de «pin E*3ieritt TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT BINNENLAND Ordening in de tabaksnijverheid Vestigingswet kleinbedrijf «f oor Johnston Mc. Vulley Het Nederlandsche rechtsfront Gerrit Verboonstr. 4, "fel. 67846 brengen. Hij DER .VRIJDAG 2 Augustus 1940. No. 22542. nij- dat ai- Algemeene Bond va.u bigarcn.- fabrikanten opgericht- Op initiatie! van ecnige sigarenfabrikan ten werd te Eindhoven onder leiding van den heer K. L. H. van der Putt to Gel- drop een zeer druk bezochte vergadering Behouden, zoowel van georganiseerde als van ongeorganiseerde fabrikanten, tezamen vertegenwoordigende rheer dan 2/3 der Nederlandsche sigarenindustrie. Met algemeene stemmen werd' besloten tot oprichting van een Algemeenen Bond van Sigarenfabrikanten. Doet van deze nieuwe organisatie is tweeledig 1. De organisatie te vergemakkelijken van de geheele, Nederlandsche sigarenin dustrie van groot tot klein. 2. Den corporatieven opbouw zoo spoe dig mogelijk te verwezenlijken. De Nederlandsche R. K. Verecniging van Sigarenfabrikanten, die ook haar werk zaamheden. voortzet, heeft al haar leden opgewekt tevens tot den nieuwen bond toe te treden, teneinde geleidelijk de ge- weaschte nationale concentratie in de si garenindustrie te, bereiken. Het centrale vcrwarmiugsbo- drijf in spertijd. Kj beschikking van den secretaris-gene. raai van het departement van handel, (verheid en. scheepvaart is bepaald, de termijn van 6 maanden, bedoeld in takel 1, elfde lid, van de vestigingswet kleinbedrijf ten aanzien van do beschik- .Idng vau den minister van economische za ken van 2 Januari 1940, waarbij deze wet vau toepassing werd verklaard op het cen trale verwarmingsbedrijf, met 6 maanden wordt verlengd. Eensgezinde raad te Bussum. In den gisteravond gehouden raadsver gadering te Bussum, heeft het oudste raads lid, gemachtigd door den geheelen raad, de volgende verklaring afgelegd: De buiten gewone omstandigheden, waarin ons vader land1 verkeerd, hebben in den Bussutn- sclien raad1 geleid tot' den wensch, dat .meer nog d-an tot dusverre, alle krachten gezamenlijk worden gericht op een ge mcenlelijk beleid, waarin het volkswelzijn met inachtneming'van dert-Nederlandschen- volksaard en nationale tradities, richtsnoer van ons aller handelen zal zijn. Onder er kenning van den toestand, zooals die door 'de bezetting van Nederland thans is ge- scliapen stellen wij allen er prijs op te verklaren dat wij met het behoud van onze levenshouding er. gezamenlijk naar zullen streven, om als bestuurders dezer gemeente ons aandeel te leveren in do moedige pogingen om bet Nederlandsche volk in eensgezindheid door oen zijner moeilijk ste wrer. zijner geschiedenis te voeren naar betere tijden. AVerkcn in de Langstraat. Met de grooto .werken, die in- midden Brabant op het program slaan lot afslui ting van de gebieden van Oude Maasje, jttonge en Biesbosch, zal reeds binnen en kele weken een begin worden gemaakt. Binnen veerlien dagen zal worden begon nen met de werkzaamheden aan de dijken van bet O.uide Maasje bij het Zuiderafwate- rings'kanaal, van Waalwijk tot aan het Kei zersveör. De werken zullen door de Ne derjandsche Heidemaatschappij in werk verscliaffing worden uitgevoerd. Hierbij worden ongeveer 503 arbeiders uit Dor drechi te werk gestold. i 16) zuilen de vijfduizend, die ik bun beloofd heb, moeten teruggeven," zei do Spin. „Ik zal hun vertellen, dal de Drie hoeken, die ze mij gegeven hebben, niet