IVOROL De Nederlandsche Tandpasta VOOR STADSNIEUWS De Rotterdamsche G.G.D. Omliggende Gemeenten Het werk in de oorlogsdagen D* O&ykaas J. SCHREUDER A.J» Gemengd Nieuws Afscheid N. W. van Gelder Als commissaris van de Sjiaar- bank. Het college van commissarissen der Spaarbank Anno 1S20 heeft in zijn o.m. jubileum Van dr. J. Swart. Ofsehc-oa dr. J. Swart er geen prijs op steil, dat er in de krant aan zrjn jubi leuni aandacht wordt geschonken, kunnen tot dit doel belegde vergadering, gistere iwe toch me'edeelen, dat ter gelegenheid middag afscheid genomen van het lid van van het feit, dat dr. Swart 25 jaar pred dit college, den heer N. W. van Uelder, die zich wegens vertrek naar elders genood zaakt had gezien zijn functie neer le leg gen .De voorzitter ,de heer ir. C. Houtman, memoreerde in een kort woord dat Schie dam blijkbaar al heel spoedig na zijn ves tigmg hier een groote plaats in het hart van den heer Van Gelder is gaan innemen, gezien 't aantal belangrijke poslen, dat hij geleidelijk in hot maatschappelijke leve is gaan vervuilen. Behalve de Spaarbank genoten bet weeshuis, de Burgerwacht e.i verschillende andere verteaigiugem zijn war me belangstelling, om van de luchtbescher ming met eens te spreken. Wie dei heer tan Gelder kent, weet, dat hij, w-at hij op zich neemt, uiterst consciëntieus doet. S; rf>- ker kan heiaas thans geen herinnering aan den langen tijd van prettige samenwerking aanbieden, maar heeft niettemin tei verras sing in petto. Spr. beveelt zich en zijn mede-commissarissen tenslotte in de voort durende vriendschap van den heer Van Gelder aan en wensclit hem en zijn familie het allerbeste voor zijn verder leven. De heer Van Ce'der hierna het woord re mend, dankte den heer Houtman voor zijia vriendelijk woord en voor de prettige sa menwerking gedurende zoo vele jaren. Hij heeft het gevoel dat hij de diverse aan hem toevertrouwde belangen nog wei beter had kunnen vervullen, doch het directeur schap van de R. H. B. S nam zijn persoon daarvoor te zeer in beslag. Op den tijd in Schiedam doorgebracht zou hij steeds met veel genoegen terugzien ea hij hoopte de velen, met wie hij hier had mogen samen werken, zij het niet regelmatig, dan toch zoo nu en dan te mogen terugzien, als het kan in Bilthoven. kant van de Ned. Herv. Gemeente was. velen hem zijn komen co nplimenteeren. Bo vendien was het aanial bloemstukken, dat bezorgd werd zeer gioot. Namens den kerkcraa-J kwamen den ju- hiiaiis geiukwensehen ds. P. Boktna, voor zitter van deu kerke raad; de heer C. M, Knopperi, secretaris var: dit college; de lieer S. Bijl, voor/ittci van het college van oudeihugen en de heer P. v. d. Vlies viKM/.itter Kin het college van diakenen; voor kerkmeesters de liccren P. Schaberg en S. Nipius. Be Hervormde predikanten, voor zoover zij in ds stad waren, kwamen hun collega feliciteeren, evenals collega's uit den om streken 's avonds verschenen verscheidene kerkeraadsleden vergezeld van hun eclit- genootc ten huize van den jubilaris aan de Schoolstraat. Be burgemeester zond een teleeram. Bloemen zonden o.a. de kerkeiaad, kerk meesters, particulieren en vereenjgingen, als de afdeelmg van de Nat. Chr. Ge heelonthouders Vereen.; het Hervormd Kerkk c«ar, enz. Op 4 November a.s. zal dr. Swart 40 jaar predikant zijn. Motorbrandstof Lijn 4 en 15 weer langs de oude rouet. Met ingang van Maandag a.s. zullen de lijnen 4 en 15 te Rotterdam weer als vanouds via Kruisstraat, Station D.P. en Stationsweg rijden. Ook lijn 1 zal langs deze route worden geleid, zoodat hiermede zoowei het Beukelsorjkkwartier a's Oostzee dijk en