eerste blad De bijeenkomst te Weenen m Oplossing van de Hongaarsch=Roemeensche kwestie Donderdag 29 Augustus 1940 Voor BADEN, GEYSERS, enz. Fa. C. C. VAN DER HEIJDEN, m I s 93ste laargang. No. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KP"~I HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Het feit, dat tot de Weensche besprekin gen tussehen den rijksminister van buiten landsehe zaken Von Ribbentrop en den Italiaansdien minister van buitenlandsehe zaken graaf iCiano de ministers van bui tenlandsehe zaken van Hongarije en Roe menie zijn uitgenoodigdi leidt tot de ge volgtrekking, zoo verklaart men in poli tieke kringen te Berlijn, dat deze bespre kingen betrekking hebben op die kwesties, welke tussehen Hongarije en Roemenië moeten worden opgelost. Bij de besprekingen, welke destijds in Salzburg met d'e staatslieden van het Euro- peesche Zuid-Oosten gehouden zijn, heb ben de as-mogendheden Duitschland en Italië, zooals hekend1, op de noodzakelijk heid gewezen, dat de tussehen Hongarije, Bulgarije en Roemenië bestaande ethnogra- phische en territoriale vraagstukken in den £in der gerechtigheid en eerlijkheid en in het belang van oen wed'erzijdsche stabili satie van den vredo in dit gebied moeten worden opgelost. Terwijl de Roemeenseh Bulgaarsdie onderhandelingen, zooals men weet, gunstige vorderingen maken, is er tussehen Hongarije en Roemenië tot dus ver nog geen accoord! tot stand1 gekomen. Het zou or thans om gaan, het Hongaarsch- Roemeensche vraagstuk in den geest van de grondgedachten, welke de rechtstreeks betrokkenen destijds bij de besprekingen te Salzburg hebben erkend en rekening houdende met de inmiddels gedane er varingen nog eens met do ministers van buitenlandsehe zaken %ran Hongarije en Roemenië te behandelen. De bijeenkomst te- Salzburg Van semi-ofhcieele zijde wordt medege deeld De Haliaaosche minister van buitenland sehe zaken, graaf Ciano, die gisterochtend per vliegtuig uit Rome in Salzburg is aangekomen, is tegen 2 uur door dein Führer op den Obersalzberg ontvangen. Ter begroeting van den. Italiaanschen ■minister op bet vliegveld' in. Salzburg wa ren o.m. verschenen de rijksminister van buitenlandsehe zaken, Von Ribbentrop, en de Italiaansche ambassadeur in Berlijn, Dmo Alfieri. Minister Ciano was de gast van den Fuhrer aan een dejeuner in den Berg hof, waaraan voorts deelnamen ran Ita liaansche zijde do Italiaansche ambassadeur te Bcrlyn, Dmo Alfieri, en de kabinets chef van den Italiaanschen minister van builenlanosche zaken, Lanza d'Ajeta, en van Duitsche zijde o.m. de rijksminister van buitenlandsehe zaken, Von Ribbentrop, generaal veldmaarschalk Keitel, en de rijks- persehei, dr. Dietrich. In den loop van den middag begaven de Duitsche wn Italiaansche ministers van buitenlandsehe zaken zich, vergezeld van ambassadeur Alfieri en ambassadeur Mae- kensen per vliegtuig naar Weenen, voor de aangekondigde besprekingen met de Hom gaarsche en Roemeensohe ministers van buitenlandsehe zaken. De aankomst der staatslieden te Weenen. De Duitsche en de Tlaliaansdhe minister van buitenlandsehe zaken, Vou Ribbentrop pin Ciano, zijn gistermiddag per vliegtuig van Salzburg te Weenen aangekomen. De gouwleider van Weenen, rijksleider Von Schirach, en de bevelhebber van het mi litaire disiriei 17, generaal Von Stülpnagel, verwelkomden de heide staatslieden. De Hongaarsche delegatie is hedenoch tend te ben uur aangekomen, de Roe- mecnsche zou even na "één uur van mid dag te Weenen aankomen. Kort daarna wor den de besprekingen geopend, waarschijn lijk in slot Belvédère. De Hongaarsche mi- mister-president, Teleki, is als