De Sovjet=Eussische buitenlandsche p< litiek Molotof verwacht nieuwe be slissende gebeurtenissen Betrekkingen met Duitschland vollen omvang gehandhaafd m Prof. Van Poelje over de nationa e concentratie is hier iets voor U bij Fa. A. J. v. d. VEN EERSTE BLAD /erhoogiig van den tabaksaccijns Zonder dwang, op onze eigen manier Géén Vacant e Vrijdag 2 Augustüs 1940 Henri Rebers ,,'T VINKJE» 93ste Jaargang. No. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Met ingang van 15 September a.s. BINNENLAND Geen weerkorpsen zonder goedkeuring van den rijks commissaris Coördinatie in de bouwnijverheid Provinciekaarten van Zuid-Holland, Gelderland, Gelderland, Utrecht vanaf 10 cent en ten Brink's Zakatlas van Nederland80 cent. HOOGSTRAAT 51 - TEL. 68546 Slijterij en Wijnhandel Singel I03 - Telefoon 6764I Mariastraat 54 - Beyerlandschestraat I Dpzo courant verschijnt dagelijks, mot uit zondering van Zou- en Feestdagen. Prijs per kwartaal 3.—; franco por post 2 50. Prils per -week* 15 ets. Afzon derlijke nummers 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertenties voor het eerstvolgend num mer mouten vóör elf uur aan het Bureau bezorgd zpn, 's Zaterdags vóó: O uur. -p. Een bepaalde plaats van advertentien wordt met gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT 99^4»? Pitj4* der AUvertentlën van 15 regels J1 o5; iedere regel meer fO 30, m het Zaterdagnummer 1 15 rogels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 lïeclames f0.75 per regel incussokostenócts posthw itanties 15 ets Tarieven van ndiertentiën bij abonnement 7yn aan het Bureau vei krij^baar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentidn opgenomen A tO.60 t/m 15 voor den, f 0 75 t/m. 25 wooz den- Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 20 woorden. 's Woensdags Kteine Advertentien tot 25 w oor den f025, mits vóór Dinsdagavond C uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Kleine Advertentiën 1100, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd- De voorzitter van den Sovjot-Russischon raad van v olks commis smissen, de commis saris van buitenlandsche zaken Molotof, heeft een. uitvoerig overzicht van de huiten- landsche politiek der Sovjet-reg-eering in verband met den wereld toestand gegeven en gesproken over de betrekkingen tus schen de Sovjet-Unie en de verschillende Europeesche en niet-Europeesche staten. Hij zeide onder meer: Sedert de voorgaande zitting van den hoogsten Sovjet, zijn pas vier maanden verloopen, die echter voor Europa gebeur tenissen van de grootste beteebenis gebracht hebben. De militaire feiten hebben zich snel ontwikkeld, waarbij in het bizonder de snelle nederlaag en capitulatie van Frankrijk, na anderhalve maand, genoemd moeten worden. Van de tegenstanders van Duitschland is slechts Engeland overgebleven, dat ove rigens op de hulp der Vereenïgde Staten hoopt. De Fransche nederlaag. Niet alleen de gebrekkige Fransche oor logsvoorbereiding is beslissend voor de - Fransche nederlaag geweest. Van beteebe nis is ook geweest, dat Fransche regee-, ringskrtngen een „lichtzinnig" oordeel heb ben gehad over het belang en de beteebe nis der Sovjet-Unie. Frankrijk is thans voor een nieuwe taak gesteld. De herbouw kan echter niet op de oude methode geschieden. Als het belangrijkste feit uit de ontwik keling der laatste maanden noemde Mo lotof vervolgens de „groote successen van Duitschland", die echter, aldus zeide hij, tot dusverre nog niet hebben geleid tot het hoofddoel van Duitschland, het einde van den oorlog. AdolfHitler heeft nog kortgeleden een nieuw beroep op Engeland gedaan om den oorlog te eindigen. De Brit- sche regeering heeft dat beroep evenwel