de spin SCHIEDAM Hl MEELFABRIEK 4. TIEHI1H TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Sissmengsi nieuws Naami. Venn. „KLUITKALK" Rechtszaken De vrouw op den achtergrond Autowielen ontvreemd De aardbeving in Turkije door Johnston Mc. Culfey Vijftienjarig meisje vermist Botsing tusschen twee vracht auto's Filcnnieuws Morgen wordt ik gearresteerd „Wat leven we toch gelukkig" "Boefje" geprolongeerd HOOFDSTRAAT 28 - Telel. 69570 69590 MACHINEFABRIEK A. F0NTIJNE Aasgieren van het slagveld Ergerlijk geval van prijsopdrijving Vrijspraak voor magnetiseur gevraagi Een hardnekkige recidivist DER ZATERDAG 3 Augustus 1940. No. 22543. i Eu geruild voor een auto. Zondag 21 Juli j.l. %verden vair een terrein van een taxi-onderneming aan de le v. -. Kunstraat te 's-Gravenhage, vier autowie len met banden ontvreemd. Aangifte hier van volgde MJ de politie, waarna recher cheurs van den centralen opsporingsdienst hier en daar eens op onderzoek uitgingen. Dezer dagen kwamen zij den dader op het spoor en konden spoedig daarna tot arrestatie overgaan van den 20-jaxigen be. tomverker, J. B. van L., die tijdelijk ver ])Kjt hield" bij een vriend aan de Hooftskade daar hij' het in zijn. eigen woning niet veilig 'meer vond. Ook de vriend werd in be waring gesteld, daar men vermoedde, dat hij er wel meer van af wist. De jeugdige dief had de autowielen met de banden ingeruild bij- een vischhandelaar voor een personen auto, bovendien had deze hem nog f30 toegegeven. Toen de vischhandelaar echter de wielen voor zijn vrachtauto niet gebruiken kon, daar de maat niet goed was, hoeft hij ze verkocht. i I Van L. die met de geruilde auto V gaan toeren zonder benzinevergunmng, was reeds eerder door de politie aangehouden waarbij proces-verbaal wras opgemaakt en de auto in beslag was genomen. De dader is gisteren voor den officier van justitie geleid. Het getroffen gebied is zeer afgelegen. Om! rent het aantal der slachtoffers van do aardbeving in Anatolië, zijn tot dus verre nog slechts weinig betrouwbare ge gevens ontvangen. Dtoordat de zone der aardbeving, die in midden Anatolic ligt, vrij afgelegen is, kan nog geen overzicht verkregen worden van de verliezen. De getallen, die bekend worden over het ver lies aan menschenlevens, stijgen eeliter voortdurend. Dioor de aardbeving zijn al leen dorpen getroffen, welker bewoners in dën slaap werden verrast. De roode halve maan, de civiele en de militaire autoriteiten hebben hulpcolonnes gezonden. Tenten, dokters, en levensmid delen zijn naar het aardbevingsgebied ge- dirigeerd. Ook nu nog komen lichtere aard schokken voor. De minister van birmea- landsehe zaken-heeft den president der re publiek in Istanboel rapport uitgebracht over de tot dusverre genomen maatrege len. Berichten, die melden, dat ruim dui zend dooden gevallen zijn, worden voor loop ig niet bevestigd'. Meisje verdronken. Te Arnhem is een meisje van achttien jaar J. W. genaamd1, uit d'e Pinksterbloemstraat, d'at met een rijwiel op de pont naar Arnhem-Zuid wilde slap pen, toen deze reeds een halve meter was uilgevaren, te water geraakt en met haar fiets in den snelstroomenden Rijn meege sleurd. Zij geraakte daarbij onder schepen, aan de Rijnkade. Hoewel pogingen tot red ding in het werk werden gesteld, slaagden deze iniet. Zanik heropend. De juweliersfirma ,T. Baksteen en Zn., die vroeger een winkel had op de Binnenrotte tegenover de Groote Kerk te Rotterdam, zet de zaken voort in de PersijnstraaJ 14, Welke straat uitkomt op de Hcemraadsingel bij de Beukelsdijk. Deze juweliersfirma is vooral gespieciali seerd in reparatie van goud, zilver en uurwerken. 