Keiigt li tbee-vióite STADSNIEUWS De organisatie van den lucht beschermingsdienst Het carillon WWW stofzuigers /y !]VC? V .I-tandpasta is «Se beste Uitbreiding politiecorps Met 12 man. Naar we vernemen hgt het in de bedoeling het politiecorps met 12 man uit te breinen. Binnenkort zal den Taa t daaromtrent een voorstel berei ken. In de meeste gmote steden wordt de politie versterkt; in Rotterdam, Amster dam en Den (laag zelfs met pt.ra. 300 man, m plaatsen ais Gionmgen, Haar lem en Utrecht met eenige 10-tailen. ook V"l«ardineen iieeft dezer dagen be sloten hot politiecorps aanmerke'ijk aan te uiten Men acht, nu ook de Burgei wach ten zija opgeheven, het in den lande gewenseht de politiecorpsen op een behoorlijke sterkte te brengen. Het was oorspronkelijk de bedoeling het corps met 24 man uit te breiden, maar bij nader inzien bleek .lat niet noodig. Het politiecorps bestaat thans uit 106 man, met inbegrip van den commissaris en zijn staf. Het aantal agenten bedraagt 80; dat wordt nn op 92 gebracht. Voor een aanstelling voor een jaar op proef komen in de eerste plaats in aan merking leden van bet corps potitietroepen en mariniers. Polyantfta-concert Bizonder geslaagd. Het Polvantha-concert gisteravond door het Roti Philharmonisch Orkest en de Kon. Zangvereen. Schiedam's Mannenkoor Orpheus op de lunchwekle van het Boeren dorp gegeven, is uitstekend geslaagd, zoo wel wat betreft de muzikale prestatie's als het bezoek en de aandacht, die de execu tanten hadden. Ongeveer 1900 te aieade bezoekers heb ben het concert bijgewoond, waarvan on geveer een vierde gedeelte zelder of nooit de Polyantha had bezocht. Wellicht korr.ei die nog eens terug om op de Polyantha rustig van nog iets anders te genieten dan van goede muziek. We hebben bet reeds eer der gezegd: Muziek en bloemen zijn aan elkaar verwant. Het weer werkte gisteravond mee. De lucht was wel bewolkt, maar het was blad stil, wat voor een openlucht concert van groot belang is. De vorige avonden heeft het telkens flink geregend; gisteravond is geen druppel gevallen. De aandacht van de bezoekers, vporal die op de lunchweide, was perfect. Zij, die niet in de eerste plaats om de muziek naar het Boerendorp waren gekomen zochten en vonden wel een plaatsje iets verder weg, waar men hel concert meer als een „amuse- ments-vertooning" over zich heen liet gaan. Waar op zichzelfs ook niets tegen is. De dirigent van orkest en koor, Eduard Flïpse ,had een program samengesteld, waarvan elk muziekliefhebber kon genieten. Orpheus had wel een wat groot geleelte van het program te verzorgen gekregen het zong 8 liederen. Alleen de eerste twee nummers werden met een kleine be geleiding uitgevoerd: ,.Die Elire Gotfces aus der Natur" met „het koper" uit het orkest en het toepasselijk „Nachtgesang im Wal de" met vier hoorns, die ook ditmaal weer versterkt werden door een fagot. Met opgewektheid en toewijding heeft het Schiedamsche zangerskoor gezongen. Het is altijd weer- een genot naar het Eott.Philh. Orkest te luisteren en te mer ken, hoe bij de leden individueel het ver langen bestaat mee te werken tot het vor men van een goed ensemble. Flïpse en zijn mannen moeten een zwaren strijd voeren voor de officieele erkenning van het Rott Philh. Orkest; een officieele erkenning die een gelijke berechting moet brengen met de overige bestaande en gesubsidieerde or kesten in den lande. En misschien we! ten gevolge van. dien strijd is er één en al leven en beweging in het orkest. Strijkers en blazers, zij .zijn „erbij" en reageeren spontaan op de