van. de hand gewezen. Wij staan aldus besloot Molotof zijn overzicht van den wereldtoestand aan den vooravond van nieuwe beslissende ge beurtenissen, waarbij Duitschland en Italië aan de eene zijde, Engeland en steeds ook de Vereenigde Staten aan den anderen kant van den strijd staan. Daarna sprak Molotof over de be trekkingen tusschen de Sovjet-Unie en de andere staten Allereerst wijdde hij zijn aandacht aan de Duitsch-Russiscihe betrekkingen. Zij zullen zich in vallen omvang blijven handhaven. De tus schen Duitschland en de Sovjetunie gesloten verdragen, die van beide zij den strikt nagekomen zijn, zijn ook in de afgeloopen maanden van groot gewicht gebleken. Zij hebben zich ver der ontwikkeld. Mololof wees de speculaties van En- gelsche en and'ere bladen, die den laatsten tijd herhaaldelijk getracht hebben, door alle mogelijke geruchten en valsche be richten wantrouwen lussclien Duitschland! en de Sovjet-Unie te zaaien, met sarcasme van de hand. Deze pogingen, kunnen geen enkel resultaat hebbeu eu worden in bei de landen niet ernstig opgevat De Savjet- Ulnie laat zich niet in het minst intimi- deeren door de dreigende perspectieven, die de aangegeven bladen schilderen vau dien verderen groei en de toekomstigs kracht van DuitschlaiA Veeleer zullen de vriendschappelijke >ede huurhe'rekkin- gen tusschen de So>. d-Unie en Duitsch land! ten volle blijven bestaan Mololof constateerde met nadruk, d'at de betrekkingen met Italic in den loop der laatste maanden verbeterd zijn. De buitenlandsche politiek van d'e Sovjet-Unie zoowel als die van Italië biedt de vol ledige mogelijkheid tot wederzijdsch be grip en tot een gunstige ontwikkeling dter belrekkingen, Jn de 'betrekkingen met Engeland1 zijn den laatsten tijd geen veranderingen van bela'ng gekomen. Na de bekende vijandige handelingen van Engeland tegen de be langen der Sovjet-Unie h--eft men ook geen positieve ontwikkeling in deze betrekkin gen kunnen verwachten. Misschien kaïn de benoeming van den nieuwen Britschen ambassadeur, iCripp®, eau zekere verbetering in de toekomst brengen. Molotot sprak vervolgens over de ont wikkeling aan de Russische zuidgrens (Ressarairlë en de Noordelijk© Boekowi- na). HQ zeide „Het conflict tusschen de Sovjet Unie en Roemenie, dat vele jaren geduurd heeft, is o vreedzame wijze geregeld, doordat de Roemeensche regeering het Russische voorstel tot aistand van Bessarabie en de Noordelijke Boekowina heeft aanvaard. Ten. aanzien van de jongste ontwikke- ling in de drie randstaten zeide de volks commissaris oa. De verdragen van wedcrzijdschcn hij stand, die den vorigen herfst zijn gesloten met de drie randslaten, hebben met het gewenschte resultaat gehad, doordat de „heerschende groepen" in deze staten een werkelijke toenadering tot de Sovjet Unie verijdelden. Dus heelt de Sovjetregring tot de Bal- tischo staten den eisdh gericht nieuwe re geenngen te vormen.. Zij, heeft de troepen van het roode leger er doen binnenrukken. Als resultaat van deze ontwikkelnig is het toen tot de vrije verkiezingen der parle menten van Estland, Letland en Lituiuen gekomen, die zich hebben uitgesproken i oor de oprichting van de Sovjetmacht en voor de aanhechting der drie Baltiseho staten aan de Sovjet Unie. In economisch opzicht is het van bizon- der belang, dat de Sovjet Unie van nu af aan de Oostzee beschikt over een reeks ijsw-ije havens. Vat de betrekkingen der Sovjet Unie met Finland .betreft, moet warden vastgesteld, dial het voor vier maanden gesloten vredes verdrag over het algemeen bevredigend ia uitgevoerd. Het economische accoord zal ook op handelspolitiek gebied gunstige perspectieven openen. Molotof sprak de hoop uit, dat