17) „Ik twijfel er niet aan", antwoordde Warwik. Onder hel gesprek hadden ze dc huis bel gei.oord en Warwik had door het raam gezien, d'at Saxbury voor de deur stond. Een halt uur later had hij hel huis ver laten en Warwik moest lachen, toen hij zijn gezicht zag. Even later klonk er weer een andere bel door het huis. „Dat beteekent, dat oom u wil spreken," zei Sylva.i Warwik nam afscheid' van haar met de mcdedeelinr, dat hij waarschijnlijk spoe dig hij haar terug zou komen. Hij vond de •"pm als naar gewoonte achter zijn bureau gezeten, met een stapel bankbiljetten voor -?s uw geW» mijnheer," zei hij, het uittellend. „Saxbury had het meege- lacht om te laten zien, dat hij tot de transactie /«hoicl was. En hij heeft die tiaosaeho wel moeten afsluiten." „Prachtig, [k zag zijn gezicht, toen hij liet huis verliet. „Ik zal jo wel Jaten weten, als er weer wat te doen is," zei do Spin, „Hoe eerder, hoe liever, mijnheer. Ik kan niet tegen eentonigheid1. Heb avon turen noo.lig afwisseling -buitenge wone d'ngen Anders is het leven zoo Opsporiug en aanhouding verzocht. De commissaris van politie, chef bureau kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de ouders de opsporing en aan houding van de minderjarige Johhana Hart man, zich ook noemende Jopio van Buren, geboren te Amsterdam 23 Juni 1925, die sinds 22 Juli 1.1. wordt vermist. Signalemenl: lang pl.in. 1.60 SI., flink postuur, gezonde gelaatskleur, blauwe oogen, lichtblond, haar. Zij is gekleed in bruine rok, -witte blouse, grijze mautel inet zwarte strepen, lage bruine schoenen, gel© sokjes, blootshoofds. Zij draagt zilveren oorbellen met blauwe steentjes. Twee personen ernstig gewond. Gisteren beeft in den laten avond' te Limnien. (NTI.) een hotsing plaats gehad' tusschen een Duitsclie en een Nederland- sclie vrachtwagen, waarmede aardappelen werden vervoerd. De heide inzittenden van den Nederland- sclien wagen, afkomstig uit Haarlem en Heemskerk en beiden genaamd' J. Koning, weiden ernstig gewond in het ziekenhuis te Alkmaar opgenomen. Een d!er Duitsche inzittenden werd ge wond! naar het Willebrordusgesticht te Heilo overgebracht. Zijn toestand! is niet gevaarlijk. Rijwieldte-f op heeterdaad betrapt. Een 30-jarig Amsterdammer, die o-p het Damrak aandacht wijdde aan de vele aldaar geparkeerde rijwielen, trok o-p zijn beurt de aandacht van recher cheurs van het hoofdbureau, die den man in d'e gaten hielden en juist tusschenbeid© kwamen toen hij zijn slag meende le kun nen slaaln. Hij is opgesloten. Met een algemeen wantrouwen wordt dan ook een nieuwe gast begroet. Hij toont echter veel begrip, hij loodst den heer des huizes na een nachtelijke- escapade veilig binnen en is verder zoo knap, aauhg en geestig, dat de oudste dochter, een aardige rol van Constance- Bennett in toenemende mato verliefd wordt De langen chauffeur en butler doorloopt hij glansrijk en brengt het zelfs lot gas! aan een diner. De laalste hinderpalen worden wegge slagen als de zwerver een beroemd schnj ver blijkt le zijn, wiens geleende auto in een vallei gevallen is en naai wiens gebeente ijverig gezocht wordt. De ontmaskering gaat vergezeld' van flauw vallen in series. Brian Aherne is d'e zwerver-chauffeur schrijver. Keddig is de teekening van de rijke familie, waarvan d'e vader en moeder slechts de voorwerpen