zwaren arbeid verrichten 750 gram. Zooals reeds gezegd, zullen twee soor ten kaarten worden ingevoerd: vetkaar-' teu voor inkomens heneden 1400 gulden en boterkaarlen voor inkomens daarbo ven. Op de vetkaarten zal tevens op na der aan te kondigen wijze reductie to verkrijgen zijn voor den aankoop van boter. Deze reductie is vastgesteld op 40 cent per kilogram. De levering aan den tusschenhandel geschiedt op de gewone manier. De de taillisten gaan met de. deze week ontvan gen bonnetjes naar het distributiekan toor, krijgen dan grootere coupures en kunnen daarmee gaan werken. Wat de slaolie betreft, daarvoor zullen geen afzonderlijke bons worden aange geven. Op de boter- of vetbon zal desge- wenscht slaolie verkrijgbaar zijn. De hotels en restaurants zuilen vanaf heden toewijzingen krijgen op de basis van 75 pCl. van een normaal verbruik in de gelijke periode van verleden jaar. Deze inrichtingen moeten zich tot den plaatse lijken distributiedienst wenden. Tenslotte heeft Landwirtschaftsrat dr. ir. Schcnbeck een samenvattende toelichting doen volgen. Hij zeide dat alle maatregelen, welke thans zijn afgekondigd-, door oen kame raadschappelijke bespreking tusschen de Bouwkundige Duitsche en Nederlandsche instanties zijn voorbereid.' Over elk détail is diepgaand overleg gevoerd'. Het voorbeeld van het Duilsche rijk is daarbij zeker niet in alle opzichten gevolgd. De Noderlandsche win kelier kan zich gelukkig prijzen, dat hij niet als zijn Duitsche collega verplicht is te rekenen mét rantsoenen, uitgedrukt in tiendeelige breuken. De rantsoenen zijn hier tot- rondegetallen afgerond. Fa. Wed. M. van Meurs, Broers- veld 53. Erkend gasfitter. Erkend installateur. Uw adres bij ver huizingen. Né 6 uur tel. 67879. JAN HOOGENBERG, HOOGSTRAAT 241 Beste) nu kolen (9 LIJXEM 2 x daags op Rotterdam J. de Ronde (Fa. F. v. d. Velde) Boterstraat 77 Krommenhoek, Singel 101. Uw bakker. Amsterdamsche Bank N.V. Bijkantoor Westvest 36 Alle Bankzaken Assuranties Maltha's Lederhandel, Broersveld 145 - 152 Leder-fournituren, Koffers, Actetasschen, Reparaties (2 LUNEN) A. Fontijne, 'jspj Boterstraat 2832. ïiy Modern ingericht reparatiebedrijf Fa. Willems <Sc Ernsting. Rotterdamschedijk 233-235-237. F. Röttgering, Hoogstraat 17. Grootst Speciaalhuis. V'; Uitgebreide Catalogus, A. Rood bot v.h. J. v. d. Berg's Boek handel, Rubensplein 16. Beëedigd Taxateur van Onroe rende Goederen. J. Bokhorst, Lange Nieuws traat 145. Drukkerij Wijchers, Walvischstraat 3, Handels- en Vereenigingsdruk- werk. 12 .LIJNEN V N.V. Pietersen Co's Automobielbedrijf Broersvesi 74-76 N.V. Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38. Alles op .dit gebied. H. Th. v. d. Vlerk, Rotterdamschedijk 268. Gediol. Uurwerkmaker. Nu geen room mag worden verkocht heeft de bovenste laag van.iedere lifer melk voor de verstandige huisvrouw buitengewone waarde Men moet deze en andere distributie- maatregelen zien in "nauw verband' met de installatierede van den rijkscommissa ris, waarin deze gezegd heeft dat hij er voor zorg zou dragen, dat hetNeder land sche volk niet tot ongunstiger levensvoor waarden vervalt dan het gemeenschappe lijke lot met Duitschland' en de vernieti gingswij der vijanden liet noodig zou ma ken. De rantsoenen zijn zoo gesteld, dat een volwassen mensch er genoeg aan heeft. In Nederland' beslaan trouwens voldoende mogelijkheden om met andere voedings middelen de schade ir te halen: spreker John Warwik stopte het papiertje weer in het laschje, stak dit in zijn zak, leunde achterover tn zijn stoel, greep naar zijn glas en grinnikte. 