de ltus- sisch-Zweedsche economische onderhande lingen, die thans worden gevoerd, spoedig tot een positief resultaat zullea leiden. Sprekende over de betrekkingen der Sov. jet Unie tot de Balkanstalen vermeldde Mololof hel herstel der diplomatieke be trekkingen met Zuid-Siaviè. De hoop be staat op een verdere verbetering der be trekkingen en een geleidelijke uitbreiding der wedeizijdsche economische betrekkin gen. De betrekkingen der Sovjet Unie met Bulgarije zijn normaal. In aansluiting hierop besprak Molotof de betrekkingen der Sovjet Unie met Tur kije. Deze betrekkingen hebben, zoo zeide hij, den laatsten tijd „geen wijziging van belang" ondergaan. Weliswaar hebben de in. het laatste Duitsche witboek gepubli ceerde documenten een onaangenaam licht geworpen op eenige politieke persoonlijk heden van Turkije. Turkije en de petroleum velden. In dit verband wees Molotof er op, dat de Savjetregeering de Turksche regee ring reeds 14 April gewezen heeft op het volgende „ontoelaatbare feit": Op hel genoemds tijdstip was waarge nomen, dal verscheidene.buitenlandsche vliegtuigen, die van ïurksch gebied kwa men, dte Sovjetgrens in het gebied van Ba- toem hadden gepasseerd. De Turksche re- geering heeft eerst ontkend, dat dit was gebeurd', doch beloofde maatregelen te ne men tegen een herhaling van dergelijke gebeurtenissen. Thans weet men door de Duitsche documentenpublicatie, aldus Mo lotof, nauwkeurig hoe hel met die vlieg tuigen gesteld was. Ten aanzien van de betrekkingen der Sovjet Unie met Irak, zeide Mololof, „dat hier, evenals in het geval van Turkije, ge wezen moest worden op een „ontoelaat bare" gebeurtenis, n.l. op het vliegen over het gebied van Bakoe door buitenlandsche toestellen in April. j Betrekkingen met Japan. Over de betrekkingen tot Japan ka.r ge zegd' worden, dat de wrlymflmg den laat sten. tijd Iets genormtCiseurór ia Op 9 Juni is de bekende rve eenkomst gesloten over de grensregulecrihg. In den laatsten tijd, zoo ging Molotof verder, zijn er eenige verdere aanwijzin gen waar te nemen, dat ook van Ja- pansche zijde den we.nsch wordt gevoeld de betrekkingen mot de Sovjet Unie te verbeteren. liet is in het belang van beide pariijen, tor dit doel een reeks hin derpalen, die am een vc-rbetering van bun betrekkingen in den weg staan, op te rui men Het program der nieuwe Japansche regeering bevat echter juist ten aanzien van de P.n-^sch Japansche verhoudingen nog velerle' onduidelijkheden. (Vervolg Me pagina). In liet verordeningenblad is een be sluit opgenomen van den secretaris-ge neraal van het departement van finan cien betreffende verliooging van den tabaksaccijns. Daarbij warden met ingang van 15 Sep tember 1940 verhoogd1: Dc accijns veer sigaren met dichlge- werlrlcn kop, wegende per 1000 stuks 31/2 k.g. of meer, van 12 yb proeent op 20 procent. De accijns voor andere sigaren van 171/a procent op 25 procent. De accijns voor rook- en pruimtabak en snuif van 22l/2 procent op 30 pro cent. Alles gerekend van den kleinhandels prijs. De accijns op sigaretten, thans 50 pro cent bedragende, wordt met 10 op centen gebracht op 55 procent. Da secretaris-generaal vau het depar tement van financiën kan. voorschrij ven, dat op het tijdstip van het-in wer king tieden vau dit besluit fabrikanten en groothandelaars de bij hen voor handen niet gebruikte zegels moeten inleveren, ten einde togen andere ze gels te worden ingeruild. Degene, die de voorscliriften van dit besluit en die, uitgevaardigd ter uit voering daarvan, overtreedt, wordt ge straft met een boete van ton minste vijf en twintig en ten hoogste duizend gulddcn, 011 verminderd de inbeslag neming en verbeurdverklaring van de