aanwijzingen van hun diri gent. En als deze dan zooals gister avond zelf tintelt van verlang© i om goede muziek te maken, is het resultaat een mooi concert De bekende Ouverture Tannhauser vorm de het openingsnummer; in het sympho- nisch gedicht Die Moldau heeft Smetana ge tracht den luisteraar de rivier van dien naam in klanken te schilderen. In de Piet Hein Rhapsodie hec-ft Peter van Anroov knap en geestig een aantal bekende motie ven verwerkt Na het spelen van de rhap sodie werd Flipse een groote krans aange boden, versierd met dezelfde kleuren als bij den ingang van de Polyantha zijn ge spannen. De Marseh van den Prins-Erfstadhouder van Voormolen een marseh van bizou dere kwaliteiten vormde het slot. De aanwezigen vroegen om een herha ling, maar het was intnsschen reeds sche merig geworden. Zoodat het bizonder ge slaagde Polyantha-concert zonder toegiftje beéindigd werd! Het Boerendorp en vooral „De koe op zolder" die geheel als restaurant was ingericht gaven een beeld van wat de Polyantha had kannen worden, zonder de Mei-gebeurtenissen, fa „De koe op zolder' was het zeer gezellig! Speelde neer na 10 weken. Onze stads be number, de heer Ferd. Tim mermans te Rotterdam is 17 Mei op de fiets aangereden doar een motorrijder. Daardoor «as de lieer Timmermans niet m staat de trap van den St. Janstoren te beklimmen. Thans is hij echter weer zoover hersteld; dat hij hedenmiddag tussch-en half 1 en 1 uur den toren weer kon laten zingen. Het was eert stemmig program: Liederen uit Valerius Gedenckklanken, Zingen van Cath. v. R hui es en dergelijke. Binnenkort hoopt dé heer Timmermans ook weer avondbespelïngen te geven. Onfortuinlijke inbrekers Een uitgebreide inventaris ver speeld' In den nacht van Dinsdag op Woensdag is, zoo we reeds kort meldden, een mislukte poging gedaan om in te breken in de distilleerderij van de firma B. A. J. Witt- kampf aan de Westerkade. Naar nader is gebleken, hadden de in brekers hun plannen vrrj goed voorbereid. De heeren zijr n.l, met een carrier ge arriveerd, waarop o.a. een volledig snij- en laschapparaat .werd vervoerd, bestaan de uit twee zware cylinderflessehen, één met zuurstof en één met acetyleengas, met bijbehoorende slangen, snijbrander, enz. Tusschen het pand van de firma Witt- kampf en het aangrenzende pand bevindt zich eeu vrij breeds gang, aan de straat zijde afgesloten met een poort, waarop een hangslot was aangebracht. De inbre kers hebben dat hangslot verwijderd, de poort geopend h> de carrier binnen gere den. Om geen argwaan te wekken, heb- ben ze een an lei hangslot voor het ver nielde in de plaats gehangen! Daarna zijn ze weer over de schutting ge klommen en door verweking van een W.C.- raampje kwamen ze binnen. Het was de bedoeling de zware cylinderflessehen op de earner te laten liggen en met slangen, op de flesschen bevestigd, tot aan de brand kast in het gebouw te komen. Bij hun werk zijn de inbrekers verrast. Een van hen heeft zich langs ©en regenjajp naar beneden la en zakke.i en had daarvoor zijn schoenen uitgetrokken. Deze licht bruin van kleur zijn in beslag genomen, mitsgaders de groene ongemerkte carrie*, een fiets, een tasch met eenig inbrekers- werktuigen als tangen, een kaarsje, lucifers, een rolletje touw, een vuurontsleker enz voorts twee overalls, een dekzeil van de carrier, een tafelkleed, waaronder de man nen vermoede'ijk hadden willen werken, twee rollen verduisteringspapier, een paar zagen, twee actentasschen, waarin eenige reepen chocolade en een koevoet, ge merkt M. H. Wie omtrent de herkomst van