STADSNIEUWS De Nederlandsche Unie Daling der criminaliteit ifV Omliggende Gemeenten èÈjêÈÉèMÈÊÈéë Afscheid N. W. van Gelder Ak hoofd van den Luchtbe schermingsdienst. Ter gelegenheid van het afscheid van den heer N.' W. van Gelder als hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, zal Zaterdagmid dag van 34 uur op het Feesterrein in het Yolksjvurk een bijeenkomst worden gehou den van al het personeel, hij de Luchtbe scherming betrokken, waarbij ook zooveel mogelijk het materieel van dien dienst aanwezig zal zijn. liitgenoodigd zijn alle vrijwilligers van de organieke onderdeel-en, n,I. Commandopost, Vak! en, Wijken en Blokken met bij de on derdeden beboerende technische ploegen als Blokbrandu eer, E. H. B. 0. en derge lijke; voorts dienstpersoneel en vrijwilli gers van de gemeentelijke diensten: brand weer, Gemeentewerk© i, Technische Bedrij ven, politie en ordedienst havendienst, ont- smeftingsüieust en v-etermairen dienst, ei van üe hulpdiensten: geneeskundigen die ïst, verbindingsdienst en cheiniseheu dienst. Op het terrein zal duidelijk ieders plaats Worden aangeduid. Burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren heeft zich bereid verklaard den hoer Van Gelder toe te spreken, terwijl ook do voorzitter der afdeel ing Schiedam van tie Ned. Vereen, voor Luchtbescherming, de heer G. W. van Bergen Walraven Jr., een der hoofden van dienst, een der vak hoor den en een vrijwilliger zich daarna in korte toespraken tot het aftredendo hoold zullen wenden. Daarna volgt een kort défilé op het terrein. Voor het publiek wordt behoorlijk ruimte gereserveerd om dezo interessante bijeen komst bij te wonen; de sprekers zullen door geluidversterkers gemakkelijk hoorbaar zijn. Polygoon zal de demonstratie verfilmen. Tot den Luchtbeschermingsdienst belmo ren in totaal ongeveer 1500 man; bet mate riaal bestaat uit een 30-tal brandweer wa gentjes en een 12-tal motorspuiten. Het slachten van varkens Ia de tijdelijke centrale slachtplaats aan de St. Anna Zusterstraat. Ook deze week heeft de N-ed. Veehou derij Centrale het aantal varkens, dat de slagers in den Keimngskring Schiedam hebben aangevraagd, weer volledig toe gewezen. Er werden ISO gevraagd; daar van werden Maandag 25 en gisteren 109 aangevoerd, terwijl heden nog 60 werden .verwacht. Er zijn er dus zelfs een paar „voor het breken" bijl Dat is niet erg, want er moet wel eens een varken gestereliseexd worden en een .sSagex neemt bij nader inzien ook wel eens .een varken extra. Voor de volgende week zijn 201 var kens aangevraagd bij de Ned. Veehouderij Centrale. De varkens worden door vertegenwoor digers van de Ned. Veehouderij Centrale op verschillende verzamelplaatsen van de hoeren overgenomen. Zoo kwam de be zending van 25 stuks j'.L. Maandag uit Utrecht. De maatregelen van de Ned. Veehouderij Centrale zijn een gevolg van het gebrek aan krachtvoer, dat wellicht zal ontstaan. Daarom 2ulien 250.000 varkens extra wor den afgeslacht en in koelhuizen wotrden opgeslagen. Om de heele zaak in de hand te hebben, wijst de centrale ook het aan tal varkens voor onmiddellijke consump tie toe. Tot nu toe was dat kwantum ge-ijk aan het normale verbruik. «*v Consultatiebureau verplaatst. Het Rotierdamsche consultatiebureau voor spraakgebrekkigeo is verplaatst van Westersingel 3 naar Nieuwe Binnenweg 64. Jeugdige dief. Door da politie is de 8-jarige knaap L. v. K. aangehouden, die bekende van mej. N, tweemaal en van mcj. 0. éénmaal eenig geld te hebben gestolen. De jongen nam het ge'd weg uit portemonnaie's. Militaire auto gevonden. De politie vond ia den afgeloopen nacht in het Sierrebosch een