gar dÊÊm De organisatie van Opbouwdienst den 4 WSmÊÊÊm w^mÊÊsÈÊKÊÊt' TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Eerste werk: herstel van orde en tucht. Her stellingen aan het Oostfront van de vesting Holland. Onpolitiek. Uit de Pers Gemengd Nieuws Vliegers aangespoeld De nieuwe sociale ordening in Nederland wjm, mém liipsgi - mm m mmrn mmmm mmmÊÊÊmm, v*-, 1 ISii BINNENLAND De deviezenverordening Paardenveiling Verlichtingsvoorschriften Vijf en vijftigduizend dienstplichtigen van de Nederlandscbe weermacht zijn thans om-waau m den Opbouwdienst Over de organisatie van dezen dienst heeft de lei- de? majoor J. N. Breunese, in een pers conferentie eemge beschouwingen gehou- ^°De hiiiiuien van den Opbouwdienst zijn die leden der weermacht, die geen arbeid hebben minnen vinden in de burgermaat schappij. Zij hébhen een bewijs van hun burgemeester - overgelegd, dat zij werkloos zijn. Een 'teel -van hen moet gerekend worden tot de slachtoffers van de huidige omstandigheden. De ondernemingen, waarin zij werkzaam waren, zijn stil komen te liggen door den oorlog, of zijn te gronde -gegaan. Een ander en grooter deel was reeds voor cie mobilisatie werkloos. Helaas zijn er onder hen vele beroepswerkloozen. Iedereen keet de funeste uitwerking van onze vroegere stempel- ensteunregelin gen. De jarenlange werkloosheidwas oor zaak van arbeidsschuwheid', van een dar ling van het moreel en van een minder waardigheidsgevoel. Ieder officier heeft dat in de voorafgaande maanden in de prak tijk hij don troep kunnen merken. De man nen, die eemge jaren werkloosheid ach ter den rug hadden, misten voor een groot deel houding en fut. Gemeenschapszin. De Opbouwdienst nu wil in de eerste plaats hij allen gemeenschapszin en saam- li oc righeid sgeyoel bevorderen en wil trach ten eerbiea en waardeering voor den ar beid. hij 'te brengen. Natuurlijk is dit niet in veertien dagen of drie weken te berei ken. Het is evenwel een doel van zoo hooge sociale waarde,, dat wij, aldus ma joor Breunese, gaarne al onze krachten daaraan zullen geven. Hét eerste middel om dit doel te be reiken is het herstel van orde, netheid' en tucht. Met 50.000 mannen, hij wie géén stiptheid ou tucht lieerscht, valt niets aan te vangen. De tucht moet gebaseerd zijn op vertrouwen. De leidende officieren en onderofficieren moeten hün mannen in alles voorgaan, moeten zich dicht bij den man begeven en hem wijzen op den ernst van de taak die hem wacht. De grootste ge strengheid, en als het moet hardheid, moet worden toegepast. Dit kan ook, indien met rechtvaardigheid wordt opgetreden. Exces sen, fouten en. overtredingen zullen met kracht moéten worden- -bestreden, om. zbo; doende .te--komen.-.tOt :afdeelingoh,':<lié,CvèÊ komen in* dé Tiandr van de leiders zijn en die op haar-beurt ook weer het ver trouwen bobben in. dieleiders. Dit is een moeilijke opgave,;'doch tevens een eerste voorwaarde^ welke ook vervuld' zal wor den, indien de leiders hun taak met be zieling verrichten. Arbci-dsobjcelen. Zoodra eenige teekoning in de verlxj- tering op dit terrein merkbaar zal zijn, zal onmiddellijk Worden aangevangen met de uitvoering van arbeidsobjecten. Men zal gemerkt hebben, dat op dit punt de Op bouwdienst met terstond' van stapel isge- 1 o op en. Het zal misschien half Augustus worden eer het eerste werkobject ter band' zal worden genomen. In den aanvang zal de keuze der werkobjectcn met eenige kieskeurigheid moeten geschieden, ff iet elk object immers leent zich voor gemeen- schappelijkcn arbeid van eenvoudigen. aard, waaraan een ieder, ongeacht zijn beroep, kan deelnemen.