één dezer voorwerpen inlichtingen kan geven, wordt verzocht dit te doen aan het politiebureau, Lange Nieuwstraat. De twee inbrekers zijn gezien, maar zij zijn ontkomen, niettegenstaande er op hen geschoten is. Mosselen eten Hoe moet men mosselen bereiden? De heer en mevrouw Van der Loo te 's-Gravenhage, zullen Maandagmiddag op uitnoodaging van het gemeentebestuur van Schiedam, een demonstratie geven, van het smakelijk bereiden van mosselen. Mosselen gemeten nog altijd' bij het Nederiandsebe volk weinig bekendheid en dit is vooral in dezen tijd' te betreuren, daar mosselen een zeer voedzaam en tege lijkertijd goedkoop voedingsmiddel vormen. De bedoeling van deze bijeenkomst is dan ook om aan het gebruik van mosse len meerdere bekendheid te geven en. wel door deskundige voorlichting. De demonstratie voor genoodigden, zal gehouden worden ia één van dé lokalen van de Huishoud- en Industrieschool, Prins Mauritsstraaat 9, dat daarvoor door bet bestnux van de school welwillend be- beschikbaar gesteld1 wordt. Verbooping. Boor notaris H. B. E Blaisse is heden morgen in het openbaar verkocht- Een heerenhuis Graaf Florisstraat 16, groot 1 A. 13 c.A, in veiling f6800; ver kocht voor f 702.7. Een beneden- en bovenwoning, Kortland- straat 22, greet 85 c.A.; in veiling f3750; verkocht voor f4550. AGENDA. SCHIEDAM. Passage Theater, 2 uur en ha'.f 8: 1. Ar resteer Bulldog Drummond. 2. Gas- parone. Zondag 3 uur. Matinêe. Menopole Theater, 2 uur en half 8: 1. Het geheim van dr. Felgentreu. 2. Scheiding tusschen tafel en bed. Zondag van 2 trur af doorioopen- de voorstelling. 28 Juli. Musis Sacrum, 2 uur. Concert Zang vereeniging „Euphonïa". 29 Juli. Huishoud- en Industrieschool, 3 uur. Demonstratie bereiden van mosselen. ROTTERDAM. Bioscopen. Arena, 2.15 u. 7 u. 9 u. De blinde passa- sier. Capitol 2.15 tt. 7 u. 9 u. Meisje voor alles. Prinses. 2.15 u. 8 u. Boefje; Kinderen van den nacht. '<1<'Jk RADIO VAN DIJK Bagelijksche Motorbootdiensten op AM-STERDAM BEURTVAART SCHIEDAM-AMSTERDAM Botsing. De wieiri/Jster H. v. d. G. sloeg gister avond! half 10 op de Burgemeester Knap- pertiaan plotseling links af, waardoor een botsing ontstond' met de wielrijdster P. C. V. uit Rotterdam. Van een der rijwielen brak het frame; ook dé andere fiets kreeg eenige schade. Voor het M.U.L.Q -examen, diploma A, slaagden gisteren in gebouw „Eendracht": Wim Barns, Wim Dirikelaar, Henny den Dij ker, Corrie Duchateau, Kobi El derkamp, Teun can der Graaf en Nann e Lampe, allen, leerlingen der M.U L.0. school aan de Huysmansstraat Dinsdag slaagde Fred. Baptist en gisteren Tiny Bakker, Dit Büjloo, Thea. Dirks, Cor van Hoek, Catbrien van Ma an en, Nellie de Wit, allen leerlingen van de U.L.O. school Al, Singel 5. Voorts slaagden Woensdag j.l. C. M Vos, A. van Vliet, H. Vermeulen, P. Schilperoord, P. J. Mulder, P. Harteveld, C. Hardon, J. C. v. d. Groen, kV. Pont en W. Groeneweg allen van hier. Uitreiking tweede broodbonboekje Gedecentraliseerd en up alphabet Van Maandag af begint de uitreiking van de tweede broodbonboekjes, op vertoon van de distributiesfamkaar ten. Omdat men in dit geval de zaak be- hooilijk kon vooxbereulen, wordt nu een andere metlioae gevolgd dan hij de uitgifte van boter- en velka uien. Ten eeiste kan men de broo 1 bonboek jes op vier verschillende plaatsen, n.l. in de gymnastieklokalen aan het Oude Kerk hof, Van Ostadelaau en Dwarsstraat en in een schoollokaal aan de Lange Singel- straat halen. In de tweede plaats gaat de uitreiking alpbabetiscb, zoodat op Maandag a s. wor den venvacht dc