onbeheerde mili taire aulo. Bij onderzoek bleek de accu leeg. De wagen is in beslag genomen en door de politie weggesleept. Blijkens de radio politieberichten verzocht de commissaris van politie te Delft op sporing van den wagen. Delft is er mee in kennis gesteld, dat het vermiste voer tuig zicb hier bevindt Kind verdronken. Hedenmiddagomstreeks één uur kwam iemand aan de politie meedeelen, dat hij in de »Y es terhaven, ter hoogte van de Warande, twee armpjes boven hot water had zien uitsteken, die daarop verdwenen. De politie is er dadelijk op uitgetrok ken en heeft ter plaatse gedregd. Na een half uur werd het lijkje opgehaald van den 7-jangex v. d, S. uit de Nieuwe Maasstraat. Gebleken is, dat op den wal een viertal kinderen hebben gespeeld, waarvan één te water is geraakt Geslaagd. Voor het M. U. L. O.-exameax diploma A zijn gisteren in gebouw Eendracht geslaagd J. F. Veraart en J. de Vlaming. Mej C. Gerkema, die Maandag geslaagd is voor het M. 0. L. 0.-examen, diploma A, was leerlinge van de M, U. L. O.-avond- cnrsns Rotteadam-Noord. Het Polyantha-concert De zitplaatsen. Op de brink van het Boerendorp was men hedenmiddag druk be/ig banken in gereedheid te brengen voor het Polyantha- ccncert, dat morgenavond het Rott Phi III. Orkest en de Kon. Zangvereen. Schiedams Mannenkoor Orpheus gezamenlijk zullen geien In het front vóór de muziektent wor den morgen stoelen geplaatst; op zy daar van staan de banken. De zitplaatsen zijn vrij, maar het Polyan thacomité verwacht, dat zij, die de plaat sen innemen ce.i progiamma met (leu tekst der te zingen liederen zullen koopen, waar door de kosten ©enigszins geeomjjensverd worden. Wie het eerst komt, het eerst maalt, voor wat de vrije zitplaatsen betreft. Ook de gerant van „De koe op zolder" ban aan heel wat bezoekers een zitplaats aanbieden, maar het plaats nemen aan een tafeltje schept de verplichting een eonsump tie te bestellen. Als het morgenavond goed weer is, zal het in het Boerendorp van de Polyantha on getwijfeld druk worden! Onrechtmatig steun getrokken Maatschappelijk Hulpbetoon voor f 330 benadeeld. Door de politie is dezer dagen aange houden v. Y,, wonende aan den Viaaidinger- dijk, die gedurende 19 weken onrechtmatig steun heeft getrokken. De man was reiziger voor een ths'iliateursfirma bier ter stede, maar streek Lij Maatschappelijk Hulpbetoon toch nog pl.m. f 17.50 per week op, zoodat hij ra totaal ongeveer f 330 verduisterde. Na voor den officier van justitie te zijn geleid, is de man weer in vrijheid gesold. Inbraak. In den afgeloopen nacht is een poging tot inbraak gedaan in de distilleerderij van üe Onna B. A. J. Wittkampf aan de Westerkade. De vreemde bezoeker had een raampje op een binnenplaatsje inge drukt en zich op deze wijze toegang tot het gebouw verschaft Vermoedelijk is de inbreker bij zijn werk gestoord. Onvoorzichtig gereden. Op het Lorentzp'ein is gistermiddag de wielrijder fl. B. uit Rotterdam, toen hij om keek, tegen een carrier gereden, die van tegenovergestelde zijde kwam. De fiets werd ernstig beschadigd. A G B N D A. SCHIEDAM. Passage Theater, 2 uur en half 8: 1. On verwacht vader. 2. Eerste liefde. "Monopole Theater, 2 uur en half 8: 1. 't Begon in China 2 Stormende galop. 24 Juli Musis Sacrum, 7 uur. Concert Zin gende Jeugd, dir. C. P. Vredebregt. ROTTERDAM. Bioscopen. Arena. 2.15 n., 7 n. 9 a. Gullivers Rei zen. Capitol. 2.15 u. 7 u. 9 a. Het spook- hol prinses. 215 u. 8 n. Levensdans; De Helleveeg. L. B00W, Huysmansstr. 