van spot voor hun kinderen zijn. Deze film is niet zonder critiek op de „snobs", doch is vrij van alle te nadrukkelijke accenten. Capitol. De moordzaak Belloni is eigenlijk een droevig geval. De veelbelovende violist Burger heeft zich op een glibberig zijpad! der liefde begeven.; hij is getrouwd'. Zijn vrouw betrapt hem ia d.e tuin, waar hij een zeer intiem gesprek heeft met die zangeres Belloni. Een schot! Belloni is vermoord!. Vrouw en main verdenken elkaar van den moord'. Om zijn vrouw voor de gevolgen van haar vermeende daad le sparen ondanks alles houd'! hij van haar vlucht hij, zoo- d'at de verdenking tegen hem is. Zij is diep geschokt, maar doet alles om d'en commissaris- van - zijn- onschuld te "over tuigen. Veel leed. gaat over hun hoofden, tot dat een ijverzuchtige collega, d'r. Mo-ebius de dader blijkt te zajn. Deze eigent zich' zelf d'e oomposities van Burger toe en heeft vues op zijn vrouw. Als Perea, d'e leider van. een tango-hand' vindt hij na tien jaar zijn vrouw en doch ter terug. Een film met dramatische effecten, waarbij het zwaartepunt niet gelegd is in het ontrafelen van den moord, maar in de conflicten, dien hij bij de hoofdperso nen teweegbrengt. Küthe Dorscli en Ferdinand Marian ver vullen de hoofdrollen. Arena. Arena brengt weer ©en van de grappige blijspelvondsten, waaraan Amerika zoo rijk is. Dp vrouw des huizes, een hysterisch en aanstellerig wezentje, dat behept is met een hobby en wel het opnemen van zwer vers, die de auto van mijnheer gemaal megen besturen. De ervaringen zijn van minder aangename aard, vooral als het tafelzilver op een dag verdwenen is. saai. Hij begaf zich naar de deur en wendde zich daar even om. „Ik zou graag een toertje met juffrouw Sylvia maken," zei hij. „Mij best, als ze zin heeft." „Ik geloot we„ dat ik haar kan over halen. En dan nog iets. U bent me nog vijftien dollars schuldig voor noodzakelijke uitgaven." „Uitgaven?' „Ik heb iemands hoogen hoed vernield. Ik moet hem een anderen sturen... Ano niem natuurlijk." „Hier heb je vijftien dollars," zei de Spin met een grijnslachje. „Recht is recht Van wie was die hoed?" „Van mijnheer Saxbury," antwoordde Warwik. HOOFDSTUK XL Jaloersclilicid van een vrenw. Benige dagen later was John Warwik weer bij -Je Spm in zijn werkkamer. De Spin, achter Zijn bureau gezeten, keek John Warwik met zijn glinsterende spleet oogjes aan en deze staarde het venster uit. „Vanavond, zei do Spin. Hij sloeg daar bij met zijn vuist op het bureau. ,-Ik heb u wel verstaan," zei Warwik. „Mijn coren zijn heel scherp en het is heusch niet noodig, zoo hard tegen me te schreeuwen, en dat mooie bureau aan splinters, le slaan. Dus vanavond? Goed i Triiis i. Het „Boefje", een'rol, die met Annie van Ees samengegroeid >ls, kan zich steeds in een groot succes--verheugen. De directie van het Prinses theater heeft aanleiding gevonden deze film to proiongeeren. De straatjongen met zijn sappig Roller- damsch zal men nog een week voor „me neertje" kunnen ziet. Andere bekendè-i typten uit Boefjes omgeving met hun 'gijn en lceJ, zullen de verdiensten van Max Brusso nog eens on- derstreepan. Als tweede film zal vertoond worden „Vivere" met den bekenden tenor Tito Schipa. Een romantische zangfilm, die velen als z|ij haar reeds ge>zion hebben, nog wel eens willen zien. s-?y „VEGISOL" GLASZIjDE Isolatieschalen VEREEN GLASFABRIEKEN SCHIEDAM Fabriek van KURKEN - KURKENBONDELS V1SSCHERIJKURKE N Fa. WED. A. VOGELEZANG Korte Achterweg 