Aanvallen op Portland en een groot Britsch konvooi De Britsche verliezen omvatten 89 vliegtuigen -Si 4 EERSTE BLAD lil 4 I Maandag 12 Augustus 1940 "If t~ 93ste Jaargang. No. 22550 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Eü Postrekening No. 530. BUITENLAND Duitsche bommenwerpers en duikbom menwerpers bobben gisteren de k&dte- e!n haveninstallaties van dta Engelschlei öorlogshavein Portland met succes ge bombardeerd. De herstelwerkplaatsen van de Brit- jöhe staatswerf, do tankmstallati.es als mede d'e plaatselijke kustbatterijen aan gevallen. fin de tarddjistaliaties en op den dhrn, idie dte ©enige verbinding vormt tus- scben bet vasteland en bet Schier eiland1, waarop de tankinstallaties zich l>eouden, werden zonder eanigen twij fel grooie branden waargenomen. In de ketel- en machineloodsen in de ha ven zijn hevige ontploffingen waar genomen. De in de haven liggende schepen werden bijna alle totaal ver nietigd De ter bescherming van de Duitsclta ge\ echtstoestellen en duikbommenwer pers optredenu'e sterke Duitsche een heden gevechtstoestellen en jachtvlieg tuigen schoten volgens de lot dusver re omhangen berichten veertig Britsehie vliegtuigen neer. Van de luehtdoelbaltoiijen, die pro beerden de Duitscke vliegtuigen te verdrijven, hebben verscheidene reeds bet vuren gestaald: De luchtgevechten duren op bet oogenblik nog voort. Dit bencht, dat gisteravond door het D.N.B. werd verstrekt, geeft een volledig beeld! van bet karakter der luchtaanvallen, waaraan Engeland thans bloot slaat. De snelheid, waarmede deze aanval van een sterke Duitsche luchtmacht volgt op de operaties, welke tevoren werden verricht in gezamenlijk optreden van Duitsche vlieg tuigen en motor-torpedobooten, bewijst, dlat thans een nieuwe periode in den huldigen strijd tegen Albion haar intrede heeft gedaan. Tot nu toe is de kracht, waarmede de aanvallen weiden verricht nog niet zoo hevig geweest, werden meer verspreide doelen door afzonderlijk optredende vlieg tuigen of groepen van vliegtuigen gebom- barofeewJ. Nu is het reeds voor de tweede maal, dlat op één enkel uiterst belangrijk punt met groote kracht weid toegeslagen. „De jongste berichten over de vernieti ging van konvooien en vliegtuigen is 't laat ste sein/ dat tte Duitsche aanval op Enge land! niet alleen in voiledigsten en d'oode- Ijjkea ernst begonnen is", aldus schrijft dé militaire medewerker van het D.N.B. luitenant-kolonel Matthaii, dauook, „maar dat die aanval thans ook de laatste, be slissende phase tegemoet gaat". Deze militaire deskundige wijst erop wel ke stijgende en groote successen dia Duit sche oorlogvoering tegen Engeland be haald heeft, volgens de halaas van 6 Augus tus. ün twintig dagen tijds is bijna een milJioeh ton Britsche scheepsruimte door bet Duitsche luchtwapen en door eenheden van de oorlogsmarme vernietigd. De een heden van dte Duilsdie marine die in de eerste plaats deel hebben aan de gewel dige vemietigingserjfers melden successen ra de eerste plaats van overzee. Zij ope- roeren in den vrijen Oceaan, waar zich anders zonder Britsche vergunning in tij- dtem van oorlog geen vijandelijk schip zou vertoornen, en dlat alles ondtaks het fedt, As t de Duitsche oorlogsschepen geen steun punten of havens hebben, die "hun voor raden brandstof en levensmiddelen kunnen aanvullen. Hiermede is een toestand ge schapen, die volgens luit-kolonel Matthaii duidelijker dan vele andere feiten bewijst, dat het bekende en wereldberuchte „Bri tannia rules the waves" tot een verleden tijd behoort, diet geheele Britsche eilanden rijk ligt thains binnen het bereik van het Duitsche luchtwapen. Heel Groot-Brittaa- nië is gevechtsgebied! geworden. Het feit, dat de Britsche kust en wijde landstreken in het binnenland thans reeds in brand staan, valt na de berichten van het opperbevel van die weermacht niet meer te loochenen. Het Duitsche leger bericht van Zaterdag meldde, geheel overeenkomstig den regel maat, Welke de Duitsche luchtmacht de laatste Wekten heeft gehandhaafd, luchtaan vallen op Britsche wapenfabrieken, havens, Werven, ovtenals op vliegvelden en stel lingen