78, Tel. 69719 BINNENLAND Aandeeien in Roemeensche petroleummaatschappijen Moeten worden afgestempeld. De Roemeensche regcering heeft be paald', dat alle aandeeien in Roemeensche petroleummaatschappijen op naam moeten worden gesteld en daartoe .op straffe' van ongddigveiLLiriug binnen dertig dagen ter afstempeling moeten worden aangeboden. lil het buitenland zou de afstempeling door de Roemeensche diplomatieke en consu laire vertegenwoordigers kunnen geschie den. De Vereeaiging voor den Effectenhandel heeft zich naar aanleiding hiervan met het Roemeensche consulaat te Amsterdam in veibimiuig gesteld en thans van dit con sulaat vernomen, dat de wijze van registra tie der betreffende aandeeien no<" tiet is vastgesteld. Wel is reeds bepaald, d'at de registratie zal geschieden door het consu laat-generaal van Roemenië te 's-Graven- hnge, Plein 1813 no. 3, in verband waar mede men wordt verzocht reeds nu een lijst in duplo, inhoudende de nummers en de nominale bedragen der betreffende aandeeien, alsmede naam, adres en na tionaliteit van den eigenaar, aan dit con sulaat-generaal toe te zenden. De aandacht wordt er op gevestigd1, d'at de houders der aandeden in staat moeten zijn het bewijs van hun eigcndom.sverkrij- gmg te verschaffen Nadering van viiegtuigresten verboden Overtredingen worden zwaar gestraft. De berging van neergestorte of in nood landing gedaalde vliegtuigen en van de onderdeelen daarvan is uitsluitend taak van de Duitsche militaire instant es. Het is verboden dergelijke viiegtuigresten ofvlieg- tuigonderdee'en ook maar te naderen, wan neer dit niet geschiedt om onmiddellijke hulpverleening tijdens of terstond na het ongeval. Iedere vernieling of ontvreemding van zulke vliegtuigonderdeelen zal als dief stal van Duitsch weermachtsgoed worden gestraft, voor zooverre niet nog scherpere strafbepalingen, brjv. wegens hulpverleening aan den vijand, in aanmerking komen. Enquete oorlogsschade De bureaus iu de provincie. In aansluiting aan dé publicaties in de purs omtrent dé registratie voor oorlogs- gevvcldschade en do standplaatsen en rayons der s ehade-em que te- comm i s s i es in de verschillende provinciën kan tkaus wor den medegedeeld, dat de bureaux der scha de enquete commissies Donderdag 25 Juli door bei gelieole land met hun werkzaam heden zullen beginnen. Alleen in do pro und ca Zeeland' en Groningen nomen do werkzaamheden Vrijdag 26 lub een aan vang, terwijl in Rotterdam, zooais bekend, reeds eenige weken geleden een schade enquêtecommissie aan het werk is ge gaan. Alle instanties, b.v. gemeentebesturen welke gegevens omtrent oorlogsgeweld schnde onder haar berusting bobben, kun nen deze thans in handen van de schado- cnquete-ccwnmissies stellen. Particulieren, kunnen met ingang van de bovengenoemde data zich om inlichtingen inzake oodogs- gewekischade tot de bureaux der schade- en cruefe-co mm issies vvendén. Betalinger inzake het internationaal reizigersverkeer. Brj besluit van 1? Juli 1940 van de secretarissen generaal van de departemen ten van nan lel, nijverheid en scheepvaart, van financiën en van koloniën zijn de be palingen betreffende den verplichten aan koop van een bepaald percentage dearing- marken bij de aanscbafnng van reismarken buiten werking getreden. Met ingang van boven genoemden datum behoeft derhalve bij den aankoop van reis- cbeques, Lij de betaling van passagegel- gen en?, niet meer een bepaald bedrag in Reichsmarken brj het Nederlandsche olea- ringinstituut te worden gestort. Marsch van den Duitschen arbeidsdienst De Duitsche rijksarbeidsdienst van het district Utrecht zal op 27 Juli in Utrecht en in Den Haag een marsch houden. Aan de marsch nemen deel drie afdeehngen in drie treinen. De afmarsch geschiedt te Utrecht om 12.15 uur