de spin geoogst op de helling van Amerongens berg l! etit l»»ris m- Een der laatste plantages van Nederland. Zandgoed reeds geplukt. TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT I SigareItenrookcrs hebben het in d'oze dagen niet makkelijk; hun eigen, vteav i bouwde merk is even zeldzaam geworden als water in de woestijn en del vroeger versmade ïurksehe en Bulgaargehe tahak krijgt 'nu een afzet als nimmer te voren. Bovendien vindt men nog op tal van vensterruiten en deuren het veelzeggende papiertje: sigaretten en shag uitverkocht. De oor- I zaak ligt voor do hand: de overzeesche tabak kan Nederland niet meer j bereiken. Maar levert ons land) zelf d!am geen tabak meer? "Was er eertijds geen bloeiende tabaksindustrie in d'e omgeving van Amersfoort, N'jkerk, Amerongen en Rhenen i Terzijde vain den drukken Grebbeberg, die buiten Amerongen om leidt, staan de bekende tahaksschuren, met hun hooge, rondte daken, maar wie nana i binnen kijkt, ontdekt alles, behalve tabak. En overal in het rondl ziet men wel de bekende legen d'en wind beschuttende heggen, waartegen de ran- ken van pronkers en smjboonen geleid! zijn, maar achter die heggen ge dijen wel tal van landbouwproducten, een overvloed! van boontjes, andijvie, boerenkool en ander nuttige zaken, maar... geen tabak! En toch, die een smallen grindweg volgt, bergopwaarts en halverwege, bij een geweldig groo- te schuur even links af slaat, die staat daar plotseling tegenover een vrij 1 uitgestrekte tabaksplantage, de laatste in Nederland. Links en rechts van het smalle pad! groeien de-ruim één meter hooge ta baksplanten met hun geweldige, zacht groene, in den wind ritselende bla- dterem, beschut tegen de weersinvloe den door hagen van hoog-rankende pronkers. De meeste planten zijn ge topt, dat wil zeggen, dat de stengel er uit gesneden is om verder doorgroeien te beletten. Slechts hier en daar heeft men een plant tot vollen bloei laten komen en ontwaart men de typische, roodachtige tabaksbloem die straks het zaad! zal leveren voor de nieuwe aan plant. De eerste bewerking hebben de plan ten reedis ondergaan. De onderste vier blaren het zoogenaamde zandgoed', is overal geplukt; alleen lieel achter in die plantage zijn arbeiders nog bezig met oog sten Groote stapels bladeren worden per kruiwagen naar de schuur gebracht en hier ondergaan zij de eerste bewerking: zij worden opengesneden en aan de houten spijlen geregen om te drogen. Hel kerven. Vliegensvlug glijdt het vlijmscherpe mes je, dat lusscbem duim en^wijsvmger ge houden wordt; - zoffeku- .hefe -vo or~den toe schouwer niet zichtbaar is, over de soms vingerdikke hoofdnerf ,van het blad', die aan de rugzijde opengesneden wordt. Rats, rats, rats, blad na blad ontvangt zjn kerf, met feilloozo nauwkeurigheid! trekken de arbeiders hun mesje over de nerf en wanneer de spijl vol zit met aan geregen bladeren, schuift men hom boven in de schuur, waar de wind er langs blaast, en het water doet verdampen. Straks, wanneer het zandgoed aange regen is en te drogen hangt, komen do middelste bladeren aan de beurt, het aardgoed en ten slotte de laatste en bo venste bladeren, het bestgoed'. Dan heeft dte tabaksplant haar plicht gedaan en kan zij verdwijnen, om in het voorjaar plaats te maken voor het nieuwe jonge gewas. Er wordt dus nog tabak geteeld1 m Ne derland? Inderdaad, er is achter Ameron gen nog een kleine plantage van enkele hectaren en hier en daar in het land van Maas en Waal en bij Rhenen doet men er ook nog wat aan, maatr dit alles mag tocli geen naam hebben, en staat in geen verhouding tot den omvang van den bloeienden tabaks verbouw, welken ons land in vroeger jaren heeft gekend door "Johnston Mc. fMlley 21) „Ga maar aan je werk," zei Brown, „de lm zijn hier en daar verspreid op het oogenblik. Maar wees niet ongerust die enveloppe krijgen we wel." Intusschen speelde Warwik kaart en babbelae zoo gezellig, a!s had hij niet de minste zorgen; onderwijl echter piekerde hij er over, hoe hij de zaak moest