De nieuwe Duitsche filmproductie ele «piii Hl MEElfmiEl L TIESÜI De Ufa-füms voor het komende seizoen. De „man van den opbouwdienst" tloor Johnston Mc. Ctilley 23) Naaml. Venn. „KLUITKALK" HOOFDSTRAAT 28 Telel. 69570 69590 MACHINEFABRIEK A. FONTIJNE ,jn Namen des voikes", bevat het ver- Amusemenïs-centrum te Rotterdam Gemengd Nieuws Nu 1.innen enkele weken het filinseizoen weer vc-or de deur staat, heeft de Ufa haar programma voor 19-1019-11 bekend gemaakt en de- allereerste conclusie, die men, bij het bcstudeercn der productie- lijst wel moet trekken is, dat do oorlogs toestand in Duitselüand in geen enkel op zicht van invloed geweest is op do film industrie. De studio's in Berlijn, Weenen en Praag hebben in de afgeloopen maanden vrijwel voortdurend op volle kracht ge werkt. liet ftederiaudsche Ufa kantoor zal niet minder aan 15 hoofdfilms distribueereu, waarbij dan nog een aantal journaal-co- pieen komt en eultüuriihns. Er beslaat een vrijwel gelijke verhou ding tusscl'.en de vroolijko ou de ernstige tiiuis. Ongeveer de helft van liet aanlal genoemde films beslaat uit comedies, mu zikale films of onderwerpen van kluchti- gen aard; bet andere deel wordt gevormd door stoffen met een dramatischer ka rakter, alsmede dier films met een min of meer sensationeelen inslag. Het ernstige genre. Arm de spits van de „kopgroep" staat de nieuwe film, die Zaraii Lcandor bin nenkort zal gaan maken onder de beproef de j-e|ie van pr--L Carl Froelich, die zoo langzamerhand laar „lijf-regisseur" begint te worden. l>e combinatie Leander-Froelich heeft al in diverse films (onze laatste aan gename herinnering is „Es war cine rau- schendc BaJlnacht") haar kracht bewezen. Het onderwerp is de geschiedenis van Ka- tharina de Groote. Hen heeft een uitmun tend scenario gevonden, dat zoo spoedig mogelijk tol draaiboek verwerkt zal wor den. Merkwaardig is overigens wel, dat Zarnh Leander in do koninklijke rollen blijft, fi-oar laatste- film „Vorstentragedie" (die hier nog niet werd vertoond) was ge wijd aan Maria Stvrart. Uiteraard zijn nog niet alle filins, die aangekondigd worden, in productie. Bij een programma, dat voor een jaar geldt, vindt men ook altijd er enkele projecten, die nog maar alleen met een titel worden 'aangeduid. De eerste film daarvan is „Na- tasclia". De mannelijke hcofdrol zal hierin door \Villy Birgel worden gespeeld en de regie zal werden toevertrouwd aan een vakman met een trif.mrmtende reputatie: Viktor Tourjahsky. De tweede film heet ,,Anschlag au f Baku" en zij is gewijd aan een complot, dat ten doel heeft om de bekende oliebronnen in Zuid Rusland te ven) ietigen. He in rich George, een der beste karak terspelers, die Duitschland in de laatste de cennia heeft voortgebracht, zal de hoofd rol speion in „Geld1, geld, geld". Naar een roman van Ernst Zahn ontstond de film „Frau Sixta", een film, waarin Gustav Froehlich, Franziska Kinz en de meer en meer op den voorgrond tredende Ilse Werner de hoofdrollen spelen. De re gie, van deze film was in handen van Gustav Uciky. „Frau im Storm", met Hertha Feiier (Heinz Rtihmann's vtouw), Attila Ilörbi- ger, Fritz Rasp en Oskar Si ma, behandelt dc geschiedenis van een meisje, dat na een gn ote teleurstelling, alle levensmoed' ver liest, maai tenslotte haar geluk toch nog terugvindt in een merkwaardig en nieuw milieu. Gerhard Lamprecht maakte liiervan een film, met enkele boeiende sociale .pro blemen. Het tooneelstnk „Joharmisfeuer" van Hermann Sudermann, leverde de stof voor een sterk drama van intense conflicten