Honïngerdijk een stationsverbinding zullen verkrijgen. Halten zullen worden ge plaatst in de Kruisstraat bij de Kruis kade, op het Stationsplein en in de Dier gaardelaan hij het Slagveld. Voor lijn 4 wordt op de Oosterkade bij het Oude Hoofdplein een halte geplaatst Passage-theater Onverwacht vader. Eerste liefde. „Onverwacht vader" speelt zich af in de theaterwereld, waar Jimmy Hanley (Den- nis O'Keefe) en Boris Belïenko (Mischa Auer) zich het lot hebben aangetrokken, van den kleinen Sandy, die onverzorgd door zijn ouders is achtergelaten. Doch er ontstaan moeilijkheden. De" autoriteiten wil len niet dat Sandy door twee mannen wordt grootgebracht. Alles lijkt dan ook volkomen scheef te gaan, totdat een hu welijk tusschen Jimmy en Diana (Shirley Ross) voor alle partijen uitkomst brengt. Met „Eerste liefde" ij Deanna Durbin's hakvisch-penode voorgoed afgesloten, maar ook op het voor haar nieuwe gebied der liefde is zij de. charmante verschijning die door haar schitterend stemgeluid bekoort. Van kostschool gekomen, gaat zij logeeren bij de familie Clinton, doch de verhoudin gen in dat gezin zijn allesbehalve ideaal, zoodat ze al spoedig dit huis ontvlucht, om te trachten op eigen boenen te staan. Dit is echter niet naar den zin van Ted Drake (Robert Stack) met wien Connie (Deanna) op een hal kennis heeft gemaakt. Hij reist baar na en vmdt haar eindelijk: als zij \c r een auditorium een proef af legt vat. haar bekwaamheid als zang- leeraies. Monopole ,'t, Begon in China". „In stormenden galo-p". 't. Begon in China, maar het eindigde in een happy ending. Tusschen deze twee punten ligt een heel arsenaal van gebeur tenissen, die niet alledaags zijn. Dat dit alles aan een cameraman van het „Union Wereldnieuws" te beurt moet vallen, is niet vreemd, evenmin als het vreemd is, dat deze rol door Clark Gable vervuld wordt, wien zooiets wel „ligt' liet wordt een dolle opeenvolging van prhneuxs-afsnoeperijtjes, waarin een onder nemende jongedame (Myrna Loy) ook een rol speelt en zelfs een heel belangrijke voor den cameraman. De film „In stormenden galop" doet zijn naam eer aan, wat de stormachtigheid be treft. Jobrmy wordt door bandieten meege voerd, omdat hij iets van geldzendingen afweet. Gelukkig heeft bij een zuster, die hem achterna rijdt en die wat nog ge lukkiger is assistentie van een geviek- sten beambte van de bereden politie krijgt. Bfe gerechtigheid overwint ook hier weer en het zusje vindt zich zelf aan het einde terug in de mannelijke armen van Ken Maynard. Be tweede distriliutieperlode. De tweede distributieperiode voor me torbran Jstof, als bedoeld in de me torbrandstofbeschikking 1940 no. 1 zal loopen van 1 Augustus tot en met met 31 Augustus 1940. Met mgang van l Augustus 1940 zullen de voor de maand Juli 1940 afgegeven be stelbonnen en vergunnmgeii met coupons niet meer geldig zijn voor het betrekken of verbruiken van motorbrandstof. Evenmin zijn geldig de namens het de partement van waterstaat afgegeven ver- voersvergunningen en voorruitdriehoeken. Teneinde voor de maand1 Augustus 1940 opnieuw in aanmerking te komen voor een vervoersvergunning en of een hoeveel heid motorbrandstof, dienen belanghebben den zich wederom in het bezit te stellen van de daarvoor gebruikelijke aanvraag formulieren. Formulieren Aile aanvraagformulieren zijn bij den plaatselijken distributledienst Broersvest 111, gratis verkrijgbaar. In een officieele publicatie, welke in de dagbladen is geplaatst, wordt een be schrijving der formulieren gegeven, tevens is döarin vermeld de wijze waarop de for mulieren moeten worden ingediend. Voorts