De R.A.F. moet vernietigd worden EERSTE BLAD Woensdag 28 Augustus 1940 De Duitsche luchtaanvallen zullen steeds heviger worden Besprekingen te Weenen 93ste jaargang. Tei. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. .531). BUITENLAND De uitwerking der Duitsche bombardementen Britsch konvooi aangevallen De Londensche City staat in brand De verliezen der Britsche luchtmacht Het Duitsche frontbericfit Vliegtuig valt kruiser aan Italië en Egypte Het Suez-kanaal is niet vrij De Zuidelijke Dobroedsja Steunpunten tegen torpedojagers Gemengd! Misuws De bommen in de Kinkerstraat te Amsterdam Duivels-eiland Deze courant varsclignt dagolijks, met uit- zondering vanZon- on Feestdagen. Prijs per kwartaal 2.franco per post f 2,50. Vrijs per week: 16 ets. Afzón- ijjrijjke nummers 5 ets. Abonnementen wórden dagelijks aangenomen. Advertentiën yoor bet eerstvolgend num mer moeten voor cll uur aan het Bureau pezorgd zijn, 's Zaterdags vóór O uur. 4- Pen bepaalde plaats van advertentiën vfordt niet gewaarborgd. Nö 22n64 ^njs dcrAüvcrientrén: van 1b regnts H.55j Iedere regel raeer f0.30; in het Znterdngnummer 1-5 regels f 1.80, iedere regci meer 0.35. Reclames f 0.75 per regel.Incassokosten5ct3.; postkwitauties 15 ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen J'0,50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30" woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond G uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond uur bezorgd. Zeor waarschijnlijk zal de luchtslag bo ven Engeland steeds groeitere afmetingen aannemen. De luchtvaarlcorrespondent van Reuter vernoemt in bevoegde kringen te Londen, dat Göering alles in het werk stelt om zijn vliegers voor nachtvluchten op te leiden. Overeenkomstig de verbe- tering in de organisatie zullen de aan vallen op Engeland in hevigheid toene men. Men moet erop voorbereid' zijn, dat het aantal en het geweld' der nachtelijke aanvallen zullen stijgen. Het eerste doel is ongetwijfeld 'de Royal Air Force te ver nietigen. Tol dusver hebben de aanvallen zich hoofdzakelijk gericht op vliegvelden, vliegtuigfabrieken en bewapeningsindus trieën'. Volgens berichten in de Portugeesche pers vertelt de bemanning van het s.s. Magelhaes, dat zoo juist teruggekeerd is, dat dé haven van Southampton een puin hoop is. Het schip, <lat sedert twee jaar vracht vervoerde tusschen Portugal en Zuidi-Engeland', wachtte ruim twee weken in .Southampton tevergeefs op lading. Het verliet de haven terstond na het bekend worden van de Duitsche blokkade-verkla- ring. De gezagvoerder deelde mede, dat dé haven volkomen dood is en dat in twee weken slechte een schip met industrie* proctücten uit Southampton was vertrok ken. De meeste havenloodsen zijn door Duit sche bommen vernield of beschadigd1, het Empress-havendok is door een gezonken Engelsch tankschip volkomen versperd en grootc bomtrechters gapen in de kaden. Het drie jaar geleden gebouwde, ontzag lijke dure King George V-dok, dat het eenige was in Engeland1, waarin reuzen- schepen als die Queen Mary konden wor den opgenomen, is door een treffer in de sluisdeur buiten functie gesteld/terwijl in bet Prince of Wates-dck een hulpkrui ser van de P. en O.