waarin UUo Wernicke, Gertrud Meyen en Hans Brausewetter de voornaamste rollen bezetten. Min of inecr in eenzelfde genre is do film „Das Schweigen im Walde", die zich in de liergen en bosschen van het Beier- sche hoogland afspeelt. in productie is op het oogonbiik nog een film, „Auf Tauchstationen", die ge wijd is aan de onderzoeboot. Dezer dagen worden ook de laatste op namen gemaakt van „Zwischen Ilanibarg und Haiti", waarin Gustav Knuth (Zarah Leander's tegenspeler in „Dos Lied der Wijste) en Gisela Uhlen onder regie van Erich Waschneck, hoofdpersonen zijn. Films met een biografisch karakter. Een speciale groep van de films, die men tot hel ernstige genre moet rekenen, draagt een eigen karakter. Dit zijn de films met leen biografischen inslag. De filmindustrie heeft zicii in de laatste jaren met ijver en toewijding geworpen op de „Levens van groote mannen en vrouwen" en het vvai-en zeker niet de slechtste, die iu dit geme aan de markt kwamen. Onmiddellijk schie ten ons de nainc-n van ZoJa, dr. Robert lvoch, l'asteur, Florence Nightingale e.a. in gedachten. Deze reeks zal door de Ufa worden uitgebreid met een film, gewijd aan het leven van Rudolf Diesel, den uitvinder van den heroën ulo Diesel-motor. Een andere film is gewijd aan Friode- mann Bach, den zoon van Johan Sebas tian Bacli, die in de 18e eeuw een be roemd organist was en daarbij een zeer excentrieke en ongewone figuur. Een derde levensgeschiedenis concen treert zich op Sir Robert Casement, een der helden van den Iersdien vrijheids op stand. Zeer interessant is ook d'e historie van „Do Rothschilds", de beroemde Frankfort- sche bankiersfamilie. Wij hebben het ver haal van de „Vijf Frankforters" in ons land tweemaal kunnen .aanschouwen. Eerst als tec.-neelsluk van dr. Royaards, later als Ainerikaansche film, met Georg Arliss. Deze nieuwe film, waarvan de première juist dezer dagen in Berlijn plaats vond. heeft haar stof uit heel andere bronnen geput en de Rothschilds worden hierin uit een andere gezichtshoek bekeken, meer histo risch en rninder romantisch. De lichte comcdie. Meer en meer wint ook het gerder lichte cornedie veld. Een der aan gsfce vertegenwoordigsters zal Nanette zijn, een uitmuntend gelukte, zeer charmante ge schiedenis, waarin Jenny Jugo de Lil'rol speelt, gesecondeerd door Hans Soenker en Albrechts Schoenhals. Men zaJ Jenny Jugo nog in een tweede Muzikale comedies. De lichte comedies, die bovendien nog een min of meer uitgesproken muzikaal ac cent hebben, komen zooals in Duitsch land gebruikelijk is ook weer goed voor den dag. Een der eersle, die men zal aan schouwen is „Frauen sind doch bessere Diplomaten", met Marika Rükk en Willy Frilscli, een verhaal, dat zich atspeelt in een mode-badplaats, waar een klein dan seresje haar zinnen verzeten haar zin doorzet. Een tweede Marika Rökk-film is „Kora Terry", waarin verhaald wordt van een beroemde danseres, wier avonturen en lief desgeschiedenissen de heele wereld beroer den. lloogo verwachtingen mag men koesteren van Rosen in Tirol", een Weensche film, naar motieven van de bekende operette „Der Vogelhandler". Paul Hörbigcr heeft een hoofdrol in „Der Liebe Augustin", waarin de geschie denis behandeld wordt van den, ons ove rigens onbekenden man, die al enkele eeuwen lang in een onsterfelijk lied be zongen is. Een episode uit het leven van de be roemde Zweed sche zangeres Jenny Lind wordt verfilmd in „Die Srhwedïsche Nach- tigall". - Onze landgenoot Johan Heester speelt met Carola Höhn, Grote We'aer. Rndi God den en het komiekenpaar Rudolf Karl en Rudolf Platte in een alleraardigst muzikaal geval, dat. de lyrische titel draagt van „Frühling-Symphonie", maar d'at, als men weef, dat het om twee als straatzangers vermomde artisten gaat, al direct minder lyriscji aandoet. „Onderweg g-.