eerste blad De militaire situatie van Engeland Onzekerheid en onrust op allerlei gebied Dinsdag 30 Juii 1940 De dood van den Volkenbond 93ste jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De „Deutsche Allgemeine Zcitiing' spireekt de overtuiging'uit, dat Engeland de militaire gebeurtenissen van dén laatsten tijd verkeerd beoordeelt, zooals dat ook - vroeger het'geval geweest is. Het'blad-her innert er aan, dat'Chamberlain reeds-ia: het voorjaar zijn beroemde rede ovér de; „ge miste omnibus" gehouden heelt. De'vroe gere minister-president verklaarde toen, dat men er den Duitscho legerleiders niet dank baar genoeg voor kon zijn, dat zij niet al in den herfst tot een offensief in liet westen waren overgegaan. Duitschland had tegen de verwachting in, den Westelijken mogend heden een langen winter zonder aanval ge; schonken. Engeland had dien gebruikt om zijn expeditieleger te versterken. Vele maan den hadden de Brilsche soldaten tijd gehad' om zich achter de Belgische grens te ver schansen, en Chamberlain riep toen ju belend uit: „Hitler heeft de bus gemist". Eransclien en Engelschen,'aldus vervolgt de „Allgemeine Zeitung", konden spoedig genoeg constateeren, dat zij hoogstens een respijt hadden genoten, dat hen te zeker der voor den loop van het Duitsche geweer zou brengen.' Want Duitschland heeft van deze' maanden een veel beter en stelsel matiger gebruik, gemaakt dan Engeland en Frankrijk samen. Voorbarig en onvoorzich ■Dit bericht is pas in do .Engelsche pers 'gepubliceerd, toen men het reedsini de Amerikaansch'e bladen gelezen-bad,- Deze vertraging versterkt de opvatting, dat ook Andere Engelsche verliezen geheim worden •.gehóuden...-', „'S-' Hierbij sluit-ohmidd&llijkahn het Vólgen de D-.N-B.-bericht uit Lissabon, dat luidt: In het Britsche ministerie voor de inlich tingen is weer eens groote schoonmaak gehouden, in officieele. termen, „reorga nisatie van den hoogen ambtenarenstaf" geheeten. Nadat gisteren lord Perth was afgetreden als voornaamste adviseur voor de propaganda in het buitenland, worden thans spoedig verdere ontslagen venvacht, o.m. van den algemeenen leider, sir Ken neth Lee. i Ook op andere gebieden blijkt de toestand niet zoo gunstig te zijn als hij wol moet wezen. Voor de tweede maal wordt door de grootste Noorsche handelskrant, de „Nor ges Handels-og Sjoefartstidende" gewezen op den steeds slechter wordenden financi- eelen toestand. In een weekoverzicht behandelt het-blad het voor Engeland steeds dreigender wor dende gevaar van inflatie. Het'blad, dat te Oslo verschijnt, herinnert aan de rede van den Engelschen minister van financiën, tig -als-toen' - verkondigen d© Engelschen «d&ngsteY-Woöd in-het Lagerhuis en" schrijf ook thans weer juichend, hoe voordeelig zij dat-ondanks alie verzekeringen van bekte- ded eren. dag, dat zij van den groolen. Duit- -gadeel, door de Engelsche regeering gege- schen aanval verschoond bleven, gebrui kén. En ecnige onver^toorbaren werpen de vraag op, of de redevoeringen van Chur chill én Halifax misschien voldoende zijn geweest om Duitschers en Italianen voor goed af te schrikken. Men zou verwach ten, dat het verloop van den oorlog hun een heter begrip voor de Duitsche stelselmatig heid bij het voorbereiden on toebrengen van de den vijand toegedachte slagen bij gebracht zou hebben. Het raden naar de mogelijkheid en den datum van den Duit- schen aanval verraadt slechts de innerlijke zenuwachtigheid. i Voorspellingen op militair gebied1 heb ben over het algemeen evenveel kans om dooi de werkelijkheid bevestigd te wot- dën. als een ei om op zijn punt te blijven staan. - De wereldoorlog zou van korten duur zijd, aldus veronderstelde men in 1914. Hij heeft vier jaar geddurd. Duitschland' zal nooit aanvallen, maar dén aanval afwachten, luidde de veronder stelling, nog niet zoo heel lang geleden. E'uiitschland kan bezwaarlijk nog een kant .uitzoeken, waarheen het zijn aanval niet gestuwd' beeft, De tijd werkt voor de