waarnemer aanwezig. De Diplo over de besprekingen. Kenmerkend vooro de Europaesche no li tiek van Parijs en Londen was vooral de niets ontziende sluwheid waarme'e him diplomatie steeds weer de onfoi ïedenheid en de rivaliteit onder de Emopeesche vol keren aanwakkerde, teneinde door hel uit spelen van de verschillende landen de he gemonie in dit gebied te waarborgen. Daar entegen achten Buitscldand en Italië, die pil eenmaal onafscheidelijk met het Euro- peescbe werelddeel verbonden zijn, het als Oen noodzakelijkheid, dat met dit onwaar dige en noodlottige stelsel definitief ge broken wordt. Aldus constateert in een commentaar op de besprekingen van -''eenen de Deutsche Diplomatisch - Politische Korrespondenz, .welke hieraan toevoegt, dat het niet vol doende is alleen de schadelijke invloeden der Westelijke mogendheden in deze ge bieden weg te nemen, die zich aldaar in den vorm van voortdurende intriges ver spreid hebben. Haast deze noodlottige in vloeden zijn het maar al te -dikwijls de gekweekte verhoudingen niet in de laat ste plaats van territorialen aard ge weest, die in haar huidigen vorm een keer ten goede verhinderden. Niettemin, zoo ver volgt de Koirrespondenz, was het in dezen oorlog als zoodanig niet mogelijk in alle hoeken en uiteinden van Europa het mes te zetten, het ongezonde weg te snijden en in plaats daarvan de door de natuur ge geven oplossingen te brengen. Dit is voor al van betrekking op Zuidoost-Europa, dat thans volgens de wetten van gerechtigheid en verstand zijn inwendige rust en zijn na tuurlijk kenmerk zal krijgen. Voor het verantwoordelijkheidsgevoel van deasmogendheden was het vanzelfspre kend, dat de ontwikkeling naar betere en gezondere toestanden door niets mocht wor den vertarag'd en zeker niet door hot feit, dat Engeland zijn kansloozen strijd tegen Europa voortzet. Daarom het initiatief tot de besprekingen te Munchen, Saizburg en Rome, die aanleiding moesten worden voor de regeeringen van Hongarije, Bulgarije en Roemenië, het conflict onder elkaar door wederzijdsch loyaal begrip te hegraven. Terwijl het In den Bulgaarscli-Roemeen- schen sector spoedig gelukte den grond slag voor c-en overeenkomst te vinden, welke met de eischen van gerechtisheid ■overeenkwam, hebben de onderhandelingen tussehen Roemenië en Hongarije tot dus ver niet» sr doe geleid zelfs ook maar. ebt punt van uitgang voor een accoord te vinden. IJet meest daarom in den geest der kalmoerende politiek van de asmogend heden ligtren,.een verscherping van den toe stand te voorkomen en niets na te laten, wat tot een oplossing van de hangende- vraagstukken kom bijdragen. De beteekenis van de bijeenkomst Omtrent de ontmoeting van vandaag te Weenen werd in bevoegde politieke krin gen te Rome verklaard, dat door de in Turnu Severin ontstane moeilijkheden bij de oplossing van. het delicate Mongaarseh- Roemeensche probleem die ministers van buitendlsche zaken van Duitschland en Ita lië aanleiding hebben gevonden voor een ontmoeting te Weenen, teneinde ia over eenstemming met de betrokken partijen dit probleem te bestud'eeren. Italië en Duitch- land! hebben, zoo stelt men in het licht, steeds duidelijk hun wensch te kennen ge geven die betrokken partijen te zien komen tot een rechtstreeksche overeenstemming over d!e Hongaarsche minderheden-kwestie, zulks met het tweevoudige voornemen den vredie op dén Balkan te behouden en een rechtstreeksche overeenstemming op den grondslag der rechtvaardigheid en dér vrije toestemming der partijen te vergemakkelij ken. Van Italiaansche noch van Duitsdie zijde is een inmenging of druk tijdens de rechistreeksehe