13-15 - Tel. 68872 Dir. A. Lauwaars ALLE BOUWMATERIALEN Modern Ingericht reparatiebedrijf Boterstraat 28-32. Schiedam. Tel. 69408 (2 lijnen) VACANT HOOFDSTRAAT 39 Tel. 68484-68251 TARWEBLOEM TARWEMEEL TARWEAFVALLEN Drie maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Amsterdam heelt gisteren een aardappelhandelaar en zijn knecht, lief den uit Bussum veroordeeld ieder tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De mannen waresn'op 16 Mei j.l. per aulo naar Arnhem gegaan om don zwager vin den aardappelhandelaar te zeeken Op den terugtocht hadden zij hij een boerderij in de omgeving van Rhenen een tentzeil van defensie gevonden en meegenomen,..terwijl zij uit de "boerderij een barometer "hadden weggehaald. De^officier van justitie, de hen beiidei aan cfit misdrijf schuldig achtte, had tegen hen ieder een jaar gevangenisstraf geeisclit Mr. F. A. Kokosky, de verdediger van den patroon, achtte het bewijs ei aanzien van zijn cliënt niet geleverd. Mr. Math ui ven, de verdediger van den knecht, bepleitte cle mentie. De „koning" van de Zeedijk veroordeeld. D'e rechtbank te Amsterdam heeft giste ren vonnis gewezen in d'e zaak tegen den recidivist B„ eertijds bekend als de „ko ning" van den Zeedijk, die zich op 23 Fe bruari j.l. schuldig heeft gemaakt aan in sluiping en diefstal van plm. 150 gulden uit hei kantoor van den kolenimport maat schappij. De officier van justitie had drie jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde B. tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en de bizondere voorwaarde, dat verd. zich onder toezicht van het Leger des Heils zal stellen. begrepen." „En geen touten maken," verklaarde de Spin, nogmaals met zijn vuist op het bureau s'aande. „Hier zit meer aan vast, dan alleen geldelijke winst. Ik verlang de voldoening te hebben, dat je de anderen de loef aisteekt." „Ik zal mijn best doen," antwoordde Wanvik. „Het is pas mijn tweede opdiacht moei u uenken, en in de eerste ben ik geslaagu, al had u nat niet verwacht." „Laat ik het je nog eens uitleggen," zei de Spin, zich naar hem toe buigend. „Die stukken zijn beeedigde verklaringen. Wor den ze aan den officier van justitie voor gelegd', oan worden enkele zeer bekende ingezetenen voor de rechtbank gebracht en veroordeeld. Op het moment zijn ze in het bezit van mijnheer Theodore Berklan, een van je kennissen, een man van geld en positie uit jouw kringen. En in de bi bliotheek van Berklan staat een groole, vierxante, vlakke lessenaar. Blijkbaar ver beeldt Berklan zich, dat niemand die papieren daarin zal zoeken. Ze zitten in een groole, gele, enveloppe, met groene lak verzegeld'. Op de enveloppe staat ge schreven: „Ontvangen rekeningen". Die enveloppe moet je me, met inhoud', komen brengen." ,/n Heel eenvoudige opdracht," merkte Warwik op. ,En je zult me een groot plezier d!oen liet op zoo'n' manier klaar te spelen, dat de diefslal voorloopig niet ontdekt wordt. Begrepen? Breek dio schrijftafel dus niet open', als dat eenïgszins vermeden kan worden. Vanavond is daar een dineetje en Hoer;'' prijzen gerekend voor een autorit. De 22-jarige garagehouder K. S. uit Epe, heeft op 22 Mei van die plaats zijner in woning af een rit met zijn vrachtauto ge organiseerd' naar fort Everdingen bij Cuiem- borg, om een goede twintig menschen ge legenheid' te geven zich in krijgsgevangen schap bevindende verwanten te bezoeken. Hij rekende voor deze rit ixiet minder dan f 7.50 per persoon, zoodat de 21 