-vochten," - zei hij tegen den verbaasden chauffeur. „Ze wilden, me van mijn portefeuille beroovcn; maar die kerel; hebben er van gelust." „Bent u niet gewond, mijnheer?" „Een paar rauwe knokkels," antwoordde Warwik. „Verner in orde. Zeg er maar met over in huis." Hij haastte zich door een laan'je langs het grasveld naar het huis. Hij was jaren lang" a.'s menu overhuis gekomen. Pas sedert kort had hij ontdekt, dat Berklan hem voor duizend dollars bedrogen had en dus voc!u<> hij geen gewetenswroeging om Berklar.'s bureau te plunderen door er een stel verklaringen uit te halen. De chauffeur keek hem vol bewondering na. „Je moet wei krankjorum zijn, om zoo iemand te willen bestelen," mompelde hij. XV. Togo heeft zorgen. Warwik was nog geen twee straten van zijn huis verwijderd, toen drie mannen dén volgc-nden straathoek wandelden als elkaar daar ontmoetten en langzaam naar drie vrhmoen, rhe samen gingen dineeren. film kunnen bewonderen en wel in „Direi- mal Hochzeit". „!br erates Erlebnis", met Ilse Werner en Johannes Riemann verhaalt ons het avontuur van een jong meisje van goede familie, dat op een teekenacademie in oen groote stad het leven en do liefde leert kennen. Wie gevoel voor humoT heeft, zal zich kostelijk kunnen amuseeren bij „Mein Sohn der Herr Minister", 'n geestige en ondeu gende politieke cornedie. Verbaal en sfeer zrjn Fransch, er wordt een loopje genomen met instellingen, die nu al weer verleden tijd' zijn. Dezer dagen zrpi de opnamen begonnen van „Die keusche geliebte", waarvoor groote plannen bestaan. Willy Fritsch en Camilla Hom spelen er d'e hoofdrollen in. „En?" vroeg een hunner. „EL moe. daar boven iets misgeloopen zrjn. We hebben het signaal van Brown niet gekregen en daar gaat die Warwik in zijn auto er vandoor." „En Brown is er nog niet met dien ander uitgekomen. Wat moeten we in dat geval doen? „Bij Warwik naar binnen dringen, en zien, wat er gebeurd' is. Er is alleen een Japansche bediende in huis. Misschien zitten onz-- twee kameraden gevangen, tiet zal nrei lastig zijn, want we kennen dat huis door en o.oor De drie mannen keerden terug en gin gen hot flatgebouw bmnen en brutaal weg met de lift naar de derde verdieping. Eon hunne- ging naar de deur van Warwik m twee anderen begaven zich door de gang naar he'. langs het huis loopende balcon. Togo hoorde iemand aankloppen, maar lette daar niet op. Na het vertrek van Warwik hau: hij beide gevangenen een prop in den mond geduwd, omdat hij wel vreesde, dal er geklopt zou worden en dat zij dan om hulp zouden schreeuwen. Toen het kloppen herhaald werd, keek hij de beid'ï woedende mannen grijnzend aan. En voor wel do tiende maal kwam hij naar den divan tc-e om te kijken of hun boeien nog wel goed vast zaten. Ér brandde slechts één lamp in een hoek van de kamer. Het was dan ook halfduister in het vertrek en zoo kwam het, dat Togo de schaduw oer bmde mannen met op het balcon voorbij 'z'ag glijden. Ze gluurden Kluchtige films. Van de cornedie naar de klucht liet is maar een stapje. Dc jongeman, die als. komisch acteur een enorm snellen opgang maakte, Heinz Riihmann zal in zijn creatie van „Der Onsmnnn" heel wat lachers op zijn hand krijgen. Prof. Carl Froelich zal Riihmann's capriolen leiden. „Verkamde Bokanntc" brengt o