m van een zoon voor zijn moeder TWEEDE BLAD SCHIEOAMSCKE COURANT Menschen en honden Onverklaarbare sympathieën en antipathieën tegenover dieren en menschen Oriverklaarbaare sympathieën <511 an tipathieën heeft de hond zoo goed ais de mensch ze heeft. Iedereen, die een hond heeft, kan de ervaring op doen, dat dikwijls die hond tegenover onze beste vrienden een bepaald vij andige houding aanneemt, en jegens iemand, die voor het éérst over den vloer komt, overvloeit van vriende lijke attenties. Natuurlijk moeien we hierbij géén allemansvrind in het ge ding brengen, zoo een knaap, die geen onderscheid weet of ziet tusschen goed en kwaad, en zelfs niet blaft als er iemand het tuinhek binnen komt, doch ad vast bij voorbaat begint te kwispe len. Ik heb er dikwijls over nage dacht-wat toch wel de oorzaak van zulk een anti- of sympathie op het eerste gezicht.kan zijn, te meer,'daar die zoo menigmaal verschilt van de onze. Wellicht is de verldaring te zoeken in deinstelling tegenover liet dier tail den man of de vrouw in kwestie zelf. Want mijn ervaring ie ook, dat 'de honden zulk een instelling, hetzij positief dan wel negatief, zeer fijn aanvoelen.. Tegenover iémand, die in wezen hang is voor honden, voor dieren überhaupt, gedragen zij zich veel onverschilliger,ja brutaler dik wijls, dan jegens iemand in uien zij instinctief hun meerdere erkennen, doordat hij gewend is met dieren om te gaan, althans hunner niet vijandig gezind is. Biografie van „De Bul" AI mijn honden, waren zeer gereser veerd in hun optreden tegen een mijner vrienden die mijn liefhebberij nooit kon begrijpen, en zoo dikwijls dat pas gaf zich te buiten ging aan liet rijmpje dat volgens hem nog van Vader Cats afkomstig moest zijn: ■Wie de hond haalt in zijn huis Wordt geplaagd door vloo en luis. Kortom, ze moesten geen van alleii wat van. dezen lmwonderaar van Cats hebben, en slaken dat niet onder stoelen of .ban ken. Maar de oude melkboer, die toch' behoorde tot liet over het algemeen door bonden, als vijandig beschouwde genus, dat zoo maar aan de deur komt en de brutaliteit heeft om aan de bel- te trekken, eiken dag opnieuw, die oude melkboer kon beslist geen kwaad doen.Ik „dien, er echter direct hij te voegen, dat die de beleefdheid zoo vér dreef, dat hij mijn oudstt teef, waarmee ik de fokkerij be gon, altijd vóór liet gaan bp hot pad van' tuinhek naar de huisdeur, en haar boven dien nou mét u aansprak. Dat uw bond ook nooit blaft als de slaier aan do deur is, heeft uit den aard der zaak een zeer verklaarbare reden, want ook bij den bond gaal do weg naar het hart via de maag. Zelfs in die male, dat hij zich dikwijls nog het meeste hecht aan die huisgenoot, dip zijn dagelijkschen hak' iiiet eten klaar maakt. De algemeeno regel is ecliter we) deze, dat teven zich meer plaatsen achter den lieer des huizes, en reuen achter de vrouw, uitzonderingen natuurlijk daargelaten. Voor do bovenge noemde teef bestond er in den grond van de zaak maar één mensch, en dat was de vrouw, terwijl voor haar zoon de haas alles was. Merkwaardig stel overigens, die twee. Mania noemden wij gemeenlijk /.ouwe", waarnaar ze prompt luisterde, als ze teil .minste luisteren wou,'in al haar soms grotesk wordende eigehwijzigheid, en .zoon lief, voerende een schitterende stamboek- naam, was 111 de wandeling #,de Bul".. Nou, dat was hij, zoowel lichamelijk als geeste lijk." Een geweldenaar, die met zeer straffe hand geregeerd moestworden, aangezien, er op de wereld nog maai' éën andere hond behalve' hijzèdf bestond?. Mama. Roods als pup van nauwelijks acht wéken vloog hij een ."ouden bedaarden, New- Found- lander zonder meer naar de keel, waard oor de laatste zoo geïntimideerd -wérd, dat hij huilend naar huis holde: Of nu dit onbezonnen heldenfeit zooda nig zijn gevoel va;n eigenwaarde stimu leerde; of dat hij meende de volle vier en twintig uur"'als beschermer van Mama te moeten optreden, ik hei) deze slechten ka raktertrek nooit kunnen doorgronden. Maar de Bul werd een moordenaar, als zoodanig dc schrik van de