-lijn met zware be schadigingen ligt, die tijdens de reparatie opnieuw door een treffer aan het achter schip beschadigd is. De verbindingen met het achterland' functionneeren nog slechts étappegewijs, daar steeds weer d'e spoor wegen door Duitsche bomaanvallen gestag neerd werden. Bij zijn vertrek uit de haven, waartoe eerst na lang dralen door de auto riteiten toestemming werd gegeven, telde de gezagvoerder de resten van niet min der dan 32 scheepswrakken alleen tusschen iCalshot Gastle en den vuurtoren bij Ilurst iCastle. Zuid-Engeland sterft, zoo besloot de kapitein zijn dramatisch relaas, geen wonder zal deze agonie meer kunnen stui ten. Het 81ste Italiaansche legerbericht als volgt: In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht gemechaniseerde strijdkrachten te Bir Sccferzn en barakken te Sidi Barrani ge bombardeerd. Een door oorlogsschepen be geleid vijandelijk konvooi in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee is ver scheidene malen door onze vliegtuigfor maties gebombardeerd. In Oost-Afrika is een luchtaanval op Asmara d'ank zij het snelle optreden van onze verdediging mis lukt; de vijandelijke vliegtuigen lieten hun bommen in het veld vallen, zonder d'at schade aangericht werd. Onze jagers heb ben een vliegtuig neergehaald'. De vijand', die wederom uit Zwitserland kwam, heeft boven verschillende Noord- Ilaliaansche provincies gevlogen. Dank zij de krachtige afweer, in de lucht en van het luchtdoelgeschut kon hij slechts en kele bommen op Turijn werpen, waar een gebouw van de Fiatfabrieken en liet sana torium van St. Louis zijn getroffen,' als mede in de provincie Pavia, waar twee midden in het veld' staande boerderijen zijn Ijeschadigd; een boer gedood en een andere boer zwaar gewond'. Een door liet vuur van de 27ste luchtdoel batterij van Milaan getroffen vijandelijk vliegtuig stort te-brandend neer nabij Valera (gemeente Arejsc). De vijf leden der bemanning zijn oin het leven gekomen. Het A.N.P. meldt uit Stockholm: De bevolking van Londen baast zich sinds Zondagavond' om bij dc Duitsche luchtaanvallen met een snelheid', die op een paniek gelijkt de schuilplaatsen bin nen te gaan. Er is geen autobus meer, die tijdens een luchtalarm doorrijdt. De particuliereauto's stoppen terstond en de reizigers van dé ondérgrondsche treinen krijgen gelegenheid zich hij aankomst in het volgende station in veiligheid te bren gen. De branden in de 'City hebben aan dé bevolking van de hoofdstad den ernst van den toestand voor oogen gesteld, te meer daar deze branden een bijna huivering'" ek- kenden indruk achterlaten. Iedereen, die zich in Londen op de dérde verdieping van een woning bevond, zoo schrijft Da- gens Nyheter, kon Zondagochtend dén brand in die City zien. Huizenhoog stegen dé vlammen ten hemelen. als spookverschij ningen teekenden de kerktorens der stad zich tegen het firmament af. Afgezien van de City werd, naar het blad nog meedeelt, ook een stadsdeel in de buurt van de St. Pauls-kathedraal getroffen. Een vleugel stond terstond in brand en bij de uitbrei ding van het vuur werd ook een geheele rij huizen vernietigd. NergensF wiadt^men- - concrete gegevens over den omvang van de aangerichte scha- de. Van 1 tot 26 Augustus zijn, naar het DNB van bevoegde zijde verneemt, bij luchtgevechten, door afweergeschut of op den grond, in totaal 1055 Engelscho vlieg tuigen vernietigd. In dezelfde periode zijn 98 Engelscho versperringsballons vernietigd. De Duitsche verliezen aan vliegtuigen in dit tijdvak be droegen 271. Het frontbericfit van het D.N.R. luidt als volgt: De vernieling van het radiostation op dé Scilly-eilandén, waarvan in het weer- machtliericht van gisteren melding wordt gemaakt, is militair in zooverre van bi- zondere beteekenis, dat déze eilanden voor dé Westkust van. Engeland' liggen en den toegang beheerschen naar die lerscho Zee, evenals naar het kanaal van Bristol. Voorts verdient speciale aandacht het voortgezet te leggen van mijnen voor Engelsc.be ha vens door het Duitsche luchtwapen. De Britsche