onderhandelingen uitge oefend!. Duitschland en Italië, wien de re cente gebeurtenissen een politieke verant woordelijkheid van Europeeschen omvang hebben opgelegd, konden, zoo wordt ver der verklaard, noch terzijde blijven staan, noch passief toezien bij een eventueele uit buiting van den toestand van vijandelijke zijdé. De ontmoeting in Weenen is der halve een nieuw bewijs van den gc-cden wil der spilmogendheden om hun vriend schappelijk bevorderenden invloed jegens de partijen te-doen gelden, opdat de over eenstemming zal worden vergemakkelijkt. Italië en Duitschland1 hebben d'en wensch ook in de Donauruimte de noodzakelijke herziening langs vreedzamen weg te he reiken, zonder welke een vruchtbare vrede daar niet kan heerschen. De spilmogend- heden leveren daarmede een verder bewijs van den constructieven geest, die haar leidt in haar buitenlandsehe politiek. De Roemeensohe- Butgaarsche onderhandelingen De „Oelro"' te Sofia verklaart, dat de vertraging in de Bulgaaxsch-Roemeensehe besprekingen vooral wordt veroorzaakt door het feit, dat men op eenige techni sche en financ'ieeie punten nog niet tot overeenstemming gekomen is. In politieke leringen geeft men te kennen, dat in de eerste plaats de vraag, wanneer de Zui delijke Dobroedsja aan Bulgarije zal wor den overgedraegn, nog eenige moeilijkheden schijnt te geven. De Duitsche luchtaanvallen op Engeland Vliegveld aan de Tltcmsmon ding gebombardeerd. Duitsche vliegtuigen hebben gisterochtend een vliegveld aan de Theemsmonding aan gevallen. Voor de hangars stond een vrij groot aantal vliegtuigen. Verscheidene Duit sche gevechtstoestellen slaagden er in, hun hommen midden in de verzameling Brit- sche machines te werpen. Later aankomen de Duitsche vliegtuigen hebben gemeld, dat zij een ware ruïne op het vliegveld hebben gezien. In aansluiting op den aan val is het tot luchtgevechten gekomen, in den loop waarvan volgens tot dusverre ■ontvangen berichten acht Engejsctie en drie Duitsche machines werden neergeschoten. De aanvallen gelden slechts mi litaire doelen. De nachtelijke Duitsche bomaanval len zijn gericht op militaire doelen, zoo constateert de „Daily Herald" uit drukkelijk. Aangezien het luchtalarm echter over het geheele land wordt uit gebreid, aLdus het blad verder, wordt daardoor de weerstandskracht der En- gelsche zenuwen op een harde proef gesteld. i I S Gisteren weinig activiteit in de lucht. Nader meldt het D. N. R.r Gisteren heeft het Duitsche luchtwapen slechts op twee plaatsen in het Zuiden van Engeland met eenige vliegtuigen op twee vliegvelden aan de monding van de Theems hommen uitgeworpen. Groote af- deelingen Duitsche vliegers waren, naar het Britsche eiland met onderweg, zoodat er ook geen groote luchtgevechten hebben plaats gehad. Alleen hoven de monding van de Theems ontstonden er twee lucht gevechten, waarbij eenige toestellen werden omlaag geschoten. Onrust in Engeland. Volgens te Stockholm uit" Londen ont vangen berichten, heeft zich als gevolg van de vreeselijke uitwerking der Duitsche luchtaanvallen van de bevolking van Zuid Engeland en Wales grooterosgewondenlieid meester gemaakt.' De" vernienng van'brug gen en sp o or weg lm oopp unten hoeft tot zulke ernstige opstoppingen in het binnenlandsche verkeer g-elcil, dat de bevolking vertwij feld o-m een doeltreffender luchtafweer roept. liet gevolg van de voortdurende herige Duitsche luchtaanvallen is een de faitistische stemming, waarin regeeringsver- klaringen peen verandering meer schijnen te kunnen brengen. De radeloosheid heeft zich de laatste dagen ook uitgebreid tot kringen der bevolking, die nog de vorige week op