huurt, en het gevolg was, dat hij nooit anders dan aan de lijn uit mocht. Hij was zoo consequent in zijn woedé je gens soortgenoot®, dat hij zelfs dege bruikelijke egards tegenover de andere kunne nietin acht - nam; en een teef,die voorbestemd was om niét hém. bruiloft te vieren, éérst eens grondig met zijn hoek tanden onderhanden nam. Van dc bruiloft is toen niets niaer.gekomen..... - l)e wóeéteïiha;.' Deze 'woeataard nu, die op een tentoon stelling in den ring loopendc nog kans zag zijn voorganger in do achterpooten te bijten, was.een en al zorg en oplettendheid voor Mama, voor wie hij een. diep respect had, terwijl toch Ma een zeer zachtkarakter had. .Maar den Bid had .zij ér volmaakt onder. Als, Ma een bak eten kreeg, stond zoonlief er eerbiedig bij té kijken.' Welis waar liép het water'hém in'letterlijken zin De leiders der thans gestichte „Neilcrlandsche Unie". V.l.n.r.: Mr. L. Einthovcn, prof. dr. J. E. de Quay, mr. J. Linthorst Homan. n 'Sis men dit plaatje van „De Bul" ziet, zou men zoo'n geweldenaar is geweest. niet zeggen, dat KJ uit den mond,maar hij verstom te zich niet ook maar te- laten merken, dat hij wel oen "stukje mee zou willen peuzelen. En als hij al eens do verleiding niet meer kon weerstaan, en een stap dichterbij kwam, was liet voldoende, dat Mama even, eventjes maar, de bovenlip optrok, en héél zacht even siste tusschen haar tanden. Dan trok de Bul zich weer eer biedig terug. Wij noemden dat ïip-op trekken altijd lachen, maar de ..Bul vond het alles behalve leuk, en zeker geen lachen. Zc konden alleraardigst -spelen op het grasveld voor hot huis, die twee. Maar als de Bul in z'rj'n tjonge onstuimigheid wat al te hardhandig wérd, en Ma bijvoorbeeld pardoes van de sokken liep, want ze was al aardig op leeftijd, dan kon ze hem zoo ongenadig afsnauwen, dat hij als een gestrafte jongen zijn troost bij mij1 kwam zoeken. Als ik dan lachte, droop liij heele-, maal af, ging hij ergens treurend in een hoekje liggen. Gecompliceerd karaklrjr. Ik had al wel eens gelezen, dat ver scheidene Iioiiden het niet kunnen, heb ben als je ze uitlacht. Ek had dat altijd als een praatje beschouwd van men schen die een hond. „vermenschelijken" Maar de Bul leerde me, dat het inder daad zoo is; hïj kon beslist niet tegen uitlachen. Zoo had. deze kerel een ze-er gecompli ceerd karakter, waaruit ik zelf nooit heele- maal wijs heb kunnen worden.Tegenover menschen, .vreemden vooral, Was; liij, zonder -bang -te zijn, want dat stond niet ia zijn „woordenboek, uiterst wantrouwend; goede vrienden van den huize.ivonnen' pas 11a lan gen "fijd zijn vertrouwen, terwijl hij andereu hoewel dat uitzondering bleef, plotseling, zelfs al zag hij ze voor Teerst, uiterst vriendschappelijk tegemoet kon treden. Ik lieh dat nooit precies begrepen. De Bul is blind geworden. I11 zijn zirme- looze woede tegenover andere honden is liij, bij een achtervolging, met zijn kop tegen een hek op geloopen, wat hem vrijwel het licht-in zijn oogen kostte door bloeduitstor tingen in de regenboogvliezen. Toen werd hij nog eenzamer en nog wantrouwiger. Alleen de baas en Mama bestonden nog maar, Mama, die er af en toe iets van scheen te hegrijpen, als ze zorgvuldig de oogen van haar zoon besnuffelde, de baas, die met smart een voortijdig einde van den Bul zag naderen. Op zekeren dag is dat inderdaad geko men. Dc Bul was in de samenleving niet meer te handhaven. Helaas. KYNOLOOG. IV in ons blad van Woensdag 10 Juli 1940. Gemengd Nieuws Onder ijzeren platen geraakt. In eon fabriek van electrische apparaten, gevestigd in het perceel Haarlemmer Hout tuinen 73, te Amsterdam, is gisteren een ongeluk gebeurd. Twee arbeiders moes ten uit een rij ijzeren platen enkele weg halen. De platen vielen om, tengevolge waarvan een 17-jarige elementenmaker een verwonding aan zijn knie opliep, welke gelukkig niet ernstig was. Een 26-jaiïge metaalbewerker kreeg echter, doordat hij gedeeltelijk onder liet ijzer terecht kwam, ernstige inwendige kneuzingen. De man is in het Binnengasthuis ter verpleging op