echt waren, wat zoo is, en dat oen van mijn andere medewerkers me de echte bé- zorgd heeft. Ze mogen natuurlijk niet te weten komen, dat jij voor me werkt. We moeten je besehermen, Warwik. De lui die je vannacht ontmoet hebt, komen hier nooit. Ik gebruik een tusschenpersoon. Voorloopig zal ik lien laten bewaken en niets meer opdragen. Later neem ik wel een definitief besluit" „Dat komt me uitslekend voor," zei Warwik.. „Ga nu naar beneden oen praatje met mijn nichtje maken. En als ik jé laat roepen, kom dan hier, dan krijg je het geld' van me." Jb J Warwik ging de trap af en vond Sylvia in de grooto woonkamer. „Ik heb opdracht, een poosje met u te babbelen, zei hij. „Dat vind ik prettig," antwoordde ze en het scheen Warwik toe, dat een lichte blos haar wangen kleurde. Ze stond' bij het raam en had gekeken naar liet verkeer der enkele auto's in de Een arbeidsorganisatie voor justitie, politie, advocaten en notarissen. De leider der N. S. B. heeft dezer dagen het rechtsfront gesticht. Een organisatie die drie onderafdeeliiigen bevat, n.l.-: 1. jus titie, 2. politie, 3. vrije beroepen (advo caten en notarissen). De bedoeling is, dat in het rechtsfront alle ambtenaren, beambten en geëmploy eerden van hoog tot laag worden ingescha keld. Als leider van het rechtsfront is be noemd: mr. II. M. Fruin, rechter te Alk maar, die zal worden terzijde gestaan door mr. H. de Brueys Tack als secretaris. Tot hoofden der onderaideeling zijn aan gewezen: 1. Voor justitie: mr. II. M. Fruin (voor loopig). - 2. Voor politie: de heer C. Ch. Walraven, commissaris van politie te Alkmaar. 3. Voor vrije beroepen (advocaten en no tarissen): mr. R. van Geneehten. te Utrecht Het rechtsfront wordt vooral wat de groep „politie" betreft plaatselijk ge organiseerd. Zoo is, met name ia Amsterdam, de groep „politie" met haar arbeid reeds ver gevor derd. Hier berust de leiding bij den heer L. J. Ponne, Bronckhorststraat 12, insptec- teur van politie aldaar. Hoewel het rechtsfront een schepping der N. S. B. is, staat toetreding voor allen, die. bij de handliaving van het recht betrokken zijn, open. I De begrafenis van de slachtoffers van Hr. Ms. „Bulgia". Op den morgen van den twaalfden Mei weid' in de buitenhaven van Vlissingen het vaartuig der Nederlandsche marine „Bulgia" door de uitwerking van een bom getroffen. Hierdoor verdween de bodem onmiddellijk in de diepte. Van de vijftien opvarenden wisten er twee zich het leven te redden. Zij werden naar liet ziekenhuis Betiiesda toegebracht. Die overige dertien mansccliappen kwamen bij de uitoefening van hun plicht om het leven. Verleden Dinsdag, na 2iA> maand, werd d:e „Bulgia" door drijvende bokken gelicht én konden de lijken van twaalf slachtoffers worden geborgen. De dood en werden gis teren op de algemeene begraafplaats te Vlissingen, onder groote belangstelling van het publiek. Bezoek van dr. H. Fischbccck aan de Amsterdamschc Effectenbeurs. Gisteren beeft de heer dr. II. Fisch- boeck, commissaris-generaal voor finan- cieele eïi economische aangelegenheden in gezelschap, van ...mr,. L._ J. A. Trio,, wnd/ secretaris-generaal van liet departement van financiën en den. heer dr. A. Buehter, den. vertegenwoordiger van den gevolmach tigde voor de Nederlandsche Bank oen. be zoek, gebracht aan de Effectenbeurs te Am- sterdam. In verband met zijn vroegere werkzaam heden bij de Oesterreicliische Ivred-itainstalt legde de lieer Fischboeck uiteraard groote