Moeilijkheden en mogelijkheden TWEEDE'' BLAD SCHIEOAMSCHE COURANT MACHINEFABRIEK A. FONTÜNE mk Naaml. Venn. „KLUITKALK" HOOFDSTRAAT 28 Telel. 69570 69590 De Leipziger Najaarsmesse BINNEN&AND DEK ZATEltDAG 27 TULI 1940. No. 22537. J«/4B Do mogelijkheid- is niet ondenkbaar dat er onder den invloed van den oorlog door gebrek aan andere grondstoffen plotseling vraag zal komen naar turfcarton, turppapier, turf zijde 'en turfbakeliet. In de bouwvakken worden reeds tuiïplatén als isolatiemate riaal gebruikt tegen koude en wamde en voor geluidwéririg. (Op liet platteland wer den vroeger turven veelvuldig voor het koelbouden 'van spijzen gebruikt). Zulk isolatiemateriaal wordt thans ver vaardigd door de Néclerlandsche turfproduc- lenfabriek te Alnielo, die ook een ander liirfproduct, vrruraanrnakers .produceert. Allicht zouden türf briketten' en oorlogstijd belangrijke diensten kunnen verrichten. Er zou echter een fabriek voor noodig zijn, en voor die fabriek zouden kapitaal en mate riaal vereischt zijn. IIet: eerste zou wellicht onder de huidige, omstandigheden nog ge makkelijker dan bet tweede te vinden :/jn. jv Werkvcrscbzf.d ig. De toestand; zo'oals die thans is, Waagt de aandacht voor een nieuwe mogelijkheid de vervening alswerkverscliafling voor W-erkloozen. In normale tijden was de veen derij door particulieren ruimschoots vol doende; toen (lacht 'men nimmer aan te werkstelling inde Aanstreken. I-Iet is vooral uit een oogmerk van bestrij ding der werkloosheid, dat men de verve ning als werkverscbaftingsobject ter hand neemt. Hel turfsteken en de winst aan cul tuurgrond, die daardoor verkregen wordt, komen eerst in de tweede en derde plaats. Men heeft onlangs te Wierden (Ov.) een. aanvang gdemaakfc: met de ontginning van het veen door werbloozen. I-Iet betreft hier de verturving van woeste complexen, waar in sporadisch türf voorkomt; ook al om dat de boeren zelf het veen reeds grooten- deels afgestoken hadden. Door toepassing van de vordöringswet inplaats van de ont eigeningswet is.yde grond onteigend. Men moet/.'zich, van deze ontginningen geen te grootscheepsche voorstellingen ma- ,VEG6SOL" GLASZIJDE Modern ingericht reparatiebedrijf Boterstraat 28-32. Schiedam. Tel. 69400 (2 lijnen) isolatiesa VEREEN GLASFABRIEKEN SCHIEDAM Fabriek van KURKEN - KURKENBONDELS VISSCHERIJKURK.EN Fa. WED. A. VOGELEZANG Korte Achterweg 13 - 15 - Tel. 68872 VACANT Ook de productie van „pers tu rf", (voor namelijk huisbrand) is in vollen gang. Het veen wprdt in groote stukken afgegraven, die men op een Jacobsladder naar de machine voert. De machine vormt natte zoden, die men met wagentjes naar de plaats vervoert, waar zij moeten drogen. Do foto is genomen ophet bedrijf van de fa. van Itoijcn te Bergeutlieim. Zoo voor het oog is het als in'andere jaren: op de groene velden in de veen- streken rijden zich de opgestapelde turven in alle nuances van lioht- en chocolade bruin tot donker- en zwartbruin, en in de nabijheid daarvan zijn op vele plaatsen de verveners met groote activiteit bezig aan den z waren, vermoeiend en arbeid van bet „aan de snede brengen" van het veen, waardoor zij de symmetrische turven-opsta- peiineen steeds langer en breeder maken. Wié uit don trein de groote veenderijen ziet, of er langs fietst (helaas kunnen wij onder de huidige omstandigheden be zwaarlijk van autorijden spreken), zou, als bij niet beter wist, zich moeilijk kunnen voorstellen, dat de toesland van het bedrijf zoo ongewoon is. Het artikel turf is plotseling min ofmetr „actueel" geworden. De zorgelijke gedach ten aan een