koopvaardij wordt daardoor sterk belemmerd en bekneld1. Zij heeft juist dén laatsten tijd, naar bewezen is, door mijnen voor dé haventoegangen gevoelige verlie zen geledeai, die echter door de Britsche admiraliteit zijn verzwegen. De nachtelijke Engelscho vluchten naar Duitschland! waren militair weer volkomen zonder beteekenis. Engelscho duikboot als verloren beschouwd D'e Engelse he duikboot „Spearfish" is, naar de Britsche admiraliteit meedeelt, aan zienlijk over tijd m moet als verloren be schouwd worden. Be naaste famiJièleden zijn verwittigd. Britsche mijnenveger gezonken. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de mijnenveger „Resparko" tengevolge van vijandelijke luchtaanvallen beschadigd en gezonken is. Be bemanning kon gered worden. Jubileum luchtalarm. Naar de Baily Mail meldt, heeft een stad irt Zuid Wales sedert Juni' voor de honderdste maal luchtalarm gébad. De menschén hebben Maandag acht tot tien uur in detn kelder doorgebracht. Zwitserland verlangt van Engeland eer biediging dér neutraliteit. De Zwilsersch'e bondsraad heeft, naar het Zwitsexseho tele'graafagentschap méldt, den bondspresident opgedragen, den Brit- Be bizondere correspondent van-Ste- fanï' in Lybië, maakt melding van een aanval van een Italiaanscli torpedo- vliegtuig op éen Britschén kruiser, welke met succes door een torpedo werd geraakt. Het toestel, dat niet heeft kunnen vaststellen of de kruiser is gezonken, is, ondanks hét feit, dat het op velo plaatsen was getroffen' door het lievige vuur van den kruiser, er toch in geslaagd op zijn basis terug to koeren. v Be inzittenden van het vliegtuig, hebben meegedeeld, dat do torpedo bij de achter steven van het schip insloeg ter hoogte van de waterlijn. Het schip was onmid dellijk in een vuurzuil en in witte wolken gehula en begon vervolgens slagzij te ma- kón, terwijl het geheel stil lag. If.et tor pedovliegtuig had niet in de nabijheid kun nen blijven, daar het getroffen was door het luchtafweergeschut van den kruiser. Zijn benzinereservoir waren bijna 1 ecg ge loop en en het moest zich haasten om zijn basis te bereiken. De „Giornale d'Italia" levert commen taar op het aftredieu van den Egyptischen premier, Hassan Sahry Pasja. IHfet blad herinnerd! er aan, d'at hij werd beschouwd als vertrouwensman van Londen, die hom ■opdrong ter vervanging van Ali Mahcr Pasja, wiens politiek van begrip jegens Italië onaangenaam was voor de onder drukkers van Egypte. Het (aftreden van Hassan Sabry Pasja, den dag na d'e ver klaringen, die hij volgens -tie Engelsche pers zou hebben afgelegd] over bet En gelschEgyptische verdrag van bondge nootschap, kan niet onopgemerkt voorbij- gaan. v j j Dat beteekent, «dat niet deigeheele Egyp tische natie die opvatting deelt van dén eersten minister. Een belangrijk doel dér openbare meening in Egypte staat vijandig tegenover do pro-Engelsche oriënteering vari d'e Egyptische politiek!'err gunstig tegen óver een oprechte- ovèrdenslemmiirg niét Italië, f Egypte is een centrum van Engelsclie operaties tegen Italië geworden. Het is rechtvaardig, dat Italië Egypte als een bedreiging beschouwt. Italië heeft niet liet voornemen tegen Egypte te strijden, maar het 'heeft dén plicht om te strijdén legen dé Engelschen, overal waar zij zijn en overal waar dat mogelijk is. Egypte moet dit standpunt begrijpen, zoo besluit de „Giornale d'Italia" en moet weigeren liet Engelsclie spel te spelen. In lUdiaansché politieke kringen ver klaart men, in zake den toestand in Noord-Afrika, dat Groot»Brittannië niet al leen Egypte hoewel' dit 'land niet in staat van- oorlog is tot oorlogsgebied verklaard