De schrik van de buurt als kindermeisje TWEEDE BLAD SCHIEOAMSCHE COURANT Mysteries der natuur, welke de mensch niet vermag op te lossen. ra*); De mensch en zijn hond BINNENLAND Federatie van werkgevers in het bouwbedrijf Uitbreiding van de gemeente Amersfoort Gezicht «1» Italiaanschc watcrvliegluigbasis. DONDERAG 8 Augustus 1940 No. 22547. Onwillekeurig, nou ik eenmaal over de Bui' ben gaan' praten, moet ik toch weer denken aan alle vreugden die hij, ondanks alles, in ons huis! heelt gebracht. Natuurlijk, de omstandigheden brachten het mee, dat er veel om hem werd gekankerd, dat hij wel eens, meer dan mijzelf wel lief was, een pak slaag kreeg als hij weer eens aan het vechten was ge weest, maar hij nam dat alles, omdat het er au eenmaal bij hoorde en omdat hij de heilige overtuiging in zich om droeg, dat de straf onmiddel lijk op de misdaad! volgt; hij was wat dat betreft een fatalist, zelfs zoo, d'at hij uit eigen beweging zijn straf kwant halen. 't Is nre herhaaldelijk overkomen, dat hij met een schuldbewust gezicht bij me kwam, zonder dat ik zelf iets had gemerkt. „O, de Bul heeft weer wat uitgehaald", werd er dan geconstateerd! en ja wel, in de verte zag ik dan den een of anderen hond weghinken, omdat een van zjjn pooten tusschen de Bullekaken liad! gezeten. Hij bleef dian geduldig wachten, tot ik de zweep; had gehaald en hij incasseerde de straf, wijl die nu eenmaal onverbreke- lijk bij de misdaad hoorde in zijn philosopkie. Wat je noemt een harde liondt Maar als er ook eens een hond' langs het bek liep en hij had dien met rust gelaten, dan moest er ook - eerlijk is eerlijk uitbundig geprezen en beloond worden. Zooveel inzicht in *s menschen logica had hij toch ook wel. Het meest heb ik den Bul altijd bewon derd1 behalve om zijn ongebreidelde natuurkracht om zijn omgang met jeug dige pups die, of van Mama of van an dere teven afkomstig, menigmaal ónzen kennel bevolkten. Toen Mama voor liet eerst weer jong leven verwachtte, nadat „ze een jaar daarvoor _oms_dpn:„Bnl.;had geschonken, vTareh we'allemaal "zeer be nieuwd, hoe dat af zou lóopeii, namelijk of Ma zoonlief, tot die kleintjes toe zou laten en hoe de houding van ~zooiii„lief" zijn zou. De. eerste dagen lieten we hem natuurlijk niet tot het hok toe. De moe der is nu eenmaal graag met haar kroost alleen in het warme stroo van het werp- liok; daar hooren geen anderen bij, be halve de baas en de vrouw af en toe, Om te zien of alles goed' gaat. Maar de Bul brandde van nieuwsgie righeid. Hij hoorde allerlei vreemde ge luidjes komen uit het hok waarin hi) Mama wist, kou er blijkbaar met zijn höndenhersens geen touw aan vast knoo- pen en als- hij de kans schoon zag, wou hij er heen. Na een goeie week hem van alles verre gehouden te hebben, lieten we hem eindelijk eens bij liet hok komen. Hij snuffelen, onder do- deur door, maar een toornig blaffen on grommen van Mama deed! hem «ogenblikkelijk terug deinzen, gehoorzame zoon als hij was. Den volgenden dag nog nog eens probee- ren. Weer,-snuffelen onder'de deur, dit maal gepaard gaande met een Jicht janken. Er kwam geen reactie van binnen. Toen heb ik hel cr maar eens op gewaagd): ik deed het hok open en do Bul. stapte naar binnen, héél voorzichtig, voetje voor vöetjjo als 't ware. Hij, begroette Ma met het go bruikelijke likje en boog zich toen over het kroost, dat net door den bak begon te kruipen. - Waarachtig, hij stond te trillen op zijn poolen, deze bullebak, deze schrik van do buurt. Er kwam een diepe grom uit zijn keel, zooals ik nog nooit van hem ge hoord had en ik stond' al klaar om liem in zijn nekvel te pakken en weg te sleu ren, tc-cn al het kleine grut eensklaps op aiju grooten, massalen' kop afbeende, zoo goed! en zoo kwaad' dat ging d'oor het stroo en met de kleine voorpootjes tastend' tegen zijn neus en zijn voorhoofd op ging slaan, drie, vier, vijf tegelijk. Ma be- heerschle de situatie volkomen met haar alziend oog, doch ze liet het begaan, zag er dus geen kwaad in. Bul en de babyverzorging. Toen ging or een bullepoot over den rand1, toen nog een, uiterst voorzichtig om toch