mogelijken brandstoffennood brachten bij vele groote en kleine ver bruikers Weer de ervaringen uit den vo- rigen oorlog voor den geest. Uit gesprekken, die wij met leidende personen uit het bedrijf mochten voeren en door bezoeken aan veenderijen hebben wij getracht een juist aiïc woord te verkrij gen op de vraag „hoe het nu eigenlijk met de türf staat". Wat men ons mededeelde, zou in het kort in het volgende beeld samen te vat ton zijn.v het is'mét.de veenderij als met een kristal met vele facetten,dait in het donker ligt. Een. plotseling binnen vallende lichtstraal: zou één - of meerdere facetten op onverwachte 'wijze doen schitteren. Zco- 1 ang men echterniet preciesweet, van waar de lichtstraal. zou;kunnen kómen, en o't die- cgmrdijk-wel aal- komen, is het niet mogelijk •IiymA!c'rïs"tril: r op:'zijn /juistevwaardé fo .waauieeren., Het particuliere bedrijf. Daar is het particuliere bedrijf. Aan den cigenaarciigen toestand, die ontstaan was, doordat er tengevolge van de vrijwel algé- meene staking in het' gebeele seizoen nog met gewerkt was, maakte de oorlog een onverwacht einde. Reeds cnkële weken na de beëindiging der oorlogshandelingen, sloeg des volkomen stilstand om in een allengs toenemende hcdrijvigheie. Onwillekeurig is die bedrijvigheid ccmgs- zms van speculatieven aard'. Voorlcópig is het turfverbruik ver bené den het normale peil. Eerst zoodra de ar beid' in de aardappelmeel-, en stroöcarton- fabrieken, in de steen-, dakpannen-, aarde werk- en glasfabrieken, en in die andere industrieën; die veel turf verstoken, .weer in zijn vollen omvang opgenomen/zal zijn, is er kans, dat de cijfers van de industrie- turf weer op hun oude hoogte komen. Het vraagstuk, hoe over goede vervoer middelen te beschikken, speelt hierbij een niet onbelangrijke rol. Zal men, zoodra de economische 'toestand in een eenigszins verder gevorderd stadium gekomen is, de turf even snel en yoordeelig als vroeger kunnen vervoeren? Het staat vrijwel vast, dat het gebruik van de auto, die juist in- de laatste jaren voor het verveer van turf meer en meer in zwang gekomen ■was,; voorjoopig uitgesloten is. Hot is niet van te voren te zeggen, of de turf evenals in den vórigen oorlog op een' gegeven oogenblik ter vervanging van steen kool zal moeten dienen. Een vergelijking] Dir. A. Lauwaars ALLE BOUWMATERIALEN HOOFDSTRAAT 39 Tel. 68484-68251 TARWEBLOEM TARWEMEEL TARWEAFVALLEM met toen gaat niet op. Het Nedérlandsclie mijnbedrijf bevond zich destijds verge leken met thans feitelijk nog in de kin derschoenen. Er is intussehen veel veran derd: De Nederlandscbe kolenproductie is ruimschoots voldoende vooor liet eigen land. Doch een eventueel anklaar worden der mijnc-n zora onverhiddellijk de turf weer in schakelen, en een plotselinge „hausse" kun nen dc-en ontstaan in industrie- en huis- lirandturf. Ook in geval er geen stagnatie in de kolenlevering kwam, maar desondanks d'e .prijzen dootr verschillende omstandig heden eenigszins zouden oploopen, dan zou om te beginnen op liet platteland' waar uiteraard1 liet opbergen van turf gemakke lijker is dlan in de slad een groote vraag naar het product van de venen ...kannen ontstaan. Perst urvcn, zoeals de machine ze af levert, //(jvéi»; Extra, treinen'; Die Duitsche rijks spoorwegen laten ean reeks extratremen uit het buitenland' loe pen, ter gelegenheid' van de Leipziger Na jaarsmesse van 25 tot 29Augustus, die rechtstreeks naar Leipzig rijden, zoo bijv. uit Denemarken, Zweden, Noorwegen, Ne derland, Hongarije, Italië en Zwitserland. De pas- en douaneformaliteiten voor de bezoekers