belangstelling aari d'eii dag voor de be drijvigheid1 op do beurs, die hij van de galerij af Icon gadeslaan'. De effectenbeurs boodl juist een levendiger aanblik dan den laatsten tijd1 bet geval was. Geen karwijtcelt in 1941. hi verband me.t de omstandigheid, dat de dekvrucliten der karwij zijn geoogst, ligt het in liet voornemen bij de vaststel ling der maatregelen met betrekking tot liet teeltplan voor den oogst van 1941 geen teelt van karwij toe te staan. Telefoonverkeer met Duilsehland. Na opheffing van eenige technische mcei lijkliedëh zal liet voortaan opnieuw moge lijk zijn telefoongesprekken met Duitsch- land1 te voeren, evenwel onder dezelfde voorwaarden en beperkingen, welke voor 10 Mei golden. overigens stilte avenue. Nu kwam ze naar hem toe met een uitgestoken hand, die Warwik warm drukte. Met haar groote oogem keek zij hem vol openhartigheid aan. Neen, dit meisje weet niets van wat er in dit huis omgaat, dacht Warwik. „Zullen we niet gaan zit ten?" verbrak Sylvia dé stilte, die dadelijk na hun be groeting lussclion de beide jonge men schen gevallen was. Zwijgend gai Warwik aan haar uitnoo diging gevolg. „Rookt u „Ja, graag." Hij nam een sigaret uit de zilveren doos die zij hem voorhield, en slak die aan. „Rookt u zelf niet?" vroeg hij en hij kon zichzelf wel verwenschen om zulk een banale voor de hand liggende vraag. Het scheen wel, alsof in de tegenwoordigheid van dit eenvoudige mesje van al zijn be drevenheid in den omgang met andere menschen mets meer overbleef dan oen domme vraag, „Neen, maar heel zelden/' antwoordde Sylvia. „Vroeger, op kostschool in Frank rijk, tieed ik liet nog wel eens, als we met andere meisjes een pretje uithaal den, maar de directrice mocht dat natuur lijk niet zien. Mijn oom vindt het niet pret tig en daarom doe ik het hier in huis nooit. Het is geen groote overwinning voor me, het te laten," voegde ze eraan toe. „Bent u in Frankrijk op kostschool ge weest?" vroeg Warwik. „Toe, vertelt u me er eens iets van. Ik zou veel van uw leven willen weten." „Ik geloot, dat het uwe veel inferessan- -■ - Stichting Rotterdam 1939 Neemt geen nieuwe gevallen in behandeling. De stichting Rotterdam 1939, thans nog gevestigd in het kalntoor van dé K..L.M. op. dé iCoolsingel, maakt bekend geen nieuwe gevallen in behandteling te kun nen nemen na 10 Augustus. Deze slichting opende voor de getrof fenen in Rotterdam,1 die thans als gezins hoofd een weekinkomen hebben van meer dan f 25 de gelegenheid', een voorschot van betrekkelijk geringen omvang in ont vangst te nemen, teneinde zich liet lioog- no-odige op bet 'gebied van 'kleediug, bede den, beddegoed',meubilair en keukengerei enz. te kunnen aanschaffen. De getroffe nen, die minder verdienen, worden ver zorgd door de organisatie van Maatschap pelijk Hulpbetoon. liet is de bedoeling om beide groepen va:n slachtoffers van die ramp op gelijke wijze te helpen. De uiteindelijke liulp zal. dus in totaal gelijk zijn. De tegemoetkoming van de stichting moet gezien wordlen als oen voorschot op d'e evenlueele oorlogsschadeloasste' 1 i n g Met het onderzoek hiernaar heeft zich d'e schade-emquète-oommissie, gevestigd' i i d'e nieuwe beurs, belast. Aangenomen imag .worden, dat in de drie maanden, welkè na het tijdstip van het uitbreken van die oorlog zijn verstreken, ruimschoots gelegenheid lieeft beslaan om van deze voorschot-regeling gebruik te maken. De stichting Rotterdam 1940, gevestigd in dé nieuwe beurs,; zet