-Bovendien moet den man nen duidelijk zijn, dat bun arbeid aan de gemeenschap, dus aan land en volk, ten goede komt. Dit zal hét geval bijv. zijn, wanneer de Opbouwdienst in het Oost front van ae vesting Holland', waar veel akkers en weiland aan de agrarische pro ductie zijn onttrokken, deze landerijen we der voor landbouw en veeteelt bruikbaar gaat maken. Indien de daar werkzaam te stellen afdeehngen tevoren aan de hand van kaarten inzicht krijgen in doel en werkwijze, zal zeker de zin en de ernst van de te ondernemen arbeid tot de man nen spreken en zal hun innerlijke gesteld heid mede brengen, dat zij hun werk ten behoeve van do gemeenschap met ambitie en toewijding zullen verrichten. Dergelijke workobjectetij geschikt om te worden uit gevoerd 'door menschen uit verschillende beroepen afkomstig, zijn ook bebosschings- werken, cuttuurarbeid, herstellen van dij ken, het graven van kanalen, e.d. Door dezen arbeid zal de vroegere sol daat, ingedeeld hij den Opbouwdienst, de waarde leeren kennen van het werken ten nutte van de gemeenschap en zal hij de vruchten plukken, niet alleen van de onle digheid, maar ook van het verheffende "besef, een nuttig menscli in do maat schappij te zijn. De lichamelijke opvoeding. Alleen arbeid echler is niet voldoende voor het gestelde doel. Het is veelzeggend, dat de eerste dag, waarin de Opbouwdienst officieel in werking trad, aan de sport ■was gewijd. Op 15 Juli is in Den Haag een sportcentrum geopend, waar de toe komstige sportleiders van den Opbouw dienst in opleiding zijn. Hef feit, dat ter stond op den eersten dag daarmede begon- DER WOENSDAG 24 JULI 3940. No. 22534. nen is, moet men zien. als een demonstratie van den geest, Welke de leiders bezielt: een daad is meer waard dan lang gepraat. Wij weten allen boe liet met de licha melijke opvoeding in ons land gesteld is en kennen de plannen, welke thans voor de toekomst worden gemaakt. Bij de ver nieuwing van de lichamelijke opvoeding in Nederland zal de Opbouwdienst in de eerste gelederen marcheeren. Zijn mannen moeten hard als staal en taai als leer zijn. In hun krachtige lichamen zal een frissche geest huizen en een warm hart kloppen voor land, volk ,taal en cultuur. Muziek en zang. Ook aan muziek en zang zal veel aan dacht worden besteed. Ik ben, aldus ma joor Breunese, een overtuigd voorstander van muziek- en zang-oefeningen, rhylhme immers geeft kracht. Ik hoop; op dit gebied binnen niet a,l te langen, tijd merkbare resultaten te hebben bereikt. Vakbekwaamheid. Misschien had hetgeen nu volgt in de eerste plaats moeten, worden genoemd groote aandacht zal de Opbouwdienst beste den aan vakbekwaamheid. Het doel immers is menschen af to leveren, dié bun plaats in de maatschappij met eere zullen gaan innemen. Ex zijn in dén Opbouwdienst man nen, afkomstig-uit de meest uitoenloopende beroepen. Voor hen zal gelegenheid wor den geschapen zich in het eigen vak. te bekwamenof hun reeds verworven be kwaamheid to onderhouden. Daaróm zal nauw contact worden gehouden mot fa brieken, werkplaatsen en vakscholen, ten einde deskundigheid en practisehe werk ge tegenheid in elk beroep voor den deelne mers aan de cursussen té waarborgen. On-jiolitiek. De Ophouw-dienst is on-politiek. Daarom is alle politieke, en kerkelijke propaganda er verboden. ..De Opbouwdienst streeft slechts naar een Neder]andsc-hen geest. Zoo gaarne hoorde ik, aldus majoor Breunese, tijdens de vierdaagsch'e afstandsrnarsclxen om Nijmegen" hot lied Want Wij-zijiv een voör allen,' E.u'allen zijn wij een, j Zoo -willen wij1 door Nederland vVrlii&t leven keen. -- -'ri d ^j.;komén uit een tijdperk van verdeeld heid .