vooral niets te raken, de heide acli- terpootenvolgden, en geen tien minuten later zocht het heele nest aan de manne lijke bullobcrst vergeefs naar 'voedsel..; En met een tevreden grom heel diep in den gorgel likte de Bul even ijverig als Ma d'e klemtjes schoen ais "ze vies waren geweest. Wederom stond ik voor een mysterie, dat ik nooit, heb kunnen doorgronden. Heeft een reu werkelijk vaderlijke gevoe lens, al was deze reu in de versie verte' „ni-' de vader van het nest? En was dózó zorgzame pleegvader-stiefbroer dezelfde hond voor wien alles u-at vier pooten had, ijlings op den Joop ging zoo gauw hij maar in zijn voile gewichtigheid ia de laan verscheen? Was deze och, we weten het niet Laten we eerlijk zijn. Zul ke naluurmysteries zullen' wé nóóit ''-yer-: moge'n.lop^te.loss.en,..gelQ:af„;ik,.aj,.komen we nog zooveel te weten van vitaminen, van dó eleclranentheorie, van de eloctrici- teit en van wat al niet meer. Het mysta rie van het leven blijft mysterie. En. liet is goed- zoo. Maar wel wil ik bekennen, dat ik er vol ontroering bij héb, gestaan en toen heel zacht mijn vrouw ben gaan roe pen, óin mee te genieten van dit fa milietafereeltje zondervoorbeeldMa en die Bul bezig met de verzorging van het kroost, dat al spoedig "even blij hein verwelkomde als Mama. En meer dan eens, als Mama eens even een luchtje was happen, Hielcl de Bul de kleintjes aangenaam bezig en... warm in zijn dikke vacht. De pret begon echter pas goed', toen do pups zoover waren, dat ze ook buiten kon den loopen, voor, op het groote grasveld', of achter, in het zand yah d'e kennelruim- le. Dan ging de Bul languit op den grond liggen en liét het jonge goed over hem heen stoeien, klauteren tegen den buik op en langs den rug er weer afglijden, tot ze, met dó tongetjes uit den bek, niet meer kónden van vermoeidheid en naar bet hok gedragen móesten worden, eensdeels omdat ze geen poot meer konden verzet ten, maar anderzijds veel liever onder do struiken-in den tuin maften dan in het stroo van het donkere hok. y Bul als opvoeder. En d'e groolste liefhebberij van den Bul was 'dón, om liet kleine kopje van ceai pup in zijn groolen muil te nemen, een liefkC'Ozing blijkbaar, die altijd gepaard ging met dien zwaren brom-, of te gaan slapen op een zonnig plekje met een klein broertje of zusje tusschen de voorpooten. Zoo hebben we hem dikwijls verrast, als we sliekum eens kwamen kijken: de schrik van de buurt als kindermeisje. Mama vond het best, uitstekend zelfs. Naast alle goeds, dat ik van haar kan vértellen, moet ik toch ook zeggen, dat ze geen voorbeeldige moeder was: ze deed haar plicht, maar meer ook niet. Als de jongen al eigen voedsel tot''zich. begonnen le (nemen, zoo na drie of vier weken, be gon ze het langzamerhand! wel te geloo- ven en dikwijls keek ze na zes weten naar liet heele nest niet meer om, behalve dan als zé soms nog eens wat le veel last van Üe nielkdiereh kreeg. Toen dan ook Mama vond, dat ze haai- plicht had1 ge daan on haar plaats in huls weer opeisch- té, was het tje Bul, die zicli den héelen dag met de kinderen bemoeide, met zo stoeide en ravotte,, zonder er ooit één pijn. te doen, want bij dat spel was hij de voor zichtigheid in persoon. K<MOL0OGr. y> in ons blad van Donderdag 25 Juli 1940. Enkele punten uit het werk program. l>e Federatie Werkgevers Bouwbedrijf, in welke dó eenheid van liet bouwbe drijf is verwezenlijkt en welke een meer concrelen en meer nilgebreiden vorm heeft gegeven aan bereids vóór d'en oorlog tusschene verschillende werkgevers-organisaties bestaande sa menwerking, heeft zich thans definitief geconstitueerd'. Zij heeft zich daarbij ten doel gesteld, een orgaan van samenwerking van dte be treffende organisaties, een orgaan van ge zamenlijke vertegenwoordiging en tenslotte een orgaan van uitvoering in gevallen, waarin zul les dóór de Overheid wordt ge- wenschl tc zijn. Verder is bepaald, dat'de federatie zicli in hoofdzaak zal bewegen op economisch terrein en dat als regel geen onderwer pen zullen worden behandeld, welke door de wet, verordening, enz; zijn voorbehou den aan andere