geallieerden, al dés het gezegde, gebaseerd op de blok kade-theorie. Doch dan moet men de afge- loopen wéken niet meetellen, want d'ie heb ben voor Duitschland' gewerkt. Omtrent dé huidige situatie kan men dan ook in Engeland' geen enkele steekhouden de meening verkondigen, hoewel men er wel kan probeeiren er -dén moed in te houden. En dat doet- men dan ook van hoog tot laag. In dé hoogste regionen bestaat echter niet dé rust, welke voor een krachtige leiding onontbeerlijk is. Hét Britsche ministerie van voorlichting en Wel voornamelijk Duff Cooper persoon lijk, worden in de pers steeds heftiger aan gevallen. Men krijgt,^ het gevoel, dat het een systematische campagne is.- Het aftre den van lord Perth als chef voor de buiten- landsche propaganda wordt beschouwd als een eerste stap naar groote veranderingen- in het ministerie van voorlichting. De News Chronicle schrijft, dat de offi cieele berichten en commentaren die bét ministerie van voorlichting 'aan de buitem- landsche pers verstrekt, volkomen hun doel missen en bedroevend misleidend zijn. Amerika protesteert, zoo schrijft het blad verder, tegen de onbenulligheid en droog heid van de Engelsche berichten. De Daily Mail levert vooral critiek op hét ministerie van voorlichting, omdat liet hét bericht óver het tot zinken brengen •van.de Lancantriusheeft achtergehouden. ven, de Londensehe aandeelenmarkt zich niet heelt willen laten geruststellen en in dezen voor Engeland zoo kritieken tijd van toenemende nervositeit blijk geeft. Dat bewijst de index voor industrie-aan. deelen, gepubliceerd door het Reuter-bu- reau, welke in de afgeloopen week op nieuw van 67 op 72.7 is gestegen. Het zijn d'us niet alleen de militaire ge varen, welke Engeland! bedreigen. In wen- dige onrust, onzekerheid in het bestuurs apparaat,- krakende financiën, dat alles kan aangevuld worden met de voortduren de bemoeiingen met vele en velerlei tegen slagen op, Allerleiterrein, waaraan, voort durend dé aandacht moet worden-gewijd. Een Duitsch blad! vestigdeér <je aan dacht op, dat het sinds Michiel dé Ruyter niét, meer gelukt was de haven van Lon den te blokkeeren, een prestatie, welke thans is verricht door de Duitsche lucht macht. Het New Yorksche bladl met de groot ste oplage, dé „New York Daily News" meldt uit particuliere kringen te Londen, dat de Engelsche admiraliteit in verband met de aanhoudende Duitsche luchtaanval len dte haven van Lond'en voor 't scheeps verkeer geheel gesloten heeft. Ook ligt het scheepsverkeer in de havens van New Castle, Huil en Soüthampton, bijna ge heel stil. De haveninstallaties en de ver dere omgeving van Southampton zijn déor de Duitsche luchtaanvallen zwaar bescha digd' en de bevolking is bijna geheel ge ëvacueerd. De „Daily News" meldt verdér, dat dé sluiting van de Engelsche havens aan de Oostelijke en Zuidelijke kusten een aan zienlijke prijsstijging tengevolge zal heb ben van dé levensmiddelen en militaire grondstoffen, die het eilandenrijk beslist moet importeeren uit het Empire, de Ver een igde Staten en andere overzeesche lan den.- Bovendien staat Engeland voor 'de vans ingevoerde goederen naar dé voor- moeilijke - taak om via d'e Westelijke ha- naamste verbruikscentra in Zuid- en MidL den-Engeland' te vervoeren. De tarieven der scheepsverzekeringen zijn reeds met 20 procent verhoogd en een déél der uit dé Véreenigdé Staten ingevoerde goed'eren is &1 prijs reeds tot 150 procent gestegen. Engeland geeft het verlies van de „Wren" toe. Officieel wordt te Londen toegegeven, dat.de torpedobootjager „Wren" tengevolge van vijandelijke actie verloren is. De „Wren" is tijdens een gevecht door een bom oit 'een vijandelijk vliegtuig getroffen fn gezonken. De „Wren" had een w^ter- verplaatsing van 1120 ton en een snelheid van 34 knoo'pen. Het schip was bewapend met vier stukken geschut van 12 - ciM., vierduebfafweerkanonnen, vier machinege weren-en zes laneeerbuizen. V - Engeland en de nieuwe situatie in Zuid-Ocsten Het protest