personen, i\ aarvan de naam van het gezinshoofd begmi met een A, B. C, Oi D: op Dinsdag zijn de E, F. G. H. I en J's aan de beert; op Woensdag de K, L, M en N's, op Donder dag de 0, P, Q, R en S-ea en Vrijdag de T, U, V, W, IJ en Z's. De bureaus zijn geopend van half 9 tot 12 en van half 2 tot 5 uur. Voor kinderen, die op 1 Augustus 1940 nog niet den leeftijd van 4 jaar bereikt hebben, zal zoowel een half broodbon boekje, als een „kindertoeslagkaart" voor andere voedingsmiddelen worden uitgereikt. Men kan nu van eenige schoollokalen extra gebruik maken, omdat er vacantie is. Vandaag en morgen wo-rdt huis aan huis een blaadje bezorgd, waarop de regeling van de uitgifte van de tweede broodbon boekjes wordt vermeld. Als ieder zich aan de ontworpen regeling hon lt, behoeft nie mand lang te wachten! De boter- ea vetfeaartea. Met de -uitgifte van de boter- en vet kaarten gaat hei thans vrij vlot. Hedenmor gen 9 unr waren ruim 52000 stuks uitge reikt, wat 3000 meer was, dan waarop gerekend was Helen en morgen moesten dus nog 11.000 boter- en vetkaarten wor den ui lucre i kt. Het thee-probleem behoeft U geen zorgen te baren, als U APSA m huis hebt. APSA, de heerlijke frissche drank, geperst uit puike Hoüatidsche appelen, is een genot. A IpjSi A zoete most van appelen rmm 'j"e serveeren in wijnglazen Benoeming. De heer B. Hagen, inspecteur van po litie 2c klasse alhier, is mot ingang van 1' September a.s. benoemd tot inspecteur van politie te Heemstede. Inkwartiering Duitse he militairen. In een ofhcioele kennisgeving m d t blad doet de burgemeester mededealing omtrent de vergoeding voor inkwartiering van Duit- sche militairen. BINNENLAND Elke vergelijkende proef bevestigt U dit terstond. In tuben van 60, 40 en 25 ct. Een telegram aan Roosevelt Om vredesbesprekingen 1© bo vorderen. Het Nederiandsebe comité ter totstandko ming eener internationale vredesconferentie in Den Haag heeft het volgende telegram aan president Rooseve't gezonden: Wij doen een beroep op u om gedach ten-wisseling voor eervolle vrede tusschen Engeland en Duitschland tot stand te bren gen. Wij bidden u, alles te doen om een vemieitiging van een der twee broedervol ken te voorkomen in naara der mensehelijk- heid. De Opbouwdienst ingeschakeld. Aan een brief, welke de secretaris generaal, v aarnememl hoofd van het departement ia) bmnenlaiidsche zaken betreffende een reorganisatie van den lucht! -eschermmgsdienst heeft gezonden aan de burgemeesters der onderschei dene gemeenten, wordt bet volgmJe ontleend Het vrijwiiligerssysteem. De praktijk van üe laatste maanden heeft geleerd, dat het vrijwilligerssysleem, waar op de orgamsabe van den Luchtbescher mingsdienst te onzent is gebaseerd, in meer dan een opzicht tekort schiet, zoo dra gelijk than3 het geval is van het personeel voor langoren tijd diensten gevraagd moeten worden. Tengevolge daarvan doem zich in vrijwel alle gemeenten in mradere of meerdere mate moeilijkheden gevoelen met betrek king tot de bezetting van de noodzakelijk geachte luchtbeschermingsposten, terwijl an derzijds de voortdurende wisseling in be zetting van d-ze posten de vorming van voldoende geschoold 'personeel m den weg staat Ia verband hiermede is een reorganisatie van de luchtbeschermingsdiensten hier te lande in overweging genomen, waarbij als einddoel een regeling voor oogen staat, waarbij de thans als gevolg van de bi- zondere omstandigheden noodzakelijke con tinudienst wordt verricht door personen, die uitsluitend voor deze werkzaamheden zijn aangesteld *n voortdurend ter