instanties. Uil liet werkprogramma dezer organisatie welke alle ondernemingen van eenig belang op liet gebied van het baggerbedrijf, den water-,spoor- en wegenbouw, den burger lijken- en utiliteitsbouw 'en-den woning bouw omvat, blijken als algemeene punten: Sanccring van liet bedrijf door het stellen van regelen om het toetreden van onbevoegden in het bedrijf te voorkomen en slechte elementen uit te stoeten en het tegengaan van ir- reëcle prijsdrukking er. hot streven naar gezonde lïedrijfsverhoudingcn. Het verkrijgen van eenheid in do techni sche en adminislratieye voorwaarden voor aanbestedingen. Het strijden te gen uitvoering van werken in eigen beheer. Het op uniforme wijze oplos sen van geschillen. Het behandelen der vraagstukken, verhouden aan de woningvoorzie'ning. Punten, die verband houden met de hui dige situatie zijn-: Grondstoffen voorziening, werkverruiming wederopj>_w;w.; „en machines-vervangen door Hancfkrachf..' A Tezamen met organisaties, van architec ten en leveranciers streeft het werkpro gram naar toepassing van bouwmethoden in verband met gróndsfoffenschaarschte en regeling van de verhoudingen tusschen aannemers en - architecten én tusschen de ondernemers in hef bonwbedrjf en de le veranciers in hun onderling verkeer. Met gedeelten van Soest cn Hoogland. Dé gemeente Amersfoort wordt met in gang van 1 September a.s. aan de Noor delijke zijde vrij belangrijk uitgebreid. Dan worden namelijk, bhjkens een in de Staatscourant van gisteren, 7 Augus tus, opgenomen beschikking van den se cretaris-generaal van het departement van binncnlandschs zaken, die daartoe is ge machtigd, op grond van de verordening no. 79 van don rijkscommissaris voor het bezette gebied', aan de gemeente Amers foort toegevoegd: a. Van de gemeente Soest een gedeellé rijksweg met omgéving ten Noordoosten van het sportterrein Birkhovcn, ter lengte van ruim 2 k.m. en een breedte ongeveer .750 M. ten Zuiden van de E-em, met inbegrip van hot aansluitende gedeelte van deze rivier. b. Van de gemeente Hoogland een ge deelte ten Noordon van de Eem em ver der Oostwaarts, zoowel ten Noorden als ten Zuiden van deze rivier, tot ongeveer S50 M. ten Oosten van de spoorlijn naar Zwolle en Zuidelijk van het kruispunt dezer lijn met de spoorlijn naar Apel doorn; tot een lengle van ongeveer 3.2 k.m. én tc-n breedte van gemiddeld on geveer 400 M., éveneens met inbegrip van de Eem, voor zoover deze door dit ge bied lcopt. Ecuheid in hot kap pers bedrijf. In de vergadering van de volledige hoofdbesturen van de landelijke vereeni- gingen in liet kappersbedrijf, de Nederl. Kappersbo-ndi van de Landelijke Vereeni- ging ter behartiging van de belangen van kappers, schoonheidsspecialisten en kap- persparfumeriehandelaren in Nederland1 (Elvekai) is besloten tot volledige eenheid van d'e heide organisaties. Door „Elveka" zijn drie bestuurderen toegevoegd' aait liet hoofdbestuur van dón Ned'erlaiidschen Ivappersboud1, mevr. H. A. de Korte, J. IL Hieussckón en T. I-Iollinga. D;e eerslgehoemde zal do afdóeling schoonheid s b eiiande I in g verzorgen, terwijl dó beide andere toegevoegde bestuurderen aan' de redactie van .gilet Kappersblad" eü -liét vakonderwijs hunner: medewerking zujleh verieenón. jfét do nog bestaande landélijice en plaatselijke organisaties gal zoo spoedig mogelijk aansluiting worden, gezocht. De noodwoningen die op een terrein langs het Ncordcrkanaal tegenover den Gordel- weg to Rotterdam werden opgebouwd, naderen thans de voltooiing. Een lange rij architectonisch weinig fraaie, maar doelinatiige woningen, is er in recordtijd neer gezet en zal binnenkort dn or de bewoners worden betrokken. De graanoogst-campagne is in den Wieringermecrpolder ingezet. In de uitgestrekte velden heerscht momenteel een groote drukte. Met ma.aimachine's wordt het graan gemaaid, en gelijktijdig door middel van een aan dzc machine gemonteerde zelf- bindcr tot schoven gebonden. Luchtfoto genomen na het Italiaanschc bombardement van Solium in Noord-Afrika Ook Hali3 heeft valschermtrocpen opgeleid.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5