-én "moeten naar een nieuw tijdperk waarin gcmeenschapsziu eni saamhooriglieid zitllen- héersohen. Indien de Opbouwdienst déze gemeenschapszin en saamhooriglieid ook-maar voor zèstig procent; bereikt, ach ten wij ons doel geslaagd. Natuurlijk er kennen wij, dat ons land op christelijken grondslag'is gegrondvest. Hét christendom is zoo heilig, dat het niét',in -.discussie komt. Maar wel héb ik, aldus majoor Breu nese, bezwaren tegen sommige belijders van het christendom, omdat achter hen aan, steeds do politiek om den hoek kwam kijken. Daarom zal er in den Opbouwdienst geen politieke, noch' kerkelijke propaganda worden geduld .Wel zal de Zondag geheel ter beschikking staan en zal iedere man van den Opbouwdienst ten volte de-gelegen heid krijgen den Zondag te vieren, en zijn 'godsdienstplicKtén'na te komen. 'En mocht hot voorkómen,' dat het' uit' te voeren werkobject verafgelegen is van één kerk, dan zullen op Zondagochtend de auto's van den Ópbomvdienst beschikbaar staan om de mannen naar de kérk te brengen. Maar de werkdagen zijn voor den Opbouw dienst en voor niemand anders. De Opbouwdienst 'is een' Nederlandscbe organisatie. Ilij staat alleen ten dienste van het Nederlandsohie volk. Ons land en ons Volk moeten hieruit de voordeelen trekken. Bij alle narigheid van deze tijden moet het als een lichtpunt worden be schouwd, dat wij de gelegenheid hebbe, 50.000 van onze jongens op te leiden in Nederlandschen geest, tot bruikbare leden van onze Néderlandsché volksgemeenschap. De Opbouwdienst is een daad, welke be antwoordt aan de groote behoefte aan ge meenschapszin, Welke in Nederland beslaat. Op Texel. Op het Texelsclie Noordzeestrand' zijn gisteren de stoffelijke resten aangespoeld van twee Fransdien en een Engelsdrman, vermoedelijk vliegers. De nationaliteit van een vierde lijk kon niet worden v as (ge steld. Nadat dé lijken waren geschouwd, zijn déze op de algemeeno begraafplaats te Den Burg ter aarde besteld'. Met ecu aap er van door gegaan, In Hengelo is door de politie aangehou den de 21-jarige koopman J. 0., wiens opsporing en aanhouding door de Ilaagsche politie verzocht was. De man heeft n.l. een poosje in een logement in Den Haag ver toefd, en Wij die gelegenheid een aap ge stolen. Bovendien stónd 0. nog gesignaleerd voor eenige kleine straften, welke hij nog moest ondergaan. De Ilaagsche redacteur van de „Deut sche Zeilung in den Niederlanden" heeft een onderhoud gehad' met deu leider van het bureau voor sociale aangelegenheden van den algemeencn commissaris voor fi nanciën en economie, en schrijft over de nieuwe sociale ordening in Nederland: De geschiedenis der laalslc honderd jaren heeft bewezen, dat de oplossing van de sociale vraagstukken, welke dooi de moderne economische ontwikkeling ont stonden voor het politieke en economische bestaan der volkeren tot het belangrijkste punt is geworden. In Nederland zal mén moeten inzien, dat de sociale ontwikkeling tot nu toe niet in de juiste banen verloopen is. De hon derdduizenden werkloozen in een land, waaraan alle hulpbronnen ter beschikking slaan, zijn daarvan het bewijs. Het recht op arbeid', dat niet ia de laatste plaats het fundament voor de toekomst van een volk is, moet ook hier verwezenlijkt wer den, zooals dit in het Duitschc rijk si nis jaar en dag geschiod is. Dit recht op arbeid houdt tevens in den plicht tot arbeid'. Het gaat niet aan, dat een werklooze dien,arbeid',weigert, die hem naar leeftijd en scholing toekomt. Wan neer een arbeider in