beeft, doch ook de overeenkomst van Constantinopel geschonden heeft. Deze overeenkomst bepaalt, dat het Suezkanaal in vrédes- en in oorlogstijd neutraal en voor alle landen open moet blijven. In Egypte en in het gebied' van het Suez kanaal is dus een toestand ontstaan, welke volkomen onwettig is en waarvoor ook de vertegenwoordigers van Egypte klaar blijkelijk mede verantwoordelijk: zijn. De openbare meening van Italië is van oor deel, zoo verklaart men hier verder, dat deze dubbelzinnigheden verklaard moeten worden. Do toestand tc Gibraltar. De Rritsch-Indisclie koloinie te Gibraltar, die 800 zielen telt en de grootste win kels in de Mainstreet bezit, maakt zich volgens de „Layaro Fascista" op, als laatste groep Gibraltar te verlaten. Diae en nacht wordt in koortsachtige haast gé werkt aan de waterscheiding, die Gibraltar tot een eiland moet makén. Hospitaslschepen tc Gibraltar uitgcloopen. Dé beide Engelsche hospitaaJschepen, die in do haven vau Gibraltar lagen zijn in den nachi van Maandag op Dinsdag uitgeloo- pen in.' de richting van den Atlantischen Oceaan. Argentijnscli kabinet afgetreden. Alle acht Argéntijnsche ministers zijn afgetreden. Om den president der republiek, Ortiz, de vrije hand te laten hij de ko mende reorganisatie van de regeerihg. schen gezant te Bern er op te wijzen, „dat van do Britsche luchtstrijdkrachten onver wijld de strikte nakoming van het haar door de Britsche regeering gegeven bevél, de neutraliteit van Zwitserland te eerbie digen, verlangd-wordt". - Het navycert-stelscl tot Philip pijn en uit gebreid. De Engelsclie consul-generaal in Ma nilla' hééft bekend gemaakt, dat het Ên- gelsclié navycert-st'elsel tot de Philippijnén is uitgebreid. Stoffelijk overschot van Trotzky ge cremeerd. Het stoffelijk Overschot van Leo Trotz ky is gistermiddag te Mexico gecremeerd. De urn met de ascli van Trotzky is ter beschikking van zijn weduwe gesteld. Von Jtibbcntrop en Ciano nocdigcn Csaky cn Manoi- lcscu uit. Dc rijksminister van buitenlandsche za ken Von Ribbcntrop, "ii de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, hebben den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky en een Roemeenschen minister van buiton- lamlsclio zaken, Manoilescu, uitgenoodigd naar Weenen te komen, om aldaar vraag stukken van gemeenschappelijk belang te bespreken. De 'besprekingen der minis ters van buitenlandsche zaken beginnen moigen. Duitsche en Italiaansche gezanten uit Boekarest ontboden. De Duitsche gezant te Boekarest, dr. Fakricius, is gisteren voor het uitbrengen van rapport per vliegtuig naar Duitschland vertrokken. De Italiaansche gezant, Chigi, is eveneens naar Rome ontboden. Naarverluidt, zat met do bezetting der Zuidelijke Dobroedsja door de Bulgaren uiterlijk begin October begonnen worden. Het gerucht, dat de Bulgaarsche regee ring reeds begin September wilde binnen treden, zou niet op waarheid berusten. Evenwel is het niet uitgesloten, dat een symbolische machIsoverneming op een vroeger tijdstip overeengekomen zal wor den. In een hoofdartikel in de „Washington Times Herald" worden de Vércenigdo Sta ten gewaarschuwd' voor de Britsahe arg listigheid' en wordt van de Amerikaansche regeermg geëisclit, dat zij zicih eerst dc overdracht van de steunpunten docuemn- tair laat bevestigen, voor zij torpdoboot- jagers aflevert, of andere tegenprestaties verricht. De Engelschen staan er voor be kend; dat zij in zaken geraffieerd zijn en hun l>eloften nie! altijd nakomen. Men denke aan Lawrence van Arabic, die uit schaamte over dé Engelsöbe woordbreuk tegenover Emir Feisal stierf a's een ge broken man. Men denke