volwas senen en do 2 kinderen hem de som van f 172.50 opbrachten. De man had zich te verantwoorden wegens prijsopdrijving. De politierechter te Zutfen, mr. A. H. van d'er Giesen, vond dit geval buitenge woon ernstig, temeer omdat de onkosten van den garagehouder niet meer dan f30 hebben bedragen en deze winst werd be haald op manschen, die familieleden op zochten, die ons land hadden verdedigd. De officier van justitie vond dat de ver dachte een boete moest betalen, welke de gemaakte winst zou teniet doen. Hij vor derde £100 boete, subs. 1 maand hechte nis. De politierechter vond! het spijtig, dat het geld! van de boete niet in'handen d'er gedupeerden terecht kwam Hij veroordeel de S. tot fGO boete subs. 1 maandl hech tenis. Dader van aanslag door den den krijgsraad veroordeeld Op 19 Juli stond voor den Haagschen krijgsraad terecht de 26-jarige J. K., dienst plichtig soldaat-ziekenverpleger, die inden 'alen avond van Zondag 19 November ïU3» in de wening van den tl'cterdirec- teur II. van der Waarden te Tilburg dezen opwachtte met een ijzeren staaf en een Ergelschc sleutel. Toen Van d'er W. thuis kwam slceg beklaagde hem enkele malen op het lmofd om hem te dooden, doch hoe wel Van der W. een schedelbreuk, een hersenschudding en verschillende diepe wonden aan het hoofd had 1 ekomen is hij hieraan niet bezweken, zoodot de audi teur-militaïr wegens poging tot moord een gevangenisstraf van zes jaar en zes maan den eischic. De auditeur-miliUir meende dat de jeugdige vrouw van den meer dan vijftigjarigen theaterdirecteur in dit drama een nvsdadige rol Imd gespeeld, waar voor beklaagde zal hebben te boeten. Dezer dagen deed de krijgsraad uit spraak. Deze luidde drie jaar gevangenis- straf wegens poging tot moord' met aftrek van d'e preventieve hechtenis en ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting van de bevoegdheid om hij de gewapende macht te dienen. Voor den kantonrechter te Amersfoort had zich te verantwoorden de heer C. B. T„ magnetiseur le Bameveld, omdat hij te Vocrthuizen ©enig© personen had be handeld, naar aanleiding waarvan tegen hem proces-verbaal was opgemaakt, ter zake het onbevoegd uitoefenen der genees kunst. Do ambienaar van het 0. M„ mr. Al bania, zeido van meening te zijn, dat de grens voor het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde met te strak gertokken mag worden. Waar in dit geval is komen vast te staan, dut vera, geen lichaamsdeelen van cl i«nien heeft aangeraakt, kan niet gesprokon worden van het onbevoegd uit oefenen van do geneeskunde. Hij vroeg deilialve vrijspraak. Mr. Frima, üe verdediger, sloot zich bij het icquisiloir van het 0. M. aan Spr. merkte op, dat het vak magnetiseur nog niet in de i^eitcrlandsche wet is vastge legd, in tegenstelling tot Duitscliland, waar magnetiseurs door de medici worden er kend. De kan!onrechter, mr. D. J. W. Muller Massis, zal over 8 dagen uitspraak doen. jij hoort tot de genoodigden. Vanavond moet je are stukken in handen zien te krijgen." „Komt in orde," antwoordde Warwik glimlachend. „Begrijp goed, dat ook andeien het op die papieren begrepen hebben. Van iemand, die er buitengewoon veel belaag bij heeft heb ik door een bemiddelaar opdracht gekregen, ze te bemaehSigen, en als me dal lukt, krijg ik tienduizend dol lar, die we samen (jee'en. Krijgt een ander die papieren m handen, dan beteekent dat vcoi mijn opdrachtgever de gevange nis. Berk'mi' dreigt hem daarmee en wil zich wel laten afkoopen, maar