zegels, wa-ivan de voorgeschreven in- levering is nagelaten. Verordening regelt oprichting en verantwoordelijkheid den leider. van Verschenen is een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het vormen van korpsen (Mannscliaftsver- bandc). Bli/tcens deze verordening behoeft het vormen van op korpsleest geschoeide en op het bevelsbeginsel gebouwde or ganisaties, welker leden in gesloten for maties of in uniform in het openbaar optreden, de goedkeuring van den rijks commissaris. Het verzoek om goedkeuring moet in houden: 1. Den naam van de organisatie. 2. Naam en adres van. den verantwoorde lijken leider van de organisatie. 3. De statuten of anderszins, die de doel stelling, de structuur en deu aard der werkzaamheden van de organisatie be vatten. 1 ««nfcii Prof. dr. G. A, van Poelje, secretaris generaal van het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen, heeft een vertegenwoordiger va'n het A N.P. een on derhoud toegestaan, opdat deze m groote lijnen zou kunnen kennis nemen van diens denkbeelden omtrent de aangevangen m alom voortschrijdende concentratie op al lerlei gebied en omtrent het streven en de noodzakelijkheid! om te komen tot meer, zoo mogelijk tot volkomen, nationale een heid1. In het algemeen aldius prof. dr. Vain Poelje is en was het mijn overtuiging, nu en vroeger, dat d!e kracht van ons volk voor een groot deel gegrond is op de mogelijkheid, dat ieder zijn eige'n levensbeschouwing beleven kon. Maar te veel weid' dikwijls vergeten, te streven naar het ophou wen van een nationale eenheid!. Te veel werd over het hoofd gezileft, dat tusschen d'e verschillende stand punten en tusschen de verschillende onderdeden der maatschappij wissel werking gewensdht Is. Omdat d'cze wisselwerking werd! verwaarloosd en. te veel het eigene van iedere groep iu het licht werd gezet, ging dikwi/s de eenheid en d'e verscheidenheid ver loren. Hoezeer men ook vertrouwen kan hebben in alle menscheu indivi dueel, zoo moet toch het geheel over zien worden. Hoe meer meu daar voor oog heeft, des te beter begrijpt men ook boe het kon gebeuren, dat er dikwijls in een bepaalde richting werd gewerkt, totdat dab op een ge geven oogenblik het zwaartepunt el ders bleek te liggen. Een centraal punt van bevordering. Men kan hier die vergelijking trekken met iemand, die een beperkt inkomen heeft te besteden en die moet uitmaken, welke verlangens hij wel on welke hij niet zal kunnen bevredigen. Zou elk be lang los van het geheel worden bezien, d!an zou deze man zeer onevenwichtig te werk gaan. Noodig is een centraal punt van beoorJeeliag. Het is de overtuiging van prof. dr. Van Poelje, dat op het oogenblik een eisdh Is van o ver vegende beteekeuis aan nationale eenheid! op elk gebied) zooveel mogelijk aandacht te schenken. Maar ook is prof. dr. Van Poelje over tuigd, dat in het algemeen geen dwang moet worden toegepast; de meerdere eenheid kan in vrije overtuiging ver kregen worden, al zal dikwijls eenige aarzeling moeien worden overwonnen. Prof. dir. Van Poelje gelooft, d'at tot een sterkere nationale eenheid! is te komien, als meu uitgaat van het bestaande en de waarheid! in het bestaands erkent en niet gaat aantasten hetgeen in een reeks van jaren met moeite soms in nood! werd op gebouwd1. Dit alles is mogelijk op korten termiju. We zullea moeten komen tot een eigen, zuiver nationale structuur, waarmede we in d'e wereld wellicht anderen ten voor beeld kunnen zijn, zooals we ten aanzien van oins koloniaal beleidi reedis tientallen van jaren and'eren tea voorbeeld zijn ge weest. Niet alleen afbreken. Onverantwoordelijk zou het dan ook zijn, slecht aak afbreken te dienken. Voor wezenlijke nationale