wordt er nogmaals dringend op gewezen, dSt die verbruikers, die over een aftapinrichting voor eigen gebruik be schikken, voor dat gedeelte van de motor brandstof, hetwelk zij rechtstreeks van de leveranciers in het bij deze aftapinrichting behoorend reservoir wenschea te ontvan gen, geen vergunningen met motorbrand1- slofconpons noodïg hebben, doch deze motorbrandstof rechtstreeks van den leve rancier kunnen betrekken op een bestel bon. De formulieren bieden den aanvragers de gelegenheid om daarop tot uitdrukking te laten komen, welk gedeelte van de door hen aangevraagde motorbrandstof op be stelbon en welk gedeelte op vergunningen met coupons verlangd wordt. Zij, die voor de motorrijtuigen, waar voor zij vervoervergunning krijgen, de door hen benoodigde motorbrandstof steeds uit eigen aftapmnchting kunnen betrekken, dienen zich dus te bepalen tot het aan vragen van motorbrandstof uitsluitend op bestelbon. Zij, die echter behalve uit eigen aftapinriclitmg ook nog onderweg zullen moeten laden, dienen dus bij hun aan vrage een splitsing als boven aangegeven te maken Bestelbons worden slechts afgegeven op basis van toewijzing in op 103 L afge ronde hoeveelheden inet een minimum van 503 L. De bepalingen, vermeld in het persbe richt van 17 Juni 1940 blijven, voorzoover zij door de huidige bekendmaking niet ge wijzigd! zijn, -onverminderd van. kracht- Zondags'' east doktoren en apothekers. Morgen nemen de volgende doktoren den Zondagsdienst waar. De Bruijn, Nieuwe Haven 117; v. d. Gr.end, Rubensplem 1(5, Kunze, Singel 70, en v. d. Broek, Wil lem de Zwygerlaan 23. Morgen is geopena de apotheek het Gen frum, Hoogstraat 118, die ook den nacht dienst waarneemt. uw a v*"«" Zuiver Wollen Karpetten van Reeuwijlc's rochussenstk. ióv Verduistering Door loterijman. Door de recherche is de 10-jarige F. A. M. R. aangehoude i. Deze man, die zich op lotenjgebied een „naam" had verwor ven te Schiedam en tegen wi-en onlangs nog in de pers gewaarschuwd was, heeft zich thans schuldig gemaakt aan veiduiste- ring van contributiegelden van de Loterij club „De Toekomst", welke hij in Januari van dit jaar had opgericht- De leden van deze club, oorspronkelijk meer dan 500 in getal, stortten elke week 10 ets. contributie, waarvoor een zegeltje geplakt werd op een kwitantiekaart. Boven dien kregen zij een bewijs van lidmaatschap op grond waarvan telkens een groep van ICO leden meespeelde in do loterij1 en zij samen 100 z g. „twintigjes" speelden. Toen o-p één der uitgelote nummers in de laatste loterij de honderdduizend viel en dus «en groep van 103 leden hoofdelijk recht had op oen bedrag van ongeveer f42.kwam de aap uit de mouw, dat er in het geheel geen loten waren. Wel had R, voor den aanvang van de eerste klasse hei vereischte aantal loten gekocht, dc-ch reeds tijdons de trekking van die klasse bieek lnj niet in staat het toen ver schuldigde bedrag te voldoen en moest hij de loten reeds weer teruggeven. Niette- genstaandc dit bleef hij gedurende de overige klassen van de loterij trouw de contributie van de leden innen. Het is vasfc» kewnen staan dat hij op die manier min stens ruim een bedrag van f303 ten eigen- hale heeft aangewend. R. zal heden voor den Officier van Ju stitie worden geleid. Verkooping. Dootr notaris H. B. E. Blaisse is giste ren in veiling gebracht: 1. Een heerenhuis met erf en tuin, Graaf Florisstraat 16, groot 113 c.A., in veiling "6800. 