der Engelsche regcering in Boekarest wordt door de Italiaansche bla den als een „belachelijk Britsch dreigement" beschouwd. De bladen leggen er den nadruk op, dat Engeland, omdat het Roemenië „ge garandeerd" had, thans den euvelen moed heeft de territoriale eischen van Roomenië's naburen te ondersteunen. Roemenië heeft thans, naar de Popoio di Roma schrijft, na zich overtuigd te hebben van de tot zijn nadeel strekkende door de democratische staten gesponnen intrigues, doeltreffende maatregelen tot rijn verdediging genomen. Natuurlijk komt dit niet'gelegen voor hen, die nog korten tijd aan de oevers van de Theems regeeren en daarom is Roemenië gedégradeerd van. „beschermeling" tot „ver vloekte". Churchill heeft hij ;de Roemeensche re geering een scherp protest ingediend, om dat cfe thans door die ..regeering gevoerde politiek den magnatenin de City niet be valt.' De diplomatie van het Foreign Office hóeft Tóp. verrassende Wijze haar draad tot hét revisionisme in .het. Donaugebied ge nomen. Engeland. heeft needs de nabuur landen van Roemenië van.clezeverandering in zijn -opvattingin kennis gestéld, waaruit men slechts het plan dót - niéuw© Engelsche intrigues afleiden kaai. Doch noch dreige menten, noch Engelsche intrigues hebben op het oogenblik nog ee.iigo waarde. Boe karest heeft den weg van de logica en de werkelijkheid gekozen.-,- Deandere belang hebbende land-en behoeven niet op den bij stand of goedkeuring.van. Engeland te wachten. Sabotage op Fransohë» oorlogsbodems in Engeland De Britsche admiraliteit hoeft met groo te moeilijkheden te kampen bij het in dienst stellen van de iujEngelsche havens in beslag genomen'- Fransche oorlogs schepen. Toen onlangs een Fransche tor pedojager uit Blackpool; vertrok, moest hij na twee uren dp sleeptouw teruggehaald worden, daar er een storing in de machi nes geconstateerd! was: 'Op dé werl werd geconstateerd, dat er zairid- in de 'turbines geworpen-was. ^rijn Britsche mmmetóngén. neemt men aan, dat 'hét;'Hë,r:éen-umadrtvah sabotage der aanhangers -vanr-PéJain dnder dê"vroe; gero bemanning^van-het schip betreft. Ook werd' averij geconstateerd' op eon lichten Fransehen kruiser én een torpedojager, waarbij onbekenden belangrijke machine- doelen verwijderd hadden. Daar het niet mogelijk is de déelen terstond' te- vervangen moeten zij nieuw gemaakt worden, waar door het geruimen tijd zal duren alvorens deze schepen weer gebruikt kunnen wor den. Op grond van deze gelieurtenissen is dé nog op Fransche schepen aanwezige bemanning van Fransche nationaliteit aan een zeer strenge controle onderworpen. Veertien leden der Fransche marine, waar onder verscheidene ingenieurs, zijn naar één concenlratiekamp gebracht. De leren in Engeland De nieuwe bepaling, dat Ieren in. Enge land als vreemdelingen beschouwd' .wor den en den havenautoriteiten; bij de aan komst bevredigende inlichtingen over het doel van hun bezoek moeten geven, heeft, naar uit Dublin gemeld wordt, in Ierland levendige verontwaardiging gewekt. Men wijst erop. dat de Engelsche politie de bepaling zoo bureaucratisch handhaaft, dat practisch geen Ier meer dén Engelschen bodem kan bereiken. Eenige Iersche za kenlieden, die wegens levering van melk aan Engeland in Londen onderhandelingen zoud'en voeren, werden te Liverpool door de havenpolitie niet aan land' gelaten en moesten ondanks hun protest en ondanks het feit, da.t zij op het belang van bun reis voor de voeding van Engeland' wezen, met hetzelfde schip de terugreis aanvaar den. Chamberlain ziek. Naar verluidt is Chamberlain emstig- ziek. Hg ligt in het ziekenhuis en moet geopereerd worden. Volgens Reuter heeft Chamberlain een darmoperatie moeten ondergaan. De opera tie zou goed verloopen zijn. Men verwacht, dat Chamberlain over twee of drie weken zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Groote schade te Cardiff. De kapitem van een uit Engeland in Lissabon teruggekeerde Portugeesche ko lenboot heeft verklaard, dat de