a. Paul Kemp, Goorg Alexander, en' Milde llikle- brand op liet witte drek. De laatste vrijgezellen-avond vóór het huwelijk „Polterabend". waarop men met borden pleegt te smij'en, geeft ons nog eens gelegenheid om den onlangs over leden Ralph Arthur Roberts in actie te zien met Camilla Horn als tegenspeelster. Iets heel anders is „Wciberrcgimont". Alen herinnert zich misschien nog een aardige boerenfilm van vroeger „Ehe- slreik". Op dit thema borduurde prif.'Karl Bitter voort en bij maak'e met Heli FLn- kenzeller, Erika von;.Thellmann en Oskar Sima een leutige lachllm, waar'n dc man nen uit Amor's paradijs verdreven worden en de vrouwen" dé 'Baas' rijn. In „Licbostreng verboten", neemt Hans Moser het leeuwendeel van de lac-h- scènes voor zijn rekening, bijgestaan door Carola Höhn, Wolf Albach-Retty en Mady Raid. Tenslotte staat nog als groote Cilm-ope.- rette „Walzorkonigin" op het programma. Spanning en sensatie. liet valt niet te ontsceanen, dat de Duit sche film erin geslaagd is om een eigen soort „sensatie-films" te produceeren. Iti deze Uf a-productie komen verschillen, de films voor, die met politie, smokkelaars, stroopers, spionnen, valsche munters, sa boteurs, etc. te doen hebben. De nieuwste èn aeluee'ste daarvan is „Achtung, Feind hort mit", een pittige geschiedenis van werkspionnage in groote fabrieken. Rene Deltgei, Kirslen Heiberg en Rolf Weh spelen hierin de voornaamste rollen. Zeer spannend, door een bewogen rechts zitting, is „Ich Verweigere d'e Aussago", waarin Olga Tschechowa, Albrecht Schoen- lials en Gustav Dicssl de lioofdrollea be zetten. „VEGISOL" GLASZSJDE Isolatieschaten VEREEN GLASFABRIEKEN SCHIEDAM Fabriek van KURKEN - KURKENBONDELS. V1SSCHER1JKURKE N Fa. WED. A. VOGELEZANG Korte Achterweg 13-15 - Tel. 68872 Oir. A. Lauwaars ALLE BOUWMATERIALEN Modern ingericht reparatiebedrijf Boterstraat 28-32. Schiedam. Tel. 69400 (2 lijnen) VACANT HOOFDSTRAAT 39 Tel. 68484-682JJ TARWEBLOEM TARWEMEEL TARWEAF VALLEN haal van een reeks aanslagen op een auto weg. Den aardige detective-story is die van „Kriminalkominissar Eyck" mot Paul Klin- ger cn AnneÜese Uhlig, terwijl „Falsch- munzer" met Karin Himholdt, Kirsten Hei berg en Tlieodoor Loos vele emoties uit liet leven en bedrijf der valsclic monters brengt. Deze serie bevat voort-, nog vier films, met onderwerpen uit de stroopersworcld, het levdti der politic, enz. tusscher. de gordijnen door en zagen de twee manni-n gebonden op den divan lig gen en Togo kaarsrecht op een stoel zit ten. Ilij zat een sigaret Ie rooken met de oogen -dicht, maar sliep niet. Geruiscliloos wisten de twee mannen de dear open te trijven met een daartoe ga- schikt instrumentje. Inlusscbcn had de derde man, toen zijn kloppen onbeant woord bleet, zicb bij hen gevoegd. „Ga jij terug naax d'e gang en bewaak de deur," werd hem bevolen. „Die Japan ner kon wel eens trachten te ontsnappen als we binnen komen. Dan kun jij hem- daar opvangen Hij mag niet bij de tele foon kunnen komen. Pak hem niet ruw aan, maar houo hem beleefd met smoes jes tegen. Iemand' mocht je eens zien. Als wij maar eenmaal binnen zijn, is het met een paat minuten voor elkaar." De man haastte zich naar de gang terug en de heide anderen bleven aan het werk. Eindelijk warén de dubbele deu ren open en stemden de mannen op, het punt naar binnen te sluipen, net als Togo kort te voren gedaan, had. Zachtjes gleden ze naar binnen. Togo bemerkte blikbaar hun aanwezigheid' niet. Ze st >pen omzichtig haar den rechtop- zittend cn Togo toe, in de hoop, hem te