van de Neude, waar na een défilé op de Maliebaan zal vol gen. In don loop van den middag zullen deze dne afdeelingen op bet Malieveld in Den Haag aantreden, teneinde een marsch door de stad te beginnen, waarbij ongeveer 18 uur op den Kneuterdijk hoogst waarschijnlijk voor een hooge persoonlijk heid zal worden gedefileerd. VLAARD1NGEN. Verbreeding Schiedamschedijk Aankoop van hoefslagen. Voor de onder handen zijnde verbreeding van den Schiedamschedijk is het bezit van den eigendom van nog eenige hoef slagen noodig. Op verzoek van B. en W. hebben de eigenaren van de hoefslagen, kadaster sectie A, nrs. 1209 en 1217, respectievelijk groot 200 en 320 c.A., de heerea W. van Vliet JCzn. te 's-Gravenhage c.s., zich be reid verklaard deze hoefslagen aan de ge meen te te verkoopen tegen den prijs van f 1.50 per c.A Deze prijs wordt als regel voor hoefslagen betaald. In overeenstemming met het advies van de Commissie voor gemeentewerken en bezittingen, enz., stellen B. en W. voor tot aankoop over te gaan. Eenriiditing-vci'kecr Hoogst raat Haven straat. B. en W. hebben bepaald: dat de Havenstraat voor alle motor rijtuigen, rijwielen en aangespannen voer- tuicen gesloten is, voor het verkeer in de rich tine naar de Westkavenpïaats; dat de Hoogstraat voor het verkeer met rijwielen gesloten is, voor het verkeer in de lichting naar den Korte:]ijk. Het verkeer op den Sehiedamscheweg. Yewts hebben B. en W. bepaald: dat do Schiedamscheweg, tusschen de Oorihavenkade en het Verploegh Chassé- plein, des namiddags van 7 tot 11 uur, gesloten is voor het verkeer met alle molorrntwigen en andere rij- of voertuigen, rij- en trekdieren en vee, gaande in Ooste lijke richting; dat de Schiedamscheweg, tusschen de Oosthavenkade en het Verploegh Chassé- pleïn, van 12 'uur des middags tot 2 uur des namiddags en van 5 uur tot 11 uur des namiddags, gesloten is voor het ver keer met rijwielen gaande in Oostelijke richting. OVERSCHIE. Geslaagd. Voor het machinisten-examen, diploma B, is geslaagd de heer G. C. H, Dijkstra:. In het eerste kwartaal van 1940. Een overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In twee tabellen betreffende de bij rech terlijk gewijsde geconstateerde criminali teit worden door het Centraal Bureau voor de Statistiek de cijfers over het eerste kwar taal 1939 en 1940 en over de jaren 1938 en 1939 gepubliceerd'. Zooals bekend is, berusten deze cijfers op voorloopige tel lingen De onherroepelijke veroor«ee±ingea wegens belastingovertredingen en die we gens strafbare feiten, welke in den eer sten aanleg dioor den kantonrechter worden berecht, zijn buiten beschouwing gelaten. In tabel I zijn de indexcijfers betreffen de de bovengenoemde perioden opgenomen. By deze verhoudingscijfers (1911 t.m, 1913 100) is rekening gehouden met den bevolkingsaanwas. Uit vorige mededeelin- gen bleek, dat de indexcijfers van het eer ste, tweede en derde kwartaal van 1939 gunstiger vvifren dan die der overeenkom stige perioden van 1938. Daarentegen was voor hef vierde kwartaal van 1939 het in dexcijfer van alle misdrijven tezamen boo- ger dom dat van 1938; deze stijging werd veroorzaakt door de toeneming van de onherroepelijke venxxrdeelingen wegens strafbare feiten, die met de bizondere om standigheden verband hielden (o.a. ter zake van de Disiributiewel, Prijsopdrijvings- en Hamsterwet e.d.) Indexcijfer 1911 t.m. 1913 op 100 gesteld. Het indexcijfer van alle misdrijven te zamen bedraagt voor het eerste kwar taal van 1940 93 tegen 100 voor de overeenkomstige periode in 1939. Door deze daling met 7 punten is dus het totaalindexcijfer onder het niveau der basisjaren 