van d'e Messe zijn bevredigend geregeld'. Ook mogen buitenlaiiidsche Messe- bezoekers levensmiddelen en rookwaren voor eigen gebruik vrij van aangifte naar Leipzig' meebrengen. Met dergelijke mogelijkheden van een plotseling öpkomend'e vraag moeten de on dernemers terdege rekening houden. Hüii bedrijvigheid is een voorzorgsmaat regel als, b'.v. van d'e merisclien, die thans ijverig hoonen kweoken. in hun tuintjes. Als zij ze niet noodig hebben, welnu, dan zuilen zij ze .wel voor volgende jaren! kunnen gebruiken. En turven bederven niet. Hef is thans nog geheel en al een raad sel of de veenderijen in 1941 met vreugde of met het tegendeel daarvan op het afge- loopen winterseizoen zullen kunnen, terug- zien. 'V';,:/ Ook met den afzet van turfproducten is fit* f li/v|- WAirnl - -> Turf als grondstof cn als •vervanger. Men heeft in .-de .laatste jaren vele proef nemingen met hét vervaardigen van produc ten uit turf genomendaarbij waren zelfs carton, papier, kunstzijde en bakeliet. ken; het aantal werkloozen, dat hier werk zaam is, is voórleqpig nog niet zoo' groot, de financiën zijn beperkt, men beschikt niet over de noodige machines (en zou die onder de tegenwoordige verhoudingen ook nog niet kunnen bestellen. Van veel belang is echter de voorgeno men ontginning op het zeer groote, zooge naamde Amsterdamsche veld, in Emmen, btfj de Duitsche grens, wiaarin de betreffende laders der werkverschaffing veel hoop heb ben. Spoedig zullen, ook meer projecten volgen. Het-zijn in het bizonder werklooze verveners, die men voor "dezen arbeid uit zoekt. Het zware werk in liet veen blijft altijd „vakwerk" voor specialisten, ook al wordt bet dan door vele /„buitenstaanders" min of meer met succes/uitgevoerd. - De overheid wil elke gedachte aan con currentie met de particuliere bedrijven uit sluiten. Men lieeft gerekend met twee mo gelijkheden; die van een groote behoeft aan turf, en die van geen behoefte. In hot eerste geval is mep er zeker van, de turven beslist wel zonder concurrentie- nijd der particuliere bedrijven van .de-hand té bunnen 'doen;in hét tweede geval wil men do turven aan de oorspronkelijke eige naars van den grond teruggeven. Ook hééft men overwogen om deze turf aan werkloo zen te-verstrekken-in plaats -van de gebrui kelijke bran'dstoifenvcrgdeding'in de win termaanden. 1 Men -dient 'doWerkverschaffing in de ve nen 'thans té-bes'cliouwein als een fundament Waarop, men in de volgende jaren verder, moet kunnen bouwen. Evenals in het ge- h'eelo veenbedrijf geldt hier liet parool: hoopvol de toekomst afwachten. :h' k 5V'':0 J. VAN RIIfJN. Gedcnkleeken te Holten voor de' gevallenen De in dé gemeente Holteu (Ov.) woon achtige gedemobiliseerde militairen hébben boslolein voor hungevallen kameraden, eén' gédénkteeken op te richten. 'Met' 'het ge meent ebés tüur aal pvér de' plaats in overleg woTdteh getreden. 1 -De liandgcslokcn turf," die 'voornamelijk voor indnstric-doclemdën 'gebruikt wordt, wordt met de daarvoor gebruikelijke gereed schappen (stekker en oplegger) tot de regel matige turven gestoken en direct op een kruiwagen gelegd, waarmede men de natte turf naar de plaats buiten de veenput voert, waar. ze moet drogen. Deze, op het bedrijf van de Erven van Itoijen te Bergenthcim gemaakte foto, toont hoe ook de jengd behulpzaam is bij het turfsteken. Nu ook de Academie van Beeldende Kunsten, vacantie heeft, trekken de leerlingen er op uit cri ontdekken de mooiste piekjes van Nederland. De drie molens van Stompwijk als studie-object.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5