een verscherpte oorlogvoering door Engeland aandrongen," thans echter de positie van Engeland als zoo ernstig beschouwen, dat het eiland nog slechts door een wonder voor de Duitsche aanval len gespaard kan blijven. Liverpool vannacht gebombardeerd Naar vernomen wordt, hebben Duitsche bommenwerpers vannacht groote verwoes tingen aangericht in de haven van Liverpool De branden, die door de talrijke uitgewor pen bommen veroorzaakt werden, hebben de Duitsche piloten als geweldig groot ge kenmerkt. Duitsche verkenningsvliegtuigen, die bij het aanbreken van den dag over de plaatsen van de nachtelijke aanvallen vlogen, vertellen hoe dikke zwarte rook wolken boven de rivier de Mersey hingen en slechts zelden een blik op de verwoes tingen onder do havenwerken toelieten. Kortere opleidmgstermijn voer Britsche vliegers. Volgens officieele Britsche mededeelin- gen is de oploidingstifd voor vliegers in Canada opnieuw verkort. Tot dusverre duurde de cursus 28 weken. GR©©TE MARKT 31-33 TELEFOON 67621 Voor Uw BEHANG WERK W. S. DE GOOYER Britsche bommen op Berlijn Vannacht is m Berlijn luchtalarm ge maakt, dat duurde van 21 minuten na mid dernacht toi 17 minuten na drie uur. Eenige Britsche vliegtuigen verschonen op korte afstanden boven het stadsgebied van groot-Berl'jn en wierpen op verscheidene plaatsen van de rijkshoofdstad brand- en brysantbommen op woonwijken en voor steden. Militaire doelen werden niet aan gevallen. De aangerichte schade is onbe- teekenend. Op verscheidene plaatsen in de binnenstad ontstonden dakbranden, welke door deen veiligheids- en hulpdienst snel geblustlU werden. Tien personen zijn ge dood en 28 gewond. Niemand van de gedooao of gewonde personen had tijdens het luchtalarm de sohuilgelegenheid op gezocht. De dienstplicht in de Vereenigde Staten President Roosevelt onderteekende gisteren het voorste!, waarbij hij wordt gemachtigd ongeveer 400.000 leden van de national© garde en reservisten van het leger op te roeper., voor een dienst van een jaar. De Senaat heeft met 69 tegen 16 stem men een aanvulling op het ontwerp van dienstplicht aangenomen, waarbij de regee ring gemacutigd wordt, m hét belang van de „Amcrikaanscluj verdedig ng" fabrieken enz. in Ledag te nemen. Een motie van den democrati=éhen senator Neely, de dienstplichtwet dertig dagen uit te stellen om in dien tijd te trachten 75.000 vrij willigers le verkrijgen, werd door den Se naat met 58 tegen 26 stommen verworpen. Amerikaansche troepen inGanadeesehe garnizoens Die „Chicago Herald American" meldt, dal in verband met' de overeenkomsten tussehen de Vereenigde Stalen en Canada, Amerikaansche troepen gelegerd zullen wor den te Halifax, in Nieuw-Schotland en in New Foundland. Het blad meldt dat vier divisies der Amerikaansche nationale garde in het Noorden van de Vereenigde Staten opgeleid worden in de oorlogvoering op ski's en dat ons deel van de zoo opge leide troepen na afloop van den cursus in genoemde Canadeesche gebieden in gar nizoen komt te liggen. De „American Legiou" ie Ncw-Yark aan gekomen. Gisteren is het Amerikaansche transport schip „American Legion" te New-York aangekomen, waar een groote politiemacht slechts personen, die in het bezit waren van een Mzandere vergunning, doorliet tot den aanlegsteiger. De kroonprinses van Noorwegen was reeds eenige uren eerder door een boot van de kustwacht aan laud gebracht en daar door den chef van het protocol van het staatsdepartemenl be groet. De „New York Sun" wijst er op, dat het nog altijd een raadsel is waarom de gevaarlijke Zuidelijke koers is gebruikt. Engeland heeft gebrek aan torpedobout- jagers. BINNENLAND In September minder benzine voor particulier verkeer Definitieve regeling voor de vcrdceling nog iu studie. Bczilters van aulo's, houders van ben zinevergunningen, zullen er zich op moeten oorberoideii, dal de vergun ningen in de maand' September nog minder talrijk dan tot nu toe het ge val was, zullen worden uitgereikt, al dus verneemt het VadL van de rijks verkeersinspectie. Er is n.l. vooi; Sep tember weer minder benzine beschik baar gesteld dan voor de voorafgaan de maanden. 