beschik king staan en a's zoodanig de kern van de luchtlieschermingsorgani-a'ie vormen. De uitvoering van dt voornemen wordt vergemakkelijkt doordat roor het vormen van deze kernen gebruikt kan worden ge maakt van cl-» ctoor de demobilisatie der Nederlandse he weermacht vrijkomende krachten. Besprekingen' met den comman dant van den Opbouwdienst hebben er toe geleid, dat deze zich in beginsel bereid verklaard heeft bet personeel van dezen dienst tot een nader te bepalen aantal geencadreerd, beschikbaar te stellen voor de luchUjeschenmingsdiensten der daarvoor in aanmerking komende gemeente. Rayons voor kleiner© ge meenten- Daarbij dienen o.m. de volgende punten in acht te worden genomen: 1. De minimum-bezetting van een kem bedraagt m klemere gemeenten zes man '(twee groepen van drie, waarvan elke groep om beurten nachtdienst veracht, en wel twee man voor de surveillance en een voor de bezetting van den commandopost, met onderlinge aflossing). De Opbouwdienst kan echter .geen klei nere verbanden beschikbaar stellen dan groepen van ongeveer 40. man. De com mandant van den Opbouwdienst stelt zich evenwel op hel standpunt, dat_ het ver band 'in "een poep behouden bljjft, indien de ploegen var. de groep geen grooteren wegaisland dan ongeveer 15 K.M. Behoeven afte leggen, teneinde het oefencentrum te bereiken voor cie lichamelijke oefening, wat voor de mansi happen van den dienst verplicht is gesteld. In verband1 hiermede zullen door de rijks inspectie voor de bescherming van de bevolking legen luchtaanvallen, uit de daarvoor in aanmerking komende, niet te ver uit elkaar liggende kleinere gemeen ten in overleg met de burgemeesters, „ray ons" worden gevormd, waarbij aan dé voren bedoelde voorwaarde voldaan wordt De grootere gemeenten. Voor de grootere gemeenten zal de be schikbaarstelling beperkt moeten blijven tot ten hoogste twee afdeelmgen, elk ter sterk te van vier groepen van plm. 40 man. Gelijk ook reeds te Amsterdam met be trekking tot de brandweer is geschied; zullen in laatstbedoelde gemeenten-dé man schappen gekazerneerd' worden. 2. Door den Opbouwdienst ziai er naar worden gestreefd, dat zooveel mogelijk per soneel woonachtig in, of afkomstig van de betreffende gemeente, voor die ge meente beschikbaar zaL worden gesteld, 3. Het rijk betaalt de personeelskosten met dien verstande, dat dé kosten van legering en voeding ten laste der ge meenten komen. 4. Bij de normale diensten draagt het personeel dé kleeding en uitrusting, welke voor den Opbouwdienst zijn voorgeschre ven. Voor het verrichten van brandweer-, gas- en andere bizondere diensten ver strekken de gemeentébesturen de hiervoor vereisebte kleeding en uitrusting. 5. De inschakeling van het personeel van dén Opbouwdienst bij de gemeentelijke luchtbeschermingsdiensten zat niet eerder kunnen plaats vinden dan eind Juli a.s. Het wil mij voorkomen, d'at op de hier boven aangegeven wijze een bevredigende en voor die gemeenten tevens financieel weinig bezwaarlijke reorganisatie van de luchtbeschermingsdiensten kan worden, ver kregen. Vanwege den commandant van den Opbouwdienst is daarbij het vertrouwen uit gesproken, d!at de gemeentebesturen zich bij wijze van contra-prestatie moreel ver plicht zullen gevoelen om bet in hun gemeende voor den luchtbeschermingsdienst beschikbaar gestelde personeel van zijn dienst in dé eerste plaats in aanmerking te doen brengen voor het vervullen van vacante gemeentelijke dienstbetrekkingen, waarvoor zij fa aanmerking kunnen ko men, en zich tevens zuilen beijveren om dit personeel