2. Een beneden- en bovenwoning, Kort landstraat 22, groot 85 c.A., in veiling f3750. Kind gered. Gisteravond! is de 3-jarige W. H,, wo nende in de Lekstraat, in de Voorhaven gevallen. Het knaapje werd' uit het water gehaaid door den 38-jarigen D. v. B., Lek straat 12. De jongen bekwam geen letsel. Voor het MULO-examen diploma B is gisteren in gebouw Eendracht geslaagd C. Glastra. Diefstal- De 11-jarige H. W. B. en de 11-jarige D. B. hebben ten nadeele van de Anker en Ketlingfabriek ijzeren slaafjes gestolen. Bij hen zijn 75 stuks in beslag genomen. AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 2yuur en half 8: 1. On verwacht vader. 2. Eerste liefde. Monopole Theater, 2 uur en half" 8: 1. 't Begor. m China 2. Stormende galop. Zondag van 2 uur af door- ioopcude voorstelling. 24 Juli Musis Sacrum, 7 uur. Concert Zin gende Jeugd, dir. C. P. Vredebregt 28 Juli. Musis Sacrum, 2 uur. Concert Zang vereeniging „Eupbonia". ROTTERDAM. Bioscopen. Arena. 2.15 u., 7 u. 9 u. Gullivers Rei zen. Capitol. 2.15 u. 7 u. 9 - u. Het spook- hol Prinses. 215 u. 8 u. Levensdans; De Helleveeg. OVERSCHIE. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente is voor een vergadering hijeen geroepen op Maandag avond 8 uur. De agenda vermeldt 15 punten, o.a. het aankoopen van hoefsla gen aan den Schiod. dijk; aankoop van rijksgronden aan den Parallelweg; het aan gaan van een geld leening; het toekennen van een subsidie aan den Eersten Hulp dienst; Ijet aanvaarden eener schenking en de exploitatie van de zieken-auto; en ten slotte het voorstel tot uitbreiding van het politiecorps. Geslaagd. Aan de T. M. S. „Technicum" te Rot terdam zijn geslaagd: voor motorteekonaar de heer B. R, Kooning; voor electromon- teur en aankomend electrotechniseh teeke- naar de heer L. H- Weller en voor scheeps bouwkundige en scheepsbouwkundig teafce- naar de heer A J. Koning, allen van hier. De directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Rotterdam, dr. J. A. Feisser, heeft gisteren in een pers conferentie een aantal interessante bizon- derheden medegedeeld over het werk van zijn dienst van de dagen van 10 tot 14 Mei. Hoewel de gebeurtenissen van 14 Mei uiteraard de grootste belangstelling eischen, heeft toch de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst ook in de eerst© dagen van oorlog veel werk verzet. Dikwijls zijn gewonde militairen, zoowel Nederlandsche als Duitsche, ond'er ge vaarlijke omstandigheden door de auto's van den dienst naar de ziekenhuizen ver voerd. In den namiddag van den 14en Mei werd! evenwel de dienst voor een taak ge steld1, welke alles overtrof. Een stadsdeel, waar ongeveer „90.000 menschen woonden, was door een ^bom bardement getroffen en binnen enkele uren tot een vuurzee geworden. Hier moesten de gewonden zoo snel mogelijk worden verbonden en de zwaar gekwetsten rmar de ziekenhuizen worden overgebracht Deze taak werd bemoeilijkt door het uitvallen van de telefoon, zoodat de ver binding tusschen de verschillende posten moest worden onderhouden door ordon nansen. waarbij dte vrouwelijke vrijwillige hulp goede diensten heeft bewezen. Boven dien lagen in het getroffen stadsdeel vier ziekenhuizen en waren vele straten door puin en vlammen niet te gebruiken. Hier bij komt nog, dat op 12 Mei reeds oen ziekenhuis wegens de gevaarlijke ligging buiten gebruik werd gesteld en' dat op 15 Mei ook het St. Franciscus Gasthuis we gens brandgevaar moest worden ontruimd. Het aantal beschikbare bedden was bier- door van 3000 teruggebracht op 1500. Vele zieken zijn overgebracht naar het R.