genomen. Kapitale boerderij afgebrand. Gisteren is onder Rossum een kapitale boerderij, gelegen aan den straatweg van Oldenzaal naar Ootmarsnm, afgebrand. De hoeve behoorde toe aan den heer J. L. Bosch, wethouder der gemeente Weerseio en lid1 der Provinciale Staten van Over ijssel. -v Het vuur moet op dén zolder zijn ont slaan. De oorzaak is niet bekend. Moge lijkheid tot, blusschen bestond er niet, zoo dat de gehéele boerderij totaal uitbrandde. De hooioogst ging daarbij verloren. L raaadnaai DEB Donderdag 25 Juli 1940. No. 22535. Lijk van Franschen soldaat aangespoeld Op Texel. Dmsdagavona laat is. op het. Noordzee strand' van Texel achter de Cocksclorp het lijk aangespoeld van een Franschen mili tair, die behoorde lot het Marofckaansché leger, dat in Frankrijk hééft gestreden. Ook de reeds eerder op den dag aange spoelde lijken van Fransche militairen, maakten van dit leger deel uit. Do stoffelijke resten van den Marokkaan zijn hij die van zijn strijdmakkers op de algemeene begraafplaats te DenBurg begraven. Als vertegenwoordiger van het'gemeen tebestuur legde burgemeester Kamp een krans op de groeve. Ook een comman dant van een afdceling der Duitsche.weer macht bewees de laatste eer. Ds. Gorter las een gedeelte uit Rom. 8 en besloot do plechtigheid met: hét Onze Vader. Telefoonkabel stukgevaren Ernstige storing. Gisteren is de telefoonkabel, welke door den I.Tssel bij Zulpheti was gelegd1, door het anker van een schip stuk gevaren. Tengevolge daarvan is een ernstige sto ring in het telefoonverkeer met het ten Westen van den IJssel gelegen deel van Nederlandontstaan, Brand in dc Betuwe. Te Tuil bij Zalt-Bbmmel is de kapitale boerderij benevens een schuur en een groote hooiberg van den heer Schrijvers geheel in de asch gelegd'. De brandweer kon. niet de primitieve handbrandspuil weinig tégen de geweldige vuurzee uitrichten. Het groote pandl is geheel verwoest. Een kalf en 25 kippen kwamen om. De oorzaak van dén brand is onbekend'. De hittegolf in Amerika Stijgende maisprijzen. Tot dusver zijn 280 menschen het slacht offer geworden van de. onverminderd aan houdende hittegolf in de Vereenigde Sla- ten. Aan de graanbeursen te Chicago stegen de .uiaisprijzén". Woensdagmet 2,5 cents per bushel. Terwijl aangenomen wordt, dat de mais- opbrengst in het Midden-Westen en in de Westelijke Staten als gevolg van de droog te en de hitte ver beneden de oorspronke lijke raming zal blijven. Rijwieldieven aangehouden. De Amslerdamschc politie is er in ge slaagd vier rijwieldieven op te sporen. Dezer dagen reed aan den overkant van liet IJ een driewieler, waarop vijf fietsen lagen. Twee agenten,1 wien dit «enigszins vreemd voorkwam in verband met de ve'e rijwieldiefstallen en het feit, dat dé vijf karretjes er nog al opgelapt uitzagen, heb ben den berijder van.den driewieler aan go- houden. inderdaad' bleek de man slechls de bekende fabel „gekocht op hét Waterloo- plein" te kunnen vertellen. De politie heeft thans nog drie mannen kunnen arresteeren. Allen zijn opgesloten in het bureau aan dé Stadhouderskade en 'zullen zich moeten verantwoorden voor den officier van justitie, v Spoorwegongeluk in Spanje. Naai" uil Le Coruna gemeld wordt, heeft zich nabij het spoorwegstation Teizeria een spoorwegongeluk voorgedaan, waarbij voor een bedrag van naar sclialting een milliöen pesetas aan schade werd aangericht. Ten gevolge van een verkeerden wisselstand re den twee; treinen op elkaar in, waarhij talrijke goederenwagens met een waarde volle lading in brand geraakten. V*) *- - „v.. Voor veie Rotterdamsche gezinnen, die door den oorlog alles verloren hebben, zijn evacuatie-noodtehuizen in de Maasstad ingericht, waar thans meer dan 2000 personen een onderdak hebben. De zorg voor den maaltijd BIB IBBM 'i y. -x. ;1T.- '■■W. Bij de opgravingen te Lunteren onder leiding van dr. F. C. Bursch, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, werd onder-de vele prse-historische vondsten ook een houten waterput blootgelegd

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5