voorloopig liaar werk inzake het verschaffen van het cre did voor kleinfe en (groote bedrijven voort. Particuliere fietsenbij den opbo-uwdienst tot 1 September zender fictspJaatje. In een schrijven jv'an den wndl secreta ris-generaal, wnd:. hoofd! van het departe ment van financiën; (aan de directeurs dei- directe belastingen wordt" riiéuégciéeld, dat ten behoeve van den opbouwdienst tot 1 September van dit jaar een aantal parti culiere rijwielen z«dj worden gebezigd op, den openbaren weg, zonder _dat dé berij der van die rijwielen zijn voorzien van een geldig belpstingmork. In plaats daar van ontvangen.! zij een bewijs, waarin de commandant van het betreffende onder deel verklaart,, dat'bet met merk, frame nummer aangeduide/ rijwiel voor dienst- doendén wordt gebruikt. Dit schrijven is ook ander d'e', aandacht van de ambte naren .van rijl's- en gemeentepolitie ge bracht. Centrale schade commissie voor hel bouwbboirijif. In eèn vergadering is- liet dagelijkscli be stuur van dé centrale, schadec-onnmisste voor liet bouwbedrijf als volgt samenge steld': J. Th. Stuy („Rijnland1"), voorzitter; N. M. J. Munzert (Utrecht) seoretaris-pen- ningmeèster; A. Ruitenbeek (pars. leden), 2o voorzitter; F. J. llademakers ('s-Graven- hage, commissaris. Ilioar Arnhem zal een tweede commissa ris worden aangewezen. Het dagelijkscli bestuur is opgedragen met dén meeston spoed te-konion tot een algemeene oentralisatic van alle groepen, welke in liet bouwbedrijf werkzaam zijn. Slachtoffers van Engelschen bomaanval begraven. Onder zeer groote belangstelling zijn gis termiddag te Eindhoven de vier slachtoffers van d'e Brit se he bomaanval in don nacht van Zondag op. Maandag op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. In de stad Groningen heeft z.ieh een comité „Stad en Land" gevormd, dat zich i*>- last heeft met een vacanlieplan voor de Groningsche stadskinderen. Het doel is deze kinderen meer in contact te brengen met liet platteland en het zoo uiterst belangrijke werk van den landman. Historische bezienswaardigheden en de diverse Groningsche dorpen worden bezocht, zuivelbedrijven en groote boerderijen worden be keken. Een groot aantal leeraren, studenten en landbouwers hebben zich voor het on derwijs beschikbaar gesteld. Een achthondertal kinderen zijn thans op het platte land uitbesteed. ■Opname van de boot „De IJssel" van den dienst AmsterdamZwolle, welke op het IJselmcer door een Britscli vliegtuig met bommen en mitrailleurvuur bestookt werd. Het speciaal-huis voor het betere genre Hoeden en Japonnen in de nieuwste modellen ter is geweest," antwoordde het meisje. „U heeft veel gereisd' en ik hoorde, dat u op allerlei soort van wild gejaagd heeft. Is dat niet reuze-gezellig, zooveel te zien?" „Nu, voor 3e gezelligheid heb ik het niet gedaan. Meer uit verveling, omdat ik niets anders te doen had." „Zpudt u niet weer op reis willen gaan? Het lijkt me hier in Néw York voor iemand als u zoo saai. Er ioopen hier geen wilde .olifanten rond en de huizen lijken hier allemaal eender, oni van de menschen nog maar te zwijgen." „0, neen, dat 'moet ik u beslist tegen spreken," viel Warwik haar met eenige heftigheid in de reae. „Ik heb het hier tegenwoordig verre van saai. In de eerste plaatsheb ik nu drukke bezigheden, als gevolg van de kennismaking met uw oom, en dan verder...'