haven werken van Gardift door de Duitsche bom bardementen ernstig beschadigd zijn. Bo vendien ligt in dé haven een groot aantal zwaar getroffen schepen, die niet meer op eigen kracht kunnen varen. Deels ver- toonen zi; zware slagzij. Drijvende gevangenis. Het Finsche bladl „Svenska Pressen" be richt uit Londen* flat dé Noorddersche regeerinjg het pjau heeft om voor ver scheidene lion dérdén leden van hét Iersoh'e republikéinsche leger een schip van 600Ö ton te verbouwen totdrijvendle gevangenis. Hierdoor hoopt mén in.; d'e overvolle ge vangenissen te Londénderry weer eenige ruimfe "t© krijgen. ■HHAI Regen in de v&canne. De iiksche buien van de laatste dagen verrasten riolen ©a plaatsten ook de vacantiegangers voor onaangename verrassingen. Voorbereiding tot den guerilla-oorlog in Engeland Een vroegere bataljonscommandant van de internationale brigade in den Spaan- schen burgeroorlog, Tom Winlringham roept in de „Daily Mirror" dé bevolking op elk weekeind'© deel lie nemen aan de spoedcursussen voor de burgerwacht. Winlringham schrijft o.a.„Tot nu toe is die Engelsche burgerwacht voorbereid' op het passieve verzet, maar steeds moer blijkt, dat haar strijdwijze de aanval moet zijn. Een versterkt blok huizen is slechts nuttig, indien men weet wanneer men zach hierin moet vastzetten en wanneer men tot den aanval moet overgaan. Deze be ginselen leeren wij in een Officieuze burger- wachtscbópl te rLondjen. I^rd'-'-Jerseyr-beeft deze schooi in Österley Park ter beschik king' gestéld. In twee dagen kan daar ieder de tactiek van den guerilla-oorlog en het gebruik van geïmproviseerde wa penen in versterkingen Ieesén". De rol van het luchtwapen „In d)e komend'e laatste verrekening met Engeland zal het luchtwapen weer een be slissende rol spelen, wellicht de beslissen de rol. Het Engelsche volk weet dat en is er bang voor. Het weet ook, dat d'e tot dusver ondernomen verkennings- en aan- valsvluchten slechts speld'eprikken zijn ver geleken met wat komen kan en komen zal". Met die zinnen opent d'e generaal der vliegers Quadé zijn beschouwingen over de rol van het luchtwapen, welke dé „Ber liner Bóersenzeitung" heden publiceert. Generaal Quadle noemt in zijn uitvoerig artikel het uitgangspunt waar het Duit sche luchtwapen tot den' aanval tegen En geland' gereed1 staat, zoo gunstig mogelijk en geeft daarvoor de volgende redenen: overvloedige luchtbases achter de kusten van Noorwegen tot Brest. Sterk verkorte luchtwegen van dieze vliegvelden naar alle doelen, welke het eiland bied't. Uitschakeling van den afweer te land door het vliegen over zee, daardoor ook begunstiging van het oogenblik der ver rassing. Het vasthouden van sterke deelen der Engelsche luchtmacht door Italië. Daarentegen onverkorte luchtwegen voor het Engelsche luchlwa.pen bij aanvallen tegen Duitschland. Bemoeilijking van vijan delijke luchtaanvallen op de eigen vlieg velden als gevolg van de sterke decentra lisatie. De weg van Berlijn naar Londen, zoo sluit Quadé, is in de laagte maanden aanmerkelijk korter "geworden dan die van Londen naar Berlijn. En daar Engeland blijkbaar onvoorwaardelijk het bewijs voor déze bewering wil hebben, zal het Duitsche luchtwapen d'it ook wel eerlang leveren. Met betrekking tot het vertrek van den secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, uit Genève, schrijft de „Corriere della Sera", dat dit den dood vau den Volkenbond beteekent, en dat deze gebeur-, tenis geen enkele be teekenis kan hebben voor den toestand in Europa, waarna het blad vervolgt: i Het betreft bier iets dat erger is dan de dood. De Volkenbond -is verdwenen in het niet, waaruit hij nooit meer te voorschijn zal komen. Stellig zal de nieuwe wereld die uit dezen oorlog geboren wordt, nooit iets oprichten gelijk aan den Volkenbond. De nieuw© wereld zal zich verheffen op het plan der positieve kwantiteiten, waarop liet werk van. de twee revoluties zich in spireert. - De herbouw in België Het economische herstel van België