1 i- Ze spelen nog steeds het oude spelletje, dacht hij. Zeker geen vernuft genoeg om iets nieuws te verzinnen. Een maagd in nood roept om hulp Een dappere held snelt naar haar toe verwikkeling:n en zoo meer. En hoe loopt het af? Hij '-grinnikte- nogmaals en dronk. Niets1 nieuws op de wereld. Iedere sen satie is oud, redeneerde hij verder; Land schappen. gehonweri, steden, mannen en vrouwen. van alles heb ik gezien 'Avonturen, intrigues, oatJekkingsIoch'en allemaal: meegemaakt Altijd, hopen op iets nieuws*., en nudit Het is me wat. Hij dronk zijn glas teeg en bestelde er ■nog een. Hij had nog geen zin - naar- zijn kamers te gaan. Hij dacht weer „aan het stukje papier m het laschje. Wat is de bedoeling, vroeg hij zich af. Waarom koos ze juist mij uit? Ik bon niet getrouwd, heb geen aristocratische rela ties, en. laat me niet chanteeren, omdat het me niet kan schelen, wat de men- scfieri van me denken. Berooving? Dat zou me een j?:ap zijn. Dat meisje... Hij dacht weer aan het meisje en trachtte zich haar voor te slellen. Ver draaid. Misschien had hij het toch mis. Dat meisje was geen avonturierster dat had hij op slag gezien. En toch had ze haar uiterste best gedaan, zijn aandacht te trekken en opgepast, dat haar bege leider bet niet zien zou. En ze scheen... verdraaid, ja, dat was het ze scheen angstig te zijn geweest Lc' geloot, dat ik een dwaas ben, maar ik moet er toch meer van weten, zei Warwik in zichzelf. Ik heb wel een avoD- tuurtje noodig. Hoop is er wel niet Ik weet var» te voren, dat het nieli nieuws zal opleveren. Hij dacht er nog eens over na. Het adres was -een heel eind weeg en het liep tegén middernacht Hij kende de wijk een heei deftige. Niet een wijk, om er 's nachts rond" té scharrelen zonder behoor lijk doel... - Maar hij had toch een doel dat gouden laschje terug brengen? Doch zou iict niet dwaas zijn, dat zoo laat in den nacht te doen? Kon- hij het ding niet laten brengen Natuurlijk. Maar het kon geen kwaau, eens poolshoogte te nemen. Hij had toch nog geen slaap en dus geen reden om Daar huis te gaan. Heldere maan. Mooi weer voor een ritje. De fris- sclie wind. zon hem goeddoen. „Roep even een taxi voor me," zei hij tegen den bediende. „Jawel, mijnheer Warwik" „Heb je soms een automatsch pistool?" „U-zegt?" „Zoo'n ding om kogels mee af te schie ten, begrijp je?" „Is dat een grapje, mijnheer Wawik?" „Om kwart over twaalf/ als ik dood- nuchter -ben? Ik dacht, dat je me beter kende." - „Maar een pistool, meneer?" ;,Ja. Heb je er een? Ik zou het graag leonen." „Maar ziet u de wet en...." „Ja, dat weel ik allemaal wel. Geen ver boden wapens. dragen en zoo meer. Beste kerel, ik heb allé mogelijke soorten wa pens gedragen, van een schijfpistooltje met rubber .balletjes af, tot een oïifanben- N.V. A. Tieman, Hoofdstraat 39, -yixg Tarwebloem T arwemeel j'ry Tarweafvallen, ..NjS G. J. de Jager. yyi Dirk van Wassenaarstraat 35. Showroom Rembrandtlaan 7. J Jac. v. d. Waal, Westmolen straat 25-27. Inkoop alle soorten.' oud papier en metalen. Verkoop, Verhuur en Reparatie'; Willem Fontijne's Pompen-en'; Motorenhandel, Noordvest 85. Benzine- en Electromotoren. Fa'. J. H. v. d. Water, Dam 52. Verbetering van Schoorsteentres. Fa. V. L. Borrani, Alléén Lange Achterweg 33. R7CQQ JAC. v. d. TEMPEL, V dO«5 Broersvest 127 yï Alle bekende merken. Bezorging door geheel de stad. N. Scheurkogel, Lange Nieuw- straat 177179. Uitvoering- vau werken in gewapend beton. Piet Heniger, Passage 1. Heerenmode-artikelen. Vraagt tel. zichtzending. Fa. Rijnbende Hoogstraat 32. Van Hoek, ■Woningbureau,,Schiedam-West* Nieuwe Haven 83. Adra. van Onroerende goederen noemde volle melk en kaas, die zeer waar devolle bestamldecleh voor do voeding be vatten. Het Neder landsche volk is er met deze distributie heusch niet zoo kwaad aan toe. Dat de rantsoenen veel krapper zuilen worden is ook niet te vreezeh, aan gezien de distributie niet voortvloeit uit oogenblikkelijken nood1, d-och is ingegeven door wijze voorzichtigheid met het oog op de tijden die komen. Het is