van het luchtafweergeschut. Met na me worden genoemd een vliegtuigfabriek te Rochester, een buskruitfabriefc te Favers- ham, dokken in Newcastle, werven te Sheemess en Chatham «en een vliegveld blij Bristol. Een duikboot meldde het tot zinken bren gen van een gewapenden koopvaarder van 8700 br..t, hetgeen werd aangevuld door de toxpedeering van de „UpWey" een Brit- schen koopvaarder van 91-30 b.r.t, vermeid in het ïegerbericht Van gisteren. Een Vijandelijk gewapend koopvaardij schip werd aangevallen en zoo ernstig door bommen getroffen, dat de bemanning het schip verliet, aldus gaat dit bericht \erdei. Voor belangrijke Engelscbe havens zijn. op nieuw mijnen gelegd. Onze gevechtsvlieg tuigen hebben de vliegtuigfabrieken Nor wich aangevallen, waarbij een montage hal door bommen in brand raakte. In den nacht van 10 op 11 Augustus zijn bom aanvallen gedaan op Newport, Swansea, Pembroke en de fabriek van ontplofbare stoffen Hayle bij St. Ives In beide legerberichten wordt wederom melding gemaakt van vluchten van Brit sche vliegtuigen over Noord- en West- Duitscihland, waar een aantal niet-militaire doelen werd getroffen en boven Noord- Frankrijfc, België en Nederland. Drie dezer toestellen werden neergehaald, waarmede het luchtafweergeschut het totaal aan neer geschoten vijandelijke vliegtuigen op '1500 bracht Drie Duitsche toestellen worden vermist. De verwoesting van de haven van Portland In de Engelsche oorlogshaven Portland zijn aki gevolg van den bomaanval, naai ooggetuigen mededeelen, de kademuren in gestort. Wrakstukken van schepen steken uit het water, waarop nog enkele bran dende schepen, die slagzij vertoonem, zijn te zien. De pieren voor het laden bij Castletown vertoonem geweldige granaat- trechters. Een gedeelte van de opslagplaat sen is ingestort. Luchtaanval op groot konvooi in het Kanaal Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, werd gisteravond een bomaanval op een groot konvooi in het Kanaal ge daan,1. Zfeventig koopvaardijschepen, die door veertien oorlogsschepen werden ver gezeld, zijn door enkele Duitsche format ties duikbommenwerpers en bommenwer pers aohgeva en. Deze Duitsche aanval zou echte- vergeleken met dien op Port land, u1 gevoerd! zijn met naar verhouding geringe strijd klachten, daar het hier een bijkomstige opdracht voor de Duitsche for maties gevechtstoestellen en duikbommen werpers betreft. Deze luchtaanval geschiedde op 20 K.M. ten Noord-Westen van Margate. Op ver scheidene oorlogsschepen werden treffers waargenomen. Enkele schepen bleven met slagzij lig gen. Met d'e vliëgtuigen voor het beveili gen vain het konvooi kwami liet tot lucht gevechten. Ook Britsche jachtvliegtuigen vielen d'e Duitsche gevech t s toes tel len aan. De luchtgevechten boven Portland en in het aangrenzende zeegebied' hebben zich, naar het D.N.B. nog nader ver neemt, tof eeln luchtslag ontwikkeld, die zich tot over hét geheele Kanaal- gebied tot en met (Dover uitstrekt. Nieuwe Duitsche jaohteskaders zijn op gestegen om die verkregen superioriteit in de lucht bovea het Kanaal te be- houden. Van d'e door d'e Duitsche jacht- en go vechlstoestellem tot -op dlat tijdstip neer gehaalde 73 Bngelsoh© vliegtuigen heeft een Onkel Duitsdi jarihteskader, bestaande uit Messerschmidijachtvlieg- tuigen, 22 vliegtuigen neergeschoten en zelf slechts twee toestellen ver loren. Een Duits ch gevech Is eskader heeft zestien vliegtuigen neergeschoten. De uitslag van den strijd Op grond van de te middernacht aan wezige berichten maakt het opperbevel van d'e Duitsche weermacht over de luchtge vechten het volgende bekend. Behalve de reeds in'eein extra-bericht gemelde succesvolle aanvallen op die Britsche ooriogshaven Portland', waar de petroleumtahks en havenwerken met bommen in brand gestoken en 57 vijandelijke vliegtuigen wexdien neergeschoten, behaalde onze vlieger- eönheden verdere successen bij teen aanval op een konvooi Oostwaarts vain Harwich. Drie koopvaardijschepen met ongeveer 17.000 ton inhoud wer- dien tot zinken gebracht, een torpedo jager en drie koopvaaidijschepen wer den door voltieffenv'Awaar beschadigd'. Bij