aan Engelauds plechtig gegeven, maar niet nagekomen be lofto zijn. corlogsschuldcn aan Amerika te voldoen. Kobayasji vertrekt 31 Augustus naar Ncderlandsck-Indic. h' Het D.N.B'. meldt uit-Tokio:l r. De tot special en gezant in Nederlandisich- Jnddë benoemde minister van liandél Ko- bavasji zal op 31 Augustus met twintig vertegenwoordigers van het Japausclie be drijfsleven, benevens van liet departement van buitenlandsche zaken, van de weer macht en van het bureau voor het ont werpen van plannen uit Japan vertrekken. Verder zullen vertegenwoordigers van dé ministeries van hamlei, van financiën en var. koloniën hem vergezellen, zoodiat bij na alle ministeries en liet geheele particu liere zakenleven zijn vertegenwoordigd'. Oud-mi uister Zay voer den rechter van instructie. Naar uit Clermont Ferrand gemeld wordt, is de oud-minister Zay gisterochtend ge leid voor luil.-kolonel Le Petre, den rech ter van instructie bij bet militaire gerechts hof van het dertiende militaire district. Twee rechters woonden het ver!oor bij. De laatste Duitsche krijgsgevangene uit Frankrijk teruggekeerd. D,e Duitsche krijgsgevangenen, die tot dusver wegens hun zware verwondingen niet veivoerd kolnden worden en nog in liet onbezette gebied van Frankrijk vertoefden, zijn tlians naar Duitschland teruggebracht. Tlians bevinden zich geen Duitsche solda ten meer in Franscke krijgsgevangenschap. Britsche sabotage in Roemenië ontdekt. In de Bonauhaven Giurgiu heeft men een opzienbarende votndst gedaan. Men zal zich herinneren, dat de Engelschen destijds gepoogd hebben om met behulp van naar Roemenië gesmokkelde wapenen en ont plofbare sloffen de „IJzeren Poort" in de lucht te laten springen. De Engelsche offi cieren, ingenieurs en matrozen, die daar aan deelnamen zijn toen uit het land ge zet. Tlians lieeft men in Giurgiu op een plek, waar het water van den Bonau is geweken, een kist ontdekt, die behalve verscheidene uitrustingsvoorwerpen en wa pens ook alk inoéntiteitspapic-Ten der En gelschen bevatten die daaraan hebben deel genomen. Er beslaat thans geen twijfel meex over de indemtiteit van de Engel sche saboteurs. Belasting op overdreven winslou in Amerika. De fmancieele commissie van het Atne- Tikaansehe Huis van Algevaardigden lieeft met algemeene stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in een belasting van 20 loi 50 procent op overdreven win sten. Aan de ondernemers die ten aanzien van contracten verband houdende met de defensie, groolero faciliteiten verleenon, zullen conccessies verleend' worden. Britsche propagandist in de Vercenigde Staten. Naar dc Associated Press uit tVashing- ton meldt, heeft gisteren een hooge amb tenaar van het Amerikaansche departemnt van justitie verklaard, dat door een on derzoek zaï worden nagegaan, of de Brit sche propagandist sir George Paish naar de Vereenigdo Staten is gekomen om liet Amerikaansche volk in den oorlog te be trekken. Ingeval liet onderzoek aantoont, dat Paish voor dit doel naar dc Ver- eenigdo Staten gekomen is, en verzuimd heeft d'ezo taak in zijn aanvrage om' ver blijfsvergunning te vermelden, zal dit ver zuim als voldoende beschouwd worden om zijn verblijfsvergunning in te trekken. Be moriiijkc werkzaamheden gaan geregeld voort. Langzaam maar zeker nadert het einde van de bommcnlragedic in de Kin ker st raat te Amsterdam. In het wegdek ligt op andc-rhalven meter diepte een zware belonlaag. Het gat is reeds bijna geheel' opgevuld met zand en cement. Na overleg met de bewoners van de nabijgelegen perceclen is liet besluit ge nomen de bom, welke in Kinkerstraat 43 ligt, te verwijderen. Ter voorbereiding