belangen is het noodig, een sterkere organisatie op te bouwen dan verkregen wordt, wanneer we slechts probeeren over te nemen, wat in een ander land1 met het oog op de verhouding aldaar naar eigen behoefte is gegroeid en tot stand gebracht. Men is hier te land' reeds druk bezig, maar in zoo korten tijd kan men nog geen eindresultaat verlangen, wel resultaten, waarop men verder kan werken en dan ook werkt. Daarbij moet geen partijpoli tiek \oorzitten, ofschoon er wetenschappe lijk geen bezwaar is tegen het woord po litiek, in den zin vau den vorm waarin omze nationale belangen staatkundig wor den gekristalliseerd. De jeugdbeweging. Op een vraag hoe prof. dr. Van Poelje zich de plaats dacht van de jeugdbe weging, luidde het antwoord', dat ook zij baar plaats moet kunnen vinden in het staatkundig bestel. Bij d'e op gang zijnde strevingen naar concen tratie van de jeugd, geeft op verzoek vain prof. dr. Van Poelje de centrale jeugdraad leiding. Daarin vindt de jeugdbeweging haar centraal orgaan Reeds jaren is de centrale jeugdraad, welke bestaat sinds April 1920, het re- geeringsorgaan voor de geheeie jeugdbe weging. Zijn taak ontwikkelt zich nu ver der met de overheidstaak. Musschen zal hij we! weer actief moeten optreden. Te voren had de centrale jeugdraad een meer passieve rol. En zoo zullen d'e verschillende organen tezamen meer coordineerend kunnen func- tio'nneeren in het algemeene streven naar: nationale eenheid. Prof. dr. Van Poelje merkt op, dat een federatie, die naar den vorm niet sterk was, van 1579 tot 1798 een der grootste krachten in de wereld is geweest. Men moet dus ook hier niet te veel aan een woord! hechten, vooral geen woorden van anderen overnemen zonder zich op de 4. Gegevens omtrent het verband of de samenwerking met andere organisaties. De verantwoordelijkheid van den leider strekt zich in het bizonder uit over do discipline in de organisatie eu over hel naleven der statuten. Een nieuw op te richten organisatie kan haar workzaanihedon eerst na vcrleening der goedkeuring aanvangen. Bestaande organisaties moeten goedkeuring vragen. Reeds bestaande organisaties in den zin dezer verordening, moeten binnen een maand na het in werking treden van deze verordening alsnog bovenbedoelde goedkeu ring aanvragen. 1 ILj, die eeu organisatie in den zin dezer verordening vormt, zonder de goedkeuring van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied aan te vragen, of ten aanzien vau een reeds bestaande orga nisatie niet alsnog deze goedkeuring aan vraagt, 'wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren en geldboete van ten hoogste veertigduizend gulden, of met een dezer straffen, voor zoover niet ingevolge andere bepalingen een hoogere straf is bedreigd. Hetzelfde geldt voor hem, die zich b5j een niet overeenkomstig deze verordening goedgekeurde organisatie aansluit, dan wet dezelve op andere wijze steunt. Onderhandeling-en gaande. Er zijn besprekingen gevoerd' tusschen vertegenwoordigers va;n de verceniging van handelaren in bouwmaterialen iu Neder land), den Nederlandschen houtbond en de federatie van werkgevers iu het bouwbe drijf. Deze organisaties hebben het initia tief genomen, om tot nauwe samenwer king en coördinatie op het gebied) van da bouwnijverheid te komen. eigen nationale waarde te bezinnen." zonder een goede fietskaart van Boek- en kantoorboekhandel Hoogstraat 146 SUPRA I EN EVER 2.90 p. Liter BRANDEWIJN3.— CITROEN JENEVER Z90 j. COGNAC 3.10 ADVOCAAT.....vanat 1.1 S „Flesch BORDEAUX.....vanaf 0.90 RIJN- en MOEZELWIJN vanaf 1.25 VERMOUTHvanaf 1.Lit.fl. OUDE JENEVER .vanaf 2.9S „Lit.kr. Tel, B788E

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1