'Ion minste zal nog 5 pCl. minder benzine ter beschikking worden gesteld. lerwijl vroeger het gemiddelde maandgebruik over bet— gelicele land 4f millioen liter was, zal liet in September slechts 8 millioen liter mogen bedragen, dus iets meer dan 18 procent van het vroegere ge- Voor Juli was nog 28 procent beschik baar gesteld, voor Augustus 20. Het zal vooral het particuliere perso nenvervoer zijn, dat in de komende maand nog verder zal worden ingekrompen. Wellicht zullen geen vergunning meer krijgen verscheidene handelsreizigers, ver zekeringsagenten, enz. De vergunningen voor dokters zullen, voor zoover dat nog kan, eveneens nader beperkt worden. D© dokters ontvingen overigens maar 20—60 liter per maand!, hetgeen afhankelijk is van de uitgestrektheid van hun praktijk. Naar hel blad nader verneemt zijn voor de inspecteurs, die de aanvragen om ben zine in behandeling nemen, een aantal richtlijnen opgesteld ter beoordeeling van de aanvragen. Deze richtlijnen dragen thans nog een voorloopig karakter. Ten depar- temento zijn de definitieve richtlijnen nog in bespreking; men hoopt ze nog in Sep tember gereed te hebben. Nadrukkelijk wees men er van bevoeg de zijde op, dal steels getracht is, de vergunningen zonder onderscheid' des persoons te verleenen. De organisatie j was echter zoo ingewikkeld en uitge strekt, dat het ondoenlijk was, dade lijk een algemeene eenheid' in de ver gunningen te verkrijgen. Dat „men" het ook niet altijd eenswas met de verstrekte vergunningen blijkt wel uit liet feit, dat over de vorige maand' niet minder dan ongeveer 4000 be roepschriften zijn binnengekomen. De inspectie wees er nog met nadruk! op, dat pas de controle op het rijden vol ledig zal zijn, wanneer ook de controle op den weg goed geregeld is. Het schijnt, dat hieraan nog wel eens wat ontbreekt; de controle op den weg is ten minste niet effectief. De rijksverkeersinspectie kan dal niet -doen, want aan iederen inspecteur is slechts één controleur toegevoegd'. Daar om juist ligt hier nog een taak voor d'e gemeentelijke- en rijkspolitie. De zorg voor de oorlogsinvaliden Geneeskundige zorg voor terug keer in de maatschappij. Samen werking met A.V.O. ■Onder leiding van d'en wnd. secretaris generaal, waarnemend hoofd van het de partement van sociale zaken en met in schakeling van den militair-geneeskundi- den dienst, het staatstoezicht op de volks gezondheid- en de vereeniging tot bevor dering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten (A.V.O.), is thans, in aan- In het Amerikaansche blad „Evening1 sluiting op een inleidende vergadering in De Slovaakschc minister van verdediging Catlos bracht c£n bezoek aan Berlijn. Links van Iicm de Slowaaksche gezant te Ber lijn, rechts de» commandant van Berlijn. (foto Sherl) Staar" schrijft Lincoln Sant uit beste bron te hebben vernomen, dat Engeland in de wateïen om de Britsche eilanden nog slechts 60 bruikbare torpedobootjagers heeft. Engeland verliest wekelijks 103.000 ten aan koopvaard ijscheepsru i inte, terwijl het niet ove'r voldoende jagers beschikt om de konvooien te beschermen. Onder deze omstandigheden, aldus meent de