hier van is gisterochtend de ruimte onderden benedenvloer met zand opgevuld, niet al leen van het perocl 43, maar ook van nummer 41, De stadsreiniging zorgde er in den loop van den dag voor, dat alles, wat in dc pcrceelcn 41, 43 en 45 be schadigingen zou kunnen oploopen, ver wijderd was. De stut- cn sloopdienst bad de woningen op eenige plaatsen gesteund. Gisteren heeft men zich bepaald tot het tot springen brengen van den vloer/opdat het gevaarlijke projectiel in vrije positie zou komen en gemakkelijk te verwijderen zou zijn, met het oog op mogelijke com plicaties, zooals bijvoorbeeld' hot explodee- ren van dc bom. Hiertoe waren twee am bulances van den geneeskundigen dienst, twee molorbrandspuiten en een ladderwa gen en dne ploegen van den stut- cn sloopdienst ter plnalse aanwezig. Zij heb ben geen dienst behoeven le doen. Na uitgebreide voorbereidingen is om streeks acht uur gisteravond een geringe lading trottyr'tot ontploffing gebracht, welke de verdere verwijdering van de bom aan zienlijk vergemakkelijkt. Er is een groot gat in oen vloer geslagen, zoo diep, dat het projectie! goed bereikbaar is. Vandaag, zijn de werkzaamheden, weer voortgezet. Een aardige 'bizonderheid, verband hou-:" dende met." dé buitengewone omstandighe den in de Kinkerstraat, is, dat bewoners van deze buurt in enkele dagen tijds reeds een bedrag van circa f800 bijeen gebracht hebben, dat zal dienen om die inwoners, die schaee ondervinden, deze eeriigszins te vergoeden. Sinds de bezetting geen contact meer met Frankrijk. Naar Svenska Dagbladet uit Eondeni meld't, zijn acht zware misdadigers van: het Duivels-eiland ontvlucht en met een zeiboot via Trinidad en Porto Rico in Florida aangekomen. Zij verklaarden, zich naar Eugeland: tc willen begeven om zich bij dé Gaulle aan te sluiten. Zij déeldén medé, dat 5(X>0 gevangenen met hun be>- wakers op het Duivels-eiland' groote ont beringen lijden. Na de ineenstorting van Frankrijk, heeft die administratie van dé. misdadigers'kolonie niets meer uit hét moe derland gehoord. De loonen der bewakers waren niet meer uitbetaald!. Uit Frankrijk waren geen schepen meer met d'e noodige voorraden aangekomen. Van een auto gevallen. Gistermiddag is op den Coolsingel to Rotterdam, een ongeveer 25-jarige man van een rijdende vrachtauto gevallen. De man liad boven op de lading van de auto plaats genomen en viel door het schokken van den wagen omlaag. Ii'ij kwam met het hoofd op de straat terecht en bleef be wusteloos liggen. De man werd per aulo van den G.G.D. naar bet ziekenhuis Berg weg vervoerd, waar vastgesteld werd, dat hij een zware hersenschudding had opge- loopen. De vrachtauto was doorgereden, de chauffeur had blijkbaar van het ongeval niets bemerkt. In, den loop van den middag was het slachtoffer nog niet bij kennis ge komen. Omtrent zijn identiteit last men nog in het duister. - Ovcrrcdcu en gedood. Gisterochtend is te Groningen de elfjarigo Knevelder op den Oliemulderweg, toen hij van een zwaar met steenkolen beladen vrachtwagen sprong, onder het voertuig ge raakt. Hij kreeg daarbij het linker-achter- wiel ov<n het lichaam. Ernstig gewond vervoerde men den knaap naar het Aca demisch Ziekenhuis, waar bij gistermiddag om vier uur is overleden. WolKaadkrabben bij Viancn. Eenige dagen geleden, meldden wij, dat in d'e Vecht verscheidene wolhandkrahben- waren aangetroffen. Tlhans heeft men ook bij Vianen éeii aan tal van déze gevaarlijke vernielers gevon- déi\, zoodat het vermoeden voor de hand ligt dat de wolhandkrab zich op verschil- lende plaatsen genesleld Jiecit.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1