d'eze gelegenheid' schoten onze een heden jacht- en gevechtsvliegtuigen 17 vijandelijke vliegtuigen omlaag Óp oen andere plaats werden nog acht vijan delijke vliegtuigen neergehaald Bij Dover ondernamen onze jagers bovendien een aanval op versperrings ballons Van de 18 ballons werden er acht vernietigd Zeven Britsche jacht vliegtuigen werden daarbij neergescho ten Do totale verhezen van den vijand op den dag van heden bedragen daar mede 89 vliegtuigen, waar liet verlies van zeventien eigen toestellen tegen over slaat. De slag duurt nog voort Vanmiddag meldde het D.N.B.: Do groote luchtslag van Zondag is vandaag met nieuwe sterke slagen van het Duitsche luchtwapen voortgezet, gevechten duren nog voort. Bizonder- heden volgen. Zeven versperringsballons en vijf jachtvliegtuigen neerge schoten. Bij afzonderlijke acties boven het Ka- naalgebied, die onafhankelijk van den groe ten luchtslag worden gevoerd, zijn zeven versperrmgsballons en rijf jachtvliegtuigen van het type Spitfire bij Do\er neer geschoten. BS] Southampton werden twee Bristol Blenheim en bij Canterbury twee Spitfire jachtvliegtuigen door Duitsche jaclit- en ge vechtstoestellen neergeschoten. Duitsche zeenoodvliegtnigen aangevallen. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zijn Duitsdie zeenood vliegtnigen, duidelijk gekenmerkt met het roodte kruis, door twee Bristol Blenheim vliegtuigen aangevallen. Een Duitsch zeenoodvliegtuig weid neer geschoten. Dit optreden van de Britsche gevechtsvliegers, dat geheel in strijd' is met het volkenrecht, is, naar van Duit sche zijde wordt opgemerkt, d'es te ver achtelijker, omd'at de Duitsche zeenood vliegtnigen niet alleen do eigen, doch ook d'e Britsche vliegers, die op zeo in nood' verkeeren, redden. Britsche duikbooten verleren. Bet verlies van de Britsche duikboot Os wald', dat reeds door Italië was bekend gemaakt, is door de admiraliteit bevestigd. Van Italiaansche zijde werd medegedeeld, dat 52 leden der bemanning, met inbegrip van den commandant, gevangen genomen en ongedeerd zijn. De Biilsche admiraliteit heeft gisteren medegedeeld, dat de duikboot Odin over tijd is" en als verloren beschouwd moet worden. De üdin was een groote duik boot (1475 ton) en gebouwd' in 1929. Lultschland en de wereldhandel De rijksminister voor economische zaken, dr. Funk, beeft gisteren de 2Sslo Duitsche Oostmesse te Koningsbergen geopend. Daar bij beeft hij een zeer belangrijke rede uit gesproken over de economische positie van Liutschland. j Dr. Funk zeide o.a.: De erkenning, Gat Duitschland ook eco nomisch voor een nieuw tijdperk staat, wint in de geheele wereld meer en meer terrein. Eerst de politieke consolideering van Europa kan de oor waar de scheppen voor een intensheering van het geheele economische leven m liet Europeesche ge bied en de spanning verwijderen, die tor dusver een vruchtbare samenwerking tus schen de landen heeft verhinderd. Door een beteekenisvolle coöperatie \an het Europeesche economische leven kan zijn opbrengst aanzienlijk worden opgevoerd Belangrijk is hierbij een samenwerking vol vertrouwen van alle Europeesche staten met het Groot-Duitsche rijk en Italië. De spdlmogendheden zijn de garanties ook voor de nieuwe economische ordening van Europa. De wereldhandel kan bij een dergelijke nieuwe ordening alleen maar winnen. Aan den overkant van den Oceaan hoort men nog steeds de verkeerde mcening, dat het De strijd in Oost-Afrika Blijkens het Italiaansche Ïegerbericht van Zaterdag, werd in Britsch Soimali-land da opmarsch voortgezet en Adtielina bezet. Die haven en het vliegveld' van Berbera wier den gebombardeerd. I Gisteren werd medegedeeld, dat in Ho- mal i-iand de pas van Carrm en Godajera bezet waren. De opmarsch d'uurt voort. Luchtformaties hebben het vliegveld' van Erkovit in den. Soedan gebombardeerd. Zij troffen daarbij rechtstreeks 15 op het Yield staande vliegtuigen en sloegen een aanval van vijandelijke jagers at Alle Italiaan sche vliegtuigen zijn op hun bases terug- gilceerd. Een vijandelijk toestel, dat had getracht El Oeak aan d'e grens van Kenya te hcmibardeercn, is door