vraagt meer, dan mrn cliënt betalen wil. Nu be grijp je, waarom we die papieren van avond nog in banden moeien hebben, Dc anderen kunnen ieder oogenblik tochten zich ervan meester te maken." „Ik Legriip het volkomen, mijnheer." „Dat is alles. AJs je slaagt, kom ze me dan morgenmiddag brengen als je Sylvia kom' halen om mee uit rijden le gaan." „Het zal gebeuren, mijnheer." „Vooral geen verdenking wekken, be grepen? Ik kan je veel te goed gebruiken, omdat je in kringen kunt werken, waar andoren niet in kunnen komen. Maar al je waaroe voor mij zou vernietigd zijn, als iemand gmg vermoeden, dat je iets anders was dan een defiige leeglooper, met wat geld." „Zegt u bever: zonder geld, dat is juis ter," verklaarde Warwik. „Sedert mijn vrienden me geplunderd hebben en ik ge- Zes-en-lwinlig maal veroordeeld. De AmsterJamsche rechtbank behandel de gisteren een zaak tegen een koopman recidivist, die.in den, loop der jaren reeds 26 veroordeelingea had gekregen. Iu een in 1937 opgemaakt rapport van den psy chiater dr. Scholtens, was verdachte ver minderd toerekeningsvatbaar genoemd'. Vol gens dit rapport zou hij steeds weer een voudige diefstallen plegen. Dit was juist gebleken voor een groote serie, op zich zelf onbelangrijke diefstallen, moest de verdachte zich gistermorgen verantwoor den. Hij had o.m. gloeilampen, costaums, koffers galanteiien en japonstoffen ge stolen. Een vaste woonplaats had de man niet meer, evenmin als ©enig vast inkomen. Hij leefde als een zwerver van den op brengst van straathandel. De officier van justitie, mr. Bakhoven, achtte den verdachte niet meer reclassabol en eischte derhalve één jaar gevangenis straf en ter beschikkingstelling van de regeering. De verdediger, mr. Keune, verzocht d'3 rechtbank verdachte een kans te geven tot werkelijke reclasseering. Den man der halve voorwaardelijk te veroordeelen ©n onder scherpe controle te plaatsen. Subsidiair bepleitte de verdediger de uiterste clementie. De uitspraak is bepaald' op 15 Augustus. noodzaakt ben, een misdadige..." „Daar hebben we het nu met over," viel de Spin hem in de lede. „Je hebt je orders en kunt nu we! gaan." „Ik zal me onmiddellijk terugtrekken," zei Warwik. Hij stonnd loom op, geeuwde keek eens naai de Spin en het kaartre- gisler, waarin zulk een schat van inlich tingen lag opgehoopt, nam hoed, hand schoenen en stok en begaf zich bedaard naai dc deur „Wacht even," zei de Spin „Je zult ver moedelijk andere helpers \an me tegen het lijf loepen. Verscheidene hunner weten, dat je bij ons hoort en jij kent hen met. Ah iemand, wie dan ook, je het leeken geeft, dat ik even zal voor doen, dan beteekent dil, dat hij of zij lid van (teze organisatie en Jus te ver trouwen is. Kijk goed !oe." De Spm stak de rechterhand nit met duim en pink over de palm heengevou- wen en dc drie andere vingers recti lui'.ge strekt. Daarna sloot hij die vingers over pink on duim heen, stak ze weer uit en sloot ze voor de tweede maal. „Dat is bet teeken van de Spin, mijn heer Warwik. Goed gezien?" Warwik deed het teeken zonder fout na. „Ik weet het. Goedendag, mijnheer." Warwik verliet de kamer van de Spin, sloot de deur, zooals hij geleerd had, zorg vuldig achter zich dicht en spoedde zich naar beneden, waax Sylvia hem onder aan de trap opwachtte. „Bent u klaar met die akelige zaken met mijn oom vroeg ze glimlachend. (Wordt vei vilgd). i xjA^7"*0 Jf. s V H 'f -71" li? Ate 1

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5