klaar spelen. Dat Berklan hem die enveloppe zelf gegeven had, was een lastig geval. Hij wilde immers niet, dat Berklan wist, dait hij die enveloppe had? Hij zou het ding op een ol andere manier moeten zien kwijt te raken, en het dan weer stelen, meende hij. Zoodra hij gelegenheid kreeg, haalde hij achter een tafeltje met planten en bloemen de enveloppe uit zijn zak en verborg die tusschen een van zijn sokken. Ongeduldig wachtte hij zijn kans af. Plot seling slona de nieuwe butler achter zijn stoel. |j „Neemt u me niet kwalijk, mijnheer Warwik," zei hij. „Er is zooeven voor u opgebeld. Ik zon u niet gestoord hebben, maar het schijn' heel dringend te zijn. Ik geloof, dat uw huisknecht aan de tele foon is." Warwik keek den butler een oogenblik recht in de oogen, stond op en volgde bom naar de gang De telefoon bevond Drie eeuwen tabaksbouw. Wie iets over tabak en tabakscultuur te weten wil komen, belandt onvermij delijk bij den ouden heer Versteegh, den 84-jarigen bewoner van het vrien delijke huis in de schaduw van Ame rongens schoone dorpskerk, veie jaren raadslid! en wethouder der gemeente, een man, die Amerongen kent als geen ander, die ingewijd' is in alle gehei men van het tabaksvak, dat door alle jaren heen de liefde van zijn hart heeft geliad. „De oorsprong van de tabaksteelt da teert van het jaar 1615", aldus de heer Versteegh. „In Amersfoort werden toen de eerste zaden uitgezaaid1 en de eerste planten geteeld en vandaar dat de in- lamteclie tabak door alle jaren lieen den naam van Amersfoortsche tabak behouden heeft, al breidde de cultuur zich dan ook weldra over andere streken van ons land uit. Want ook in Nijkerk, Hoogland', Hia- mersveld', Woudenberg, Eist, Amerongen, Rhenen, Wageningen, in sommige streken van de Betuwe en van het land van Maas en, Waal ging men in later jaren en met succes, tot den verbouw van de tabaksplant over. Maar elders in ons land'is de tabaks bouw: vrijwel nimmer voorgekomen Natuur lijk heeft men het wel geprobeerd, voor- q.1 als die buitenlandsche tabak hooge prij zen opbracht, maar*f is een cultuur, waar men verstand van moet hebben Wie er zoo maar mee begint, omdat er mis schien wel iets in te verdienen zou zijn, die kan vast en zeker op een mislukking rekenen". „Hoeveel bedroeg in de „goede jaren" de opbrengst aan tabak in ons land?" „In 1814 beliep de oogst zeven mil- lioen ponden tabak, in 1891 was de oogst al teruggeloopen tot 21/2 mil- lioen pond, in 1901 tot 11/2 millioen en in 1923 lot 800.000 pond. Zoo ging de tabakscultuur zionderoogen achter uit. De hoogste bloei bereikte, men in d'en Frainschen tijd In het jaar 1806 stichtte Napoleon in Amerongen een groot magazijn, waar ieder, die tahak verbouwde, zijn oogst moest inleve ren. Daar werd! dan de tabak gecon troleerd' en geschat en vervolgens over de verwerkers gedistribueerd. Dat was; zuiver „overheidsbemoeiing"; d.e toe stand, waarbij dus de verbouwers al- DER VRIJDAG, 16 Augustas 1940. no. 22554. SSSSS^SSSSS^^SSSSSSSSSSSSSSSSSSSiSSSSSSm lijd zeker waren vatt hun afzet en hun prijs, heeft voortgeduurd tot in het jaar 1810. Het gebouw zelf, hecht en sterk, dient nog steedis voor opslag plaats van tahak. We kunnen er zoo wel even heen wandelen, want het staat hier achter mijn huis, aan den gemeenteweg". „En wiens tabak ligt er nu in opgesla gen?" De heer Versteegh glimlacht. „Nou, dat is niet moeilijk om te raden. Ik ben de eenigo hier in de omgeving, die nog Hol- landsche tabak in voorraad heeft. Het ma gazijn bevindt zich in mijn bezit en in het magazijn liggen nog opgeslagen 20-0.000 pond Hollamdsche tabak. Er bevinden zich prachtige partrjen, mooi op blad gesorteer de deksoortea onder". „Daar zal dus op het oogenblik wel vraag naar zijn?" „Inderdaad', do prijs is wel iets beter geworden, maar de heele zaak* gaat toch tegen billijke prijzen weg. Dat zal dan bet laatste jaar wel zijn endan behoort voor Nederland d'e tabaksbouw vrijwel tot het verleden..." „Wat is eigenlijk die oorzaak, dat de in- landsdhe