* Ze deed, ot ze hem niet begreep. Mis schien was dat ook inderdaad 'het geval. Zo scheen hem een volmaakt onschuldig kind' toe en telkens, als hij naar haar keek, verbaasde hij er zich.vreer over, hoe zulk een. lieftallig meisje zich in dit huis dér misaaa-a kon handhaven. „fïecrl u geen oudérs meer?" vroeg hij, dé stilte verbrekend. „Neen. Mijn va'dér en moeder zijn allebei vroeg gestorven; toen ik nog heel jong was, d'oor een spoorweg-ongeluk. Ik héb ze nauwelijks gekend'. Hun portretten draag ik altijd bij' me in dit medaillon, dat ik steeds om' mijn hals heb. Mijn oom heeft nu hun overlijden de zorg voor mij op Zich" genomen, fly heeft me aj heel gauw naar een kostschool, gestuurd; Inwoners van Kopenhagen in een schuilkelder tijdens een der laatste Engelsclie lucthaanvallcn. dat hij me niet bij zich 'kon houden. Hij moest veel reizen, m Europa en in Ame rika en zoo nu en dau kwam hij me opzoeken. Mijn vaeanties bracht ik veelal bij kennissen door. Ik had allerliefste vriendinnen op kostschool, die me vaak mee naar huis namen. Zoo heb ik -ook nog het een en ander van do wereld gezien, maar vast lang niet zooveel als u," ein digde ze haar relaas. „0, dat beteekent zooveel niet," ant woordde Wanvik, half voor zich heen. „Er zijn belangrijker dingen in de wereld. Maar vertelt 'u eens', bent u nu al lang hier? Eh -- u neemt mij mijn onbe scheidenheid toch niet kwalijk, hoop ik? Ik vind het prettig, zoo met u te bab- Ireleu, en ik zou graa»g ve-et van u willen weten." „Ik vind het heelemaal niet erg. Ik ben blij dat ik iemand beb met wien ik pra ten kan. Een paar maanden geleden ben ik van kostschool gekomen en toen heeft mijn oom me bij zich in huis genomen. Hij heeft het echter druk en kan zieb niet veel met me- bemoeien. Daarbij komt, dat hrj zich heel moeilijk beweegt. We zrfn hier sedert kort komen wonen, maar ik weet niet, of het in de bedoeling van mijn oom- ligt, hier lang te blijven." „Het zou me spijten, als u weer gauw weg zoudt gaan. Mag ik u eens uitnoodi- geir, met me uit te gaan? Naar een schouwburg, of zoo Ten minste, als uw oom hei goéd vindt." „0, "die heeft daar vast geen bezwaar En ik ook zachte stem heelemaal geen kennissen, en mijn oom komt nergens," besloot ze, als om een verklaring te geven voor haar houding. „Dat is dus afgesproken," antwoordde Warwik snel. „Misschien mag ik u nu vast vragen, straks een autoritje met me te ma Ken. vve kunnen dan onderweg ergens buiten gaan eten eii we zulten, gelooi ik, een prettig dagje kunnen hebben." „Graag. Dat zal ik heeel prettig vin den." „Wat doet uw oom eigenlijk?" vroeg Warwik, als om liet gesprek op een ander onderwerp te brengen. Hij wilde nu weten, of het meisje er wérkelijk geen idee van had, wat er in dit bus gebeurdie en of haar onschuld niet geveinsd was. Dat laatste kon hij zich nauwelijks voorstel len, na hetgeen hij van haar had ver nomen. Ze Keek hem met haar zachte oogen recht in het gelaat. „Mijn oom lieeft aller lei zaken te doen voor een geheime orga nisatie, geloof ik. Hij vertelt er niet voet van, maar ik, denk, dat u er zelf wel meer van zult weten. Hij werkt in het alge meen belang en ik geloof, dat hij de menschheid al veel diensten heeft bewe zen. Het is zoo'n beste man, maar hij doet weinig om zich bemind te mamken. Dat komt zeker, omdat hij zoo slecht ter been is. Zulke menschen worden altijd tegenover anderen wat op een afstand. Maar als u hem heter zoudt loeren ken nen, zoudi u vast van hem gaan bou- zooals ik ook doe." (TFordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5