inderdaad- •niet fraai, dat men zijn toevlucht heeft moeten nemen tot een splitsing van hel volk m inkomensklassen, doch er stónd- geen andere w< open. Spr. noemde het illustratief voor d'en noodtoestand' van het Nederlandsche volk, dat vier millioen men- scheh vallen beneden de inkomensgrens, waarvoor de ve'tkaarten zullon. worden uit gereikt. De helft ongeveer van de bevol king zal tot'de houders van. de vetkaarten gaan behooren. De verkoop van room. Het verkoopverbod! van room is daaruit te verklaren, dat het ongewenscht is ge acht, dat de meer vermogenden zich scha deloos zouden stellen met slagroom en geweer. De wet is. er om misdadigers in bedwang te houden; .ik ben een fatsoen lijk burger." „Zeker, mijnheer. Ja, ik heb hier nog wel een ouden revolver liggen, al maanden Achter het buffet.- Geladen ook. U .wilt hem geladen hebben?" y ,'v „Om - met eenig- succes een revolver af te schieten, moeten er patronen .inzitten, niet waar? Zef, vdheuten we niet heel wat kostbaren tijd „Ik zal er een stuk. papier omheen 'doen, mijnheer. .Weet u zeker, dat het heelemaal in orde Is, mijnheer?" „Ongetwijfeld Ik zal mezelf niet voor mijn kop schieten en ook geen moord bedrijven en het wapen laten liggen, zoo dat de politie jou zou kunnen verdenken. Ik ga een taxiritje maken en ik wil graag een wapen hij me hebben, omdat ik ervan overtuigd ben, dat de chauffeur een ban diet is. Haal dat ding nou maar voor me. Hier, dit is voor jé moeite. Ik zal je dal ding terugbrengen én anders kun je een nieuwen koopen En schiet nou. op, mei die -taxi." 1 - -V - Drie minuten later overhandigde de hé diende- met een buiging den revolver in een stuk papier aan John Warwik... Vijf miniiten later zat John Warwik in een .taxi, dergelijke. Dit zou ten eerste de distribu- liemaatregelen dwars hoornen en in de tweede plaats zou do kleine man niet be grijpen, waarom den meervermogende op deze wijze een uitweg wordt gelaten, tto verkoop van room is daarom stopgezet. De regeling voor de hotels is niet al leen in het belang der reizigers getroffen, doch vooral ten, behoeve van deze inrich tingen zelf. De- autoriteiten hebben zoo lang mogelijk het bonnenstelsel willen ver mijden. Het is nu de plicht van de hotels en restaurants om spaarzaam te zijn en in dezen hun taak ten opzichte van de gemeenschap to verstaan. Lofden winkelier. De heer Schönbeck bracht lof aan den Nederlandschen winkelier, die tot nu toe als uitvoerder' der distributieregeliugen( voorbeeldig heeft gewerkt. Hij verdient dat dit in het openbaar gezegd' word't. Spreker hoopte, dat het publiek den winkeliers on redelijke verwijlen zou sparen, evenals hij verwachtte, dat dezen op hun beurt de huisvrouwen over die details der distribu tieregelingen zouden voorlichten. op weg naar liet adres op de American Boulevard. In zijn zak had' hij het gouden taschje. HOOFDSTUK II. j Hei donkere huis. - De chaulfeur stopte op den aangewe zen -straathoek, waar John Warwik uit-, slapte en hem een bankbiljet overhan digde- metde noodige orders. „Je blijft hier een uur wachten," zei hij. „Ben ik dan nog met terug, dan kim je heengaan. Je kunt de rest van bet geld' houden." Warwik zette zijn hoed achterop zijn hoofd, zwaaioe met zijn stok en wandelde de avenue op Be maan se.Seen helder, maar langs den weg stonden de boomen reeds in blaa en wierpen donkere scha duwen op het plaveisel. Warwik wist, dat het door hem gezochte huis aan de over zijde lag en vond het nummer-spoedig. Hij liep zonder zijn schreden in te houden door, maar nam het huis aandachtig op. Het lag een eindje van -de straat af en was een imposant, ietwat door ouderdom vervallen gebouw, omgeven door grasper ken, waardoorhoen een oprijlaan tusschen struiken en hoornen liep. (Wordt vervólgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 6