kunnen overrompelen^ voordat hij alarm kon maken. Eén der gevangenen op den divan zag hen aankomen, en verried door de uitdrukking van zijn gezicht hun aan wezigheid'. Togo keek op dat moment juist naar hem. Een oogenblik scheen hij te voe len, dat er iets nioF in deii haak wasi-Maar Frauduleuze boodschappen. Opnieuw zijn ecnige winkeliers te Am sterdam de dupe geworden vhn een per soon, gekleed in de uniform van den Op- jbouwdiensi, die zich vooiMoet voor deze instelling inkoopen te doen. Zoo ook gisteren weer. Er vervoeg de zich een dergelijk persoon bij een koopman aan de Ruijterweg. Hij verklaar de belast te zijn met bel doen van in koopen ter verpleging van 38 man. van den Opbouwdimst, die waren ingekwar tierd in een schoolgebouw aan de Rcijnier Claesenslraal. Hij verzochl den koopman nog den zelfden avond veertig ha'.ve on zen liakworst cc willen leveren en ver klaarde voor Prijaag en Zaterdag nog kaas en spek nooöig te hebben, waarvan hij nog een nader© liestelling zou doen. Voor direct bad hij voorts twee pond koffie en een half ons thee noodig. Te goeder trouw gaf d'e koopman deze goederen mede, maar bij het bestellen van de hakworst 'moest hij tot do ontdekking komen, dat er in de Rernie. Claesenstraat geen schoolge bouw was. Een tweede slachtoffer was de eig.ina- resse van e-.n Winkel in Amsterdam-Zuid, die Donderdagavond bezoek icreeg van iemand in de uniform van den Opbouw dienst, die beweerde chef-kok te zijn. Hij vroeg baar medewerking bij de levering gedurende vijf dagen van kaas, boter, kof fie en thee Met het oog op het late uur wenschte hij vast eenige koffie en tiliee mede te nemen, welk verzoek werd ingewil ligd'. Ook luer het oude liedje: adres onbe kend. Of men hier met een cn dezelfde persoon te doen heeft, staat niet vast De chef kok heeft wellicht vroeger bij de bereden troepen dienst, gedaan. Hij droeg tenmin ste rijlaarzen en sporen. Een en ander zij een waarschuwing voor winkeliers aan onbekenden niet te goeder trouw goederen, mede te geven.' Dc gevol gen, welke steeds nadeelig blijken, zijn voor rekening van d'e winkeliers.: Van hun vertrouwen wordt danig misbruik gemaakt hij sprong niet op, om zijn mogelijke vijanden tegemoet te treden. Hij keek in een groeten spiegel boven den divan en zag de beide donkere schaduwen naar zich toekomen Togo kneep zijn oogen tot spleetjes dicht cn bleef zijn sigarot roo ken. Maai' zijn cene hand zakte als on willekeurig naar zijn zak omlaag en greep het pistool beet, dat hij bij zich had. In den spiegel bleef hij de gedaanten bespieden. Ze slopen steeds nader en een van de twee schoot in de richting van de deur, om Togo het ontsnappen te belet ten. Toen maakte de voorste aanstalten om zich op Togo te werpen. Togo rookte rustig door, maar omklemde zijn pistool' vaster. De man deed een sprong vooruit. Togo kwam tegelijkertijd in actie. De'man greep in de lucht, in plaats van den Ja panner bij zijn keel te pakken, struikelde tegen den stoel aan en viel' ermee onder steboven. Togo was opzij gesprongen en wendde zich 'nu onmiddellijk om, zoodat hij hen beiden met zijn pistool in be dwang kon houden. „Erg, erg onhandig," merkte Togo op. „Ik in spiegel gekeken. Ik n moet verzoe ken tegen muur te gaan staan." De man bi] de deur vloekte, terwijl hij zrjn handen in de lucht hield. De andere krabbelde overeind, maar deed geen aan val op den Japanner. - „Erg onhandig," herhaalde Togo. „Wat willen de hemen?" „Ik geloof» dat jij jezelf als, heel handig beschouwt," zei de man bij de deur. „Waarom