1911 t.m. 1913 10Ö) gekomen. Gedurende een reeks van jaren, n.l. sinds het eerste kwartaal van 1935 was het indexcijfer hooger dan 100 (1934 98, 1935 101). Met uitzondering van de groep ruw- heidsmisdrijvesi, van welke het cijfer van 70 op 73 kwam, zijn de cijfers der in tabel I vermelde groepen belangrijk ge daald. Bizotnder gunstig zijn de indexcij fers vaa de misdrijven tegen de openbare •orde en het openbaar gezar (27), bede larij en lamlloo-perj (22) e misdrijven tegen leven en persoon (68). Het reeds genoemde totaalindexcijfer (93) zou nog gunstiger zijn, ais het aantal on herroepelijke veroordelingen wegens „ove rige strafbare feiten'1 (niet afzonderlijk ïa de tabel vermeld) in vergelijking met het aantal van het eerste kwartaal van 1939 niet zoo belangrijk gestegen was. Terwijl in het eerste kwartaal 1939. 188. veroox- deelingen wegens „overige strafbare feiten" onherroepelijk werden, bedroeg het aantal voor het eerste kwartaal van 1940 707. Distributiewet-avertredingen. Terzake van de Distrïbutiewet werden 193 veroordeelingen onherroepelijk, Prysopdrij- vings- en Hamsterwet 167, Wet op die Luchtbescherming 140, Wet van 4 Aug. 1914 (verboden vervoer en nederlage) 104. Den lezer zj er opmerkzaam op gemaakt, dat de onherroepelijke veroordeel ingen door den militairen rechter uitgesproken, in dé vermelde cijfers niet zijn meegeteld; deze worden te zijner tijd afzonderlijk, ge publiceerd. Wat de ressorten der gerechtshoven be treft blijkt, dat het indexcijfer van alle strafbare feiten tezamen van het ressort gerechtshof te Leeuwarden van 70 tot 75 steeg; het cijfer van d© groep economische misdrijven werd' ongunstiger (119 tegen 110 m het eerste kwartaal van het vorige j'aar). Een vrij sterke dialing valt daarentegen te eonstateeren voor de ressorten der ge rechtshoven te Amsterdam - (van 126 tot 107) en te 's-Gravenhage (van 105 tot 94). Tabel II vermeldt voor strafrechtelijk meerderjarigen en minderjarigen afzonder lijk, de absolute cijfers der ver oordeel in gen van het eerste kwartaal van 1940 en de gemiddelde cijfers der jaren 1911 t.m. 1913. Het totaal aantal onherroepelijke veroor deelingen van strafrechtelijk meerderjari gen bedroeg in het eerste kwartaal 1940 4559 tegen 5024 in het overeenkomstige kwartaal van 1939, d'. i. 465 of 9 pOt minder dan in 1939. O.a. verminderden sterk de aantallen onherroepelijke veroor- deelingen wegens economische misdrijven (eerste kwartaal 1939 2345, 1940 1937), tegen leven en persoon (resp. 1321 en 1075), zedenmisdrijven (resp. 408 en 333). Daarentegen werden ten aanzien van straf rechtelijk meerderjarigen in het eerste kwar taal van 1940 691 veroordeelingen we gens „overige strafbare feiten" onherroe pelijk tegen 171 in 1939. Het totaal aantal onherroepelijke ver- oordeelimgeu van strafrechtelijk minderjari gen was in het eerste kwartaal 1940 28 hooger dan in 1939 (resp. 706 en 678). De stijging werd! veroorzaakt door vermeer dering van. de aantallen veroordeelingen wegens economische misdrijven (eerste kwartaal 1939 484, 1940 531) en ruwheids- misdrijven (resp, 38 en 58). Voor do groe pen zedenmisdrijven en misdrijven tegen leven en ^persoon werden die aantallen in 1940 gunstiger (eerste kwartaal 1939 resp. 58 en 64, 1940 47 en 42). Een oproep tot het Nederlandsche volk De reeds hij name bekende „Nederland sche Unie", vertegenwoordigd door een driemanschap beslaande uit de heeren mr. L. Emtkovon, nu-. J. Linthorst Homan en prof. dr. J. E. do Quay, heeft zich tlwas met den volgenden oproep tot het Neder landsche volk gewend: Landgenoot on, Uit den nood der tijden is een nieuwe taak geboren. Wij