het vuur van ernzo troepen neergehaald'. Een ngelsche piloot, een kapitein, is gevangen geno men. i De luchtaanvallen op Gibral- tar. Het DNB meldt wt Algeaires: 1 Zaterdagmiddag heeft een vreemd vlieg tuig op groote hoogte boven Gibraltar ge vlogen. Het werd1 heftig beschoten. Tege lijkertijd werden twee zware ontploffingen gehoord' uit de richting van h'et marine- nationaal socialisme rijandig staat tegen- arsenaal, naar het scheen! veroorzaakt door over den wereldhandel, omdat het den zg. vrijhandel van de hand Wijst, doch Wilson's roep naar „vrijheid der zeeen", heeft geen schipbreuk geleden door den tegenstand vanl Duitschland, doch is door het klassieke land van den vrijhandel, Engeland, ten val gebracht. De economische oorlog van de afgeloopen jaren is niet ontbrand omdat Duitschland geen belang meer had bij den wereldhandel, doch omdat Engeland op deze manier zich van den lasligen con current Duitschland, wilde ontdoen. Duitschland voert een politiek van autarkie om zich van een drukkende af hankelijkheid van het buitenland te be vrijden, doch niet om zich zelf beper kingen op te leggen. Duitschland wil zich niet uit den wereldhandel terug trekken, doch vil alleen weten dat in tijden van nood zijn economische vrij heid gewaarborgd is De Duitsche autar ine heeft daarom mets met een poli tiek van isolatie te maken. De wereld handel kan alleen door oen intensieve goederenruil tot nieuw leven worden gewekt. Voor goederen zijn de voor waarden voor een dergelijke ontwik keling na den oorlog alleszins gunstig. Europa heeft door den oorlog een zeer groote behoefte aan overzeesche grond stoffen. Duitschland ziet in don wereld handel het gewenschte middel tot het ver- hoogen van den levensstandaard en zal met den grootst moge ijken omvang hieiaan deelnemen. Rijksminister Hess sprak te Weenen Bij ue pu-clitige overdracht van de lei ding van oen gouw Weenen, van Burckel op Baldur von Schierach, heeft de plaats vervanger van den Fuhrer, rijksminister Hess, eeu overzicht gegeven van de hui dige situatie, waarin hij o a. zeide Ieder van ons weet, hoe wijdverbreid ui ons voile de overtuiging is, dat er goen rust ut de wereld kan beslaan, voor Engeland definitief neergeslagen zal zijn. Thans, nu alle machtsmiddelen van Duitsch land en het verbonden itahe op Enge land' kunnen worden geconcentreerd, is zoo zeg! het volk hot o ogenblik gekomen, om eindelijk opruiming te hou den, en Engclands macht te breken tot het uiteenvallen van 'tgeheele wereldrijk. En terecht is ons volk deze overtuiging toegedaan. Do superioriteit van Duitsch land on liahe is zoo geweldig, dat aan het resultaat van zoo'n strijd met de ge ringste twijfel kan beslaan. Een klein voor proefje van wat het te wachten staat, heeft Engclana reeds gekregen en krijgt liet dagelijks. Engeland weet minstens even goea als wij, zoo niet beter, welke slagen onze vliegtuigen, onze duikbooten en onze motortorpedoLooten dagelijks toebrengen Er is voor gezorgd, dat in Engeland alle twijEei wordt opgeheven of het aanbod van den Fuhrer nit zwakte was ontspro ten. Het zat hun zeer ondubbelzinnig dui delijk woiden, dat de superiortiteit der spiimogendheden sterk wordt. Engeland zal nog verbaasd staan, wat de Duitsche natie eerst vermag te pres toeren, v.anneer alle krachten alleen op dezen oorlog zijn ingesteld: bij de aanwe zige fabrieken der bewapeningsimdustrie komen nieuwe, ia groolen getale. De heer Churchill kan er zeker van z.ijn. de Duit sche duikbooten nemen voortdurend in aantal" toe. Wat de vliegtuigen betreft, zal hij wel geen twijfel meer voelen. Aan den anderen kant wordt Engelands scheep si uim te doorioopend minder. Enge lands wapenfabrieken nemen ook niet toe, maar verzinken steeds meer in ascli en puir.. Mijnlie-, Churchill, hoe harder onze slagen worden,, hoe dichter wij den vrede naderen. Eerst wanneer Engeland op de knieën zei zijn gedwongen, krijgt de we reld don werkelijken vrede. bominslagen. Britsch transportschip tot zinken gebracht. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het transportschip „Moliamed ati Elkëbir" tot zinken is gebracht. Van. de 860 lede» der bemanning rijn er 740 gered. „Diplomatieke koelbloedigheid" De Daily Telegraph meldt, op welke wijze de Engelsche ambassadeur m Frankrijk, sir Ronald Campbell, zich in het bezit van het Duitsch-Fransdhe wapenstilstands document gesteld heeft. Onder het opf schrift „Diplomatieke koelbloedigheid", schildert liet blad, hoe de ambassadeur eeist een bezoek aan den minister van buitenlaiulsche /aken le Bordeaux bracht II ij vroeg Bauciom een copie van het docu ment. Do minister antwoordde, dat er slechts één exemplaar was, en wel in handen van Lebrun. Onmiddellijk begaf Campbell zich" naar Lobrun. Inderdaad Lig daar op het bureau het document Lebrun doelde den ambas sadeur echter mede, dat hij "hem liet stuk mei tor beschikking kon stellen. Campbell spuik eem'ge minuten opgewonden met Le brun. Hij greep toen, alsof dat zonder opzet was, naar het document, vouwde het toen óp en slak het hij zich. Met de woorden: „Merci, monsieur le presi dent", ging bij weg, voor Lebrun van zijn verbazing bekomen was. Duff Cooper. Ruim -vijfduizend lezers hebben deelge- nomen aan de prijsvraag, die de Sunday. Pictorial de vorige week heeft uitgeschre ven en waarbij den lezers de vraag werd voorgelegd, of Duff Cooper, die van de re- geermg vijfdui.zend pond sterling ontvangt, de juiste man fe voor de functie van mi nister voor de voorlichting. Meer dan G5 procent van de lazers houden Duff Cooper niet voor den juiste i man. Naar de Londensche correspondent van! Nya Dagligt Allehanda meldt, rijn er nieuwe veranderingen op til in het Britsche mini sterie van voorlichting. Nadat eenigen tijd geleden de leider van de buitenlandsche propaganda, lord Perth, rijn ontslag moest nemen, wordt er thans over gesproken, dat ook de leider van de binnenlandseh© propaganda, sir Kenneth Clark, rijn post, dien Mj slechts enkele maanden geledeal heeft aanvaard, zal verlaten. De hertog van Windsor. De „London Gazette" publiceerde Zater dagavond de volgende officieele mededee- ling: t' „De koning heeft heden A. K. H. den hertog van Windsor benoemd tot gouver neur-generaal en opperbevelhebber dter Ba- ha ma-eilanden. Japtnneezen verlaten Engeland. Domei meldt uit Tokio: - De Japansche kolonie in Engeland is nog - steeds 800 personen sterk, tegen 1312 voor de Europeesche oorlog uitbrak. Volgens een •officieel bericht uit Londen hebben 40 Japansche onderdanen besloten Engeland 'te verlaten en binnenkort naar Japan terug te keeren. I Britsche gewelddadigheid tegen Frankrijk. Uit Vicliy wordt een nieuwe Engelsche gewelddadigheid tegen Frankrijk bekend. De beide Fransche tankschepen, die door de Engelschen in de haven van Alexandrié werden vastgehouden, zijn ondanks het pro test van de gezagvoerders, door de Engel- sche autoriteiten gedwongen uit te loopen. Men neemt te Vichy aan, dat de schepen naar Port Soedan zullen worden gebracht om daar door de Engelschen in beslag te worden genomen. "B 4| J 4fi r 59® ie courwit TerBoyjot dageljjks, metait- BBtd&gei flonng Yaa Zon- en ?6êBti 'ry3 per kwartaal f 2.—; franco per post f 8,50. Prija per week: 15 eta. Afzoa- dgrlijka nnnrmera 5 eta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor let eerstvolgend num mer moeten vöör ell uur aan net Bureau bezorgd sgn, 's Zaterdags vóór uur. ~r Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SC BUMSGHE Cl MUNT Prijs dor Advertentiën: van 15 regels i 155; Iedere regel meer f030, m het Z&terdagnummer •15 regels fl.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0 75 per regel. Incaasokosten5 ets lostkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentiën abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling lueina Advertentiën opgenomen f 0.50 t/ra. 15 woor den, f 0.75 t/m 25 woorden- Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden, 's Woensdags Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags. Kleine Advertentiën 11.00,indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Luchtslag boven het Kanaal I it £,j£L £r| v 'liw1 'c-y1 r Myi tij, S^k-^ te s .,-.prs

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1