bemoei jij je hiermee?" Hot „Casino"-eomplex aan do Rochusscnstraat. Te Rotterdam worden op liet oogenblik stappen ondernomen om het amusementsle- ven weer eenigszins op gang te brengen. Het terrein aan de Rochusscnstraat, het voormalige land van Hoboken, belooft een eentrum van vermaak te worden. Bekende ondernemers, die hun zaken te Rotterdam hebben verloren, zullen daar noodgebou wen doen verrijzen, waarin o.m. cafc-res'au- rants worden gevestigd. Dc heer Willem Goossens, directeur van het Groot Nederlandsch Volkstooneel, beeft een gedec-ite van het terrein ter beschik king gekregen voor eon nood schouwburg, waaraan een dancing-cabaret zal worden verbonden. De schouwburg zal den naam „Casino" dragen en reeds op 16 Augus tus a.s. hoopt men liem voor liet p" -lick te kunnen openen. De schouwburg is een houten g x>u\v, dut al vele jaren als nood-scliy -.vburg heeft dienst, gedaan in verscheiden: plaat sen van ons land, o.a. voor do opvoering van Bouwmeesters revue, terivij! ook be kende Nederlandsche tooneelgezelschappen er in zijn opgetreden. De bedoeling is om dit noodgebouw ge- ruimen tijd in Rotterdam te la'ea slaan. Er is plaats voor 859 personen. De ope ningsvoorstelling zal een opvoering zijn van het bekende volksstuk „Rooie Sion", door het Groot Nederlandsch Volkstooneel. Eiken dag wordon twee voorstellingen gegeven, des Zondags drie. Men zal zich hoofdzakelijk toeleggen op de opvoering van Rotterdamsche successtukken. Met den ophouw van den noodschouwburg is rom reeds ver gevorderd. Men is thans bezig met het leggen van eloctrische kabels gas- en rioleeringsbuizen. De dancing zal eveneens op 16 Augustus worden geopend. Dit gebouw staat reeds gedeeltelijk overeind en biedt ruimte voor- 350 bezoekers. De bekende Kees Pruis zal optreden als conférencier-humorist. De dancing heeft eon oppervlakte van 26 bij 13 meter. Van de zijde dor gemeente ondervinden de ondernemers de grootst mogelijk© mede werking. Rondom het complex wordt een keurige bestrating gelegd. De b«sehbra.Tulcn in Finland. De groote boschbranden aan den oever van de Botnische golf hebben 10.009 hec tare boschgrond' verwoest. Bovendien zijn alle voorraden brandhout, die in de bos schen opgestapeld! lagen en veertig woon huizen een prooi der vlammen geworden. „Een van deze twee heeren binnen ge komen, en heeft revolver op mijn ver eerden meester gericht De andere mij trachtie neer te slaan. Ik hem gebonden en mijn meester geholpen. En mijn mees ter bevolen, ik deze twee bewaken moet, tot hij terug komt. Ik dat doe. Dat is alles." „Misschien kunnen we zaken doen," zei de ma.n bij d? deur. „Zaken „Hoeveel betaalt je meester je?" „Een heel behoorlijk loon elke maand." „Als je on« laat weggaan, zullen we hier niet meer terugkomen en je er veel geld' voor geven. We geven je honderd dollar, als je ons dadelijk laat gaan." .„En wat dah zeggen tegen mijn ver eerden meester?" vroeg Togo. „Zeg, dat die twee ontsnapt zrjn en verder mets." o „Maar hoe zij moeten wegkomen, gebonden en Togo op wacht Mijn ver eerde meester zeker zou zeggen, Togo kan wel twee gebonden mannen bewaken. La wat ik dan zeggen moeten?" „Zog, dat een van de twee zich losge werkt on je overrompeld heeft, toen je den anderen bant uitkeek." „Dan mijnbeer Warwik denken zal, ik erg. erg dom. En bovendien, mijn ver eerde meester zelf heeft touwen vastge knoopt." „Maar wat wil je dan doen Ons den hal ven nacht zoo blijven bewaken? „Ik denk, ik,politie telefoneeren ,zal. (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 8