-K. ziekenhuis te 's-Gravenhage. Op 't oogen- blik beschikt Rotterdam over meer dun 1000 leege ziekenhuisbedden, doordat tal rijke gewonden weer zijn ontslagen en doordat de beschikking is ver kregen over barakken en hospitaalschepeo. Dat ondanks de bovengenoemde moei lijkheden de hulp op 14 Mei zoo vlot kon worden geboden is vooral te danken aan den moed en groote plichtsbetrachting, als mede de geoefendheid' van geneesheeren, verplegend personeel en de chauffeurs van de ambulances-auto's. Drie uur na het ein de van het bombardement waren alle zwaar gekwetsten geholpen. De snelle hulp is bovendien toe te schrijven aan het feit, dat men beschikte over 35 auto's, waar- modte tegelijk 140 tot 150 gewonden kon den worden vervoerd1. Deze wagens ston den verspreid in de stad en hadden op dracht niet op bericht te wachten, doch voortdurend rond te rijden langs bepaal de wegen om gewonden op te nemen. Ook is gebleken, dat men over voldioencte in strumenten beschikte. een tiental gemeld. Ook het aantal paniek en schrikaches is buitengewoon gering ge bleken. Doordat in den zomer van het vorig jaar de meest vila'e doelen van don geneeskun digen- en gezondheidsdienst waren overge, bracht naar de buitenwijken der stad, zijn de centrale melding, de centrale administra tie en de administratie van ketu ngen. de controle van het gemcenlepexsoi eet, bene vens die van de besmettelijke z.e'cten en de quarantaine, gespaard gebleven. Het Achterkiooster-complex, vtaarin de alm in L slratie en de bescheiden betrekking heb. bend op de geneeskundige verzorging he ms [ten en waar ook het psychotechnisch la boratorium met een kostbaar iristr uue ba rium was ondergebracht, is iu vlammen opgegaan. Hierbij is ook de bib lOtlicek ver loren gegaan. Ook is de polikliniek voor huid- en geslachtsziekten aan de Nieuwe Haven met een schat van wetensehappelijSc© en sociale gegevens vernietigd, alsook de gemeente-apotheek. Gelukkig was een groo te hoeveelheid genees- en verhandmiddelen tijdig in veiligheidgebracht voorloop g is thans de apotheek ondergebracht In de be waarschool aan den Vredehofweg en de polikliniek is tijdelijk gehuisvest m het Si Franciscus Gasthuis, in afwachting tot het overgaan naar het nieuwe gebouw voor de volksgezondheid, dat als door een won der temidden van de ruines gespaard is ge bleven. i Uit alle deelen van het land, tot zelfs uit Groningen werd hulp geboden en wel zoo overvloedig, dat het niet mogelijk was van alles gebruik te maken. In den nacht volgend op het bombardement kwamen reeds drie lange treinen met ambulance auto's, geneesheeren, verplegend personeel en verbandmiddelen uit verschillende sle den aan. Dr. Feisser kon hen evenwel meedeelen, dat het groote reddingswerk reeds was voltooid en dat zaj naar hun haardsteden terug konden keeren. De huidige gezondheids oz- stand. Ruim 700 slachtoffers. Naar thans bekend is, zijn ruim 700 personen bij den ramp om het leven ge komen en dr. Geisser gelooft niet, dat dat dit aantal de 800 zal overschrijden. In ver houding met het aantal ernstig gewonden, dat ongeveer 600 bedraagt, is het aantal doodem hoog, doch het is toch zeer ge ring als men denkt aan de fantastische verhalen, welke de ronde hebben gedaan. Het aantal gewonden, dat geheel of ge deeltelijk invalide zal blijven, bedraagt niet meer dan 60. Merkwaardig is ook, dat het aantal „shock-patienten" zoo gering is geweest Uit die ziekenhuizen is slechts Tenslotte gaf dr. Feisser nog een over zicht van den huidigen gezondheidstoestand te Rotterdam. Deze is sedert jaren ni«f zoo goed geweest Belangwekkend is ee* vergelijking tusschen de aantallen besmettel, lijke ziekten in het tijdvak van 10 Mei tot 18 Juli van dit jaar en dezelfde periodf van het vorig jaar: 10/5—18/7 '40 10/5—18/7 '39 Roodvonk -131""- - 20Ö - Biphterie 6 27 Typhus en para- typhus 1 2 Vooral dit typhus-cijfer is zeer verheu.