verband met de hoog te van liet steunbedrag zich genoopt ziet, hem aangeboden arbeid' te weigeren, dan is hier nog een stuk grondig opvoedings werk nood'ig. De verplichting tel arbeid. Het mag niet' aan het goeddunken van den enkeling overgelaten worden, zijn ar beidskracht aan de natie te weigeren; hij heeft haar integendeel daar in te zetten, waar zij zijn volk het grootste nut ver schaft. Waar het inog aan het juiste in zicht in deze ontbreekt, daar moet de wetgever, als vertegenwoordiger van de hoogero belangen, -.ingrijpen. Het moet voorts duidelijk zijn, dat er nog een grondige omkeer in de ideeën mondig is, om op den weg te komen, die tot een bevredigende oplossing der econo mische en sociale vraagstukken leidt. Wanneer wij zoo evori van de plichten van den arbeider spraken, dan staan daar tegenover nog gróotere plichten, van d:en •ondernemer, welke .plichten .tot nu toe in dit land' vaak- niet erkend werden. De liberale denkwijze, die La don arbcids slechts koopwaar ziet, waarvan de kosten zoo laag mógelijk.'gehouden moeten wor- dien, moet -wijken voor dé waarheid, dat iedere- arbeid', -onverschillig hoe en waar deze uitgeoefend wordt;- bijdraagt ~tot "hei: algemeenwel zijn en datede arbeider dien overeenkomstig zijn waarde hóeft. De tot inog. too gevolgde meilieden leid tlea tot verschijnselen, die op den duur een verderfehjken invloed op deze volks kracht moesten hebben. Het zal een der eerste, hoewel niet de gemakkelijkste taak zijn, de langdurig werk loozen weder aan regelmatigen arbeid te gewennen. In vele gevallen zal men pro fijt kunnen trekken van de in het Duitscho rijk gegeven voorheelden. Men moet aller eerst nagaan, in hoeverre Nederland de leidende grondgedachten voor haar ar beidswetgeving uit Duitsche bron zou kunnen overnemen. Een ding kan daarbij vastgesteld wox-den, namelijk, dat de me thoden van het op gang brengen van de economie, zooais zij in het Duitsche rij! met groot succes zijn toegepast, ook hier voor het grootste deeltegebruiken zijn. De instellingen voor werkloozen-onder- steuning zullen zich meer en meer voor de arbeidsbemiddeling moeten vrijmaken. Tewerkstelling op het platteland. Daarbij zal de tewerkstelling naar verder af gelegen streken en naar het platteland uitgebreid moeten worden. Want een be langrijk aantal werkloozen. komt uit steden van meen dan 10.000 inwoners. Daarbij komt dat een groot deel der Ne derlandscbe bevolking zich in enkele groo te steden heeft geconcentreerd. Deze maat regelen zullen in alle geval niet voldoen de zijn om d'e honderdduizenden werkloo zen op Hollandschen bodem arbeid te ver schaffen. Het Duitsche rijk heeft reeds zijn helpende hand geboden, doordat het de grenzen openstelde voor Holland'sche ar- heiders en de arbeidsbemiddeling met alle kracht bevorderde. In Diiitschland werk voer vele handen. Voorwaarde hiertoe is evenwel de be reidheid va;a de Holland'sche arbeiders, die als gevolg van politieke ophitsing de laatste jaren meer en meer het Duitscho rijksgebied meden, nadat op liet eind van hét jaar 1938 nog ongeveer 30.000—31.000 Hollanders op Duitschen bodem werkzaam waren. De'deviezenbelemmeringen, die de laat ste jaren een sterke tewerkstelling in Duilscbla'nd in den weg stonden, zijn door de jongste maatregelen van 'Duitsche zijde uit den weg geruimd. Wil het kwaad der werkloosheid in Ne derland' uitgeroeid worden, dan moeten duizenden en tienduizenden Ilollandsche arbeiders den weg naar tewerkstelling in 'Duitsclilund vinden, aangezien nu, zoowel als in de naaste toekomst er nog niet op gerekend kan' worden, dót zij op Neder landschen bodpm arbeid zullen kunnen vinden. .