gaat als gevolg van dé medéwerking dér Duit sche militaire- en economische autoritei ten steeds meer vooruit. In d'e groote kalk- fabriekeu bij Namen is thans de eerste kalkoven weer in gebruik genomen. Zestig gezinnen verdienen hier hun dagelrjkscb brood. Do voorzitter van den provincialen-raad! van Antwerpen en gouverneur van die ge lijknamige provincie, -Clerk, heeft medege deeld', dat dé toestand op de financieel© markt aanzienlijk verbeterd! is. Als gevolg van de herstelwerkzaamheden kondien reed's duizenden werkloozon weer in het ar beidsproces worden opgenomen. De war tcrleidingen en het omvangrijke eleclrisch© net - in - Antwerpen ^eiï in- de -provincie zijn" weer geheel hersteld'. In Gent en omgeving kondén twintig fabrieken weer .in. bedrijf worden genomen, waardoor in totaal 40OÖ' arbeiders tewerk gesteld zijn. „Ongenoode gasten" In een artikel met bet opschrift „D© cmgenoode gasten" keert het Italiaansche bladl „Tevere" zich in scherpe bewoor dingen tegen dé poging der Vereenigdé Slaton tot inmenging in Europeescho aan gelegenheden. Men moet, aldus het blad', den grooben mannen, die meenen, van dé nieuwe we reld uil liun onfeilbaar woond' der eeuwige wijsheid- van tijd' tot tijd in dén vorm van „boodschappen" te, moeten doen weerklin ken, te verstaan, geven, dlat bepaalde stel sels noodzakelijk moeton worden opge geven. Het gezag van den dollar kan bet gezag van versland en eer niet vervangen.. Voor het wijzigen van dén loop dér ge schiedenis zijn andere dingen noodig dan schetterende frozen en leugens, zelfs al gaan die vergezeld' van dé aankondiging eener geweldige wapening. De poging tot het omkeeren van het deel der Europeesche revolutie is dïwaas ©n gevaarlijk. Déze revolutie zou grooter© afmetingen kunnen aannemen en te hefti ger. kunnen oplaaien onder de leugenachtige beschimping door de boodschappen en dé cynische provocatie der leugens. De Mon- roeieer biedit nog dé mogelijkheid voor een uitweg. Het is voldoende, dat men haar wederzijdsch als geldig erkent. De luchtaanvallen op Gibraltar Naai Stefanï uit Tanger meldt, hebben vluchtelingen uit Gibraltar verteld', dat de Ilaliaansche bommen bij den jongsten lucht aanval op Gibraltar terecht gekomen zijn in dé Europa-baai, waar de Britsche sche pen voor anker liggen. De Britsche vloot is direct bij het weerklinken van het lucht alarm naar open zee vertrokken. De opper bevelhebber van Gibraltar heeft verschei dene disciplinaire .maatregelen moeten ne men en o.a. zijn ondergeschikten bevolen, voortaan meer koelbloedigheid te toonen. Britsch patrouillevaartuig op een mijn geloopcn. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het patrouillevaartuig Staunton op een vij andelijke mijn geloopcn en gezonken is. Fransche matrozen keeiren uit Engeland terug. Een Fransch troepentransportschip is, met 1500 Fransche matrozen aan boord uit Liverpool in de,haven van Lissabon aange komen. Het schip zal zijn reis voortzetten naar .Casablanca. .De matrozen waren op varenden Van de Fransche oorlogsschepen, welke m Engeland in beslag zijn genomen. Zij hadden geweigerd verder dienst te doen ónder Engelsche vlag. (Vervolg pagina 4, le blad). Deze courant rerschynt dagelijks, met uit- 'sondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post f 2.60. Prjjs per week: 15 ets. Afion- derlijke nummers 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vö6r elf uur aan het Bureau Êèzorgd f.jjn, 's Zaterdags vóór unr. -ï. Een bepaaldo plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Klfi Prijs der Advertentiën: van 1regels 11.55; IIU. aaUUv iedere regel moer f0.30; in het Zatcrdagnummer I5 regels f L80, iedere regel ra eer f 0.35 Reclames f0.75 per regel, Incas6okosten5 ets.; postkwitantics 15 ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen k f0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11IK), Indien niet vóór Vrydagavond 0 uur bezorgd. L m

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1