nooehgon u uit, met ons deze taak op te nemen. y roepen u op, met eigen kracht en overeenkomstig onzen eigen Ne- derhmdschon aaid, gezai .onhjk door kordaten arbeid naar een nieuwe Ne- dertandseho saamhoorigheid te stre ven. Allereerst is noodig: Erkenning van de gewijzigde verhou dingen. Nationale samenwerking op den ader- breeds ten grondslag. Harmonische economische opbouw, met sameinbmdmg van atie arbeids krachten in ons volk. Sociale rechtvaardigheid,, opdat er kome werk voor allen en arbeids vreugde voor alien, voor jong en oud, vcoi den sterke en den zwakke. Be zieling van de jeugd in vaderiand- schen zin. Dat willen wij verwezenlijken op Ne derlandsche wijze, eerbiedigende de traditioneele geestelijke vrijheid en v erdraagzaamheid. Wij willen ons werk verrichten ini contact met de Nederlandsche auto riteiten en met de bezettiagsauitoai- teiten. j Nederlanders. i Geeft aan ons streven uw aller krach» ten. i Wie zich afzijdig houdt schr .it de Nederlandsche zaak. Sluit u aan. L. EINTHOVEN. J. LINTHORST HOMAN. J. E. D QUAY. Het voorloopig adres van de Neder landsche unie is: Alexanderstxaat 20, 's-Gravenha@e. 1 Zelfstandig een nieuwen weg ingeslagen. Naai aanleiding van dezen oproep, heeft het A. N. P. zich tot dén heer Linthorst Homan gewend en nog de volgende bizon- derheden vernomen. De Nederlandsche Unie wil een zelfstan dige beweging zrjn, die uit eigen kracht ■en op eigen gezag haar actie zal voeren. Ofschoon de onderteekenaars door van al- ierlei kanten ontvangen sympathiebetui gingen de zekerheid hebben gekregen, dlat zij pp den steun van personen, uit ver schillende kampen afkomstig, zullen kun nen rekenen, zullen zij zelfstandig, zen der eenig roaindoat, ©en nieuwen weg in slaan. Zij zullen d'aarbrj gaarne contact op nemen met anderen, die eveneens bezig zijn mei pogingen tot nationale concen tratie. Het driemanschap zal worden bijgestaan door een raad van bijstand, waarin be langrijke personen, deskundig op econo misch en sociaal gebied', zitting zullen nemen. Een nieuwe brochure. Naar wjj vernemen zal mr. J. Linthorst Homan de wordingsgeschiedenis van dé Nederlandsche Unie vastleggen in een tweede brochure, welke tegen het week einde zal verschijnen. Opleiding volkszangleiders I)c eerste Nederlandsche vveek- cnrsus. Van Maandag 5 tot Zaterdag 10 Augus tus zal in het Maarten Maateashuis te Doom dé eerste Nederlandsche week cur sus voor volkszangleiders worden gehou- dén. Deze cursus wil een hechten grond slag geven, waarop later kan worden voort gebouwd. Piet Tiggers zal onderricht geren in het opmaken van den hoofdschotel op dezen kokscursus voor den volkszangkeuken. Het doel is n.l. voor alles: de practijk van den volkszang, het zingen van Nederlandsche volksliederen, van canons en eenvoudige meerstemmige composities. Een volks'ang- leid'er moet echter ook onderlegd' zijn iu technische zaken als ademhaling, articu latie, noteniezen, enz., hiervoor zal Joe. Lermardis zorgen. Jop. Pollmann zal er voor zorgen, dat de toekomstige leiders en. leidsters inzicht zullen hebhen in het wezen van het volkslied;, in zijn geschie denis, in echtheid en namaak, in beteeko- nis en symboliek, melodie eu rhytbmo, in het eigen Nederlandsche karakter van dén tekst. Wamt het volkslied ontstond' uit den geest van het volk en door-het volks lied in eere te houden, helpt men dear geest van ons volk zuiver te bewaren. Hét zingen van het volksliod is: medewerken! aan het behoud van land en volk. «Hf i Brattdstoffenhandel, Goederenvervoer EEN OUD VERTROUWD ADRES Ti f ■r -Va, MJujy. j* K

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2