schrijver, is hel van veel belang, of de Vereenigde >Staten niet aan Engeland de gewensehtc- oude torpebootjagers kan af staan. Mislukte duikboot-aanval op Duitsch konvooi. Een Britsche duikboot heeft, naar het D.N.B, verneemt,» getracht een Duitsch Duitscli konvooi aan te vallen. Voor de duikboot echter een soh-ot kon lossen, voer een schip, dat het konvooi vergezelde, in volle vaart op de duikboot af, om den aanval te pareeren. Den onderzeeër wer dén beiae periscopen afgerukt. Naar uit een Reulerbericht blijkt, betreft het de Britsche duikboot Sealion, die tot dezelfde klasse behoort als de Spearfish, welks ondergang de Britsche admiraliteit in den nacht van Dinsdag op Woensdag officieel Békend gemaakt heeft. De kindertransporten met Amerikaansche schepen. De wet, waarbij aan Amerikaansche sche pen het bevaren der Europeesche oorlogs zones ten behoeve ran kindertransporten wordt toegestaan, is in werking getreden, door tie handteelcening van president Roose velt. Juni, een aanvang gemaakt met d!e uitvoes» ring van de toen beraamde plannen tem behoeve van de oorlogsinvaliden. Deze plannen hebben ten doel het be vorderen van een zoo groot mogelijk herstel van d'e maatschappelijke ge schiktheid van bon die door oorlogsi- geweld zijn getroffen militairen en burgers en het verleenen van bij stand om een bij hun nog behouden gebleven arbeidsgesehikllieid passende plaats in het arbeidsproces te vinden. De geneeskundige zorg voor d'e militaire slachtoffers is in handen van den militair geneeskundigen dienst. Wat de burgerlijke oorlogsverminkten betreft wordt vanwege d'e inspectie van de volksgezondheid een enquête bij ziekenhuizen ingesteld! naar hen, die vermoedelijk invalide zullen blij ven. Hierop volgt een onderzoek, of da geneeskundige behandeling in alle geval len geschikt is om een maximaal hers'el van de validiteit te bewerken. Wanneer bij de gewonden het „medische stadium" ten einde is, zoodat geneeskun dige behandeling in het algemeen niet langer is vereisehl, begint de zorg om hen allen te helpen bij d'e moeilijke opgave om weer een maatschappelijke functie, die voor hen geschikt is, te vinden. Dit ge'dt wederom zoowel voor gewezen militairen! als burgers. Deze laatste zorg wordt uit geoefend' in samenwerking met de Neder- landsche vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeids krachten (A.V.0.) ,il U f tl f' li 11 rij If êmsm *sSÉiÊi^ÈM£ïiÉ& /ri> *v> -Si Dezo courant verschijnt dagelijks, met uit sondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post I 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten v66r clt nur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags voor O uur. ~k- Eea bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT 22565 Piysder Ad\ertentlfia: van 15regels X1D5; tedere regel meer f030, in het Zaterdagnummer t5 regels f t 80, iedere regel meer 1 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokohtenö ets nostkvritantieslö ets. Tarieven \an advertentidn by abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks woiden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomeu 5 f0.50 t/m. 45 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Kik woord meer 5 cent tot een maximum Tan 30 woorden. *s WoensdagsKleine Advertentien tot 25 w oor den f025, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien 14.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. een VAKKUNDIG ADRES Ruime keuze uit de nieuwe stalenccUectie Burg. Knappertlaan 2 - Telefoon 68677 Stoffeerderij, Bedden makerij, Compl. Woninginrichting •*iP 4 -ri i

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1