tabakscultuur zoo achteruit is gegaan?" Oorzaak van achteruitgang. „Dat is een kwestie van uitvoerrechten. Onze tabak is in ons land nu eenmaal niet gewild. De N ederl aïidsche rooker beeft een fijne smaak, lij is op dit gebied' verwend en als het geen Indische tabak is, dan deugt het bij hem niet. De inlandsche tabak ging dus in hoofdzaak naar Duiischland, maar de laatste jaren werd de waarde van de ta hak verre overtroffen door de rechten, wel ke er op drukten. Het gevolg was, dat de Amersfoortsche tahak vrijwel onverkoop baar werd, geweldige hoeveelheden heb ik in mijn magazijn opgeslagen gehad En toch is on?e cultuur den laatsten tijd sterk ver beterd Door bemesting met pioevou van diverse kuostmestsoorten, onder toezicht cn advies van een landbouwconsulent, is de brandbaarheid van het blad' aanzienlijk ver hoogd en dat was juist een van de bezwa ren, welke men tegen de Hollandsclie tabak aanvoerde. Toch, als het- zoo doorgaat als tlians, .dan zal binnen niet al te langen tijd de heele tabakscultuur ~ïrf Nederland! ver dwenen zijn..." Luchtvaart Luchtvaartlcampcn in Ermelo. Onder auspiciën van de Nederfandsche vereenigmg voor luchtvaart zijn van 19 Augustus tot 2 September a s. op de „Paalberg", bij Ermelo, luchtvaartkampen georgan secret In dit tijdsbestek zullen drie kampen gehouden worden, achtereenvol gens een leiderskamp, waarbij gestreefd zal worden naar een verderen uitbouw van de jeugdlucbtvaarlorganisatie, een wed strijdkamp, dat ten doel heeft den model- i Legluigbouv te bevorderen en een jeugd- luchli aartkamp, dat beoogt de werklust te verhoogen. zich in een kleine nis. Buiten de kamer gekomen, wierp Warwik een snellen bhk naar alle kanten, om te zien, of er zich soms iemana, vnend of vijand, in ile gang bevond, en begaf zich daarop naar die nis toe. Op dat moment ging het licht in huis mt. Hij had iets dergelijks wel verwacht. Do butler was nog geen pas achter hem, en toen het licht uitging, vloog hij op hem toe. Warwik, die er een voorgeven 'van scheen te hebben, deed snel een pas opzij, stak zijn been uit en liet den butler er netjes over struikelen. Daarna sloop hij op zijn teenen naar de biblio theek en trad er binnen. Heef het buis was in rep en roer. Vrouwenstemmen gilden van angst; Berklan nep het personeel en vroeg luide wat er met het licht aan de hand was. Warwik hoorde iemand' iets tegen den overeind gekrabbelden butler fluisteren. Hij sloot zachtjes de bibliotheekdeur, draaide den sleutel om, schoof den gren del er op en bleef ademloos tegen den wand staan luisteren. Er kwam hoe langer hoe meer lawaai in huis, maar in de bibliotheek hoorde hij niets. Langs den muur sroop hij naar de glazen deur van de serre en vond' die gesloten. Daarop be- begaf hij zich naar het bureau van Berk- lann. Hrj wist precies waar deze zijn pa pier en enveloppen bewaarde en kón die zonder licht wei vinden. Op- den tasi vond hij een enveloppe van precies het zelfde formaat, als die, waarin' de verklaringen zaten. Hij wist een krant te vinden en stopte die gevou-. wen iri" lie, couvert. Met "zijn vulpen Gerrit Verboonstr. 4, Tel. 67846 sclucet hij op die enveloppe: „Ontvangen rekeningen" Maar nu waren de g» oene lakstempels er nog met op. Daarvoor moest een kaars aansteken om te lak ken. Hij liep naar de deur en luisterde nogmaals. In de gang klonken luide stem men, die Berklan en zijn gasten hevel gaven, zich niet van hun plaatsen te be geven en hij hoorde Berklan schelden en razen. Warwik bedacht zich, dat er een gasstel' in een hoekje stond en na een groot Japanseh kamerscherm tusschen dat gasstei err de ramen van de serre gezet te hebben, stak hij het gas aan. Bij dat flauwe licht gelukte het hem, de en veloppe van twee groene lakzegels te voorzien, die precies op de origineele ge leken. Het scherm zette hij weer op zijn plaats, draaide het gas uit en begaf zich weer naar de deur. Daar hoorde hij een stem, die hij als die van John Brown herkende, zeggen :j „Blijft u stilstaan. - Het licht