bij de werkgevers in de gemeente aan te bevelen. Ik stel er prijs op, dit laatste met sden mees ten nadruk te ouders treepen, N.S.8. Vragen beantwoord, De vorige week heeft de N. S. B. in het Concertgebouw te Amsterdam een ver gadering gehouden. Fr werden 58 vragen gesteld, die echter wegens den tijd de verduistering niet allen beantwoord kon den worden. Gisteravond heeft de 1 dit C. van Geelkerken, de plaatsvervangend tri- der der N. S. B,, ach gezet aan de 1 caut- woording var de overgebleven vrag- De eerste vraag, weifels de hoe Tan Geelkerken beantwoordde luidde Kan het „Wilhelmus" als volks! ed niet vervangen worden door het „Wien Neet land s bloed" .Spreker zeide hierop- Het „Wilhelmus" is het oudste volkslied der wereld en teekent den strijd van een volk. Thans zingt de N.S B. het eerste vers met meer, doch wel het zesde. Het „Wien Neer land s bloed" kan niet, althans n unog niet, het Nededandsch volkslied worden genoemd. Geen twecdchandsleden. De nieuwe leden der N.S B. aldus spreker naar aanleiding van een andere vraag zullen nooit als tweedehands leden worden gebruikt. Er zijn geen soorten van. nationaal socialisten. De oude leden hebben een opvoedende taak voor de nieuwe leden, doe hd© N.S.B.-leidmg acht beiden even hoog. Naar aanleiding van een vraag over de toekomst van het bedrijfsleven in den na- tionaal-socialistischen staat, zeide de heer Van Geelkerken: het particuliere bedrijfs leven zal in stand worden gehouden. De staat houdt echter het opper toezicht Het kapitaal zal daarbij geen rol speten. De weerbaaxheidsafdeelingen der N.S.BL aldus bleek uit het antwoord op een vol gende vraag, zijn niet gewapend. Pensioenen. Een vraag over de ouderdomspensioen ontlokte de heer Van Geelkerken de mede- deeling, dat de N.S.B., indien de leiding van den. staat in haar handen komt zal zorgen vcto-r ouderdomspensioenen voor een ieder die hard heeft gewerkt Zij die thans storten bij de vrijwillige ouderdomsverzeke- ring doen verstandig hun stortingen te Mi ven doen. De Opbouwdienst moet Indien rij zich in dienst van het gehcele volk stelt onzie sympathie heblcn. aldus spr. doch vrij moeten er voor werken, dat de leden van dien dienst werk zullen kunnen krijgen thuis en de dienst kan worden, opgeheven. De koloniën. De N.S.B. is bang voor onze koloniën. Jarenlang is de bewapening van Indié ver waarloosd en nu kan ons dit onze kolo niën kosten, hetgeen een belangrijke ver laging van ons levenspeil zou be'.eckenen. Rusland aldus cL heer Van Geel kerken is de rotte plek in het toekom stige Europa. Het is een groot gevaar, dat gebruik zal maken van iedere zwak heid van Duitschland. In de toekomst zal de Sovjet-Unie echter ook door de natio naal socialistische gedachte worden ver overd. Joden-vraagstnfc. Het Jodenvraagstuk, waarover acht vra gen waren binnengekomen, leeft in ieder volk, volgens den spreker. De Joden heb ben zichzelf als vraagstuk opgeworpen. De N.S.B. heeft tegen de Joden stelling moeten nemen, door de houding der Joden zelf. Het levensbelang van het Nederiandsebe volk eischt de scheiding. Naar uw tenten terug o Israël, zegt het Oude Testament. De N.S.R. is het daarmede eens. De kleine Jood zal een levenskans worden gegeven- gjggF? Rembrandtlaart 64 Telefoon 69572 Telefoon 68646 GEBR. BtjüOO In dir. verb, m Groningen en Friesland. Vertrek dagelijks 6 uur. Adres: Schiedam, Oude Sluis 4 Telef. 68456. Amsterdam. Kloveniersburgwal 57 Telef. 45985. Schippers: J. C. de Mas, F. W. Bon Jr. Geslaagd.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2