-'.V', Dc tumielbuw oimdcr de Maas te Rotterdam is in een nieuw stadium getreden. De voor bereidingen worden getroffen voor het transport van het 5c tunnelstuk. Een over zicht op de rivier. Op den achtergrond de riehlbriig. §m£® r'. mmTm SMS -te;- Dc groote collecte in Rotterdam had gisteren aller medewerking. Zij, die zorgc.i voor den wederopbouw der stad, droegen ook op figuurlijke wijze hun steentje bij. i - - HMÉMl >3;, :.y WmM&ÊÊxÊÊËtsm Het eerste huwelijk op glazen schoen tjes is te 'sGravenhage voltrokken. De moderne Asschepoester past het muiltje, alvorens naar het stadhuis te rijden §më Landbouw In de stad. In de itink- horstlaan in de Residentie laat de gemeente 's-Gravcnhage groote stukken braak land omspitten, waarop onmiddellijk landbouw producten zullen worden uitgezet. Eenige soepele bepalingen. Door het doviezenmstituut is bepaald: Het -is aan ingezetenen zonder vergun ning van het deviezeninsttiuut geoorloofd ten gunste van niet-ingezefenen krediet to verleunen, voor zoover zulks geschiedt Ier betaling van: a. Kosten van onderhoud en studie van hier te lande verblijvende leden van het gezin van een niet-ingezetene. b. Verplichte of vrijwillige ondersteuning van ingezetenen. c. Pensioenen, verschuldigd aan inge zetenen. Voor personen, die op militaire vorderingen auto's en paarden hebben afgegeven. Vrijdag 26 Juli, des ochtends te elf uur, zullen te 's-Clravenhage, in d'e Houtrust- liallen, ongeveer 35 paarden worden ge veild'. Als koopers komen personen in aanmerking, die bij d'e mobilisatie of tij dens den oorlog paarden of auto's aan d'e Nederlandscbe of Duitsche overheid' heb ben afgegeven. Een ambtelijke schriftelijke verklaring daarvan dient te worden over gelegd, Handelaren zijn hiervan uilgeslo ten. Iedere kooper van paard'en meet zich erp]ichten, deze minstens 'zes maanden in zijn bedrijf te houden. De kooper verkrijgt éen door dé Duit sche militaire autoriteit afgegeven eigen domsbewijs te zijnen name, dat bij-latere controle als legitimatie dient. Zij, die zon der deze legitimatie in het bezit van mili taire paarden worden bevonden, zullen worden gestraft. De paarden worden in dat gerat in beslag genomen. Verlichfingsvoorschriften voor motorrijtuigen. Dc K.N.A.C. heeft er onlangs de aan dacht op gevestigd', dat de officieele Neder- landsche vertaling van den Duitschen tekst der nieuwe voorschriften inzake liet af schermen van motorrijtuiglantaarns tot mis- vërstana aanleiding heett gegeven, omdat van de gebruikelijke Nedcrlandsche termi nologie was afgeweken. Het V eroïdenragenblad 11 van 17 Juli bevat nu een verbetering, waaruit blijkt, dat ue door de K.N.A.C. gegeven ver taling de bedoeling der verordening juist weergaf. Lid 5 van par. 10 van bedoelde verorde ning moet dus als volgt worden gelezen: „Motorrijtuigen moeten op wegen buiten „de bebouwde kom rijden mét afgedekte „koplampen en groot'licht. Bij verkeer van „tegengestelde richting eri in bebouwde „kommen moeten de koplampen worden „gedimd. Het rijden met stads- of parkeer- .lichten Is verboden." De opvatting oer K.N.A.C. dat men ver plicht is de richtingaanwijzers te gebrui ken, blijkt eveneens juist te zijn. Lid 4 van par. 10 luidt volgens de verbetering m het verordeningenblad thans: „Richtingaanwijzers moeten worden ge bruikt." r;!; 'v: '";y- De overige bepalingen betreffende af scherming van kop-, achter- en stoplichten, welke reeds waren gepubliceerd, blijven onveranderd, van kracht.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5