is uit en uw telefoon is buiten werking. We zrjln met twaalf man. U kunt niet weg door de deuren of ramen, want die wor den: bewaakt. Wie tracht te ontsnappen, loopt levensgevaar. Begrepen? Blijft u dus rustig staan, dan zullen we u een - voor een fouilleeren. Waar is mijnheer Berk lan zelf?" „Hier schurk?," schreeuwde'Berklan. „Schelden geeft niet veel en daar komt u niet verder mee. Waar is John War wik?" i Op die vraag: kwam geen antwoord". „Waar .is- Warwik?!' riep-Brown nog- Het historische stadhuis van Hoorn wordt gerestaureerd. De noordzijde van het stad huis in Hoorn het gedeelte in de Nieuwsteeg, de ,,Kalverstraat van Hoorn" verkeert in zoo'n slechten toestand, dat r cstauratic hoogstnoodzakelijk werd. Vroe ger was dit gedccJt- van het stadhuis ee® kapel van oen oud klooster. Men kan dit nog duidelijk zien aan de ranten. Op de rol bare steiger is men bezig met het uit hakken van de muur, terwijl beneden de slechte stukken weer worden opgemetseld. Polygoon Koning George VI bij een bezoek aan een opleidingskamp troepea in Engeland. j Nieuw-Zeelandsche {Zander) U- tr •-;4 Hotel „Berehfcesgadener Hof', Duitschlands modernste hotel, dat bestemd is voor pro minente gasten van den Führer, is dezer dagen geopend. {Zander) niaals. „Geef nu maar antwoord." Nog kwam er geen antwoord. „We vmdea je toch wel," schreeuwde Brown nijdig Daarna werd het stil. Een lichtstraaltje, dat door de beren der bibliotheekdeur scheen, bewees Warwik, dat een der man nen een c'ectnscho lantaarn had aange knipt, waarbij de gasten onderzocht wer den. Daarop draaide iemand den deur knop van de bibliotheek om en vond de deur gesloten. „Ik kan hier niet in," schreeuwde de man. „Dat is de bibliotheek," zei Brown. „Vermoedelijk is Warwik daar. Breek die deur maar open." „Loop naar de maan," schreeuwde War wik. 'II' „Zoo, ben ji, het? Nou, doe dan maar open, anders komen we er tocli wel in," was het antwoord van Brown. „Daar krijg je last mee," waarschuwde Warwik. „Dat is tegen de wet." „Schei uit met die comedie," nep Brown terug. „Doe open." „Beslist niet. Ik word niet graag lastig gevallen. Je bent verdraaid vervelend." „Nou, we krijgen je wel," beloofde Brown. Warwik boorde, hoe hij aan twee zijner helpers opdracht gaf naar de serre te gaan en door de ramen naar binnen te Ëramien, - HOOFDSTUK XIX. r - -Een verloren strijd. Warwik's bedoeling was natuurlijk, dat de indringers zich van het door hem na gemaakte nakie papieren meester zouden' maken, m de meening, het echte te heb ben; dat Berban zou meenen, dat zij met do echte enveloppe er van door gegaan waren, tn da' hijzelf de echte in zijn ben zit zou hebben. De gasten, die zjn karak ter kenden, zouden natuurlijk verwachten dat hij zich niet zondert strijd zou laten berooven en hij besloot dus' te vechten; zoolang hij kon en zich op slot van zaken te laten berooven van de nagemaakte en veloppe. De echte wilde hij echter eerst zorgvuldig verbergen, om die niet in han den van de benden te laten vallen. Hij durfde geen licht opdraaien en trachtte zicli een plekje in het vertrek voör te stellen, waar hij dat couvert veilig weg stoppen kon. Do mogelijkheid bestond im mers, dat de indringers de enveloppe, die ze op hem vonden, zouden openscheuren, voordat ze heengingen en zoo ontdekken, dat ze bedrogen waren. Daarom moesten de echte stukken veilig opgeborgen kun nen worden. Opeens schoot het hem te binnen, dat er in een hoek van het ver trek een geweldig groote bloembak stond met door Berklan uit het Oosten meege brachte kunstbloemen. Hij haastte zietlil erheen, haalde er enkele van die bloemen uit, legde de kostbare enveloppe er onder en schikte de bloemen weer, zooals ze ge staan hadden. Met het andere couvert in zijïi zak begaf hij zich vervolgens naar het Durean en wachtte daar den loop der gebeurtenissen af. (Wordt vervolgd). t gnstiMi'w Het speciaal-huis voor het betere genre Hoeden en Japonnen m de nieuwste modellen

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5