* gend, aangezien de vrees niet ongegrond was, dat tijdens de vlucht naar buiten door velen ondeugdelijk water zou zijn gedron ken, waardoor het uitbreken van een typhus epidemie niet denkbeeldig was. Het is voor al aan de goede drinkwatervoorziening in de dorpen rend Rotterdam te danken, dat een dergelijke epidemie niet is ontstaan. Ongeveer 60000 personen hebben zich te gen. typhus laten inenten, doch tengevolge van de gewijzigde omstandigheden zal deze inenting spoedig worden gestaakt.. Wel zal voor hen, die dit wenscben, op bepaalde tijden gelegenheid bestaan zich te laten vaccineeren. Dr. Feisser verklaarde tenslotte te ho pen, dat de gezondheidstoestand te Rotter dam ook in den komenden winter zoo goed zal blijven. Nieuwbouw Verbouwingen- Beton- en Grondwerken Aan de T. M. S. „Technicum" te Rot terdam is geslaagd voor aankomend staal constructeur en aankomend) staalconstruc tie teekenaar de heer Chr. Schneider (mot lof) en voor assistent-werktuigbouwkundige en aankomend machine-teekenaar de hear Chr. O. Henk. Aan de T. M. S. „Technicum" te Rot terdam zijn geslaagd voor assistent-bóuw- kundig oprichter en aankomend bouwkun dig teekenaar de lieer IJ. J. Cordia; voor werkluigbouwkundige en machineteekenaar de heeren J. A. Smit en P. Vietsch; voor assistent werktuigbouwkundige en aankomend machineteekenaar de heer W. VVapenaar; voor electrotechnicus en elec- troteclxnisch teekenaar de heer H. J. Ver hagen; voor eiectromonteur en aankomend electeotecluiisoh "teekenaar de hoer J. F. Ranshuysen, allen van hier en voor vlieg- tuigbouwkundig constructeur de heer H. v. d'. Borden te Vlaardinger-Ambacht. Tweetal. Voor het beroepen van een predikant bij do Chr, Geref. Gemeente zijn. op het tweetal geplaatst: candidaat P. van der Bijl te Siiedrccht en candidaat H. van Leeuwen te Rijswijk. VLAARDINGER-AMBACHT. Naar de OosLmark. Voor uitzending naar de Oostmark zijn in deze gemeente 19 kinderen opgegeven. Auto tegen boom gereden Inzittenden ernstig gewond. Een auto, bestuurd door den heer H. Arends uit Wassenaar, is 's avonds op den rijksstraatweg tusschen Borne en Zen deren, vermoedelijk tengevolge van slippen, tegen een boom gereden. De botsing was zoo hevig, dat de wagen naar de andere zijde van den weg vloog en daar nog eenige boomea raakte. De bestuurder en twee inzittende da mes, familieleden van den beer Arend's, werden uit de auto geslingerd1 en bekwa men ernstige verwondingen. Zij werden, nadat dr. Stomps uit Borne de eerste hulp had verleend, naar het Algemeen Zieken huis te Almelo vervoerd. De toestand van een der gewonden, mevrouw Arends-Wel te vreden, is zeer ernstig. Het antn-Migeluk bij Borne. Mevrouw ArendsWeltevreden uit Was senaar, die bjj het auto-ongeluk, dat Don derdagavond onder Bome plaats greep, levensgevaarlijk werl gewond, is in liet algemeen ziekenhuis te Almelo, waar zij verpleegd werd, aan de "bekomen kwetsuren, overleden. De bestuurder van de auto, de^ heer A. Arends en mevr. van der Wopr A. Arends en mevr. van der KA rends, beiden uit Wassenaar, verblijven nog in het ziekenhuis. Hun toestand gaat vooruit. RET- „OO' TT"*' Enorme sorteering Mij voor Woninginrichting (hoek Gravendljkwal) Geslaagd. HUISSMEDERIJ—SCHOONMAKEN—REPAREEREN EN PLAATSEN VAN HAARDEN EN KACHELS Aanbev P. VAN ZUTPHEN Hoofdstr 193 Oude kerkhof 20 Voor solied Metsel- en Tegelwerk Hoofdstraat 175 SCHOTEL, STADHOUDERSLAAN 27 TELEFOON 68732 SCHILDER - DECORATEUR TUINLAAN 34 - TELEFOON 67870

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2